Seoel is gevallen WEERBERICHT Juichend Friesland ontving Vorstelijk Paar! „Vrouwtje van Stavoren" was present! Grote steun in V.N. voor Acheson's plan 89ste Jaargang DINSDAG 26 SEPTEMBER 1950 No. 27111: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Bloedige offers moesten worden gebracht In een vannacht uitgegeven commu niqué, dat door MacArtliur persoon lijk was getekend, wordt gezegd, dat Seoel weer „in bevriende handen" is. De troepen der V. N. hadden de om singeling en verovering der stad vol tooid. Amerikaanse en Zuidkoreaanse troe pen namen stormenderhand het cen trum van de stad, nadat de Noord-Ko- reanen in bolwerken een „zelfmoord- kernploeg" hadden opgesteld. Bij de laatste aanval drong een colonne van de Amerikaanse zevende divisie tot achter de Noordkoreaanse verdedigingsstellin gen en bestookte deze van het Zuid- Oosten uit, terwijl de mariniers van het Westen aanvielen. 25.000 manschap pen van de strijdmacht der V. N. had den zich in een halve cirkel om de stad gelegd. De laatste tegenstand werd on dervonden van 5.000 verwoed strijdende Noord-Koreanen, die huis voor huis verdedigden. In het wit geklede „bur gers" schoten met tommyguns op de Amerikaanse soldaten, die in een enkele rij langs de gebouwen trokken. Het laat ste bolwerk vormden de stevige gebou wen in het centrum. Tot de verdedigers behoorden ook enkele half naakte vrou wen. die met rokende geweren In de hand werden gevangen genomen. Voor beide partijen was het een bloedige strijd. Ook vele burgers zijn slachtoffer geworden. Reuters correspondent MacArthney, meldde nog, dat een geweldige blauw grijze rookzuil het centrum van de stad aan het gezicht onttrok. Vliegtuigen raasden over Seoel en vuurden met hun zware machinegeweren of wierpen ra ketten af. Overal waren Noordkoreaanse verzetshaarden. Zodra de mariniers er een hadden uitgeschakeld, schenen er weer voor P^aa^ te komen. Er was geen veilige plaats meer in Seoel. De kogels troffen Noordkoreaanse solda ten. mariniers en burgers zonder onoer- scheid. In de strijd van gisteren, aldus Baat MacArthney voort, werden bijna 1 000 Noordkoreaanse militairen en waarschijnlijk een even groot aantal burgers gedocd en ook de mariniers moesten voor hun vorderingen een hoge prijs betalen. O De Amerikaanse linies ten Noorden van de oude verdedigingslinie lopen thans, van West naar Oost. van Tsjong- dioe Noordelijk om Sangdjoe en Jong- dok heen naar de Oostkust. Ten Westen van de oude linie, waar de Engelse bri gade hr actie is. bevinden zich nog vij andelijke haaiden van verzet, die ech te- door omtrekkende bewegingen lang zaam worden onschadelijk gemaakt. Bu Songdjoe hebben de Engelsen contact gerregen met de Amerikaanse 24ste "Amerikaanse en Zuidköreaarise troe- tv»m hebban thans op twee plaatsen de OTg van Taedjon naar Koemsan over ga Amerikanen, die het eerst ten Wes- ten van deze weg kwamen, ondervonden vrii hevi°e Noordkoreaanse tegenstand, doch de Zuld-Koreanen meldden, dat zij peen georganiseerde tegenstand meer hebben ontmoet en vele krijgsgevang nen maakten. DE KWESTIE VAN DE 38STE BREEDTEGRAAD. Volgens welingelichte kringen te New York heeft de Amerikaanse delegatie besloten onmiddellijk onoffcfiele bespre kingen te openen met andere delegaties der V.N. over de voorwaarde van een regeling inzake de oorlog in Korea. Men zou hiertoe hebben besloten op grond van de snelle ontwikkeling van de mili taire t-oestand in Korea. Een van de belangrijkste kwesties, die beslist moeten worden, is de vraag of de strijdkrachten der V.N. bij de 38ste breedtegraad zullen halt houden of zich op Noord-Koreaans gebied zullen bege ven. Volgens Truman moet dit door de V.N. worden beslist. Volgens het besluit van de Veiligeids- raad van 27 Juni hebben de strijdkrach ten der V.N. alleen opdracht de Noord- Korear.en van het gebied van Zuid-Ko- rea te verdrijven. Elke actie van de Vei ligheidsraad om dit besluit te amende ren zou bloot staan aan een Sovjetrus- sisch veto. Daarom zou Amerika naar verluidt misschien trachten de kwestie naar de algemene vergadering te ver wijzen, waar geen veto geldt. Malik over Sovjetbedoelingen IN ANTWOORD OP VRAGEN. Jacob Malik, de Sovjet-Russische on- derminister van Buitenlandse Zaken, heeft te New York verklaard, dat ..ij voorstander is van een bijeenkomst tus sen de hoogste leiders van de VS. en de Sovjet-Unie voor onderhandelingen over hun meningsverschillen, teneinde te helpen bij het tot stand brengen van een algehele vrede. Een desbetreffende ♦vraa^ was Malik voorgelegd door het vredescomité voor Maryland, uit Balti more. Aangenomen wordt, dat onder „hoogste leiders" verstaan wordt: presi dent Truman en premier Stalin. Malik antwoordde eveneens bevesti gend op de vraag of hjj voorstander was van een vrije uitwisseling van inlich tingen en ideëen tussen de volkeren der V S. en 6e Sovjet-Unie, voor het behoud van de vrede. Malik antwoordde ten slotte bevesti gend op de volgende vragen: 1 Wil uw regering beloven, dat zij niet als eerste de atoombom zal ge bruiken? 2. Bent 13 voorstander van algebe.a ontwapening en het buiten de wet stel?' len van atoomwapens door alle landen, in het kader van een streng stelsel Vun contróle en inspectie, met welks uit voering de V.N. belast zullen zijn? Amerikaanse kringen noemden het vredescomité voor Maryland „een communistische frontorganisatie, die zich heeft verenigd met de vredesop roep van Stockholm". Weinig verandering in temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met aanvankelijk vooral in de kustgebieden nog enkele buien. Matige tot krachtige Noord-Wes telijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 27 SEPTEMBER. Zon op: 6.33 uur: onder: 18.28 uur Maan op: 18.40 uur; onder: 7.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 357 en 16.15 uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Proces tegen von Falkenhausen te Brussel begonnen NOG 3 GENERAALS STAAN TERECHT. Gisteren is in het paleis van justitie te Brussel, dat door de Duitsers voor hun aftocht in 1944 in brand werd ge stoken, doch thans vrijwel geheel is ge restaureerd. voor de Franse Kamer van de Belgische krijgsraad een aanvang gemaakt met het proces tegen generaal Ernst von Falkenhausen, de mlitaire gouverneur voor België en Noord-Frank rijk tijdens de laatste oorlog, tegen het gewezen hoofd van het burgerlijk be stuur in België, generaal Eckhardt Ree- der, en tegen de generaals Frans Ber tram en Bernhard von Clear, die ach tereenvolgens aan het hoofd stonden van de „Oberfeldcommandantur" te Luik Zij worden alle vier beschuldigd van oorlogsmisdaden en in het bijzonder van de wegvoering en terechtstelling van Belgische gijzelaars en de wegvoering van Belgische joden. Het onderzoek in deze zaak heeft twee jaar geduurd cn de dossiers bevatten meer dan 2500 do cumenten. Onmiddellijk na de opening der zit ting verklaarden de advocaten van de beschuldigden de krijgsraad onbevoegd om recht te spreken in dit proces. Slechts het hoge militaire gerechtshof, waarin rechtsgeleerden zitting hebben met dezelfde rang als die der beklaag den kan. zo betoogden zij. de vier ge neraals berechten. De verdediger van generaal von Falkenhausen herinnerde er nog aan, dat zün cliënt thans 71 jaar oud is en sedert de bevrijding gevan gen zit In deze periode verbleef hij in 43 verschillende gevangenissen. De auditeur-militair verzette zich te gen de opvatting, dat de krijgsraad on bevoegd zou zijn en hy voerde aan, dat de overeenkomst van Genève niet toe passelijk is op militairen, die zich heb ben schuldig gemaakt aan oorlogsmis daden. Deze worden, naar hij betoogde, niet langer als krijgsgevangene be schouwd. Nadat de raad zich had terug getrokken, verklaarde de voorzitter na zijn terugkeer, dat de beslissing of de zaak tegen von Falkenhausen en de andere generaals al dan niet naar het militair gerechtshof zal worden verwe zen. heden bekend zal worden gemaakt. In dit proces zullen dertig getuigen worden gehoord en verwacht wordt, dat het drie maanden zal duren. Onvergetelijke boottocht door Leeuwarden Het Koninklijk bezoek aan Friesland is gisteren weer tot een triomtocht geworden. In alle bezochte plaatsen werd het luide toegejuicht. Nadat de Koningin cn Prins Bernhard met de „Piet Hein" het IJsselmecr waren overgestoken, voer het schip om half één de haven van Stavoren binnen. Na een begroeting door de Commis saris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan. overhandigde de „Vrouwe van Stavoren", gekleed in middeleeuws cos- tuum, de Koningin namens ae ingeze tenen een bord van Makkumer aarde- werk. Er waren verschillende begroetingen en straaljagers van de vliegbasis Leeu warden der Nederlandse luchtstrijd krachten vlogen boven de stad. De hoge bezoekers en het gevolg stap ten vervolgens in de auto's om de tocht door Friesland te beginnen Via Koudum Parrega en Tjerkwerd werd gereden naar Bolsward, waar de i ontvangst eveneens buitengewoon har- teliik was. i Het was precies 45 jaar geleden, nl. op 25 Sept. 1905. dat de gemeente Bols ward voor het laatst door vertegen woordigers van het Vorstenhuis werd bezocht, nl. door Koningin Wilhelmina en Z.K.H Prins Hendrik. Van dit be zoek werd aan H.M. de Koningin een fraaie foto in kleuren aangeboden. Na het welkomstwoord van de burge meester werd een tableau vertoond, waarin een aantal Bolswarder figuren uit verleden en heden het Vorstelijk Paar hulde bracht. Van Bolsward ging de stoet naar Wit- marsum en Harlingen. heer A. E Hannema, de wethouders en vele vooraanstaanden uit handels- en cargadoorskringen aan het Koninklijk paar voorgesteld. Vervolgens werden in het gebouw de installaties bezichtigd. Vooral toonde H H. grote belangstelling voor de behandeling van voor de export bestemde Friese poot. en consumptie aardappelen. Voor millioenen aan deze aardappelen wordt elk jaar uit Harlin gen verzonden. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan de sluiswerken van het nieuwe Van Harlnxmakanaal. Omstreeks halfvier arriveerde het. Ko ninklijk Paar in Franeker. waar in de fraai versierde hal van het raadhuis de hoge gasten begroet werden door bur gemeester J. Dijkstra. In het Raadhuis toonden dames de veranderingen in hei Friese costuum in da loop der tijden. Ten slotte werd een dracht gedemonstreerd, zoals men die de moderne Friese vrouw gaarne zou zien dragen. In dit laatste costuum zijn de karakteristieke delen van costumes uit vervlogen tijden verwerkt en men heeft tevens rekening gehouden met de hui dige tijd. De Hoge Bezoekers gebruikten ver volgens de thee in het Poptaslot te Marssum. Nationale Reserve district Friesland betraden de Koningin en de Prins de hall van het Provinciehuis, waar de dames der Statenleden en de ambtena ren van de griffie met hun damc-s ston den opgesteld. De zuster van door de Duitsers gefusilleerde am ••teraar, mej. A. ten Hulscher, bood de Konin gin bloemen aan. De gasten tecr.i ;>n hierop de Statenzaal, waar de Staten leden hun opwachting maakten en de Commissaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan woorden ter begroe ting sprak. Rond het stadhuis, waar heen de hoge bezoekers zich vervol gens begaven, zag het zwart van de mensen. Enkele kinderen, vertegenwoordigen de 74 scholen van Leeuwarden, boden tal van geschenken aan. e 's Avonds vond in de Harmonie een gala-avond plaats. Opgevoerd werd het Friese zangspel „De jonkerboerzich afspelend in het begin der 17e eeuw in Franeker. De Commissaris der Konin gin sprak een dankend slotwoord. Vandaag wordt de tocht voortgezet. Door de stad ging de stoet naar de Omstreeks halfvyf kwam het Ko- haveh. waar een drietal mijnenvegers ninklijk Paar in Leeuwarden aan. Het lag. waarvan de bemanning op de kade verliet de hofauto en nam plaats in stond opgesteld. Er werd hierna een een open rijtuig om een rit door de bezo6k gebracht aan de aardappelsor- ;tad te maken en zich onder grote be- teerinrichting van de Z.PC. (zaai- en I langstelling naar het Provinciehuis te pootgoed centrale» In dit gebouw wer- begeven, den de burgemeester van Harlingen, de I Na de inspectie van de erewacht der Zuid-SIavië contra de Sovjets Dc Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken, Kardelj, beschuldig de gisteren in d? algemene vergade ring der V.N. de Sovjet-Unie van het voeren van een agressieve campagne tegen Jocgo-Slavië. Wanneer Wysjinsky (de Sovjet-Russi sche minister van Buitenlandse Zaken) eiste, dat oorlogspropaganda in alle landen zou worden verboden, diende hij dit in de eerste plaats in zijn eigen land te bereiken, aldus Kardelj. Kardelj verzocht de assemblee een resolutie aan te nemen waarbij een staat, die militaire operaties tegen een andere staat begint, verplicht moet worden binnen 24 uur zich openlijk be reid te verklaren het vuren te staken, zijn strijdkrachten terug te trekken en deze verklaring ten uitvoer te leggen onder voorwaarde, dat de andere partij een soortgelijke verklaring zal afleggen. De resolutie stelde verder voor, dat een staat, die niet aldus zou handelen, zich zelf in de positie van een agressor zou plaatsen en verantwoordelijk gesteld zou worden voor de vredebreuk. Ingesteld moet worden een perma nente „commissie voor goede diensten". Joego-Slavië stelde voor een commis sie van twaalf landen in te stellen de zes niet-permanente leden van de Veiligheidsraad en zes andere landen, met uitsluiting van de „grote vijf" (Chi na, Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V.S.). De Zuid-Slavisclh-» minister beschul digde de Sovjet-Uie en „de regerin gen onder haar invloed" van het zaaien van haat onder de Balken-vol- ken en het aanwakkeren van een oorlogspsychose. Er werd een economische blokkade tegen Joego-Savlë in stand gehouden. Er werden loopgraven langs zijn gren zen gegraven en fortificaties aangelegd. Er vonden troepenbewegingen plaats en verzending van oorlogsmateriaal naar de grensgebieden, aldus Kardelj. De Zuid-Slavische gedelegeerde wen ste er de nadruk op te leggen, dat Joego-Slavië niet beweerde, dat de Sovjet-Russische regering alleen de verantwoording voor de huidige we reldsituatie droeg. Aan de andere kant echter had de hele lijn van de Russische buitenlandse politiek het j geloof van de Jocgoslaven in de vrc- I delievende bedoelingen van de Rus- j sisclxe regering volkomen geschokt. I Kardelj verklaarde, dat Joego-Slavië niet tot enig blok behoorde. Het was bereid een overeenkomst van nonagres- i sle en duurzame vrede met elk buur' I land te sluiten. I De Chinees-nationalistische gedele geerde dr Tsjiang betoogde, dat het I Chinese communisme nimmer „Tite- -istisch" zou worden. Hij verklaarde, dat de „agressie in Korea" door de Russi- i sche regering was „georganiseerd, ge- financierd, gelast en geleid". Dr Tsjiang gispte dc Westerse mo gendheden wegens het maken van een „onrealistisch onderscheid" tussen Euro pa en Azië in haar militaire en strate gische berekeningen Dr Ordonez, de Dominicaanse gede legeerde. drong aan op wederaankno- ping van cie diplomatieke betrekkingen met Spanje. Vervolgens sprak de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in de VS. Jooste. Hij verlangde, dat het vetorecht in de Vei ligheidsraad zou worden afgeschaft. „Het veto is het zwakste punt in de organisatie der VN.". Cuba sloot zich daarbij aan, BEVIN SPREEKT. De Brits? minister van Buitenlandse Zaken. Berin, zegde Engelands steun toe aan dc doelstellingen van het plan-AcliPSon voor versterking van de positie der V.N tegenover agressie. 'Het plan-Acheson stelt een interna tionale „politiemacht" voor ter hand having van de wereldvrede». Bevin sprak zijn vertrouwen uit. dat de Ame rikaanse regering opbouwende crlciek in de bespreking van dit plan teneinde het zo aanvaardbaar mogelijk te ma ken. zou toejuichen. Met betrekking tot de vorige week door de Sovjet-Russische minister van Euitenlandse Zaken opgeworpen kwes tie van ontwapening en toezicht op de atoomenergie verklaarde Bevin, dat deze zaken niet konden worden afgedaan met een resolutie zonder meer van de VJJ.. zoals Wysjinsky voorstelde. Als voorwaarden voor het eventueel i bereiken van een stadium, waarin het vraagstuk van ontwapening met vol- I komen vertrouwen zou kunnen wor den besproken, stelde Bevin „de te rugtrekking van de vjjfde colonne uil de landen van onze vrije volken", J „geen inmenging in welke vorm ook in de evolutie van ander- staten" en j „werkelijke souvereiniteit". Een jaar grieten leek hel of men overeenstemming over een vr des- I verdrag met Oostenrijk dicht gena derd was, aldus Bevin. Op het ogen blik echter verkeerde de kwestie ïn een volkomen impass?, waarbij het dc schijn had. dat „wij geen verdrag kunnen krijgen, tenzij wij bereid zijn de gehele economische toekomst van Oostenrijk op te offeren". Bevin achtte het de plicht van de V.N de middelen te vinden om de vrede en eenheid in Korea te herstellen. Er zou niet langer gesproken dienen te worden van Zuid- en Noord-Koreanen. maar uitsluitend van Korea nen, die met. steun en advies van de V.N. aangemoe digd dienden te worden om tezamen hun land weer op te bouwen. Dc Britse minister zeide. dat getracht zou moeten worden een oplossing te vinden voor de kwestie van de verte genwoordiging van China. Hij legde er de nadruk op, dat Engeland niet van plan was, zyn reeds lang gevestigd*» vriendschappelijke betrekkingen m°t China te verbreken. Engeland zag nil naar het ogenblik, dat China zijn plaats als een van de grote mogend heden weer zou innemen. Bevin was van mening, dat de kwestie Formosa niet onoplosbaar was. De geschiedenis zou 'de Westerse mo gendheden niet de schuld geven van het falen om een verenigd Duitsland te scheppen, aldus Bevin Men zag zich thans geplaatst tegenover een verdeeld I Duitsland, „dat ons met bezorgdheid vervult. De huidige organisatie van Oost- Duitsland „m?l zyn machtige gemili tariseerde politiemacht „wettigt de bezorgdheid „voor een eventuele nieu we agressie zoals op Korea". Er be stond hier volgens Bevin een dreigen de situatie, die de wereld opnieuw in een conflict zou kunnen storten. Hoewel het Westen afkering was van het scheppen van een oorlogsorganisatie. zelfs een zuiver defensieve, zou hst zijn i plicht tegenover de wereld, de organi- salie der V.N -en de eigen volken ver- J zake... indien het zijn strijdkrachten niet verenigde en een militaire macht opbouwde om „de bedreiging uit het Oosten" het hoofd te bieden, aldus Be- vin. „Wij wensen vurig een verenigd1 democratisch Duitsland, dat de voort- I durende bedreiging van de vrede in Europa zal wegnemen". Burin constateerde, dat men thans de zekerheid had. dat de V.N. niet alleen door de regeringen gesteund werden. I maar dat ook de volken er hun hoop op gevestigd hadden. „Zy rullen niet falen en wij moeten hen niet teleur stellen". Ds Phiiippijnen. San Salvador. Boli via. Turkije en "Pakistan verleenden eveneens steun aan het plan Acheson. DUIZENDEN ZAGEN FANTAS TISCHE BOOTTOCHT. Het is niet gemakkelijk voor iedere tocht van het Koninklyk Paar tel kens iets te bedenken, dat de hoge gasten niet reeds eerder zou zijn ge loond. Indien Friesland reeds op de eerste dag van het bezoek daarin toch is geslaagd dan is dat mede dank zy de tocht, die Koningin cn Prins gis teravond per boot maakten door de stauseracluen naar „de Harmonie" te Leeuwarden. Nog jarenlang zullen velen spreken over deze tocht en over de aanblik, die deze aan duizenden en nog eens duizenden aan Frieslands hoofdstad en van ver daar buiten heeft geboden. Van de ambtswoning van de Com missaris der Koningin af vertrok men om half negen per auto naar de Noor- derbrug in het Oosteiyk deel der stad. Daar lag aan de zijde van de „Prinse- tuin" het gepavoiseerde V motorjacht Greta' van de familie Halaar-tsma uit Grouw gereed. Onafzienbare rijen men- I sen hadden zich op de Noordersingel j onder de bomen opgesteld. Van die zijde af wierpen tientallen schijnwer pers bun licht over het wateroppervlak. Aan de overzijde van de gracht lagen i langs de wallekant, hel verlicht cf scmswylen ook geïllumineerd, versierde jachten, kruisers, BM's, boeiers en mo torboten. Hier en daar spoten fontei nen met kleurverlichting hun water hoog in de donkere nachtlucht en daar boven scheen een heldere volle maan, die tussen de wolken door wedijverde met de floodlight verlichting van de oude 48 meter hege Oldehove-toren (symbool van Friese standvastigheid) die zich nu en dan vertoonde door het geboomte van het park. dat Johan Wil lem Friso eens schonk aan Frieslands hoofdstad. De aanblik, die de Greta", geëscor teerd door vier met lampjes geïllu mineerde wherries bood, was fantas tisch voor de duizenden langs de wa terkant, waarvan velen in hun en thousiaste bewondering voor dit feeë rieke schouwspel een nat pak riskeer den. Moge deze tocht voor Koningin en Prins een onvergetelijke geweest zijn. Nadat de Vrouwepoortsbrug was ge passeerd. voer' men langs de Wester- Gistermiddag arriveerde de Piet Hein, met aan boord het Koninklijk echtpaar en zijn gevolg, te Stavoren. Hiermede' was de tocht door Friesland begonnen. Te Workum bood een meisje in Fries costuum de Koningin een mandje met kozen aan Bij aankomst te Stavoren kreeg de Koningin van een meisje, dot ook in Fries costuum wos gekleed, bloemen aangeboden mid den). De bevolking von Bolsward had een tableau ingestudeerd, dat door het Koninklijk echtpaar met belang stelling van het bordes of werd gade geslagen. Foster volgt Hoffman op als administrateur van de E.C.A. President Truman heeft de ontslag aanvrage van Paul Hoffman, de admi nistrateur van de EC.A, aanvaard. De president deelde mede William Foster, die thans plaatsvervangend administra teur is, tot Hoffman's opvolger te zullen benoemen. Uit een gepubliceerde briefwisseling blijkt, dat Hoffman het ontslag heeft aangevraagd teneinde weder in het par ticuliere leven te kunnen terugkeren. De 59-jarige Hoffman trad ln 1948 af als president van Studemaker Corp om zich aan het hoofd van het Euro pees hulp program te stellen. De 53-jarige Foster was gedurende de oorlog verbonden aan het departement van oorlog en vanaf 1946 was hij on derminister van handeL tot hij op het zelfde tijdstip als Hoffman naar het I Marshall plan overging. Hoffmans ontslag zal blijkbaar niet onmiddellijk ingaan. Morgen vertrekt hij voor een reis van drie weken naar Ma-sball-landen. Hoffman zeide, dat hy zich nog niet j had verbonden om directeur te worden van de Ford-stichting. Na zijn laatste bezoek aan Europa in zijn huidige func tie zal hij aanbiedingen, die Henry I Ford eventueel heeft te doen, bespre- I ken. I Op een persconferentie deelde hU i mede. dat hij voortzettng van het plan- I Marshall belangrijker dan ooit acht als I een grote bijdrage tot een rechtvaardi ge en duurzame vrede. Naar zijn me- ning zal Amerika zijn eigen militaire kracht en die van de andere vrije lan den slechts kunnen opbouwen met uit gaven van niet veel minder dan TC5 k 150 milliard dollars in de komende drie iaar. Van dit totaal zal Amerika acht a veertien milliard dollars moeten be steden voor het in stand houden van de economische en psychologische kracht der vrije naties. De dollars, die voor militaire doeleinden worden uit gegeven, kunnen volgens Hoffman slechts productief zijn. wanneer de eco nomische kracht dezer landen tegelij ker tijd wordt opgebouwd. singel, waarin het Vossepark magne siumlichten en bengaalsvuur .opflakker den. waarna tenslotte het hel verlichte gebouw van „de Harmonié" in zicht kwamen. Daar legde de Greta" aan er..ontlaadde de felle bewondering der duizenden zich in een enthousiaste be groeting. Dit was waarlijk een schouw spel. waarvan het publiek zoals de Ko ninklijke gasten gelijkelijk moeten heb ben genoten! Raad van Vakcentralen wil onderhoud met regering De Raad van Vakcentralen heeft zich telegrafisch tot de regering gewend met het verzoek een onderhoud te hebben over het verder door de overheid te voeren beleid inzake de lonen en prij zen. Gistermorgen is te Amsterdam de ont- scheping begonnen van de ,,Ranchi"t een schip dot met ex-K.N.I.L. militai ren en 150 babies aan boord uit Indonesië in de Amsterdamse hoven arriveerde. ten kijkie in de verzorgingskamer.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1