Zorg voor „massajeugd" schiet te kort STADSNIEUWS Officiële publicatie jaren bolhoed Het land van Tito streeft snelle industrialisatie naar Met een enkel woord VRIJDAG 6 OCTOBER Alarm op Provinciedag Maatschappelijk werk PROF. BANNING EN PATER DUYNSTEE AAN HET WOORD. (Van onze Haagse redacteur). De d?skundigen mogen het onderling niet eens zijn over de begrippen „massajeugd" en „ongrijpbare jeugd", de toestand van onze jonge mensen in geestelijk en moreel opzicht is te genwoordig zodanig, dat daarin ten spoedigste verbetering dient te ko men, ongeacht het bereiken van over eenstemming inzake die begrippen. Dit was de korte inhoud van het woord, waarmee Commissaris der Ko ningin Kespcr ais voorzitter gisteren in het Schevcningse Kurhaus een „provinciedag" opende van de Stich ting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland. De Sociale Raden van Leiden, Den Haag, Delft. Rotterdam en Vlaardingen deelden zyn ongeduld en hadden mee geholpen deze studiedag te organiseren, zodat meer dan 1000 maatschappelijke werkers de jeugdproblemen bespraken in aanwezigheid van Rijks-, provincie- en gemeenteautoriteiten. Prof. Banning uit Leiden schetste de geestelijke verarming, en mechanische levenswijze, die onze industrialistische maatschappij heeft gebracht. De ons vertrouwd? levenswaarden zijn verloren gegaan. De jonge mens ont wikkelt zich niet meer tot persoon lijkheid. Spr. zoekt de oplossing in ecii meer organisch onderwijssysteem. Gezin, school, arbeid en jeugdvereni ging kunnen niet los van elkaar wer ken. Maar hoofdzaak moet zijn een begrijpende en draadkrachtige liefde voor de jonge mens. Ook de heer De Bruyn, de bekende leider van de Haagse Jeugdvereniging Koningin woonde première bij van ,,De dijk is dicht" (Speciale berichtgeving) In Zeeuws cóstuum gestoken meisjes "boden in ae hal van 't Passage-theater te Den Haag gisteravond bloemen aan aan H.M. de Koningin, die aan de in gang van het theater verwelkomd was door dr Drees, voor haar eerste bezoek als vorstin aan een bioscooptheater, ter gelegenheid van de galapremière ten "bate van het Rode Kruis van de Nieu we Nederlandse speelfilm „De Dijk is Dicht" van A. Koolhaas. Een uitverkochte zaal zong, nadat H.M: en haar gevolg op het balcon hadden plaats genomen, het Wilhel mus, twee journaals werden vertoond, waarna de hoofdfilm werd gedraaid. „De Dijk is Dicht" brengt een in drukwekkende uitbeelding van de vroe gere schoonheid, de oorlogsverwoesting en het verbeten herstel van Walche ren, in het raam van de belevenissen van één man (op uitnemende wijze ge speeld door Kees Brusse), die op het eiland zijn geluk vond, verloor en her won. Het niet zo rijk voorziene reper toire van Nederlandse speelfilms heeft met deze film een waardevolle uitbrei ding ondergaan, die. temeer als winst kan worden, beschouwd, daar een aan grijpend drama 'uit onze jongste ge schiedenis er op indrukwekkende wijze in is vereeuwigd. - Tijdens de pauze van de galavoorstel ling heeft H.M. de Koningin verschil lende spelers en andere genodigden aan zich doen voorstellen. De première werd oa. bijgewoond door verscheidene Mi nisters. 2000 gerepatrieerde gezinnen zoeken huisvesting GEMEENTEN MOGEN EXTRA WONINGEN BOUWEN. Van de uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen, welke voorlopig zijn gehuis vest in opvangcentra en woonoorden, heeft in de afgelopen maanden slechts een .gering aantal een blijvende woon ruimte kunnen betrekken. Hierdoor dreigt een noodtoestand te ontstaan. In de nog resterende maanden van dit jaar zal voor ruim 2.000 gezinnen woon ruimte gevonden moeten worden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft daarom Ged. Staten der provinciën ver zocht een beroep te doen op de gemeen tebesturen om een aantal van de wo ningen. welke in dit jaar nog gereed komen, ter beschikking te stellen van uit Indonesië repatriërende gezinnen. Teneinde te voorkomen, dat andere gegadigden naar deze woningen hier door te zeer zouden worden gedupeerd, heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zich bereid verklaard de gemeenten, die aan de oproep gevolg geven, tegemoet te komen. Dit geschiedt door het voor deze gemeenten mogelijk te maken een extra aantal woningen te bouwen Dit extra aantal zal 20 25% hoger zijn dan het aantal nieuwe wo ningen, dat in het tijdvak van 1 Augus tus tot 31 December a.s. voor gerepatri- eerden wordt beschikbaar gesteld. De aldus extra gestelde woningen zullen met een verminderde premie of bijdrage moeten worden gebouwd. PRIJSWINNAARS HORECAF-TENTOONSTELLING. Prijswinnaars in de wedstrijd der „Sa lon Culinaire" op de Horecaftentoon- stelling te Amsterdam zijn: Ereprijzen: G. J. Kamps en Fred Lehman, koks van het Beurscafé-res-- taurant te Rotterdam en Th. A. van Adrichem, chef de cuisine van Seinpost Scheveningen. De twee eerste prijzen vielen ten deel aan J. T. van der Put van hotel Jan Tabak te Bussum en F. H. van Meekeren, ohef-kok van gebrs. Brinkman te Haarlem. De tweede orlj- zen kregen. A. Schuiling van Hötel de l'Europe, Amsterdam, en G. L. J. An- cher van Grand Hotel Centraal in Den Haag. De derde prijzen werden gewon nen door J. Pressel van de „Old Dutch" te Rotterdam en A. Schuiling van Hotel ae l'Europe te Amsterdam. De uitslag van de tafeldekwedstrijd, georganiseerd door de commissie voor Vakopleiding, luidde: le prijs: Hotel Central, Den Haag, 2e prijs hotel de Witte te Amersfoort, 3e prijs Hotel Ame rican te Amsterdam. De inzending van het Jaarbeursrestaurant kreeg, evenals die van hotel Jan Tabak, een eervolle vermelding. MINISTER STIKKER NAAR PARIJS. Minister Stikker .is gisteren in zijn kwaliteit van voorzitter van de organi satie voor de Europese Economische Samenwerking per vliegtuig naar Pa rijs 'vertrokken Hij wordt morgen te rug verwacht. ,.De Mussen", noemde de liefde het al lernoodzakelijkste om de jonge mensen te begrijpen en te grijpen. Hij schetste de arbeid in de clubhuizen, waar de vaak reeds gedegenereerde jeugd door geduld en toewijding van de leiding tot opbouwend werk wordt gebracht. Alleen eigen opbouwende arbeid geeft de mens morele kracht. Pater Duynstee van de Leidse RK Jeugdzorg, kwam tot dezelfde conclusie: het persoonlijk contact met de jeugd is van overwegend belang. Hij weidde daarbij uit over de opleiding van de so ciale werkers. Jeugdzorg is meer dan vrije-tljdsbestedlng. Alleen gemeen schapszin kan via buurtopvoeding wor den aangekweekt. De inleidingen lokten een geanimeer de gedachtemvisseling uit. Congres Mij Geneeskunst: Waarom nog geen zieken fondswet HUISARTS WORDT FISCAAL VERPLETTERD. In de aula van de Groningse Univer siteit werd gistermiddag in tegenwoor digheid van talrijke autoriteiten, o.w. de Staatssecretaris van Sociale Zaken, dr P. Muntendam, het ledencongres van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst geopend door de voorzitter dezer maatschappij dr J J. van der Horst. De heer L. F. C. van Erp Taalman Kip, oud-voorzitter der maatschappij, gaf een overzicht van het afgelopen verenigingsjaar. Met betrekking tot het Ziekenfonds- besluit zeide spreker, dat de artsen nog steeds werken onder de vigueur van dit besluit, zy het dan ook met een Zieken fondsraad, doch nog steeds zonder een Ziekenfondswet. De toestand is zo. dat de vrijwillig verzekerden, de aanvan kelijke dragers van de gedachte dei- ziekenfondsverzekering, een gediscrimi neerde kaste onder de verzekerden vor men en steeds meer dreigen te worden. Hierna sprak dr J. J. van der Horst over de toekomst van de huisarts. Ook hy schetste de totstandkoming en de ontwikkeling van het Ziekenfondsbe- sluit een dankbaar object, voor de na- tionaal-socialistische demagogie. Het aantal leden steeg hierdoor met meer dan 50 waardoor de Nederlandse arts niet alleen zijn werkzaamheden zag ver meerderen. doch ook het karakter van deze werkzaamheden zag veranderen. Het werk moest verricht worden in een jagend tempo, waarbij de patiënt niet gebaat is. Daarom juichte spreker de totstandkoming van een Ziekenfonds wet toe. Voorts zeide spr., dat juist de huis artsen fiscaal te zwaar worden be last. Het is vaak onmogelijk voor een jong arts zich te vestigen, doch hij kan het zonder de, drie grot-e begro- tingskosten: een groot huis, een auto en personeel niet stellen. Daarom wordt de uitweg vaak gezocht in veel te uitgebreide praktijken, en langere werkuren, hetgeen fnuikend is voor de toekomst van de huisarts. De toe komst van de huisarts dreigt te wor den verpletterd, aldus spreker, door de stoomwals van de fiscus. Nederlands Korea- detachement vertrekt half October NEEMT ONMIDDELLIJK AAN ACTIE DEEL. Volgens de laatste berichten zal het Nederlandse Korea-detachement half October rechtstreeks naar Korea varen en daar onmiddellijk na aankomst aan de acties deelnemen. Het detachement zal bestaan uit twee compagnieën als mede uit een stafcompagnie en een on dersteuningscompagnie, tesamen 725 man. Deze sterkte is ondertussen nog niet bereikt. De twee compagnieën, die vol gens de Amerikaanse organisatie uit 212 man leder moeten bestaan, tellen nog slechts ongeveer 170 man. „Zuiderkruis" en „Sibajak" Maandag in ons land IN TOTAAL 2900 PASSAGIERS. De „Zuiderkruis" en de „Sibajak". die de reis van Indonesië naar ons land in convooi hebben gevaren, worden Maan dag a.s. in de vroege morgen, met in totaal 2900 passagiers, aan deLloydkade te Rotterdam verwacht. Aan boord van de „Zuiderkruis" bevinden zich bijna 1650 demobiliserende militairen. De ont scheping zal Maandagmorgen om 9 uur beginnen. De „Sibajak" brengt ruim 1250 passa giers naar Nederland, grotendeels KNIL gezinsleden. De ontscheping van het schip zal Maandagmiddag om één uur beginnen. Gerna Gilmour schoot te kort De Canadese pianiste Gerna Gilmour, die gisteren in het Snouck Hurgronje- huis concerteerde, heeft hier geen goe de indrukken achtergelaten. Zij moge dan al gelijk aangekon digd in haar vaderland „grote tri omfen" gevierd hebben, voor de eisen van het Nederlandse berceps-concert- leven schieten haar prestaties ten enenmale te kort. Hier was zeker in de eerste num mers van het programma sprake van een ergerlijk amateurisme, zcwel tech nisch als naar de geest, van een muzi kaal onbegrip, van een gemis aan fijn zinnige nuanceringen, uitdrukkings kracht en plastisch vermogen, terwijl de talloze slordigheden in de uitvoerings- practijk, de omissie'.s in het noten schrift, de in het algemeen harde aan- siag en het overmatige pedaalgebruik, waardoor bijna alles bij voortduring in elkaar vloeide, deze avond maakte tot een, waarin wij niet anders konden doen, dan gelaten het einde afwach ten Weliswaar heeft het feit, dèt wij dit deden, ons nog in Liszt en de veelal langdradige Turina ogenblikken gege ven, waarin het niveau redelijk zelfs soms méér dan redelijk mocht heten, doch de onbevredigende totaalindruk kon er onmogelijk door gewijzigd wor den. Het staat ons niet aan, dit ook van elk raffinement gespeende spel nader te omschrijven. Gerna Gilmour zal haar speeltrant en inzichten radicaal moeten herzien, daarbij haar persoonlijkheid moeten verdiepen, wil zij kans maken, zich met enig succes op een Nederlands podium te vagen. Wij achten die kans intussen uiterst gering. Over belangstelling heeft zij echter niet te klagen gehad. H. INTREDE DS J. v. d. WIEI. Ds J. v. d. Wiel, Ned. Herv. predikant te IJmuiden, die het beroep in de vaca ture van ds J. Swijnenburg heeft aan vaard, zal op Zondag, 12 November, in de Pieterskerk zijn intrede doen in de Ned. Hen'. Gemeente. Aan de Gem. Universiteit te Am sterdam slaagde voor het candtdaatsexa- men 2e deel Geneeskunde, onze stadge noot, de heer N, D. Verhoef. Minister Schokking „Wij willen ons niet laten wegdrukken" FLINKE ZEESTRIJDKRACHT NODIG De minister van Oorlog, mr W. F. Schokking heeft gisteren te Rotterdam gesproken over „Onze defensieve taak binnen het Atlantisch Pact". Op het ogenblik is de Westeuropese defensie nog te zwak, maar in geval van oorlog moeien we in staat zijn de eer ste stoot op te vangen. De eerste maand zal in zo'n geval de kritiekste zijn. Ook Korea heeft ons dat geleerd, zo zeide hij. Voorts verklaarde de minister, dat Nederland zijn eigen plaats als zee macht behouden wil. Daar is de „West" dat buiten het Noordatlantische Pact valt. en onze grote koopvaardijvloot. De ervaring van de jongste wereld oorlog heeft ons geleerd, dat er voor een goede beveiliging een flinke zee- strijdkracht nodig is. Wij willen ons niet laten wegdrukken. Spreker eindigde met een beroep op de opofferingsgezindheid van de jonge ren. We moeten voorbereid zijn, al ho pen we, dat een nieuwe oorlog voorko men zal worden. „Belasting-vrij" sparen voor ongehuwde werk- PLAN VAN NATIONALE SPAARRAAD. Naar wy vernemen, kunnen onge huwde werknemers en werkneemsters van 16 tot ongeveer 25 jaar, wanneer het Ministerie van Financiën zulks goedkeurt, belastingvrij gaan sparen. Dit is een plan van de Nationale Spaarraad, volgens hetwelk zy een percentage van hun loon door de werkgever op een apart spaarboekje kunnen laten overschrijven. De belas ting zal dan worden berekend over het loon, verminderd met het te spa ren geld. Ook het geld, verdiend met overwer ken, zou onder deze spaarregeling komen te vallen. De Nationale Spaarraad hoopt, dat deze regeling een goede invloed zal hebben op de arbeidsproductiviteit. Leids Academisch Kunst centrum opent het seizoen MARCEL MARCEAU BRENGT PANTOMIMES. De pantomime is een in ons land wei nig beoefende soort van kunst, ook al wordt zij door toneel en dans gaarne .Ingeweven" in de prestaties, door beide geleverd. En tooh kan men ook op dit gebied kunst brengen met een grote K! Dat heeft de Fransman Marcel Marceau gisteravond in een volle schouwburg be wezen. Hij, leerling van Oharles Dullin en Etienne Decroux, creëert in de figuur „B:p" een onvergetelijk type, dat, aan leunend tegen de traditie van al het vroegere, toch een eigen plaats inneemt in de huidige verhoudingen der maat schappij. „Bip" is de meest moderne clown, die achter zijn Pierrot-gezicht verhult de levenstragedie. Hij moet zijn gehoor In humor het leven voorzetten. maar toch tegelijkertijd doen voelen het wrange, zelfs wrede, .dat daaraohter I schuil gaat. En daarin slaagt deze Fransman eenvoudig meesterlijk. Hoe weet hij met een wonderlijk zuivere be heersing van zijn li oh aam telkens rag fijn uit te beelden, wat hij wil uitdruk ken. En met welke fijne trouvailles en flitsende ingevingen wordt zijn weergave telkenmale gekruid en gemaakt tot iets uitzonderlijks. Hij confronteert het gehoor met soms heel eenvoudige gegevens, die licht aan slaan, doch men voelt, dat een levens waarnemer van zeer subtiel karakter deze visies uitbeeldt met een zeldzame geraffineerdheid van uitdrukkings kracht. Hoe veroverde hij reeds direct zijn publiek met die „loop-nabootsingen". Wij willen overigens het program niet op de voet volgen, we zullen volstaan met te constateren, dat hier op het ter rein van de pantomime wel het hoogste weid bereikt. Zowel in clownerie neem b.v. de hommelscène, de metro en het mondaine avondjes als in trage die, waarvan misschien de Japanse pan tomime wel het diepste aansloeg. Het was een kostelijke avond! Geen wonder, dat hem een daverend applaus ten deel viel, dat tenslotte aan groeide tot een ovatie, die aanhield, tot hij een „toetje" had gegeven. Bij de aanvang v*an het seizoen van het Academisch Kunst-Centrum, het was toch de eerste voorstelling, heeft de rector-magnificus, prof. S. T. Bok, warme hulde gebracht aan de organisa toren, die er wederom in geslaagd zijn, zulk een veelbelovend programma op elk gebied der kunst samen te stellen, welke hulde door de volle zaal op ver zoek gaarne met een klaterend applaus werd onderstreept. Prof. Bok wees nog op de overeenkomst tussen wetenschap en kunst in het zoeken naar de waar heid en op het feit. dat de wetenschap zo gaarne contact neemt met de kunst, ook al is het omgekeerde misschien niet altijd zo sterk het geval. M. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nel. recht: J. Th. de Smidt (Leiden); mej. F. J. Inckel (Den Haag»; voor het Candidaatsexamen Ned. recht de dames H. A. Visser (Den Haag). J. C. S. Ro- mijn. (Winschoten), E. J. Brizee 'Den Haag), W. H van der Laan (Haarlem), C. H. Nottrot (Haarlem), L. C. L. Huijdbs (Den Haag) en W. F. Klasens- v. d. Loo «Leiden) en de heren A. Calje (Hardinx\eld), J. L. Frima (Den Haag), W. A. Wagiendonk (Voorschoten), J. W, Bax (Vlaardingen) en F. Abell jv( Voorburg). UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat een ontwerp tot her ziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden van 18 April 1907. zoals dit bij raadsbesluit van 6 November 1933 is gehandhaafd en nader herzien ten aanzien van een terrein, gelegen aan de noordwestzijde van de P. J Blokstraat,, nabij de Hoge Rijndijk, met Ingang van 9 October a.s tot en met 6 November d a.v. voor een leder ter Inzage zal liggen ter gemeentesecretarie. afdeling Openbare Werken (kamer No. 111). Lelden, 6 October 1950. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK. HJIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllltllllllllllHU; Het hoedenprobleem is voor de vrouw ingewikkelder dan voor de man. We zullen er niet vèr naast zijn. wanneer we denken dat een vrouw over een nieuwe hoed soms slapeloze nachten heeft en een man nooit. Er zijn echter enkele momenten in een manneleven, waarin de hoed hem wérkelijk hogelijk interesseert: bij een bruiloft, een begrafenis en voor wat een 3 Octoberbestuurslid betreft hel. 3 Octoberfeest. In al die gevallen gaat het dan om dc „hoge hoed", die slechts de ware aristocratische gentleman siert en ieder ander belachelijk dóet schijnen. Was 't wonder, dat 100 jaar geleden een éndere hoed in Engeland haar intrede deed? De bolhoed van de uitvinder Bowler betekende een revolutie op het gebied der herenmode en was in een tijd. waarin de democratie meer en meer ging wedijveren met de aristocratie, tevens van wereld-historische betekenis. Sindsdien heeft de bolhoed een vlucht door de wereld gemaakt van ongekende snelheid: iedereen, die er niet tegen kon een hoge zije" te dragen, iedereen, die met zijn hoed in de wind worstelde en het gemak boven het ongemak prefereerde, greep naar de bolhoed als een verlossing. Dc heer Bowler had als-op-slag een massa mannen gelukkig gemaakt en zich hun vriendschap voor eeuwig verworven! H Men kan van mening verschillen en bijvoorbeeld zweren bij een deuk- 2 2 of strohoed: iedere man zal het toch met ons eens zijn, dat hij een soort 2 2 van democratisch-artistocralische waardigheid verkrijgt, zodra zijn ronde schedel met een bolhoed getooid wordt. Daarbij nog voorzien van een parapluie of een wandelstok liefst met 2 gouden knop voelt hij zich opgeheven naar regionen, waarin hij zich 2 boven de nederigste horde verheffen kan. EE Wanneer we dit plaatje van de leden uit drie generaties der familie Bowler bekijken het zijn de 84-jarige zoon van de uitvinder. Thomas William Bowler, met de kleinzoon Leslie Harold Bowler en achterklein- 2 2 zoon John Leslie Bowler. dan zien we. hoe zij dc modellen uit de jaren 2 1850, 1890 en 1950 met een zekere dictinctie glimlachend dragen, trots als jE zij nog altijd zijn op de ïllustre voorvader, die ganse nageslachten van j= mannen gelukkig wist te maken met een hoed, waaraan de tand des tijds nauwelijks kon knagen. EE Wij willen geen reclame maken voor hun product, maar zijn stellig van plan nog eens hun ingenieuse bolhoed boven de slapen te drukken, als 2 teken dat de oubollige waardigheid haar intrede in ons leven heeft 2 =S gedaan. j= Waarschijnlijk zal dat nog héél lang duren, maar ontkomen kunnen we er niet aan: éénmaal zal ook de bolhoed op ons haar stempel drukken 2 en dan die verheven demoeratisch-aristocratische allure schenken, waar- 2 2 naar we reeds zo lang vergeefs gesnakt hebben FANTASIO. HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirH EX-POLITIEKE GEVANGENEN UIT DE BEZETTINGSTIJD. Overlijden van C. van Holland herdacht Gisteravond werd in „Het Gulden Vlies" de jaarvergadering gehouden van het district Leiden van 'de Ned. Vereni ging van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. In verband met het overlijden van de heer C. van Holland, concierge van het Politiebureau en een actief lid van de vereniging in de Propaganda- commissie vervulde hij de functie van penningmeester wijdde de voorzitter, de heer L Questroo, aan het begin dei- vergadering enkele sympathieke woor den aan de nagedachtenis van de over ledene. Later op de avond deed dit eveneens de heer A Scheele, secretaris voor- Weth. loco-Burgemeester, van de Propaganda-commissie.'die Joegoslavië een lichtend voorbeeld I. (Van een bijzondere medewerker). Daartoe in staat gesteld door de Joego-Slavische autoriteiten hebben wij met een klein gezelschap Nederlandse studenten een studiereis gemaakt door Joego-Slavlë: het veelbesproken land van maarschalk Tito. BINNENLAND De vreemdelingenpolitie te Amster dam heeft op de Nleuwendijk aldaar 14 Italianen gearresteerd, die binnenkort als ongewenste vreemdelingen het land uit zullen worden gezet. Zij trachtten aan dc kost te komen door het venten met textiel en tapijten. De meesten hebben geen vaste woonplaats of werkkring. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in ons land bedroeg op 1 October 1.445.736 tegen 1 439 202 op 1 September, Op 1 September waren er 485.003 aangeslo tenen op het Ryksradiodlstrlbutlenet tegen 486.739 op 1 Augustus. Mr. F. H. Copes van Hasselt, de per manente Nederlandse vertegenwoordiger bij de International Civil Aviation Organisa tion" (I.e.A.O.) te Montreal, is gekozen tot voorzitter van het zogenaamde „Air Transport Committee" Zijn werkzaamhe den betreffen o.m. alle economische en statistische problemen, benevens die ter vergemakkelijking van het passagiers- en vrachtvervoer door de lucht. Te Nijmegen is uit de burgerij een groot comité opgericht; ter bevordering van de oprichting van een monument op de Grote Markt te Nijmegen ter gedaohte- nls van de talrijke soldaten uit Nijmegen, die ln de oorlog gesneuveld zijn. In Slttard is gisteren een zeer brutale roofoverval gepleegd. Mevrouw S. kwam over de Verlengde Helnssche weg en wilde zich naar het station begeven. Plotseling sprong een gemaskerde man achter een heg te voorschijn en wist de vrouw haar tasje te ontrukken. De rov;r wist met oe buit ruim f. 100.bevond zich ln het tasje te ontkomen, Het troepenschip ..General C. C. Bal- lou" wordt morgenochtend met repatrië rende troepen uit Indonesië voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping der opvarenden zal te twaalf uur ln de haven van Rotterdam beginnen. Mr dr J. ln 't Veld, de Nederlandse minister van Wederopbouw, is gisteren met de secretaris-generaal van zijn ministerie, dr Z. Y. van der Meer, per vliegtuig te Stockholm aangekomen. Zij zullen vandaag een onderhoud hebben met functlonnarls- scn van het Zweedse ministerie van Sociale Zaken en de Raad voor de Hulsvesting. Vanavond zijn zij de gasten van de Zweedse regering aan een diner en morgen bezoe ken zij Upsala. Vandaag viert jhr R. de Marees. van Swlnderen. oud-minister van Buitenlandse Zaken en oud-gezant der Nederlanden, zijn 90ste verjaardag. Jhr De Marees van Swln deren woont in Washington. De Amerikaanse torpedobootjagers „Soley" en „Furse" zullen van Maandag a.s. tot Donderdag een operationeel bezoek brengen aan Den Helder. De 1-jarige Johanna Vergroen is in de ouderlijke woning aan de Krulzemunt- strnat te Rotterdam ln een wasketel met bleckwater gevallen By aankomst in het Zuiderzlekehhuls bleek de kleine te zijn overleden, BUITENLAND Het observatorium van Faenza nabij Ravenna (ln Italië) heeft gisteravond een serie zeer hevige aardbevingen waargeno men, waarvan het epicentrum zou zijn gelegen op ongeveer 8.000 K.M.. De aard schokken duurden 4 uur Zij waren zo hevig, dat sommige apparaten van het observatorium onklaar geraakten. De Russische contrölecommissie heeft aan het ministerie van de staatsveiligheid der Oost-Duitse republiek bevolen een onderzoek in te stellen betreffende sabo tage van Selbmann (socialistisch-commu- nlstlsch) minister van nijverheid, en Rein- gruber, minister van vervoer van Oost- Dultsland, zo meldt de ..Neue Zeitung", het blad van de Amerikaanse hoge com- Sissie Beiden komen niet op de candlda- niyst voor de verkiezingen op 15 October a.s. voor. Dertig personen zyn om het leven gekomen of ernstig gewond bij een botsing tussen een arbelderstrcln en een Sovjet- russischc tank bij Nauen, in de Sovjet-zone van Duitsland. Van 7 tot en met 15 October a.s. zal de tuchtoefening „Emperor" worden ge houden ln en boven Groot-Brlttannië. De Nederlandse luchtstrijdkrachten nemen er aan deel met een versterkt squadron „Meteor"-straalJagers en grondpersoneel. De .Royal Air Force" zal voor het eerst vliegende vestingen gebruiken. Ook Amerikaanse ..superfort" bommen werpers en „Thunderjet" straaljagers zul- len van Britse bases af aan dè oefening deelnemen. in de bijeenkomst van dc ministers van financiën der Europese Marshall-lan den. die heden te Parijs zal worden ge houden, zal men trachten een gemeen schappelijke politiek uit te stippelen, die het de deelnemende landen mogelijk moet maken te voldoen aan de nieuwe defensie- en herbewapenlngsverpllchtlngen zonder de West-Europese economie te ontwrichten. Een dertigtal personen is gewond bij een ontploffing, veroorzaakt door een bot sing te Erie (Pennsylvania) tussen de snel trein BostonChicago en een ontspoorde trein met tankwagens. Op de ontploffing volgde een brand die echter door de brand weer spoedig geblust werd. Honderden Jonge Duitsers, die zijn uitgekozen voor een cultureel en opvoed kundig bezoek aan de Verenigde Staten, kunnen niet vertrekken wegens de nieuwe Amerikaanse veiligheidswet, die het ver lenen van visa aan voormalige leden van de Nazi-partij en aanverwante organisaties verbiedt. Een woordvoerder van de Amerikaanse hoge commissie ln Duitsland verklaarde, dat het buitengewoon moeilijk zal zijn voor de bezoeken aan de Verenigde Staten voldoende jeugdige Duitsers te vinden, die geen lid van de Hltler-Jugend of Bund Deutscher Maedel zyn geweest. Meer dan 2000 studenten van de universiteit van Tokio hebben in de kel- zeriyke universiteit gemanifesteerd tegen de beslissing der regering om communis- 10 unlversl- j fProduccerd worden. 'Een uitgebreid teltcn van Tokio hebben, een algemene oonnenstelsel is nu nodig om de voor- 1 staking afgekondigd. I raden zo eerlijk mogeiyk tc verdelen. al het licht liet Vallen op de verdien sten van de heer Van Holland in deze commissie en het aandeel, dat hij in breder verband in de verenigingswerk- zaamheden heeft gehad, Metf name noemde spreker de enthousiaste mede werking, welke de vereniging van cle heer Van Holland heeft ondervonden bij de organisat-.e van het congres, dat indertijd in Lelden gehouden we:d. De secretaris, de heer W M. v. d. Burg, deelde in zijn jaarverslag mede, dat de afdeling thans 134 leden, 11 be langstellende leden en 12 donateurs telt. Critiek werd in dit verslag geleverd op de plaats achter in de stoet welke de vereniging innam bij de jaarlijkse dodenherdenking tydens de stille tocht langs het tijdelijk monument op de Steenstraat. Indien hierin geen verande ring komt. overweegt men een afzon derlijke herdenking. Het financiële overzicht van de pen ningmeester, de heer S. Mazurel, liet een bevredigend geluid horen. Terwijl een achterstand van bijna f. 400.— kon worden ingelopen, heeft frien een batig saldo van ruim f 56De secretaris van de Propaganda-commissie, de heer A. Scheele, wees in zijn jaarverslag op de vele activiteiten, welke deze com missie heeft ontwikkeld, w.o. de ge slaagde St Nicolaas-pakkettenactie t.b.v. de kinderen der leden, waarvoor hy in het bijzonder hulde bracht aan mevr. Hendriksen—Snel. Terwy'l het bestuur bij acclamatie herkozen werd, werd de heer L. Questroo wederom als voorzitter benoemd. De heer M. I. Smit, dankte de voorzitter voor de prettige leiding. welke hÜ steeds aan de vereniging heeft gegeven. Nadat het verslag van het congres-1950 was uitgebracht, werden de heren H, J, Maas, J P. c. M. van Vonderen en A. Scheele in de kascommissie gekozen. Wy hebben ons daarbij volkomen vrij kunnen bewegen, mochten ons onder houden met wie wij wilden en konden op interessante wijze ervaringen en op vattingen uitwisselen, doordat vele Joe- go-Slaven uit het Noorden des lands Duits bleken te kunnen spreken. Opvallend waren voor ons al direct by ons bezoek aan de eerste de beste stad het ontbreken van reclames en de zeer geringe omvang van het ver keer. Maar wy begrepen al spoedig, dat reclame-afbeeldingen en reclame- slagzinnen ook overbodig zijn in een land als het nieuwe, communistische Joego-Slavië, waar alle fabrieken, winkels en transportbedrijven zyn ge- Gevolg van dit alles: lange ryen voor natlonaliseerd. Concurrentie bestaat distributiekantoren en winkels, immers niet meer! Aan vele Joegoslaven hebben wij ge vraagd, wat zy van de economische toe stand in hun land denken. Sommigen van hen bleken het niet eens tc zyn met de schaarste-polltiek van hun. rege ring. Zij meenden, dat het industriali satieplan van de communisten best wat langzamer tot ontwikkeling gebracht Ongetwijfeld ziet men wel afbeeldin gen en slagzinnen op de straten en plei nen, maar zij zijn van gans andere aard dan vroeger. In plaats van „Perse Persil" kan men nu lezen: „leve Tito" of kan men een j t flitsen re=erm? wat meer moeite zou doen om Auto's en fietsers ziin er nauweliiks1 Marshallhulp te krijgen, opdat de bevol- te bespeuren Er rijden een paar op de i 2'ouSkunneiront^lkkelenleVenSS:andaara Duitsers buitgemaakte vrachtauto's en 0U kunnen 0,lU ll!ke1™- Er zijn Intussen twee redenen aan te wyzen voor het drijven van dc Titoïsten naar snelle industrialisatie. Allereerst is er de wens om econo misch onafhankelijk te worden van de buitenwereld. De Joegoslavische com munisten hebben ons herhaaldelijk verteld, dat zij hun land tot een lich tend voorbeeld voor alle kleine landen willen maken door het absoluut onaf hankelijk te doen worden, zowel van Amerika als van Rusland, Zy willen laten zien, dat het niet nodig is om de wereld in t*.vee kampen te verde len. zij zullen een „derde macht" vormen. De tweede reden om Joegoslavië met spoed te industrialiseren moet men zoeken in de communistische mening, dat het vooral de arbeider is, die tot het Marxisme bekeerd kan worden, beter in ieder geval dan de boer. Op het ogenblik zyn er veel meer boeren dan arbeiders in Jocgo Slavië, maar de Titoïsten hopen, dat die verhouding met behulp van hun industrialisatic-vyfjaren-plannen te korte iyd zal veranderen. verder wat Skoda's uit de tijd, toen dit land nog bevriend was met het Oosten, i Dat is vrijwel alles. Maar de regering heeft goede plannen en hoopt binnen afzienbare tijd het tekort zowel met I Westerse hulp als door eigen kraohts- inspanning op te vullen. Dat tekort aan transportmiddelen is overigens niet het enige, dat de commu- nistische regering wil (en moet) weg-1 werken. Joego-Slavdë, dat al voor de1 oorlog een tamelijk arm land was en I dat door de oorlog zeer zware schade I heeft geleden, heeft op hst ogenblik zowel aan levensmiddelen ais aan pro- ductiemiddelen gebrek. Het tekort aan levensmiddelen zal voorlopig wel niet opgeheven worden, want de regering heeft besloten om de arbeidskrachten en machines zoveel mogelijk te gebruiken voor het fabri ceren van nieuwe machines. Het resultaat is dus, dat etenswaren en textiel in te- geringe hoeveelheden

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2