Mac Arthur gemachtigd de 38ste breedtegraad te overschrijden Successen der Ambonnese troepen Dr Leimena„Oplossing over enkele dagen1' Amerikaans plan voor leger der VN 89ste Jaargang MAANDAG 9 OCTOBER 1950 No. 27121 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN vuwi\ tn uiviaiivc, f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no. 67055 Eerste troepen der V.N. de grens over De resolutie der acht landen, (w.o. Nederland) aangaande de toekomst van Korea is Zaterdag door de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties aanvaard met 47 stemmen vóór, 5 (Sovjet-blok) tegen en 8 onthoudin gen (Egypte, India, Indonesië, Jemen, Joegoslavië, de Libanon, Saoedi-Ara- bic en Syrië). De nieuwe commissie, die toezicht zal houden op de komende verkiezingen voor een regering voor geheel Korea, zal onmiddellijk aan het werk gaan. Australië, Chili, Pakistan, de Philippij- nen, Siam, Turkije en Nederland heb ben zitting in dit orgaan. India heeft een plaats geweigerd. De volgende voorstellen van de Sov jet-Unie werden alle verworpen: voor een onmiddellijk staken van het vuren, het terugtrekken van alle buitenlandse troepen, het houden' van -verkiezingen, nadat deze troepen waren teruggetrok ken, de instelling van een commissie, waarin een gelijk aantal vertegenwoor digers van Noord- ,en Zuid-Korea zit ting zouden hebben, belast met het or ganiseren van de verkiezingen, voorts instelling van een commissie der V. N., waarin ook vertegenwoordigers van buurstaten van Korea zitting zouden moeten hebben, belast met het toezicht op de verkiezingen, vóórts het opstellen van een plan voor economisch herstel van Korea door de economische en so ciale raad der V. N., het toelaten van Korea tot de V. N. na de vorming van een regering voor geheel Korea. De assemblee verwierp met 52 tegen 5 stemmen bij 3 onthoudingen een an dere Sovjet-resolutie, waarin de stop zetting geëist werd van „de barbaarse bombardementen van vreedzame bewo ners" door de strijdkrachten der V. N. in Korea. Een resolutie, waarin de ont binding van de huidige commissie der V. N. geëist werd, is eveneens verworpen. De assemblee plaatste op haar agenda de Sovjetrussische klachten over „schen ding van het Chinese luchtruim" door Amerikaanse vliegtuigen en het beschie ten van een Chinees koopvaardijschip door een Amerikaans oorlogsschip. Deze punten werden verwezen naar de spe ciale politieke commissie. Voorts werd een Philipijns voorstel op de agenda geplaatst, volgens hetwelk de V.N. een speciale medaille zullen ver lenen aan manschappen, die in Korea hebben gevochten. Deze kwestie zal door de juridische commissie worden bespro ken. De Indiase gedelegeerde, sir Benegal Rr.u, verklaarde voor de aanvaarding van het acht-mogendheden-plan voor Korea, dat zijn regering het volgende standpunt innam: De V. N. zoudeii een beroep moeten doen op de Noord-Kore anen om het vuren op een bepaalde da tum te staken. Indien zij hiermee ac- coord gingen zou een onafhankelijk en verenigd Korea kunnen worden gevormd, door middel van vrije verkiezingen, en het land economisch kunnen worden hersteld, twee oogmerken, aldus de af gevaardigde, waarover volledige een stemmigheid bestaat. Indien de Noord- Koreanen niet accoord gingen, zou men de toestand opnieuw onder ogen kunnen zien. Op deze wijze zou men de kans op een verlenging van de strijd en uitbrei ding van het conflict verkleinen, aldus de Indiase afgevaardigde. Laatste oproep van Mc Arthur Generaal Mac Arthur heeft tot Noord- Korea een laatste oproep gericht. Na een aanhaling van de volledige resolutie der V. N. luidt deze als volgt: „Opdat de besluiten van de V. N. uit gevoerd kunnen worden met verder zo min mogelijk verlies aan levens en ver nieling van bezit doe ik als opperbevel hebber der V. N. voor de laatste keer een beroep op u en de onder uw bevel staande strijdkrachten, in welk deel van Korea zij zich ook bevinden, onmiddel lijk uw wapens neer te leggen en de vij andelijkheden te staken. Ik doe een beroep op alle Noord-Ko- reanen, volledig met de V. N. samen te werken bij het instellen van een ver enigde onafhankelijke en democratische regering in Korea, verzekerd als ik ben, dat zij rechtvaardig zullen worden be handeld en dat de V. N. alle delen van een verenigd Korea zullen helpen en aan het herstel zullen werken. Wanneer gij niet onmiddellijk uit Nederlander vermoord nabij Bondowoso Een speciale medewerker te Soera- ba ja telegrafeerde ons:. Vrijdagmiddag werd tijdens een in cident op de tabaksonderneming Ta- manan nabij Bondc-wc^o de admini strateur W. E. J. Eilbracht vermoord, terwijl de employé Peverman zwaar werd gewond. Laatstgenoemde ver keert echter niet. m levensgevaar. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. naam van de Noordkoreaanse regering antwoordt, zal ik onmiddellijk mjjn maatregelen nemen tot het uitvoeren van de noodzakelijke militaire actie om de besluiten van de V. N. in prac- tijk te brengen". VAN HET FRONT. Volgens berichten van het front is de hoofdmacht van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie ten Noorden van Kaesong over de breedtegraad getrok ken. Aanvankelijk ontmoette zij lichte, te genstand, maar twee uur na het over steken van de grens werd zij zwaar be stookt met artillerie en mortiergranaten van ingegraven Noord-Koreanen. Verder Oostwaarts hebben troepen van het Amerikaanse vijfde regiment cavalerie een aanval gedaan in de rich ting van Korangpori, even ten Noorden van de grens. Aan de Oostkust maken Zuidkore- aanse troepen vorderingen in de rich ting van de havenstad Wonsan. De ver dedigers van deze stad schijnen zich binnen de stad of ten Noorden er van terug te trekken. Volgens onbevestigde frontberichten zouden de Zuidelijken de stad reeds hebben bereikt. Bommenwerpers van de V. N. hebben aanvallen gedaan op Pjongjang en And- joe in het Westen en op Moentsjon en Jongtsjoeng aan de Oostkust, Heden be stookten zij doelen in de sector Wonsan en te Jontsjon, 65 km. ten Noorden van Seoel. GRIEKSE TROEPEN VOOR KOREA. De Griekse ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat de V. N. een Grieks aanbod van troepen voor Korea hebben aanvaard. Het Griekse contin gent zou drie k vijfduizend man tellen. Volgens een door het Bureau Zuid Molukkcn te Den Haag van de rege ring te Ambon ontvangen telegram, hebben de Ambonnese troepen Zater dagavond om 7 uur Hitoe heroverd. De vijand vluchtte naar het Noorden waarbij op de smalle wegen veel men sen, wapens en voedsel in handen der Ambonnese verdedigers vielen. Na de veroverde plaatsen op Ceram, waar van reeds eerder melding gemaakt werd staan de Ambonnese troepen thans vlak voor Piroe aan de kust. Radio Ambon roept viermaal per dag Ambonnese militairen buiten de Zuid Molukken op en verzoekt ben onmid dellijk naar het vaderland terug te keren. In verband met de onrust onder Am bonnese militairen op Java heeft de vertegenwoordiger van de Zuid Moluk ken in Den Haag zich telegrafisch in verbinding gesteld met de Unci met hef verzoek te willen bemiddelen, opdat de onderhandelingen over de huidige moei lijkheden kunnen beginnen. Indien de Ünci vrijgeleide wil verstrekken voor afgevaardigden -van de republiek Zuid Molukken willen dezen zich naar Dja karta begeven. Minister Leimena. die, teruggekeerd van de Zuid-Molukken. aan het Indo nesische kabinet "rapport heeft uitge bracht, heeft medegedeeld, dat het groot ste deel van Ambon thans door APRI (Indonesische strijdkrachten) bezet is. Toen hij vertrok, was de voorhoede 15 k.m. ten Noorden van de stad Ambon, aldus dr Leimena, die voorts verklaar de, dat de minister van Buitenl. Zaken van de „Republiek Zuid-Molukken" dr Soumokil, naar Ceram is gegaan, waar hij nu in het oerwoud verblijf houdt. De kwestie-Ambon zou volgens Leimena waarschijnlijk binnen enkele dagen op gelost zijn. Besluiten der O.E.E.S. VIJF AANBEVELINGEN. De Raad der OjE.ES., waarin 18 'Eiurope-se 1-andlen, vertegenwoordigd aijn, 'heeft in ■tegenwosc'diigh-el! van afgevaardigden van de Verenigde De bevolking van Seoel is uit de ber gen, waar tijdens het gevecht om de stad tussen de Noord-Koreanen en de troepen der Verenigde Naties dekking werd gezocht, in de Zuid-Koreaanse hoofdstad, teruggekeerd. Waar 'eens hun woningen waren, tref fen zij nu puinhopen aan. Hier tussen zoeken zij, met de hoop nog iets van hun bezittingen terug te vinden. WEERBERICHT Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavani: Geleidelijk toenemends bewolking met morgen enige regen. Zwakke tot matige in de kuststreken later krachtige Zuid westelijke wind. Stilging van -tempera tuur. (Opgemaakt'te 10 uur). 10 OCTOBER Zon op: 6 55 uur; onder: 17.53 uur. Maan op: 5 15 uur; onder: 17.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 2 10 en 14.31 u. Besluiten der V.N. De Algemene Vergadering der V. N, heeft met 42 tegen 7 stemmen bij 8 ont houdingen besloten de kwestie van de toekomst van Formosa op haar agenda te plaatsen, Het voorstel \terd voor een volledig debat naar de politieke commissie ver wezen. Turkije is met 53 stemmen gekozen als niet-permanent lid van de Veilig heidsraad. De Libanon verkrëeg vier stemmen; er waren drie onthoudingen. Aan deze stemming waren dertien stem mingen vooraf gegaan, waarbij geen der beide landen de vereiste meerderheid had verkregen. Nu deelde de Libanon mede, dat het zich terugtrok als can- didaat. Schuman over Duitslands herbewapening „Duitsland moet deelnemen aan de gemeenschappelijke, inspanning voor de gemeenschappelijke verdediging", zo verklaarde de Franse minister van bui tenlandse zaken, Robert. Schuman, iri een toespraak ter gelegenheid- van de sluiting van de 15de jaarbeurs te Metz. „Daarentegen is, de gedachte, dat de Duitse militaire eenheden reeds opge nomen moeten worden in deze verdedi ging voorbarig en wij moeten Duitsland niet eerder dan ons zelf bewapenen. De minister zei vervolgens: „Slechts door gewaagde maatregelen, waarbij ri sico's worden gelopen,, zullen wij een duurzame vrede kunnen hebben. Wij wil len voor alle Europese vrije landen de totstandkoming van een gemeenschap pelijks tucht. waarin niemand de gele genheid zal hebben afzijdig te blij\en en waarin"ieder land het zijne zal moe ten bijdragen." Volgens de minister is de economische veiligheid een andere voorwaarde om tot eert duurzame vrede te komen. „Heden, zo-zeide hij, moeten wij buiten onze grenzen bouwen. De ervaring met het Saargebied is er om ons hiervan te overtuigen. De insohakeling van hst Saargebied in de Franse economie in weerwil van de moeilijkheden en de critiek bij het begin is en blijft voor delig". Hoffmann Vrije Wereld zal iedere oorlog winnen De vrije wereld zal elke nieuwe oor log. die Sovjet-Rusland mocht ontke tenen winnen precies zoals in Korea j gebeurd is. voorspelde Paul Hoffman, dl? het Marshallplan door de eerste kri tieke helft van zijn bestaan geleid heeft in een exclusief interview met United Press. Stalin en zijn adviseurs erkennen dat, voegde hl) er aan tos. ..Het enige dat het Russische leger weerhoudt, op te marcheren. Is het feit dat het Kremlin en0n overtuigd Is op de lange duur zeer zeker te worden ver- slagen." aldus Hoffman. „Wij zullen misschien in het begin tegenslagen te Eenheden direct ter beschikking Een Amerikaans plan, o.m. ge steund door Engeland en Frankrijk, voor een leger, dat de vrede in welk deel van de wereld ook zou moeten verdedigen, is bekend gemaakt. Het zal bij de politieke commissie der V. N. worden ingediend, wanneer deze heden bijeenkomt om de dis cussies te openen over het voorstel van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, voor uitbreiding van de bevoegdheden van de algemene vergadering ten op zichte van agressie, indien de Veilig heidsraad geen maatregelen zou kun nen nemen als gevolg van een veto. Volgens het Amerikaanse plan zou er, in geval van een veto in de Veilig heidsraad, een commissie van negen tot veertien leden moeten worden ingesteld, welke waarnemingen zou moeten ver richten en rapport uitbrengen aangaan de de toestand in een gebied, waar een internationale spanning zou heersen. De commissie zou elk lid-staat dan uit- Na de Sovjet-nederlaag in Oostenrijk Groot-Brittannië heeft in een aan de Oostenrijkse ministei van buitenlandse zaken. Gruber, overhandigde nota krachtig steun gegeven aan de van Oos tenrijkse zijde tot uiting gebrachte op vatting. dat het cptreden van de Sov jets bij de jongste stakingsactie in Oostenrijk een „grove inbreuk op de overeenkomst, inzake het toezicht op Oostenrijk" betekent De Sovjetrussi sche autoriteiten zouden namelijk de Oostenrijkse politie in haar -bewegings vrijheid belemmerd hebben Van Amerikaanse zijde is hetzelfde gedaan. Dc Oostenrijkse socialistische vice- kanselier. Adolf Schaerf, beeft op ecp socialistische büeenkomst te Wenen ver klaard, dat zal worden overgegaan tot een grondige zuivering van de Oosten rijkse openbare diensten, waarby alle communisten zullen wórden vcrwij- derd. Meer dan 20.000 socialisten trokken door de stad om de „overwinning op de communistische onruststokers" te vie ren Zij eisten maatregelen tegen de .vijanden van de vrijheid", spandoeken werden rondgedragen met opschriften als Jaagt de communisten weg" en ..weg met de verraders", welke leuzen door de manifestanten in koor werden herhaald. De minister van binnen landse zaken (heeft reeds medegedeeld, dat. de politie'zal worden gezuiverd van ..alle leden, die laks zijn opgetreden bij de- jongste communistische manifesta ties tegen de regeringspolitiek inzake prijzen en lonen". TURKIJE SLUIT GRENS MET BULGARIJE. De Turkse regering heeft de grens met Bulgarije gisterochtend vroeg ge sloten. De Turkse troepen kregen instructie „indien nodig te schieten" om de slui ting van de grens te verzekeren en om aldus het binnenkomen in Turkije van alle personen die zouden trachten de grens te overschrijden, te verhinderen. Zoals men weet. wilde Bulgarije nodigen „een onderzoek in te stellen naar zijn hulpbronnen, om de aard en omvang te kunnen bepalen van de hulp. die het zou kunnen bieden ter onder steuning van maatregelen der V.N. voor het herstel van de internationale vrede en veiligheid". De commissie zou voorts aanbeve len, dat „elk lid binnen het kader van zijn nationale strijdkrachten elemen ten zou hebben, die zodanig opgeleid en georganiseerd zouden zijn. dat zij snel beschikbaar zouden kunnen zijn voor dienst als een eenheid of een heden van de V. N„ na een aanbeve ling van de Veiligheidsraad of de al gemene vergadering, onverminderd het gebruik van dergelijke elementen ter uitoefening van het recht van in dividuele of collectieve lelfveir'i^di- ging. erkend in artikel 51 van het Handvest". De secretaris-generaal zou worden verzocht een groep van militaire des kundigen te benoemen, die beschikbaar zouden zijn op verzoek van leden-staten, die technisch advies wensten over' or ganisatie. opleiding en uitrusting van hun strijdkrachten voor dienst als een heden der V.N. Er 2ou ook een commissie voor col lectieve maatregelen worden ingesteld, welke tien tot veertien man zou tellen. Deze zou een onderzoek insteltep en niet later dan 1 September 1951 aan de Veiligheidsraad en de aleern-m-1 ver gadering verslag uitbrengen over de methoden en hulpbronnen, met inbegrip van strijdkrachten, welk° ten dienste staan van de V.N. of welke alsnog ter b^chikking kunnen worden gesteld. De algemene vergadering zou yo'gens het plan een speciale zitting kunn-en houden, 24 uur nadat zij bijeen was be roepen. Zij zou dan kunnen bevinden „dat er een internationale manning bestaat, die gevaren in zich bergt". Staten en Canada besloten tot ge meenschappelijke actie van deze lan den om te voorzien in de nieuwe eco nomische wereld-situatie, welke door de herbewapening is ontstaan. De leden van de Raad hebben hun deskundigen opgedragen rapporten op te stellen ever gemeenschappelijke maatregelen ter bestrijding van de inflatie en over de wijze, waarop de grondstoffen oer deelnemende landen in hun gemeenschappelijk belang kunnen worden verdeeld. Zij hebben er op aangedrongen hierbij spoed te betrachten. Op 28 October en dr.o weken daarna zal de Raad der O. E. E S. wederom bijeenkomen om be slissingen te nemen. De Raad deed de volgende aanbe velingen: 1.Er moeten maatregelen worden ge troffen om de interne financiële stuciTtete te handhaven, gecoinoi- neerd met maatregelen tot verho ging van de productie, in het bij zonder van goederen en uitrustin gen, benodigd voor de algemene economischs ontwikkeling. 2. De distribLtie der welvaartsbron nen meet gewijzigd worden in ver houding te: de gevolgen var. de verhoogde defensie-uitgaven. 3. Waar vermindering van de investe ringen noodzakelijk iswegens de defenstebehceften, .moeten de deel nemende .a'idtn rekening nwuen met de ptennci: der. andere deel nemende landen en hun ongebruik te productiecapaciteit. 4. De deelnemende landen dienen bij hun vraag naar schaarse grondstof fen rekening te houden met de be hoeften der andere landen en met hun [gemeenschappelijke belangen en doeleinden. 5. De O.E.E.S. dient onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar tekorten aan grondstoffen, en daa.r'oij in het bijzonder te overwegen, welke maat regelen genomen kunnen worden om de prijzen te beteugelen. Omtrent het voorstel om de libera lisatie van de handel in het begin van het volgende jaar cp te vceren tot 75 procent (nu 50 p.Ct.) werd geen be slissing genomen. 4 MR MOH ROEM DEZE WEEK NAAR DE V.S, In de loop van deze week vertrekt mr Moh. Roem naar de V,S, via Am sterdam. Met hem reizen Darmasstia- wan, chef van de V.N.-afdeling van het ministerie van Buit. Zaken, benevens drie parlementsleden van de sectie Buit. Zaksn. In ons land zou Roem de besprekingen over Nieuw Guinea in leiden. HANDELSBETREKKINGEN TUSSEN PERZIË EN DE SOVJET-UNIE. Perzië en de Sovjèt-Unie staan thans na zeven weken van geheime onderhan delingen op het punt een belangrijk handelsverdrag te sluiten Volgens ge woonlijk' betrouwbare bron zijn beide partijen tot overeenstemming, gekomen over hóe-veelheden en prijzen van de te leveren goederen en wensen zij de han del onmiddellijk te beginnen. Perzië heeft zich accoord verklaard met het Russischevoorstel om een gemengde Russisch-Perzische commissie in te stel- j !cnom te beslissen over de teruggave I van de elf ton Perzisch goud en een l bedrag van 8 mlllioen dollars, die sedert de oorlcg te Moskou berusten. Londense gasstaking geëindigd De 1460 stakers bij het Londense gas bedrijf hebben heden het werk hervat. De'staking heeft drie weken geduurd. 22 OCTOBER ALGEMENE STAKING IN FINLAND. Op 22 October zal in Finland een al gemene staking .worden uitgeroepen, heeft 'ne- bestuur van hot algemeen vak- verbond bekend gemaakt, i De algemene staking heeft volgens de j vakbond ten doel de eisen van meer clan 103.000 ar'oèiders te doen inwilligen. [Sedert het begin van September hebben zij het werk neergelegd om een alge mene loonsverhoging te verkrijgen. Dit nummer bestaat uit acht pagina I incasseren hebben, wannec-r de vrije j 250.000 Turken naar hun land tèrug I wereld-eenmaal cp gang komt, kan zij zenden, hetgeen Turkije weigerde, daar zeker van de overwinning zijn". ('e tijd te krap was. Virgil L. Couch (links), heeft William C. Foster in zijn nieuwe functie van hoofd voor de uitvoerende organisatie I van het pion-Marshall, beëdigd. j Foster volgt Paul Hoffman op. Vlce-admiraal Kist, commandant van de Nederlandse Marine ln Indonesië ls Zaterdagavond naar Indonesië terugge keerd. Hij kwam Donderdag 28 September in ons land voor het afdoen van enkele dringende dienstzaken. Minister Drees tot de jongeren „Tijd van verwarring, maar ook met perspectief" Minister-President Drees heeft Za terdagavond een radiotoespraak ge houden tot de „Jongeren van rond de 20 jaar". Hü waarschuwde tegen de neiging van sommigen te denken, dat zij onder een ongelukkig ge sternte zijn geboren. De tijd van thans is inderdaad vol verwering en gevaren, maar ook met vrijde per spectieven. Er is een grote taak te vervullen en een ruime arbeidsgelegenheid. De moeilijkheden zijn juist de laat ste tijd weer sterk vergroot door óe toespitsing van ac te. g ens tellingen, die haar terugslag heb ben ook op ons economisch en sociale leven. Met des te meer vastbesloten- held moeten wij die moeilijkheden aanpakken. Daarbij kemt het. niet alleen aan op materiële hulpmiddelen, maar ook op de vaste wil en cp geestelijke en ze delijke kracht. D-e jongeren kunnen, naast het op bouwen van hun eigen leven, veel deen. om ons land weer cmbocg te werken, nadat in de bezettingstijd vooral ook de jongeren de eer van ons land heb ben hocg gehouden in de strijd voor de vrijheid. Het is aan de Jonge ge neratie om dit alles voort te zetten en Nederland ook in de toekomst een eervolle plaats te deen innemen in de rij der volkeren. Vertrek Korea-detachement 20 October PEK „ZUIDERKRUIS". Naar alle waarschijnlijkheid zal het Nederlandse Korea-detachement om streeks 20 October met het troepen schip „Zuiderkruis" vertrekken. Vanavond wordt op Schiphol een spe ciaal vliegtuig met 48 Nederlandse vrij willigers, militairen van de landmacht voor de strijd op Korea, uit Indonesië verwacht. Zij zullen1 na aankomst on middellijk doorreizen naar de nieuwe Alexanderkazeme te 's-Gravenhage, om zich bij het daar gelegerde Koreadeta- chement te voegen. In de loop van de volgende week wordt nog een vliegtuig met vrijwilligers voor Korea uit Indonesië verwacht. Zuiderkruis met 1620 militairen thuis Vanmorgen is aan de Lloydkade te Rotterdam de ontscheping van het troe- pentransportschip Zuiderkruis", dat 1620 mil Hamen van Indonesië naar ons land terugbracht, begonnen. De „Zuiderkruis" is op 26 Mei uit ons land vertrekken, aldus vertelde de com manderende officier troepen aan boord, luitenant-kolonel H. A. G. Belgraver. Het schip heeft in Indonesië 11.000 voormalige KNIL-militairen en gezins leden vervoerd. Dr J. van der Vliet wint Ameide-beker De uitslag van de te Ameide gehouden Ameidevlucht luidt: I dr J. van der Vliet 55 pht,; 2 en 3 M. Sterling en Gerlach, 60 pnt; 4. L. R. Lucassen, 65 pnt.; 5. J. C. Lankhof, 67 pnt,; 6. W. A O. Bilger, 92 pnt.; 7. K, de Geus van de Heuvel 114 pnt.; 8 en 9 C. W. Luyendijk 115 pnt. en A. Schoenmakers 115 pnt.; 10 Jhr. Coppey- ne van de Capello 117 pnt. De uitslag 'van de aparte vlucht voor leerlingen van de Rijksluchtvaartschool en de Luchtstrijdkrachten was: 1. J. M. van de Linden R.L.S. 53 pht.; 2. R. M. D, van de Broek, R.LS. 65 pnt.; 3. S. Talsma RI.S 66 pt,; 4 Van Beek, L.S.K. 120 pnt,; 5. L. Engelsman, L S. K. 124 pnt.; 6 en 7 F. Kwak en Van Ommen resp, van de RLS en de LSK 150 pnt.; en 8 J, van Gilst 195 pnt. De Ameide-beker werd dit jaar dus gewonnen door dr J. yan der Vliet van de Haagse Aerociub, waarmee de wissel beker voor de vijfde maal in andere handen overging. De aparte beker voor de leerlingen, eveneens uitgeloofd door de burgemeester van Ameide, ging naar de leerling vlieger J. M. van (je Linden van de Rijksluchtvaartschool. Streng optreden tegen verkeersovertreders GEEN WAARSCHUWING, MAAR PROCES-VERBAAL, De minister van Justitie heeft aan liet O.M. verzocht om voor zover dit nog niet geschiedt streng tegen overtreders van dc verkeersvoorschrif- ten op te treden en tevens da politie te instrueren om niet langer te vol staan met een waarschuwing, doch proces-verbaal op te maken. De verkeersonveiligheid is onrustba rend groot in ons land en met het na deren van de herfst nemen de gevaren op de weg nog toe. Door de politie werd tot nu toe ten opzichte van de lichtere verkeersover tredingen, bijv. het niet tijdig richting aangeven, de verlichting van motorrij tuigen en rijwielen, de remmen, nogal eens volstaan met een waarschuwend optreden. Hierin zal thans verandering moeten worden gebracht, daar deze ver keersovertredingen dikwijls aanleiding tot ernst'ge verkeersongevallen zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, •dat bij de inwerkingtreding van het wegen-verkeersreglement hetgeen om streeks 1 Januari 1951 kan worden ver wacht, de rijwielen uitgerust moeten zijn met een rood achterlicht voorzien van een rijkskeur. Men stelle niet tot het laatste ogen blik uit om een dergelijk achterlicht te doen aanbrengen, indien het rijwiel daarvan niet is voorzien.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1