C Hel (eest van zuurstangen, je „dood-griezelen Koppen van Jut en draaiende sensaties rr Baggeren en gillen, laclien en eten Het geld vloeide als water J WOENSDAG 4 OCTOBER (Van een onzer redacteuren). Ja, het is een schoon feest geweest op het Schuttersveld. Tegen een uur of acht togen wij er met onze natuurlijk lieftallige metgezelle heen. Het vuurwerk was reeds lang uitgeknetterd, toen wij het Schuttersveld ver lieten. In de tussenliggende uren lieten wij ons rondsuizen in raket-banen, de lucht in slingeren op monstrueuze schommels, radbraken in ,,cake-walks", duizelig worden in ontelbare draaimolens (wij wórden nu eenmaal steeds onpasselijk van al die draaidingen. Maar ja, als je lieve metgezelle het wil. Wij schoten gelijk vuurpijlen in kleine en vinnige autootjes recht op andere feestvierenden aan (natuurlijk, het is veel gezelliger te botsen dan niet te bot sen), wij stopten onze magen vol met nougat, palingen, bonbons, zuurstangen, palingen en nog eens palingen, wij hosten niet want niemand hoste en gilden om niets of iets, wij zwierven van „altijd prijs"-tenten naar met-de- dood-spelende (zoals dat heet) motorrijders, wij vergokten dat het een lieve lust was tientallen en tientallen kwartjes (en wonnen geen enkele grote doos met weinig inhoud), wij gingen mysterieuze tenten binnen en kwamen mees tentijds met verontwaardigd gezicht naar buiten (de mens wil nu eenmaal bedrogen worden) en tenslotte deelden wij veel liefs en weinig leed (uiteinde lijk vloeiden uit ónze portemonnaie c.q. portefeuille zeer weinig dubbeltjes, weinig kwartjes en veel guldens) met onze charmante Dulcinea, die ons met niet te temmen energie van links naar rechts en van vóór op het terrein naar ergens vér achterop sleepte, badend door modder, stro en wederom modder. Ja, het is zeer zeker een schoon feest geweest. Hoogmogende Heren trotseerden modder Laten wij U een geheimpje verklappen. Wij zijn niét alleen gisteravond op het Schuttersveld geweest Ook Maan dagavond en gistermorgen dwaalden wij rond tussen de „ruim honderd at tracties". Maandag met een zeer getemperd vreugdegevoel daar Pluvius zich onge naakbaar toonde: verschillende keren barstte hij in toom los en liet de ar me feestvierenden verleppen tot drui- perige stukjes mens. Maar zodra was niet het laatste regendruppeltje op de doorweekte grond gevallen, of schuil plaatsen werden verlaten en men wor stelde zich weer over en door het ter rein, in een ware doodangst verkerende, dat op een hoogst ongemakkelijk ogen blik de schoenen in de modder blijyen steken. Nu, dat gebeurd? wel eens: Op kou senvoeten zagen wij een deftig aan gedaan heer géén lid van het bestuur der 3-October Vereniging!) met zijn schoenen in de hand tot zijn enkels wegzakkende in de bubber zich voort slepen. Hij voelde zich gelukkig niet genomen en had kennelijk zélfs het meeste genoegen in de escapade. Medelijden hadden wij daarentegen met de enkele Hoogmogende Heren, die, gewapend met hoge hoeden, pa raplui's, streepjes-broeken, verbluf fend uitte boorden en zwarte jassen als bouwwerken, modder, regen en alle andere ongemakken trotseerden om hun taak van „Hier Zijn Wij" t? vervullen. Maar ja, men is nu eenmaal bestuurslid van onze 3 October Ver eniging of men is het niet! Een glimpje vingen wij ten slotte nog op van onze burgervader, die wel niet op een paling kloof, in een schommel zat of z\jn geluk beproefde bij schie tende duikboten of bommen gooiende vliegtuigen, maar toch met kennelijk genoegen over het terrein rond dwaalde. „Gedaan" hebben wij feitelijk Maan dagavond niets op dat Schuttersveld. En waarom ook? Men kan niet twéé avonden achter elkaar kermis vieren! Dat zou tè veel van uithoudingsvermo gen en energie vergen en verder de ar me maag tè zwaar belasten. Wij liepen slechts rond om te neu zen waar w ij de volgende avond met onze vriendin heen zouden gaan. Het was een ondekkingsreis, een wate rige, maar zeer zeker een vruchtbare Men kon over de hoofden wandelen Om negen uur gistermorgen gingen de poorten van Het Vermaak weer open en niet lange tijd daarna was het op het Schuttersveld een drukte en vooral la waai van belang. De prijzen waren nog een kwartje en geen vijf en dertig cent (uiteraard voor uitbreiding vatbaar), de heer Pluvius had het veld moeten rui men en de lucht was blauw, zodat alles meewerkte om De Grote Dag tot een Succes te maken! „Stampvol" kon men het kermister rein nog niet noemen, maar ongetwij feld zal er toch wel een niet tot ver driet stemmend aantal kaartjes ver kocht zijn. Had men in het geheel geen belang stelling voor de juffrouw uit Egypte, die met officiële vergunning uit het land van de Njjl liet zien, dat zij geen hoofd had U weet het al: zjj werd in een klooster onthoofd en een dok ter hield haar in leven door onder meer kunstmatige voeding (iedere voorstelling!) de belangstelling voor die in licht badende tenten, in de wat minder modderige modder Hoeveel mensen er geweest zijn? Vraagt U het ons niet. Wij willen eer lijk bekennen, dat wij er niet de minste notie van hebben en dat wij o schan de er niet naar geïnformeerd hebben bij hen, die het konden weten. Maar van zulk belang is dat ook niet: U was er, Uw tante was er. Uw bakker was er. Uw kapper gaf acte de présence, Iedereen was er! En natuurlijk: op 3 October Viert Leiden Feest! Wie thuis bleef zitten was een knies oor of een hater van feestvieren! Robot Volta en de Millers EEN GERAAMTE WERD GESTOLEN. Plotseling stonden wij met onze feest- partner ergens in een hoekje van het terrein, waar een grijs gepakt heer lui de door een bezakdoekte microfoon de volke kond deed, dat achter het gor dijntje een grote gevlochten kogel stond opgesteld, waarin stoere duivels-op- motorfiétsen angstaanjagende toeren zouden uitvoeren. Uw verslaggever en de zijne houden van sensatie. Dus werden vier kwartjes geofferd om enige minuten de adem te kunnen inhouden Het was wérkelijk om te griezelen, indien U tenminste zenuwen als slecht opschriften, lieten wjj er rustig in lig gen, terwijl ook die tent, waar boven op de gevel een getrouwe copie van een Esquire-girl prijkte, voorbegegaan werd. Ten eerste waren wij niet in Parijs en ten tweede hóuden wij in het geheel niet van die in vroeger jaren door Varga geschapen schoonheden <U mag het ge loven of niet!). Dat U kaartjes met Piet Willemsen of Karei de Groot hebt gekocht mag wel als vaststaand aange nomen worden wij kochten, zoals wij al lieten doorschemeren, tientallen, doch gingen met lege handen verder terwijl, ja terwijl welke tent feitelijk niét met een bezoek werd vereerd? Het was een waar feest, een groots en echt Leids feest, In Den Haag, dat nog wel een Stad in optima forma is. wordt tegenwoor dig oók bijna niet gehost en is de stemming óók niet zo uitbundig als vooroorlogse jaren, zodat U, kermis bezoeker, er geen traan om behoeft te laten, dat het gisteravond niet zó vrolijk was uiterlijk althans als U meende, dat het zou zijn, afgaande op oude herinneringen. Maar toch: er viel niet te klagen, integendeel! Het vuurwerk-intermezzo om elf uur werd door drommen mensen gadegesla gen. alhoewel nóg grotere drommen rustig doorgingen koppen van Jut toe te takelen, in raketbanen rond te sui zen, op palingen te kluiven of wat dan ook maar in hun hoofd opkwam om te doen. Volgend jaar? Wij z(jn weer precent, al zouden wü een reis van enige dagen moeten ma ken (En dit hoofdzakelijk om te con troleren, of er wéér zoveel paling ge kloven wordt). Geen Kermis, een kermis zonder driedubbel lawaai Burgemeester Van Kinschot was als gewoonlijk present bij de uitreiking van haring en wittebrood. oorlogs touw had: de kleine Bob Mil ler naar aller waarschijnlijkheid wel geen familie van „De Millers" reed enkele keren, zoals geannonceerd werd, een snelheid van 50 tot 60 K.M. per uur, in sierlijke kronkels door de van staallinten gevlochten kogel, zijn broer Rubi Miller maakte het nóg angstaan jagender door met valhelm op een dozijil keren cirkeltjes te draaien van beneden naar boven. De slotapothe- se was het snorren van twee motoren in de kogelvormige baan, terwijl een in een geel truitje gestoken juffrouw o beweeglijk onder in de kooi stond. Indien u dit nu geen sensatie vond, ja, wat hadden die motorduivels dèn moeten doen? Ergens anders kon men zien, hoe Robot Volta lampjes deed gloeien, een reonbuisje deed glimmen en zelfs een petroleumlampje deed ontbranden, en dit alleen maar omdat hij „onderstroom' stond. Een heer in witte jas en een „verpleegster" zorgden voor het nood zakelijke decorum. Humbug? Zegt U het liever niet, indien de baas van het •spvl in de buurt is! Met man en macht werd op de kermis gewerkt aan het zo redelijk mogelijk houden van het terrein. Een ondankbare, maar een harde taak, waaraan velen vele krachten gaven. waar men ringen om blokjes moest i Ja, en dan waren er nog 98 andere gooien om In het bezit t? geraken van attracties, waaronder blinkend witte pa- een „schitterend" armbandhorloge llngtentjes hetwelk niemand lukte om de dood eenvoudige reden, dat de ring zó nauw om die blokjes paste, dat als men op twee centimeter afstand van het be geerd object stond het nóg niet uit voerbaar zou zijn was enigszins groter, de goklust van 't publiek was wéér aanzienlijker en ten slotte wa ren het de grote en grootste verma kelijkheden, die de meeste aandacht voor zich opeisten. In de loop van de dag keerde alles voor nagenoeg alle exploitanten ten goede, en gisteravond was het wel héél goed: men kon over de hoofden lopen zonder gevaar naar beneden te storten Ondanks modder op de grond: kermisvreugde optima forma in hoger sferen. Wij zullen niet verder precies voor U opsommen, wat wij al die uren op het Schuttersveld uitgevoerd hebben: U de?d dat alles zelf óók. U trok óók naar die loeiende groene slang, die open en dicht ging heel gezellig U voelde óók draadjes in Uw ge zicht wapperen, toen U ging griezelen in die tent met het geraamte, dat door een snoodaard meegesleurd werd, zeer tot verheugenis van het publiek, zeer ten ongerieve van de heren van het spul. die er ijlings voor zorgden, dat het hoogtepunt van al dat gegri?- zel weer op zijn plaatsje kwam te hangen. U en wij gooiden met blikjes op een schijf in een armzalige poging „iets" te winnen, er werd geschoten dat het een lieve lust was, juffrouwen, die in Üs woonden volgens de schreeuwende Met C'hiel de Boer in de Schouwburg Drie October is een feest van de openlucht, des te meer weten velen het te waarderen, dat er ook nog een caba retvoorstelling in het programma opge nomen is Men komt dan. moe van al het gedrentel, even op verhaal en ver zamelt weer nieuwe krachten voor het „dessert" van deze dag: het vuurwerk, hetgeen voor de meesten mede betekent: nog een laatste bezoek aan het Luna park Nu de Stadsgehoorzaal tijdelijk buiten gebruik is, had men de beschikking over de Schouwburg, waar zowel 's middags 'om 5 uur) als 's avonds een voorstel ling werd gegeven. Die van 's avonds, bijgewoond door verscheidene autori teiten. was uitverkocht. Chiel de Boer, een voortreffelijk ar tist, was er met zijn gezelschap en zijn schimmenspel, waarbij hij toepasselijke liedjes zong. Dan was er Moestafa al even vlot als Chiel die zorgde voor liedjes bij de gitaar. Dini van Amstel, Peter Aryons en Swen Smeele zochten het tenslotte meer in vrolijke sketches. Rust werd ons ook deze avond, zij het in ander opzicht, al evenmin gegund. In een minimum van tijd disten zij een maximum aan humor op, waarmede de aanwezigen zich uitermate amuseerden. Het bestuur van de 3 Octobervereeni- ging had met dit gezelschap een goede greep gedaan! De vliegerwedstrijd De krachtige Zuidwester heeft gister ochtend roet gegooid in de vliegerpot van vele aspirant-deelnemers. Met in zet van alles wat de familie aan vlie ger-techniek kon opbrengen is er in de afgelopen weken in tal van Leidse fa milies gewerkt aan de vervaardiging van kunstige vliegerproducten die be halve dat ze „mooi" moesten zijn, ten slotte ook nog de lucht in wilden gaan. Er ontstonden prachtige exemplaren, kunstig beplakt en schitterend gekleurd: enorme knapen van soms 2 Meter hoogte, met levensgrote hutspot-potten erop en veelvuldige herinneringen aan 3 October 1574. Helaas, alleen het transport naar het L.F.C.-terrein plaatste velen al voor onoverkomelijke moeilijkheden: de grote papieren op pervlakten vingen zoveel wind, dat Opa, Vader of grote broer eenvoudig geen kans zagen de vlieger heelhuids naar de Haagweg over te brengen. Zo lieten reeds aanstonds enkele deelnemers ver stek gaan. En op het LFC-veld voltrok zich het volgende drama. Daar rukte de felle zuidwester aan het vliegertouw en blies tegen het papieren spansel, dat de touwtjes knapten en de flarden erbij hingen. Menig kunstgewrocht, product van dagenlange noeste arbeid ging in enkele ogenblikken verloren. Maar er waren er ook, die de elementen trot- seeden, die in een oogwenk „stonden" en als vuurpijlen de lucht in schoten. Het leek ons voor de jury, bestaande uit de heren B van Jesingha. P. Herfkens en J. J. Robert een moeilijke taak de uitslag vast te stellen, doch zij slaagde daarin vlotweg. Het resultaat van haar beoordeling was: Grootste vlieger: 1. Wim Gijsman; 2. Hendr. de Jonge. Mooiste vlieger: 1 Gljs Bergman: 2 Henk Hoogstraten; 3. J. v, Venetië; 4. Fr. v. d. Broek; 5. Bram v. d. Spree; 6. Leo Luiks; 7. Henk Brusse; 8. Paul Hoot: 9. Chrisje Hillebrand; 10. Ko v Leeuwen Beste .uchtvaardigheid: 1 Henk Brus se, 2. KI Zuidema; 3. Mattle Zwarts: 4 Piet Flippo; 5. Jan Bekkering; 6. Francitto v. d. Hoek; 7. Jan de Haas; 8. Hendr. de Roos; 9. Jan Westbroek; 10. Anton van Zijp; 11. Leo Luiks; 12. Freddie Gressie. Het 3 Octoberbestuurslid, de heer M. de Marcas reikte na afloop de prijzen den op brandgevaar hebben gecontro leerd en Maandag en Dinsdag een per manente post op het Lunapark hadden ingenomen. Uiteraard had ook de brand weerkazerne een volledige bezetting, ter wijl de seinzaal via een alarmmelding met alle ..thuiszitters" in contaot stond. Sinds enkele jaren is het de gewoonte, dat de commandant en onder-comman dant met het dienstdoende personeel in de ochtend van 3 October aanzitten aan een haring- en broodmaaltijd. E?n Overal tussendoor hoge hoeden, nu en dan in troepen bij elkaar. Zij verdienen een pluim op hun hoed Feestvierend Leiden, dat gisteren zijn bevolking met enkele tienduizen den zag vermeerderd, heeft op een der gelijke dag altijd een grote groep wer kers in zijn midden. Mensen, die nu eenmaal geen gelegenheid hebben om met vrouw en kinderen opgewekt feest te vieren, enkel en alleen omdat hun plicht, welke op 3 October nog extra verzwaard is, hen roept. Zo heeft de politie voor deze gelegen heid versterkt met 45 man van de rijks politie, ran 's ochtens vroeg 'tot 's avonds laat, zij het met kleine tussenpozen, dienst gedaan. Eerst om 2 uur in de af gelopen nacht keerde de rust in de ge lederen terug. Al even eerder was het personeel van de Gem. Reinigingsdienst in actie ge komen R.uim 50 man gaven hieraan hun krachten, met als resultaat, dat Leidens straten hedenochtend in de vroegte al weer schoon waren. Onze waardering gaat ook uit tot de jongens" van de Brandweer, die reeds dagen tevoren alle kermisvermakelijkhe- 'n het portaal der kermisgangers. Al deze foto's L.D./Van Vliet. aardige gedachte, welke door de man schappen zeer op prijs gesteld wordt! En dan is er nog een groep van per sonen (mogen wij ze stille werkers noe men?), die hun vrije tijd ter beschik king stellen tot hulp aan de mensheid: de E.H.B.O.-ers. Wil de E.H.B.O.-orga- nlsatie haar werk naar behoren verrich ten, dan zijn op beide dagen niet min der dan 125 personen nodig. Bij taptoe en optocht, bij uitdeling van haring en wittebrood, bij de Koraalmuzlek en dan vooral op het Schuttersveld zijn het de E.H.B.O.-ers. die onmiddellijk klaar staan. In totaal moest de E.H.B.O. ruim 30 maal zijn assistentie verlenen, waar bij van geluk mag worden gesproken, dat slechts in een enkel geval opneming in het Acad. Ziekenhuis nodig was. Al deze van feestviering uitgesloten werkers verdienen voor hun plichtsop vatting een pluim cp de hoed. Bravo, met zulk een houding is onze gemeen schap gediend! IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM. Ook haring en hutspot voor de soldaten De dienstplichtigen van de lich ting 1950 II, die gisteren begon nen od te komen, vielen met hun neus in de haring. Ter herdenking van Leidens Ontzet had generaal mr H. J. Kruis, chef van de gene rale staf. namelijk beoaald. dat alle militairen van de Koninklijke Landmacht 's middags bij hun koffiemaaltijd als extraatje een nieuwe harine zouden ontvangen. Het avondeten bestond voor deze gelegenheid uit hutspot met klap stuk. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli JUBILEUMCONGRES VAN „HORECAF". Het jubileumcongres van de Neder landse Bond van Werkgevers in de ho tel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven .Horecaf' ls gistermiddag in de feestelijk versierde grote zaal van „Bellevue" te Amsterdam begonnen. De voorzitter, de heer W. G. Meijer, sprak een openingswoord, waarna mr dr Jaspar een inleiding hield over „Inter nationale samenwerking", drs Jansen, algemeen secretaris van de Sociaal-Eco nomische Raad, sprak ove- de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. Gisteravond woonden de congressis ten in de Stadsschouwburg tc Amster dam een opvoering bij van de operette „Die Fledermaus" van Johan Strauss. Vanochtend brachten de congressisten een bezoek aan de internationale Ho- recaf-tentoonsetelling in het Rai-ge- nmg maar èêns per jaar qedraaen in bouw Vanavond besluit een gala-banket c< d |dp officiële feestviering van het 60- da Sleutelstad. |jarIg jubileum en het Congres. Als kind kun je je per slot van reke- Wetsontwerp regeling Kleuteronderwijs KOSTEN 11*2 MILLIOEN GULDEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot regeling van het kleu teronderwijs en van de opleiding van leidsters bij dat onderwijs. Dit ontwerp moet worden gezien als een eerste stap in de richting van een volledige sanering van het kleu teronderwijs. De naleving van eisen, in het be lang van de gezondheid en een goede ontwikkeling der kleuters te stellen aan gebouwen en leidsters, moet aller eerst zoveel mogelijk worden gewaar borgd. De kosten, die vooi het Rijk uit het wetsontwerp voortspruiten, zullen voor lopig ten hoogste f. 11.500 000 bedragen, waarvan f. 11.200 000 als bij dragen Mn I de opleidingsscholen. Op 31 December 1948 bedroeg het aan tal kinderen, dat een kleuterschool be zocht 289.555. Bij een leerlingenschaal van 48. zoals dit ontwerp voorschrijft, zal waarschijnlijk ongeveer een gemid delde klassebezetting van 40 leerlingen worden verkregen. Hiervan uitgaande zijn voor 280.000 leerlingen ongeveer 7000 leerkrachten nodig. DUIZENDSTE VLUCHT NAAR NEW YORK. Morgen zal de K.L.M. haar 1000ste lijnvlucht cp New York uitvoeren. De dienst werd geopend op 2-1 Mei 1946. In i deza vlucht zijn vervoerd 61.000 passa- giers. 230.000 kg post en 2.130.000 kg I vracht; i 14.1 MilUcen kilometers werden afge- IlegS- i Op 12 November wordt de 500ste J vlucht over de Noordelijke route naar Curasao gemaakt. Van 6 Juni 1946 werd cp deze lijn 9.7 mlllioen km afge- ilegd. 32 000 Passagiers, 213.000 kg post 1 en 639.000 kg vracht werden vervoenL

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 7