STRALEND HERFSTWEER BEGUNSTIGDE 3 OCTOBERFEEST Pluvius ïaptoe-ers welwillend gezind Gewijde zang klonk in het Van der Werff park 2859 Leidenaars haalden hun „3 October-ontbijt" Wonderlijke bevrijding uit nood en dood 89ste Jaargang LEID5CH DAGBLAD Woensdag 4 October 1950 Tweede Blad No. 27117 De eerste muziek, kwart voor zeven uur op de Stationsv/eg. 3 October Vereeniging heen en weer om niets mis te laten lopen, terwijl zorg vuldig erop gelet werd. dat de juiste muziekkorpsen op de juiste tijd zouden vertrekken. Te even over halfaclit zette de kilo meters lange stoet zich in beweging, voorafgegaan door de C'hr. Muziek vereniging „Concordia", gevolgd door bestuur 3 October Vereeniging. Zwart stond het langs de straten, iedereen wilde er zich van overtui gen, of Jantje en Pietje, die meelie pen, wel hun best deden een zo goed mogelijke indruk tc maken. Dit deden niet alleen Jantje en Piet je, maar ook Kees en Klaas. Gerard en Marijke. Ansje en Nellie, of hoe die duizenden optochtclingen ook mogen heten. Het was een fleurig geheel, een stoet, het lange aanzien ten volle waard! In het Van der Werffpark nam 'het College van B. en W. verminderd 364 dagen van het jaar is Leiden in het prille ochtenduur een rustige 6tad, doch op 3 October kent die zelfde stad geen langslapers. Drom men mensen, waaronder de jeugd vooral sterk vertegenwoordigd, spoed den zich dan uit alle richtingen stad waarts. Reveille en koraalmuziek vor men de inzet van deze aan tradities zo rijke dag. Trekt de reveille haar honderden belangstellenden, een uur later by de koraalmuziek zijn deze honderden al tot duizenden aan gegroeid. Zo ook gisteren. Nog maar nauwelijks heeft de Stadhuisklok haar zeven slagen doen horen of het Leidse Politiemuziek- gezelschap,o.l.v.de heer B. Verwei, zet van af het balkon van het Stadhuis aan de zijde van het Stadhuisplein Leidens grote feestdag in met het Wilhelmus, gevolgd door nog enkele geestelijke lie deren en besloten met het Wien Neer land! Bloed. Een klankrijke inzet, welke o.m. werd bijgewoond door de burgemeester en zijn echtgenote, bestuursleden van de 3 Octobervereniging. w.o. uiteraard de voorzitter, de heer W. v. d. Laan, en tal van plaatselijke autoriteiten. Wij zou den ze deze dag nog op diverse plaatsen ontmoeten - Terwijl de bourdon in de Stadhuisto ren haar metalen stem deed weergal men, vulde zich het Van der Werffpark met honderden zangers (essen op de achtergrond het standbeeld van Leidens dappere burgervader ten tijde van het beleg en ontzet. Even 8 uur werd de koraalmuziek in gezet met het „Wilt heden nu treden", waarna twee verzen van Psalm 9 de Psalm, die zozeer herinneringen aan 1574 opwekt werden gezongen. Dank en loflied rijzen hier tot God omhoog. Van de overige nummers willen wij hier verder nog noemen het ..O Gh'y stad van Leyden". dat ook al heenwijst naar Leidens strijd en zegepraal in de bange dagen van 1574, en het hed van Koppelstok. Nadat de bekende Hymne „Lof zij den helden" is vertolkt, bood de heer G. van Reenen namens de zangers aan de bur gemeester een krans aan, met het ver zoek deze aan het standbeeld te doen ophangen. De burgemeester, die hieraan gaarne gevolg gaf. dankte dc zangers voor deze zinvolle traditie. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de koraalmu ziek, welke ook ditmaal onder leiding stond van de heer Leo Mens en met medewerking van de Chr. muziekvereni ging „Concordia' werd uitgevoerd, be sloten. En ook hiermede behoorde deze gewijde inzet weer tot het verleden De brandweer, dienende organisatie en derhalve in dienst, bediende zichzelf toch ooeen ogenblik en genoot van haring en witte brood. „Zo-hoort het, commandant" (links). Koraalmuziek, imponerend hoogtepunt niet zozeer van de feestviering als wel van de herdenking, tegen de waardige achtergrond van de beeltenis van de man, die in het centrum der 3 Octobergebeurtenissen stond, burgemeester Van der Werff. dooh leven". (Ps. 119: 157 en 118: 17). Deze jaarlijkse herhaling, aldus dr Oppenheimer, bewijst duidelijk, dat. ge schiedenis en geloof niet en nooit te scheiden zijn. Met ons geloof leven wij in de werkelijkheid van de historie. De tekst spreekt van gevaar en dreiging, van standvastigheid en vastberadenheid des geloofs en ten slotte van de wonder lijke en vrolijke bevrijding uit zonde en dood. De stryd van de Hollanders was een verdediging van de vrijheid van geloof en geweten; men zou liever de stad in brand steken, dan de slaven van de Spanjaarden worden. Deze fiere verkla ring van de Leidse vroedschap getuigt van geloofsmoed en -vertrouwen. Behalve de materiële strijd hadden de burgers hog een strijd in hun hart te voeren tussen de trouw aan God en de menselijke zwakheid en angst: Mijne vervolgers en wederpartijders zijn velen. Vervolgens wees spreker er op, dat ook in die dagen mensen een gewisse ondergang van de stad niet kunnen ke ren; alleen God kan dat „Alle raders waren radeloos, doch hoopten op de raad en goedheid van God, Die nog raad weet als de wijsheid der wijzen ten einde is, schreef een burger in die dagen. Deze geloofszekerheid bleef door alle innerlijke onzekerheid heen: maar van Uwe getuigenissen wijk ik niet. Intussen neemt de onzekerheid toe en zelfs burgemeester Van der Werff wordt op een moment moedeloos. De vijand j dachten onwillekeurig terug gaan naar dc jaren 19401945, toen wy streden voor de vrijheid van geloof en gewe ten. Thans worden deze weer bedreigd in West-Europa, God geve ons man nen, die even standvastig en vast beraden blyven in de verdediging van de geloofsvryheid als de helden van 1574. God behoede Nederland cn Lei den! Met het zingen van het zesde en vijftiende couplet van het Wilhelmus werd deze dienst besloten. weet daar handig gebruik van te Met de benen van de vloer ging hwk w—r best. De Leidenaars anno 1574 kunnen nauwelijks met méér belangstelling naar de hemel getuurd hebben in de dagen voorafgaande aan 3 October dan hun nazaten anno 1950. Toén te weinig water en te veel Oostenwindnu te veel water en te weinig Oostenwind. Het was om wanhopig te worden, eigenlijk al een maand langl Gedurende de gehele Septembermaand was Pluvius een dagelijkse bezoeker en dit werd verdrietiger naarmate de grote dag van Lei dens Ontzet naderde. Hoe zou het Schuttersveld er uit zien? Hoe zou het weer zich houden? Vertoonde de barometer nóg geen neiging tot vooruitgang? Ook De Bilt bood weinig houvast: buiig. Alsof we dat niet gewend waren. Met angst en vreze ging de Leidse burgerij haar 3 Octoberfeest tegemoet. Het zag er som hertjes uit Een half uur vóór het vertrek van de Taptoe van het Kaasmarktterrein plensde een gietbui onbarmhartig neer op de gymnastjes en padvinders, die in de stoet hun plaats zochten. Maar nauwelijks was het vertreksein gegeven of Pluvius trok zich terug en hij liet verstek gaan totdat de Taptoe goed en wel was afgeloperfc Maar toen betuigde hij zijn spijt over zijn tijdelijke afwezig heid met herhaalde gietbuien van tranen. Dinsdagmorgen Hoevelen zijn er gistermorgen wakker geworden met een zucht van verlich ting toen de zon in hun slaapkamer scheen? En zonnig is het de gehele dag gebleven. Dat was het grote wonder van deze dag, waarover iedereen sprak en waarover iedereen zich verheugde. Wat zou er van de Bedrijfsparade terecht zijn gekomen, wanneer de zon de kleuren weelde niet volledig tot haar recht had gebracht? En wat van het Schutters veld, waar de situatie toch al niet bepaald ideaal was te noemen? Nog enkele regenbuien er bij en de toestand zou catastrofaal zijn geweest! Nu bleek het nog juist mogelijk om met inspanning van alle krachten het kermisterrein althans enigszins begaanbaar te maken Van zes uur des morgens tot 5 uur gistermiddag bleven vrachtauto's met koolas af en aan rijden om de hardnekkig terugkerende modderpoelen te dempen. Enige cijfers mogen tenslotte illustreren hoeveel moeite het 3 Octo- berbestuur, in het bijzonder de terreincommissaris, de heer H. E. van der Heide, en zijn medewerkers zich gegeven hebben om er van te maken wat er onder de gegeven omstandigheden nog van te maken viel. In de laatste dagen zogen achttien wagens van de Gem. Reinigingsdienst ruim 60.000 liter water en modder van het Schuttersveld en voorts werd er niet minder dan 250 ku bieke meter koolas en 15.000 kg stro gestort. Zeker: het terrein was niet fraai en men kwam er zonder modderschoenen niet af. Maar zónder al deze maatregelen en inspanningen, zou het er hope loos hebben uitgezien. Dat het Schuttersveld toch wederom door vele tien duizenden is bezocht, was alleen mogelijk door deze activiteiten. Daarvoor past een woord van oprechte hulde! Historie en traditie Gezellige drukte rond de Waag Indien er écn traditie tot de Leidenaars 6preekt, dan is het de uitdeling van haring en wit tebrood. Dit jaar 'hebben dat zelfs 2859 ingezetenen, die zich voor het in ontvangst nemen van deze feest gave hadden aangemeld, verstaan, een aantal dat nog 500 hoger ligt dan vorig jaar. Bovendien.... dit is niet alleen een vasthouden aan een traditie, doch vooral een levendig houden van de historie. In het Waaggebouw, waar de goud gele broden hoog lagen opgestapeld en de tonnen zeebanket waven aangevoerd, zijn gisterochtend gedienstige Jof fers", die zich in 't geheel niets aan trokken van die glibberige harinkjes, en hooggehoede heren, deftig in 't zwart, enkele uren met de uitreiking bezig ge weest. Tegen 9 uur kregen zij zelfs korte tijd assistentie van Leidens bur gervader. die zijn bevolking maar wat gaarne dit „3 October-ontbijt" ter hand stelde. Groot was daarbij zijp ehthou- siasme en wederkerig stelden zijn burgers dit burgermeesterliik ingrijpen op prijs. Wie er al zo kwamen? Natuurlijk de heer Van der Laan, die nog nimmer op 3 October overgeslagen heeft om zijn feestgave in ontvangt te nemen, en dan waren daar verder de jeugd en de ouder dom. rijk en aim in bonte schakering dooreen. De Buurtvereniging Tuinstad- wijk met muziek voorop was ook dit jaar weer op het appèl. Een vro lijke stoet van tevreden Leidenaars! En tijdens dit komen en gaan speelde de Harmoniekapel T. en D. er lustig op los. Slechts de „haring-rhapsodie" ont brak op dit muzikaal menu! Een aar dige afwisseling bood dit iaar het in vrijheid stellen van plm. 1000 postdui ven verzorgd door de leden van de Leidse Concourscommissle. Rond de Waag was het deze ochtend een gezel- lige drukte! In een vlot speech je heeft de praeses- collegii van het L.S.C., de heer M, S. H. G. Heerma van Voss, de dames van de commissie van bijstand bij de uit reiking van de haring, het traditionele flesje eau de cologne aangeboden, ter wijl de heren-brooduitdelers ditmaal voor 't eerst door de firma Sanders werden ven-ast met een stuk toiletzeep. Inmiddels defileerden Pro Patria en een detachement mariniers van de Kon. Marine voor de autoriteiten, die zich voor het bordes van het stadhuis hadden opgesteld. Vooraf gegaan dooi de Marinierskapel marcheerden de manschappen in coi-recte houding voorbij. Het défilé, dat werd afgeno men door de garnizoenscommandant, kapitein J. Heller, trok ook van de ziide van het publiek grote belangstel ling. Ongeveer gelijkertijd maakte ook de Haagse Tramharmonie een muzi kale rondwandeling door de stad. Be halve het „springen" van de fontein op de vismarkt was er in de ochtend uren gelegenheid om in De Lakenhal de tentoonstelling, betrekking heb bend op het beleg en ontzet van Lei den. te bezichtigen. In totaal hebben hier bijna 2400 personen gebruik van gemaakt. In de Pieterskerk Glorieus trok Pro Patria een kaarsrechte lijn door de Sleutelstad tijdens de militaire parade, die in de ochtenduren vooral op de Breestraot veel belang stelling trok* „He zal niet sterven doch leven" I Krachtens het besluit van 1574 van de Leidse Vroedschap, waarbij be paald werd, dat telkenjare het ontzet van Leiden zou worden herdacht in I een speciale dankstond, werd gister- ochtend in de Pieterskerk een dienst gehouden, waarin dr K. E. H. Oppen- I heimer voorging. Als tekst voor deze ure was gekozen: „Mijn vervolgers en mijne wederpartij- I ders zijn velen, maar van Uw getuige- I nissen wijk ik niet. Ik zal niet sterven, ken en bestormt de harten der burgere zozeer, dat de vroedschap besluit te gaan onderhandelen. De Spanjaarden traineren de onderhandelingen echter, hetgeen hun noodlottig wordt, want de redding is nabij. Op 1 October is er niets eetbaars meer in de stad, de pest woedt vrese lijk en de onenigheid groeit. God al leen weet wat zij geleden hebben. Dan op 3 October vaart de geuzen vloot bin nen en weergaloos ls de vreugde: Ik zal niet sterven, doch leven! Than3 danken wij God voor wat Hij 376 jaar geleden heeft gewrocht. Dr Oppenheimer wees er voorts op, dat t>ü deze geschiedenis onze ge- Vijfduizend man trokken van Kaasmarkt over Van der Werffpark naar Levendaal Het hoogtepunt van de Maandag avond was niet de kennis verre van dat maar de „Grote Taptoe", een traditievolle naam, alhoewel men beter van een muzikale rondwandeling kan spreken.. Te ongeveer 7 uur stroomden de dui zenden deelnemers 5000 is geen slechte schatting op de Kaasmarkt tezamen om zich op te stellen voor de Grote Taptoe. De regen deed zich gel den, zodat het vooruitzicht allesbehalve gunstig genoemd kon worden. Ijverig draafden heren bestuursleden van de met wethouder Van der Kwaak in stramme houding de parade af, terwijl de heer W. van der Laan, 1ste voorzit ter der 3 October Vereeniging, bij het 3 October monument een krans legde. Een daad van piëteit jegens hen, die eeuwen geleden voor de vrijheid van onze stad streden. Rest nog te melden, dat naast „Con cordia'' in even indrukwekkende hou ding voor de luidruchtige injecties zorgden „De Post", ,,T en D", „Werk- mans Wilskracht", „Nieuw Leven" en „Warmonds Fanfare". AI hun leden verdienen een extra pluim! De regen, product van Pluvius, hield zich gelukkig tydens de gehele Grote Taptoe in de wolken verborgen, zo dat ook die heer Pluvius een pluim verdient. Voor zaken doen moet je bij tijd en wijle kind kunnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5