Korea voor de Verenigde Naties „Nederland diep geschokt door militaire actie tegen Ambon" W. v. d. Laan ontvangt zilveren ere-penning van Leiden door ingezet Volledige aanval Indonesië Het eiland is geheel'ingesloten WEERBERICHT Congres der Labourpartij 89ste Jaargang WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 No. 27117, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1 Lelden - Giro no. 57055 Scherp protest van Dr Drees: Volgens militaire kringen te Djakarta heeft Indonesië een volledige aanval tegen het eiland Ambon gericht. Volgens genoemde kringen hebben eenheden van leger, luchtmacht en marine het eiland ingesloten en zijn militairen op enige plaatsen aan land gegaan. De landingsoperaties zijn op 26 September begonnen, aldus vernam de politieke correspondent van Aneta in gezaghebbende kringen, toen hij vragen stelde naar aanleiding van de omtrent Ambon in omloop zijnde berichten. Men voegde hieraan toe, dat tot nu toe de operaties volgens plan verlopen. De deelnemende troepen staan onder leiding van kolonel Kawilarang. In ge noemde kringen werd gezegd, ,,dat Ambon dermate geïsoleerd was, dat uit wijken van de opstandelingen uitgesloten was". GROTE VERONTRUSTING. Minister-president dr W. Drees, heeft namens de Nederlandse regering gis teren het volgende telegram gericht tot de Indonesische minister-president, mr Moh Natsir: ,,Met grote verontrusting nam de Nederlandse regering kennis van de mili taire actie, welke door de regering van de Republiek Indonesië tegen Ambon is ingezets De teleurstelling over dit bericht was te groter, omdat tot op het laatste ogenblik niet slechts de hoop, maar ook de verwachting mocht worden ge koesterd, dat Uw regering met het voornemen was bezield om het conflict met Ambon zonder geweld van wapenen tot oplossing te brengen. De zending van minister Leimena rechtvaardigde deze verwachting. Ik mag niet nalaten Uwe Excellentie mede te delen, dat deze militaire actie niet alleen de Nederlandse regering, maar het gehele Nederlandse volk diep heeft geschokt en niet het minst hen, die gedreven door oprechte sympathie voor de nationale aspiraties van het Indonesische volk de ontwikkeling van de onafhankelijke Indo.nesische staat met grote belangstelling hebben gevolgd. Het Nederlandse volk kan niet onverschillig staan tegenover deze strijd. Niet alleen is Nederland nog steeds belast met de verantwoordelijkheid voor een aantal nog niet gerepatrieerde Ambonnese militairen, bij wie deze nieuwe ontwikkelingen de grootste onrust kunnen verwekken, maar vooral gevoelt ons volk zwaar de verantwoordelijkheid voor het feit, dat het door overdracht van de souvereiniteit de zorg voor het welzijn van de Ambonnese bevolking uit handen heeft gegeven. Met het oog op de ernst van de situatie, welke door deze ontwikkeling is ontstaan, acht ik het mijn plicht een openlijk persoonlijk beroep te doen óp Uwe Excellentie om alsnog er toe mede te werken, dat de strijd wordt ge staakt en langs vreedzame weg naar een oplossing gestreefd wordt", aldus dr Drees. Een woordvoerder van dit ministe rie zeide dat een verklaring zou wor den afgelegd, „zodra wij gereed zijn". Hy weigerde een verklaring te geven voor het stilzwijgen. Correspondenten beschikken niet over middelen om het gebied van Ambon te bereiken. Radio-Ambon zond gisteren laat op de dag wederom het bericht uit, dat Indo nesische troepen in Toelehoe, een klein dorp aan de Noordkust van het eiland Ambon, zes dagen te voren geland wa ren. Zij waren doorgedrongen tot Soeli- ongeveer 5 km verder, waar zij op sterke tegenstand van de Ambonnezen stuit waren, aldus dit bericht Leiders van Londense gasstaking vervolgd De Britse regering heeft een gerech telijke vervolging ingesteld tegen tien leiders van de Londense gasstaking. Da procureur-generaal, sir Gartley Shawcross, heeft daartoe opdracht ge geven na een kabinetsvergadering De vervolging is gebaseerd op een 75 jaar oude wet. De 1.500 stakende onderhoudsarbeiders van de gasbedrijven hebben echter een stemmig besloten het werk niet te her vatten. Op een massa-bijeenkomst had den vakverenigingsfunctionnarissen, die tegen de staking iajn, getracht de man nen weer aan het werk te krijgen. MONTGOMERY VOOR BESPREKINGEN IN ONS LAND. Veldmaarschalk Montgomery arriveerde gisteren te Den Haag voor een routine bezoek. Hij zal waarschijnlijk vier of vijf da gen in ons land blijven en besprekin gen voeren met de Nederlandse Minis ter van Oorlog en militaire autoritei- Gemeentebestuur uit zijn dank Het was een wel zeer sympathieke gedachte van het Gemeentebestuur van Lelden om op de taptoe-avond aan de populaire voorzitter van de 3 Octobcr- vereniging, dc heer W. v. d. Laan, die nog kort geleden zijn 80ste verjaardag mocht vieren en over enkele maanden de leiding van deze vereniging, welke hjj nu 27 jaren met grote liefde en onbaatzuchtige trouw heeft mogen voeren, aan jongere handen zal overdragen, de zilveren crc-penning van dc Sleutelstad uit te reiken,een onderscheiding, die in slechts hoogst enkele gevallen wordt verleend. (Foto Lcidsch Dagblad/Van Vliet) ge- I ten. Montgomery logeert ten huize van de Britse ambassadeur. MAAK EIND AAN BLOEDVERGIETEN Voordat in een druk bezochte verga dering van de Stichting „Door de E?uwen Trouw", die gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam werd ge houden. begon, werd bovenstaand tele gram voorgelezen, waarna de 1300 aan wezigen eenstemmig besloten een tele gram te zenden aan dr Drees en de voorzitters van belde Kamers der Sta- ten-Generaal, met betrekking tot de aanvang der vijandelijkheden op Am- bon. In dit telegram wordt grote veront waardiging geuit over de aanval, die is ingezet tegen Ambon met materiaal, dat door de Nederlandse strijdkrach ten destijds aan dc R.I.S. werd over gedragen. Verzocht werd stappen te nemen om aan dit bloedvergieten een einde te maken cn te ijveren voor het zelfbeschikkingsrecht van een broeder volk, dat gedurende ecuwen een ont roerende trouw aan Nederland en Oranje heeft betuigd. KAPPERS TE OBERAMMERGAU HEBBEN DRUK WERK. Nu de passiespelen te Oberammergau voorbij zijn, hebben de kappers het in deze plaats zo druk om degenen, die aan genoemde spelen medededen bet, haar te knippen en de baard te scheren, dat zü extra-personeel hebben moeten aannemen. Ook de dameskappers hebben handen vol werk, daar de vrouwen en meisjes, die aan de passiespelen deelnamen, sinds November 1949 het haar niet meer hebben laten knippen. Ongeveer 300 inwoners van Oberam mergau zullen nog een tijdje hun „pas- siespelbaard" laten staan, daar zij zullen meespelen in de film „Gnade ueber Oberammergau". OPKLARINGEN. De Bilt venvacht tot morgenavond: Biina overal droog weer met nu en dan opklaringen Matige tot krachtige Zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur). 5 OCTOBER. Zon op: 6 46 uur; onder: 13 10 uur. Maan op: 23 39 uur: onder: 1613 uur Hoogwater te Katwijk te 9 08 en 21.46 uur (Doodtij). Dit nunyner bestaat uit tien pagina's. LUIT.-ADMIRAAL HELFRICH WIL BEROEP OP AMERIKA EN AUSTRALIË. Lult.-admiraal C E. L. Helfrich zeide op deze avond, dat het z.il. geen nut heeft zich om hulp voor Ambon te wenden tot de Nederlandse regering, die de Republiek Zuid-Molukken zelfs niet erkend heeft. Hij stelde voor een beroep te doen op de publieke opinie in Amerika en Aus tralië. Russisch tegenvoorstel In een redevoering van 90 minuten is dc Russische minister Wysjinsky in de politieke commissie van de Assem- blée tot een tegenaanval overgegaan, door een resolutie in te dienen, waar in wordt gevraagd om onmiddellijk staken van het vuren en het terug trekken van alle buitenlandse troepen uit Korea. Deze resolutie, die uit zeven pun ten bestaat is duidetfk bedoeld als een tegenzet tefren het voorstel van de acht mogendheden waaronder Nederland waarin wordt gevraagd om een verenigd Korea en verkiezin gen onder hoede van de V.N. De zeven punten van het Russische voorstel zijn: 1. Onmiddellijk stoken van het vuren. 2. Terugtrekken van alle buitenlandse troepen. 3. Verkiezingen in het hele land. 4. Vorming van een commissie van Noord- en Zuid-Koreanen, die de ver kiezingen moeten controleren, 5. Ook worden verkiezingen gecontro leerd dcor een UNO-commissie, waarin zitting hebben Rusland en Rood-China. 6 Een herstelplan der V.N. Korea-vrijwilligers niet naar België MEERDAAGSE-OEFENING IN DE HARSKAMP. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, gaat de vastge stelde oefening van de Korea-vrijwilli- gers in België niet door. ter voorko ming van tijdverlies. Het contingent vrijwilligers zal namelijk in de tweede helft van deze maand vertrekken en voordien moeten de mannen nog in schepingsverlof hebben. Inplaats van naar België te reizen, zijn de vrijwilli gers gisterochtend naar het oefenter rein in de Harskamp vertrokken onder leidine van kapitein W. Eekhout. waar zij onderlinge gevecht- en schietosfe- In Amerika, omdat de goede Ame- nlngen zullen houden. Morgen gaan zij 7. Korea lid der V.N. zodra er een re gering voor het hele land is gevormd. Britse en Amerikaanse woordvoerders gaven te kennen, dat het Russische voorstel de huidige situatie volkomen uit het cog verliest. Warren Austfn zei. dat Rusland nu de agressor en het slachtoffer op gelijke voet wil stellen. India heeft zich verzet tegen het doen binnenrukken van troepen der VJN. in Noord-Korea en deze daar te laten, tot dat de stabiliteit in Korea hersteld zou zijn. Sir Benegal Rau, de gedelegeerde van India, verklaarde, dat het zenden van troenen der VN, paar Noord-Korea en de Noord-Koreaanse oppositie zou in tensiveren en de spanning in het land vergroten. Tevoren had de Australische minister van buitenlandse zaken, Spender, er op aangedrongen de door acht mogendhe den ingediende resoluitie aan te nemen „met de snelheid, die zij verdient". Sir Benegal Rau verklaarde, dat In dia zich ten opzichte van de Britse zo wel als van de Russische resolutie in zake Korea van stemming zal onthou den. Canada, de Philippijnen, Noorwegen en nationalistisch China spraken zich to gen de Russische resolutie en voor het Britse plan uit. „Gij hebt zeer veel voor Leiden gedaan" Een en ander vond plaats tijdens de officiële ontvangst van de 3 Octoberver- eniging op het Stadhuis, welke ditmaal in tegenstelling met vorige Jaren, toen zulks tijdens het voorbijtrekken van d> stoet plaats vond, eerst na afloop van de taptoe geschiedde. Behalve door het voltallige bestuur der 3 Octobervereni- rikaan zal gruwen van de naakte feiten cn hy zicli zal ergeren over de onjuiste voorlichting, waarvan hij de dupe werd. Tot Australië, omdat één blik op de kaart toont van welk be lang de Zuid-Molukken naast Nieuw- Guinca voor de natuurlijke bescher ming van Australië zijn. Ten slotte dankte de heer P. Lokollo, minister van Voedselvoorziening en bevoorrading van de Republiek Zuid- Molukken de aanwezigen voor de steun, die zij Ambon in dit moeilijke uur ver lenen. naar Oldebroek waar een oefening m combinatie met artillerie plaats heeft. Vriidag heeft dan weer een oefening in de Harskamp plaats in groot verband en Zaterdag keren zii naar Den Haag terug. Ramp op boot in Columbia 28 SLACHTOFFERS. Te Barranca Mermeja. een oliecen trum 280 km ten Noorden van Bogota in Columbia, zijn 28 personen bij een scheepsbrand omgekomen zo meldt het Columbiaanse blad „Tiempo" Een sleepboot van 443 ton. die olie en passagiers vervoerde, zou door de blik- fensie betrachtte heden een stilzwij- j sem getroffen zijn en in brand gevlogen. gen met betrekking tot de berichten, I Zes personen werden ernstig gewond, - - - - - - - ZWIJGENDE INDONESISCHE AUTORITEITEN. Het Indonesische Ministerie van De- dal Indonesische militairen op het eiland Ambon geland waren en dat zwaar gevochten werd. Toen de vlammen uitstierven, vond men het lijk van de kapitein, die nog het stuurwiel omklemd hield. 9 Met fraaie hoeden op het hoofd arri veerden op het Londense vliegveld, de ,,0/owo" van Ov/o, Obo Alaiyeluwa Olagbegi II, en zijn vrouw. Owo is de voornaamste stad van deWest-Nige- riaonse provincie Ondo. Het echtpaar zal een reis van zes weken door Groot- Briftannië maken. De voorzitter van de Britse Labour- I party, Sam Watson, heeft tegenover 1500 afgevaardigden naar het jaar- congres van de partij verklaard, niet te geloven aan een nieuwe wereld oorlog. „Wij koesteren geen vijandschap je gens Rusland of het Russische volk", zo verklaarde hii in ziin openingsrede. „Alles wat wij vragen is, met rust ge laten te worden om onze taak te vol brengen. evenals wij in 1917 verzochten de Russen met rust te laten". Volgens Watson zouden twee dingen alleen de oorlog kunnen uitbannen: ae verlossing van de in ontwikkeling achter gebleven volken van verschrikkelijke armoede en de verspreiding van de werkeliike de mocratie over de gehele wereld. De voorzitter verdedigde krachtig de internationale en defensiepolitiek van Labour. Hugh Dation verklaarde in antwoord op een desbetreffende vraag, dat het j partijbestuur zowel als de regering met kracht streefden naar betrekkingen met Joego-Slavië van zo vriendelijk mogelijke aard. Verschillende gedelegeerden spraken hun teleurstelling er over uit, dat dc nationalisatie van de voornaamste industrieën in gebreke was gebleven de gehoopte verbetering te bren gen. Arthur Deakin, de leider van het ge weldige verbond van Transport and General Workers, moest ziin stem bo ven de kreten van afkeuring verheffen, toen hii de gedelegeerdedn in krachtige I bewoordingen verweet dat zij hun „col- lega's in de raad van beheer der gena tionaliseerde bedrijven in hun hemd zetten". Bij de verkiezingen voor het bestuur van de Labourpartii heeft de minister van gezondheid Aneurin Bevan de meeste stemmen behaald, namelijk 849.000, dat is 89.000 meer dan verle den jaar. Voor het eerst werden twee Jongere parlementsleden In het bestuur gekozen, die zich wel eens „heethoof- j dig" in het parlement hebben gedra gen. Ian Mlkardo kreeg meer stemmen 1 dan drie ministers die niet gekozen I werden (Philip Noel Baker en Hilarv j j Marquand. resp. minister van brand-1 stof en energie en voor de pensioenen. en James Callaghan. financieel secre- i taris bij het ministerie van financiën). De afdeling van het bestuur, waarin vertegenwoordigers der kiesdistricten j zitting hebben, werd als volgt samen- gesteld: Bevan (849.000 stemmen). Ja-' mes Griffiths, minister van koloniën (781.000), Herbert Morrisin. plaatsver-1 vangend minister-president <671.000),! Hugh Dalton, minister voor de steden- bouwplannen (654.000), Emanuel Shin- j well, minister van defensie (604,000). Tome Driberg (588,000) en Ian Mikardo j 367.000. Sam Watson kreeg de meeste stem men in de vakverenigingsafdeling van het bestuur Met algemene stemmen werd Arthur Greenwood, voormalig ka binetsminister en een der populairste figuren der partii. tot penningmeester gekocen. De Engelse minister-president Attlee verklaarde, dat z\jn regering nooit aan het compromis van een coalitie zal toegeven. De socialistische poli- I tiek noemde Attlee „de enige hoop od vrede en sociale rechtvaardigheid". Öe volgende algemene verkiezingen Burgemeester Van Kinschot reikt de heer Van der Laan de zilveren erepenning van de stad Leiden uit. ging, werd deze plechtigheid mede bij gewoond door de wethouders J. C. van Schaik, A J. Jongeleen en S. Menken (wethouder D. v. d Kwaak was onge- I steld), de gemeente-secretaris, mr J. Bool, de rector - magnificus, prof. ar S. T. Bok. het Collegium van het L.S.C., het bestuur van de V.V.S.L., de nieuwa garnizoenscommandant, kapitein J. Hel ler en enkele bestuursleden van de Gro ninger zustervereniging. De burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, die allereerst wees op het aanstaande afscheid van de heer Van der La,an als vooratter van de 3 Octo bervereniging, een afscheid dat tot wee moed stemt, herinnerde voorts aan de komst van de heer Van der Laan in deze gemeente. Reeds kort na Uw ves tiging in deze stad, aldus spr., stelde U zioh in dienst der gemeenschap. Het waren vooral uw historische kennis en uw grote liefde voor het verleden en de stad uwer inwoning, welke U riepen tot het bekleden van het praesidium der 3 Octobsrvereniging. Zien wij op deze hoogtij-dagen, welke onder uw eminente leiding zijn georga niseerd. terug, dan is het onmogelijk cm u een cijferboekje uit te reiken, om de eenvoudige reden dat een dergelijk boekje niet hoger gaat dan het cijfer 10, aldus spreker. zullen „od het juiste tijdstip" gehou den worden, aldus Attlee. Attlee over verkiezingen Het. bestuur van de Labourpartij heeft in een verklaring over de internationale politiek gezegd, dat Korea „heeft aan getoond dat de V.N. niet voldoende macht achter zich heeft om een krach tige waarborg tegen oorlog te bieden". De „vredelievende landen moeten meer aan wapenen besteden om een wereld brand, welke uit dergelijke. Incidenten zou kunnen ontstaan, te voorkomen." Het landelijk bestuur nam vooi-ts una niem een resolutie aan, waarin aange drongen wordt op verlaging van prijzen en winsten. De minister van koloniën, James Grif fith, drong naar aanleiding van deze resolutie aan op beperking inzake loon eisen doch verklaarde tegelijkertijd, dat „meer soepelheid bij het vaststellen van lonen thans misschien wel mogelijk" was. Hij zeide verder, dat de levensstandaard der Britse arbeiders over het geheel thans tien procent hoger was dan in 1939. De conferentie aanvaardde verder een resolutie, verklarend dat de Marshall hulp een „onmetelijke steun" betekend had voor Groot-Brittannië en West- Europa in de afgelopen drie jaren. Griffith verklaarde, dat de regering de werkgevers heeft gewaarschuwd, dat een wet tot beperking van dividend kan worden verwacht als ondernemingen in belangrijke mate zouden afwijken van de vrijwillig aanvaarde dividend-beperking. Hij voegde hieraan tos. dat dit stand punt nieuwe betekenis kreeg in verband met de grotere uitgaven voor de 'verde diging. Vele van de gedelegeerden, die Grif fiths verklaring met luid gejuiph had den begroet, aanvaardden haar als een categorische verzekering dat de rege ring de last van het 36 milliard gulden omvattende herbewapemngsplan gelijke lijk- over de bevolking zal verdelen. Zonder tegenstemmen aanvaardde de conferentie de resolutie, waarin nota genomen wordt van de verbeterde toe stand van het land" en „de hoge win sten. die door de werkgevers gemaakt worden" en waarin een beroep op de regering wordt gedaan om energieke ac tie. ten einde de arbeiderslonen te ver beteren door het controleren en beper ken van winsten. Mei. Alice Bacon, onderwijzeres en doch'er van een mijnwerker, is tot voorzitster van de Britse Labourpartij gekozen Zij zal het voorzitterschap een jaar bekleden. VERENIGDE STATEN HEBBEN ELF LEGER-DIVISIES. Het Amerikaanse departement van de fensie heeft bekend gemaakt, dat een nieuwe, volledig geoefende divisie van 23.000 man infanterie aan de Ameri kaanse strijdkrachten is toegevoegd De Verenigde Staten hebben thans 11 i legerdivisies die of actieve dienst doen in Korea, of onmiddellijk beschikbaar j zijn voor gevechtshandelingen in Europa of elders. I Vervolgens wees de burgemeester er op, dat al wat de heer Van der Laan voor de 3 Octobervereniging heeft ge daan, dit in feite geschied is voor Leiden. En dit is zeer veel! Het Ge- mentebestuur is U hier dan ook op-- rccht dankbaar voor, aldus spreker, en wil dit lonen door aan U de zilveren ere-penning van de stad Leiden aan te bieden, een onderscheiding, welke in het verleden nog maar aan enkele ingezetenen werd uitgereikt. Onder luid applaus speldde de burge meester hierna de medaille op de borst van de heer W. v d. Laan. De penning, die aan de voorzijde voorzien is van een afbeelding van het Oude Stadhuis en het Leidse wapen, draagt aan de ach terzijde de inscriptie: „3 October 1950. Aan W. v. d. Laan voorzitter 3 October vereniging 1923-1950". In aansluiting hierop richtte de bur gemeester zich tot mevr. Van der Laan, haar dankend voor de wijze, waarop zij haav echtgenoot steeds trouw tor zilde heeft, gestaan, met name al* het de be langen der 3 Octobervereniging betrof. Een bouquet bloemen was hier de tolk van het gpme°ntobPctuur. Tn zijn dankwoord wees de heer Van ij»- Laan oo zijn verknochtheid aan de storl Leiden in welke gemeente hii nu zulk een crr>e*l° en gezpllige thd heeft doorgebracht. Tic heb aldus smoker, vple mooie penningen, doeh de mij zo 1uirt aangeboden ere-nenning heeft v<mr mil I verreweg de grootst0 waarde. Tk had zo iets nooit verwacht <m ben er dan ook buiteneewoon gevoelle voor! Nadat de hee- Van de<- Laan de geluk wensen van allen in ontvangst had ee- nom°n en e-m ere-dro:ik op hem was uitgebracht b'eef men n°g enige tijd in genoeglijke stemming bijeen AUSTRALISCHE WET OP DE ONTBINDING DER COMMUNISTISCHE PARTU. Het wetsontwerp van de Australische regering betreffende de ontbinding van de communistische partij is door het Huls van Afgevaardigden aanvaard en gaat heden naar de Senaat. Door Herbert Evatt werden voor de oppositie amendementen ingediend, welke met 63 tegen 43 stemmen werden verworpen. Deze amendementen hadden gewild, dat de kroon de bewijslast zou dragen. Voorts dat personen, die com munisten worden genoemd, door een ju ry moeten worden berecht en dat men Voiledig recht op beroep zou hebben.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1