Bijeenkomst gemeenteraad te Lissé UIT DE OMSTREKEN Verkoop en koop gronden RECHTZAKEN UIT DE RIJNSTREEK De „vrije boer" heeft liet niet gemakkelijk in Joego-Slavië Leiderdorpse Raadsleden zaten niet op hun praatstoel Voorlopig nadellig saldo gemeenie-rekening 1949 zal wel veranderen in voordelig saldo ZATERDAG 14 OCTOBER HAARLEMMERMEER Burgeriyke Stand Geboren: Nlcolaas Boeke, z. van D. N Berbracht en A. van 4en Haak; Jacob Johannes, z, van J. J. Moens en F. A. Appel; Michael RodnelJ, z. van N. Stolp en E. E. Pethlck; Arthur Fer dinand Johannes Maria, z. van A. C. T. Holzhaus en H. J, Leeuwerink; Marijke, d. van N, C, Verstoep en C. Meijer; Gcertrul- da Catharlna, d. van C. Stroomer en A. J. Knoppert; Maria Helena, d. van G. M, J. C. Meulblok en M. A. Kamp: Maria Ludovica, d. van C. C. van Saase en C. G. A. LuH- ben; Johan Pleter, z. van A. Lanser en K. Joore; Wlllemlna, d. van C. H. Kattenberg en E. Schutte; levenloos kind van J. H. de Boer en J. Teeuwen. Ondertrouwd: M. van Tol, 27 Jaar en M. van der Spek, 26 jaar, J. Wesmaas, 26 Jaar cn A. van Mastrlgt, 26 Jaar; P, G. BIJma, 25 jaar en F. H. Haver, 24 Jaar; J. van der Hooft. 24 Jaar en A. Tienstra. 20 Jaar; N. P. Verbruggen, 25 Jaar en A. M. Lucke, 25 Jaar. Getrouwd: J. Berends, 37 jaar en J. van Workum, 27 Jaar; F. K. Mesman. 25 Jaar en C M. van Benthelm, 25 Jaar; L. Zand vliet, 24 Jaar en E. M. A. Garthoff, 25 jaar; T. Palstra, 24 Jaar en P. Hoegee, 22 Jaar: \V. Alderden. 24 Jaar en N. Boomhouwer, 22 Jaar; J. L, van 't Kruis, 27 Jaar en H, C. Bolt. 22 Jaar. Overleden: W. Wcststeljn, 73 Jaar. LISSE Ds J. J. Verleur beroepen Ds J. J. Verleur. Geref. predikant art. 31 alhier, heeft een beroep ont vangen van de Geref. Kerk (art. 31) te Capelle aan de IJssel. CIRCUS BOLTINI. Dit romantische circus heeft voor twee dagen zijn tenten in Lisse opgeslagen en mocht zich gisteren reeds in een druk bezoek verheugen. Het is dan ook alleszins de moeite waard dit eohte ouderwetse paarden spel te zien. Daarnaast wordt het pu bliek met gezonde humor beziggehou den. Fietsacrobaten en athleten maken het programma ten slotte oompleet. Medische dienst Morgen wordt de medische dienst verzorgd door dr A. J. Duymaer van Twist. Burgerlijke Stand Geboren: Hazlna. d. van C. Horsman en A, H. Portier; Alle- gonda Theresla Maria, d. van Th. E. A. v. Werkhoven en C. Romljn; Antje Krijna. d. van C. Spaargaren en H. Krult; Johanna Dirkje Pleternella, d. van E. Luik en C. Walse: Leonardus Petrus en Cornells Chrlstlanus, zonen van J. Gocdcmans en C. H. Zonneveld; Antonlus Nlcolaas, z. van B. L. Kapteln en M. E. Wubbe. Ondertrouwd: T. de Vreugd en M, van Duivenvoorden. Getrouwd: P. W. M. Akerboom en A. G. Kleihorst. OverledenM. Faas, echtgenote van H. v. d. Pol. 70 Jaar; M. Versteegh ,wed. van C. Buts, 68 Jaar. NOORDWIJKERHOUT Massa-onderzoek bevolking op T.B.C. INSTALLATIE COMITÉ. Dc ernstige volksziekte, de tubercu lose, die elk jaar een groot aantal slachtoffers eist en de krachtigste be strijdingsmiddelen noodzakelijk maakt vraagt ook in onze gemeente om maatregelen teneinde uitbreiding zo veel mogelijk te voorkomen. Steeds meer gaat men er toe over voorzorgsmaatregelen te nemen, lichte gevallen, die zich kunnen voordoen bij mensen, die zich volkomen gezond voe len. op te sporen en te behandelen. Van gemeenteweg is daarom het ini tiatief genomen de inwoners in de gele genheid te stellen zich te laten onder zoeken op T.B.C met welke onderzoek de Stichting F.O.T.U. in samenwerking met de Provinciale Zuid Hollandse Ver. tot Bestrijding der T.B.C. zich in deze Provincie wil belasten. Gisteravond heeft in de Raadzaal de in stallatie van het comité plaats gehad, dat tot doel heeft, zoveel mogelijk propaganda voor deze zaak te voeren. Hierin hebben zitting de geestelijk heid. de plaatselijke doktoren,, de schoolarts, hoofden van scholen en vertegenwoordigers van diverse ver enigingen. De gemeente heeft op zich genomen de kosten van onderzoek voor school gaande kinderen op zich te nemen. De overigen betalen het minieme bedrag van f. 1, Maandagavond komt de commissie „Huisbezoekers" bij Brama bijeen. Elke huisbezoeker krijgt 25 gezinnen voor zijn rekening. In het belang der volksgezondheid wordt verwacht, dat iedereen zich zal laten onderzoeken. Medische dienst Dr K A. van Praag neemt morgen de medische dienst waar. Bij onderhandse- aanbesteding is aan de firma Van der Rotten alhier, het bouwen van een grote boerderij op het Bavo-terrein opgedragen voor de som van ruim f. 60.000. NOORDWIJK De heer A. de Jong te Amsterdam ds benoemd tot onderwijzer alhier aan de school waarvan hoofd de heer Kok. NIEUW VENNEP Medische dienst Dr Van der Weg zal morgen de medische dienst verzor gen. OEGSTGEEST RAADSAGENDA.. De gemeenteraad zal in openbare ver gadering bijeenkomen op Dinsdag as. (des avonds te 7 uur ter behandeling van de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen van enkele besluiten inzake de winkelsluiting; idem tot het opnieuw vaststellen van de gemeenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst; idem inzake het verzoek van het R.K. Parochiaal kerkbestuur om medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet voor aan schaffing van banken voor de R.K. Meis jesschool; idem inzake afrekening ver goeding vakonderwijzer lichamelijke oefening over 1949; idem tot wijziging van de overeenkomst betreffende de ver huur van de Zweminrichitng aan de zwemvereniging Poelmeer voor het jaar •1950 en tot het sluiten van een nieuwe overeenkomst voor het jaar 1951; idem «tot het aangaan van een rekening-cou rant overeeenkomst voor het. jaar 1951 ■met de N.V, Bank voor Nederlandse ge meenten te 's-Gravenhage; idem tot het toekennen van 5% verhoging op de sa larissen en lonen van het gemeen teper- soneel; idem tot verlenging van de de legatie ingevolge artikel 2i2. gemeente wet; Comptabiliteitsbesluit. Ds VISSER HAD AUTO-ONGELUK. Naar wij vernemen, is ds B. C. Visser Donderdagavond nabij Amersfoort met zijn auto in botsing gekomen met een grote vrachtauto. Ds Visser, die zijn Aantal vergunningen wordt verhoogd Gisteravond vergaderde Lisses Raad onder presidium van de loco-burge meester de heer J. W. Lefeber, afwezig wegens ziekte wethouder A. Tebboel. Goedkeuring werd gehecht aan de naamswijziging van de Loosterweg, wel ke thans van de Stationsweg af naar Hillegom „Loosterweg-Noord" en van Keukenhof af tot de Gemeente Voor hout „Loosterweg-Zuid" zal heten. De wijziging der vergunnings- en verlofrecht gaf het volgende resultaat; Vergunningsrecht voor een nieuw te verlenen vergunning: f. 170— (f. 100); hotelvergunning: f. 45(f. 25.ver lofrecht: f. 45.— (f. 25.—). De wijziging der exploitatie-veror dening van bouwterrein komt in het kort hierop neer, dat voor de strek kende meter straatfrontbreedte f. 30 betaalt zal moeten worden indien dc weg reeds in 1945 gereed gekomen is voor overheidsrekening. Aan de Geref. School Ver werd 2700 M2 grond verkocht a f 3.80 per M2 voor de nieuw te bouwen Ulo-school aan de Hyacinthenstraat. Ten behoeve van de bouw van een R.K. Kerk complex werd 8700 M2 grond aan de Oranjelaan verkocht k f. 2.89 per M2. Ten behoeve van de Gemeentelijke Woningstichting werd het kasgeld van f. 40.000 verhoogd op f. 55.000. De Raad besloot vervolgens na enige discussie aan de heren G. B Tromp en C. J Segers een stukje grond te ver kopen aan de Oranjelaan evenals aan de Firma Beukering te Leiden voor de bouw van enkele huizen ln „plan Beu kering" tegen f. 12 per M2. Voor de verbetering van het gym nastieklokaal der O.L. school werd f. 1800 uitgetrokken. Na uitvoerigen toelichting en bespre king besloot men een nieuwe vuilnis wagen met Netam-roltrommel aan te kopen, als de benodigde emmers, wel ke echter door de particulieren be taald zullen moeten worden (f. 5.40 per stuk). De bespreking der begroting 1950 gaf een debat tussen de heer P. van Leeu wen en de voorzitter over het punt „kosten gemeentelijke sportterrein f. 1.977.50". Na stemming bleef deze post voor rekening der gemeente. Een bedrag van f, 6130.— werd uit getrokken ter verbetering der verwar- mingsinstallatie van de Ned. Hervorm de School. Een crediet voor beplantingen nabij auto zelf bestuurde, is er met enige lich te verwondingen afgekomen, dioch mevr. Visser blijkt zodanig te zijn verwond. da<t zij in een ziekenhuis te Amersfoort moest, worden opgenomen In verband met dit ongeval kan ds Visser Zondagmorgen zijn dienst in de Pauluskerk niet vervullen. Dr W. F. .Dankbaar heeft zioh bereid verklaard deze dienst, welke om 10 uur zal aanvangen, te leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Jannle. d. van P. Ravensbergen en E. Star: André E. H., z. van G. Blesbroek en F. Kok; Theresla B. M d. van A. H. J. Paardekoo- per en A. H. Th. Fles; Leendert, z. van A. van Egmond en J. van den Berg Ondertrouwd: A. Wijnand, 26 Jaar en A. Lotte, 26 jaar; M. J. Kraan. 26 jaar en E. G. C. Belgraver, 24 J.; J. v. d, Kraats. 25 J. cn N. B. Wijnveldt, 26 Jaar; J. Brussee, 21 Jaar en J. S. Blom, 18 Jaar. Getrouwd: J. Kager en E, J. Roem; R. Zuljderhoff en E. Dekker. Overleden: J. Vlelaars, 74 Jaar. RIJNSBURG Burgerlijke Stand Geboren: Cornells, z. van G. de Mare en M. v. Egmond. Overleden: P. de Koning, 63 jaar, echt genote van J. Heemskerk. SASSENHE1M Medische dienst Dr Hueber neemt morgen de medische dienst waar. VALKENBURG RAADSAGENDA. Maandagavond 8 uur komt de ge meenteraad bijeen. De agenda bevat 21 punten o.a. voorstel tot aankoop van woningen aan het Marktveld. Verzoek van „Valken Boys" om vergoeding van kosten voor aansluiting kleedkamer aan de waterleiding. Voorstel opnieuw vaststellen verordening straatbelasting, idem regeling schoolartsendienst kring Katwlik. Voorstel tot aanvulling van de algemene politieverordening en enkele wijzigingen begroting ™°öorhqut BALDADIGHEID. Reeds geruime tijd bemerkte men dat glas-ln-lood ramen ln het gebouw der Ned. Herv. Kerk alhier stuk werden gegooid. In de afgelopen week echter was het aan tal kapot gegooide ruiten aanmerkelijk groter. De politie werd gewaarschuwd en, op vermoedens afgaande werd een twaalf- Jarige scholier eens aan de tand gevoeld. Deze bleek het echter niet gedaan te heb ben. maar wist wel de namen van de daders te noemen. De ouders van deze Jongens zullen de onkosten moeten ver goeden. Rijkspostspaarbank. Aan het kantoor der P.T.T. alhier werd in de afgelopen maand September op spaarbankboekjes In gelegd f. 2484.73 en terugbetaald f. 10.278.-. De heer J. H. Broersma. hoofdonder wijzer alhier ls als zodanig benoemd aan de Ned. Herv. School te Hoogeveen, VOORSCHOTEN Op verzoek van de pólltie van Den Haag is alhier aangehouden de Hagenaar G- W. Jj., die verdacht wordt van oplich ting. Medische dienst Gedurende dit weekeinde neemt dr H, Olthuis de me dische dienst waar. WASSENAAR PROBLEMEN BIJ DE OPVOEDING. Over het onderwerp „Problemen bij de opvoeding van onze kinderen" sprak in verband met de gezinsweek gister avond in het Gebouw voor Christelijke Belangen mevr. J. C M. Josephus Jitta- van Marle, kinderarts. De avond werd geopend door ds W. van Wijngen. Spreekster wees o.a. op de twee slachtige natuur van het jonge kind. Zijn driften moet men zien als een een stadium van ontwikkeling en niet beschouwen als ondeugd. In' liefde ont wikkelt het kind zich ten goede. Op voeden is toezien en laten groeien. Door strenge opvoeding wordt het kind een ivran of een mens. die van anderen steeds te lijden heeft. Door het goede oorbeeld zal het kind zich in de juiste richting ontwikkelen, want het leert door imiteren. Vele vragen werden gesteld en uit voerig beantwoord. Mevr. v. d- Stoel—Otto zong ""'ge liederen. ae nieuw gebouwde Ger. Kerk Art. 31 werd door de Raad afgewezen. De vergadering hield zich vervolgens bezig met grond transactie in de Gla- aiolenstraat ter verbreding der Rand weg, Besloten werd ten behoeve van de heer A. v. Diemen het aantal vergun ningen te verhogen van 10 op 11. Van de heer M. Veldhuizen van Zan ten werd een strook weiland aan de Delfweg aangekocht, groot. 6940 M2. voor f. 10 670. Na rondvraag sluiting. AUTO IN BRAND. Als gevolg van het breken van de be vestiging van de benzinetank geraakte op de Rijksstraatweg een vrachtauto, bestuurd door de eigenaar K ul-t Haar lem in brand en werd totaal door het vuur vernield, ondanks energieke po gingen van de brandweer om de wagen te behouden. Medische dienst De artsen ar Ten Cats en dr Geerlings nemen morgen de medische dienst waar. De collecte voor de dierenbescher ming op Werelddierendag heeft alhier f 837.23 opgebracht. Alhier is opgericht een afdeling avn de Ned. Ohr, Geheëlonthouders-ereni- ging. Voorzitter is ds A. v. d. Endt en secretaris de heer Van Sohanke, Jagers laan 2. Burgerlijke Stand. Geboren: Ida Cornelia Maria, d, van J. J. van Vliet en J. M. van den Berg; Franciscus Thomas, z, van L. L. van Leeuwen en P. van Haastrecht; Maria Mariagoretti Elisabeth, d. van J. A den Hollander en E. P. de Kievit; Pieter Christlaan, z. van jhr R. A. T. Gevers Deynoot en A. F van Beek Vollenho ven; Peter, z. van C. H van Laar en Z. Kroon; Jacob Wynand Alexander, z. van J. H. Wijsman en E. W. S. deKnok- ke van der Meulen. Getrouwd: G. P. Rooyakkers en M. A. G. Looijestijn; A. J. A. van Leent en H. C. Knynenburg; F. H. J. Terpstra en J. J. G, Baars; D. Kinkel en C. H. Theil; J. W. van Laar en H. Menkel; H. P. Knijnenburg en N. G. Bay ens. Overleden: J. van Delft, 72 j.; C. Holtzer, 50 j., echtgenote van A. N. M. de Bruyn; J. P. van den Berg, 69 j., weduwe van A. M. van der Berg. Burgeriyke Stand Geboren: Robbregt, z, van F. de Wit en T. M. Noteboom; Hen- rlka Petronella, d. van F. M. Dorussen en E. J. Geurts. Ondertrouwd: H. P. Struijk en G. E. Har- dendood. Getrouwd: A. C. Buitelaar en H. R. Koren: W. B. Tijsterman en J. van Leeu wen: T. Stlgter en N. Borman; C. A. van Rhljn en M. van der Valk. Overleden: G Koster, 85 Jaar; S. van der Wilt, 80 Jaar, wed. van H. Dljs, HAAGSE RECHTBANK. Misselijke streek De fabrieksarbei der W. J. J. v. <d. Berg had in Leider dorp by een familie onderdak gevon den, nadat hy uit een inrichting was ontslagen. Maar op 16 Juli ging de jon geman er vandoor en nam het loonzakie met f.47 van zijn verzorger mee. Dat was een misselyke streek, vond de Offi cier, die slecht over verdachte te spre ken was. Hij eiste vier maanden gevan genisstraf. De raadsman, mr Stellwagen, besprak de moeiiyke jeugd, die ver dachte heeft gehad, doordat hij vrywel zonder ouders is opgegroeid. Bovendien kon verd. niet erg met zyn pleegvader opschieten, waarom hy er vandoor ging. PI. verzocht te volstaan met de straf reeds preventief ondergaan. Uitspraak 26 October. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bii: Mulder's Uitg, Mij,, Gouda: Belastingherziening 1950. Wijziging Ondememlngsbelasting, Nieuwe rege ling dividendbeperking, toegelicht door V. S. Ohmstede, oud-inspecteur der Be lastingen te Amsterdam. Fa Blenken. Enschede: Durable Breiboek no. 9, 80 brelpatro- nen. Willem de Zwijger Stichting. Den Haag: Nationaal beneden de maat. brochure door dr J. H. C. de Pater. Wolters. Groningen: Naar Gymnasium en HBS. verzame ling van opgaven bii toelatingsexamens in 1950. bijeengebracht door A. M. Polderman. ALPHEN Mej. R. G. de Roby alhier, is be noemd tot onderwyzeres der Buitenge wone L.O. Schoool te Ede. De heer K. J. v Boggelen alhier, is benoemd tot leraar aan „Effatha" te Voorburg. Burgerlijke Stand Geboren: Jannlgje. d. van K. Helnen en J. van Bruggen; AUda Catharlna. d. van K. L. Kroon en G. Blouw; Slmen, z. van Th. Binnekamp- en M. C. Lagerwlj; Johannes MarOinus. z. van J. van den End en E. M. Klerks; Johanna Catharlna Maria, d. van J. F. van Haaren en A. F. Looljmans; Neeltje, d, van N. van Keeken en T. Battem; Arle, z. van C. Wlt- tebol en N. Ambagtsheer; Maria Hillegonda Theodora, d. van A. Markwat en Th. J. M. Wijfje; Leendert Gljsbertus, z. van P. Zuy- dam en N. Heemskerk; Johanna Hcndrika, d. van J. H. van Wilgen en L. J Lam; Relntje Gerda, d. van C. van Middelkoop en A. Roest.. Ondertrouwd: H. J. Helsloot, 20 Jaar en E. J. Schuurman, 20 Jaar; J. van Duyn, 26 Jaar en P. de Korte. 21 jaar. Overleden: C. Rljsdam, 1 dag; S. van Roon. 36 Jaar; M. van Capel, 72 jaar, echt genote van A. Frensch. ALKEMADE Burgeriyke Stand Geboren: Johanna Maria, d. van M. J. van der Poel en M. H Vlasveld; Chrlstlanus Johannes Josef, z. van L. Th. Casteleln en M. J. I. Castelein; Engellna Theodora Maria, d. van C. T. J. de Koning en M. W, Vesseur. Ondertrouwd: J. C. Verhaar en M. J. van Seggslen. Getrouwd- M. A. Vastenhout en M. A. Zaal; L. Loos en M. A. E. van Egmond, Overleden: ,Th. VermelJ, 68 Jaar. BODEGRAVEN Ds Jacobs naar Puttershoek Ds A. HL C. Jacobs heeft het op hem door de Nederlands Hervormde Ge meente te Puttershoek uitgebrachte beroep aangenomen. Medische dienst Dr Loncg de Jong zal morgen de medische dienst verzor gen. BOSKOOP 25-JARIG ZAKENJUBILEUM. Onder zeer grote belangstelling heeft de heer J. C. Siykfiiuis, banketbakker alhier, het feit herdacht waarop het 25 jaar geleden was, dat hy zich in Boskoop aan de Bootstraat vestigde. Talryk waren de bloemstukken en felicitaties, welke de heer en mevrouw Slijkhuis in ontvangst mochten nemen, temeer daar zy tevens hun zilveren echtvereniging herdachten. BROMFIETSER AANGEREDEN. Doordat een loodgieter uit Reeuwyk, komende per rijwiel met huLpmotor van de Voorkade, te veel links hield toen hy ziöh in de richting van de Reyers- koperweg wilde begeven, werd hy aan gereden door een moton-yder, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Het gevolg was, dat de reeds bejaar de wielrijder tegen de grond smakte. Met een bloedende wond aan een zyner handen en een 'beschadigde bromfiets liep het ongeval nog tamehjk goed- af. ONVOORZICHTIG DE WEG OVERGESTOKEN. Het 7-jarig zoontje van de familie Soet, had de onvoorzichtigheid, om de nieuwe prov. weg zonder op het ver keer te letten, over te steken, met ge volg, dat het kind door een passerende auto werd gegrepen. Met een hersen schudding en een hoofdwond, die door de dokter werd verbonden, liep het ongeluk af. Burgeriyke Stand Geboren. Lamber- tus Cornells, z. van A. H. Geers en N, van Leeuwen; Willem Alexander Paul Frederik Lodewyk, z. van C. de Kooter en W. de Bruin; Johannes Franciscus Maria, z. van J. G. de Wit en M. A. Verleun; Willem Pleter Joseph, z. van W. L. van Es en J. A. Merkenhof; Willem, z. van M. Groenen dijk en H. J. Bernard; Johanna, d. van H. van Leeuwen en A. van de Loos. Ondertrouwd; P. Geers en D. M. A. Lub bers; H. van Klaveren en J. Zaal. Getrouwd: N. Versluis en E. M. Loef; W. H. Kloet en J, M. Kamerbeek. Medische dienst Dr G. A. S. Jon- geneel neemt morgen de medische dienst waar. HAZERSWOUDE De jaariykse Unie-collecte voor een School met de Bybel heeft de som van f. 461.75 opgebracht. Onze plaatsgenoot de heer J. A. Stolwyk is met ingang van heden aan gesteld als agent van politie te Alphen KOUDEKERK AANBESTEDING. Voor rekening van de woningbouw vereniging „Goed Wonen" is aanbe steed het bouwen van 4 woningen. In- gesclireven werd als volgt: J. Westmaas Jr., Alphen aan den Gemeentewerken krijgt nieuwe auto van f. 17.185, In de gisteravond te Leiderdorp ge houden raadsvergadering bleken de leden weinig praatlustig met het ge volg, dat de meeste punten zonder be spreking conform de voorstellen van B. en W. konden worden afgedaan. O.a. werd besloten voor de bouw van de 40 arbeiderswoningen een crediet in rekening-courant vast te stellen van f. 170.000,Na gereedkoming van de bouw zal een vaste lening worden aan gegaan. Een stukje weiland aan de verlengde Zijloordkade werd verhuurd aan de heer J. van Rijn. De rekening 1949 en begroting 1951 van het Bureau Sociale Zorg werden goedgekeurd. De rekening 1949 sluit met f 6.363,06 (subsidie van de gemeente f. 5 604,44)De cijfers van de begroting 1951 zijn f. 8150,met een gemeente subsidie van f. 8070, Vervolgens had plaats de overlegging van de gemeenterekening 1949 en aan bieding der begroting 1951. Het vermoedelijk nadelig slot van de rekening 1949, bedragende f. 9893,91, zal wel veranderen in een voordelig saldo, daar inmiddels een belangrijk tegoed werd ontvangen. Voor het nazien van de gemeente rekening werden benoemd de heren Kuilenberg, Los en Broxterman. In de commissie voor de begroting werd be noemd de heren De Graaf, v. d. Stoel en Boon. Leden der collectieve boerderij worden op vele manieren bevoordeeld (Van een bijzondere medewerker) II Vele boeren in Joego-Slavië hebben weinig sympathie voor het communis me ondanks hardnekkige pogingen zijn de Titoisten er niet in geslaagd de ge hele boerenstand te overtuigen van liet nut van de „Zadroega": de collectieve boerderij. Daardoor komt het dat de meesten nog hun eigen boerderijtje heb ben en dat slechts een minderheid land en arbeidskracht verenigd heeft. Nu willen de Titoisten de vrije boe ren niet met geweld dwingen om lid te worden van een „Zadroega" (de Russen dwongen hun boerenstand wel om tot de kolchose toe te treden)maar toch zijn zy er wel met allerlei midde len op uit om het aantal leden van de collectieve boerderyen te doen toene men. Een lid van een „Zadroega" be hoeft daarom minder belasting te be talen dan een vrije boer en hy krijgt bovendien gemakkeiyker landbouwma chines. Bovendien is ieder, die meer dan 15 ha. land bezat het surplus afgenomen; aat is teen aan de kleine boeren oi aan de staatsboerderijen gegeven. De staatsboerderyen verschillen van de collectieve boerderyen. Er worden alle mogeiy-ke wetenschappelyke proe ven genomen en de werkers krijgen een vast loon. terwyi de boeren van een col- lectieve boerderij de opbrengst van hun bedryf onderling verdelen. Elke boer, in een communistisch lani vrij of niet is daarby in het vijf jaren-plan ingeschakeld en hem wordt precies verteld wat hti moet verbouwen, welke hoeveelheid hij moet verkopen aan de staat en voor welke prijs. Wan neer hy de vastgestelde voorraad voor de vastgestelde prijs verkocht heeft, kan hy. als er iets overblijft, dót op de vrije markt verkopen. Ook de collectieve boerderijen zijn na tuurlijk aan deze regels onderworpen. Eigenaardig is intussen, dat er tussen de Zadroega's grote verschillen bestaan; sommigen zijn honderden ha. groot, hebben een eigen spooriyn en bezitten (collectief) een auto en een zeiljacht, maar anderen beslaan slechts weinige ha en brengen met moeite h-un leveran ties aan de staat op. Het aftreden van Minister Schokking Naar aanleiding van het bericht, waarin „van welingelichte zyde" nadere mededelingen werden gedaan over de motieven, die minister Schokldng tot zyn aftreden hebben bewogen, stelt de minister het op prijs te verklaren, dat deze mededelingen niet van hem per- sooniyk afkomstig zijn en dat hij het betreurt, dat daarin zijn verhouding tot zijn ambtgenoten in het geding is gebracht geworden. DR HUENDER NEDERLANDS GEZANT IN ADIS-ABEBA. Door de Ethiopische regering is toe stemming verleend tot de benoeming van dr W. Huender, te voren gouver neur van Suriname, tot Hr Ms gezant te Adis-Abeba. Dr Huender is bereids aldaar gearriveerd. Behalve Ethiopië zal het ressort mede omvatten Eritrea, Zuid- Arabië en de drie Somali-landen. Gehoopt wordt door de accreditering van dr Huender mede te geraken tot de uitbouw van bestaande Nederlandse be langen op handels- en economisch ge bied in Ethiopië. NIEUWE KAMERHEER B.D. By K. B. is benoemd tot Kamec^heer in buitengewone dienst van HJM. de Koningin H. A. A. baron Collot d'Escury. Hierna werd vastgesteld de begroting van het Gemeentelijk Woningbedrijf! In de exploitatiebegroting zijn thans nog slechts opgenomen de 4 bewoonde duplexwoningen. Bij een onderhands gehouden aanbe steding van herbestratingswerken bleek de laagste inschrijver te zijn dc heer H. J. Strijk te Rijpwetering. De Raad be sloot hem het werk te gunnen. Bij een voorstel tot vaststelling van een verordening, regelende de registra tie en exploitatie van volkstuinen, vroeg de heer Los of voor de betrokkenen een vergunning kosten zou meebrengen. Hy oordeelde dit niet juist en vond hierin steun bij andere leden. De voorzitter zeide toe met de wensen van de heren zo mogelijk rekening te zullen houden. Een der laatste punten was het voor stel tot aanschaffing van een nieuwe auto voor Gemeentewerken. Dit voor stel ging vergezeld van een uitvoerige toelichting, doch toch nog niet uitvoerig genoeg, want enkele leden, in 't byzon- der de heer Los, wensten nog nadere inlichtingen. Nadat deze door de voor zitter waren gegeven, werd zonder stemming conform besloten. De nieuwe auto zal compleet f. 17.185,kosten, terwijl de oude f, 1750,kan opbrengen. Bij de rondvraag vroeg de heer Los of het noodzakelijk was aanslagbiljetten der straat- en bootbelasting gelijktijdig uit te reiken. Na dc reden hiervan te hebben meegedeeld, zeide de voorzit ter nog, dat z(j. die daardoor moeilijk heden zouden ondervinden, zich met de ontvanger konden verstaan. Hierna sluiting. h. Ryn f. 38.860; W. van Beyeren, idem, f. 39.200; A. Leenheer, alhier, f. 40.600; R. A. Meyer, idem. f. 40.600; J. van Noort, Benthuizen, f. 40.680; Groen en Bregman, idem, f. 40 698; Gebr. den Ouden, Alphen a. d Ryn, f. 40.600; Fa wed H. v. d. Driel, alhier, f 41180; Gesman en Zoetmeyer, Alphen a. d Ryn, f. 41.790. OUDE WETERING Ds H. Hazenberg bedankt voor beroep Ds H. Hazenberg te Sidderburen, Fr., heeft bedankt voor het door de Gereformeerde Kerk alhier op hem uitgebrachte beroep. ROELOFARENDSVEEN UITSLAGEN BALLONWEDSTRIJD ORANJEFEEST. Vele kinderharten waren de laatste weken in spanning en men zag verlan gend uit naar de uitslag van de od 13 Sept. ter gelegenheid van het Oranje feest gehouden ballonwedstnid. De ge lukkigen zijn: Jongens: 1. Nico v. Ber- kel Nz (Salzhauzen. 400 km.), 2. Jopte Stockmann (Bremen, 310 km.), 3. Sjaak v. Veen Cz. (Aurich, 260 km.). Meisjes: 1. Annie v. d Zwet Cd. (Hamburg, 400 km.), 2, Annie v. d. Meer Johd. (Bre men. 310 km.), 3. Rietje v. d. Berg (He- zel. 255 km.). TER AAR BESTUURDERSBOND BIJEEN. De Waddinxveense Bestuurdersbond kwam Donderdagavond byeen. Ter ge legenheid van het feit, dat het N.V.V. de 400.000 leden overschreden heeft, werd besloten op 17 November a.s. een feestavond te organiseren voor de leden uit Waddinxveen en Boskoop. Wegens ziekte had de heer Dulle- meyer, die ln de W.B3. zitting had voor de Landarbeidersbond, voor zijn functie bedankt. In zyn plaats werd gekozen de heer A. Heij. De heer F. Rinoheval werd gekozen tot penningmeester. In de a.s winter zullen, uitgaande van de W.B.B., een viertal cursusavon den worden gehouden. Op Zaterdag 2 December zal wederom een St. Nlcolaasfeest worden georgani seerd. Aan E, H. Doeleman alhier is door B. en W. een verlof-B verleend voor een lokaliteit achter zijn woonhuis. 30 JAAR BEDRIJFSLEIDER „ONS VOORDEEL". De heer C. Graafland herdacht dezer dagen, dat hij 30 jaren als bedrijfsleider in dienst was van de Coöp. Verbruiks- vereniglng „Ons Voordeel". Het bestuur heef.t deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbij laten gaan. In besloten kring gaf de secretaris, de heer S. Pille, een overzicht van het wel en wee van de coöperatieve winkel. Zowel aan de heer Graafland als aan de voorzitter, de heer H, v. d. Berg, die reeds 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur, doch zich thans wegens zijn gezondheidstoestand niet herkiesbaar stelt, werd een stoffe- ïyk blyk van waardering aangeboden. Gistermiddag werd op de hoek van de Oranjelaan-Kerkweg een grote licht mast geplaatst ter vervanging van de bestaande gaslantaarn. Medische dienst Dr J. W. H. Hel leman neemt gedurende het weekeinde de medische dienst waar. WADDINXVEEN Burgeriyke Stand Geboren: Gerrit. z. van C. Hogenes en P. Bol; Petronella M M d. van J. H. Kouwenhoven en P. H. Keijzer: Barendlna, d. van D. de Leeuw en D. A Boerefijn; Helena A. M.. d. van H. Ublnk en P C, v. d. Klauw; Cornelia G d. van J. v. Vliet en G. Hulsman; An- toon, z. van H. Hoogenes en M. Vermeulen. Getrouwd: J. B. "Cats. 25 Jaar en A. v. Vliet, 24 Jaar; P. J. Potter, 43 Jaar en C. Wijfjes, 39 jaar. De opvolging van Minister Schokking ERNSTIG CANDIDAAT MR H. L. 'S JACOB. Mr H. L. 's Jacob. (Van onze parleemntaire redacteur). Naar wy vernemen wordt voor een op volger van de demissionnaire minister Schokking zeker niet gezocht in' vak kringen, In verband met de onlangs ge- publiceerde mutaties aan de departe- menten en de komende vergaderingen i ln het kader van het Atlantisch Pact kan veilig worden geconcludeerd, dat I een benoeming een dezer dagen kan afkomen. Men noemt ln Haagse kringen als ernstig candidaat, die aan E,M. de Ko ningin zal worden voorgedragen, de heer mr H, L. 's Jacob, secretaris generaal van het Departement van Financiën, President Truman gelooft aan vrede „Zo zeker als ik hier ben, geloof ik, dat de volken achter het IJzeren Gor den evenzeer als wy verlangend zijn om tot een wereldvrede te geraken en een nieuwe oorlog te vermijden", zo verklaarde president Truman o.m. na afloop van een maaltyd, aangeboden door admiraal Radford op Honolocloe. „Ik behoor niet tot hen, die menen dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk is", zo vervolgde hy. De president zeide, dat hij een klare uiteenzetting zal geven van het Ameri kaans buitenlands beleid bij zyn eerst komende toespraken, welke hy te San Francisco en te New York zal houden, daar hij vreesde „dat de oppositie de aanvullende credieten voor de landsver dediging met het herstel van de vrede in Korea zou weigeren. „De vrede kan niet gehandhaafd worden met knuppels en stenen", zo betoogde Truman. „Ik hoop die boodschap te doen horen aan het Congres en aan het Amerikaanse volk". Koemtsjon veroverd De Amerikaanse eerste divisie heeft Koemtsjon „het kleine Stalingrad", dat de weg naar de Noord-Koreaanse hoofd stad versperde, bezet. Thans wyzen drie „speerpunten" in de richting van de Noord-Koreaanse hoofdstad. De eerste wordt gevormd door de troepen van Amerika en het Gemenebest in het gebied van Koemts jon, de tweede door de Zuid-Koreaanse troepen, die zioh van het gebied van Itsjon uit naar Djongjang richten en de derde door de Zuid-Koreaanse troepen, die zich aan de Oostkust, bijna op de zelfde hoogte als de hoofdstad bevinden. In het gebied van de breedtegraad voert men zuiveringsoperaties uit. De Noordelijken hebben zich hier ln kleine stellingen opgesteld, die moeilijk te veroveren zyn. Gesphut alleen helpt niet, zo zeide een Britse officier, „men moet er met de bajonet op af. De Noordelij ken schijnen liever in hun stellingen te sterven dan zich over te geven," De Zuid-Koreaanse soldaten worden thans voorzien van Amerikaanse rant soenen. Vroeger moesten zy zioh met j noodrantsoenen tevreden stellen, be staande uit rijsbballen in zeewier ge* wikkeld. VISSERIJBERICHTEN Aanvoer SCHEVENINGEN, 14 Oct. Binnen van de haringvisserij: SCH 57 34 last; SCH 99 44 last, SCH 45 29 last en 400 kisten veree haring; SCH 310 32 last en 600 kisten verse haring: SCH 5 met 40 last en 80 kisten verse haring; SCH 402 46 last; SCH 246 29 last en 80 kisten verse haring; SCH 140 39 last en 50 kisten verse haring; SCH 84 39 last VLAARD1NGEN, 14 Oct. Binnen van de haringvisserij VL 71 44 last: VL 29 38 last; VI. 197 44 last; VL 142 21 last. Prijzen VLAARDINGEN, 14 Oct. Prflzen: volJ» haring 30; steurharlng 24.5027.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 10