Belastingtarieven in Tweede Kamer ter sprake Ouverture der critiek geblazen! Maar „langzaam aan" is liet parool en interieur W ie doodde Valentin Rothe Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 19 October 1950 Tweede Blad No. 27130 (Van onzs parlementaire redacteur) Gisteren begon de Tweede Kamer met de algemene beschouwingen over de aangekondigde serie belastingroorstellen. -Deze hebben ten doel de productie te stimuleren (door de directe belastingen tc verminderen) cn de consumptie te drukken (door de indirecte belastingen te verho gen), terwijl bovendien de verlaging ran de inkomsten- en loonbelasting deels bedoeld is als een compensatie voor de komende huurverhoging. Ingevoerd wordt een belasting op het privé-gebruik van zaken-auto's. Er komen wijzigingen en aanvullingen van de zegel- en registratiewetten, een nieuwe tekst van de wet op de personele belasting en tenslotte is daar de verhoging en technische wij-ziging van de omzetbelasting. Deze laatste, zo wordt voorgesteld, zal voor detaillisten en voor het verrichten van diensten op 3% gehandhaafd blijven. Bij levering van fabriek aan ondernemers wordt dc belasting op 4% gebracht, van fabriek aan par ticulieren op 6%. Tussen het gewone tarief van 3% en het luxe-tarief van 15% komt er een tussentarief ad 6% op een reeks goederen van de categorieën gebak, consumptie-ijs, chocolade en suikerwerken, siropen, vlees, vis en huishou delijke artikelen. De vrijstellingen van omzetbelasting zijn tot enige ar tikelen uitgebreid om de prijs van de eerste levensbehoeften binnen de perken te houden. Ook de dag- en nieuwsbladen behoren tot deze groepen. De regelingen van öe omzetbelasting Zijn als tijdelijk bedoeld, wijl ze straks I in Benelux-ver'oand zullen worden vast- I gesteld. De ouverture van de critiek werd ge- f blazen door de heren v. d. Heuvel (A.R.), Lucas (Kath.) en Hofstra (Ar beid) die alle drie nog de sourdine ge- Ibruikten. De eerste vond de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting lang niet I genoeg. De tweede kon er wel mee ac- coord gaan, maar wilde voor alles we- ten, hoe de minister de compensatie voor de huurverhoging ten bate van I <ie minst droagkraohtigen nog vóór 1 Januari as. denkt op te lossen. De J derde tenslotte wilde de midden en IJ iioaere inkomens zwaarder belasten, j Met dit ene voorbeeld is het ver- schil in opvatting tussen genoemde drie exponenten voldoende getypeerd. De heer v. d. Heuvel zag liever ver- betering van de kinderaftrek dan ver- laging van de schoolgelden, welke laat- zijn aanslag is vastgesteld, dit geldt de loon-, inkomsten-, en personele belas ting, de kinderaftrek enz. De opbouw van de tarieven dient wetenschappelijk te geschieden. De middengroepen, voor wie alle drie sprekers een lans braken, wilde laatst genoemde helpen door hen minder te belasten en daarvoor in de plaats een extra last te leggen cp de inkomens van 15 tot 40 mille. Heden volgt voortzetting. JACHT BIJ TERSCHELLING OPGEPIKT. De sleepboot Holland heeft gistermid dag het tweemast jachtje ,Lyxa" met een gebroken roer de haven van West- Terschelling binnengebracht. Voordat de „Brandaris" het scheepje oppikte was het reeds enige tijd gesleept door een Deense vissersboot, maar tengevolge van het slechte weer was de sleeptros losgeslagen. De kapitein is de Engels- man, Thomas Byrne, de tweede inzit- ste hoofdzakelijk voor middelbaar en tende is van Deense nationaliteit hoger onderwijs geldt. Waarom niet het1 De „Lyxa" was uitgezeild van Hel- nijverheldsonderwys gestimuleerd? Isinki. Ook was hij niet te spreken over de 1 weigering van de minister om aan hen, I die een sterk wisselend inkomen heb- i ben als b.v. tuinders, toe te staan een aanslag volgens het gemiddelde inko men over de laatste 3 of 4 jaar aan te vragen. Spr. en de heer Lucas von den de voorgestelde auto- belasting mis- I plaatst en de wijze van oplegging te I 8rof- De heer Lucas kon wel met de voor- I stellen inzake de omzetbelastng accoord gaan al zag hy gaarne de detaillis- t™ van de laat bevrijd en de heer ^H'll'lllllllllllllüllllllllilllllllllülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiliillüllillililiiliiiliiiiiliiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii [e d. Heuvel wilde maar ineens het Bel- ee Avifauna's Muzikaal Menul POLITIE-AGENT REDDE MEISJE. Een agent van de radio-autodienst heeft gisteravond een 16-jarig meisje, dat in het water van de Jacob van Len- nepkade bij de Nicolaas Beetsstraat te Amsterdam was gesprongen, het leven gered. De agent sprong gekleed te water en slaagde er in het meisje aan wal te brengen. Nadat het meisje was verhoord, is zij naar haar woning overgebracht. Ook goedkope import sigaretten duurder? Medegedeeld kan worden, dat naar alle waarschijnlijkheid alle importciga- retten, dus ook die van 90 ot. of lager, enigszins in prijs zullen moeten wor den verhoogd. Deze verhoging zal het gevblg zijn van het feit dat de import- cigaretten in alle prijsklassen door de verhoogde omzetbelasting worden ge troffen. ZILVEREN JUBILEUM DER KRO. 24 November a.s. zal het een kwart eeuw g.eleden zijn, dat de K.R.O. met de eerste van zijn regelmatige uitzen dingen in de aether kwam. Dit feit is voor deze omroepvereniging aanleiding haar zilveren jubileum te gaan vieren en wel in de week van 18 tot 25 No- vemoer a.s. Een zeer uitgebreid pro gramma is daartoe samengesteld. OVERDRACHT AMERIKAANSE FREGATTEN. 23 October a-s. zullen de Amerikaan se fregatten „Gustafson" (de 182» en „O'neill" (de 188) te Boston door de Kon. Marine worden overgenomen. U.S.S. „Gustafson" wordt Hr Ms „van Ewijck", terwijl U.S.S. „O'neill" in Hr Ms „Dubois" wordt herdoopt. Tot commandanten 'zijn aangewezen de luitenant ter zee der eerste klasse O.V. P. van Willigen en de luitenant ter zee der 1ste klasse W. A. de Looze. DE NIEUW AMSTERDAM" TE NEW YORK. De „Nieuw Amsterdam" van de H.A.L. is te New York aangekomen. Een aan tal Duitsers en Oostenrijkers werd door de immigratie-autoriteiten aangehou den, dcch alle Nederlandse passagiers konden ongehinderd debarkeren. Minister Stikker: „Ik ben Federalist!" Geen oorlog doek periode van inspanning en ontzegging (Van onze parlementaire redacteur) „Ik geloof niet in een oorlog, ook niet in de verre toekomst," aldus minister Stikker gisteren in de Tweede Kamer by dc beschouwingen over een Verenigd Europa. Hü voegde er echter aan toe: „Mits wij Rusland de overtuiging bijbren gen, dat agressie niet loont. Dat kunnen wij alleen door ons sterk te maken, hetgeen een bittere periode van inspanning en ontzegging met zich meebrengt. „Onze defensie binnen het Atlantisch Pact en de economische en finan ciële integratie komen eerst", aldus de minister. „Later kan dan een federa tieve vorm voor Europa worden gezocht en gevonden. Hiervoor is Straatsburg onmisbaar." Met deze „langzaam-aan" vermaning temperde minister Stikker enigszins de blakende geestdrift van menig Kamer lid, die al een Europees Parlement voor ogen had, met 'n daaraan verantwoorde lijk college van federale ministers. Thans kan het Statuut van de Raad van Europa nog niet worden gewijzigd, zo zeide de minister. Engelands positie tegenover zijn Empire bijvoorbeeld laat dat niet toe. Toch wil Engeland wel meewerken in de Raad van Europa en wij moeten het niet afstoten. Hier wees spreker op de consequentie van het opgeven van het veto-recht, dat is van het souvereine beschik kingsrecht der eigen natie ten gunste van een supra-nationaal orgaan. NOOIT AFSCHAFFING MARINE. De Nederlandse regering zou bijv. nooit bereid zün de Nederlandse ma rine af te schaffen, die een levensbe lang voor ons is. Onze volksvertegen woordiging zou een regering, die dc gische stelsel van alleen heffing bij de bron. En dan van uniform 5%. De heer Hofstra wilde biscuit en „kaakjes" niet met 6% belast zien, evenals de heer v. d. Heuvel, die het hele tussentarief uit den boze achtte. Bij de personele belasting wenste laatstgenoemde minder klassen en ver hoging van de huurgrens, waar bene den geen personele belasting wordt ge- beven. De heer Hofstra vond eigenlijk alles veel te ingewikkeld: geen enkele belastingplichtige kan narekenen hoe EE Wegens enorm succes tot en met 31 October geprolongeerd het optreden (dagelijks) van het vermaarde dans- orkest van I MALANDO m. m. v. Ann Sandor internationaal vogelpark Reserveer tijdig een tafel voor lunch Uniek tn de wereldt alphen a/d rijn or diner in ons klasse-restaurant. Tel. 3000. Alphen a. d. Rijn. nlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllirÊ Marine wilde opheffen, naar huis sturen. Datzelfde zou gebeuren met een regering die onze agrarische cx- - port naar Duitsland zou laten verla gen omwille van de Europese inte gratie. Men moet zich dan ook ernstig bera den over het tempo, waarin van de souvereiïiiteit afstand kan worden ge daan. Overigens betoogde de heer Stikker, dat hij zelf ook Federalist is. Hij heeft dit aan het comité van ministers laten weten. Tussen spreker en de Neder landse delegatie naar Straatsburg be stend dan ook geen verschil. Nederland is het eerste land, dat de resultaten van Straatsburg in het Parlement be spreekt en het zal wel het enige blijven vóór de zitting van Straatsburg wordt hervat. Hijzelf zal dus de eerste zijn van het ministerscomité, die in de bijeenkomst te Rome in November a.s. de opvattin gen van zijn Parlement kan weergeven. Hü zal daarbij de motie-Bruins Slot cs.. waarin de resoluties van Straats burg worden gesteund, als aanbeveling aanvaarden. Als aanbeveling: want ten deze staat hü niet in een mandaatver- houding tot de Kamer. Bij de revue van die resoluties wees spr. er op, dat de aanbeveling inzake een Europees leger van minder urgentie was dan de arbeid op financieel en eco nomisch gebied. Zaken als de duur van de dienstplicht behoren door de afzon- derlyke nationale parlementen te wor den beslist. Invoering van een Europese wet van sociale zekerheid heeft, ook naar het oordeel van sprekers ambtgenoot van Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll'llllllli^ huis binnen gaan, maar durf niet aanbellen, uit vrees dat alles op eenzelfde wyze gruwelijk veran derd en mishandeld zal zijn. En als ik tóch even héél schuw door de vitrages naar binnen kijk. zie ik 't al: niets is meer over van die vertrouwelü^- heid van vroeger. Een hypermodern meubilair om van te rillen, plakplaten aan de wanden en een horribele schemer lamp. waaraan alle gezelligheid ontbreekt. En alles tooh zo „duur"zo „duur"! Nee: van dat eertijds zo warme interieur bleef niets anders over dan wat koude schyn. 't Mag sentimenteel zün, maar ik kan 't niet helpen. Er kwam even o! héél even maar een brok in m'n keel. Weemoedig, maar tóch bly dacht ik: ,.'t Is goed. dat óns gezin daarin niet leefde Hoe graaig wenste ik, dat Jtlle „moderne" jeugd weer wat notie kreeg van die ouderwetse gezel ligheid: géén waardeloze opscnik zonder enig cachet cf traditie, maar behagelyk en stemmingsvol, ondanks, ja zelfs cióór de ouder dom van het meubilair, dat ech ter met zoveel „persoonlijke" lief de in stand gehouden werd en daardoor „sfeer" had. Die persoonlijke liefde en waar dering ook en vooral tussen ouders en kinderen waarin de eer'o-°voor het oude zo sterk beleefd werd. was een der pyiers. waarop het gezinsgebouw rustte. Toe: laat ons in dit opzicht wat conservatief zijn! De progressiviteit heeft ons al genoeg te pakken! In zo'n gezirisweek als deze, ko men allerlei herinneringen weer boven. Ge let er in het gewone leven niet zo op. wat in jeugdjaren ge beurde en neg altijd zijn stempel legt cp wat in hei latere leven dikwyls de levenshouding bepaalt. Maar de gezinsweek brengt dat gezin van vroeger weer voor de geesi: vader en moeder wel aller eerst en dan de zusters en broers, met hun vreugden of verdriete lijkheden. En ook hun zorg en leed. Want ook dié zün er in een „groot" gezin Ge ziet het huis van vroeger. Ge hoort de klank van de grote Friese klok, het geruis van het kokende water in de bouilloir tij dens de namiddag-thee, wanneer de kinderen uit school kwamen en moeder hun belevenissen ver-» telden. Of ge ruikt weer de doordringen de sigarenlucht in de werkkamer van vader, waar de wat plechtige sfeer en de vele oude familiepor tretten aan de losbandige jonge ren dikwijls het gevoel gaven, hoe oneindig moeilyk het is. familie tradities met ere te handhaven! En ge ziet pees Pirn, die met hoog-opzeheven staart miauwend van haar avondwandeling terug keert en door alle kinderen met blydsahap begroet wordt. Het is niet vreemd, wanneer ik in een week als deze die ouder lijke wening nog eens voorbij wandel en dan tot de ontstcllen- "de ontdekking kom, dat er niet veel meer van de vroegere sfeer overgebleven is De tijden veranderen: huizen en straten in éénzelfde razend tempo. En de mensen in die huizen! De nieuwe eigenaar heeft de gevel allang gemoderniseerd en het uiterlijk kreeg er meteen esn on genadige klap door. Er rond cmheen kwamen kanto ren met akelig nuchtere opschrif ten, waarbij vak- of bedrijfsgroe pen aan de lopende band domi neren. Ik 2de nog de bejaarde aristocraat met z'n witte baard van de over kant: hoe zou hij er bij leven en welzijn van gegruwd hebben Maar gelukkig voor hém: hü is dood. Ik zou graag m'n oude, getrouwe Daarom: geniet van Uw interieur! Hoe ouder het wordt, hoe meer het gaat glanzen, wanneer het tenminste door Uw innige liefde is opgebouwd en in stand gehou den wordt. Dan pas krijgt het „individuali teit" en intimiteit, gelyk het ge zinshuis van vroeger dat in zo sterke mate bezat. Naast alle geestelyke zaken, die U deze week zijn voorgespiegeld, wilde ik deze materiële kant toch ook eens beküken. Want dié is even belangrijk voor het „geluk" van het gezin! FANTASIO ^'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH FEUILLETON Spannend detective-verhaal door Gisela Furtmüller (vertaald uit het Duits). 31) Ze sloeg haar ogen neer. Hij mocht het schuldbewustzyn, dat hierin te le zen stond, niet zien. Ja, die herinner ik me, antwoordde ze langzaam. Waarom heb je me destijds met op zet een verkeerde sleutel gegeven in plaats van het passende exemplaar? Laat u mij er alstublieft buiten, riep ze opeens met grote heftigheid uit, terwijl ze zijn hand vastpakte. Ik heb niets gedaan Met een enigszins bruut gebaar duw de hij haar van zich af. Beheers je! L< heb geen tyd voor lange verhalen. Wat wilt u dan van mij? vroeg ze, hem hulpeloos aankijkend. Ik wil van je weten, waarom je me een valse sleutel gegeven hebt. Deed je dat uit eigen vrije wil, of werd je dat op gedragen? Er heerste even een stilzwygen. Dan kwam langzaam het antwoord: Ik... kreeg daartoe opdracht. Dat dacht ik al, antwoordde hij iets vriendelijker. Wie gaf je die opdracht? Moet ik het zeggen? stamelde ze met een ongelukkig gezichtje. Natuurlyk moet je me dat zeggen! Mevrouw Rothe.... droeg het me op. antwoordde ze zachtjes. Juist, dat Is zeer interessant. Wat drariu' reden van deze zonderlinSe op- U vroeg de dag na de moord de twee sleutels van de achteruitgang. Er was echter slechts één exemplaar hier aanwezig. Twee andere exemplaren had het personeel °at was mij bekendonderbrak hy haar. Het derde exemplaar had de heer "othe altijd, en de vierde sleutel, die mevrouw Rothe bezat, was niet meer aanwezig T z.o iets vermoedde ik al. Daarom «uqe ik de aanwezigheid van alle sleu tels toen onmiddellijk vaststellen. Wie had de vierde sleutel? Een meneer een kennis van roevrouw Rothe. Wanneer gaf mevrouw Rothe hem me sleutel? Dat weet ik niet, antwoordde het roeisje met een koppig gezicht. p Dat weet je héél goed. Mevrouw deeft 113ar bezoeker deze sleutel v I uur VÓ°T de tnoord gegeven. T!.°Pt dat of niet? Hij keek haar door dringend aan. Klopt dat? herhaalde hü toen er Keen antwoord kwam. *aam'"-e--^0pt'- antw00rdd€ yr -ang- de middag van de moord thuis? zette hij de ondervraging voort. Enkele minuten na vijven, ant woordde ze zonder aarzeling. Maar aan de manier, waarop ze haar lippen sa menperste, en de felle blos op haar gezicht, zag Helbing, dat ze haar snelle antwoord betreurde. En die vreemde meneer, wanneer kwam die? Dadelijk nadat mevrouw Rothe te rug was. Heb je ook gehoc-rd, wat ze samen bespraken? Nee ik heb eigenlijk niets ge hoord. Maar toch wel iets? Jonge meis jes hebben scherpe oren. Als je een beetje nieuwsgierig bent, kom je veel te weten. Vertel me dus maar gerust, wat ie hoorde Ik kan me werkelijk niet meer precies herinnerenaarzelde ze, ter wijl haar gezicht beurtelings rood en bleek zag. Dan blyf ik net zolang hier zitten tot het je weer te binnen schiet, ant woordde hij rustig. Hij stak een siga ret cp en keek onverschillig voor zich uit. Nu? Ik hoorde alleen enkele brokstuk ken van een gesprek, begon ze na een poosje. Ik heb trouwens ook niet ge luisterd naar wat ze zeiden, maar al leen zo nu en dan wat opgevangen, omdat ik die dag de grote in de muur gebouwde klerenkast van mevrouw moest uitruimen. Door de betrekkelijk dunne wrand van het aangrenzend ver trek kon ik toen een deel van het on derhoud volgen. Ik begreep er echter niet veel van en wist niet wat ik ervan denken moest. Vertel me nu maar, wat je hoor de, ik zal er beter weg mee weten dan jij. drong hij aan. Denk goed na en vertel alleen de waarheid. Eerst hoorde ik niets byzendérs, begon ze met grote tegenzin. Ze spra ken over het weer en over de naaister, by wie mevrouw Rothe juist die mid dag geweest was. Pas enige tijd later hoorde ik de naam Anna of Anra Het klonk zo merkwaardig, dat ik erom moest lachen. Die naam was niet Anna of Anra maar Amara, merkte Helbing op. Dat is mogelijk. Was dat alles wat je hoorde? vroeg Helbing, terwijl hij enkele aan tekeningen maakte. Ja, eigenlijk wel. Ik hoorde nog, hoe hü vertelde, dat een meneer, met een Italiaanse naam, gestorven was, en dat hij. als hij geld had, diens werk voort zou kunnen zetten. Hij zou dan spoedig een beroemd man zijn. Hij be gon zeer enthousiast en opgewonden te praten, maar sprak zo snel. dat ik niet alles meer kon volgen. Zyn woorden werden weer verstaanbaar, toen hij zeer duidelijk zei, dat hü nogmaals zyn plan vcor wilde leggen en een lening zou proberen te sluiten. Het geld zou, naar zijn mening, z'n rente zeker op brengen. En als hy het niet doet, wat dan? vroeg mevrouw Rothe daarop. Wel, dan kan het natuurlük n;et doorgaan, antwoordde hij en lachte. Het was een onaangenaam lachje, dat me deed huiveren. Ik zal mijn doel dan op een andere manier moeten be i-eiken. Geef me in ieder geval de sleu tel van de achterdeur, dat lykt me beter. Mevrouw Rothe sprak daarna weer zeer snel en heel zachtjes, zodat ik dat niet volgen kon. Is dat werkelijk alles, wat je hoorde? Hanna aarzelde en zuchtte diep. NeeMevrouw Rothe sprak dan opeens weer duidelijkerze zei ik wil het eigenlyk liever niet herhalen Helbing keek haar bevelend aan. Je moet thans alles zeggen, zonder- aarzeling, zonder mededogen, anders moet ik aannemen, dat je ernstiger in deze affaire betrokken bent dan tooh al het geval schijnt te zün. Het meisje huiverde: Nu dan mevrouw Rothe zei: ik ben bang voor je, hy kan zo driftig worden, en als hy er achter komt, wat er tussen ons iswees alsjeblieft voorzichtig, als je naar hem tcogaat, Helbings ogen glansden. Kun je dit onder ede herhalen? Het meisje knikte dapper. Ja, meneer dat kan ik zeker. I Wat antwoordde hy toen?. j Dc man,... hy zeiHet viel I haar kenneUjk heel zwaar verder te gaan. Nu....? (Wordt vervolgd) Sociale Zaken, de medewerking nodig j van de internationale arbeidsorganisa tie. Over de resolutie inzake de rechten van de mens heeft spreker overleg gepleegd met zijn ambtgenoot van Justitie. Zij is in het algemeen voor Nederland aanvaardbaar. Onze Nederlandse wetgeving berust trouwens reeds op de rechten van de mens. Spr. zal echter in de komende vergadering de wederopneming van de koloniale clausule bepleiten. Het is de bedoeling, da.t de conventie inzake de rechten van de mens op de komende ministersvergadering te Rome zal worden ondertekend. INGENOMENHEID. Alle sprekers toonden zich bij de re plieken ingenomen met de rede van minister Stikker. „Wij wilden de minister niet dwingen tot onberaden vooruithollen", zo verze kerden zij Zy hadden vooral met ge noegen gehoord, dat de minister zich ook tot het Federalisme had bekend. Hier wees men op de Ver. Staten als voorbeeld van de eenwording van ge federeerde staten. En sommigen waren helemaal niet bang voor souvereiniteits- overdracht, als er maar goed wordt op gelet. aan welk orgaan de overdracht geschiedt. Met de defensie moet niet gewacht worden tot Europa één is: laat de mi nister alsjeblieft voortgaan met het At lantisch Pact. Doch een Verenigd Euro pa zou ook binnen dit. pact beter zyn dan de afzonderlijke Europese Staten nu. En de heer Korthals zeide zelfs, dat Europa veel meer voor ons betekende dan de Atlantische binding. Ook Straatsburg zou onze Marine kunnen uitschakelen, maar dat zou dan uit Europese overwegingen geschieden, ter wijl men in Engeland en Amerika nu uit nationaal eigenbelang onze Marine wil weg hebben. MOTIE-BRUINS SLOT GOEDGEKEURD. Minister Stikker constateerde nog maals, dat een volledige Federatie nu niet te bereiken is. Dan komen we tot partiële samenwerkingsorganen, als in het plan-Schuman. En zo was spr.'s stelling daarin moet men zich terdege rekenschap geven van het opgeven van het veto-recht. Wat het Atlantisch Pact betreft, zo is er geen sprake van, dat wij in de fensiezaken onze souvereiniteit kwijt zouden zijn. als inzake het aantal di visies, diensttijd enz. Geen enkel land heeft zyn souvereiniteit ten deze prijs gegeven. Straks bij de behandeling, van de oorlogsbegroting zal dat blijken. De motie-Bruins Slot c.s. werd ten slotte z.h.st. goedgekeurd. «am na enig stilzwijgen. laat kwam mevi am mevrouw K_.he op 35). Zoals we de vorige keer gezien hebben, had Graaf Isen Grim zich er lelijk in gepraat! De Koning was woe dend! „Er-ah-ahum!" brulde hij streng. ..Graaf ik zal u nog nader spreken! Ma jesteitsschennis! Mij een idioot noemen! Pak u weg. Graaf! Er uit!" „Ja.... maarehik...." stot terde Isen Grim doch de Koning was onverbiddelijk en zo kwam het. dat Panda zijn lastigste rechter kwyt raakte. „Wel, wel", sprak Panda's advocaat opgewekt. „Welk een onaangename kleine incidenten kunnen zich toch voor doen in de rechterlyke stand, nietwaar? Doch laat ons ter zake komen, Edel achtbare Majesteit. Waarvan wordt dit onnozel verdachtetje beschuldigd, als ik vragen mag?" „Hm", zei de Koning somber. „Hij heeft mijn schat gestolen en hij is de Gemaskerde". „Wel, wel, kom kom! Dat is een ern stige zaak! En wat meent gij zelf wel van die beschuldiging, beklaagdcke?" zo vroeg de advocaat Maar Panda wist nu wel zeker, wie die advocaat was en hij wist nu echt niet meer wat hij zeggen of zwijgen moest. „Oeh. ikeh... tja... j hm...." stotterde hij. „Ach arme", viel de pleiter In. „Hij zou de Gemaskerde zün? Dit onnozel wicht zou dan het land beroofd heb ben? Ach ziet hem aan, Genadige Ma jesteit; meent gy waarlyk dat een zó nietig jongske uw ganse zware gouden schat had kunnen torsen? En bovendien hebben wü zojuist gehoord, dat het ventje nauweiyks kan praten! Tut, tut! Ach ach! Maar Majesteit Uwe Edel achtbaarheid ziet toch zelve wel, dat hij gewoon maar niemand is?" „Tja zei de Majesteit verlegen en Panda wist niet, of hij deze rechtsge leerde bijstand nu eigenlijk wel prettig vond.... VOOR VRIJDAG 20 OCTOBER Hilversum I (402 M. NCRV 7.00: nieuws: 7.15: gewijde muziek: 7.45: een woord voor de dag, 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: gram.muzlek; 9.15: voor de zieken; 9.30: waterstanden: 9.35: gram. muzlek; 10.30: morgendienst; 11.00: gTam.- muzlek. 11,30: alt en plano; 12.00: gram. muzlek; 12.30: mededelingen, 12.33: zi geunerkwintet: 13.00: nieuws; 13.15: vo caal ensemble en solist: 13.45: gram. muzlek; 14.00: Metropole-orkest; 14.30: gram.muzlek; 14.40: voordracht; 15.00: Promenade orkest; 15.40: voordracht: 16.00: bas en piano; 16.30: pianorecital; 17.00 „dit wil lk horen": 17.30: Friese muziek; 18.00: voor de strijdkrachten; 18.15: cau serie ln Esperanto: 18.30: gram.muzlek: 18.45: gemengd koor; 19 00: nieuws en weerberichten: 19.15: regeringsuitzending; 19.35: „een goed woord voor een goede zaak"; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws; 20.05: gram.muzlek: 20.15: orgelconcert: 20.30: theaterkoor; 20.45: klankbeeld over de „vrije universiteit". 1880—1950; 21.45: gram.muzlek: 22.00: „de levende kerk", causerie; 22.15: bas en plano; 22.30: „langs wegen van kunst en schoonheid, 22.45: avondoverdenking: 23.00: nieuws; 23.15 24.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek: 8.00: nieuws en weerberich ten; 8M8: gram.muzlek; 8.50: voor de vrouw: 9 00: gram muziek: VPRO 10 00: „kinderen en mensen", causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: gram.muzlek; 10.30: voor de vrouw; 10.45: viool en plano; 11.10: radiofeuilleton; 11.30; orgel en zang; AVRO 12.00: orkestconcert: 12.30: mede delingen; 12.33: sportpraatje; 13.00: nieuws; 13.15: AVRO-allerlel; 13 20: orgel spel; 13.35: dansorkest; 14.00: voor de vrouw: 14.20: kamerorkest; 15.00- voor dracht: 15.20: gram.muzlek; 15.35: hersen- i gymnastiek: VARA 16.00: gram.muzlek; I 16.30: voor de Jeugd; 17.00: filmprogram ma; 17.20 muzikale causerie: 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.45: ..denk om de bocht": 19.00: meisjeskoor: 19.15: „op roep tot weerstand", causerie: VPRO 19-30 „wat met de kerk?", causerie; 19.50: viool en piano; 20.35: „angst en veiligheid", causerie; VARA 21.00: verzoekprogramma; 21.30: „aether-forum": 22.00: buitenlands weekoverzicht: 22.15: viool, bas en orgel; VPRO 22.40: „vandaag", causerie: 22.45: avondwlldlng; VARA 23.00: nieuws; 23.15: „huwelijk van a tot z", causerie; 23.30 24.00; kamerorkest. I.IJn 3 distributienet 7.05: gTam.: ,7.30: kron.; 7.40: gymn.: 7.50: gram.; 8.05: concert; 9.05: gram.; 10.00: Ménage en Muslque: 11.00: kwintet v. Brahms; 11.30: Paul Robeson; 11.45: Glenn Miller; 12.00. pianomuziek v. Chopin: 12.15: ork. Loos: 12.32: leuke liedjes; 12.45: ork. Loos; 13 15 Mertens en Barany; 14 00: cantate van i Bach. 14.30 balletmuziek; 15.00. Schu- imaEui; 16.15: Caslnoprogr.; 16 45: gevar. I muziek; 17,10: ens. Heyne; 18.00: gram.; 18.10: Ned. declamatie; 18 20: claveclmbel: 18.30: v. d soldaten; 19.30: planoconcert; 19.50: feuilleton; 20.00: filmrevue; 20.15: omr. symph. ork.-, 22.15: gram. Lijn 4 distributienet 7.15: Spa ork.; 7.50: Lift up your hearts: 8.10: concert; 9.10: verz.pr.; 10.00: orgel; 10.30: Oscar Rabln; 11.00: dagboek; 11 15: mijnwerkers- orkest; 11.45: voordr.; 12.00: gram.; 12.30: v. d. arbeiders: 13.00: BBC North. Orch.; 13.45' v. d. kinderen; 14.00: v. d. vrouw; 15.00- ork. Roy: 15.30: v. d. soldaten: 15.4o: BBC Welsh Orch.; 16.30: orgel; 17.10: v. d. zieken; 18.00: v. d. soldaten: 18.30: pianomuziek; 18.45: causerie: 19.00: gram 19.30: Ray's a Laugh; 20.00: La Veuve Joyeuse. operette v. Fr. Lehar; 20.30: Feux d'artlflces; 20.45. verz.pr.: 21.30: Le Pèle- Mèle. orx. Héllan. 22 20: Vic Lewis; 23.00: voordracht; 23.15: orgel. AGENDA DONDERDAG: Hooglandse Kerk: K. en O. „Requiem van Berlioz", 8 uur nam VRIJDAG. Gerecht 10: Theosofische Ver, Spr, K. de Jong. 8 uur nam. Schouwburg: Cabaret Wim Sonncveld. 8 uur nam. ZATERDAG: Lezing H. C. Verkruysen, Volkshuls: 4 uur nam. DAGELIJKS: Lakenhal; Schilderijententoonstelling „Van Fantin tot Picasso" 105 en 89.30 uur nam. (beh. Zaterdagavond); Zondags 15 uur nam. (tot 26 November). Alpben a. d. Rijn (Avifauna): Dansorkest Malando m.m.v, Ann Sandor BIOSCOPEN Trianon „We gaan naar Parys" (alle 1.) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Re\ „Gung Ho!" (18 Jaar) Zondag 2.15, 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Schip zonder haven" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige daeen 2.30. 7 en 9.15 uur. Hedenavond 7 en 9.15 uur „Avonturen ln Bengalen" (alie leeftijden). Llrln ..Tarzan eD de Meerminnen" (14 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Zo begint bet leven" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der upotheken te Lelden wordt van Zaterda' 14 October 13 uur tot Zaterdag 21 October 8 uur waargenomen door Apotheek Boek- wyt. Breestraat 74. tel. 20552 en de Haven- Apotheek. Haven 18. tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgecster Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5