Laatste Berichten STADSNIEUWS U. N. C. I. rapporteert aan Veiligheidsraad over Ambon VANDAAG ORANJEBOOM BIER Restauratie van een oud poortje aan de Kraaierstraat Beursvan Amsterdam WOENSDAG 11 OCTOBER R.K. Middenstand pakt de zaken flink aan AANTREKKELIJK WINTER- PR OGRAMMA SAMENGESTELD. l)e afdeling Leiden van de Ned. R.K. Middenstandsbond zal in het komende seizoen de zaken weer flink aanpak ken. Niet alleen dat het bestuur een aantrekkelijk programma heeft samen gesteld. waarin ook ruimte is gelaten voor enkele cursussen, doch tevens is men overgegaan tot de uitgifte van een maandblad, dat ook aan niet- ledcn zal worden uitgereikt. Gisteren is men met het winterwerk ge tart. Nadat, gisterochtend in de ka pel van het St. Elisabeth Ziekenhuis een H. Mis was opgedragen, waarbij de geestelijke adviseur van de vereniging rector F Bernefeld een korte toespraak hield, volgde 's avonds in „Den Burcht" een feestelijk samenzijn. De voorzitter, de heer F. C. de Hos sen. gaf hier een overzicht van hetgeen de leden in het komende seizoen te wachten staat. Zo zal er allereerst op 25 October een lezing worden gehouden door mr dr N. v. d. Heuvel over „Prijs politiek". in aansluiting daarop in No vember een sociale Zondagmorgen en in samenwerking met de vereniging „Katholiek Leiden" een bijeenkomst zal worden gehouden, waarin pater dr Witte S. J. zal spreken over de verhouding katholiekprotestant. 1951 wordt inge zet met een toneelavond, waarna op 18 Januari de jaarvergadering zal volgen. In deze vergadering zal de heer Th. S J. Hooy refereren over ..Middenstand en politiek". Voor de bijeenkomst van 30 Januari is de heer J. van Hedel uit genodigd om te spreken over „Belas tingherziening 1950". Voorts staan nog op het programma een vastenavondvie ring in Feburari. een Verbum Del" in Maart en ten slotte een St. Josephfeest in April. De 3 cursussen omvatten een oursus economie, étaleren en lakschrij- ven en zakenstudie. Voor deze avonden Is o.a. de medewerking verkregen van dr W. Dfjsselbloem rector F. Berne feld, ir v. d. Molen, mr dr P. G. Knibbe en dr J. C. Mollerus De heer De Hos- 6on, die terecht op dit menu" trots was. sprak de verwachting uit, dat deze avonden zullen bijdragen tot- een gees telijk en stoffelijk welvaren-de midden stand. Het NR.K.M.-toneelgezelschap .Co- media Catholica" vulde de avond met een vlotte opvoering van het stuk „Geef mij de hand" onder regie van de heer G Brussel, De aanwezigen toonden zich zeer enthousiast, vooral voor het spel van Tine Ramb en de heren Brussel en Van Tienen Sr Onder leiding van de heer Evert Castelein volgde ten slotte een gezellig dansje. Ver. voor facultatieve Lijkverbranding AFD. LEIDEN BESTAAT IN 1951 75 JAAR Voornamellijk ter behandeling van de Beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering, welke dit jaar op 21 Octo ber te Arnhem zal worden gehouden, kwam onder leiding van dr K. Simon Thomas gisteravond een aantal leden bij elkaar in een der zalen van café-restau rant „Het Gulden Vlies". Ondanks de taaie kost van de 4e agen da hadden de discussies een geanimeerd karakter. Algemeen was men het er over eens, dat het zeer gewenst is tot vorming van een reservefonds over te gaan en elk jaar een behoorlijk bedrag op de gebou wen en inrichtingen van het cremato rium af te schrijven. De secretaris-penningmeester de heer L. Gerverdinck. die door de vergadering werd aangewezen als afgevaardigde, kreeg opdracht het hoofdbestuur van deze opvattingen in kennis te stellen. Ter vervulling var ae vacatures in het H.B. zal de afdeling Leiden haar stem uitbrengen op de heren mr K. J. Bes te Amsterdam, Paul Moerel te Eindho ven en J Hasper te Rotterdam. Enkele afdelingen uit den lande heb ben voorstellen tot reglementswijzi ging ingediend. Op voorstel van de voor zitter werd besloten de wijziging van de Begrafeniswet af te wachten, alvorens hierop nader in te gaan. Verder deelde de voorzitter mede. dat de afdeling Leiden in 1951 75 jaren zal bestaan en dat het HJ3. in dit feit aan leiding heeft gevonden de algemene vergadering van dat jaar te dezer stede tc houden. Na enige gedachtenwisseling besloot de vergadering op Zondag 27 Mei a.s. een excursie te houden naar het Crema torium Velsen Tijdens de rondvraag adviseerde men de leden meer in te schakelen voor het verzamelen van namen en adressen van hen. die de crematiegedachte zijn toe gedaan of contact te zoeken met daar voor in aanmerking komende vereni gingen. De voorzitter hoopte van deze sug gestie een dankbaar gebruik te maken en betuigde de lpden zijn erkentelijk heid voor hun prettige belangstelling op deze avond. BONTSHOW VAN DE FA. ALB. DE VRIES. (Van een bijzondere medewerkster). Gistermiddag hield de fa. Alb. de Vries, Bontwerkerij en Pelterfjenhandel hier ter stede, in de bovenzaal van Restaurant „Het Gulden Vlies" een show van prachtig, meest op eigen ateliers vervaardigd bontwerk. Er werd een üitgeb eide collectie man tels getoond en er viel zeer veel moois te bewonderen, zowel in het goedkope als in het duurdere genre. Kwieke, korte jasjes, met ruime rug. en fraaie royale lange mantels, meestal ook van ruim model hetgeen bij een bontmantel toch altijd het meest vol doet passeerden de revue. Ook waren er capes, voor 's avonds en op een man telpak te dragen, fraaie colliers en vos- sengarnituren, alsook een allergrappigst spo:tpakje in wit lapin. Waar voor de pauze de goedkopere bontsoorten overheersten (lapin, bibe- rette, veulen, imitatie-ocelot. seal elec tric e.a.) kwamen na de pauze vooral de edelbontsoorten aan de beurt Er waren prachtige mantels van echt per- siaiier, wasbeer, iltis. bisam-rug en -buik. mooi getekende persianer pattes en echte ocelot te bewonderen. De heer De Vries, die de getoonde modellen aankondigde, stelde de aanwezige da mes tevens op dé hoogte van de prijzen waardoor n.en een uitstekende ind**' kreeg van wat men voor een bepaald bedrag op tantgebied kan bereiken. Alles bij elkaar bracht deze geslaagde show elk wat wils. Onze stadgenoot, de heer G. N Meurs slaagde te Delft voor het pro- paedeutisch examen voor civiel inge nieur. Een goede start Eerste K. en O.-filmavond „HET LAND VAX BELOFTE": AANTREKKELIJK WERK. Weet de film-sectie van K. en O. om nog maar niet te spreken over de speciale Filmstudiekring, die verle den winter uitstekend uit de bus kwam het peil van de door haar te organiseren avonden te handhaven op dat van gisteren, wel, dan ballen zich geen donkere wolken samen aan het K. en O.-film-firmamcnt. Voor twee maal een geheel uitver kocht Casino-Theater werd gister avond vertoond de Michael Balcon pro ductie „Het Land van Belofte" ..Another Shore" een werk met een eeest. welke men helaas maar al te weinig kan vinden. De Geschiedenis is al zeer eenvoudig: een longe man die leeft van een klein inkomentje droomt dag en nacht van een schoon eiland, waar hij eens de rest van zijn leven wil slijten in zalig nietsdoen. Helaas bezit hii niet de middelen om zijn luchtkastelen ste vige fundamenten te geven, zodat hii wacht en wacht in een van Dublins drukste straten totdat hii zo gelukkig zal worden een oude (en riike) dame te redden uit een verkeersongeluk. Het geluk is niet met hem Wel nadert een ander geluk hem, te weten een zeer rijk en bijzonder char mant meisje, dat alles en iedereen voor hem vergeet. Wil onze held in de beginne niet zijn vrijheid verliezen, ten slotte moet hij wel bezwijkenvoor haar lieftalligheid De dagdromen ziin ten einde, een nor maal leven van werken en niet meer luieren breekt voor hem aan Toch was er bijna nog een spaak in het gelukkige wiel terecht gekomen. Met een ongeluk in dL° drukke Dublinse .straat als ..bemiddelaar" kwam onze droom-koning in contact met een zeer gefortuneerd heer. die echter door ziin echtgenote zó kort werd gehouden, dat de bar voor hem onbereikbaar bleef. Toen dan ook nadat vele plannen waren besproken en uitgewerkt de echtgenote met de chauffeur naar on bekende streken vertrok, was de Hemel op Aarde gekomen voor Alastair McNeil en de dromerige Gulliver, een naam vol symboliek. Het lot wilde echter anders Het meest opmerkelijke van deze door Charles Crichton geregisseerde film is de humoristische toon. welke hij het verhaal wist te geven, terwijl daarne vens de film-rijm getuigt van een ver kwikkend gevoel voor frisheid en origi naliteit. Vooral het begin van ..Het Land van Belofte" doet de regisseur kennen als een man met originele denkbeelden. De drie belangrijkste rollen Gulli ver. het meisje Jennifer en de oude heer McNeil zijn in voortreffelijke handen van resp Robert Beatty. Moira Lister en Stanley Hollowav. Gekun- teldheid is hen vreemd, natuurlijkheid overheerst hun spel. ..Het Land van Belofte" is een film. waarmede men zich met het grootste genoegen een frisse douche geeft na al zovele malen door Hollywood-producten totaal ondersteboven gestormd te zijn. alhoewel wij moeilijk kunnen ontken nen. dat het begin van de tweede helft van het werk een kleine inzinking ver toont. hetwelk wij echter Charles Crichton gaarne willen vergeven. HENRI WELBOOREN SOLIST TE ANTWERPEN. De zanger Henri Welbooren zal 30 October te Antwerpen dé bariton-partij zingen in „Auferstehung und Himmel- fahrt Jesu" van Carl Philip Emanuel Bach. Dit oratorium, waarschijnlijk door zijn grote moeilijkheden voor de solo stemmen, zowel als voor obligaatpar tijen niet eerder in ons land uitgevoerd, beleefde zijn Nederlandse première ver leden jaar in Den Haag, welke uitvoe ring met succes werd herhaald. Thans gaat het in Antwerpen, terwijl de uit voering tevens door de Belgische Om roep wordt uitgezonden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het prod.examen god geleerdheid de heer J. H. C. Geusebroek (Leiden). Leedwezen over afwijzing aangeboden goede diensten De U.N.C.I. heeft heden besloten, aan de Veiligheidsraad een telegra fisch rapport uit tc brengen over haar pogingen, om voor het vraagstuk der Zuid-Molukken een vreedzame oplos sing te bereiken en over het misluk ken daarvan. In een brief aan Moh. Roem heeft dc U.N.C.I. van dit voor nemen mededeling gedaan. Het rap port aan de Veiligheidsraad zal in de loop van morgen ter publicatie worden vrijgegeven. De aankondiging van de UNCI kwam te Djakarta vandaag te 18.00 uur plaatselijke tUd. nadat de UNCI zeer langdurig had vergaderd. In de brief aan Moh. Roem geeft de voorzitter van de week der UNCI, de Amerikaan Doolittle, uiting aan het leedwezen der UNCI, dat de Regering der R.I. geen mogelijkheid heeft gezien, om te vol doen aan het <>P haar door de com missie gedane beroep om aan dc in gang zijnde vijandelijkheden In de Zuid-Molukken te beëindigen en haar aanbod voor goede diensten te accep teren. „Hef enige doel van beroep van de commissie en haar aanbod tot goe de diensten was om te helpen om tot een vreedzame regeling te komen van de moeilijkheden, die zich in de Zuid- Molukken voordoen. Naar de mening van de commissie openden de aange boden goede diensten de mogelijkheid voor onderhandelingen, terwijl aan de Republikeinse Regering geheel werd overgelaten over haar uiteindelijke po sitie in de kwestie te beslissen". VRAGEN VAN WELTER OVER HULP AAN AMBON. Het Tweede Kamerlid de heer Weiter (KN.P.) heeft aan de minister-presi dent schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Heeft het Ned. Rode Kruis pogin gen aangewend om in de dringende be hoefte van de bevolking van Ambon aan medicijnen en geneesmiddelen te voorzien? 2. Zo ja. waarom hebben die pogin gen niet tot succes geleid? 3. Zo neen. waarom heeft het Ned. Rode Kruis nagelaten deze pogingen te ondernemen? 15 JAAR VOOR EX-BRIDGE- KAMPIOEN. De Bijz. Raad van Cassatie heeft een beroep van de fabrikant J. H. Schoone- boom uit Amsterdam tegen een gevan genisstraf van 15 jaar met aftrek van voorarrest verworpen. De Raad achtte de opgelegde straf tegen deze man. die vijf maal bridge- kampioen van Nederland was, juist. S. heeft tijdens de oorlog met Joodse on derduikers gebridged, hen verraden en zich tot eert bedrag van f.40 000 met Joodse goederen verrijkt. Na de bezet ting speelde hij een door aan hemzelf toebedachte rol als majoor bij de bin nenlandse strijdkrachten, aan welk spel de Justitie een einde maakte. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Jacob Lambertus Antony, z van P. Si mons en J. P. Nelemans; Nlcolaas, z. van P. M. Gareman en E. A. van der Meer; Petronella. d. van M. de Mol en W. de Mol: Johannes, z. van C. Guldemeester en K. Kulk- Jozephus Johannes Maria. z. van A. P. G. Timp en L. W. Jansen, Anna Maria Elizabeth, d. van H. H. M. Haver kort en A. E. van der Voort; Arnolda Adrlana Hendrlka. d. van A. M. Pet en A. C. de Vogel; Marjolelntje Maria Petronella. d. van G. Slnteur en M. P. Frlesema. OVERLEDEN: J, Zee, wedn., 69 Jaar; J. Hemerlk, man. 56 Jaar. ADVERTENTIE Goed werk van ,;Oud-Leiden" Leiden is nog enkele poortjes rijk, wel ke tussen de huizen veelal verscholen liggen en toegang geven tot binnenter reinen. Sommige poortjes geven toegang tot hofjes en zijn door de stichters vaak r\jk versierd. Zij vallen onder het toe zicht van Regenten van deze instellin gen. Een klein aantal is evenwel parti culier bezit. Door het veelal ontbreken van een zorgvuldig onderhoud, geraken zij meer en meer in verval, zodat zij zelfs voor de omgeving een steen des aanstoots worden. Welke Leidenaar kent niet het poor tje met de gevelsteen van een Paard en een Koe, aan de Stille Rijn. tussen de huisnummers 14 en 15. Enkele jaren vóór de oorlog trok de Vereniging „Oud Leiden" zich het lot van deze poort aan en deed het restaureren. Omstreeks een jaar geleden werd on der leiding van de Dienst der Gemeen tewerken wederom een fraai poortje gerestaureerd, n.l. dat aan het Galge water, tussen de hulsnummers 8 en 9, eigendom van de Chr. Nat. Schoolver eniging aan het Noordeinde. De restau ratie kwam op initiatief van de Vereni ging „Oud-Leiden" met overheidssteun tot stand Dezer dagen heeft de Vereniging „Oud-Leiden" in samenwerking met de eigenaressen opnieuw een poortje doen restaureren, n.l. dat aan de Kraaier straat. tussen de huisnummers 4 en 6 Gelegen. Overeenkomstig de wens van de "eigenaressen werd juist de avond vóór 3 October het werk voltooid. Hoewel het poortje, bekroond door een elipsvormige boog na verbouwing van de nabuurpanden wat bulten zijn verband kwam te staan, vormt het nu nog een waardevol voorbeeld van oude I bouwkunst. Aan de scherpe opmerker zal blijken, met welk een kundigheid en liefde indertijd de zandsteenversie- ringen zijn bewerkt. De basementen met gothiserende pro filering. de rijke zandsteen geledingen en het ïijne Hollandse-Renaissance meisjeskopje op de maskersluitsteen (let vooral op de thans weer hoogst moderne kralen halsketting), alsmede de profilering van de bakstenen dagkan ten deen het vermoeden rijzen aan da tering kort na 1600. De boogvulling van fraai smeedwerk wekt aan de hand van de wijze van bewerken, de indruk niet ouder te zijn dan hoogstens 150 200 Jaar. Het kan dus later zijn aangebracht, tegelijk met de houten lateibalk. Do eiken poortdeur Is nieuw. De ko peren schroeven, waarmede de planken op de klampen zijn bevestigd, zullen a.s. zomer, als het al te verse eikenhout zal zijn uitgewerkt, worden vervangen door gesmede spijkers. Zij vormen dus een tijdelijke inbreuk op de stijlzuiver heid van de restauratie. De fraaie gesmede gehengen en gren dels zitten echter aan de binnenkant van de deur en blijven dus voor de voorbijganger helaas verborgen. Dat voor een betrekkelijk eenvoudig poortje nog zoveel ambachtslieden no- "aig waren, zal een'buitenstaander niet lich.t bevroeden. Zo werd onder leiding van „Oud- Leiden" 't timmer- en metselwerk uit gevoerd door de fa. Leo Zitman, het smeedwerk door de fa. W. F. Maas. het verfwerk door de fa. W. J. B. Ziegelaar, het steen houw werk door de fa, J. Cos- see te Wassenaar, het voegwerk door de fa. Vink. De Vereniging „Oud-Leiden" kan ten slotte terugzien op een bijzonder ge slaagde restauratie, waarmede het stadsbeeld is verrijkt. Nog enkelè andere restauraties staan op het programma. Eerste Kamer over overheidsaansprakelijkheid Hedenmorgen heeft de Eerste Kamer voortgezet de behandeling van het wetsontwerp met betrekking tot de aansprakelijkheid van de overheid voor handelingen verricht tijdens of tenge volge van de bezetting. De minister van Justitie, de heer Struycken. zegt, dat dit ontwerp be hoorde bij de boedel, welke hij heeft aanvaard. Hij vraagt zich af, hoe de regering de aansprakelijkheid anders zou kunnen regelen. Het was niet be kend hoe de rechter zou oordelen. De bedoeling is geweest de grenzen der aansprakelijkheid af te bakenen. De chaotische toestand was zodanig, dat er een regeling moest komen. Het arrest van de Hoge Raad van 30 Januari 1948 besprekende zegt de Minis ter. dat dit college min of meer de stoel van de wetgever heeft beklommen, omdat een wettelijke regeling ontbrak. Naar 's Ministers oordeel is er geen reden de Regering misbruik van macht te verwijten. Z.i. is er geen reden de oorlogsschadegevallen, waarbij de over heid betrokken is en andere afzonder lijk te behandelen. •In verband met opmerkingen van de heer Witteman betoogt de Minister, dat ei reden was om in de chaotische perio de andere maatstaven aan te leggen dan in normale tijd gelden. Wat de kwestie van het beheer aan gaat zegt spr. te menen, dat gered is wal er te redden was. Hij merkt daarbij op, dat men onmiddellijk na de be vrijding moest werken met een geïm proviseerde organisatie om althans iets te bereiken. De Minister van Financiën, de heer Lieftlnck, gaat nader in op de opmer king van de heer Reijers, dat ongerepte handhaving der gerechtigheid geen oor zaak kan zijn van verarming. Spr. merkt op. dat geen zedewet of geen andere wet, die als het hoogste wordt aanvaard er voor kan vrijwaren, dat ongerepte handhaving der gerechtigheid tot verarming zou leiden. Om. verklaart hij. dat het in de be doeling ligt zoveel mogelijk gevallen zo snel mogelijk af te werken; in de mil- lioenennota wordt een bedrag daar voor aangevraagd. De heer Molenaar (VVD) erkent, dal cr geen jurisprudentie was van de Hoge Raad toen het ontwerp werd ingediend. Maar toen de uitspraak van de Hoge Raad er was had de Regering zich z"i. moeten afvragen of het ontwerp wel moest worden gehandhaafd. De heer Reders (CH.i verklaart te leurgesteld te ziin door het antwoord van de Minister. Hij verklaart dat de bezwaren van zijn fractie niet voldoen de zijn ontzenuwd, zodat zij tegen zal stemmen. De heer Ruys de Beerenbruock (KVP) verklaart tegen het ontwerp te zullen ?temmen. Z.i. kan de overheid zich niet onttrekken aan handelingen van orga nen, die zij zelf heeft ingesteld en wanrbU het controlerende parlement achterwege bleef. Minister Struycken merkt op. dat een groot aantal gevallen speelt in het Zui pen, dat .geruime tijd eerder bevrijd is. Dit heeft mede geleid tot de moeilijke situatie. WETSONTWERP AANGENOMEN Het wetsontwerp wordt aangenomen met 26 tegen 8 stemmen. Tegen de heren Reijers, Vixseboxse, D* Zwaan f-L©n Kolff, allen G. H„ Wendclaar en Molenaar, beiden V.V.D.. Ruvs de Becrenbrouck (K.V.P.) en Van San ten (C.P.N.). EUROPEES CONGRES VAN SPOORWEGDIRECTEUREN. Het jaarlijkse Europese congres voor Spoorwegdienstregelingen wordt dit jaar In ons land gehouden. De Zwitserse Spoorwegen hebben zich met de orga nisatie belast. Ongeveer 200 vertegenwoordigers uit vele landen riemen aan de conferentie deel. De heer W. Tribelhorn uit Zwit serland heeft, Ingeleid door de president der Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hol lander het congres vanmorgen te Am sterdam geopend. CHURCHILL IN DENEMARKEN GEËERD. Een 80-jarige oud-kolonel heeft op de Britse ambassade te Kopenhagen een pakje voor Churchill afgegeven. .Het zijn mijn medailles", zei hij. ,Ik wil dat Churchill ze krijgt. HU is zo'n beste kerel". Vandaag zullen de medailles aan Churchill worden overhandigd Verscheidene malen tijdens zijn be zoek aan Denemarken is de Britse oud premier tot tranen toe geroerde geweest door de eer, die hem bewezen werd. ..Ik krijg veel te horen dat men eigen- I lijk pas na mijn dood moest zeggen", I zo zei Churchill, toen hij gisteren te Kopenhag ensprak, nadat hij tot eredoctor in de philosophie was bevor- I derd. 's Avonds werd hem uit een par ticulier fonds 10.000 kronen (ongeveer 150.000 gulden) overhandigd ter bevor dering van de Europese samenwerking j en cultuur. Nachtelijke wandeling van „Koninklijke" rechercheurs (Speciale berichtgeving). I Twee rechercheurs uit het geleide van H.M. de Koningin waren vannacht op weg van Den Haag naar Soestdijk. In Den Haag had Koningin Juliana een dansuitvoering in het gebouw van K. en W. bijgewoond. De rechercheurs zetten er met hun auto een hoog tempo in, zo ongeveer 125 km. per uur. Plotseling, vlak voor Utrecht, raakte het licht van de wagen defect. De rechercheurs raak ten het goede pad kwijt, reden ongeveer 800 meter door de struiken en wegberm, kwamen op de linkerweghelft en tui melden tenslotte met hun wagen ln een vijf meter diepe langs de weg lopende sloot. Daar konden ze elkaar feliciteren, want geen van beiden had ook maar een schrammetje opgelopen. Ook de auto kwam er tamelijk goed af, hoewel die niet op eigen kracht, zoals de recher cheurs, uit de sloot kon kruipen. De rechercheurs maakten een nach telijke wandeling naar Utrecht, waar de gemeentepolitie hen aan een ander voertuig hielp. SCHEPEN OP WILLEMSTADS HAVENHOOFD GEVAREN. Opvarenden allen gered. Vannacht zijn op het Hollands Diep twee schepen geladen met suikerbuiten en bestemd voor Puttershoek op het i havenhoofd van Willemstad gevaren. Het ongeluk gebeurde tijdens hevige regen, gepaard gaande met kachtise wind. Een der schepen is gebroken en J verkeert in zinkende toestand. Het an- i dere schip zit boven op de palen De j opvarenden zijn allen aan wal ge bracht. Nieuwe vorderingen in Korea Het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur deelt mede, dat troepen van het i Britse Gemenebest en de Amerikaanse j eerste divisie cavalerie verscheidene kilometers zijn gevorderd ten Noorden van de rivier de Jesong. die zij in de loop van hel weekeinde overstaken. Paektsjon, 25 km ten Westen van Kac- j song, werd veroverd. Het offensief van Kaesong uit wint aan snelheid. Het ver- I zet van de Noord Koreanen op het een- 1 trale front neemt af. Een colonne van de Zuid-Koreaanse capitooldivisie is thans ook te Wonsan j aangekomen. Straatgevechten in deze i stad duren nog voort. Bij haar opmars van de Oostkust naar I het centrum van Noord-Korea heeft de Zuid-Koreaanse zesde divisie de stad Hoemhwa, een belangrijk ^verkeers knooppunt halverwege Wonsari en Seoel veroverd. Het ligt 50 km ten N.W. van Haatsjon, dat eerder werd veroverd. De Zuid-Koreanen ondervinden matige te genstand. DUITSERS IN KOREA? Volgens een speciale correspondent van het Engelse blad „Daily Telegraph" wijzen te Londen binnengekomen be richten er op, dat Duitsers in Russische krijgsgevangenschap, onder wie een ge neraal. een rol hebben gespeeld aan de zijde der Noord Koreanen. Het blijkt, aldus het blad. dat de Duitse generaal Schoerner brieven naar huis heeft ge schreven uit Korea, waar hij aan het hoofd staat van een adviesgroep, ver bonden aan het strategische commando der Noord Koreanen. Vele andere Duitse families hebben dergelijk nieuws uit het Verre Oosten ontvangen, aldus de correspondent van de „Daily Telegraph". MEER BRITSE TROEPEN NAAR KOREA. Heden is weer een aantal^ Britse sol daten scheep gegaan naar Korea. Ruim 3000 Britse militairen zijn thans naar Korea onderweg TWEEDE WAARSCHUWING VAN COMMUNISTISCH CHINA AAN DE V. S. Het communistische China heeft de V. S. voor de tweede maal In tien da gen gewaarschuwd, „zich buiten Noord Korea te houden". Deze waar schuwing werd door radio-Peking om geroepen. De radio citeerde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken van communistisch China als volgt: ..De Amerikaanse strijdkrachten pogen thans op grote schaal de. 38ste breedte graad te overschrijden. Het Chinese volk kan bij een dergelijke ernstige toe stand met werkeloos toezien, ook al niet met het oog op het gevaar van uitbrei ding van dc oorlog". De communistische premier Tsjoe-en- lai had verklaard dat het Chinese volk de vrede liefheeft en om die te verdedi gen niet bevreesd zal zijn, zich tegen een aanvalsoorlog te verzetten. RADIO-PEKING MELDT WREEDHEDEN. Radio-Peking heeft op haar beurt de V.N.-troepen in Korea van wreedheden beschuldigd. Onder aanhaling van een bericht uit Pjongjang zei de radio, dat meer dan 700 vrouwen en kinderen te Seoel door Amerikaanse en Zuid-Kore aanse troepen zijn „afgeslacht". GESCHENK VOOR PRINS KAREL VAN BELGIË. Als dank voor de aan den lande be- wezeri diensten, heeft de Belgische re gering prins Karei, die tijdens het ver- Wijf van koning Leopold in den vreem de als regent optrad, behalve een bij zondere dotatie op de civiele lijst, een woonplaats naar keuze aangeboden. De prins heeft als zijn 'residentie het domein van Tuck, gelegen te Waterloo- Argenteuil, gekozen. In afwachting van de inrichting van deze verblijfplaats heeft de Prins de beschikking gekregen (•ver de ambtswoning van de Minister var Koloniën in de Wetstraat te Brus sel. ANGSTIGE LUCHTREIS. Een luchtverstekeling, die. hangend aan de staart van een vliegtuig, een angstige luchtrèis van vijftig minuten lang had gemaakt, werd, na behouden op het punt van uitgang te zijn terug- gekeerd, te Forreon in Mexico gearres- i teerd. Het was een 19-jarige boerenjon gen, Cliserio Reyes, die saar de stad Mexico een afstand van 680 km over hege bergruggen had gewild. De piloot van het vliegtuig bemerkte, op een hoogte van 3500 meter geko men, sterke trilling in het toestel en belemmerde werking van het rcer. De luchtverstekeling was door de ster ke luchtstroming, die zijn kleren aan flarden had gescheurd, byna verstikt. ATHLETIEK. DE 10.1 SEC. VAN LA BEACH. De tijd van 10.1 sec. op de 100 meter, welke Llcyd la Beach (Panama) Zater- c.ag j.l. te Guayaquil (Ecuador) ge maakt heeft onder normale omstandig heden en met inachtneming van de internationale wedstrijd reglementen. Is aan de I.A.A.F. doorgezonden ter er kenning als wereldrecord. NATIONALISTISCHE RIJST VOOR COMMUNISTISCH CHINA. Een woordvoerder van de nationalis tische Chinese regering te Taipei (For mosa) heeft verklaard, dat nationalis tische vliegtuigen 21 ton rijst boven communistisch gebied, dat door een hongersnood getroffen is, hebben uit geworpen. Het betrekken gebied bevond zich in het dal van de buiten haar oevers getreden rivier de Guai ten Noorden van Sjanghai. De overstro mingen hadden duizenden dakloos ge maakt. Men had ook zes ton propaganda materiaal pamfieiten en vlaggen uitgeworpen ter gelegenheid van de ver jaardag van de vorming van de nitic- ualistische regering. 39 Jaar geleden. Deze vliegtuigen hadden boven cen traal- en Zuid-China geopereerd. COMMUNISTISCHE INVLOED IN HESSISCHE ARBEIDSRADEN. Het hoofd van de afdeiing arbeieds- zaken van de Amerikaanse commissie voor Hessen. Taylor, heeft verklaard, dat. „communistische infiltratie in de arbeidsraden van Hessen een ernstig gevaar voor de democratische organi satie van de arbeid" vormen. „De ar beidsraden wpren de laatste tijd het voornaamste terrein geworden voor communistische activiteit. De vakver enigingen daarentegen, zo vervolgde Taylcr, hadden met succes communis ten uit de administratie en organisatie geweerd. Tegen de communistische invloed in de arbeidsraden bestond geen georgani seerde methode. Bollenexport naar Duitsland stopgezet De bollenexport naar Duitsland is met ingang van 14 Oct. a.s. stopgezet. In verband met deze maatregel proberen de exporteurs thans nog zoveel moge lijk Duitse orders uit te voeren en dc goederen voor de fatale datum over de grens te krijgen, ALPHEN WAARSCHUWINGSBORDEN BIJ DE „BRUG DER ZUCHTEN". Bij de Alphense brug, bekend als „De Brug der Zuchten", is door de KNAC een tweetal waarschuwingsborden ge plaatst, die automobilisten er op wij zen. dat er gevaar bestaat voor bescha diging aan de onderkant van de wa gen, indien men de brug passeert. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba, d.v. J. Hti. Wester beek en J. Kruit; Sjoerd, z.v. Sj. Ade- ma en M. van den Berg; Gerard us Ar- noldus, z.v. G. A. Zweekhorst en A A. Kadé; Catharina Johanna, d.v. Joh. Ewijk en J, Bakker; Theodorus L?o- nardus, z.v. C. P. van der Werf en J. M. Straathof. Getrouwd: J. H. Toebes, 27 j. en T. T. P. van der Klaauw, 27 j. Hei bouwen van de nieuwe Her vormde school is opgedragen aan de op één na de laagste inschrijver, te weten Stikvoorts Bouwbedrijf alhier, voor een bedrag van f. 76.720,—, „D.E.S." (Voorschoten) Uitslagen bor denwedstrijden le ronde: F. Schild—G. Weggen 0—2: A. Tempelman—J. Rotman 2—0; W. H. Oudshoorn—S. H. Zitman 1—1; P, Hakker J. Overduln 20; S. v. d. MeyG. Ouds hoorn 2—0; J. Zonneveld—B. van Bemme- len 2—0; A. Witteman—F C. Bakker 0—2; A. C. Bins—J. Oosterom 1—1; J J. v d. VeldenF. Rosenvelt 20; J. de Best H. v. d. Velden 02. 2e ronde; A. TempelmanP. Hakker 20; G. WeggenS. v. d. Mey 11. F. C. BakkerJ Zonneveld 02; J Ousterom W. H Oudshoon 0—2; S. H Zitman— A. C. Bins 02; G OudshoornB van Bemmelen 02, J Overduln—W. van Eg- mond 2—0; F. Rosenvelt—J. Simons 1 1; J. RotmanJ. de Best 20. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 11 October. Kaasmarkt. Aangevoerd 292 partlien, le soovt 214— 220. 2e soort 205—212, zware tot 235. Handel flauw. BEURSOVERZICHT LUSTELOZE STEMMING BLIJFT; DOLLAROBLIGATIES OPNIEUW IN REACTIE. AMSTERDAM. 11 October. Het ontbreken van elke animo kwam vandaag weer duidelijk tot uiting. Het koersverloop was vandaag enigszins on regelmatig Per saldo verschilden de prijzen nauwelijks met die der opening. De guldensleningen brachten het tot fractionele verbeteringen. Van de dol larleningen werden de 3—3%% dollar- certificaten een half punt lager geadvi seerd, in verband met de aanhoudende berichten omtrent de gunstige periode van het pond sterling. Voor certificaten van Amerikaanse aandelen werd een lager agio vernomen, nl. circa 4% tegen gisteren 5%. De industriemarkt was een fractie la ger De Indonesische waarden waren licht verdeeld, met vooral de Tabaks papieren opnieuw in de verdrukking. Amsterdam Rubber was vrij vast in ver band met de vaste stemming op de rub- bermarkten. Ook de Amsterdamse rub ber ter mijn markt was wederom vast. Staatspapieren waren een kleinigheid lager. Stoomvaart Mil Nederland was op 174 onveranderd, aandelen Scheep vaart-Unie circa 1 punt lager. Woensdag 11 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3V4 99* 99 Ned. 47 3% 3 97% 97V* Dollar-Ing. '47 3 96* 96* Investeringscert. 3.. 9797% Ned. p. 1962 4 m.b. 3 97|j| 97} j Indle '37 A 3 95% 95% Grootboek '46 3 96':* ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 55 54% Nat. Handelsbank 86 86 Ned. Handelmij145% 14312 A.K.U172 172 Lever Br221 Va 220 Philips 231% 230% Wilton Feyenoord.. 157 158% Kon. Olie 292* 291 Amst. Rubber 130% 131% Deli-Bat. Rubber 115exd. 117 Holl. Amer. Ifjn 173% 173 Kon. Ned Stoomboot 133 133 Ned. Scheepv. Unie 1603/4 160% H.V.A119% 119% Java Cult63 62% Dell Bat MU 117 115% Dell Mij 116% 115% Senembah 110% 109 NIET-4CTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 98% 99% Den Haag 1947 1 3 lm R'dam 37 I III 3% 100* Industr. Obligaties Lever Brothers 3% 105 y* 105 Kon. Petr. MU 102Yi 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amsterd. Bank 163% 163% Rotterd. Bank 170% 170% Twentsche Bank 169% 168% Industriële Ondernemingen Ned. G en Splr fabr. 313 310 Rott. Droogd. Mij.. 303 304% Zwanenb. Organon 215% Handelsondernemingen Born. Sum. H Ml).. 115 117 Internatio 161% 161 192% Ned. Mij Walv. Vrt. 106% 106% Spoorwegen Dell Spoorw MU 37 36 vi Amerik. fondsen 37) 37* 54% 55 Fondsen uit Leiden en omgeving (Aandelen) V K. 10/10 Holl Constructie 258 G B 260G.B. Int. Kunststof! Ind 102 Kon Ned Erteimet 89 GB 90G.B. Pref w a Idem 91 G B 92 Kon Ned Grof.«m 127% 127% Textiel Gebr v WUk 165% 165 Ree 1950 idem 165% 165 Leidsrhe Woispinn 225 230 B Heleman en Dros 103 V4 103% Ver Tnuwfaorieken 129 126% LahAd Datu CuL MU 45 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3