JONGENS en MEISJES P en Radicale omkeer in Zuid-Oosf Drente VOOR UW HAARD 3e of aankomende 2e Bediende .Tijd van plaggenhutten en narigheid voorbij" 4 inbrekers forceerden brandkast in Vredespaleis f SLECHTHOREND? VAN ZWICHT's Boekhandel WERKTUIGKUNDIG TEKENAAR - CONSTRUCTEUR WOLLEN STOFFENFABRIEK J. J. KRANTZ ZOON N.V. KARPETTEN 200 x 300 cm f195.- 230 x 315 cm 1 40 x 240 cm i 225.- de Bijenkorf herho f4.9o MAANDAG 16 OCTOBER Nederland industrialiseert (Van een speciale verslaggever), I. Garrit Tiggelaar en Harm Siebring zijn veenarbeiders in witte overalls en met gemanicuurde handen. Dat lykt voor iemand, die het zware werk in de turf kent, waarschijnlijk een dolle klucht! Maar om precies te zijn: Garrit en Harm zijn eigenlijk geen échte veenarbeiders. Niet meer tenminste. Sinds een jaar werken ze in de Aku-fabriek, die in 1948 in Emmercompascuum Is gebouwd. En omdat het werk met het fijne rayon-garen wel héél iets anders is dan het zwoegen in het veen heeft de Aku maatregelen genomen om zijn arbeiders een beetje bij te polijsten. Vandaar nu die witte overalls en die mani cure, die aan het bedrijf verbonden is en die regelmatig de handen van het per soneel verzorgt. Garrit en Harm vormen compleet met overall en gemanicuurde handen de weerslag van minister Van den Brinks industrialisatienota's. Want daarin staat, dat Nederland moet industrialiseren, deels om het gat te stoppen in de betalingsbalans, deels om nieuwe werkgelegenheid te scheppen voor zijn steeds toenemende bevolking. Ze horen tot de 245.000 arbeiders voor wie in 1952/'53 nieuwe werkgelegenheid geschapen moet zjjn. En wel omdat het werk in het'veen op zijn eind loopt veenklimaat van Emmen te veranderen in een industrieel klimaat. De uitkomst van het sommetje maakt dat het Zuid-Oosten van Drente in een razend tempo van structuur aan het veranderen is. Er zijn industrie terreinen aangelegd, moderne fabrie ken verrezen en de huizenbouw in Emmen laat die van menige flinke stad ver achter zich: 2000 gezinnen konden sinds de oorlog een nieuwe woning krijgen. Om de ontwikkeling van de gemeente Emmen te begrijpen, moeten we goed in het oog houden dat deze gemeente de derde in grootte in Nederland met haar 28681 H.A. eigenlijk een land streek op zichzelf is. Als we de oppervlakte op de kaart van Zuid Holland leggen, ligt de Zuid grens in Rotterdam, de Westgrens in Den Haag en de Noordkant raakt pre cies Leiden. Behalve het hoofddorp Emmen (13760 inwoners) liggen er nog 9 andere dor Structuurverandering in razend tempo! Hoe zit dat namelijk in Emmen en omgeving? Hoewel er in Drente veel veranderd is de laatste tientallen jaren, is er nog veen genoeg voor de eerste halve eeuw. Alleen: er is niet voldoende vraag naar turf, nu de brandstoffenvoorziening weer normaal is. En het gemiddelde aantal werklozen in de gemeente Em men bedraagt dit jaar al ruim 3000. Dat is bijna evenveel als voor de oorlog normaal was en het zag er naar uit, dat dat getal regelmatig zou blijven groeien, want werkloosheid hoort thuis in de structuur van Emmen. Daarom heeft burgemeester Gaar- landt samen met de overheid berekend, dat het Emmerveen het Rijk op die manier jaarlijks 3000 X 52 x f- 32, ging kosten, terwijl een paar maal dat bedrag voldoende was om het kille pen in, waarvan Emmercompascuum en Klazienaveen met 9150 en 7730 inwo ners de voornaamste zijn, In totaal be draagt het inwonertal van de gemeente ca. 57.000. Een gelukkige omstandigheid voor Emmen was, dat tal van fabrieken in Nederland de afgelopen jaren met tekorten aan arbeiders hebben gezeten, zodat ze graag bereid waren in Emmen een nevenbedrijf op te richten. Om er een paar te noemen- Bendien's Confec tiefabriek. de 'Gerofabriek. de Aku, de gieterij van het metaalbedrijf Rade makers, een montagebedrijf van de Hcemaf, en verder nog een vuurwerk fabriek, een fabriek van stalen meube len, een constructiebedrijf, een blik- emballagefabriek, een tricotage-indus trie en een bloedmeelfabriek. De be langrijkste aanwinst vormt evenwel de Enkalongarenfabrick, waar op het ogen blik het grondwerk aan de gang is en die in het begin van 1952 met 750 man gaat draaien. Veel vakmensen zijn er in Emmen voorlopig natuurlijk niet te krijgen, maar in alle fabrieken is het werk er op berekend, dat het gedaan kan wor den door ongeschoolden, die dan door het bedrijf worden opgeleid tot geoe- fenden. Wij besluiten met een woord van burgemeester Gaarlandt: „De tijd van plaggenhutten en van narigheid is voorbij!" HULDIGING MEVROUW PHILIPPI- SIEUWERTSZ VAN REESEMA. Pionierster op paedagogisch gebied. Mevrouw C. Philippi-Sleuwertsz van Reesema, die vele jaren pionierswerk heeft verricht in het belang van de toepassing van nieuwere paeiagogische en psychologische beginselen in het onderwijs en in het bijzonder in het onderwijs aan jonge kinderen, is ge lijk gemeld onlangs 70 jaar gewor den. Zaterdagmiddag is haar in „Sein post" te Soheveningen een hartelijke huldiging aangeboden. Namens de huldigingscommissie voerde het woord prof. ar G. A. van Poelje, voorzitter der Stiohting voor Kinder studie en van ae Vereniging voor op leiding van leerkrachten volgens de Moii tessori- beginselen Na de veelzijdige arbeid van mevr. Phillppi de revue te hebben laten pas seren. daarbij wijzend op het feit, hoe zij de wetenschap heeft verrijkt, bood prof. Van Poelje een geschenk onder couvert aan. De heer E. H Bos, Inspecteur van het L.O., die de Minister van O., K en W. vertegenwoordigde, verklaarde, dat de minister volkomen meeleeft met dit feest en zich er van bewust is, welke grote betekenis zij heeft voor de Ne derlandse paedagogiek. In dit verband Allen door politie ingerekend De Haagse politie werd in de nacht van Zaterdag op Zondag om kwart over 12 door de portier van het Vredespaleis gewaarschuwd, dat er onraad in het pa leis was. Er gingen vier rechercheurs op onderzoek uit, terwijl het gebouw o.a. met behulp van „radio-jeeps" werd om singeld. Op de tweede verdieping be vindt zich in een kamer de brandkast van het Internationaal Gerechtshof. Het vermoeden bestond, dat inbrekers hun actie daarop hadden gericht. De rechercheurs, die zich op sokken naar boven begaven, vonden in ge noemde kamer vier inbrekers bezig in de brandkast gaten te boren. Zij na men, naar alle kanten de vlucht, waar op de politie drie schoten loste. Twee werden aangehouden toen zij de trap af renden en zo in de val Hepen, één bevond zich nog in de kamer en één had kans gezien zich in een kast, welke in een ander vertrek stond, te verstoppen. De gearresteerden zijn allen Hage naars, namelijk de 28-j. H. de B., die pas was vrijgekomen na zijn straf voor releveerde hij haar boek, dat hij een standaardwerk voer de historische pa-e- öagogiek noemde. Namens de minister wenste spr. haar van harte geluk. Uit naam van de oud-leerlingen werd een groot album aangeboden, waarvan 70 van hen een blad gevuld hadden met gedachten, tekeningen en herinne ringen. Mej. Lock van Hees sprak na mens oud-cursisten hartelijke woorden van gelukwens en dank. Verder werden vriendelijke woorden gesproken namens docenten en cursisten, welke laatsten mevrouw Philippi o.a. huldigden met geschenken en bloemen. Mevrouw Philippi dankte tenslotte voor de haar bereide hulde. Mr Fockema Andreae naar Washington Ds Staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andreae, zal. vandaag naar Washington vertrekken, cm deel te ne men aan de voorbesprekingen voor de bijeenkomst der Defensie-ministers. De heer Fockema Andreae heeft zich bereid verklaard gedurende de periode van dit overleg, welke zich uitstrekt over eind October en begrin November, zijn militaire functie te blijven waar nemen. Omtrent de toekomstige positie van Staatssecretaris Moorman is nog geen zekerheid te geven. JONGETJE DOOR AUTO GEDOOD. Zaterdagmiddag is te Hoorn een ver keersongeluk gebeurd, waarvan de 4-ja- rige Lieuwe Kalter het slachtoffer is geworden. Het kind speelde op het •trot toir van de derde Boomlaan, stak on verwachts de straat over en kwam in botsing met een auto, bestuurd door de Hagenaar J. L. R. Het slachtoffertje is met een zware hersenschudding opge nomen in het St, Jansziekenhuis, waar het vannacht is overleden. een inbraak in het Ministerie van Ma rine, enige jaren geleden gepleegd, de 33-j. S. S. en de 35-j. A. C. H. B„ beiden bekende inbrekers en ten slotte de 32-j. G. E. H., gewezen hulpbode in het Vre despaleis, die zijn kameraden blijkbaar de weg had gewezen. Alle vier waren ongewapend en binnengekomen door het inslaan van een ruit. ZEVEN NOODWONINGEN- AFGEBRAND. i Tijdens de Zaterdagavond-markt te Geleen brak een grote brand uit in de noodwoningen aan de markt. Zeven 'hui- j zen gingen volledig in vlammen op. Van het huisraad en de overige inventaris is zo goed als niets gered Vijf gezinnen zijn d3kloos geworden. De b-and schijnt ontstaan te zijn doordat in één der wo- I ningen het vuur in een pan sloeg. De I bewoners waren bezig vis te bakken. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. PRIJZEN HONDENTENTOON STELLING „DE HOFSTAD". De beste hond van de grote rassen op de hondententoonstelling van de Ky- nologenclub „De Hofstad", gehouden in de Houtrusthallen te Den Haag is de St Bernard Castoromo, eigenaar M. Cremers. De Duitse herder kampioen Sito van den Oldenhove (eigenaar Cl. Gerhards), werd eerste der herdershon denrassen. De Greyhound Bludon's Bon ne Boy, eigenaar mevrouw Donoth Seeuwen, werd eerste bij de windhon den, de Cocker Spaniel kampioen Peer- les of Chalfont haalde de erepalm bij de jachbhondenrassen. de Chow-Chow Champion Internat. Changshi U'kwong «eigenaresse madame la Comtesse de Changy) bij de middenslaghonden; de Schotse terrier kampioen Roseland Rich Reward «eigenaar J. J van Koolbergen) bij terrierrassen en de dwergpoedel Yettl de la Tour Burban bij de dames hondjes. Beste hond der tentoonstelling was de Chow-Chow Champion Interna tional Chang Shi U'kwong. Deze was tevens de beste der zelfgefokte honden en kreeg de medaille van Prins Bern- hard. De beste zelfgefokte groep der tentoonstelling waren de greyhounds van de heer Jongert te Suameer in Friesland, die hiermede de medaille van HM. de Koningin won. Bij het concours d'élegance werd eer ste prijswinster mevrouw L. Nuyen te Wassenaar, de tweede prijs kreeg mej. Schipper, Den Haag en de derde prijs mevrouw Van Tol, Den Haag. Vervolgens had een jachthonden-défilé plaat-s, waarbij ir Rueb, secretaris der Kon. Ned. Jagersvereniging een micro foon-verslag gaf, waarvoor de diverse jachthonden gebruikt worden. Vraagt demonstratie of proeflevering van het nieuwe „PHILIPS" HOORAPPARAAT TYPE 7477 Door onze vele plaatselijke vestigingen bent U van de grootste service verzekerd HOORAPPARATEN CENTRALE SCHOONENBERG Rotterdam Walenbureerweg 26 Tel. 47737 Rotterdam-Zuid Hlllevliet 123 Den Haas Schuytstraat 27 Tel. 322253 Utrecht Vismarkt 20 Tel. 10691 Middelburg Veersesingel 11 Tel. 3113 I I I I I Leverancier Gem. Geneesk. Dienst. BREESTRAAT 126 TELEFOON 20228 De KALENDERS voor 1951; SUCCES AGENDA'S en diverse ZAKAGENDA'S zijn weer in grote verscheidenheid voorhanden. ZIET DE ETALAGE. of kachel heeft H. Janse alles wat U nodig heeft. Mica, vuurcement. kit. stenen pij pen. ellebogen pijpsleutels. pijpringen asbest enz. II. JANSE Haarl.straat 129. Telefoon 21808. Leiden. Faillissement van A. H. BUCKENS t e Hi II eg om. Heden 13 Oct. 1950 werd de eerste en enige uitdelingslijst in bovenge noemd faillissement door mij gedeponeerd ter Griffie resp. van de Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage en van het Kantongerecht te Leiden, teneinde aldaar gedu rende 10 dagen ter kosteloze inzage van de crediteuren te liggen. Mr C. H. D. Suermondt, Curator. Leiden, Rapenburg 36. INGENIEURSBUREAU te 's-Gravenhage vraagt voor spoedig: Werkplaatservaring en ten minste enige jaren tekenkamer-practijk op het gebied van de alge mene apparatenbouw vereist. Sollicitaties onder no. 1083 aan Adv. Bureau Th. J. Geurst Co., Jan Hehdriktraat 72, 's-Gravenhage. Ie BANKETBAKKERIJ in Leiden vraagt v.g.g.v. Alleen zij, die in le klas zaken gewerkt heb ben, gelieven te solliciteren. Brieven met uitvoerige inlichtingen aan het Bureau van dit Blad onder No. 2480. vanaf 14 jaar gevraagd, ter opleiding in onze verschillende afdelingen. Aanmelden: LANGE GRACHT 7. Peignoirs te verdieping Warme flanellen peignoir vrolijk chrysant-dessin, alle maten slechts f 1 9.^ Alléén de Bijenkorf heeft 'ff hhV POSTPAPIER Keuze uit de kleuren wit, chamois, grijs en lichtblauw: Per mapje met 20 vel postpapier en 20 enveloppen of 20 cards en 20 enveloppen f O. Per doos met 25 vel postpapier en 25 enveloppen o( 25 cards en 25 enveloppen (1. Luxe doos met 30 vel postpapier, 10 cards en 40 enveloppen r 2« Sehrilfv/jren 2e verdieping teipeHee» J« verdieping waar u jaren plezier van heeft: Neo karpetten, zuiver wol, uitstekende kwaliteit, modern dessin in terra,groen of beige f 245.- Foyer, een hoogpolig karpet in moder ne uitvoering Kleuren goud, groen of roestbruin Amsterdam der\ Haag Rotterdam TE KOOP Unieke aanbieding voor in de auto-branche geïnteresseerds jonge „mannen": Ruime, moderne garage met 3 gloednieuwe auto's, of 2 auto's en een motorfiets. -- Benzinepomp aanwezig f I Speelgoed, 2e verdiepm Herenmode perlerre O? afgebeelde das in 20 kleuren en dessins 11." overhemd met vaste boord, ge- sanforiseerd en met „doublé front" - Wit, grijs, crème en bleu. In 3 mouwlengten Alleen In de B'ienkorI 13-delig gebakstel Fins aardewerk, fraai blauw decor op grijs fond; vóór het glazuren met de hand geschilderd Serviezen, 4e verdieping GEVRAAGD B Gevraagd een werkster voor 3 ochtenden per week. Aan melden na 7 uur (niet Woensdag). Mej. Klinkenberg, Jan v. Goyenkade 34. AANGEBODEN B „Roslne" geeft de hoogste prlis voor' goud. zilver en ju welen. Grote keuze in verlo vingsringen. gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparatlën en. uurwerken. Steenstraat 16. Telef. 26854. B Stalbenodlgdlieden. Voor handen: koestaken. staakha- ken. RTampels. koerlemen, schoppen, mestvorken, schep emmers. melkbussen enz. Voorts rattenkorven. mollen- klemmen, bascules, gewichten, eiken was-, regen-spekkulpen. Jarenlange bekendheid. A. J. Hartwijk. Landbouwhuls Nieu we Beestenmarkt 79 (vee markt). Telef. 26627. Q Schoenreparatie Is duur in verband met stijgende leer- prijzen. Het is daarom van belang Uw schoenen bij een prima vakman te brengen. P. Pauw, Middelweg 19 A. Tel. 24759. Onder Rllkstoezicht gecM.pl. schoenhersteller. B Het zijn allemaal geen koks die lanee messen dragen. Maar voor crêpereparatie blilft P. Pauw. Middelweg 19 A, Tel. 24759 Uw aangewezen adres. Onder Rllkstoezicht gecllplom. schoenhèrstéller. B Te koop aangeboden haard in prima staat, wegens plaatsruimte. Te bevragen: Oude Riin 18. Na 7 uur. B Sclirljfmach., haard, kleed, bureaux, gasfornuis, prima schrijfmachines w.o. Bar-Lock haarden, kachels, groot ge- brulkt Perzisch vloerkleed, pracht badgeysers, baden, dressoirs, kapokmatrassen enz. Nieuwe Riln 60. bii hoek Hooi gracht, Tel. 22450. B Klapcamera te koop in pri ma staat. Tegen elk aanne melijk bod. Hoogstraat 3. B Houtboard, prachtig wit. voor etaleurs en schilders 100 x 200. zolang de oorraad strekt voor slechts f. 4.25 d. plaat. Triplex en multiplex van 1 1/2 tot 20 mm. Pracht mahonleplaten 4 mm. voor zeer lage prils. Dat heeft al léén ..De Houthal". Hege woerd 99. Telef. 22536. B Wegens omstandigheden •haw. euitaar en standaard en versterker te koop. Adres: v. d. Plu 11 m. Moleniaan 33, Ha- zerswoude, Rijndijk. Weggelopen grote grijze cyperse kater, met gerafelde oren. Gaarne terugbezorging verzocht event, tegen beloning Van Hofbrouckeriaan 16, Oegstgeest. B Juffr. b. z. a. voor hulp in de hulshouding als werkster of voor halve dagen. Br. letter C Boekh. v. d. Veen. Gevers straat 59. Oegstgeest. M Aangeboden handnaaima chine, merk Singer In prima staat. Herenstraat 23. 1 x bel len. Te huur aangeb. mooie zonnige ongem. zitkamer en kabinet met str. water en stookgelegenheld, voor 2 be ren of 2 dames, nabil Acad. Ziekenhuis. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 7508 k. DIVERSEN B Woningrull-Magneet. uitge breidste blad voor interlocale wonlngrull a 50 ct. Bevat dui zenden inscbrllvingen. Ver krijgbaar bil kiosken en Sta tionsboekhandelaren. Uitg, Wonlngruilcentrale ..Neder land". Spoorstraat 11. Utrecht Girono. 465626. t.n.v. B. J. v. cl. Plaats. Utrecht. B Spir. Ver. „Harmonla". Heclen 16 Oct. openb. psych. avond met helderz. waarn., door de begaafde psychome- triste mevr. Wassenaar, aan vang 8 uur In het V.C.F.-Huis Gereoht 10. Toegang 0.75. B Jongeman, 22 jaar, zoekt kennismaking met net meis je Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 7517 k.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 8