ZWEDEN ROUWT OM BEMINDE KONING EEN Gistermorgen overleed Koning Gustaaf V Directe en grote bewapening noodzakelijk WEERBERICHT Hardnekkige en moeilijke strijd op Ambon Verdediging tot in de dood! Noord-Koreanen bieden aan de grens liarde tegenstand 89ste Jaargang MAANDAG 30 OCTOBER 1950 No. 27139 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1 Leiden Giro no. 57055 [Kroonprins Gustaaf Adolf volgt hem op Koning Gustaaf van Zweden, 'swe- marken en de Finse president uit tot relds oudste monarch, is gistermorgen tegen half negen te Stockholm in de leeftijd van 92 jaar overleden. Een door drie hofartsen ondertekend [fideel bulletin zegt, dat de krachten ,n de koning gedurende de nacht Jortdurend verminderen. De koning verloor steeds meer het tewustzijn en ontsliep vredig zonder Gig zichtbaar teken van doodsstrijd. Jjdus het bulletin. Uit alle delen der wereld werden telegrammen van deelneming, afkom stig van regeringen en staatshoofden, te Stockholm ontvangen. In vele hoofd leden werd de vlag halfstok gehangen. I Ook Koningin Juliana en Prins Bern- „Jard hebben in een telegram aan de I Zweedse troonopvolger Gustaaf Adolf hun diep medeleven betuigd bij het overlijden van de koning. De begrafenis zal voor 12 November laats hebben. De kist met de stoffe- ijke resten zal zolang dag en nacht be waakt worden. 0 KONING GUSTAAF V. Koning Gustaaf V werd 16 Juni 1858 eboren op het kasteel Drottningholm, p het eiland Lofo in het Malarmeer als zoon van koning Oscar en koningin Wie, prinses van Nassau. Op 8 Decem- ler 1907 volgde hij zijn overleden vader p Van 1884 tot 1891 was hij in het ka- er van de Zweeds-Noorse unie onder- oning van Noorwegen. Zijn devies was: „met het volk voor [ïnijn land". Koning Gustaaf heeft zonder moei lijkheden samengewerkt met ministeries [van verschillende politieke richting. In 11920 werd voor het.eerst een sociaal democraat Zweed minister-president. J De koning heeft bewezen gelijke tred met de sociale ontwikkeling to kunnen [ouden en zich tevens bewust te kun- len blijven van zijn verantwoordelijk- ïeid als hoofd van de staat. Voor de internationale politiek heeft ïustaaf V steeds grote belangstelling jehad Tijdens de eerste wereldoorlog ar"! hij het initiatief voor de samen werking der drie Scandinavische landen j-ter handhaving van hun neutraliteit. In 1939 hoopte hij tot het laatste ogenblik op een vreedzame regeling der geschil- len. In October van dat jaar nodigde hij de koningen van Noorwegen en Dene- IETS KOUDER E? Bilt verwacht tot morgenavond: ••J erwegend droog weer met nu en aan overdrijvende wolkenvelden. Matige ang5 de Wsddenkust af en toe vrij [tracht.ge Zuidoostelijke wind. Iets lage- 4inn0m,peraturen met vannacht in 'net ^nsn.and plaatselijk lichte vorst. 'Opgemaakt te 10 uur). 31 OCTOBER. Zon op: 7.32 uur onder: 17.15 uur. «aan op: 20.10 uur; onder: 13.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.07 en 18-22 uur. nummer bestaat uit acht pagina's. een conferentie in Stockholm maar de ontwikkeling in Scandinavië was een geheel andere dan 25 jaar tevoren en weldra was Zweden het enige Noorse land dat buiten de oorlog bleef. Koning Gustaaf en zijn land hebben veel gedaan voor hulp aan door de oor log geteisterde landen, zowel op offi ciële als op particuliere basis. In zijn jeugd heeft koning Gustaaf de gelegenheid gehad om grote reizen te maken. Op deze reizen kwam hij in aanraking met vele Europese staats hoofden en vooraanstaande politici, met. wie hij de actuele vraagstukken be sprak. Ook in Zweden had hij veel contact met de buitenwereld. Hij ont ving met grote gastvrijheid vele bezoe kers. Zijn politieke capaciteiten traden speciaal aan het daglicht bij de crisis voor en na de ontbinding van de Noors- Zweedse ume in 1905.. Hoewel 'de gezondheid van de koning verbazingwekkend voor zijn leeftijd was, had hij in de allerlaatste tijd her haaldelijk te kampen met inzinkingen. Op een reis naar Zuid-Frankrijk in 1948 werd zelfs bericht van zijn overlijden De negentigste verjaardag werd met grote feestelijkheden en optochten ge vierd. De koning was een hartstochtelijk tennisser. Onder de naam mr G nam hij aan vele tournooien deel. Hij zelf heeft deze sport in Zweden ingevoerd. Nog in de zomer van '46, op 88-jarige leeftijd beoefende hij deze sport. Op advies van zijn arts moest hij het ten nissen echter daarna staken. Als men hem als „koning" liet winnen, was hij boos. Ook van de jacht was koning Gus taaf een groot liefhebber. Een treffend voorbeeld van zijn vitaliteit was wel, dat hij in het late najaar van '46. enkele dagen na een ernstige aanval influenza, in een hevige sneeuwstorm deel nam aan een fazanten jacht. Koning Gustaaf was zeer bemind, hoewel hij nooit naar populariteit streefde. Hij gedroeg zich vriendelijk en eenvoudig en sprak alle onderdanen, hoge ambtsdragers inbegrepen, met „jij" aan. Hij hield niëirvan onnodig-vertoon. Wanneer de gelegenheid zulks echter vergde, kon hij met indrukwekkende waardigheid optreden. Bij vele gelegenheden toonde de ko ning zich ook een groot kindervriend. Wijlen Koning Gustaaf aan het ontbijt Het nieuwe koningspaar: Gustaaf VI en koningin Louise. Koning Gustaaf is meermalen in Ne derland geweest. Reeds als kroonprins bezocht hij ons land enkele malen in cognito. Nadat koningin Wilhelmina en prins Hendrik in 1922 Zweden hadden bezocht, bracht koning Gustaaf van twee tot vier Maart 1923 een tegenbe zoek aan Nederland. De koning was drager van het Groot- 1 kruis van de Nederlandse Leeuw. KONING GUSTAAF VL De nieuwe Zweedse koning, Gustaaf VI, is thans 68 jaar. Hij is de eerste vorst, die op een dergelijk gevorderde leeftijd de troon bestijgt. Koning Gus taaf VI heeft echter reeds herhaaldelijk de uitoefening der koninklijke taak tij delijk van zijn vader overgenomen. In zijn vrije tijd is .hij een verwoed oud heidkundige. Koningin Louise, geboren Mountbat- z ten, is de tweede gemalin van de Zweedse vorst. Zijn eerste vrouw was prinses Margaret van Groot-Brittannië en Ierland, dochter van hertog Arthur van Connaughf, en Louise Margaretha van Pruisen, wier huwelijk met de toen malige Zweedse kroonprins in 1905 werd gesloten. De vijf kinderen van ko ning Gustaaf vier zoons en een dochter zijn allen uit zijn eerste hu welijk. Prinses Margaret overleed in 1920. In 1923 trad de toenmalige Zweedse kroonprins in het huwelijk met de hui dige koningin Louise. De nieuwe kroonprins is de vier jarige prins Carl Gustaf. kleinzoon van de nieuwe koning. De oudste zoon van koning Gustaaf VI, prins Gustaf Adolf, kwam in 1947 bij een vliegtuigongeluk te Kopenhagen om het leven. Volgens de Zweedse grondwet komt de kroon eerst aan de oudste zoon van de koning en dan aan de oudste kleinzoon. Von Schwerin ontslagen De Westduitse kanselier, dr Adenauer, heeft meegedeeld, dat hy zyn adviseur voor veiligheidsaangelegenheden, Ger hard graaf von Schwerin, heeft „ont slagen". Hij zeide, dat von Schwerin de „vast gestelde .grens van zijn taak" te buiten was gegaan. Graaf von Schwerin, die pas kortge leden in zijn functie bij Adenauer werd benoemd, heeft in de oorlog het bevel gevoerd over een Duitse pantserdivisie. In politieke kringen te Bonn had men reeds de mening doen doorschemeren, dat von Schwerin, ondanks zijn per soonlijke en militaire reputatie, niet de juiste man zou zijn voor een functie, waarin grote politieke tact wordt ver eist. Alen beweerde, dat von Schwerin een aantal indiscreties had begaan. Zo zou hij laatstelijk verklaard heb ben, dat de Westduitse regering een dienstplichtwet aan het ontwerpen was volgens welke genoeg manschappen voor tien divisies zouden kunnen worden op geroepen. Het voorlichtingsbureau van de kanselier ontkende dit. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN NEDER-OOSTENRIJK. In 21 gemeenten in Neder-Oostenrijk in de Sovjet-zone zijn gemeenteraads verkiezingen gehouden.' Het aantal ze tels der katholieke volkspartij is van 143 tot 166 verhoogd. De socialisten gingen vkn 74 tot 58 zetels achteruit en de communisten verloren de enige twee zstels, die zij bij de laatste verkiezingen wonnen. AARDAPPELTEKORT IN OOST- DUITSLAND. Het Oost-Berlijnse blad .JNeues Deutschland", orgaan van de SED, eist „onmiddellijke actie om het ernstige te kort aan aardappelen in de Sovjetrussi- sche zone op te vangen". Het blad klaagt, dat de boeren in de gehele zone hun plichten niet zijn nagekomen en dat er „een achterstand is in de afleve ring van aardappelen tot 95 procent." Onneembare stelling over 2 K.M. lengte De verliezen van de APRI bij de actie op Ambon kunnen worden geschat op 300 man, die van de Zuid-Molukkers op 600 man, aldus deelden te Ma kassar uit Ambon teruggekeerde officieren van de APRI mede. Zij gaven ook als hun mening te kennen, dat na het bezetten van het gehele eiland door de troepen der R.l. in de Zuid-Molukken orde en veiligheid nog niet zullen zijn hersteld. De troepen der Zuid-Molukken trekken zich terug in de bossen en bereiden een guerillastrïjd voor. De hier bedoelde officieren noemden de strijd op Ambon zeer moeilijk ,,daar de rebellen strategisch betere posities innemen en beter zijn getraind dan de troepen der APRI". 5000 MAN R.l. VERSTERKING. A.F P. meldt over de militaire situatie op Ambon nog het volgende: Zes bataljons, in totaal ongeveer 5000 man zijn door de R.l. naar Ambon ge zonden ter versterking van de A.P.R.I. aldaar, aldus wordt te Djakarta ver nomen. Om de hardnekkige tegenstand van de Ambonnezen te kunnen breken, is eveneens een groot aantal voertuigen- en stukken veldartillerie naar Ambon verscheept, die de troepen van de A.P.R.I. het overwicht moeten verschaf fen in wapenen en materieel. Sedert 23 September j.l. zijn in de Noordelijke helft van het eiland Amboina reeds on geveer 6009 man A.P.R.I, troepen ont scheept. SUCCESVOLLE VERDEDIGING. Niettegenstaande hel Ministerie van Defensie zich over de militaire gebeur tenissen op Ambon een volkomen stil zwijgen blijft hullen, maakt men er in Indonesische kringen, die van de toestand op de hoogte zijn, g°en ge heim meer van dat de troepen der R.I., nadat zij zich meester hadden ge maakt van het Noordelijke gedeelte van het eiland, worden tegengehouden op een afstand van 14 km. van de stad Ambon, waar de Ambonnezen op de landengte tussen het Noordelijke en het Zuidelijke deel van het eiland, een onneembare stelling hebben inge richt, die een lengte heeft van slechts 2 km. De Ambonnezen zouden slechts 2500 man hebben, maar 7,y bieden weerstand tot in de dood en verdedi gen zich nu al sedert een maand met succes tegen de aanvallen van Indo nesische zijde. WACHTEN OP HULP VAN BUITEN. Naar het schijnt hebben de leiders der Ambonnezen aan hun volgelingen be kend gemaakt, dat Nederland, Australië en zelfs de Ver. Staten tussenbeide zul len komen. Daar het eiland van alle ver bindingen met de buitenwereld versto ken is. laten de Ambonnezen zich ter plaatse doden en wijken zij nooit, in de hoop op hulp van buiten. Het aantal hunner gesneuvelden zou reeds 600 be dragen. ERIKSEN VORMT NIEUWE DEENSE REGERING. De Deense liberale leider Erik Eriksen heeft Zaterdag een nieuwe regering, waarin alleen liberalen en conservatie ven zitting hebben, gevormd. Ole Bjoern Kraft (conservatief) wordt minister van buitenlandse zaken. Het kabinet zal bestaan uit zeven li beralen en zes conservatieven. Minister van defensie zal zijn Harald Petersen (liberaal) Bewaakt door Zuid-Koreaanse soldaten trekken Noord-Koreaanse krijgsgevan genen op weg naar een kamp door de straten van Pjongjang. De straat, hierboven afgebeeld, heet... Stalinstraat. OFFICIËLE UITSLAG SCHIJN- VERKIEZINGEN IN O.-DUITSLAND. De Oost-Duitse minister van binnen landse zaken heeft Zaterdag de eindre sultaten bekend gemaakt van de op 15 October in Oost-Duitsland gehouden verkiezingen. Stemgerechtigden 12.325.168, Totaal aantal uitgebrachte stemmen 12.144.597. Geldige stemmen 12.131.165. Ongeldige stemmen 13.432. Voor het nationale front 12.097.105. Tegen 34.060. Marshall opent militaire conferentie In belang van de vrede GOUDEN STANDAARD IN POLEN. In Polen wordt vandaag de gouden muntstandaard ingevoerd. De nieuwe, door goud gedekte zloty zal a pari staan i met de Russische roebel, die 28 Februari tot de gouden standaard overging. De i roebel en de nieuwe zloty zullen thans i een waarde hebben van 0.222168 gram zuiver goud. Het Poolse parlement nam Zaterdag i de desbetreffende door het kabinet in gediende wet met algemene stemmen aan. Tegelijkertijd maakte het parle ment een wet van kracht, die het in bezit hebben van buitenlandse valuta, gouden muntstukken, goud en platina verbiedt. Lonen en prijzen zullen herzien wor den op basis van 100 oude zlotys tegen 3 nieuwe. Voor de koersomwisseling zal echter gelden: een nieuwe zloty voor 100 oude. Marshall heeft Zaterdag de conferen tie geopend van de ministers van defen sie van het Atlantisch pact welke de plannen voor de geïntegreerde verdedi ging vanhet Atlantische gebied zal moeten overwegen. Hij verklaarde dat de potentiële collectieve macht van de Verenigde Naties niet genoeg was ge weest om de agressors in Korea af te schrikken, „De huidige collectieve strijdmacht van de Atlantische staten kan ook wel eens onvoldoende zyn om een aan valler te weerhouden en is absoluut onvoldoende om een aanval zonder ernstige en gevaarlijke aanvankelijke verliezen te weerstaan." ,Dit te kort in onze militaire kracht moeten wy thans zo spoedig mogelijk opheffen. Van deze byeenkomst moe ten definitieve aanbevelingen uitgaan, die ons niet alleen sterker zullen ma ken tegen de huidige bedreigingen, doch die dit vlugger zullen doen dan de procedure in het verleden heeft doen vermoeden". Marshall zeide te hopen, dat 1950 in de geschiedenis zal voortleven als het jaar, waarin de Westelijke beschaving haar vrees voor het communisme heeft overwonnen. „Economisch herstel en toegenomen militaire macht hebben ons grotere moed gegeven om de communis tische uitdaging liet hoofd te bieden. De overwinning in Korea is een indrukwek kend bewijs dat de vastbesloten pogin gen van de Verenigde Naties de steun, zullen hebben van machtige strijdkrac-h- ten voor de verde c/ging van de wereld vrede." Marshall, die waarschuwde tegen zelfgenoegzaamheid en te groot ver trouwen, verklaarde, dat thans de tijd gekomen Is om een plan te maken, dat „aan de volken, die wij vertegenwoor digen en eveneens aan een ieder, die ons wil aanvallen, het volkomen dui delijk zal maken, dat wij een strijd macht opbouwen, die agressie in iedere vorm met succes kan keren." De Amerikaanse minister van defen sie deed een beroep op zijn ambtgeno ten om de huidige critieke situatie re alistisch te beoordelen". Hij wees op de wederkerigheid van het Atlantische pact dat van ieder der deelnemende landen een eerliike en volledige bijdrage tot de gemene zaak vereist. „Alle ministers van Guerilla-krijg in het Zuiden Troepen van het Britse Gemenebest zijn gisteravond Tsjongdjoe binnenge trokken, dat 96 kilometer ten Zuid-Oos ten van Sinoeidjoe ligt nadat Ameri kaanse jagers en bommenwerpers in een van 'de hevigste aanvallen der actie te genstand biedende tanks hadden ver nietigd. Aan de Oostkust bjj Iwon zetten 50 schepen 27.030 man infanterie der Ame rikaanse zevende divisie aan land. Iwon ligt ongeveer ICO kilometer van de Man- ds.ioerjjpe grens. „Wij trekken naar de Mand'ioeryse grens en vernietigen elke vijand, die wij kunnen vinden", ver klaarde de bevelhebber dezer divisie' ge nera-al-majoor David Barr. In het gebied van Ondiong woedt nog steéds een heftige strijd, doch volgens een Amerikaans officier is de toestand thans minder ernstig. Doch de pogingen van Zuid-Koreaanse regimenten om ten Noord-Oosten van Oensan naar Oendiong en ten Noord-Westen van Oensan naar TsjongsandjangsI op te trekken worden noz gedwarsboomd door verbeten tegenstand van Noord-Kore aanse formaties. Naar verluidt bevinden zich nog duizenden Noord-Koreanen tussen Oendjong en Tsiosan de aan de Jal'oe gelegen stad d'e verleden week door onde-delen van de zesde Zuid-Ko*- reaanse divisie werd bereikt Deze on- opgebouwd, hoe en wanneer en wal elk land za! bydragen. Zij hebben zeker recht er op dit le weten." Laat ons daarom pogen onze burgers op duidelijke en niet mis te verstane wijze deze kennis te verschaffen en laat ons dan snel en doeltreffend overgaan tot het omzetten van onze plannen In militaire kracht. „Dit lijkt mij de voor naamste vereiste van deze conferentie", aldus Marshall, veau stond. EISENHOWER ZAL ELKE AAN GEBODEN POST AANVAARDEN Dwight Eisenhower heeft president I derdelen hebben bevel gekregen zich te rug te trekken, doch de weg wordt hun versperd door Noord-Koreaanse troepen. Zij worden uit de lucht voorzien. De krachtige tegenstand der Noorde lijken in het ^foord-Westen blijkt ver der uit berichten over tegenstand tegen onderdelen van de Amerikaanse 24ste divisie, die ten Westen van Taetsjon op trekt en tegen het vijfde regiment van de zevende Zuid-Koreaanse divisie ten Zuid-Oosten van Taetsjon. Strijdkrachten van het Britse geme- best deden gisteren de Westelijke hoek van de bergvesting der Noordelijken in Noord-Wset-Korea wankelen. Volgens de berichten naderen zij stellingen, die bemand zijn met troepen van de 17de Noord-Koreaanse brigade, die opdracht heeft gekregen tot de dood toe te vech ten om de toegangen langs de kust tot Sinoeidioe. de nieuwe Noord-Koreaanse hoofdstad bij de grens van Mands.ioe- rüe. te beschermen. Volgens een Z.iil- Koreaansè woordvoerder heeft de zesde Zuid-Koreaanse devisie sinds Donder mg In-de strijd om Ondiong 30 procent "sn haar manschapoen verloren. Volgens gewoonlijk betrouwbare or i n nen.staan. sterke Chinese cqmmuni.w- sche troepen aan de Mandsjoërijse zijde van de Jaloe Van enige poging om Noord-Korea b'nnen te trekken is ech ter no? niéts' gebleken. De VN hebben in 125 dagen meer dan 100 millioen in he' Koreaans gestelde strooibilie' ten in Korea verspreid. Officieren van de Snl:chtSn?en-'Venst schatten de Noordelijke verliezen top 333.093. Uit Washington wordt gemeld dat een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft medegedeeld dat. de activiteit van Noord-Koreaanse guerilla's tên Zuiden van de 38ste breed'ezraad zo groot is, da: een Amerikaans en een speciaal ge- or?anise°rd ZT d-Koreaans legerkorps, zijn inzeze; om haar tpzen te gaar. I .De verbonden 'trosnsn bes'.-'kmr de communis'Ische „guerilla-activiteit ln 'rieine. snel en hard toeslaande eenhe- I den. d!e hoogstens de sterkte van een I bataljon hebben. VERKLARING VAN EYNGMAN RHEE defensie moeten hun parlementen er van Truman Zaterdag de verzekering gege- overtuigen, dat de millioenen, d'.e aan j ven« hü elke" aangeboden militair! de bewapening zijn besteed ex. nog moe- zal aanvaarden. I De Zuid-Koreaanse president, Svng- ten worden besteed, noodzakelijk zijn". De generaal wilde na een conference man fihee. heeft verklaard, dat zijn re- z» zeide Marshall. „Wfj moeten bewijzen, van 45 min-uten tegenover verslaggevers |.sr:ng Noord-Korea wenst te de:turen dat. ons plan met succes ten uitvoer kan "let definitief verklaren, of hem de met Noord-Koreanen. doch dat de Ver worden gelegd °ii da' het de volledigevan opperbevelhebber van de j «nijrie Naties hem zulks beletten. Tii steun verdient vn o" >zs valken en rege- i ;-triid krach ten van de Noordatlantisc-he een t-ce;pra°k tct m°ri2>e van on- ringen". mogenhedsn. welke voor Wes'-Europa cr^veer 10 030 mensen r ep hij op de be» worden georganiseerd was aangeboden zribpen Noord en Zuid 'te vertretm "tl „Onze burgers willen graag weten, Er warsn gesp defin'. leve beslis-, te bedenken, dat er slechts één'Korea wat voor strijdkrachten zullen worden sin-gen genomen aldus de generaal. was.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1