Beëindig militaire actie op Ambon! Afgewezen bemiddelingsaanbod van 4 Augustus nog van kracht WEERBERICHT! Zuid-Koreanen naderen Wonsan 89ste Jaargang ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 No. 27120 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1 Leiden - Giro no. 57055 Arine democratie ER is geen Nederlander, van uiterst conservatief tot uiterst progressief, die momenteel niet met diepe deernis ls vervuld over het droeve lot der Ambonese be volking, wier enige misdaad daarin bestaat dat zij zich nauwer verwant voelt met haar „koloniale onderdrukker- sedert-eeuwen" dan met de Republiek Indonesia, die haar „nationale onaf hankelijkheid" tracht op te dringen Deze zelfde republiek, die de wereld met fraaie leuzen over het democratische recht der zelfbeschikking wist te over tuigen van haar gerechtvaardigde dcch geforceerd gerealiseerde natio nale aspiraties, gooit deze principes over boord, zodra ze niet in haar kraam te pas komen. Wat Ambon wil, is in wezen niets anders dan hetgeen de Republiek Indo nesia heeft nagestreefd n.l. baas te zijn in eigen huis. Het verschil schuilt alleen hierin, dat de volgelingen der Republiek worden verheerlijkt als ..strij ders voor de vrijheid" en de Ambonezen worden uitgekreten als „opstandelin gen". DEMOCRATIE ls een kostelijk en kostbaar begrip, waarvoor in de jaren 1940—'45 millioenen mensen uit de gehele wereld hun leven hebben geofferd. Hoe zwaar dat offer ook was, de in zet rechtvaardigde zulks. De democra tie immers wil garanderen de primaire levensrechten van de mens; vrijheid van godsdienst, geweten en woord en vrij waring van angst. De aanvaarding de zer democratische principes impliceert de consequentie, dat men ze niet alleen als „recht" voor zichzelf opeist, doch ook als .plicht" tegenover anderen er kent. En in dit opzicht bewijst het Ambonese drama de democratische on rijpheid der Republiek Indonesië. TOEN de Nederlandse regering op een overigens onbeholpen wijze in.de jaren 1945750 het Neder lands-Indonesische conflict tegenover het internationale forum trachtte voor te stellen als een interne aangelegen heid, verwierp de Veiligheidsraad dit argument door het te beschouwen als een bedreiging 'van de wereldvrede. Wie begrip heeft voor de realiteit, zal kwa lijk kunnen ontkennen, dat de vrees voor ontwrichting der Indonesische economische productie in deze redene ring prevaleerde boven politieke motie ven, al werd zulks nooit of niet dan terloops openlijk betoogd. Bij voort during werd de nadruk gelegd op het cemocratische recht van Indonesië op nationale zelfstandigheid. De kwestie-Ambon is in internatio- naal-economlsch opzicht ongetwijfeld veel minder belangrijk- En ook vormt zij stellig geen bedrei ging voor de wereldvrede. Maar in lnter- nationaal-democratische zin staat zij op precies hetzelfde niveau als het Neder lands-Indonesische conflict uit de jaren 1940'45 Waarbij nog komt. dat Neder land speciaal tegenover dit Indonesische volksdeel een ereplicht heeft ter inlos sing van de roerende trouw, welke Am- bon de eeuwen door heeft betoond je gens ons land en ons Vorstenhuis. Het persoonlijke beroep, dat onze minister-president, dr Drees dezer da gen heeft gericht tot de Indonesische regering ter wille van een vreedzame oplossing, kan geen Nederlander bevre digen Inplaats van een krachtig appèl aan het internationale democratische geweten, is het slechts een flauwe reac tie op de aperte schending door de Indonesische regering van de geest der R.T.C.-overeenkomst. De ervaring na Linggadjati, Renville en talloze bestandsovereenkomsten heeft blijkbaar de Nederlandse rege ring nog steeds niet tot het inzicht gebracht, dat haar opvattingen om trent democratische rechten der Indonesische bevolkingsgroepen nog steeds niet worden gedekt door het officiële Indonesische besef aangaan de zijn democratische plichten. Van welk verschil in interpretatie Ambon momenteel liet slachtoffer is. I Arm Ambon Maar ook arm Nederland En bovenal arme democratie.... V.N. - commissie doet beroep op Indonesië De commissie van de V.N. voor Indonesië heeft een beroep op de Indone sische Republiek gedaan, om de militaire actie tegen de Zuid Molukken te beëindigen. De voorzitter van de Unci, Bikin, heeft zulks gisteren per brief, gericht aan Moh Roem, gedaan. Daarin wordt ook aangeboden om, zelfs in dit vergevor derde stadium verdere mogelijkheden van vreedzame oplossing te onderzoe ken door een aanbod van goede diensten van de zijde der Unci te aan vaarden. Dit aanbod is, zo blijkt uit de door de Unci gepubliceerde briefwisseling, de eerste maal gedaan op 4 Augusutus in een schrijven aan Hatta. De Duitse veiligheid DUITSERS IN COMMISSIE. De Westelijke geallieerden hebben de Duitsers uitgenodigd vertegenwoordigers te benoemen in een geallieerd-Duitse commissie op hoog niveau, die de West- Duitse regering in zaken, die de veilig heid betreffen, zal bijstaan. De commissie zal besprekingen voeren over kwesties zoals kazerneruimte en vordering voor de nieuwe mobiele Duitse politiemacht van 30.000 man en voor de geallieerde versterkingen, die. naar ver wacht wordt, begin volgend jaar in West-Duitsland zullen aankomen. De Duitsers is ook verzocht om voor stellen te doen voor de uitrusting van o'e Duitse politiemacht, die waarschijn lijk Amerikaanse wapens zal krijgen. De Amerikaanse hoge commissaris, McClay, heeft reeds bevel gegeven tot de spoedige ontruiming van 36 voorma lige kazernes van de Wehrmacht, welke bezet waren door verplaatste personen en thans dienst zullen doen als acco modate voor de extra-troepen, die naar West-Duitsland zullen worden gezonden Ingevolge de besluiten van de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke grote drie te New York. Westelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en overwegend I droog weer. Matige, langs de kust af en toe krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 8 OCTOBER Zon op: 6.52 uur; onder: 18.03 uur. aan op: 2.24 uur; onder: 17.05 uur. Hoog water te Katwijk te 0 40 en 13.10 uur. (9/10 te 1.32 en 13.45 uur). Pit nummer bestaat uit tien pagina's Djakarta wees reeds tweemaal aanbod af De brief, die Bihin gisteren heeft ver zonden. vangt aan met de herinnering aan de brief van 4 Augustus, waarin de hoop wordt uitgedrukt, dat de Indone sische regering spoedig in staat zou zijn, een vreedzame bevredigende oplossing voor het gehele probleem der Zuid-Mo- lukken te bereiken. „In deze brief", aldus Bihin. „legde de Unci de nadruk op haar bereidheid en verlangen, om alle hulp te verlenen die in haar macht ligt en om. indien noodzakelijk, haar goede diensten aan te bieden, op iedere wijze die de Indo nesische wijze gepast zou achten". In Rihins brief wordt verder ver klaard, dat dit aanbod op 12 Septem ber onder persoonlijke aandacht van premier Natsir gebracht is door de voorzitter van de Unci, die toen tevens had voorgesteld, de Unci toestemming te verlenen om Ambon te bezoeken teneinde dc mogelijkheid te onderzoe ken van een regeling door overleg. „Op 23 September betuigde u (Roem) in een schrijven aan de Unci uw in stemming met het belangstellende mede leven der commissie in het probleem der Zuid-Molukken en gaf u uitdruk king aan de bereidheid der Indonesi sche regering om gebruik te maken van de suggesties en adviezen der Commis sie voor zover dit mogelijk was zonder de status van de regering aan te tasten". Bihins brief vervolgt: „Op 25 Septem ber zond de voorzitter der Unci opnieuw een brief aan de premier, waarin deze het denkbeeld aan de hand werd ge daan. dat bruikbare resultaten zouden kunnen worden bereikt, indien de com missie zich met een gecharterd koop vaardijschip naar Ambon zou kunnen begeven, waar zij zou kunnen trachten contact op te nemen met leidende per sonen en deze over te halen tot het. aangaan van onderhandelingen met uw regering op basis van de voorwaarden welke uw regering zou willen stellen Met het oog op de belangrijkheid van de tijdsfactor gaf de Commissie tevens uiting aan haar bereidheid om zich met het minst mogelijke oponthoud naar Ambon te begeven, indien haar aanboi zou worden aangenomen". „Op 30 September stelde U de Com- misssie in kennis dat naar de opvatting der Indonesische regering Inmenging van de commissie geen enkel doel zou hebben, doch integendeel, voor de rebel len in Ambon een aanmoediging zou zijn". Bihins brief vermeldt verder, dat de Commissie omstreeks 1 October niet officieel vernam, dat dr Leimena kort geleden naar de Zuid-Molukken was geweest en dat de militaire operaties tegen Ambon begonnen waren. „Dc Unci erkende dc wenselijkheid, publi citeit aangaande deze ontwikkelingen te vcrmüdcn, welke naar haar mening zou hebben kunnen geleid tot liet uit breken van wanorde in dc militaire kampen op Java, waar voormali? Ara- bonnees personeel van het KNIL ge legerd is. Om deze reden nam de Commissie in dat stadium geen andere stappen dan om bevestiging te krijgen van de niet- officiéle berichten, waartoe u gaarne bereid was. Met het oog op de recente publicaties van de telegramwisseling van 5 October tussen de Nederlandse en de Indónesische premier en op talrijke an dere berichten over de aan de gang zijnde operaties in de Zuid-Molukken is deze bijzondere reden voor stilzwijgen niet langer houdbaar". Bihins brief releveert voorts de ont vangst van een brief van de Neder landse regering van 5 October, waarin wordt, verzocht dat de Commissie alle te harer beschikking staande middelen zal gebruiken, om tot een staken van de vijandelijkheden te komen. ..Zoals zij in haar brief van 4 Augustus heeft uit eengezet, streeft de Commissie ernaar, bloedvergieten te voorkomen, in het bij zonder onder de vredelievende burger bevolking der Zuid-Molukken. Binnen het terrein harer bevoegdhe den heeft de Commissie ook een verant woordelijkheid in verband met de demo bilisatie en de repatriëring van de Am- bonnese leden van het voormalige KNIL op wie de huidige operaties om Ambon belangrijke invloed zouden kunnen heb ben. Hoewel aanvoelende, dat de uit eindelijke beslissing ten aanzien van de middelen welke aangewend dienen te worden ter oplossing van het probleem der Zuid-Molukken voor het herstel van orde en rust oo deze eilanden onder de verantwoordelijkheid valt van de Indo nesische regering, meent de Commissie om bovengenoemde redenen dat zij nog maals uw regering in verband met deze zaak moet benaderen". Bihin besluit: ..Zowel in Uw schrij ven van 23 September aan de Com missie als in premier Natsir's ant woord op het telegram van dr Drecs, wordt gesteld dat voorafgaande aan de militaire operaties op Ambon, dc Indonesische regering alle mogelijke middelen had aangewend om een vreedzame regeling te bereiken. Dc Commissie meent, dat zjj in dit ver band de aandacht moet vestigen op het afwijzen door de Indonesische re gering van haar aanbod tot goed* diensten dat sinds 4 Augustus open staat, en waarvan de aanvaarding mogelijk de weg had kunnen openen voor een vreedzame oplossing van het probleem. INDONESIËRS IN BUITENWIJKEN VAN STAD .AMBON? Het Indonesische Ministerie van De fensie heeft heden officieel meege deeld. dat Indonesische strijdkrachten od 28 September op Ambon landden en belangrijke posities in het Noorde lijk deel van het eiland hebben inge nomen. Gisteravond is in gezaghebbende kringen verklaard, dat de Indonesi sche troepen de buitenwijken van de stad Ambon hebben bereikt. Men is vastbesloten te blijven strijden tot de volledige onafhankelijkheid en vryheid zijn bereikt. Dit kan de Unci constateren. Indien zij per vliegtuig over onze gebieden wil vliegen, zal zij zien. dat dc mededeling van dc Repu bliek Indonesië, als zou de strijd voor bij zijn, een infame leugen is cn in elk opzicht onjuist. Dank aan de Mo lukse studenten in Azië en Europa voor hun protcsttclegrammen aan de Vei ligheidsraad." Wy kunnen hieraan toevoegen, aldus, het Bureau, dankbaar te zijn voor de vele telegrafische en schriftelijke bewij zen van deelneming, die thans bij ons bureau binnenkomen. In verschillende taien en uit vele landen betuigen vele nationalisten haar medeleven met onze strijd. MORGEN VOORBEDE VOOR AMBON IN KERKEN. Het Modcramcn van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich tot de predikanten en kcrkcraden ge richt met het verzoek tot bijzondere voorbede in de kerkdiensten van Zon dag 8 October. Het Moderamen der Generale Synode zegt in dit verzoek: „Het is zowel voor de Indonesische redering als voor de leiders van het Ambonnese volk een tijd van ernstige beslissingen, waarom wij bidden, dat zij in de Worsteling om vrij heid en orde aan beide zijden de weg van het overleg ook thans nog vinden, boven die van geweld en bloedvergieten. Onze verwachting zy van Hem. die het lot der volkeren in Zijn hand heeft, wiens gerechtigheid eigen wegen gaat, die ons onze schuld vergeeft en die machtig van raad en groot van de daad is". Ook deputaten van de Geref. Kerken voor het uitschrijven van bede- en dankstonden hebben alle Geref Kerken in Nederland verzocht morgen in de ochtenddienst met meer dan gewone na druk in het gebed de geestelijke en de materiële nood van Ambon te willen ge denken. „door de eeuwen trouw'" protesteert tegen inzet van nederlandse schepen. De Stichting ,Door de eeuwen trouw" heeft aan minister-president dr W. Drees het volgende telegram gezonden: „Met ontsteltenis heeft het algemeen bestuur „Stichting door de eeuwen trouw", kennis genomen, niet alleen van het gebruik van schepen van de Ko ninklijke Paketvaart Maatsohappij voor vervoer van R.I.-troepen, maar ook van beschieting door bewapende K P.M.- schepen van het met Nederland zo be vriende Ambon. De schande van deze daad komt op het gehele Nederlandse volk, want de inzet van Nederlandse schepen tegen Ambon zal door de Am- bonnezen die streden voor vryheid, welke hen mede door Nederland is toe gezegd. uiteraard worden opgevat als een aanval in de rug. Voornoemd be stuur dringt er bij de regering met grote ernst op aan, dat aan deze toestand on middellijk een einde wordt gemaakt". Een afschrift van dit telegram is ge zonden aan H.M. de Koningin. De vrijwilligers voor Korea hebben in de legerplaats Oldenbroek oefeningen gehouden. De Korea-vrijwilligers tijdens het in nemen van een .vijandelijke stelling". STAD AMBON BESCHOTEN Het Bureau Zuid-Molukken deelt mede Een korvet stoomde de Ambon- baai binnen en beschoot gedurende drie kwartier de stad Ambon. Hierbij werd oun. ons ziekenhuis getroffen door een ontploffende mortiergranaat. De poli kliniek werd gedeeltelijk verwoest. Daar naast werd de algemene middelbare school getroffen, doch gelukkig bevonden zich hierin geen leerlingen. Bovendien heeft een B-25 Mittchel-bommenwerper gedurende meer dan een uur de bevol king van het eiland Ambon op vele plaatsen gemitrailleerd. Ondanks de honger en de moeilijkheden bij de ver pleging, verzorging en beveiliging onzer zieken en gewonden, is de geest van het volk ongebroken. Gistermorgen werd onder grote be langstelling een begin gemaakt met het inhangen van de sluisdeuren in de sluis van Tiet, de grootste binnensluis van Europa. De sluisdeuren, die een afmeting hebben van 10 bij 15 meter, wegen elk 65.000 kg. Eén van de twee deuren, welke giste ren werd geplaatst, in de takels. Later volgen er nog vier deuren. Luchtmacht der N.V. in actie De Zuid-Koreaanse troepen zyn door de Noordelijke verdedigingslinie gebro ken cn zijn thans W'or.san tot op 48 k.m. genaderd, aldus te Tokio ontvan gen frontberiehten. De Zuidelijken werden in de bergen ten Noorden van Tsjangdjon, dat zy inmiddels bezet hebben, door een Noord-Koreaans „zelfmoord-bataljon" tegengehouden, doch na een hevig gevecht braken zy door de linies en rukten bijna 30 k.m. langs de weg aan de Oostkust op. Bij Tongtsjon verwacht men wederom een vertragingsactie. De Zuidelijken hadden versterkingen gezonden en dc aanval werd voorafge gaan door een luchtaanval. De Zuidelijken verklaren een Noorde lijke strijdmacht van 1200 man uiteen gejaagd en achter zich gelaten te heb ben Zy vinden vele goed onderhouden loopgraven. Het ziet er naar uit dat de Noordelijken door de snelle opmars geen tijd hebben gevonden deze te beman nen. Vele dorpen zijn verlaten, doch de be volking keert spoedig terug, als de voor hoeden doorgetrokken zyn. ALS DE V.N. OVER DE 38STE BREEDTEGRAAD GAAN. Op grond van waarnemingen dsr Ame rikaanse luchtmacht kar, men verwach ten. dat de legers der Verenigde Naties bij een overschrijden van de 38ste breed tegraad slechts kort georganiseerde te genstand van de Noord-Korcancn zullen ontmoeten, zo heeft kolonej Scott, het hoofd van het informatiebureau van de luchtmacht, aan Reuters correspondent le Taegoe verklaard. Zyn verwachting is tevens gegrond op de sterkte der strijdkrachten van de Verenigde Naties en op de onderstelling, dat de Noord-Koreanen geen actieve .steun van de Chinezen of de Russen zullen ontvangen. De aanvallen, die de luchtmacht op Noord-Korea heeft uitgevoerd, waren vooral gemunt op convcoien Scott merk te op. dat de Noord-Koreanen gewp'.dige aantallen voertuigen schijnen te hebben. Vele daarvan zijn echter door de lucht aanvallen b0schariisd of verniftld. Jachtbommenwerpers van de 5de Ame rikaanse luchtmacht hebban Noord-Ko- reaanse doelen in de nabijheid van de Mandsjoerijse grens gebombardeerd. Een woordvoerder verklaarde geen be wijzen te hebben, dat de Noord-Korea nen versterkingen uit Mandsjoerij? ont vangen. doch de luchtmacht neemt het zekere voor het onzekere". amerikaanse krijgsge vangenen tevrfden over behandeling. Volgens frontberiehten hebben zich vier Amerikaanse soldaten, die door de Noord-Koreanen krijgsgevangen wa>-en gemaakt, zich weer bij hun eenheden vervoegd, vol lof over de behandeling, die zij van de Noordelijken hadden on dervonden. Zij waren een maand geleden gevan gen genomen, nadat zy zich na de siag ten Noorden van Taegoe als enige over levenden van hun compagnie ln de bergen hadden verscholen. Dc soldaten verklaarden geregeld voedsel en sigaretten te hebben gekre- gen. Zelfs hadden hun bewakers voor 1 hun eigen geld fruit voor hen gekocht. De Amerikanen schreven deze goede behandeling toe aan het feit, dat zij niet in de hitte van de strijd gevangen wa ren genomen. ONDERSCHEIDING VOOR DE STRIJDERS DER V.N. De algemene vergadering der V. N. zal een Phillppijns voorstel bespreken om de strijders der V. N. in Korea een on derscheiding te verlenen. De agenda-commissie keurde dit voor stel met 12 tegen 2 (de Sovjet-unie en Tsjccho-Slowakye) goea KOREA IN DE V.N. De algemene vergadering der V. N. heeft een Sovjet-russisch voorstel, om zowel Noord- als Zuid-Koreaanse ver tegenwoordigers uit te nodigen tot deelneming aan de besprekingen over dc toekomst van Korea, verworpen met 41 tegen 6 stemmen bij zes onthou dingen. De Nederlands afgevaardigde Von Balluseck verklaarde in de loop van het debat ever de door 8 mogendheden in gediende resolutie waarin o.m. het in- stellen van een verenigde, onafhanke- j lijke cn democratische regering in Korea wordt voorgesteld De strijdkrachten der V. N. in Korea zyn voor niemand een bedreiging, die ens niet bedreigt. Wij geloven in de geest van verdraagzaamheid. Indien er een basis van wederkerigheid is." j De werkelijke oogmerken van de re- I solutie waren niet het bevorderen van de belangen van een buitenlandse natie, I maar „het bevorderen van vrijheid en het vormen van een verenigd, hersteld Korea". Hij deed op de wereld in het algemeen en op de Aziatische buren van Korea ln het bijzonder een beroep, te beseffen, dat het plan niet was voorgesteld „in een geest van revanche maar van ver- zoening en samenwerking". .Alles, wat we willen, is een vrij. vei lig en verenigd Korea en wel zo spoedig mogelijk, zowel voor de Korcanen zelf als voor ons" Wanneer dit verwezenlijkt was. zouden de strijdkrachten der V.N. kunnen worden teruggetrokken, aldus de i Nei-^landse afgevaardigde Wsiinskv had nog verklaard, dat de huidige V N -commissie in Korea ten doe! had de belangen van Amerika te b'hartigen Het rapoort van de cnmmis- |ste moest daarom worden verworpen, i D-» resolutie van de 8 landen bevestig de de vorige besluiten inzaVn Korea, die onwettig rn onrechf"aa-die waren Zij was daarom voor de Russen onaan vaardbaar. Moskou bezig houden cn afmatten Het is een merkwaardigheid op zich. zelf, dat de ganse wereldsituatie zo lang blijft ronddraaien cm hetzelfde, zonder dat zich bij-factoren voordoen. Alles, wat er plaats vindt, kan men onderbrengen onder de tegenstelling Oost-West Buiten deze controverse schijnt er niets meer mcgelijk te zijn! Men mag daarin het bewijs zien, dat, ook al behceft men het woord oorlog niet in de mond te nemen, toch een toestand is geboren, die msn nauwge zet in het ocg meet houden Mcskcu speelt als het ware met vuur en dit te meer, waar cntegenzegge.ijic steeds meer de prestige-kwestie naar veren kemt. En d» betekenis daarvan behoeven we zeker niet meer scherp toe te lichten. Alleen het feit, dat de Sovjets nog ge regeld zorgen zelf buiten schot te blij ven en haar satellieten het werk laten opknappen, kan geruststellend werken. Korea is voor het Kremlin weinig minder dan een debacle geworden. No deloos zijn daar tienduizenden mensen levens geofferd voer het Russische im perialisme en, naar het zich laat aan zien, zullen er nog duizenden mensen levens worden geëist, daar Moskou en het rede Peking niet schijnen te aar- ze.en cm de strijd te doen voortduren tct het bittere einde. Mensenlevens tel len evenwel weinig voor de leiders van het Kremlin Maar wat kan het resul taat nu nog zyn? Zonder ingrijpen van Peking of Meskou is de zaak der Noord- Koreanen verloren, of er neg wat lan ger weerstand wordt geboden of niet. Nutteloos, maar dan ook volkomen nutteloos is een doorvechten zonder die hulp. En daarvan is nog geen enkel symptoom merkbaar. En trots enkele dreigende woerden van de zijde van Pe king schijnt er ook weinig kans op te bestaan. Maar waarom dan die voortzetting van bloedvergieten gesteund, zal men licht geneigd zijn te vragen? Ons ant woord kan slechts zyn: alleen zodoen de blyft Moskou de weg open houden voor voortzetting van het spel van be zig houden en afmatten der tegenpar tij. Waarbij, het zij nogmaals ooge- mensenlevens niet meetellen. Triest, maar waar Zoals wij voorzagen, schijnt McArthur als leider der legers der V.N. de ver antwoordelijkheid voor een doordringen cp Noord-Koreaans gebied niet voor eigen rekening te durven nemen en heeft ny nadere instructies daaromtrent ge vraagd Dat de Zuid-Koreanen door zetten, schijnt hij logisch te achten, tenminste hij verzet zich niet daarte gen, al heeft hy doen doorschemeren, dat hy geen bevel daartoe heeft ge geven. Dat belocft dus weer de nodiee deining ln de Veiligheidsraad, die daar bij moei.fjk gepasseerd kan worden. Te meer, waar India duidelijk heeft doen Uitkomen, dat het niet voor doorzetten is, ook al heeft het niet duidelijk kun nen maken, hoe dan de eenheid van Korea valt te bereiken, want dat het Noorden zal toestemmen in vrije ge controleerde verkiezingen, kan men naar het land der vrome wensen ver wijzen. De V.N. mogen in dit opzicht besluiten, wat zij willen. Zo treedt o.i. het oogmerk van Mos- kou oe Noord-Koreanen te doen door- vechten, zy het zonder hoop, evident naar voren! Het geeft immers opnieuw gelegenheid tot chicaneren en vertra gen Dat Moskou tenslotte het spel in de V.N. zal verliezen, deert hem niet. Aan dergelijke nederlagen is het ge wend en daarep rekent het Kremlin Hoofdzaak is cn blyft: bezig houden er. afmatten. In de wetenschap, dat de tegenpartij niet tot agressie zal over gaan. Dat almaUingssysteem is ook weer eens in Oostenrijk tot uiting gekomen. Van communistische zijde is een po- ging gewaagd om eer. algemene staking te doen uitbreken als antwoord op door Qe regering getroffen maatregelen in zage lonen en prijzen. Maar gelukkig neoben de niet-ccmmunistlsche arbei ders het spel tijdig doorzien en hebben zy geweigerd zich voor het karretje van Moskou te doen spannen. De staking is met een volslagen echec voor de ro- oen afgelopen. Maar dit spelletje in Oostenrijk zal nog wel een staart krij- gen doordat de Oostenrijkse regerin** terecht geprotesteerd heeft tegen het optreden van Russische officiële zijde in deze materie, welk protest in de ge allieerde commissie behandeld zal moe ten worden. Al zullen de Russen wei zorgen, dat er in de practljk weiniT van terecht komt. Afmatting blijft men ooxtelkens en telkens weer zien te Berlijn. Het biyft by speldeprikken. die ecr.ier wel duidelijk deen uitkomen', dat geen gelegenheid door Meskou wordt overgeslagen om de tegenpartij het las tig te maken. En datzelfde zal men overal ter wereld, waar er maar ge legenheid voor is, zich zien herhalen Bezig houden en afmatten, dat is Mcskou's devies! Een gevaar.ijk spel. dat het uiterste v:aagt van de zenuwen, doch dat bü goed spelen niet tct oorlog behoeft te leiden. HOFFMAN ZET EUROPA TOT GROTER SAMENGAAN AAN. Paul Hoffman, de aftredende direc teur van de ECA, heeft tot de organi satie voor Europese economische samen- j werking een afscheidsrede gehouden, waarin hij zeide, dat West-Europa zijn i bruto nationale productie in 10 Jaar tijds met meer dan 60 pet. zou kunnen verhogen. „Wij kunnen zowel kanonnen als brood hebben, wanneer wij nog nau wer samenwerken dan in het verleden. West-Europa heeft minder natuur lijke welvaartsbronnen dan Amerika, doch er is één belangrijke welvaarts bron, waarover Amerika wel en Europa niet beschikt, namelijk één enkele grote markt. Indien deze door integratie ook in Europa tot stand zou kunnen wor den gebracht en wanneer beter gebruik zou worden gemaakt van de bestaande welvaartsbronnen, dan zou West-Europa zijn bruto nationale productie in de ko mende 10 jaar met een waarde van 100 milliard dollars kunnen verhogen, aldui I Hoffman.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1