Smeekbeden van „Door de eeuwen frouw" voor Ambon De Duitse herbewapening Sneltrein Amsterdam-Parijs bij Jemappe ontspoord SANAT0GEN Met een enkel woord MAANDAG 30 OCTOBER Adenauer en Schumacher contra Pleven Do West-Duitse Bondskanselier, dr Adenauer, heeft op een bijeenkomst van persvertegenwoordigers verklaard, dat de West-Duitse republiek alleen dan een contingent voor een Ameri kaans-Europees leger beschikbaar zal stellen wanneer dit contingent geheel en al gelijkgesteld wordt met de an dere. Dr Kurt Schumacher, de West-Duitse sociaal-democratische leider, verklaar de tezelfdertijd in een toespraak over de Beierse radio, dat het door de Franse Nationale Vergadering aange nomen plan voor opneming van Duit se strijdkrachten in de West-Europese verdediging ..niet de geest ademt van gelijke rechten waarop alleen Europa opgebouwd kan worden". Wanneer men de opneming van Duitse eenhe den van aanneming van het plan- Schuman afhankelijk stelde, wekte dit verdenking, dat Frankrijk op eigen voordeel uit was. Tibet verzoekt India om hulp CHINESE TROEPEN TOCH BINNENGERUKT? De Tibetaanse regering heeft bij India slappen gedaan om hulp tegen „de dreigende invasie van Chinese troepen", aldus is uit gewoonlijk be trouwbare bronnen te New Delhi ver nomen. De Tibetaanse regering heeft ook verzocht om spoedbehandeling van de kwestie van „Chinese agressie" door de Veiligheidsraad. Naar te New Delhi werd vernomen, heeft de Indiase regering het Tibetaan se verzoek in overweging genomen. Volgens welingelichte bronnen is het echter onwaarschijnlijk dat India posi tieve stappen zal doen, voordat de com munistische Chinese regering heeft ge antwoord op de Vrijdag te Peking over handigde nota. A Volgens inlichtingen uitdringen van de Indiase regering, die in nauw con tact staan met de Tibetaanse hoofdstad Lhasa zouden communistisch-Chinese troepen drie dagen geleden het Ooste lijke berggebied van Tibet zijn binnen gekomen. De sterkte van de binnenvallende troe pen en de wijze waarop zij opruktep was niet bekend. De Tibetaanse regering zou vrezen, dat de Chinezen, indien niet tegenge houden door sneeuw of aardverschui vingen binnen drie a vier weken Lhasa zullen bereiken. Engeland laat zich in zijn houding ten opzichte van Tibet lelden door een verdrag van 1912 met China, waarin de souvereiniteit over Tibet werd erkend, met dien verstande, dat China Tibet volledig plaatselijke autonomie zou ver- lenen. De bladen te Peking waarschuwen het Chinese volk voor een „Amerikaans complot om China in de rug te sabote ren"' Dit „complot" zou worden uitge voerd „met gebruikmaking van Japanse soldaten, Japanse parachutisten en agenten van de Japanse geheime dienst". Israëlische kabinetscrisis opgelost OUDE COALITIE GEHANDHAAFD. De Israëlische kabinetscrisis, welke 14 dagen geduurd heeft, is thans opgelost. De arbeiderspartij heeft overeenstem ming bereikt met het religieuse blok. In hst midden van de maand onttrok het religieuse blok zijn steun aan de rege ring naar aanlëiding van een geschil over de portefeuille van van een nieuw ministerie van economische zaken. In een gezamenlijke verklaring van de arbeiderspartij (Mapai) en het reli gieuse blok wordt gezegd, dat de par tijen beide de coalitieregering zullen steunen tot Januari 1953, wanneer alge mene verkiezingen zullen worden ge houden. Waarnemers zijn van mening, dat Ben Goerion, leider van de arbeiderspartij, met het gesloten compromis een over winning heeft behaald. Zijn partij vormt de grootste groep ln het parlement doch heeft geen meerderheid. Beloften van Wysjinsky De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft óe politieke commissie der V.N. Zater dag plechtig beloofd, dat, indien de grote mogendheden overeenstemming bereiken over ontwapening met. een derde, de Sovjet-Unie ..volledig geveri- vieerde gegevens" over haar eigen strijd krachten zal verstrekken. De Sovjet-Russische minister zeide verder, dat de Amerikaanse militaire uitgaven in veel grotere mate uitge breid waren dan in de Sovjet-Unie het geval was. Heden zal de Veiligheidsraad op ver zoek van Malik (Sovjet-Unie) wederom in besloten zitting bijeenkomen tenein de de kwestie van de secretaris-generaal te bespreken. Naar men verwacht zal de algemene vergadering morgen bijeenkomen om cieze zaak te behandelen. MAARSCHALK TITO SPREEKT TOT VROUWEN. Maarschalk Tito heeft in een toe spraak tot een congres van anti-fascis tische vrouwen te Zagreb verklaard, dat Joego-Slavië niet kan toestaan „dat Joego-Slavische grenswachten tot in het oneindige in zogenaamde provoca ties gedood of gewond worden". De Kominformlanden zouden er niet ir. slagen Joego-Slavië te provoceren. Zij poogden chaos in het land te ver wekken door deze „kleine oorlog" en het land te verzwakken voor een aanval. Tito dankte het volk „voor zijn stand vastigheid en voor het voortzetten van het werk". „Dank zij de vrijheid van meningsuiting", hoorde men in de laat ste tijd „reactionnaire stemmen". Sati rische verhalen en spotprenten „die de verbreking van Joego-Slavlë's eenheid ten doel hebben" zouden echter voor taan verboden worden. De Amerikaanse voedselhulp zou ver leend worden „zonder strikken". Joego- Slavië zou tarwe, vet en verscheidene soorten conserven kunnen invoeren, voornamelijk voor de gebieden, die bij zonder van de droogte geleden hebben. UIT INDO-CHINA. Een Franse woordvoerder te Saigon heeft bekend gemaakt dat alle burgers uit Laokay. de meest Westelijk gelegen voorpost van de nieuwe Franse verdedi gingslinie in het Noorden van Indo china, zün geëvacueerd. De troepen houden de stellingen bezet. Het Franse vliegdekschip „Dixmude" is Zaterdag met 40 in Amerika gebouw de „Hellcaf-jachtvliegtuigen te Saigon aangekomen. De jagers zullen tegen de Vietminh-troepen worden gebruikt. Adenauer verklaarde eveneens de koppeling van Duitslar.ds deelneming in de Westeuropese defensie aan het. plan-Schuman te betreuren, daar dit bij de Duitsers de indruk wekte, dat Frankrijk bepaalde druk wilde uitoefe nen. Adenauer zeide verder dat. na de er varingen van de jongste jaren, de Duit se bevolking zich maar moeilijk kan gewennen aan de gedachte van' een nieuw leger. „Gedurende vijf jaren wei den wij gedemilitariseerd. Gedurende vijf jaren hadden processen van oor logsmisdadigers plaats en gedurende vijf jaren werden ae Duitse soldaten die zich niets te verwijten hadden, be lasterd. Een ommekeer in de aldus ge schapen stemming vergt tijd en een psychologische actie". Zo een Duits contingent opgenomen werd in een Amerikaans-Europees leger zou er van een herstel van het vroegere Duitse leger geen sprake kunnen zijn. „In alle vrijheid wensen wij een ein de te maken aan onze oude geschillen met Frankrijk, aldus Adenauer, maar, zo wij Frankrijk vertrouwen, verwach ten wij op dezelfde wijze te worden be jegend". In zake de betrekkingen tussen de bondsrepubliek en de andere landen van het Westen verklaarde Adenauer. „Italië deelt onze mening. Wij mogen in Groot-Brittannië het volste vert-ouwen hebben Ten slotte mag West-Euiopa zich gelukkig achten om de wijze waar op de Verenigde Staten hun verant woordelijkheid voor de ganse mensheid opvatten". Dr Kurt Schumacher heeft te Frank fort nog een vergadering toegesproken. „De geallieerde strijdkrachten in West-Duitsland moester, sterk genoeg zijn om de West-Duitse federale repu bliek ton Oosten van de Weichsel, in Polen, te verdedigen. De West-Duitse socialisten zullen slechts dan zich vooi een West-Duitse herbewapening uit spreken indien ds geallieerde strijd krachten krachtig genoeg zijn om de eerste slag te winnen, daar de eerste veldslag van een derde wereldooilo? over het lot van West-Duitsland zal beslissen De Duitsers zullen slechts bereid zijn hun land te verdedigen, indien zij we ten. dat hun huizen zullen worden ge spaard. Het West-Duitse volk zal niet bereid zijn te strijden voor de „egoïstische be langen van andere landen" West-Duitsland is het evenveel waard, als elk ander land, om te worden ver dedigd. Het is ook evenzeer bereid om zichzelf te verdedigen als elk ander land, mits de daartoe noodzakelijke voorwaarden worden geschapen". Dr Schumacher herhaalde voorts zijn eis, dat slechts na nieuwe verkiezingen gekozen afgevaardigden van het Wist- Duitse parlement, een beslissing mogen nemen over het vraagstuk van een West-Duitse herbewapening. „De West-Duitse socialisten", ver volgde Schumacher, „zijn tegen een po litiek van „vrede tot elke prijs" De voorstanders van een dergelijke politiek zouden spoedig genoeg ondervinden, dat zij in de practijk zouden worden ge dwongen een Russische uniform aan te trekken en tegen het Westen ten strijde te trekken". Schumacher verklaarde verder, dat de West-Duitse socialisten het plan- Schumap ln zün huidige vorm niet kun nen aanvaarden, „daar het thans voor ziet in hoge winsten en lage lonen". Het Franse voorstel voor een Europees leger houdt geen poging in om de ge zamenlijke inspanning te dwarsbomen en evenmin een poging om een peima- nente discriminatie tegen het Duitse volk in te stellen, zo heeft de Franse prémier, René Pleven, op een congres van de „democratische en socialistische unie van het verzet" (radicaal gezmdt verklaard, De op te bouwejj Europese unie diende niet de kiemen ln zich te dragen van een vroeger of later uitbre kend conflict. Slechts een Europees leger onder Europees commando kon voorkomen, dat op zekere dag een re vanche-oorlog of een „kruistocht" be- bonnen zou worden. ADVERTENTIE Lijdt niet langer door rheumatiek, spit., ischias hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2.08 en f 7.94 Telegrammen aan de Koningin en Raad van Ministers Zaterdagmiddag hield de Stichting Door de eeuwen trouw" in de Apolloh-al te Amsterdam een grote landelijke bij eenkomst. Een resolutie werd aangeno men waarin de diepste verontwaardi ging van het Nederlandse volk tegen over de KPM-directie en met name te genover de verantwoordelijke directeur ln Indonesië wordt uitgesproken en een beroep gedaan wordt op alle aandeel houders van de KPM, om aan deze di rectie duidelijk te maken, dat geldelijk gewin, dat moet worden verkregen ten koste van het Ambonnese volk door hen wordt verworpen. Het bestuur der Stich ting nodigt uit om met alle wettige mid- hlnk: in delen uitvoering te geven aan deze re ming bereikt met het^relLgjeuse bl^ok.jn Q m hRRr ter kennis te brengen van H.M de Koningin, onder aantekening, dat het aan de KPM toe gekende praedicaat „Koninklijke" door deze maatschappij wordt onteerd en voorts door haar ter kennis te brengen van de Nederlandse regering en de Sta- ten-Generaal. Er waren 9 sprekers. De eerste, de heer H. Coenradl, voorzitter der Stich ting stelde Nederland verantwoordelijk, omdat het. de overeenkomst der RTC. had ondertekend, omdat de wapenen die de T.N I. in de strijd tegen Ambon gebruikt, door Nederland zijn achterge laten en omdat de s(ohepen der KPM,- die onder Nederlandse vlag varen, de troepen van de R.I. vervoeren Nadat tijdens een ogenblik van stil te de doden van Ambon herdacht wa ren. zeide spr.: „Al is Ambon verra derlijk uitgeleverd aan de vijand, toch zal Ambon zegevieren. Het voedsel en de medicamenten op Ambon zijn opge bruikt. Niet is opgebruikt de wil tot zelfbeschikking en vrijheid". Op voorstel van de voorzitter werd be sloten een telegram aan H.M. de Ko2 ningin te zenden, waarin haar gesmeekt wordt, hulp te eenden aan het. edele volk van Ambon en voorts een telegram aan de Raad van Ministers waarin ge vraagd wordt alsnog het mogelijke en het bijna onmogelijke te doen, teneinde de Veiligheidsraad tot ingrijpen te bren gen, de UNO te bewegen de rechtvaar dige zaak van Ambon onmiddellijk te behandelen en zelf de volle verantwoor delijkheid voor de Ambonnese militairen op Java te aanvaarden door, ingevolge de vastgelegde verplichtingen jegens hen, deze onverwijld over te brengen naar hun geboortegrond, of althans naar voor hen veilig gebied". Na de voorzitter voerde nog het woord generaal H. G. Winkelman, oud-opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, de heer P W. Lokollo. minister der Re publiek van de Zuid -Mo lukken dr J. C Koningsberger, oud-hoof d-veldprediker in Indonesië, N. K. Nikijoeloevv. verte genwoordiger der Zuid-Molukken in Ne derland luitenant-admiraal b.d. C. G. L. Helfrich, S. Tamsma en ds W. H. Toe- tarlma. predikant op Ambon. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het tamboer en pijpercorps „Juliana". Vijf gezinnen door brand dakloos Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de voor malige houten militaire barakken achter de O.L. school te Puttershoek. Deze barakken waren sedert 1945 wegens woningtekort bewoond door een vijftal gezinnen. De brand greep in het licht brand bare materiaal snel om zich heen en de brandweer kon niet verhinderen, dat het gehele barakkencomplex tot de grond toe afbrandde. Een begin van brand in de openbare school kon tijdig worden bezworen. De barakken, eigendom van de ge meente, waren tegen brandschade ver zekerd. De inboedels konden slechts gedeeltelijk worden gered. De dakloos geworden gezinnen zijn tijdelijk bij familie ondergebracht. Machinist gedood en stoker gewond REIZIGERS KWAMEN MET SCHRIK VRIJ. Zaterdagmiddag te omstreeks halfzcs is onder het viaduct van Jemappe in België, de sneltrein Amstsrdam-Parys ontspoord. Het was de sneltrein, die om 12,36 uit Amsterdam was vertrokken en met 23 minuten vertraging Brussel om 16.37 had verlaten. Het ongeluk gebeurde even voordat de trein een wissel moest passeren. Alleen de locomotief ontspoorde; de rijtuigen bleven alle in de rails. De reizigers kwa men er met de schrik af. doch de machi nist verloor het leven zijn stoffelijk overschot werd onder de gekantelde lo comotief gevonden en de stoker brak een been. De trein heeft waarschijnlijk een vrij grote snelheid gehad. Toen de locomo tief ontspoorde heeft de tender als stootkussen gediend tussen de locomotief en de rijtuigen. De zware rijtuieen heb ben de locomotief 180 graden doen draaien, zodat z\J nadat de trein door de plotselinge vertraging snel tot stil stand was gekomen, met de neus in de richting van Bergen lag. De tender is bijna helemaal in elkaar gedrukt; de rijtuigen zelf varen eveneens bescha digd. Het mag een wonder heten, dat bij dit ongeluk niet meer dan één dode en één gewonde zijn te betreuren. Een hulp ploeg der Belgische spoorwegen heeft de locomotief opgevijzeld. De passagiers van de verongelukte trein zijn Zaterdagavond om zeven uu. met een andere trein naar Parys ver trokken. Daar rijn zij gistermorgen om nalf&en gearriveerd. Zaterdagavond om half elf is het liik van de stoker van de ontspoorde trein AmsterdamParijs. Ie Morcy, onder de brokstukken vandaan gehaald. Het parket van Bergen en Belgische en Franse ingenieurs ziin de gehele nacht van Zaterdag op Zondag bezig geweest met hun onderzoek. Men veronderstelt dat het ongeval veroorzaakt is door het losslaan van de band van een wiel. Vele sporen werden beschadigd, zodat het verkeer ernstig gestremd is. Laaghartige overval om f. 45, COLPORTEUR ZWAAR MISHANDELD In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is in het bos onder de gemeente Nieu wer Amstel een laaghartige beroving ge pleegd. Een te Haarlem wonende col porteur had na afloop van zijn werk zaamheden in Amsterdam zijn salaris ontvangen en daarna in de omgevng van de Ferdinand Bolstraat enige café's bezocht. Een drietal personen, met wie hij een borrel had gedronken en die hij verteld had, dat hij zijn loon ontvangen had, boden hem aan, daar zij toch naar Haarlem moesten, mee te rijden. Via het Amsterdamse bos werd in de richting van de luchthaven Schiphol ge beden, doch nabij het viaduct over de burgemeester Colijnweg stopte de auto. De colporteur kreeg van een der In zittenden een klap op zijn hoofd en werd uit de auto geslingerd, waarna dc man op laaghartige wijze werd mishandeld. Het slachtoffer ver klaarde, dat zün hoofd als een voet bal was gebruikt. Badend in zijn bloed werd hij achtergelaten en na vermoe delijk enkele uren ter plaatse te heb ben gelegen is hij naar een brug wachterswoning op de Schipholbrug gestrompeld. Hij werd overgebracht naar het Wil- helminagasthuis, waar hij in ernstige toestand met zware hoofdwonden is op genomen. De man is beroofd van zijn portemon- naie met.. f.45 en een actetas, die later op ongeveer 500 meter afstand werd teruggevonden. WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG Zaterdagavond is op de onbewaakte overweg tussen Heeze en Sterksel, na der aangeduid Euvelwijen, de 21-jarige mejuffrouw J. Scheepers, die per rij wiel genoemde overweg wilde overste ken. gegrepen door een D-treiii en ge dood. Geef Uw kinderen een Gezondheidskapitaal mee. Huq leven lang zullen zij rijke lijk rente trekken van de ge zondheid, die zij nu opbouwen met het ideale zenuwsterkende voedsel „Groote Beer" en „Skaugum" ontscheept Gisteren zijn 2443 militairen en 5S burgers, die Zaterdagavond met de troe pentransportschepen „Grote Beer" en „Skaugum" in Amsterdam aankwamen, ontscheept. De „Grote Beer' vervoerde 208 patiënten, van wie er 90 naar huis konden worden overgebracht- Met toe stemming. van de autoriteiten heeft dit schip het laatste deel van de reis op topsnelheid gevaren, omdat een der bur geropvarenden in levensgevaar verkeer de. Onmiddellijk nadat het schip aan de Javakade was gemeerd, werd deze pa- tiët naar het ziekenhuis overgebracht. Onzekerheid over de belasting-ontwerpen SPOEDIG NOG GROTERE FINANCIËLE LASTEN? (Van onze parlementaire redacteur). Bij geen enkele politieke partij, bij wie wij ons oor te luisteren legden, be staat enige wens naar een kabinetscri sis, en evenmin verlangt men naar een persoonsverwisseling aan „Financiën". Onder de Katholieken groeit het be sef dat de door de heer Lucas aan de hand gedane verhoging van de omzet belasting als fiscale compensatie voor de tegemoetkoming aan de middelgrote Inkomens zeer bezwaarlijk is en de ontevredenheid gaande maakt van mid denstandskringen. Bovendien is een gewichtiger punt voor hem de compensatie voor de huur verhoging aan de minst draagkrachti- gen, waarover pas aan het eind van het jaar de beslissing zal vallen. Vermoe delijk zullen zij overigens op dat punt niet ten volle bevredigd worden. Algemeen heerst tenslotte de over tuiging dat de aanhangige wetsont werpen slechts van zeer tijdelijk ka rakter zullen zjjn en dat ons spoedig grotere financiële lasten tc dragen zullen worden gegeven. Ofschoon de besprekingen tussen „Financiën" en dc Kamercommissie geheim zijn, meent men in politieke kringen te kunnen aannemen, dat vooral om laatstgenoemde overwegin gen die besprekingen een vry mat en gedesinteresseerd karakter vertonen. Het zou niet erg verwonderlijk zjjn als een beslissing over het complex, althans over het omstreden amende- ment-Lucas, zal worden uitgesteld. Of dit zal meebrengen dat de hele aangelegenheid niet vóór het iiletiwe' Jaar geregeld zal zün, en er dus weer gewacht moet worden met de huurver hoging, durfde geen enkele ingewyde ons te voorspellen. JEUGDTENTOONSTELLING „WONDERLAND". Van half Juli tot half Augustus 1951 zal in de beide Houtrusthallen te Den Haag een tentoonstelling voor- en door de jeugd worden gehouden onder de naam „Wonderland". De organisatie berust bij ae heer J. J. L. van Zuylen, tot voor kort administrateur van het Residentie Orkest. Het ligt in de bedoeling door deze tentoonstelling een centrum te scheppen van leerzaam amusement voor de jeugd van alle leeftijden. UITSLAANDE BRAND IN N.S. WERKPLAATS TE AMERSFOORT Zaterdagmiddag heeft in de wagen parkwerkplaats der Ned. Spoorwegen te Amersfoort een grote uitslaande brand gewoed- Deze brand begon ln een treinwagon, waaraan 's morgens reparatiewerkzaam heden waren verricht. Men gelooft, dat door het lassen het vulsel tussen de dub bele wand, waarin o.a. kurk verwerkt is. moet zijn gaan broeien. Nadat de arbei ders naar huis waren gegaan, was er op deze Zaterdagmiddag niemand meer in óe loods aanwezig .toen de wagen in brand geraakte. Het gevolg was, dat de brand eerst werd ontdekt, toen het vuur de overkapping van de loods had aan getast en de vlammen erbcF/en uit sloe gen. Het vuur werd met ongeveer 7 stra len bestreden. Het nog niet door het vuur aangetaste deel van de enorme loods werd nat gehouden. Ongeveer 20 M.2 van de overkapping is vernield; bovendien brandde de wagon uit. Besprekingen over iandbouw-integratie GROTE MATE VAN OVEREEN STEMMING? De Nederlandse minister van Land- bouw, de heer S. L. Mansholt, heeft ie Parijs met zijn Franse collega Pfirnüa oriënterende besprekingen gevoerd over de West-Europese samenwerking in de landbouw. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, hebben deze besprekn- gen geleid tot een grote mate van over- eenstemming over de algemene uit gangspunten inzake de integratie van de landbouw in West-Europa. 25 SCHOOLINBRAKEN! De politie te Velden (Lheeft ds 38-jarige E. Buter uit Volendam en ds 26-jarige J. Dragstra uit Heerlen aan gehouden, verdacht van inbraken in scholen. D heeft inmiddels bekend aan 25 schoolinbraken, gepleegd in verschil lende plaatsen van ons land, o.a. te La ren en Hilversum, schuldig te zyn. Een derde mededader aan deze int>ra- ken, een broer van de gearresteerde B., bevond zich reeds voor een ander delict ln het Huis van Bewaring te Amster dam. OPENING NIEUW STATION TE ENSCHEDE. Geheel uit beton vervaardigd. Met grote uitbundigheid van de zijde der Enschedese bevolking is Zaterdag middag het nieuwe station der Ned, Spoorwegen te Enschede door ir F Q, den Hollander, president der Nederl. Spoorwegen officieel geopend. Dit station, dat wat zijn architectuur betreft enig Is in Nederland, is geheel uit beton gebouwd en vervangt het uit 1866 daterende station, dat nóch in re presentatief opzicht nóch in technisch opzicht aan de eisen des tyds kan vol doen. Een grote menigte was voor het sta tionsgebouw samengestroomd, toen, naar aloude Twentse zede, aan ir den Hol lander een reusachtig krentenbrood werd aangeboden. De autoriteiten, bij wie zich de directie der Ned. Spoorwe gen, de burgemeester van Enschede, de heer M. van Veen en de Commissaris van de Koningin ln de provincie Over ijssel ir J. B. G. M. ridder de van der Schueren bevonden, hebben vervolgens tezamen met een Enschedese boeren- dansgroep een ouderwetse dans uitge voerd, Dit gaf tot stormachtige vrolijk heid aanleiding! UNIE-PRACTIJKDIPLOMA VOOR STENOGRAFIE. In een Zaterdag te Den Haag gehou den byeenkomst van vertegenwoordigers van examinerende organisaties op 't ge bied v. stenagrafie en machneschrijven is In principe overeenstemming bereikt omtrent de oprichting van een unie, die zich ten doel stelt het in het leven roe pen en instandhouden van een Unie- practljkdiploma voor stenografie, ma- chineschryven en mechanisch snel- schrift, overeenkomstig de eisen van het bedrijfsleven'.. Het voorlopig secretariaat is 'geves tigd: Straatweg 32b, Rotterdam. NEDERLANDS M.S. „PATRIA" IN OOSTZEE GESTRAND. Het Nederlandse motorschip Pa tria" is gisteren by het voor de Zweedse Z.O. kust in de Oostzee ge legen eiland Oland gestrand. De Patria is een Groninger kustvaar der, die met hout onderweg was van de Zweedse haven Hudriksvall naar Gro ningen. Eigenaar is de reder ;H. Groen te Groningen, kapitein de heer \V, Nooitgedacht. Door Nordreich radio wer den noodseinen opgevangen om 18.50 uur; de reder van de .Patria" had nog met de kapitein getelefoneerd om 18.45 uur. Het weer was toen slecht, het zicht evenwel goed. Een Zweedse reddingboot en een sleepboot zyn ter hulpverlening uitge varen. In een boodschap, die door het radiokuststations op het eiland Gotlani was opgevangen, werd gemeld, dat hel schip naar de kust afdreef. Na enige uren heeft de „Patria" g( meld, dat er geen gevaar meer was. Moord op rubberplanter DE HEER VAN HAASTERT DOOR BENDE NEERGESCHOTEN. Maandag j.l. is de assistent-tuinem- ployé H. R, van Haastert, van de rub ber-onderneming „Djaloepang" van de P. en T.-landen, door een bende bewa penden vermoord. De heer van Haastert was bezig met het controleren van rub bercups op de vaste plaats, waar dit steeds geschiedt, toen hij werd overval len en neergeschoten. Eerst geruime tyd later durfden de hem vergezellende In donesische employé's over de weg naar het hoofdemplacement te trekken, om daar het gebeurde mede te delen. Een terstond uitgezonden politie-patrouille trof slechts het lijk van de vermoorde aan. Het slachtoffer was 21 jaar en ongehuwd. BINNENLAND Vlisslngen krijgt binnenkort weer een carillon. De raad heeft hiertoe credleten verleend tot een totaal bedrag van f. 96.000. Aan de- drukkerij en uitgeverij Van Gorcum en Comp, N.V. te Assen ls bij K.B. het praedicaat „Koninklijke" ver leend. zulks ln verband met het 150-Jarlg bestaan dezer vennootschap. Na een feestmaal, gegeven ter ge legenheid van de terugkeer van een mis sionaris bij de familie C. te Meerssen, zijn ongeveer 8 personen onwel geworden. De oorzaak ls zeer waarschijnlijk vergiftiging tengevolge van het gebruik van ondeug delijke vis. welke ln een der gerechten was verwerkt. Paus Plus XII heeft gisteren de Nederlandse minister van Binnenlandse Zaken, mr F. S. C. J. M. Teullngs, ln audiëntie ontvangen. Gisteravond is op de Noorderkanaal- weg te Rotterdam de 22-Jarlge H. P. Bockholt. terwijl hij op de flets zat., door een personenauto aangereden en gedood. Zaterdag heeft te Jutphaas de 47- Jarlge T„ portier bij de Electro appara- tenlabrieken aldaar, ln overspannen toe stand een revolverschot gelost op de 49- Jarige mevrouw Z.. die ernstig aan de borst verwond werd. De man richtte vervolgens het wapen op zichzelf en pleegde zelf moord. Mevrouw Z„ een buurvrouw van de dader, ls naar een ziekenhuis te Utrecht overgebiacht. De reden van een en ander ls vooralsnog voor de politie een raadsel. Zaterdagnacht vond de politie ln de omgeving van de Nleuwmarkt te Amster dam een 25-jarige ljzerwerker die met een mes ln het been was gestoken. De man ls naar een ziekenhuis gebracht: bij wei gerde voor de politie een verklaring over het gebeurde af te leggen. De Vlaamse schrijver Ernest Claes vierde verleden week zijn 65ste verjaar dag. De directie van de uitgeversmaat schappij „de Wereldbibliotheek" heeft hem bil deze gelegenheid het eerste op fraai papier gedrukte en ln perkament gebonden exemplaar van de 65ste druk van zijn roman „de Witte" aangeboden. Afgevaardigden van het Rotterdam se gemeentebestuur, functlonnarlssen van de Ned. Radio Unie, bestuursleden van de VARA, vertegenwoordigers van het KNMI en de KLM. alsmede tal van genodigden •hebben Zaterdagmiddag ln het restaurant van de voormalige tentoonstelling Rot- terdam-Ahov de officiële opening van de door de NCRV georganiseerde tentoon stelling „Electronen Wonderland" bijge woond. BUITENLAND Volgens berichten In de Londense pers wordt ln het rapport over de ver dwijning van de atoomgeleerde professor Pontecorvo. dat door sir Percy Slllitoe, de leider van de Britse contra-splonnage, ls gereedgemaakt, verklaard, dat de pro fessor „gedwongen" ls naar Helsinki te gaan op weg naar de Sovjet-Unie. Dr Walter Zimmerman de Duitse deskundige op het gebied van raketten en radar, die vier weken geleden te Goet- tingen verdween, ls Zaterdagavond door de politie te Minden (Westfalen) ln de j Britse zone ontdekt. I Volgens voorlopige cijfers van de I laatste volkstelling telt Turkije thans [20.902.628 zielen, dat ls ruim 2 millloen i meer dan ln 1945. I In het ..Hamburger Abendblatt" zijn verklaringen verschenen van een Duits krijgsgevangene uit de So\ Jet-Unie met i namen Hans Stecher, luidende welke 430 000 van zyn kameraden en ongeveer 30.000 vrotlw^ljke lcdeD - an de vroegere hulpdiensten van de ..Wehrmacht" 'nog I steeds ln arbeidskampen van Sovjet- I Mongolië zouden verblyven. De trawler ..Hugh Walpole" heeft ge seind dat hij door de Russische autori teiten weder ls vrijgegeven. Hij werd acht dagen geleden door de Russen opgebracht. Hij moest 300 roebel betalen en de lading werd gelost. Het trampersoneel van de Antwerpse trammaatschappij heeft het werk neer gelegd. Het tramverkeer in de stad lag gisteren stil. De werkgeversbond van de textiel industrie van verviers heeft met de vak- bonden een accoord gesloten, waarin wordt vastgesteld dat de lonen met 5Ve zullen worden verhoogd bij een Indexcijfer 390, en verder nog verhogingen zullen ondergaan bij eventuele stijging van het indexcijfer. Wladyslaw Wolski, de Poolse minister van openbaar geheer, en zes afgevaardigden zijn volgens een bericht van het Poolse persbureau afgetreden. In Oost-België ls gisteravond een zware sneeuwlaag gevnllen. Het verkeer raakte ln de war en verblinde chauffeurs maakten ongelukken. Twee personen kwa men om het leven doordat een auto op een overweg door een trein gegrepen werd. De West-Berlljnse politie heeft Vrij dag vier jongens van 16 en 18 jaar ge arresteerd die de Woensdag te voren een Jongen van 17 uit een West-Berli|ns te- huls naar de Sovjetsector zouden nebben gelokt. Zij zouden hem daar hebben ge boeid en aan de Sovjet-Russische autori teiten hebben afgeleverd. De volgende dag zouden zij uit de kamer \an de ont voerde Jongen een brief hebben gestolen en deze eveneens aan de Sovjet-Russi sche Kommandatoera hebben gegeven. Het Finse vrachtschip „Inger" heeft te Antwerpen een 75-tal Russische per sonenauto's aangevoerd van het merk Moskovltch. Het betrpft hier het eerste contingent van een totaal aantal van 2500 wagens, die in het kader van het lBo!fr'cch-Russische handelsaccoord van ,1950 door de Sovjet-Unie aan België zul- I len worden geleverd. De Amerikaanse commissie, die onder leiding van Daniël Bell een bezoek van twee maanden aan de Phlllppljnen heeft gebracht, heeft ln een rapport aan presi dent Truman een hulpprogram voor de Phlllppljnen aanbevolen Het programma zou een looptijd van vijf jaar hebben en 250 millloen dollar kostën. Een woordvoerder van het West- Berlljnse electriciteitsbedrijf heeft Zaterdag medegedeeld, dat de uit West-Berlijn af komstige electrische stroom voor radlo- Berlijn. welke onder Sovjet-Russische con trole werkt, op 1 November wordt afge sneden „Radlo-Berlljn ls niet essentieel voor West-Berlijnse economie", verklaarde 4HJ. Radlo-Berlljn ligt ln het hart van de Britse sector Het bedrijf verwacht geen moeilijkheden. Een vijftigjarige Franse verpleegster. Marthe Pineau. maakt aanspraak op een wereldrecord. Zij verklaart 355 bloedtrans fusies te hebben gegeven. Zeven personen zijn Zaterdag omge komen en verscheidene ernstig gewond bij een treinbotsing op de lijn Fromoerebro naar Mjoelby ln midden-Zweden. De Canadese regering heeft maat regelelf bekend gemaakt om een einde te maken aan de inflatie. De maatregelen worden 1 November van kracht en hebben betrekking op verbrulkers-credlet, contante betalingen en betalingen op langere ter- nvjn. Voor motorvoertuigen zal 1/3 con tant moeten worden betaald en vnor an dere goederen minimum 20 procent en d° afbetaliu_' zal niet langer dan 18 maanden mogen duren Naar vernomen wordt hebben de Britse autofabrikanten gedurende de Inter- nationale autotentoonstelling, welke Zater dag J.l. wer*' n-- order? ontvanger ter waarde van 25 millloen pd st. Buiten landse kopers besteedden 15 millloen waarvai 5 mlllioen van dollarlanden Er w erden bijna een half millloen bezoekeis I geteld. Honderden slachtoffers op Zuid-Celebes? CHAOS OP BESTUURSGEBIED. Tientallen moorden op ambtenaren. Aneta's correspondent te Makassar vernam met betrekking tot de moei lijkheden met de guerillavechters in Zuid Celebes, dat in deze streek on der de burgerbevolking honderden slachtoffers zün gevallen, zowel ten gevolge van de guerilla-acties als door de zuiveringsacties van het léger. In het binnenland werden honderden woningen in brand gestoken en tiental len ambtenaren en bestuurders van zelf- besturende landschappen vermoord. Op bestuursgebied bestaat er een chaos; feitelük functionneert er slechts een bestuursapparaat, dat der stadsgemeente Makassar, DREIGBRIEVEN AAN NEDERLANDERS. In Semarang hebben talrüke Neder landers dreigbrieven ontvangen. De In houd van deze brieven, die anoniem zijn, vertelt ontvangers, dat indien de Ambonnese militairen van het voorma lige K.N.I.L. een actie beginnen, of a'-5 Nieuw Guinea niet aan de R.I. komt, alle Nederlanders uitgemoord zullen worden. SOBSI ZAL REGERING VERANTWOORDING VRAGEN. Volgens de „Sin Po" hebben 29 verte- genwoordigers van Indonesische arbei dersorganisaties en het centrale bureau van de Sobsi in Djokjakarta besloten de regering „verantwoording te vragen over de dood van elf personen in Soe- rakarta, o.w. mr Amir Sjarlfoedln e'1 Harjomo, leider van de Sobsi. De elf weduwen zijn tot ereleden van de Sobsi benoemd en deze organisatie betitelt de doden thans als „helden van de arbeidersklasse". GROTE MOGELIJKHEDEN IN INDONESIË. Na een verblijf van drie maanden in Indonesië is de heer Regout, vertegen woordiger van het Belgische bedrijfs leven naar Europa uit Djakarta terug gekeerd Zijn oriëntatiereis bracht hem tot de overtuiging, naar hij verklaarde, dat er in Indonesië grote mogelijkheden liggen voor de Belgische industrie.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2