Het mysterie van de Dunkelgrafin van Eishausen Nederlands onderwijs in Indonesië draait weer Waarom siveeg de Hertogin van Angouleniè? „Zij stond Naundorff's erkenning in de weg UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTR EKEN Bfurs van Amsterdam VRIJDAG 6 OCTOBER n (Speciale berichtgeving). GERAFFINEERD SPEL VAN LOUISE DE CONDÊ In hartstochtelijke bewoordingen, heeft Naundorff zich meer dan eens tot de hertogin van Angoulème gewend, teneinde door een uitspraak van haar te kunnen bewerkstelligen, dat aan zijn indentiteit niet meer getwijfeld behoefde te worden. Zjj was immers zijn zuster, de Prinses Marie Thérèse Charlotte, die met hem, de Dauphin in de Temple was opgesloten geweest. Maar de hertogin van Angoulème zweeg, hoe krachtig Naundorff ook op een antwoord aandrong. En tóch is nimmer een woord van verbittering gekomen over de lippen van de banneling jegens haar, die hij zijn zuster waande. Inderdaad: waande, want een zeer nauwgezet onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat dc vrouw tot wie Naundorff zich bjj herhaling heeft gewend, niet Prinses Thérèse was, doch Prinses Louise de Condé, dochter van de om zijn galante avonturen welhaast beruchte Henri Condé. Naundorff was reeds tientallen jaren dc eeuwige rust ingegaan, toen dit feit onomstotelijk ls komen vast te staan. Louise de Condé heeft haar rol in dit Naundorff-drama op wel zeer geraffineerde wijze gespeeld. Zij was niet meer dan een pion in een spel, dat weloverwogen gespeeld werd door hen, die tot elke prijs wilden voorkomen, dat Naundorff rechten zou kun nen doen gelden op de Franse troon. De werkelijke „madame Royale", die ds bijnaam van de „Dunkelgrafin" had gekregen, stierf in alle eenzaamheid op een kasteel in Eishausen in Thüringen. Onder de naam Sophia Botta werd zij begraven, dicht bij het kasteel, dat haar zovele jaren een veilige schuilplaats is geweest. VERBAZING EN TELEUR STELLING. Op 18 December 1795 betrad kapitein Méchain het vertrek van Prinses Marie Thérèse Charlotte in de Temple om haar mee te delen, dat zij de volgende dag In vrijheid zou worden gesteld. Ongetwijfeld zal het meisje, dat op de dag van haar vrijlating de leeftijd van 17 jaren zou bereiken, met innige vreug de van deze mededeling kennis hebben genomen. Maar gróót moet haar ver bazing zijn geweest, en ook haar te leurstelling, toen zij het gezelschap zag, dat in de vroege ochtend van de 19e December 1795 met haar de reis zou maken naar Bazel. In de koets zou niet meegaan de zo toegewijds madame Tourzei, die voor de prinses als een moeder was, doch wel de haar volkomen onbekende madame De Soucl en twee kameniers, die zij evenmin kende. Voor het vertrek vond de prinses nog gelegenheid om een harer vriendinnen, te weten: Renètre de Chanterenne, een voo'raanstaande Parijse arlstrocate, heimelijk een rol met aantekeningen toe te vertrouwen. Eerst in 1893 zijn deze mémoires, dus bijna 100 jaar na dat zij werden teruggevonden in de na latenschap van de Hertogin drid, die behoorde tot de Carlistlsche tak van de De Bourbons. MEISJES VERWISSELD. Dagenlang duurde de reis naar Bazel. Nabij Hüningen aan de grens, nam het gezelschap op de 1ste Kerstdag zijn intrek in de herberg „Zum Raben'. De gezant van het groothertogdom Tosca ne. graaf van Carletti dezelfde, die geweigerd had de lijkopening van de zg Dauphin bij te wonen meldde zich aan de herberg en verzocht kapi tein Méchain om aan de prinses te mo gen worden voorgesteld. De kapitein toonde zich verbaasd over dit verzoek en voegde de hoogst elegante diplomaat toe. dat hij net slachtoffer moest zijn van een misverstand. Er was zeide hij geen prinses ln het gezelschap I Het was slechts zijn dochter: „een nederige officiersdochter", Sophie Mé chain, die de reis naar Bazel maakte Ter overtuiging werd Carletti de reis- pas getoond, waarop de. naam van Sophie Méchain stond. Daar in Hüningen, vlak bjj Bazel, moet dus de verwisseling hebben plaats gehad. De werkelijke prinses Marie Thérèse Charlotte was spoor loos verdwenen Louise de Condé had haar plaats in genomen. Een» gunstige omstandigheid voor de verwisseling was, dat de meisjes pre cies even oud waren. Innerlijk zowel als uiterlijk verschil den zij echter volkomen. Volgens het vermaarde „telescope- portret" (een tekening in opdracht van de commandant van de bewaking van de Temple, met behulp van een telesco pe door een onbekend gebleven tekenaar van het ongelukkige prinsesje gemaakt, tijdens haar gevangenschap) had Marie Thérèse Charlotte een volkomen rechte neus Tussen de vergeelde papieren, welke op het kasteel van graaf Bentinck te Doorn, de verblijfplaats van Keizer Wilhelm n, zijn gevonden, bevond zich een afbeelding in medaillon van „Ma dame Royale". Deze vertoonde een ver rassende overeenkomst met het z.g. te- lescope-portret. Louise de Condé daarentegen had een haviksneus. Bezat de werkelijke prinses een zacht, meegaand karakter, prinses de Condé had een vurig temperament, was een uitgesproken heerszuchtige figuur en beschikte over een ijzeren wilskracht. Van haar heeft Napoleon eens ge zegd: ..Zjj is de enige man in haar familie!" GEHEIMZINNIGE FIGUUR. Zo verdween de ongelukkige prinses van het toneel. Op het kasteel in Eishausen bij Hild- burghausen in Thüringen nam zij haar intrek. Voor haar tijdgenoten is zij een geheimzinnige figuur gebleven, wier ware identiteit angstvallig is verzwegen LABOURCONGRES TE' EN PLAN SCHUMAN. Met grote meerderheid heeft de con ferentie der Labourpartij te Margate een resolutie aangenomen, waarin steun wordt gegeven aan de weigering van de regering. Engeland van te voren ver plichtingen op zich te laten nemen ten aanzien van het plan-Schuman voor de fusie van de steenkool- en staalindus trie. Slechts één afgevaard'gde stemde tegen. In de resolutie wordt verklaard, dat de eenmaking van de Europese zware industrie, wanneer deze niet gepaard gaat met nationalises ig en vo'.ledice werkgelegenheid, onvermijdelijk zou 'el den to1 een beperkend monopolie en tot de ondergang van de volledige werk gelegenheid en van de levensstandaard tfar arbeiders. Al spoedig kreeg zij de bijnaam „Die Dunkelgrafin von Eishausen". Als haar bewaker, misschien ook als haar behoeder en gezel dit is nooit met nauwkeurigheid vastgesteld woonde in het slot de Nederlander Van der Valk. De prinses leefde overeen komstig haar stand, hetgeen zeker geen geringe kosten met zich bracht. De de Bourbons verschaften daartoe de mid delen. Acht jaar voor haar broer, die onder de naam Naundorff als een opge jaagd dier door West-Europa trok, op 25 November 1837, stierf deze een zame vrouw, slechts 59 jaar oud. Wellicht over een jaar zal over haar meer kunnen worden verteld, wan neer zal worden overgegaan tot ope ning van een testament, dat zich in dc Vaticaanse archieven bevindt. Al thans: dit laatste wordt aangenomen. Verscheidene historici hebben de me ning geuit, dat Prinses Marie Thérèse op aanraden van haar eerzuchtige ooms, de graaf van Provence Karei van Artois,, vrijwillig naar Eishausen is ge gaan. Daardoor ontliep zij de enerve rende moeilijkheden, aan de positie van Franse erf prinses verbonden L:e\er te leven op een kasteel, waar rust en vrede heersten., dan te moeten vprkeren in het Parijse hofleven met ziit intrigues en de nooit eindigende familietwisten. Of dit de gedachtengang van de „Dunkelgrafin" is geweest? Het is moeilijk te zeggen. Een feit is wel, dat „Madame Royale" verre van een strijdbare figuur is ge weest. Haar geestkracht moet gebroken zijn door de verschrikkingen, welke zü in haar jeugd heeft meegemaakt. FINANCIËLE ACHTERGROND. Inplaats van Marie Thérèse Charlotte reisde Louise de Condé tegen het einde van 1795 van Bazel naar Wenen. Kei zer Frans van Oostenrijk zou de „zo zwaar beproefde dochter" van zijn tan te, Marie Antoinette, onder zijn hoede nemen. Op de achtergrond stond evenwel het plan om de Prinses te doen huwen met de broeder van de Keizer, Aartshertog Karl. Op deze wijze zou het enorme vermo gen van Marie Antoinet in Oostenrijks bezit komen De zich noemende Charles Louis de Bourbon, alias Naundorff, onwetend van dit geïntrlgeer. schreef brief op brief naar de Hertogin Angoulème, denkende, dat het Marie Thérèse Char lotte was Wijselijk reageerde Louise de Condé op deze schrijverij niet. ALPHEN BIJEENKOMST RODE KRUIS. Het plaatselijk Rode Kruls-comité van actie hield gisteravond in hotel „Cen traal". zijn slotbijeenkomst. De voorzit ter, de heer L Spreij. deelde mede, dat de acties aan bruto baten hadden op geleverd f. 3120.80. De heer Chr. Bannier, voorzitter pl. Rode Kruis comité, betuigde hiervoor zijn hartelijke dank. Nadat spreker nog een propagandistisch woord tot de vele aanwezigen had gericht, werd dr W. v. d. Wind. door het. bestuur geïnstalleerd als leider van de Alphense Transport- colonne, welke momenteel uit 8 a 9 man bestaat, doch voor uitbreiding vatbaar is. Mevr. dr G. v. d Berg, assistente van dr W. v. Wermeskerken, werd geïnstal leerd als leidster van de Helpsters Co lonne, waaraan ook zuster Burger haar medewerking verleent. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus Marlnus, z. van T. van Vuuren en A. van Asselt; Adrlana, d van R. Schonewllle en A van der Klooster; Cornells Martlnus, z. van H. J. Grimbergen en H. Meijer; Jo hanna. d. van H. C. de Rijk en M. H. Waardenburg. Adrianus Nlcolaas Petrus, z. van N. P. de Groot en C. Keijzer; Jo hanna Gerarda Cornelia, d van J. J Duijn- dam en C. A. G van Luijk; Arle, z. van C. Otto en A. K. Smit; Trijntje Allda. d. van P. Hoekstra en A. G. Bouwkamp; Olga. Ellen, d. van P. W. Vis en B. ae Wit; Johannes Jacobus, z. van G. van Weren en A. de Heus; Pleter Johannes, z. van J. de Jong en R. P. Pijper; Cornells, z. van C. Koopman en G Bruljnes; Emilia Davlna. d. van A Stroom en G. Jansen; Petrus, z. van C Rljsdam en P. C. Vrisekoop; Pleter Jo hannes, z. van Th. P. Pijper en D. de Jong: Maria Jacoba, d. van J. w. Bergshoeff en J. van Capelle. Ondertrouwd; E. A. Odijk, 33 jaar en W. M. van Leeuwen, 31 Jaar; J. M. van Leeu wen. 27 Jaar en C. H. Ponsioen. 28 jaar; A. J. Nyssen. 27 Jaar en J. E Th. Brasker. 24 Jaar; H. C. van Leeuwen. 30 jaar en J. J. Uithol, 23 Jaar; R Verlaan. 34 Jaar en M. P. Meerlo, 26 Jaar. Getrouwd; H. van Klaveren. 28 Jaar en D. Lek.x. 22 Jaar; J. A. de Jong. 20 Jaar en A Roggeveen. 21 Jaar; A. Spierenburg. 30 Jaar en M. Klink, 22 Jaar. Overleden L. Moerlngs, 86 jaar. ALKEMADE Burgerlijke Stand Geboren: Paul Eduard, z. van J. H. de Groot en H. C. Kohe. Ondertrouwd: S. J. W. Vork en M. Opdam; P. A. Mor» en Th. E. M. Bakker. Overleden: J. van Heek. 77 Jaar. BODEGRAVEN Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Gerarda, d. van J. G. Stolwijk en P. A. Rodenburg; Cornelia, d van C. H. van Vel- sen en G. Blonk; Stijntje Jacoba. d. van M. van Brlenen en N. M. van Muiswinkel; Franclscus Jozef, z. van N. Ranke en G. A. M. Vermeulen OndertrouwdG. Boere, 19 Jaar en H. v. Leeuwen, 17 Jaar. Getrouwd: J. J. de Koning. 26 laar en G. van Galen, 22 Jaar; J. van 't Hoog, 26 Jaar en H. A. van Leeuwen, 26 Jaar; A. J. van Leeuwen. 34 Jaar en H. J. Röling, 28 Jaar. Overleden: J. Zljerveld, 89 jaar, wed. van J. H. Koot. BENTHUIZEN Ds J. J. de Heer beroepen Ds J. J. de Heer, Ned. Hcrv. predikant alhier, ontving een beroep van dc Ned. Herv. Gemeente te Ridderkerk. BOSKOOP zal morgen te de harmonie uit Leiden in een muzikale gemeente ma- zal de man- Gouwe-San- haar dirigent, DUMONT NAAR AMSTERDAM De Westduitse Bondspresident prof. dr Heuss, heeft afscheid genomen van Karl Dumont, die tot consul-generaal van de Westduitse Bondsrepubliek te Amsterdam is benoemd. De bijna 61- jarige. die Nederland van talrijke par ticuliere reizen kent. ziet als zijn voor naamste taak in Nederland, voor vrede en vertrouwen te werken en de anti- Duitse gevoelens uit de bezettingstijd te sussen. BESPREKING INDONESISCH POLITIEK BELEID T.A.V. DE AZLATISCHE LANDEN. Van de zijde van het Indonesische mi nisterie van Buitenl. Zaken vernam Aneta. dat binnenkort in Djakarta een bespreking zal worden gehouden over het algemeen politieke beleid van Indo nesië ten aanzien van de Aziatische landen. Hieraan zal worder, deelgenomen door de Indonesische ambassadeurs en vertegenwoordigers in het Verre Oosten. De minister van Buitenl. Zaken, mr Moh. Roem, zal deze conferentie leiden. NEDERLANDER OP AMBON GEDOOD Volgens het bureau Zuid Molukken heeft Radio-Ambon omgeroepen, dat de Nederlander H. J. van Polanen Petel bij de gevechten op Ambon is gedood. DE VERWOESTING IN SEOEL. Slechts een tiental van de behoorlijk grote gebouwen in Seoel staat nog over eind, aldus heeft George Movshon, het eerste lid van de commissie der V.N voor Korea, dat na de herovering van Seoel door de strijdkrachten van de V.N. de stad is binnengekomen, te Londen verklaard. De stad ls vrijwel geheel ver woest. Het Doeksoepaleis, waarin de commissie van de V.N. verblijf gekregen had. was nóg slechts een uitgebrande holte. COMMANDANT VAN NED. LEGER DES HEILS VERTREKT. Vanavond zal de commandant van het Leger des Hells in Nederland, Charles Durman ons land verlaten. De heer Durman gaat eerst naar Engeland en vandaar naar Zuid-Afrika, waar hij benoemd Is tot commandant van het Leger des Heils. Naar kan worden aangenomen, zal de permanente vertegenwoordiger van ons land bij de Ver. N„ de heer D J. von Balluseck. tevens worden aangewe zen als vertegenwoordiger van Neder land in de Veiligheidsraad. Naar wij vernemen, 5 uur bij gunstig weer „Werkmans Wilskracht" hun nieuwe uniformen rondwandeling door de ken. Morgenavond 8 uur nenzangvereniging „Die ghers", onder leiding van de heer Pascal Janssen uit Gouda, ter gelegenheid van haar eerste lustrum in het veilinggebouw een concert geven De ere-voorzitter, burgemeester mr dr E. P. Verkerk, zal een Inleidend woord spreken. Burgerlijke Stand Geboren- Adrianus. z. van A. "Koster en C. van Vliet; Claslna Gecrtruida Johanna, d. van A. C. van Wilgen en A. Abbema. Ondertrouwd: J. Steeman en G. Blanken, Overleden: N. Blanken, echtgenote van P. van Hork, 72 Jaar. LEIMUIDEN Bij KB, ls aan C. van Heljnlngen alhier, koster van de Nederlands Her vormde Gemeente, verleend de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in brons. WADDINXVEEN In verband met drukke werkzaam heden heeft de heer M. D Bremmer zich genoodzaakt gezien te bedanken als lid van de plaatselijke commissie van het Nationaal Instituut Steun Wet tig Gezag. In zijn plaats is benoemd de heer S. Bestebreurtje. Als lid is tot de commissie toegetre den ds J J. Holl. Burgerlijke Stand Geboren: Gerrlt Douw, z. van G. Tlele en M. H. Custers; Adrlana Hendrika, d. van J. Blonk en A. H. Slootweg; Margaretha Anna. d. van C. H. Tamerus en M. L, Ravensteln; Albertha, d. van A. Cammeraat en K. Zalm. Ondertrouwd - G. J. J. de Knegt en D. H. Stolker; T. Stigter en N. Borman; J. Pellekooren en C. M. Verkade. Getrouwd: W. Klaverveld en H. J. Cats. ZOETERWOUDE De heer F. J. H. van Hiele alhier slaagde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen voor het candidaatsexa- men Nederlandse Landbouw. Bevoegdheden postkantoren In verband met de opheffing van het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Katwijk aan Zee en de overbrenging van de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg naar het ont vangkantoor dier middelen te Noord- wijk, ziin aan de kantoren der poste rijen te Katwijk en Rijnsburg op accijns- gebied enige bevoegdheden verleend c.q. hun bevoegdheden uitgebreid. Het postkantoor te Katwijk aan Zee is, evenals ae kantoren der posterijeh te Katwijk a. d, Rijn en Rijnsburg, aan gewezen voor de afgifte van geleibiljet ten voor alle accijnsmiddelen en van vervoerbiljetten voor onveraccijnsd zout. terwijl Katwijk a d. Rijn en Rijns burg bovendien consenten tot uitvoer van gezouten groenten mogen afgeven. Het rayon van Katwijk aan Zee om vat het Westelijk deel der gemeente Katwijk, dat kadastraal bekend staat als sectie A; van Katwijk a. d. Rijn het overige gedeelte dezer gemeente, terwijl het kantoor der posterijen te Rijnsburg de gemeenten Valkenburg en Rijnsburg omvat. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand Geboren: Johan Gerard, z. van C. J. Burger en J. Helle man, Robert Johan. z. van L. Schönhage en A. Middelkoop; Appollonla. d. van J. C. Timmerman en D. P. v. Berkel; Johannes Christiaan. z. van J. C. Nleuwendyk en J. C. Huisman; Hendrik, z. van H. J. F. Kroon en W. Rulghaver; Johannes Cornells, z. van C. J. Feeleus en N. v Vugt; Hendrika Anna M&rla. d van C Hulberts en G Tulen; Jannette Franclna Maria. d. van P. J. Kruys en J C. M, v, d. Meer; Wouter, z. van J. D. Bulk en G. M. den Hertog; Chris tina Lena. d. van P J. Hoogeveen en G. H. Oldenburg; Petrus Gerardus, z. van J. P. Pecht en L. Fidom. Ondertrouwd: J. P. van der Lellj, 28 |aar en A. Wassenaar. 29 Jaar; H. Hooljer, 46 Jaar en W. A. van Egmond. 45 Jaar: J. Pannekoek 24 laar en W. Enthoven 28 ja&r- J. J. van Dongen. 43 Jaar en A M M de Boer 36 laar. M. J Helkens. 26 laar en H J van dén Ankpr. 23 laar Getrouwd. A Th Groot 24 laar en C J. Luitkx. 19 laar; J O S van der Peet. 28 laar en M W Beers 29 laar. Th van Leeu wen 24 |aar en G Schutte. 23 laar; J Schouten. 31 laar en R. Dekker. 28 Jaar; J de Krilger, 28 laar en H. A. van der Ham, 19 jaar; A. Chr. Roilbos, 26 .Jaar en G. A. Gerllng. 22 Jaar; KI. van Aspcrcn, 25 Jaar en P. G. Doeve, 24 Jaar; L. J. Huig- sloot. 27 Jaar en E. M. R. Leenknecht, 26 J. OverledenW. A. Husemeier, 76 Jaar; A. W. Walmar, 64 Jaar. echtgenot-e van C. G. Elders. KATWIJK AAN ZEE Onze plaatsgenoot de heer M. Vooijs slaagde te Den Haag met lof voor het examen derde machinist grote stoomvaart. Nu het badseizoen voorbij is, moe ten ae winkels des avonds om 6 uur gesloten zijn, Zaterdags om 7 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN ARJOS BIJEEN. De ARJOS kwam gisteravond bijeen. Na het openingswoord van de voorzitter sprak de heer A. van der Steen over Art. 5 van het program van beginselen. Na de pauze hield mej. Riek de Kreek een voordracht, terwijl de heer P. Was senaar een politiek overzicht verzorgde, waarna hij de vergadering met dankge bed sloot. LISSE RAADSVERGADERING. De Raad komt a.s. Vrijdag in open bare vergadering bijeen. In de kerk van de Geref. Gemeente sprak gisteravond ds Verhagen uit Kampen voor talrijke belangstellende leden van de J.V. In zijn inleidend woord wees spr. op de teruggang van de be langstelling bij de jeugd naar Gods Woord. Gesproken werd over „Betere dingen" naar aanleiding van Hebr. 6 9. NOORDWIJK Gisteravond werd nabij de boer derij „De Driesprong" aan de Heeren- weg, een pink door de tram overreden. Het dier behoorde tot de veestapel van de heer A. van Rijn te Katwijk, die aan de zeezijde van de t'amlijn een welde heeft. I Burgerlijke Stand Geboren: Henrlcue 1 Paulus Maria, z van G. Slats en J M 1 Buiizc: Marljtje d van G. van 't Wout en ;,<i Smit; Thomas, z. van N. Passchler en K Vink; August Gustaaf z. van A G H. Caspers en G. van Overbeek: Anna Catha- rlna Maria d van H Alkemade en M. M van Uffelen: Leonards Hendrika. d. van J Hermans en E. J. Koelewiln: Jan Plet, z van J. P. Bamhoorn en N. Passchler. Ondertrouwd: H. J. Glliams. 27 Jaar en G. A. Wulflnghoff. 30 Jaar; G. M, Vink, 30 Jaar en L. A. de Ridder, 29 Jaar; C. A. P, H. Wijsman, 27 Jaar en C. H. Warmen- hoven, 27 Jaar. Getrouwd: J. Barnhoorn, 25 Jaar en G. van der Niet, 22 jaar; P. P. Alders. 23 Jaar en H. M. H. ter Veen. 22 Jaar; G. Gort. 25 laar en C. Korbec. 23 Jaar; N Plokker. 31 jaar en D. Plug. 27 Jaar; P. J. J. Du|jn- mayer. 25 Jaar en J. M. Vink. 25 Jaar. Overleden; A. J. Th. Eggen. 7 dagen: J. van der Mast. 55 Jaar, Maria de Jong. 41 Jaar. VOORHOUT Burgerlijke Stand Geboren: Anna M-. d. van P. Turenhout en W. Mecuwlsson; Franclscus H. A. z. van Th. P. Angevare en C. W. v. Wouw: Josephlna H. E.. d. •van A. W Deutekom en H. J. Plukker; Henrlcus W. J.. z. van C. J. v. Noort en J. A. v. Beek. Ondertrouwd- J. Smit, 30 Jaar en G. Hoogervorst. 23 Jaar. Getrouwd: A. Marljnen, 22 Jaar en A. v. d. Bent. 20 Jaar; P. C. M. de Groot. 24 Jaar en L. J. M. Kint. 25 Jaar. Overleden: P. A. v. d. Berg, wed. van L. v. d. Geer, 75 Jaar; Allda H. C. Godijn, 6 Jaar. VOORSCHOTEN COMITÉ TOT OPSPORING VAN TUBERCULOSE. In het gebouw voor Chr. Belangen kwam gisteravond onder leiding van burgemeester C. J. v. d. Hoeven, het comité tot opsporing van tuberculose in Voorschoten bijeen met een groot ge deelte van hen, die zich reeds bereid hebben verkleurd daadwerkelijk mede te v/erken. De heer B. Noorland. secretaris Fonds Opsporing Tuberculoselijders te Delft, die het. technisch^ gedeelte van het on derzoek verzorgt, sprak over de prach tige resultaten van deze organisatie en stelde als Ideaal, dat dit onderzoek zo veel mogelijk zonder steun van de Over heid moet geschieden. Lt. ter Zee le kl. N. Julslng long arts en verbonden aan het M.O.C al hier en teven6 lid van het comité, zette in het kort uiteen, wat TBC is en op welke wijze deze ziekte bestreden k3n worden Na de pauze werd de film ..Wit Wint" vertoond, waarin duidelijk het grote ge vaar wordt aangetoond van mensen die zonder het te weten, tubercelbacildragers zijn. Subsidie-kwestie nog onbeslist (Van onze correspondent te Djakarta). Aan ruim 5000 Nederlandse kinderen, inclusief zogenaamde „blijverskindc- ren", is le Djakarta thans Nederlands Onderwas verzekerd op Lagere, Ulo en Hogere Burgerscholen, „Het Nederlands ondcrwüs in de grote steden van Indonesië draait weer, maar het heeft heel wat moeite ge kost" verklaarde een onderwijs-auto- riteit. De „Stichting voor Nederlands Onderwijs in Indonesië" heeft intus sen uitnemend werk verricht. Werkend met krachten, die veelal vreemd stonden tegenover de organisa tie en administratie bij het onderwijs- wezen, heeft de Stichting in een „vloek en een zucht" een omvangrijk deel van de werkzaamheden van het vroegere Departement van Onderwijs van Neder- lands-Indië moeten overnemen. Er was wel een fonds, waaruit de kosten kon den worden bestreden, doch er dienden ook schoolgelden te worden geïnd, leer middelen aangeschaft, gebouwen verze kerd en ingericht. En dat alles moest in zeer kort tijdsbestek geschieden. TWEE TARIEVEN SCHOOL GELDEN. Vanzelfsprekend is nog lang niet alles in kannen en kruiken. Bijv. zijn er moeilijkheden inzake de kwestie van de schoolgelden. Want al bezoeken te Djakarta 1050 leerlingen een katholieke meisjes HBS. een katholieke jongens HBS. een Chr. HBS en het Djakarta-Lyceum, en al gaan 400 leerlingen -naar drie Ulo-scho len en 3700 kinderen naar 12 lagere scholen, de schoolgeldregeling is nog steeds een zeer voorlopige Een circulaire aan de ouders ver meldde twee soorten tarieven. De hoge tarieven zouden gelden voor ieder schoolgaand kind, waarvan de va der niet bij een maatschappij of enige andere instelling werkt, welke aange sloten is bij de Stichting. In de practijk heeft men echter voorlopig slechts de zogenaamde „lage" tarieven in rekening gebracht. Deze zijn voor Lager Onderwijs: f. 200.per jaar per kind, voor Ulo's f 250,en voor HBS en Lyceum f 300. De hoge tarieven zijn resp. f. 600, f. 900,— en f. 1200.— per jaar. Er zijn voornamelijk twee redenen waarom men niet aanstonds tot defini tieve vaststelling van een schoolgeld regeling kan komen. In de eerste plaats zou het volgen van een progressief be talingssysteem, waarbij bijv. aan de hand van een tiental tarieven rekenin gen moeten worden uitgeschreven. De Stichting en dc toch al met werk over stroomd zqjide directies der scholen met de handen in het haar doen zitten. Maar belangrijker is het vraagstuk: .,in welke mate zal de Nederlandse over heid enerzijds en de Indonesische over heid anderzijds met subsidies bijsprin gen?" Op de beantwoording van deze vraag is het wachten. EEN MOEILIJK PUNT. In de statuten van de Stichting vo<Dr Nederlands Onderwijs in Indonesië komt o.a een artikel voor dat zegt dat de Stichting in het bijzonder zal bevor deren de subsidiëring en/of het over nemen door de overheid in Nederland en in Indonesië van noodzakelijke finan ciële en materiële lasten, voor zover daaraan van overheidswege geen voor waarden worden verbonden, welke dc Stichting strijdig zou achten met haar doelstelling. Het moeilijke punt is, dat de Stich ting dient af te wachten welke beslis singen de juist geïnstalleerde nieuwe minister van Onderwijs, Opvoeding en Cultuur, dr Bahder Djohan, ten aan zien van deze subsidiëringskwestie zal nemen. Daar de minister nog andere, grotere, problemen aan het hoofd heeft dan deze kwestie, zal het niet vreemd zijn indien uitsluitsel over de eventuele subsidiëring van de Stichting dus enige tijd uitblijft. Anderzijds zal ook de Nederlandse regering zich zeker niet haasten met het verstrekken van subsidies, in klaarblijkelijke afwach ting van wat de Indonesische overheid in deze wil doen. Zich onttrekken aan subsidiering lijkt overigens uitgesloten daar het hier im mers gaat om Nederlandse leerkrach ten voor Nederlandse scholen, die t-z.t. naar het vaderland zullen terugkeren. WOORDENBOEK VOOR f. 50.—. De Stichting beschikt over een bijna voldoende aantal leerkrachten, die qua bevoegdheid aan de te stellen eisen vol doen. "De leermiddelen zijn duur en blijven duur. Zolang subsidie uitblijft. Want juist is een regeling afgekomen waarbij een belangrijk deel van de kos ten voor leerboeken door de overheid wordt betaald indien zij worden aange schaft door scholen, die regeringssub sidie genieten. Een woordenboek van Ten Bruggencate Engels-Nederlands, Nederlands-Engels, kost hier f. 50,40, om een voorbeeld te noemen. Na aftrek van 10 Tó wordt het reste rende bedrag van f. 45.36 voor de helft betaald door de overheid, terwijl de schoolinstelling (c.q. de leerling) even eens de helft of f. 22.68 betaalt. De be trokken instelling betaalt aan de boek handelaar 50 van het netto-factuur bedrag. Deze regeling geldt echter uitsluitend voor middelbaar, voortgezet en hoger onderwijs, niet voor lagere scholen en in het algemeen zoals gezegd, niet voor ongesubsidieerde scholen. yiSSERIJBERICHTEN Evenals Woensdag waren ook 'Don derdag de haringpryzen in IJmuiden weer goed. De totale aanvoer bestond uit 4.500 kisten, waarvoor in doorsnee f. J1.50 tot f. 12.50 per kist werd be taald. Enkele mooie partijen vonden grage kopers voor f. 14.— per kist. Ook de verse vis was weer duur. Wel lagen de prijzen iets lager dan Woens dag. maar voor grote tong werd f. 3.35 per kilo betaald en de kleintjes brach ten f. 1.02 op. Van de schol werd voor al de groot middel zeer schaars aan gevoerd en het was dan ook een won der. dat dc prijs hiervan opliep tot f. 31.per kist. De kleinste schol va rieerde van f. 25.— tot f. 42.— per kist. Ook de schelvis was peperduur. Grote soorten noteerden f. 77per kist. de braat varieerde van f. 20.tot f. 28. De kabeljauw bracht f. 268.per kist van 125 kg. op. Voor de Vrijdagmarkt kwamen in IJmuiden binnen de Eveline IJM 116 met 450 kisten makreel, 150 kisten schel vis en piepers, 35 kisten wijting, 70 kis ten haring en 10 kisten diversen, de Herman SCH 92 met 2.000 kisten ha ring en de Tzonne SCH 93 eveneens met 2.000 kisten haring. De stoomtrawler Bergen IJM 16 was Woensdag in Engeland aan de markt. In Huil werden 1.407 kisten haring van 60 kg. gelost, waarvoor een besomming van 2.016 Pond Sterling werd gemaakt. De stoomtrawler Sumatra IJM 62 meldde Donderdag in totaal 900 klsten haring aan boord te hebben. Wanneer de verdere visserij meeloopt, gaat ook deze trawler naar Huil om te verkopen. De Poolse trawler S.W.I. 101 ls vanuit IJmuiden weer naar de visserij vertrok ken. Verder gingen naar zee de trawlers Medan IJM 57, Catharina Duyvis IJM 60 en Bloemendaal IJM 71. Voor de Zaterdagmarkt worden ver wacht de Dirkje RO 53, welke ditmaal niet op makreel maar op schelvis uit ls, de Zeelandia met makreel en vis en de haringtrawlers Batavia IJM 99, Pet ten IJM 49 en Maria van Hattum IJM 10. Van de drijfnetvisserij kwam Donder dag in IJmuiden binnen de haringlog- ger Anna en Cornelia KW 14 met 522 kantjes gezouten haring. De uitvoer van IJslandse vis is ook al niet zo rooskleurig. In 1949 kon nog 23.065 ton vis naar Duitsland worden uitgevoerd, maar dit jaar is er practisch nog niets naar Duitsland of een ander land gezonden. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 6 October 1950. LICHT VERDEELDE MARKT. Ook vandaag zat er weinig beweging in het koersverloop. De dekkingsaanko pen van de beroepshandel. geen onge woon verschijnsel op Vrijdag, waren vandaag zeer beperkt. De activiteit was dan ook zeer gering. De stemming was licht verdeeld, de industriemarkt was eerder wat lager, de Scheepvaartmarkt daarentegen vriendelijk. Op deze laat ste afdeling was deze betere stemming geen oorzaak van enige uitbreiding der affaire. De voordelige verschillen be droegen ten hoogste twee punten. Van de industrieaandelen wisten Aku en Phi lips zich het beste te handhaven. Lever unies en vele Incourante soorten zagen zich een kleinigheid ontgaan. Kon. Olie fluctueerde tussen 294 en 295, slotprijs 294%. De Indonesische markt was vandaag voor de leidende soorten vrijwel onver anderd ten opzichte van gisteren. Alleen Amsterdam-rubber was 1 punt lager. In de dollarleningen waren de verlie zen vandaag niet zo grof als gisteren. De belangstelling bij het opmaken van de koersen was weer zeer groot. De 3% dollarlening Nederland, waarin het meeste wordt verhandeld, werd geadvi seerd op 9614 tegen gisteren 97. Op de Amerikaanse sector liep het agio met lrc achteruit tot circa 5%. Guldensbe leggingen noteerden overwegend eea fractie hoger. Vrijdag 6 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3% 99li 99 Ned. 47 316 3 9797^ Dollar-Ing. '47 3 97 96% Investeringscert. 3.. 9714 97^ Ned. p. 1962 4 m.b. 3 9774 97% Indië '37 A 3 95H 95% Grootboek '46 3 96*4 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 5514 56 Nat. Handelsbank.. 86 Ned. Handelmij14614 146V' A.K.U17274 1731/ Lever Br22514 f Philips 229'4 gg* Wilton Feyenoord.. 15814 7=0 Kon. Olie 29574 ij* Amst. Rubber 139 Deli-Bat. Rubber 12514 f" Holl. Amer lijn 175 'J Kon. Ned. Stoomboot 133% Ned. Scbeepv, Unie 162 ïlte,',8 H.V.A120% JJ3? Java Cult63% Deli Bat. Mij 12114 64 Deli Mij 118*4 12114 Senembah 113 118% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A'dam 1917 <3%> 3 99 99% Den Haag 1947 I 3 101'4 R'dam 37 I III 3*4 100% 100,^ tndustr Obligaties Lever Brothers 314 105^ 105 Kon. Petr. My 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credietlnstelllngen Amsterd. Bank 162% 162% Rotterd. Bank 169% 169% Twentsche Bank 16614 168 Industriële Ondernemingen Ned. G.en Splr. fabr. 315 316 Rott. Droogd. Mij.. 301% 303 Zwanenb. Örganon 193 Handelsondernemingen Born. Sum. H. MIJ.. 11274 114% Interna tio 16614 165 Albert Heyn 191 192% Ned. Mij Walv. Vrt. 103% 105 Spoorwegen Dell Spoorw. MIJ 37 37% Amerik. fondsen Anaconda 38^ 37% Shell Union 54% 53% Fondsen uit Leiden en omgeving (Aandelen) V K. 5/10 Hpll Constructie 255 GB Int. Kunststof! Ind. 104% 104 Kon Ned Edelmet. 86 87% Pref w a Idem 90% 90% Kon Ned Grofsm 127% 127% Textiel Gebr v Wijk 162% G B 164% Ree 1950 irlen» 162% G B 164% Leidsrhe Woispinn 220 B Helpman en Dros 103 103 C- L Ver Tnuwtanru-ken 131% 128% Piet idem 126 126% DatuCuL MU 46 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 7