Nieuwe aanval op Ambon wordt verwacht Noord-Korea geeft zich niet over „Op Ambon wordt bevolkingsgroep vermoord" WEERBERICHT Wysjinsky contra Amerikaans voorstel tot vorming V.N.-leger 89ste Jaargang WOENSDAG II OCTOBER 1950 No. 27123. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Wittp Singel 1 Letden Giro no 57U55 Actie zou spoedig voltooid zijn AMBON VRAAGT NEDERLANDS OORLOGSSCHIP. Volgens officiële Indonesische krin-1 gen zou de aanval op Ambon „goede j voortgang vinden" en zou zy „in de nabye toekomst met goed resultaat voltooid worden". Volgens genoemde kringen hadden vele Ambonnese burgers de Indonesi sche militairen als „bevrijders" be groet. De regering van Ambon meldt: Na de gevechten op Ceram liet de vijand honderden gesneuvelden achter, terwijl in onze handen een aantal mor tieren, jeeps, brenns en radiotoestellen vielen. Op Ambon, ten Noorden van Hitoe, vinden hergroeperingen van de vijand plaats. Zaterdag zijn schepen van ex-K.N.I.L - militairen uit Makassar vertrokken. Bij deze versterkingen bevindt zich o.a. een volledige batterij artillerie. De regering van Ambon is bezig zich voor te bereiden op de nieuwe aanval, die van Makassar uit onder weg is. Ook de Nederlandse regering is van deze nieuwe op handen zijnde aanval op de hoogte gebracht. Daarbij is ge vraagd, een oorlogsschip te willen zenden om deze schepen tegen te houden. Kwestie Ambon naar V eili gheidsraad AFWIJZEND ANTWOORD TAN ROEM AAN UNCI. Dc Unci heeft medegedeeld, dat zy antwoord ontvangen heeft op haar schryven aan mr Moh^Rocm. Deze verklaarde, dat de Indonesische rege ring tot haar spyt niet in staat is, in te gaan op het beroep van de Unci. In welingelichte kringen te Dja karta verluidde gisteravond, dat dc Commissie de aangelegenheid Ambon naar de Veiligheidsraad zou kunnen vcrwyzen. Pessimistische geluiden over Westelijke verdediging Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De Belgische minister van defensie, kolonel de Greef, heeft gisteren voor de katholieke Tweede Kamer-fractie een uiteenzetting gegeven over de militaire toestand. Hij verstrekte daarbij totnog toe niet gepubliceerde cijfers over het Russische leger, dat 2. 4 of 5 jaar dienst plicht heeft, naar gelang van de wape nen. Het telt op het ogenblik 4.1 mil- lioen man, w.o. millioen voor het landleger, 600.000 voor de luchtmacht, 600.000 voor de marine, terwijl er ook nog 400.000 man in dienst zijn van de politieke politie. De reserve van het rode leger bedraagt 12 millioen man. Aldus kunnen 170 divisies in enkele uren.tijd worden gemobiliseerd, w.o. 88 in Europa. De luchtmacht heeft ongeveer 8000 vliegtuigen en het jaarlijks legcrbudget beloopt 80 milliard roebel. Dc Belgische minister zeide nog, dat maarschalk Montgomery tydens zijn inspectie-reis in West-Europa heeft verklaard, dat er op het ogen blik geen enkele doelmatige organi satie bestaat voor bevoorrading van de Westerse legers en dat de vliegvelden hopeloos verouderd zyn. Indien het Westen zou worden aangevallen, zou de meest onbeschrijfelijke wanorde heersen. Wat de Belgische militaire inspanning ning betreft, zeide de minister, dat Bel gië in het kader van het Brussels pact 1 infanteriedivisie van 5000 man en 1 pantserdivisie van 13.000 man moet le veren. Op het ogenblik zijn 80.400 .sol daten onder de wapenen, w.o. 13.000 vrijwilligers, en ca. 5000 officieren. Het tekort aan officieren is 2000. Spaak blijft optimist In een toespraak te Menen heeft de Belgische socialistische leider Spaak in verband met de internationale toestand o.ni. verklaard, dat hij aan zyn toehoor ders „een hartversterkende en optimis tische boodschap" wenste te brengen. „Telkens wanneer de V.N. kracht dadig hebben gereageerd op de pogin gen van de Sovjet-unie om wanorde te stichten, zijn de vrede en de orde hersteld". Spaak geloofde niet in een spoedige oorlog, omdat „de Sovjet-unie andere binnenlandse taken te vervul len heeft en de voorbereiding van een avontuur de Sovjet-unie zeer duur zou komen." „Mocht de Sovjet-unie er evenwel toe besluiten een oorlog te ontketenen, dan zou zy wellicht West-Europa kunnen veroveren, dpch zy zou zich daarna tegenover Amerika geplaatst zien. en dit wenst zij niet. zolang zij niet de ze kerheid heeft, de Verenigde Staten eveneens te kunnen veroveren. En daar van zijn wij nog een heel eind verwij derd". aldus Spaak. Spaak geloofde in een mogelijk „naast elkaar bestaan van het kapitalisme en het communisme, althans indien men er ln slaagt een gepaste wereldpolitiek in gang te doen vinden. Wij moeten een systeem opbouwen, dat. aan ieder land de mogelijkheid biedt, in de vergaderingen te stemmen volgens zijn grootte en zijn verantwoor delijkheden". Spaak besloot zyn toespraak met zijn vast geloof uit te spreken in „de schone perspectieven, welke nog openstaan voor een wereld, die bereid is een verstandige en opbouwende politiek te voeren". Drs Veenhoven: In de zaal van de Dierentuin te Den Haag was gisteravond een vergade ring over Nieuw-Guinea en Ambon belegd door Nationaal Reveil, de „Groter Nederland Actie" en dc „Nieuw Guinea Ned. Vrouwenbond". „Wat er op het ogenblik op Ambon gebeurt," aldus de voorzitter van „Na tionaal Reveil", drj, W. Vcenhovcn, is een poging tot moord op een bevol kingsgroep. door een land, dat onlangs tot de V. N. werd toegelaten. Nederland had, aldus spr., ook met militaire middelen, „te land, ter zee en in de lucht" in de kwestie-Ambon tussenbeide moeten komen. Voorts sprak hij de hoop uit, dat de kerk in Nederland er niet het zwijgen toe zal doen, nu Mohammedaanse horden onze broeders op Ambon vermoorden. Anders is de kerk de naam van dienares Gods niet waard". donesië en Nederland zou met één slag geklaard zijn!" Spr. maakt gewag van een kenterend Inzicht in de P. v. d. A., o.a, blijkend uit de woorden van de heer Vorrink in zijn rede te Katwijk, toen hij zeide. dat, als het aan hem had gelegen. Neder land Indië nog enige jaren onder zijn bewind zou hebben gehouden. Spreker herinnert er aan dat by de soevereini teitsoverdracht de heer Vorrink had ge sproken van „het bereiken van het grote ideaal van de P. w d. A., een „vrij Indonesië" en dat hy dit een „eeuwig monument" had genoemd. Spr. vindt het inderdaad een prachtig monument, maar een grafmonument." Overigens ziet hij met genoegen, dat de heer Vor rink naar het standpunt van Rykseen- heid neigt. Na de pauze geraakte de heer Feuil- letau de Bruyn in debat met de hèer Thiessen over diens optreden, dat spr., die op de hand van Westerling is. on juist acht en schadelijk voor Westerling. Het optreden van Thiessen. aldus spr., leidt tot tweespalt onder de oppositie tegen de regeringspolitiek en waar die oppositie tegen de regeringspolitiek en waar die oppositie gering in aantal is, kan het beter worden vermeden. De Kerk mag niet zwijgen! Dr W. H. K. Feuilletau de Bruyn verklaarde, dat men in ons land nog al te veel lieden vindt die men*n, dat we Nieuw-Guinea maar aan Indonesië ca deau moeten geven, o.a ondernemers. Zij denken de Ned.-Indonesische Unie te redden door Nieuw-Guinea uit te le veren. Spr. vindt een dergelyk stand punt dom en onwaardig. „Laat" aldus spreker onze re gering de „Kortenacr" naar Ambon sturen en de zaak is afgelopen. Toen de „Kortenaer" naar Makassar kwam, vluchtten de Indonesiërs als hazen en dc zaak was uit. De ..Kortenaer" naar Ambon, en de verhouding tussen In- KANS OP NACHTVORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig bevolking en op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking, maar overwegend droog weer met dezelfde of iets hogere temperatuur als vandaag. Meest matige wind krimpend van West naar Zuid-West of Zuid. (Opgemaakt te 10 uur). 12 OCTOBER. Zon op: 658 uur: onder: 17 54 uur. Maan op. 815 uur ;onder: 17.55 uur. Hoogwater te Katwyk te 3.26 en 15.43 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's. m&M 25 jaar geleden werd Pact van Lo carno ondertekend. Op 16 October 1925 werd het Pact van Locarno ondertekend, waardoor de grondslag tot een Duits-Franse overeenkomst werd gelegd en waarbij de weg naar de Verenigde Staten van Europa ge'effend scheen. De toekomst verstoorde deze illusie v/redelijk en het verdrag werd een waardeloos stuk papier. Deze foto toont U de tevreden glim lachende Franse minister von Buiten landse Zaken van 1925, Aristide Briand bij het verlaten van een zitting der conferentie, welke aan de onderteke ning van het Pact voorafging. Links en rechts van hem zijn technische en politieke adviseurs, Berthelot en Fro- magèot. Miami (Florida) heeft een vliegende motorbrigade. Hier ziet U de leden van de Miamische motorpolitie, die zich met motor en al aan boord van een Pan American Clipper begeven. Dit is het begin van de reis naar Los Angeles, waar de politiemannen de jaarlijkse nationale vergadering van de Amerikaanse po litiebond zullen bijwonen. Vervalsing van moderne meesters COMMISSARIS VAN ONDERZOEK NAAR GENÈVE, PORTUGAL EN SPANJE. De gisteren gemelde arrestatie van Walter Klein, die valse schilderyen ran „Picasso, Matisse en Bnujue" heeft volgens A.N.P. de politie op het spoor gebracht van een wijdvertakt:* organisatie, die valse doeken van mo derne meesters vervaardigde en op de markt bracht. Andere aanhoudingen worden verwacht. Op 29 Mei 1948 vernam de schilder Henri Matisse van één van zijn vrien den, dat te Milaan een doek te koop was aangeboden, dat valselijk met zyn naam was ondertekend De eigenaar van de Annunziata?alerfj te Milaan, aan wiens goede trouw niet getwijfeld kan worden, en die z;ch trou wens civiele partij heeft gesteld, heeft voor het gerecht verklaard, dat Kieln hem voor twee millioen tweehonderd duizend lire twee waterverfschildertfen van Matisse drie andere doeken van dezelfde schilder, een tekening van Pi casso en een andere van Braque had verkocht. Bovendien had hi) ln ruil voor een Utrillo, een Rouault, een Pi casso, een Boldini en een Renoir, alle maal valse doeken ontvangen. Andere valse schilderijen zijn te Genève. in Portugal en in Spanje gesignaleerd, waarheen commlsies van onderzoek zyn gezonden De schilder Braque heeft eveneens een klacht wegens vervalsing ingediend. Doorvechten tot de dood De Xoord-Koreaanse minister-presi dent Kim ir Soeng heeft generaal MacArthurs jongste cis tot overgave van de hand gewezen. Kim heeft zyn troepen opdracht gegeven „tot de dood toe te vechten". Kim Ir Soeng, die als opperbevelheb ber voor radio Pjongjang sprak, ver klaarde, dat het land zich voor „een ernstige crisis" geplaatst ziet en wek te de bevolking cp de Noord-Kore- aanse strijdkrachten te helpen door het 'nerste.len van spoorwegen en an dere ver'oindr.gen en het produceren van meer wapens, munitie, voedsel en ancere goederen. VAN HET FRONT. Een Brits-Amerikaanse strydmacht stootte docr tot voordU Paektsjon op weg naar de haven Haedjce aan de Westkust. Zy ondervond lichte, doch zeer fanatieke tegenstand van 150 Noord-Koreanen, d:e drie tegenaan vallen ondernamen. In tegenstelling tot de verwachting, dat de Noord-Koreanen de stad Won san krachtig verdedigen zouden, lie ten zy de stad practisch ln de steek. Jagers der V.N., die de Zmd-Korea- nen in het gebied van Wonsan steu nen, hebben de terugtrekkende Noor delijken z.vare verliezen toegebracht. 15 tanks, bijna 100 voertuigen, meer dan 50 spooi wegwagons en 50 kazer nes en opslagplaatsen werden ver nield. 40 super-forten, die de gehele dag boven de 39ste en 40ste breedte graad opereerden, troffen spoonvegly- nen en -emplacementen. De cpmars van de strijdmacht der Ver. Naties wordt krachtig gesteund door de luchtmacht. Elk half uur komt een golf duikbommenwerpers van het vliegveld Kimpo bij Seoel en be stookt de verschanste Noord-Koreanen niet bommen en raketten. Vrachtwagens vol naakte Noord-Ko- reaanse krijgsgevangenen kwamen van het front door Kaesong. Volgens inlichtingen uit kringen van het hoofdkwartier van het Amerikaan se achtste leger hebben de Noord-Ko reanen, die hardnekkige tegenstand bieden op het centrale front, bevel g;- kregen niet terug te trekken en tot de dood toe te vechten. Het schijnt, dat de meesten van hen dit bevel opvolgen, gezien de weinige gevangenen, die wor den gemaakt. Volgens deze bronnen hebben de Ame rikanen slechts betrekkelijk weinig Noord-Koreanen tegenover zich. Wel bevinden deze zich in gunstige posities. Op sommige plaatsen liggen de verde digingslinies achter de 38ste breedte graad 40 km diep. Volgens de Amerikaanse bronnen concentreren de troepen van de Ver enigde Naties een massa tanks en ar tillerie. De Amerikaanse marine deelt mede, dat een helicopter gisteren een veld van 61 mijnen heeft waargenomen in de zse ten Zuiden van de havenstad Wonsan Het mijnenveld was het groot ste waarvan tot nog toe door de ma rine melding is gemaakt. Mzr Patrick Byrne, de apostolische ge delegeerde te Seoel, is tezamen met zijn secretaris en vier andere kathohfc- Marshall: bewapening zal er komen Generaal Marshall, de pasbenoemde Amerikaanse minister van defensie, heeft op een arbeidersbijeenkomst te Washington verklaard vertrouwen er in te hebben, dat het herbewapeningspro- gram der Verenigde Staten zal worden voltooid, ofschoon het meeste werk nog voor de boeg lag. „De nationale verdediging geraakt thans in het militaire stadium", zo zeide hij. „Wy bereiden ons voor op een mo bilisatie van onze hulpbronnen op een ontzaglyke schaal om ons oorlogspo tentieel en dat van onze bondgenoten tc versterken. Er moet nog veel ge daan worden en ik ben er zeker van, dat het gedaan zal worden." Veiligheidsraad mag niet worden verzwakt De Australische minister van Buiten landse Zaken. Percy Spender, heeft in de politieke commissie der V. N voorge steld. dat. de vijf grote mogendheden haar pogingen, om een vredesleger der V. N. als voorzien in het Handvest, op te richten, moeten hernieuwen. Hij zei dit in het debat over het Ame rikaanse pian voor het bijeenbrengen van de strijdkracht-en der verschillen de landen om eventuele agressie het hnofd te bieden. Spender was het. op één punt na, eens met het Amerikaanse plan. De Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken, Kardelj, steunde het plan. onder meer in verband met „Joe- go-Slavië's huidige internationale posi tie". „Joego-Slavië is blootgesteld aan een agressieve druk, waarover niet al leen de volkeren van Joego-Slavië zich bezorgd kunnen maken". Ook de Peruaanse en Braziliaanse afgevaardigden steunden het Ameri kaanse plan. De Sovjet-afgevaardigde, Wysjinsky, verzette zirh krachtig tegen het Ame rikaanse plan. daar liet de bevoegd heden van de Veiligheidsraad zou ver zwakken. „Er kan geen versterking van de V. N. zijn. indien de Veilig heidsraad wordt verzwakt. Men kan een huis niet versterken door ziin fundamenten op te breken", aldus Wysjinsky. „Geen ander orgaan in de V. N. dan de Veiligheidsraad kan strijdkrachten oproepen om te vechten of agressie voorkomen". Het American - se plan was duidelijk een poging om het veto-vraagstuk te omzeilen. De Amerikaanse „hegemonisten" wil den hun meerderheid gebruiken om dc wereld hun uil op te leggen. Het veto-recht was het enige middel, waar door een souvereine staat zich kon verdedigen en zijn vrijheid van han delen en onafhankelijkheid garan deren. Eike zichzelf respecterende staat zou het vetorecht, indien noodzakelijk, 150 maal hebben gebruikt. Wysjinsky ging accoord met de ge dachte van het houden van speciale zit tingen van de Algemene Vergadering, doch alleen, indien alle permanente le den het eens waren. Het bijeenroepen binnen 24 uur zou de afgevaardigden nauwelijks tijd geven in New York aan te komen. Hij verzette zich voorts tegen het plan om strijdkrachten bijeen te bren gen, daar dit plan ook niet-s anders was dan een poging om de Veiligheidsraad te omzeilen. Hy ging accoord met de benoeming van een „waakhond" commissie, die verslag zou moeten uitbrengen over agressie, mits het lidmaatschap re presentatief was en „niet een werk tuig uitsluitend in handen van een groep van staten". De Veiligheidsraad moest maatrege len nemen voor een effectief function- neren van de militaire-stafcommissie. De Raad, en in eerste instantie de grote vijf, moesten alle noodzakelijke maat regelen nemen om de belemmeringen uit de weg te ruimen, die tot nog toe overeenstemming over het vormen van strijdkrachten der V. N. krachtens het Handvest hadden verhinderd. Hy verklaarde, dat hij binnenkort een nieuw voorstel zou indienen voor een bijeenkomst van de grote vijf. die middelen zouden moeten bespreken voor het handhaven van de collectieve veiligheid. De Amerikaanse afgevaardigde John Foster Dulles noemde Wysjinsky's ver klaring „negatief". Cuba steunde het Amerikaanse voorstel. De Nederlandse afgevaardigde, mr Van Heuven Goedhart steunde het Amerikaanse plan in principe. Hij bp- hield zich het recht voor later het Ne derlandse standpunt ten aanzien van details uiteen te zetten Hij zei. dat hij „enige twijfel had over de kwestie, of de taal van de resolutie geschikt is". De gewone man, aldus de Nederlandse afgevaardigde, stelt geen belang in. eon organisatie der V. N., „welke verheven resoluties over de aarde uitstrooit". Het grootste belang van de V. N. was, dat zij „een effectief instrument voor het bewaren van de vrede kan zyn". De actie vao de V. N. in Korea had „een nieuw tydperk in de ontwikkeling van het internationaal recht" geopend. In de Deense vissershaven Esbjerg worden de vissersvaartuigen alle op dezelfde werf gerepareerd. Op deze werf kunnen vele tientallen schepen gelijktijdig worden hersteld. Deze foto toont een hoekje van de Esbjerger werf. APRA-ZAAK NAAR HOOG GERECHTSHOF. De militaire gouverneur van Djakarta heeft de Apra-zaak (de actie van Wes terling in West-Java en Banioeng aan het Hooggerechtshof overgedragen. ke priesters door de terugt rekken de Noord-Koreaanse troepen meegevoerd, zo meldt ra-dic-Vaticaan. Twee andere katholieke priesters zyn gedood. DE VOORLOPIGE COMMISSIE VOOR KOREA. Gene. aal Carlos Romulo (Phiiippy- non) is tct voorzitter gekozen van do voor.cpige commissie voor Korea, die zevc.-j leden telt uit Australië. Chili, Nederland. Pakistan, de Philippynen, Thailand en Turkije. Tot v ce-vo>: bit ter werd P*-kozen Santa Cruz (Cir.li) Bespreking tussen Truman en MacArthur President Truman zal het komende weekeinde ergens op de Stille Oce aan een bespreking hebben met ge neraal MacArthur, de bevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Na ties in Korea. Er werd nog niet bekend gemaakt, of Truman en MacArthur op een eiland c-f een oorlogsschip byeen zullen komen. Dit zal de eerste maal sinds de be spreking van de „Grote Vier" te Pots- dam zyn, dat president Truman het Amerikaanse continent verlaat. Waarnemers te Washington zeiden, i dat het enig mogelijke doel kan zyn. i een overzicht te krygen van de gehele situatie in het Stille-Oceaangebied, al- vcrens Truman op 24 October de alge mene vergadering der Verenigde Naties zal toespreken. President Truman en generaal Mac Arthur hebben, zoals men weet, tevo ren verschil van mening gehad over de Amerikaanse politiek ten opzichte van Formosa. MacArthur achtte dit ei'.and een noodzakelijke schakel ln de Amerlkaan.se verdedigingslinie in de Stille Oceaan, terwyi de Amerikaanse regering van mening is, dat de Ver enigde Naties over de toekomst van Formosa moeten beslissen. Naar later gemeld wordt, heeft pre sident Truman bekend gemaakt, dat hij generaal MacArthur zal zien om ,.de slot-fase van de actie der V.N. op Korea" met hem te bespreken, wyien president Roosevelt zag gene raal MacArthur cp Hawai in de zomer van 1944. Roosevelt maakte de reis met een kruiser. Truman zal om. worden vergezeld door generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, en Averell Harriman, zyn speciale medewerker voor buitenlandse zaken. Verder neg door Philip Jessup, reizend ambassadeur der V.S. en Dean Rusk, van het ministerie van buiten landse zaken voor aangelegenheden be treffende het Verre Oosten. Truman zal morgen met zyn vlieg tuig „Independence" uit St. Louis naar Hawai vertrekken. 100 jaar middelbaar onderwijs in België Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Op de dezer dagen georganiseerde plechtigheden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het officiële mid delbaar onderwys, heeft de koninklijke prins aan de jeugdorganisaties vaan dels overhandigd. Tydens de picch'ig- heid werd een rede voorgelezen van de door ziekte verhinderde socialistische minister van staat Soudan, burgemees ter van Ronse en oud-gedeti..eerde in Duitse concentratiekampen D*ze rede wordt in politieke kringen druk bespro ken. Soudan heeft nameiyk in tegen stelling met de opvatting van zijn party de erkenning bepleit van de rechten van de katholieke ouders op een eigen, door ae staat gesubsidieerd, confessioneel middelbaar onderwys. Men zal de k-.iho- lieke ouders er nopit van kunnen over tuigen. zeide de sociallst'schc minister, dat de officiële school voldoende waar borgen biedt voor de godsdienstige op voeding der katholieke kinderen. De katholieken zouden echter moeten er kennen, dat het officiëie onderwijs vooraanstaande burgers heeft gevormd. Een gezonde wedijver tussen belde on- derwys-systemen most het peil van het Belgisch middelbaar onderwys opvoeien en het einde betekenen van de ver derfelijke schoolstryd. De katholieke minister van onder wijs Harmel zeide. dat de laatste ern stige kwestie, die de Belgen grondig Yerdeelt. de schoolkwestie, moet wor den opgelost. Men is in het algemeen van oordeel, dat de katholieke regering spoedig subsidies aan het katholieke middelbaar onderwijs zal verlenen en dat de liberale en socialistische partijen waarschijnlijk de door Soudan verde digde nieuwe politiek niet zullen volgen. Derhalve zouden de oppositie-partijen tegen de begroting van onderwijs stem men. Prins Bernhard maakt het zeer goed Het secretariaat van Z.K.H. Prins Bernhard deelt mede: „De lichte operatie, die Z.K.H. Prins Bernhard dezer dagen in het Acade misch Ziekenhuis te l'trrcht heeft ondersaan. is geslaagd. De toestand van dc Prins Is zeer goed. Verwacht mag worden dat Z.K.H. het zieken huis tegen het einde van dc week kan verlaten. FELLE PAKHUISBRAND TE AMSTERDAM. Gisteravond brak brand uit op de derde etage aan de achterzyde van het I perceel Oude Rijn Achterburgwal 81 tc Amsterdam, waarin gevestigd is het m- pakbediyf „Improha". waar o.a. veel verpakkingsmateriaal was opgeslagen. Vry snel vrat het vuur zion naar de voorzyde van het gebouw door, zodat de gehele derde verdieping en zolder in brand stonden. Het vuur werkte zich op verschillende plaatsen door het dak heen. Byna twee uur nadat de brand was ontstaan, was men hem meester De ver dieping waar het vuur woedde was o.a. vol met koloniale waren en meel, die hardnekkig braniden. De gehele derde verdieping plus een tus'senverdieping en ie daarboven gele gen vliering zyn uitgebrand, üe onder liggende verdiepingen kregen water schade.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1