- Koreanen overschrijden 38ste breedtegraad Mc Arthur vraagt overgave der Noordelijken Communistisch China wil Tibet en Formosa WEERBERICHT 3 Octoberfeest Hevige aanvallen en op -Ambon Wai en Toelehae bezet strijd Het bleef gisteren rustig in W est-Duitsland 89ste Jaargang MAANDAG 2 OCTOBER 1950 No. 27116 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 450 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lalden - Giro no. 67055 Amerikaanse verbindingsofficieren te Taegoe hebben verklaard, dat Zuld- Koreaanss troepen gisteren de 38e breedtegraad in de richting Jangjang (aan de Oost-Kust) hebben overschreden. Zij zijn reeds bijna twee K.M. gevorderd. De Koreanen hebben bevel op te rukken van generaal Walker. Jangjang ligt 8 k.m. ten Noorden van de 38s breedtegraad in een rechte lijn, maar bijna 15 k.m. vla de kustweg. Een correspondent van Reuter, die gister middag boven Jangjang vloog, meldde, dat de stad in brand stond. Een woordvoerder van het Zuid-Ko- reaanse leger verklaarde, niet over in lichtingen betreffende de gemelde over schrijding van de 38e breedtegraad te beschikken. Hij gaf evenwel toe, dat een formatie in de buurt van de 38e breed tegraad „het wellicht nodig gevonden heeft" patrouilles over de linie uit te zenden „uit militaire overwegingen, ter bescherming van de eigen posities". OPROEP VAN MACARTIIUR. Gisteren tc twaalf uur Tokio-tijcl (1 October vier uur Nederlandse tijd) is door de bevelvoerend generaal van het verenigd commando, generaal Mac Arthur, de volgende boodschap uit gezonden: „Aan de opperbevelhebber Noordkorcaanse strijdkrachten: Een spopdige en totale nederlaag cn alge hele vernietiging van uw gewapende macht en oorlogspotentieel is thans onvermijdelijk. Opdat dc besluiten van de Verenigde Naties worden uitge voerd met een minimum aan verder verlies van mensenlevens en vernieling van eigendommen, doe ik, als opper bevelhebber van de V.N., een beroep op u en de onder uw bevel slaande strijdkrachten, waar ook in - Korea aanwezig, onmiddellijk de wapenen neer tc leggen en de vijandelijkheden tc staken onder militair toezicht, zo als ik zal aanwijzen, en ik doe op u een beroep, terstond alle V.N. krijgs gevangenen en burger-geïnterneer den. die onder uw toezicht staan, vrij te laten cn dc nodige voorzieningen te treffen voor hun bescherming, ver zorging. levensonderhoud en onmid dellijk vervoer naar door mü aan te wijzen plaatsen. De Noord-Korcaanse strijdkrachten met inbegrip van de krijgsgevangenen die zich in handen van het commando der V.N. berinden, zullen de zorg blijven genieten als voorgeschreven door de beschaafde gewoonte en practijk en toestemming ontvangen om, zo spoedig als prac- tisch uitvoerbaar is, naar hun haard steden terug te keren. Ik verwacht spoedig uw beslissing over deze ge legenheid om verder nodeloos bloed vergieten en vernieling van eigen dommen te voorkomen". Vliegtuigen van de strijdkrachten der V.N. hebben na de publicatie van Mac Arthurs oproep 2K millioen exempla ren met de volledige tekst van zijn boodschap in het Koreaans boven de liifird-Koreaahse hoofdstad Pjongjang, cfen bases en troepenconcentraties der Noordelijken uitgeworpen. De oproep van MaqArthur werd in vier Koreaanse dialecten uit Tokio en door radio Seoel omgeroepen. Intussen gaat de zuivering van Zuid- Korea ui snel tempo vooit. Sinds het begin der vijandelijkheden zijn 11.327 Noord-Koreanen gevangen genomen, aldus een officier van de Amerikaanse geheime dienst te Tokio. In Seoel lij oen de burgers gebrek en koude. De laaiende vlammen van de brandende stad hebben piaats gemaakt voor honderden kampvuien waar de burgers in de nabijheid van hun vroe gere huizen, warmte trachten te vinden. De spandoeken, waarop welkomspreu ken voor ae troepen der V.N. waien ge schreven, zijn verdwenen en de bevol king tracht zich hiermede tegen de koude te beschutten. Opeengehoopt vuil benadeelt de hygiëne en in de stad heerst een lijkenlucht van de onder het puin bedolven doden. Amerikaanse vliegtuigen hebben de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang zwaar gebonibardeeid, aldus een ltger- bericht van het hoofdkwartier van ge neraal MacAxthur, Marinevliegtuigen bombardeerden talrijke luchtdoeisteiun-l gen, opslagplaatsen en bruggen in an dere delen van Korea. Zij steunden voorts ae verbonden troepen bij Oeid- jongboe, ten nooraen van Seoei. Ame rikaanse schepen ter hoogte van Intsjon sleunen de strijdkrachten op het schier - enana Koempo. Generaal-majoor Almond, de com mandant van de Amerikaanse mariniers, aie Seoel heroverden, heeft verklaard van mening te zijn, dat het Nooro-Ko- reaanse leger ten Zuiaen van de 38ste b.eedtegraad „geheel vernietigd" is. Slechts enkeie van de lOO.uuO Noord- Ko.tanen in Zuid-Korea waren erin geslaagd na qc ineenstorting naar Noord-Korea te onckomen. Almond achtte het waarschijnlijk, dat de meeste van hen huq uitrusting hadden afge daan en in burgerkleren de bergen wa len ingevlucht. VRIJ KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. In de kustprovincies tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en West. Vrij koud. (Opgemaakt te 10 uur). 3 OCTOBER Zon cp: 6.43 uur; onder: 18.14 uur. Maan cp: 21.18 uur; onder: 14.58 uur 4 10 L.K.). Hoog water te Katwijk te 7.09 en 19.30 uur (4/10 te 7.59 en 29.2S uur). Vliegtuigen der V.N. hebben Zaterdag boven Noord-Korea waarnemingen ver richt om „een eventuele opbouw van de Noord-Koreaanse' luchtmacht" te con stateren. De vliegtuigen ontmoetten „de tot dusver grootste luchtafweer in de Koreaanse oorlog". Een „Invadër" ging verloren en acht andere toestellen kre gen lichte schade. Volgens het commu niqué worden nieuwe verdedigingswer ken uitgevoerd te Sinmak, Pjongjang en andere plaatsen. Op het vliegveld Konan werden 6 eenmotorige straalja gers door een superfort waargenomen. Jachtvliegtuigen der V.N. vernietigden twee vijandelijke jagers. ONDERSCHEIDINGEN. President Truman heeft de ereme daille van het Congres, de hoogste mili taire onderscheiding toegekend aan generaal-majoor Dean. oud-comman dant yan de 24ste infanteriedivisie in Korea, die sinds 21 Juli vermist wordt. Generaal-majoor MacArthur heeft aan luitenant-generaal Walton Walker het eikenloof bij het ..distinguished service cross" verleend wegens „her haalde blijken van buitengewone moed". Generaal Walker is commandant van het Amerikaanse leger in Korea BRITSE TROEPEN NAAR KOREA 800 man Engelse troepen zijn uit Li verpool met het troepenschip „Empire Pride" vertrokken. Het contingent be staat deels uit beroepsmilitairen, deels uit reservisten. Korea in politieke commissie der V.N. Onder voorzitterschap van Roberto Urdane (Columbia) is Zaterdag voor het eerst de politieke commissie van de hui dige algemene vergadering der V.N. bijeengekomen. Op het program stond het plan, door acht landen op initiatief van Engeland opgesteld voor een ver enigd Korea. Wssjinsky, de SovjetrüSsisc-he minister van buitenlandse zaken, verzocht de „kwestie van het massaterrorisme in Griekenland" te behandelen. Hij drong er op aan, dat de Griekse delegatie met ae voorzitter der algemene vergadering een bespreking zou voeren met het, doel de doodvonnissen van elf „Griekse pa triotten" te vernietigen. Wysjinsky werd in zijn verzoek ge steund door Tsjecho-Slowakije, doch andere gedelegeerden verzetten zich en eisten de behandeling van de Koreaanse kwestie. Er ontstond een dusdanig tu mult, dat de voorzitter de vergadering tien minuten schorste. De Griekse vertegenwoordiger zeide, dat het Sovjet-voorstel slechts deel uit maakte van een politieke manoeuvre. Bfj de hervating van de vergadering werd met 45 tegen nul stemmen de Sovjet-unie cn haar aanhangers na men niet aan de stemming deel be sloten tot bespreking van de kwestie- Korea over te gaan. Wysjinsky stelde toen voor vertegen woordigers van Noord- en Zuid-Korea uit te nodigen aan het debat deel te nemen. Warren Austin (V.S.) had bezwaar te gen het horen van Noord-Koreanen, evenals de Chinese nationalistische af gevaardigde dr Tsiang. Austin stelde voor alleen de Zuid-Koreanen uit t-e nodigen. Kisselef (Wit-Rusland) zei: „Als de heer Tsiang meent dat de overwinning reeds kan worden gevierd, vergist hij zich en zal hij spoedig zijn vergissing inzien". De politieke commissie heeft het Russische voorstel om vertegenwoor digers van Noord- cn Zuid-Korea tot bijwoning van het debat over Korea uit te nodigen, verworpen. Een motie van nationalistisch China om alleen Zuid-Koreaanse vertegen woordigers uit te nodigen, werd aan genomen. Een Zuid-Koreaan nam aan dc tafel plaats. Daarop begon het debat over de motie der acht landen. Chili, Cuba, Griekenland, Brazilië, Venezuela, Syrië, Frankrijk, Irak en Ne derland en de V.St. spraken zich ten gunste van de resolutie uit. Het. debat werd daarop tot heden ver daagd. De grondverschuiving in Zweden Het blijkt, dat de schade en het aan tal ongelukken bij de grondverschuiving bij Surte in Zweden naar verhouding zeer gering zijn. Weliswaar is het ver voer over de rivier gestremd en zal men I twee maanden nodig hebben om de wa terweg te openen, doch het blijkt, dat slechts twee van de.etage woningen vol ledig ingestort zijn. De andere zal men waarschijnlijk weer bewoonbaar kunnen 'l maken. Muren en vloeren zijn nog in tact. zodat het verlies aan huisraad e.d. betrekkelijk gering is. Er is voorrang oor de bc-uw van tijdelijke weningen voor de dorpelingen. Slechts één persoon is omgekomen bij de grondverschuiving, aldus wordt be vestigd Van de achttien gewonden moesten slechts drie in het ziekenhuis worden opgenomen. Drie personen, die vermist werden, zijn levend aange troffen. Met brandslangen werden de verhitte gemoederen der 20.000 communisten, die voor de Weense Kanselarij kwa men protesteren tegen de overeen komst over de lonen en prijzen tussen de regering en de vakbonden, afge koeld. De communisten vonden de loonsverhoging in verhouding tot de I stijging der prijzen onvoldoende. Bij deze relletjes werden acht politie agenten gewond. ROEMEENSE ZAAKGELASTIGDE VAN PÓST ONTHEVEN. De heer Tudor Andreescu, legatieraad en tijdelijk zaakgelastigde aan de Roe meense legatie in ons land, is door de Roemeense regering van zijn post ont heven. Hij heeft de Nederlandse rege ring toestemming gevraagd in ons land te blijven, daar hij niet naar Roemenië wénst terug te keren. Hem is voorlopig asylrecht verleend. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllÜ: Niet ongeïnteresseerd bij Korea Volgens het Sovjetrussischc persbu reau Tass heeft de minister van Bui tenlandse Zaken van communistisch China, Tsjoe en lai, in een rede tc Peking verklaard, dat China, een ieder, die zou trachten „bijna 5G0 millioen Chinezen" uit de V.N. tc houden, „de belangen van dit land te ondermijnen" en „eigenmachtig eeh beslissing te nemen inzake vraag stukken in het Oosten, die China rechtstreeks betreffen'', „de nek zal breken." Tsjoe cn lai heeft verder nog gezegd, dat het Chinese volk dc ontwikkelin gen in Korea „na dc invasie van de V.S," gadeslaat De taktiek van een „langdurige verzetsoorïog" zou het Koreaanse volk de gelegenheid ver schaffen vele moeilijkheden te boven De vlaggen uit! Naar het Bureau Zuid-Molukken mededeelt, hebben op 28 September 's morgens acht schepen (w.o. drie korvetten) en twee B-25 bommenwer pers van de Repubüek Indonesië de plaatsen Wai en Toelehoe op Ambon aangevallen. Beide plaatsen werden door de vjjand bezet. Een der vliegtuigen werd neergehaald. De aanvaller slaagde er in Vrijdag 29 September door te dringen tot Soeli. Heftige tegenstand werd door de R.M.S. (Republiek Maloekoe Selatan) troepen geboden. Op 30 September 's morgens stoomden twee R.I.-korvetten de baai van Amibon binnen en hebben de stad hevig beschoten. Een der korvetten werd stukgeschoten. Er vielen veel slachtof fers onder de burgerbevolking. Schade werd aangericht aan scholen, het zie kenhuis, het postkantoor en de moskee. De vjjand kon te land doordringen tot Paso. Hierdoor werd de toestand voor Ambon critiek, doch 's middags slaag den de Ambonnese troepen er in de vijand tot Soeli terug te slaan. Op Zondagochtend 1 October voer weer een korvet de Ambonbaai bin nen. De beschietingen waren nog he viger, waardoor vele slachtoffers on der de burgers vielen en véle woon huizen vernield werden. Op het tijd stip van deze beschieting vierde de Christengemeenschap het Heilig Avondmaal in de kerk. Dc aanvaller verloor vele honderden gesneuvelden. Aan Ambonnese zijde vielen onder de militairen nog geen tien slachtoffers. Verzocht wordt om spoedige interven tie ter voorkoming van meerdere slachtoffers". INTERVENTIE VERZOCHT, j Het Bureau Zuid-Molukken zond aan i de minister-president dr W. Drees een door de heer R. J. de Rijk namens de i Nederlanders op Ambon verstuurd tele- i gram toe. I j Het telegram luidt: „Diep begaan met het Ambonnese volk dat thans heldhaftig strijdt voor onafhankelijk heid en recht en dat in de steek gela ten wordt door de internationale wereld, verzoekt ondergetekende R. J. dc Rijk namens de Nederlanders op Ambon de Nederlandse regering om interventie in het Ambonnees-Indonesische geschil. Met ontroering heeft hij geconstateerd, dat op het ereveld de Nederlandse drie- i kleur wappert boven de graven der ge- J vallenen voor de Nederlandse en wereld- zaak in de tweede wereldoorlog. Ambon MAANDAG 2 OCTOBER: 7.30 uur nam.: 8.0012.00 uur nam.: DINSDAG 3 OCTOBER: 7.00 uur v.m.: 8.00 uur v.m.: 8.0010.00 uur v.m.: 8.30 uur v.m.: 8.309.30 uur v.m.: 9.00 uur v.m.: 10.00 uur v.m.: 10.0012.00 uur v.m.: 10.0011.30 uur v.m.: 1.004.00 uur nam.: 5.00—7.30 en 8.0010.30 uur nam.: I 1.00 uur nam.: 9.00 uur v.m.: 1.00 uur 's nachts: 1.00 uur 's nachts: Taptoe. Lunapark. Reveille Stadhuisplein. Koraalmuziek v. d. Werffpark. Haring en Wittebrood, Waaggebouw. Vliegerwedstfijd L.F.C.-terrein. Militaire mars. Oplaten postduiven Waaggebouw Herdenkingsdienst Pieterskerk. Tentoonstelling Lakenhal. Fontein Vismarkt springt. Grote Bedrijfsparade. Cabaret Schouwburg. Vuurwerk Schuttersveld. Lunapark Schuttersveld. Sluiting. verdient uw hulp!". nl!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll)lllilllllllllllllllllllllllllllllll!llrr: Communistische betogingen mislukt Een sterk machtsvertoon van de West-Duitse politic blijkt gisteren met succes een ernstige poging van com munistische jongeren om „vredesde monstraties" in het gehele land op touw te zetten verhinderd te hebben. Honderden leden van de onder com munistische leiding staande „Vrye Duitse jeugd" werden in verschillende delen van het land, vooral in het Ruhrgebied en bij de Brits-Sovjetrus- sische zonegrens gearresteerd. De po litie sprak over „preventieve arresta ties". Volgens in Frankfort ontvangen be richten schijnen de grootste demonstra ties in Hamburg gehouden te zijn, waar verscheidene politieagenten verwondin gen opliepen en een aantal communis- Pit nummer bestaat uit acht pagina's. De vrijwilligers voor Korea, die in de Nieuwp Alexander-kazerne te 's Gro- venhage zijn gelegerd, hebben hun wapens ontvangen. Het eerste werk v/at zij hadden te doen, was het mote- laol onder het wakend oog van hun zommandant, majoor de Oude) te ooetsen. Links op de foto: het poetsen der ge weren, nu onder toezicht van eerste luitenant Clumpkens. Midden: ook de uitrusting werd door luitenant Clump kens aan een grondige inspectie onder worpen. Rechts: de vrijv/illigers aange treden voor de brakken tische jongeren werden gearresteerd bij kleine botsingen. De communisten wier pen met stenen naar de politie, die een demonstratie van 2000 man verspreidde. Ook in Oldenburg wierpen communis tische jongeren stenen naar de politie. Er werden 23 arrestaties verricht. In Brunswijk werden 70 communisten ge arresteerd. Daar probeerden leden van de „Vrije Duitse jeugd" een optocht te organiseren. In Hannover maakte de politie gebruik van gummiknuppels om een betoging van 400 jongelieden op te breken. 23 communisten werden gear resteerd. De politie te Luebeck deelde mede, dat zij sinds Zaterdagavond 150 communistische jeugdleiders bij wijze van voorzorgsmaatregel had gearres teerd. 85 van hen waren uit de Russi sche zone gekomen. In Frankfort deden politie-agenten, gewapend met geweren, een overval op het centraal station, waar zij 15 jonge communisten arresteerde, die uit Wies- baden waren gearriveerd. Daarvoor had de politie 200 betogers in de buurt van de Dierentuin verdreven. In Dortmund, waar de communisten oorspronkelijk van plan waren hun lang tevoren aangekondigde bijeenkomst van ..de 100.000 jonge vredesstrijders" te i houden, was alles rustig Britse open- bare veiligheidsambtenaren verklaarden, J dat er geen enkel incident in het gebied van Dortmund was gemeld. Zij schreven j het uitblijven van demonstraties toe aan de doeltreffendheid van de aan Duitse zijde getroffen maatregelen en met l name aan de grote parade, welke de po litie Zaterdag door de stad had ge maakt. Gisterochtend patrouilleerden Britse militaire politie en gewapende Duitse politie door de stad. Duitse po litie-agenten met stenguns controleer- c'en al het Duitse verkeer, dat de stad binnenkwam. Vele Britse militairen, die in het Ruhrgebied zijn gestationneerd. waren van hun manoeuvres in Noord- Duitsland in hun kazernes teruggekeerd. Zij stond klaar om de Duitse politic eventueel bij te staan. In geheel West-Duitsiand was giste ren het gehele politieapparaat van on- geveer 90.000 man paraat. •J°re tc komen cn dc eindoverwinning te behaien. Volgers Tass zeide Tsjoe en lai ver volgens, aai het Chinese volk „na do bevrijding "an zijn gehele gebied" zijn industrie en landbouw, cultuur en op voeding uiende te herstellen en te ont wikkelen. Ais „de Amerikaanse agres sors" dit echter als een teken van. zwakte zouden opvatten, zouden zU de zelfde ernstige fout begaan als „de re actionaire Kwcmintangkliek" Het Chi nese voik zo verklaarde Tsjoe en lai, hield oprecht van de vrede, doch zou niet bevreesc zijn om agressie te be strijden te; verdediging ran de vrede. Het Chuiees-Sovjetrussische vriend schapsverdrag verenigde de beide lan den „militair, economisch en cultureel". Volgens de Chinese minister verleende de Sovjet-Unie China „grote en edel moedigs steun". In een artikel, dat gisteren door de Prawda werd gepubliceerd, schrijft Tsjoe en lai, dat China vastbesloten is Tibet te „bevrijden" en Formosa aan „de controle van de Amerikaanse agressors" te ontrukken. Hij legt er de nadruk op, dat de „be vrijding" van Tibet van vitaal belang is voer de veiligheid van China en verklaart, dat China zal trachten dit door onderhandelingen te bereiken. Tsjoe noemt de V.S. „de gevaarlijk ste vijand van de Chinese volksrepu bliek". Hij schrijft verder, dat commu nistisch China diplomatieke betrekkin gen met landen, die hun betrekkingen, met „de Kwomintang reactiormairen" verbreken en een vriendschappelijke houding tegenover de Chinese volksre publiek aannemen, zal aanknopen. Tsjoe zeide, dat China zijn verdedi ging „bij tijds" moest versterken en. „een machtige volksvloot en -lucht macht vormen" om zich te beschermen tegen „het streven van de imperialis ten cm hun aanvalsoorlog uit te brei den". In zijn artikel in de Prawcla ver klaarde Tsjoe en lai, dat van de mil lioen „bandieten" er in het afgelopen jaar 800.000 zijn opgeruimd. In dezelfde tijd zcuden er zeven buitenlandse spi- onnage-organisatles in China ziin op gerold en 13.797 spionnen van de Kwo mintang gearresteerd. Er zouden 175 radio-zenders- gevonden zijn. Generaal Tsjoe teh, de opperbevel hebber van het Chinese communisti sche leger, heeft in een dagorder zijn trcepen opgedragen om gereed te zijn voor „de slag om de bevrijding van Formosa" en „cm onze breeders in Ti bet te helpen zich zelf te bevrijden." MORGEN GEEN „L.D." Op de feestdag van Lcidens Ont zet zal ons Blad niet verschenen en zullen onze Bureaux de gehele dag gesloten zijn. Canadese dollar vrij De Canadese regering heeft Zaterdag besloten, de koers van de Canadese cioi- lor op de internationale valuta-markt vrij te laten. Tot op die wag was de officiële koers van de Canadese dollar sinds September 1949 in Nederland f. 3,45, hetgeen ca. 10% lager was dan de officiële koers van de Amerikaanse dollar ad f. 3,80. In Amerikaanse financiële kringen verwacht men, dat de nieuwe koers zich direct op die van de U.S.A.-dollar zal stellen. Zekerheid hierover bestaat ech ter niet, aangezien het juist de bedoe ling van de vrije koersvorming is, dat de Canadese dollar zijn eigen niveau zal zoeken. Ook de controle op de import van consumptiegoederen uit de Verenigde Staten, ingesteld in 1947 om Ameri kaanse dollars te besparen, zal met in gang van 2 Januari worden opgeheven. Canada wil 10.000 soldaten naar Europa zenden De Canadese minister-president, Louis St. Laurent, heeft te Kingston In On tario verklaard, dat Canada bereid is zijn speciale strijdmacht van 10.000 man als deel $an de geïntegreerde strijd krachten van het Atlantisch pact naar Europa te zenden. Daar deze strijdmacht voor de actie in Korea is gevormd, zal zij slechts dan naar Europa kunnen worden gezonden, als de actie !n Korea spoedig met suc ces wordt beëindigd. Als „het grootste obstakel voor de vor ming van voldoende landstrijdkrachten in Europa" noemde St. Laurent „het tekort aan uitrusting en aan capaciteit voor het produceren ervan".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1