en lekker! roFDDÈ ^lenlÊDIKANTBN Wie doodde Valentin Rothe? STADSNIEUWS Radio-programma MAANDAG 25 SEPTEMBER Stichting van de Arbeid tegen loongrens van f3600,- zij belemmert arbeids productiviteit. IR verband met de a.s. parlemen taire gcdachtenwisseling over de loon politiek, heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich in een adres tot de leden van de Tweede Ka mer gewend, waarin gewezen wordt op de nadelen van het handhaven van de loongrens van f. 3600.—. O a. worden de bezwaren vermeld, die ver bonden zijn aan de geleidelyke nivel lering van de inkomens van het in loondienst zijnde personeel. Hierbij wordt bijv. gedacht aan de middengroepen der beambten en aan hogere employés. Niet alleen leidt de vermoedelijke begrenzing tot scherp ge trokken loonsverhoudingen voor vele categorieën van weekloners, maar ook doorkruist de betreffende maatregel het streven naar vergroting van de arbeids productiviteit en de bevordering van de vakscholing. De Stichting van de Arbeid dringt er op aan in de vorm van een vergunning toe te staan, dat ook boven de f3600.de lonen met maximaal 5 zullen kunnen worden verhoogd. Drama te Naarden Te Naarden heeft zich een drama afgespeeld, waarbij twee mensenlevens te betreuren zijn. Een 64-jarige gepensionneerde mari ne-officier heeft zijn 10 jaar jongere vrouw met een bijl van het leven be roofd en daarna de hand aan zichzelf geslagen. In de woning werd het stoffeliik overschot van de vrouw gevonden, In de onmiddellijke nabijheid werd een bijl gevonden. Men ontdekte tevens een gaslucht en zag dat de echtgenoot in de badkamer in de badkuip lag. De gaskraan van de geyser was geheel opengedraaid. Ook de levensgeesten van de man bleken te zijn geweken. Omtrent de oorzaak tast de politie in het duister. ONTHULLING VAN MONUMENT TE AMERSFOORT. Stille stoet van ex-gevangenen. Zaterdag is een stille stoet van ex-ge vangenen getrokken langs het demobili- satiecentrum ..Boskamp aan de laan 1914" het vroegere .Polizei Durch- gangslager Amersfoort" Men ging vervolgens de heide op. waar een pad voerde naar de vroegere fusilade-plaats, waar mej. J. C. M. Rij per. de dochter van een met zijn beide zoons en een pleegzoon omgekomen Amersfoortse predikant, het voorlopig monument, een eenvoudig houten kruis, onthulde. Dr C P. Gunning, pater Jos Govaert, H. M. van Randwijk en mr G. Aalders spraken hier over het leed, dat in het kamp Amersfoort heerste en over het offer dat door zo velen werd ge bracht. Daarna volgde een kranslegging en een défilé langs het monument. Tenslotte verzamelden de ex-gevan genen zich in de cantine van het demo- bilisatie-centrum, waar de bijeenkomst het karakter kreeg van een reünie. DE HEER VAN WAARDENBURG TERUG NAAR NIEUW GUINEA. De Nederlandse gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. J. L. van Waarden- burg, die enige weken in ons land heeft vertoefd om aan de regering rapport uit te brengen, zal Zaterdag 30 Septem ber a.s. per vliegtuig naar zijn stand plaats terugkeren. Op Donderdagavond a.s. zal in het zoeklichtprogramma van de Avro een interview met de heer Van Waarden burg door drs H. J. Jonker worden uit gezonden. TWEE ENGELSEN RIDDER ORANJE NASSAU. Onze Londense correspondent seint: Onze landgenoot, de heer Albert Mil- hado, te Londen, voorzitter van de En gels-Nederlandse Associatie, en de heer J. W. Yapp, secretaris van die organi satie. zijn gisteren beide door H M. Ko ningin Juliana onderscheiden en be noemd tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. De Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. Michiels van Vcr- üuynen heeft daar in een feestelijke bijeenkomst mededeling van gedaan. Onder de auspiciën van genoemde or ganisatie zijn 40 Engelse en Nederland se stedeh met elkaar verbonden. Sinds de oorlog werden door haar op het ge bied van sport en cultuur 25.000 uit wisselingen tot stand gebracht. ROOSENDAAL HOLLAND IURNH0UT BELGlf Radio-Holland bestelt nieuwe kortegolfzenders enz. OUDE TYPEN VOLDOEN NIET MEER. Van „Radio-Holland" ontving de Philips N.S.F.-fabriek te Hilversum opdracht tot het bouwen van een 65-tal kortegolfzenders, 140 zendappa raten en 50 noodzenders voor de mid dengolf en 150 voedingsaparaten. Radio-Holland exploiteert de radio communicatie- en navigatie apparatuur van de Nederlandse schepen 'behalve die van de Marine) en sinds 1918 heeft de N.S.F. tal van zenders, ontvangers en richtingzoekers vervaardigd. De nu nog in gebruik zijnde oudere typen zenders voldoen niet aan de ho gere eisen, die door middel van inter nationaal overleg worden vastgesteld. Proefmodellen van de nieuwe zenders zijn gedurende de afgelopen zomer op gesteld geweest op de Volendam van de Holland-Amerika-lijn en hebben gedu rende de reis naar Noord-Amerika en terug uitstekende resultaten opgeleverd. In de loop van 1951 zullen de eerste installaties worden afgeleverd, terwijl in 1952 het gehele aantal gereed zal zijn Minister In 't Veld: Jaarlijks 500 millioen aan alcohol sterke drank betekent een zwak volk. Tijdens het Congres van de Nederl. Groot-Loge van de Int Orde der Goede Tempelieren te Haarlem, heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting. mr dr J. In 'tVeld, een rede gehouden over de vraag: „Heeft drank bestrijding in deze tijd nog zin?" De minister deelde mede, dat in ons land ieder jaar voor f. 500.000.0U0 aan alcohol wordt besteed, wat het zelfde bedrag is als de overheid voor woningbouw uitgeeft. „Dit zou alleen reeds het drankbe- strijdingswerk rechtvaardigen. Boven dien echter heeft de toenemende me chanisatie het tempo van het. leven versneld, waardoor veel grotere eisen ge steld worden aan de verantwoordelijk heid der mensen. Wil West-Europa geen voedingsbodem voor politieke onrust worden." aldus de minister, „dan moet ernst gemaakt worden met de sociale gerechtigheid, wat tevens betekent: versterking van het verantwoordelijk heidsbesef. Dit verantwoordelijkheids besef noch het heldere denken wordt bevorderd achter de bittertafel. Sterke drank betekent een zwak volk," al dus de minister. De minister riep vooral de jongeren op hun plaats in de rijen der drankbe strijders in te nemen De Wereldorde der Goede Tempelie ren zal in 1951 een congres in ons land houden. HUISEIGENAREN VRAGEN 25 HUURVERHOGING. Door de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren ls een adres gezonden aan de Raad van Ministers, waarin met de meeste aandrang wordt verzocht het percentage der algemene huurverhoging te stellen op 25 en de datum van in werkingtreding der wet tot huurverho ging op zo kort mogelijke termijn te bevorderen. In het adres wordt er aan herinnerd, dat de Bond reeds in 1947 een huurverhoging van 25 op korte termijn noodzakelijk achtte. Intussen zijn tengevolge van de verscherpte poli tieke tegenstellingen en de oorlog in Korea de prijzen van tal van bouwma terialen in sterke mate gestegen, terwijl daarenboven wederom een nieuwe loonsverhoging van 5 van kracht ls geworden. Het gevolg van een en ander, aldus de Bond, zal moeilijk anders kun nen zijn dan een verdere stijging van de onderhoudskosten op het gebouwde onroerend goed, waardoor het reeds krappe percentage van 15 in elk geval als volkomen onvoldoende moet worden gekenmerkt. AMBTENAAR VERDUISTERDE GELDEN TE ROLDE. In de raadsvergadering van Rolde heeft de burgemeester Th. Ph, baron Mackay een verklaring afgelegd in ver band met de door een gemeente-ambte naar ter secretarie gepleegde fraude De burgemeester zeide, dat is komen wast tc staan, dat de ambtenaar zich ge durende twee jaar onrechtmatig gelden heeft toegeëigend, zonder dat dit ge merkt werd. Wel had het reeds lang de aandacht getrokken, dat hij leefde op een wijze, die niet in overeenstemming met zijn functie was. Na een diepgaand onderzoek werd hij gearresteerd. Het verduisterde bedrag wordt geschat op 20 k f. 30.000.— Hulde aan de „Evertsen" nam deel aan operatie bij intsjon. Een antwoord op de vraag, of de Neder landse torpedobootjager „Evertsen" aan de grote invasie bij Intsjon heeft deel genomen, is Zaterdag gegeven door een woordvoerder van de Amerikaanse ma rine. die te Washington hulde heeft ge bracht aan de hulp. die door Britse, Canadese, Australische en Nederlandse schepen bfj de landing bij Intsjon" is gegeven. Vuurzee te Eerbeek openbare school gedeeltelijk afgebrand. Zaterdagavond om kwart over acht brak brand uit in de openbare school te Eerbeek. De brandweren uit Brum- men, Apeldoorn Loenen en Eerbeek bonden de strijd tegen de geweldige vlammenzee aan Om half negen was men het vuur meester. Het laatst ge bouwde gedeelte van de school, vier lo kalen omvattend, werd door de brand volkomen vernield. De grote vuurzee trok honderden men sen uit de omgeving. De politie had handen vol werk om het verkeer op de drukke verkeersweg ApeldoornDieren te regelen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De Papoea heeft een eigen mening „wij willen nederlandse souvereinitf.it over nieuw guinea." (Van onze Haagse redacteur) Een groot deel van de Papoea's leeft nog in het stenen tüdperk. Maar zij hebben toch ook hun ver langens en meningen, zoals ieder mens die bezit. Zij kennen het verschil tus sen onderscheidene landen. Tussen democratische en niet-democratische, rechtvaardige en onrechtvaardige, tus sen Nederland en Indonesië". Zo ongeveer sprak Zaterdag de heer N Jouwé. vertegenwoordiger van Nieuw Guinea en adviseur van de Nederlandss delegatie in de gemengde Nieuw Gui nea-commissie, Zaterdag jl. te Den Haag. „Onze broeders in het Australische deel van Nieuw Guinea hebben er Dij hun regering op aangedrongen. Neder lands Nieuw Guinea niet weg te laten geven aan Indonesië of enig ander Azi atisch land, waar het communisme zo sterk opkomt. En wy zelf willen de Ne- Nederlandss souvereiniteit over ons land behouden zien. Dit is het belang van ons volk. De Nederlanders dienen voort te gaan met het openleggen van het land en het opvoeden der bevolking". Het. is van belang, dat deze stem van Nieuw Guinea wordt gehoord, voordat straks het Nederlandse parlement de kwestie Nieuw Guinea behandelt en de onderhandelingen met Indonesië over de toekomstige status aanvangen. Straks worden ook in Nederland ver wacht de heren Ariks, Kaisiepo en Ab- doellah Arfan die met de heer Jouwé wensen van het gehele Papoease volk naar voren zullen brengen. X// Éfl.Ul.V wmi i' met garantie-certilïcaat FEUILLETON Spannend detective-verhaal door Gisela Furtmüller (vertaald uit het Duits). 11) Ik heb van* Urban al een en an der over jullie werk in de zaak Rot-he gehoord Heb je nog iemand ter zake verhoord? Ik heb slechts een bevestiging ge kregen van een vermoeden, hetgeen natuurlijk nog niet voldoende is om het grote raadsel betreffende Rothe's dood op te lossen. Dr Wickenberg begon op en neer te lopen. Het was een oude gewoonte van hem, dat hij niet kon blijven zitten, als het een of ander hem Intensief be zig hield. Ik zie in Q^ze zaak niet zo veel complicaties als.jij. Is het niet moge lijk, dat deze Wilhelm Nor4mann, over wie Ur'oan mij vertelde, Rothe heeft neergeschoten? Misschien waren er moeilijkheden in verband met de on dersteuning De mogelijkheid bestaat.... maar desondanks Heibing aarzelde even en vervolgde: Tenslotte zou dan iedereen, die van R-othe een ondersteuning ontving, ver dacht kunnen worden. Het rinkelen van de telefoon onder brak het gesprek. Dr Wickenberg nam de hoorn op Wat zegt u: Ja, Heibing is hier een ogenblik. Hij wenkte de politieman en reikte hem de hoorn aan. De telefoniste kondigde een gesprek met de Kronos-fabrieken aan. Verbindt u mij maar door, zei Heibing met enig ongeduld. Enige ogenblikken later hoorde hij een vermoeide vrouwenstem: het «vas Mariene Rothe. Spreek ik met inspecteur Hel- ibing? Ja? Ik heb een belangrijke me dedeling te deen. Kunt u hier komen? Ik veel me niet langer verantwoord iéts voor u te verzwijgen. Waarom hebt u me niet dadelijk alles meegedeeld wat u te zeggen had. mevrouw Rothe. Er klonk verwonde ring en ook iets van ontstemming in deze vraag. Mfjn tijd is zeer kost baar. ik heb het overstelpend druk. Het gaat niet om mij, verklaarde Mariene, en hoewel ze haar best deed cm kalm te spreken, hoorde Heibing toch iets van opwinding in haar stem. Ik kon eerder niets zeggen Wan neer kunt u hier zijn? Over een uur ben lk bij u, ant woordde Heibing. En zich tot Wicken berg wendende, deelde hij deze mede: Mevrouw Rothe beweert een belang rijke verklaring te kunnen afleggen. Ze is er rijkelijk laat mee, maar m ieder geval ben ik er van overtuigd, dat het geen zij te zeggen heeft, ophelderend zal werken. Goed, Heibing, ga zo spoedig mo gelijk naar haar toe Ik zal intussen Urban opdracht geven het spoor-Nord- mann te volgen. Meld je dadelijk weer bij mij. als je van mevrouw Rothe te rug bent. Heibing knikte en verdween haastig. De dienstauto legde de afstand naar de fabriek in de kortst mogelijke tijd af. Werner Helomg keek niet naar de omgeving, waar doorheen hij reed. Hij was zo diep in gedachten verzonken, dat hij opschrok, teen de chauffeur het portier van ae wagen opende. Haastig begaf hij zich in de lift naar de tweede verdieping, waar Mariene Rothe haar appartementen had. Sinds de plotselinge dood va-n haar echtge noot had Mariene het vroegere ge meenschappelijke slaapvertrek niet meer betreden. Ze zei dat de grote ruimte haar angstig maakte, en op haar verzoek had Hanna een van de klei nere logeerkamers voor haar in orde gebracht. Maar ook daar voelde Mar iene zich onbehagelijk. Toen Heibing uit de lift stapte, ging er in zijn on middellijke nabijheid een deur open, waaruit Hanna te voorschijn kwam. Ze lachte hem vriendelijk toe, als was hij een oude bekende. Mevrouw komt dadelijk, zei ze en liet hem in een kleine ontvangkamer, die modern was ingericht en effen gor dijnen een sympathieker indruk maak te dan het theatrale boudoir, waarin Mariene hem de eerste maal had ont vangen. Toen meer dan een kwartier verliep, zonder dat Mariene verscheen, belde hij het meisje, om te vragen, waar me vrouw Rothe bleef. Meneer, u weet toch, dat mevrouw zich niet al te goed veelt, zei het meis je met een koket lachje. Hebt u dus alstublieft nog even geduld. Zonder veel animo nam hij een tijd schrift op en begon het door te blade ren. Daarna stond hij op om een schil- l derij. dal hem bij het binnenkomen op- gevallen was, nader te bekijken. Toe- I v alllg viel daarbij zijn blik ook op een bronzen vrouwenfiguurtje, dat op een massieve marmeren zuil in de hoek van de kamer stond. Het was het beeld van een Egyptische prinses uit de Pha- rao-tijd. Geïnteresseerd bekeek Heibing het kleine kunstwerk nader. In het voetstuk stond een naam gegrift: Ama- ra. Verder niets. Geen jaartal, geen aanwijzing tot- welke dynastie deze Amara behoord had. Heibing had in zijn jonge jaren met belangstelling de ontdekkingen van archeologen gevolgd. Het viel hem dan ook niet moeilijk vast te stellen, dat Amara een konings bruid geweest moest zijn. De muts met de hoog oplopende hoofdtooi alsook de versiering van de kraag wezen daarop. Door een plotselinge uitroep werd zijn aandaoht van dit schone kunstwerk af geleid. In de deuropening stond Mar iene Rothe Ze zag doodsbleek, en haar grote donkere ogen glansden koorts achtig. Wat wilt u met dat beeld meneer Heibing? vroeg ze ademloos zonder hem verder te begroeten. I Rustig zette Heibing het beeldje, dat hij even opgenomen had, weer op zijn plaats terug. Neemt u mij niet kwalijk, mevrouw i Rothe, dat ik die kleme prinses, die ik hier toevallig ontdekte, wat nader bekeken heb. Ik hoep, dat u het niet brutaal vindt van een vreemde in uw I huis, voegde hij er vormelijk aan toe. Ik had er geen enkele bedoeling mee, ik werd slechts door belangstelling voor het kunstwerk gedreven. Ze kwam naderbij en reikte hem met een gedwongen lachje een hand, die ijskoud aanvoelde. Vergeeft u mij mijn heftigheid, meneer Heibing, zei ze met een vergeefse poging het trillen van haar lippen te beheersen. Is er iets gebeurd, mevrouw Ro the? vroeg hij, haar opmerkzaam aan kijkend. Nee, nietsMaar ik heb zo juist mededeling gekregen, dat de begrafenis van mijn man over drie dagen zal plaats vinden en daardoor ben ik zo van streek. Mevrouw Rothe, als u zo hevig toegeeft aan uw verdriet, doet u uw gezondheid schade, vermaande hij haar vriendelijk. Ziet u het als een troost, dat uw eohtgenoot tenminste een lang lijden bespaard is gebleven. Het schot, waardoor hij viel, was dodelijk. Hij stierf onmiddellijk. H(j bracht haar naar een stoel, en ging tegenover haar zitten. (Wordt vervolgd) Vannacht maansverduistering WIE OFFERT ER ZIJN NACHTRUST AAN OP? Een bijzondere medewerker schrijft ons: Tijdens haar kringloop rond de aarde passeert de maan af en toe de schaduw, die onze planeet in de wereldruimte werpt Dan berooft de schaduw de maan van het zonlicht, dat haar tot de ver trouwde geelwitte verschijning aan de nachtelijke hemel maakt, en degradeert haar tot een valse vlek. Wij aardbewo ners noemen dit verschijnsel, maansver duistering. Laat in de nacht van Maandag op Dinsdag zal het pad van de maan haar door de aardschaduw leiden. Voor hen, die dit immer boeiende schouwspel niet willen missen, laten wij hieronder de ge gevens volgen- half vier: de maan treedt de schaduw binnen; vijf uur: de totale verduistering begint, kwart voor zes- de totale verduistering eindigt, zeven uur: de maan verlaat de schaduw. Maarinmiddels is de maan te kwart voor zeven ondergegaan, zodat we het einde van de verduistering in Nederland niet meer kunnen waarne men. De „Ormonde" te Amsterdam PROFESSOR KON VAN ZIJN SALARIS NIET MEER RONDKOMEN (Speciale berichtgeving). Aan boord van de Ormonde, het 16000 ton metende passagiersschip van de En gelse Oriënt-Line, dat als emigranten- schip naar Australië pleegt te varen, maar voor de terugreis door de Neder landse regering was gecharterd voor het vervoer van Indonesië naar Nederland van gouvernements-ambtenaren en par ticuliere passagiers, zfjn gisteren ruim 1000 burgers gerepatrieerd. De gouver nements-ambtenaren waren in de meer derheid: met hun gezinnen telden zij 755 personen en er waren 259 particu liere passagiers. Opvallend was het aantal kinderen aan boord. Niet minder dan 482 kinde ren hadden de reis naar ons land onder nomen. Van hen waren er 288 beneden de leeftijd van 12 jaar. Over het algemeen waren de passa giers best over de overtocht te spreken. Met een van de passagiers, prof dr J. K Baars, hoogleraar in de microbiolo gie aan de Landbouwfaculteit te Bui tenzorg van de Universiteit van Indone sië, hadden wij een kort onderhoud. Prof. Baars is sedert 1941 hoogleraar in de tropen. Hij heeft thans ontslag genomen omdat, naar hij ons ver klaarde, het hem in Indonesië zeer moeilijk, zo ni?t onmogelijk is van zijn salaris rond te komen. De levens standaard in Indonesië ls in dc laat ste jaren met ongeveer 60 gestegen en stügen nog steeds. Salarisverhogingen helpen weinig, zelfs niet de voorgestelde 10 van/het Gouvernement. Herman van den Eerenbeemt driemaal onderscheiden OPRICHTING VAN EEN FONDS VOOR JONGE KUNSTENAARS De hèer Herman van den Eereftbeemt te Amsterdam, die zoveel voor de kunste naars heeft gedaan, is in het Concert gebouw onder grote belangstelling ge huld vgd. Daarbij is hü driemaal onder scheiden: dé staatssecretaris van O K. en W„ mr J L. M. Th. Cals, deelde mede, dat hij was bevorderd tot Offi cier in 'de Orde van Oranje Nassau, de Amsterdamse wethouder van Kunstza ken, mr .A. A. de Roos. bood hem de zilveren eremedaille van de stad Am sterdam aan en jhr mr F. Beelaerts van Blokland, president van het Concertge bouw, overhandigde de gouden Concert gebouw-medaille. Mr H. J. Reinink secretaris-generaal van het ministerie van O., K. en W„ voorzitter van het ere-comité zeide: „De belangstelling voor de jonge kun stenaars" is spreekwoordelijk voor Van den Eerenbeemt Daarom hebben wij een som gelds bijeen gebracht, die als basis zal dienen voor een te vormen „Herman van den Eerenbeemt-fonds" tot hulp aan de jonge kunstenaars. Het geld over handigde de voorzitter aan de jubilaris, waarna deze in plechtige bewoordingen zijn dank' bracht. 40-jarig bestaan Ëmtegeës OPVOERING VAN' G. B. SIIAW's „ANDROCLES EN DE LEEUW' 1 Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de xi B.S.-vereniging Einie- gsës vond Zaterdagavond in de Schouw burg een opvoering plaats van G. B. Shaw's „Androcles en de leeuw". On der de vele aanwezigen die dit „feest van de school" medevierden de Schouwburg was geheel bezet merk ten wij o.m. op de wethouder van On derwijs, de heer J. C. van Schalk, dr. K. Reitsma, voorzitter van de Commis sie van Toezicht op het M.O., dr J. D. A. Boks. directeur van ae H.B5.. dc do centen der school en voorts afgevaar digden van zusterorganisaties. Alvorens met de opvoering van het stuk werd begonnen, herinnerde de voorzitter van Ëmtegeës, Joop Spiering, aan de oprichting van de veren.ging, i waardoor de saamhorigheid der leei- lingen ten zeerste was gediend. Was er aanvankelijk geen ruimte voor de ont spanning, met de oprichting van M T. G. S werd de gelegenheid geopend om zich na de lesuren te bewegen op het terrein van de Muziek, Toneel, Gym nastiek en Schermen, welke laatste tak van sport in later jaren plaats heeft moeten maken voor het Schaken. Of schoon de vereniging de ups en downs heeft, gekend, neemt Ëmtegeës momen teel in het schoolleven een belangrijke plaats in. Dank zij Ëmtegeës is de geest goed! Nadat het H.B.S.-lied was gezongen, bood dr. Boks de gelukwensen aan, waarbij hij hulde bracht aan hen, die Ëmtegeës in de loop der jaren als be stuurslid hebben gediend. Mevr. Veen- hof deed hetzelfde namens de echtge noten van de docenten. Een geschenk werd aangeboden. Tenslotte veerde mr. W. Grebel namens de oud-ledenvere- niging „De Olievlek" het woord. Hij beschreef MTG.S. als een vereniging van Moed. Trouw Geduld en Samen werking en deed zyn gelukwensen ver gezeld gaan met de aanbieding van een taart. Inmiddels stonden de spelers klaar om een aanvang te maken met het toneel stuk. dat zich afspeelt in de eerste eeuw na Christus. Het geeft een beeld van de vervolgingen van de christenen, hoe zij ten pleziere van de Romeinse keizer en het volk in de arena moesten vech ten met de gladiatoren of voor de leeu wen werden geworpen. Het stuk toont scherpe contrasten: enerzijds de groot ste ernst als de Christenen elkaar ver manen hun Heer trouw te blijven tot in de dood of getuigenis af te leggen van hun geloof en anderzijds komische taferelen, bv. als de keizer wordt ach terna gezeten door de leeuw, die door Androcles wordt getemd. De overgang ls wel eens iets te plotseling en te fel. De rolbezetting was zéér bevredigend. Speciaal moeten genoemd worden mej. Ad Noordzij in de rol vari de Christin Lavina en H. de Boer als Ferrovius. Ook de keizer (G. Cannoo) en de kapi tein 'M. J Daniëls» verdienen afzon derlijke vermelding. B. Rigter als leeuw had het vast niet gemakkelijk, doch hij heeft zijn rol keurig gespeeld Het ver dienstelijke décor was vervaardigd door R Slikkerveer, die daaraan een enorme taak heeft gehad en tot het ochtend gloren heeft moeten doorwerken om klaar te komen. De regie was bij de heer J. J. Ph. v. d. Hoorn, leeraar van de school, in goede handen. Na afloop van de opvoering, waarvoor de aanwezigen zich zeer dankbaar toonden, verplaatste de feestviering zich naar „Den Burcht", waar o. 1. v d? heer J Alphenaar en met medewerking van .The Hurricanes" een geanimeerd bal volgde. Ëmtegeës kan met Gerecht vaardigde voldoening op de viering van haar 40-jarig bestaan terugzien! ADVERTENTIE Als uw maag in lichterlaaie staat - of brandend zuur u naar de keel stygt dan brengen een paar Rennies tabletten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tienduizenden verbruikers in alle be schaafde landen van de wereld zweren bij dit prettige middel. Rennies zijn nog smakelijk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong. zonder water of wat ook. Nu zijn de Rennies ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag al tijd Rennies bij zich steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de ver schrikkingen van brandend maagzuur. Rennies zijn verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. 15). Toen Panda en Joris Goedbloed ontdekt hadden, dat Panda's beurs ver dwenen was, waren zij diep-verslagen, maar Joris nam Panda aan de hand en ging hem voor over de donkere land wegen „We moeten slapen vannacht", sprak hij ernstig, en bovendien zullen we ons moeten onttrekken aan het spie dend oog der wet! Gelukkig weet ik hier in de buurt een uitstekende schuil plaats Panda was ontroostbaar. „Al mijn geld kwijt!" zuchtte hij. „Ook het geld dat ik voor mijn taxi had gekregen. wat verschrikkelijk! En het was alles wat ik in de wereld bezat!" „Tja...." antwoordde Joris schouder ophalend. terwijl hij hem voorging over een vlondertje, dat hen over een brede sloot voerde, „tja dan moet ge maar beter oppassen! Soms vrees ik wel eens, dat al mijn wijze lessen vergeefs aan uw domme oorkens voorbij zijn gegaan, en dat gij voor galg en rad zult opgroeien. Zo zult gij nimmer iets bereiken in de maatschappij, manneke!!" Zo sprekend bereikten zij tenslotte een oude en ver laten boerenschuur, waarvan Joris dc deur ontsloot met een houding, alsof hij er de eigenaar van was. „Ziehier ons onderdak!" sprak hij. .Hier zal zelfs de politie ons niet zoeken, en op gindse hooiberg kunt ge uw rusteloos slaapke doen!" „De politieik had dat geld maar aan de politie moeten geven", pruttelde Panda. „Ik heb het direct al wel ge zegd, dat dat beter was.... maar Joris, wat is dit hooi hard!" „Hard hooi?" vroeg Joris. „Wel ver baasd! Gij, die er van spreekt om goed geld aan de politie te geven beklaagt u over de hardheid van dit frisse hooi? Kom nu! Het ls aanmerkelijk zachter dan de stenen vloeren van gevangenis sen en armenhuizen, waarmede gij nog stellig kennis zult maken wanneer ge zo voort gaat!" Ja om kort te gaan. Joris was zeer onaangenaam gestemd. VOOR DINSDAG 26 SEPTEMBER Hilversum I (402 M.) AVRO 7.00 nieuws; 7.15: gram muziek; VPRO 7-50: dagopening. AVRO 8.00: nieuws en weer berichten; 8 15 gram.muzlek; 9.00: mor genwijding; 9.15: gram.muzlek; 9.30. wa- i terstanden; 9.35. populair concert; 10.30: voor de vrouw; 10 35: gram.muzlek; 10.50: voor de kinderen; 11.00: radlo-volks-unl- versltelt; 1130; voor de zieken. 12.00: gram.muzlek; 12.30; mededelingen; 12.33: voor het platteland, 12.40: planoduo; 13 00: nieuws; 13.15; Metropole orkest; 14.00: voor de vrouw; 14.30. gram.muzlek; 16.30: voorde kinderen, 16.50: kinderkoor; 17.15: dc stem van Amerika; 17.50: gram.muzlek, 18.00: nieuws; 18.15: pianospel; 18.30: radlo-volksunlverslteit; 19.00; fanfare orkest, 19.25: „Paris vour parle", 19 30: Musette orkest en soliste; 20.00: nieuws; 20.05; reportage. 20.15 Promenade orkest en soliste; 21 00- voordracht; 21.15: ..1001 melodieën"; 22.00: buitenlands overzicht; 22.15: gram.muzlek! 22 30: pianorecital; 23.00; nieuws; 23.1524.00. gram muziek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: .nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30; gram.muzlek; 7.45: morgengebed en litur gische kalender. 8 00: nieuws en weerbe richten; 8.15: gram.muzlek; 9.35: „licht baken". 10.00: voor de kinderen. 10.15: gram.muzlek; 10.40 schoolradio; 11.00: voor de vrouw; 11.30' schoolradio; 12.00. angelus; 12.03 gram.muzlek; 12.30: mede delingen; 12.33: gram.muziek; 12.50. repor tage. 13 00: nieuws en katholiek nieuws. 13.20: lunchconcert; 14 00; dubbelkwartet; 14.25; gram muziek; 16.00; voor de zieken, 16.30: ziekenlof, 17.00: voor de Jeugd, 17.45: regeringsuitzending; 18.00 lichte muziek; 18,20; sportpraatje; 18.30. voor de strijdkrachten; 19 00: nieuws; 19.15: repor tage; 19.25. dit ls leven", causerie; 19.40: ..contact niet verbroken", hoorspel; 20.00. nieuws; 20.05- de gewone man zegt er 't zijne van. 20.12: radio phllharmonisch or kest en solist. (In de pauze: actualiteiten) 22.00: pianoconcert; 22.40: godsdienstige causerie en avondgebed. 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Lijn 3 dlstributledlenst 7 05 Gram., 7.30 Kroniek 7.40 Gymn., 7.50 Gram., 8.05 Concert. 9 10 Vera.pr.. 10 00 Orgel. 10 30 Ork. Collins. 11.00 Dagboek, 11.15 Arb ork.. 12.00 Gram.. 12.32 Ork. I.arue, 13.15 Meis jeskoor. 13.30 Gram. 14.00 Muz. uit 16de eeuw. 14.45 Operamuziek. 15.30 Klassieke planomuz., 16.00 Omr.ork 17 10 v. d. zie ken, 13.00 v. d. sold.. 19 30 Klarlnet-cel- tal, 19.50 Spotvogels, 20.00 Omr ork.. 20.45 Operamuziek van Gounod 22.15 Orkest De Cock, 22 45 Cram'., 23.05 Rustige mu ziek. Lijn 1 distributienet 7 15 Sextet Er- nesco 7.50 Lift up your hearts 8 10 Con cert. 9 05 Gram. 10 00 Marsmuziek. 10.i0 Gram. 11.00 Rudl S<-hurlcke zlngt. 11 15 Gram.. 11.30 Bëla Bartck, 12.00 Gram., 12 30 v d arbeiders. 13.00 BBC Welsh Oroh 13.45 Gram.. 14.00 Werken v. Mo zart. '15.00 Gram, 15.30 Victoria de los Angeles 15.45 Pianosonates van Beetho ven 16.15 Musette orkest, 16.30 Prome- nade Players. 17.15 Macpherson. 17 45 Ork. Winnlck. 18 20 Mil ork.. 19 00 Gr., 19.30 Hear my song, 20.00 Educating Ar chie 20.30 Londens Symph.orkest met vlooisol.. 21.10 Verz.pi21.30 Chansons, 22.15 Act 22.20 Ork Geraldo. 23.00 Ork. Kenton, 23.30 Dansmuziek, AGENDA DINSDAG. Kleine Burcht (N. Riln 19): Ned. Chr. Relsver, Filmavond A N.W.B. WOENSDAG: Gerecht 10: Splritlsch Genootschap. 8 uur nam. Oosters Instituut: Solocelliste MUa Wel- lerson. 8 uur nam. LevendaalAandeelhoudersvergadering N.V. Kon. Zeep-. Eau dc Cologne- en Par- fumeriefabrlek v.h. Sanders en Co. 2$ uur nam. VRIJDAG. Pieterskerk: Wiidlngsdienst „Ex Ani mo". 8 uur nam. Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N V. Leldsche Bouwmll. 2 1/2 uur nam. Den Haag (Scala-theater)Revue Hello Ice 1950 (t/m 30 Sept.) 8 uur nam. 's Zondags ook om 2.15 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon .De rode Donau" (18 Jaar) Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De nacht heeft 1000 ogen" (18 j.) Zondag 2.15, 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15|uur. Lid» „Niet gewenst" (18 Jaar'"Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 30. 7 en 9 15 uur. Lti.xor ..De straat zonder naam" (18 J.) Zondag 2 30. 4.45 7 en 9.15 uur; overige l dagen 2.30. 7 en 9.15 uur Casino AVhisky als water" (alle 1) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. j De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zo- terdat? 23 Sept. 13 uur tot Zaterdag 30 Sept. 8 uur waargenomen door de Aco- theek Hprtflnv en Blanken. Hoccwoerd 171. Tel. 20502 en de Apotheek Rciist, ^teAnsJrant 35 Tel 20136 Te Oessteecst door de Oegstzeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2