Pogingen der Y.N.-legers de Noord-Koreanen af te snijden Congres der Belgische C. Y. P. brengt geen scheuring Nieuwe Sovjet-poging inzake China verijdeld 'weerbericht Feest in 1100-jarig Zaltbommel 89ste Jaargang MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 1 00 No. 27110 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Eed. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 In Seoel wordt hard gevochten Terwijl de strijd om Seoel nog hard nekkig voortduurt zonder belangrijke vorderingen der V.N.-troepen, rukken deze in het Zuiden snel voorwaarts. Amerikaanse troepen zijn uit het Noord-Oosten naar Songdjoe, 15 K.M. ten Zuid-Westen van Waegwan opge rukt en hebben de stad genomen. De Britse trogpen. die oorspronkelijk deze operatie zouden uitvoeren, konden niet voort, doordat zij bestookt werden door Amérikaanse toestellen. De strijdkrachten der V.N. pogen de weg voor de Noord-Koreanen naar het Noord-Westen af te snijden. Koemtsjon, belangrijk knooppunt van wegen, halverwege Targoe-Tardjon, is hedenmorgen bezet. Bij Seoel overweegt men een zwaar bombardement waarvoor de burgerbevol king gewaarschuwd zou worden, evenals hst uitstrooien van pamfletten, waarin de Noord-Koreanen opgeroepen worden zich over te geven. Beschieting met fos- for-bommen is reeds begonnen. Een Amerikaanse kolonne rukt Zuid waarts op van de weg Waegwan- Koemtsjon, eveneens om de Noord-Ko reanen de weg af te snijden. Naar schatting hebben 5000 geoefende Noordelijken zich in Seoel verschanst. Osan, 40 k.m. ten Zuiden van Seoel, is door de troepen der V.N. bezet. Ook Sangdjoe. 60 k.m. ten Noord-Westen van Taegoe. is bezet, waardoor de troe pen der V.N. in het Noorden en die in het Zuiden thans nog een kleine 120 k.m. van elkaar verwijderd zijn. In het Zuid-Oosten zijn de Ameri kanen in 48 uur 80 kilometer opgerukt op weg naar Tsjingjoe. 12 kilometer ten Zuiden van Tsjindjoe werd Satsjon ingenomen. Op alle fronten aan de Westkust van de verdedigingslinie in het Zuid- Oosten trokken de troepen der V.N. 15 tot 25 kilometer op. Een gevechtsklare Amerikaanse strijd macht is direct van Japan naar het vliegveld Kimpo bij Seoel gevlogen en heeft zich bij de strijdende mariniers in de stad gevoegd. Voor de derde maal zijn manschappen der V.N. de Han over getrokken, dit maal ter hoogte van Sobbingo, een voor stad van Seoel. De Noord-Koreanen op de ten Noorden van Sobbingo gelegen heuvel bieden hardnekkige tegenstand. In de sector van de Zuidkust hebben elementen van de Amerikaanse 25ste divisie Tsjinjoe veroverd. De Zuld-Koreaanse dei'de divisie be zette Jangnjong, ongeveer zestien k.m. ten Zuidwesten van Jongdok, na onge veer zestien k.m. te zijn opgerukt. De Zuld-Koreanen bezetten voorts Panpodong, ongeveer 24 k.m. ten Noord westen van Kigje, na ongeveer twintig k.m. te zijn opgerukt. EEN FATALE VERGISSING. Meer dan 150 Britse soldaten zijn Zaterdag aan het front bij Waegwan j ten Westen van de Naktong gedood I of gewond door bommenwerpers van de Verenigde Naties (Amerikaanse) en aanvallende Noord-Koreanen. De vliegtuigen waren uitgezonden om de Britten te steunen, doch bij vergis sing wierpen zij de bommen op de Brit ten. Na de mislukte luchtaanval vielen de Noord-Koreanen aan. De Brit-ten, bestaande uit twee com pagnieën Schotse hooglanders, hadden even te voren heuvel 282 in het gebied van Sinboendóng genomen, toen zij steun van de artillerie vroegen om de Noord-Koreanen, die zich gereed maak ten voor een tegenaanval, uit te scha kelen. De Amerikanen hadden echter hun kanonnen teruggetrokken. Daarom vroegen de Britten toen steun - van vliegtuigen, doch ondanks de door de Engelse uitgezette markering wierpen oe vliegtuigen hun bommen te ver ach terwaarts. Napalmbommen met benzine- gelel en machinegeweervuur van de boordschutters richtten grote schade ^Een half uur na de aanval kwamen ce communisten opzetten en hernamen de heuvel. Zwaar geschut van de Noor delijken zond zijn granaten achter de Britse Unies en trof de Rode-Kruissol- daten, die de gewonde Britten over de Naktong voerden. Van Amerikaanse zijde ls diep leed wezen. betuigd over deze fatale vergis sing.. De piloten van de Amerikaanse Mus tangbommenwerpers zullen niet aan sprakelijk worden gesteld, zo heeft een woordvoerder te Taegoe verklaard. De gronddienst had de piloten meege deeld, dat in het te bombarderen gebied geen troepen van de Verenigde Naties waren, niet wetende, dat de gebombar deerde heuvel kort te voren door de Britten was veroverd. NIEUWE CHINESE AANKLACHT. Volgens een door radio Peking aange haald bericht van het nieuwsbureau „Nieuw China" zouden Amerikaanse vliegtuigen opnieuw Chinees gebied ge bombardeerd en drie Chinezen gewond hebben. Het bericht zegt, dat een Amerikaans vliegtuig Vrijdagavond te 10 uur uit de richting Korea de Chinese grens is over gevlogen en een aanval heeft gedaan op het dorp Lakoesjao in het district Kiantien van de provincie Liaotoeng. Volgens het bericht zou een Ameri- kans vliegtuig boven Antoeng versche nen zijn en 12 bommen hebben laten vallen op het Noord-Oostelijk deel van de stad. Drie personen, onder wie een kind. werden gewond en vele hulzen be schadigd, aldus het bericht, Antoeng is gelegen aan de Westelijke oever van de rivier de Jaloe, die de grens vormt tus sen Noord-Korea en Mandsjoerije. De regering te Peking heeft bij de V.N. geprotesteerd tegen dit optreden en opnieuw geëist „gehoord te worden". „CONVENTIE DER EENZAME ZIELEN' Te Whitley Bay in Northumberland zijn Zaterdag vierhonderd „eenzame zielen" bijeengekomen om te proberen of zü in de behoefte aan een huwelijks partner kunnen voorzien De mannen, 180 in getal, zaten schuw aan de ene kant van de met bloemen versierde bal zaal en de dames, 220 in getal, hadden verlegen en ingetogen aan de andere kant plaats genomen. Aan het begin der vergadering werd medegedeeld, dat 35 bezoekers er uit waren gegooid. Bijzon derheden over de redenen hiertoe wer den niet genoemd, doch het was bekend, dat vier dames en drie heren reeds ge huwd waren. Allen gebruikten hun voornamen en droegen het insigne met het woord „oner", het omgekeerde van „Reno", het Amerikaanse centrum voor echtschei dingen. Er zijn prijzen tot een waarde van 1200 gulden beschikbaar gesteld voor degenen, die het eerst door deze bijeen komst getrouwd raken. Lefèvre voorzitter Het bijzondere C.V.P.-congres, dat te Brussel is gehouden, heeft zijn werkzaamheden beëindigd met de aanneming van een resolutie, waarin het vertrouwen in de homogeen-ka tholieke regering Pholien wordt uit gesproken. In de motie onthoudt het congres er zich van de houding der leidende C.V.P.-figuren tijdens de ge beurtenissen, die leidden tot de over dracht der koninklijke bevoegdheden op prins Boudewjjn te veroordelen. Er wordt slechts verklaard, dat het congres kennis heeft genomen van het verslag der bijzondere commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de houding der C.VP.-politici in de dagen, die voorafgingen aan de machtsover dracht op de koninklijke prins. In dit verband wordt in de motie verklaard, dat het nationaal comité der C.V.P. zal moeten beslissen, welke gevolgen dit verslag zal moeten hebben. In de gevoerde debatten zeiden ver scheidene sprekers te betreuren, dat de eerste minister in het vorige homogeen- katholieke kabinet, Duvieusart, bij de onderhandelingen, die aan de eerste Augustus voorafgingen, „van zo weinig standvastigheid blijk gaf". Hoewel sommige Vlaamse C.V.P.- leden op het standpunt blijven staan, dat de leidende figuren uit de C.V.P. zich na het voorgevallene zouden moe ten terugtrekken uit het politieke le ven, legden de meeste sprekers er daarentegen de nadruk op, dat de een heid in de C.V.P. bewaard moet blij ven, de koningskwestie thans als af gedaan moet worden beschouwd en niet langer wraakgevoelens gekoesterd moeten worden. Scherpe critiek werd geleverd op de „revolutionnalre methodes", die in cri- tieke dagen van socialistische zijde zou den zjjn toegepast. De voorzitter der Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, Frans van Cauwelaert, verklaarde tijdens de dis cussies zeer gegriefd te zijn door de con clusies, waartoe de commissie van on derzoek ten aanzien van de houding van De Nederlandse oorlogsgravenstich ting heeft een begin gemaakt met de verzorging der graven van Nederlan ders, die in Duitsland zijn gestorven. Op het kerkhof in Hamburg-Ohlsdorf heeft een Nederlqndse missie 600 witte kruisen geplaatst, waarop de Ne derlandse kleuren boven de nemen zijn aangebracht. TOENEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koud weer met wisselende bewol- klrfc en nu en dan buien. Aanvankelijk nog° matige wind tussen Zuid-West en V/est in de loop van de nacht ruimend naar Noord-West en toenemend tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig (Opgenomen te 10 uur). 26 September. Zon op: 6.31 uur: onder: 18.31 uur. Maan op: 18.30 uur; onder: 6.42 uur. (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 3.24 en 15.43 uur. Dit nummer bestaat uit paginate* Truman's veto teniet gedaan De Senaat heeft Zaterdagavond de wet op de contróle van ondergrondse activiteit met 57 tegen 10 stemmen goed- j gekeurd, waardoor zij 12 stemmen meer kreeg dande meerderheid van twee derden, die vereist was om het veto van president Truman ongedaan te maken. De tegenstanders van de wet waren 21 uur achtereen aan het woord geweest voordat zij hun obstructie opgaven. Het Huis van Afgevaardigden over stemde, gelijk g9meld, Trumans veto Vrijdag met 286 tegen 48 stemmen. De wet is dus van kracht geworden. Krachtens de wet is de procureur- generaal gemachtigd mogelijke spionnen en saboteurs in tijden van oorlog, op stand of invasie te doen interneren. De wet verplicht communistische organisa ties en hun leden zich te laten inschrij ven en voorziet verder in de uitsluiting en deportatie van communistische \reemdelingen (uitgezonderd diploma ten). De wet ontzegt communisten het naturalisatierecht, verlengt de verja- rmgswet op spionnage van drie tot tien jaar en bestempelt tot misdrijf: a) sa menzwering tot het verrichten van een daad, die wezenlijk zou bijdragen tot de vestiging van een totalitaire dictatuur in de V.S.; b) bewuste aanstelling van een communist in regeringsdlenst of c) "net maken van communistische propa ganda zonder deze als zodanig te beti telen. De Italiaanse defensie wordt opgevoerd De Italiaanse regering heeft besloten 150 milliard lire uit te trekken voor een driejarenplan voor de defensie, dat ten doel heeft de Noordelijke grens van Ita lië tegen een aanval te verdedigen. De eerste toewijzing van 50 milliard voor dit jaar zal Italië in staat stellen een begin te maken met de bewapening van vijf nieuwe divisies en zijn legersterkte tot 12 divisies van ln totaal 170.000 man het geen volgens het vredesverdrag is toegestaan op te voeren. De regering I heeft ook besloten de carabinieri en de j politie krachtig te versterken. MATTHEWS PRIJST JOHNSON'. De Amerikaanse minister van marine, I Francis Matthews, die onlangs het on- j genoegen van president Truman op wekte door in zekere zin voor een pre ventieve oorlog te pleiten, heeft Zater dag in een toespraak te Chicago ver klaard, dat de onlangs afgetreden mi- nis tèr van defensie, Louis Johnson, in eerste aanleg voor het succes van de in vasie bij Intsjon verantwoordelijk is. Matthews verklaarde, dat Johnson door hardnekkig doorzetten ten koste van eigen populariteit ten slotte een leger, een vloot en een luchtmacht had gevormd, die ln staat was tot snelle en doeltreffende actie over te gaan. Reeds lang voor Johnsons aftreden was critiek geoefend op zijn beleid, dat door te grote zuinigheid de Amerikaanse verdediging zou hebben geschaad. Matthews zeide er op te vertrouwen, dat de tijd en de geschiedenis Johnson „de hem passende erkenning zullen ge ven voor een weergaloze bijdrage tot onze nationale V. N. contra Moskou De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft Zaterdag met 41 tegen 6 stemmen en 3 onthoudingen een nieuwe poging van de Sovjet-Unie om de Chi nese nationalistische delegatie uit te sluiten, verijdeld. De Sovjet-Russische delegatie had ge bracht d? geldigheid van de geloofs brieven der nationalistische delegatie in twijfel te trekken. Met 43' tegen 5 stemmen en één ont houding werd het rapport van de com missie voer de geloofsbrieven goedge keurd. In dit rapport worden de Chi nese geloofsbrieven aanvaardbaar ge noemd in afwachting, van het besluit, dat de algemene vergadering' zal nemen naar aanleiding van het rapport der bijzondere commissie, die een onder zoek naar de gehele kwestie cler Chinese vertegenwoordiging in de Verenigde Na ties zal instellen. De Belgische minister van Buitenl. Zaken, Paul van Zeeland, zegde Zater dag in de algemene vergadering de steun van zijn land toe aan het Ame rikaanse voorstel, dat ledenstaten mili taire contingenten zouden moeten re serveren voer een strijdmacht der V. N. Volgens van Zeeland had de Sovjet- Unie de Westerse mogendheden ge dwongen zich opnieuw te wapenen. Chili sloot zich geheel daarbij aan. ACHESON DINEERDE MET WYSJINSKY. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandsche zaken, en zijn Russische ambtgenoot Wysjinsky hebben Vrijdagavond een onderhoud ono'er vier ogen gehad Volgens zegs lieden uit de omgeving van Acheson droeg het gesprek een zuiver Informeel karakter. Het vond plaats tijdens een diner,' dat door Trygye Lie aan 14 mi nisters van buitenlandse zaken, die de algemene vergadering bijwonen. was aangeboden. Volgens functionarissen \an de V. N. waren Bevin noch Schu- man op het diner aanwezig. Men zei- i de. dat Lie deze week een dergelijk di ner voor de andere 14 ministers van buitnl. zaken, die de algemene ver gadering bijwonen, zou geven. de C.VP.-politicl was gekomen. „Deze methodes, die op die der inquisitie ge lijken. hebben mij met een gevoel van weerzin vervuld," zo zeide hij. Tenslotte bracht Van Cauwelaert hulde aan de offerzin van baron van der Straten Waillet die als gevolg van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen "aftrad als voorzitter der C.V.P. De in sommige kringen verwachte scheuring Ln .de C VP.-gelederen heeft zich dus niet bewaarheid en als resul taat van dit congres kan worden ge zegd, dat de strijd tussen de „onverzóen- lijken" en de „zwakken" in de C.VP., tot welke laatsten de oud-premier Duvieu sart, de gewezen voorzitter der C.VP., baron van der Straten-Waillet, en «de voorzitter van de Kamer van Volksver tegenwoordigers. Frans van Cauwelaert, werden gerekend, thans ls bijgelegd. De 36-jarige Gentse volksvertegen woordiger Theo Lefèvre is tot nieuwe voorzitter gekozen. DIRECTEUR DIERENTUIN OP DE PROEF GESTELD. Kan geen bananen, roastbecf, pruimen cn peren meer zien. Feltcher Reijnolds, directeur van de dierentuin te Cleveland (V. St.), heeft een hekel gekregen aan bananen, roast- beef. pruimen en peren. En dat komt allemaal door een jonge vrouwtjesgorilla. Jokadouma werd dit jaar door Reynolds uit Afrika meege bracht en woog toen 50 pond. Verschei dene weken geleden wilde Jokadouma niet meer eten en alle pogingen om haat te voeden, faalden. In wanhoop kroon Reynolds in haar kooi. voorzien van twee bananen. Hij at de ene op en bood Jokadouma de andere aan. De gorilla at, doch wilde alleen maar een hapje nemen als de baas het ook deed. Twee weken lang ging Rey nolds de kooi van Jokadouma binnen om haar eetlust te stimuleren. Toen hij tenslotte geen bananen meer kon zien. probeerde Reynolds roastbeef en Joka douma wilde wel weer meedoen. Toen Reynolds bij het woord roastbeef al buikpijn kreeg, ging hij het met prui men en peren proberen. Reynolds is in tussen tien pond aangekomen. Joka douma is nog 15 pond onder haar nor male gewicht Reynolds heeft nu oppasser Leonard Stenzei als dagelijkse gast bij het diner geïntroduceerd. Zodra Jokadouma al leen met Stenzel wil eten, is Reynolds van plan drie weken vacantie te nemen. (U.P), BESPREKINGEN GROTE DRIE BESLOTEN. De ministers van buitenlandse zaken en defensie van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben Zaterdag hun tweedaagse bespreking van de doeltreffendste methode voor de op bouw van een geïntegreerde verdededi- gingsmacht besloten. In een communiqué, dat na de ver gadering aan de pers is verstrekt, wordt te kennen gegeven, dat er vooruitgang is geboekt bij het streven om tussen de drie landen overeenstemming te berei ken over de wijze, waarop de nieuwe geïntegreerde verdedijingsmacht moet worden opgebouwd. „De uitwisseling van gezichtspunten I met de ministers van defensie zullen de drie ministers van buitenlandse za ken van nut zijn bij de besprekingen van de Noord-Atlantische raad, die de ze week worden voortgezet". Er zal geen nadere verklaring® over de bijeenkomst der zes ministers worden i uitgegeven. Adenauer confereert met de hoge commissarissen GEMATIGD OPTIMISME. De West-Duitse Bondskanselier Ade nauer verklaarde Zaterdag na zijn te rugkeer van een conferentie met ae drie geallieerde hoge commissarissen, dat gemengde geallieerd-Duitse com missies zullen worden gevonnd ter be spreking van de consequenties van de ministerconferentie te New-York der Westelijke grote drie. Volgens Adenauer "lagen „langdurige en moeilijke onder handelingen in het verschiet." Adenauer verklaarde, dat de bespre king met de hoge commissarissen zeer goed verlopen was en gevolgd zou wor den door andere conferenties. Adenauer werd bijgestaan door zijn minister van economische zaken, Ludwig Erhard. en het hoofd van de buitenlandse afde ling der kanselarij, Blankenhorn. Ade nauer 2ëide, niet verzocht te hebben om een onmiddellijke herziening van het bezettingsstatuut. Dit statuut zou moe ten worden vervangen door nieuwe be palingen, die door vertegenwoordigers van West-Duitsla.nd en de geallieerden gezamenlijk zouden worden uitgewerkt. Adenauer weigerde bijzonderheden van zijn bespreking met de hoge commissa rissen te onthullen en zeide, dal hij een en ander zou bekend maken na verslag te hebben uitgebracht aan de partij leiders en het parlement Dit zou deze week gebeuren. De Franse hoge commissaris. Poncet, deelde op een persconferentie mede, dat een tweede accoord van Petersberg" (het eerste kwam het vorig jaar tot stand en maakte voor een groot deel een eind aan de ontmanteling) waar schijnlijk was. Dit zou enerzijds „zekere verzachtingen van bestaande contróle- maafregelen" inhouden. Poncét bevestigde, dait de hoge com missarissen Adenauer van het geal lieerde besluit om Duitsland een mobiel politiecorps van 30.000 man toe te staan, in kennis hadden gesteld. Dit corps zou onder leiding komen van een inspecteur-generaal die zou worden benoemd met goedkeuring van de Duitse regering en op wie door de centrale regering te Bonn desversist een beroep zou kunnen worden gedaan. Ongeveer 7000 man van dit corps zal permanent paraat gehouden worden. Poncet verklaarde, dat Berlijn niet in de regeling voor de mobiele politie was opgpnomen. Voor Berlijn zouden speciale regelingen getroffen worden De bezet tingstroepen waren, volgens Poncrt. niet langer troepen als zodanig, doch troepen voor de bescherming van het Duitse federale gebied. Onderzoek tegen ongemotiveerde prijsverhogingen REEDE VELE PROCESSEN-VERBAAL. Bü het nagaan van het prjjsverloop bij industrie en handel heeft de Eco nomische Controle Dienst zich in dc afgelopen 14 dagen in het bijzonder gericht op die sectoren van het be drijfsleven, welke voor de voorziening van de dagelijkse levensbehoeften van overwegend belang zijn. Een groot aantal onderzoeken werd ingesteld, v.n. in de levensmiddelen-, textiel-, schoenen-, huishoudelijke artikelen en rijwielbandenbranchc. Uit deze onderzoekingen is gebleken, dat in ongeveer 100 gevallen vermoede lijk van ongemotiveerde prijsverhoging sprake is, op grond waarvan tegen de desbetreffende bedrijven proces-verbaal is of zal worden opgemaakt In ruim 30 gevallen bleken groot-, zowel als klein handel hun procentuele winstmarge te hebben verhoogd, terwijl in vele andere gevallen bij gestegen inkoopprijzen de procentuele winstmarges werden ge handhaafd, hetgeen uiteraard ongeoor loofd prijsverhogend effect heeft. Deze omstandigheden deden zich in het bij zonder voor bij de artikelen breiwol, wollen dekens, tricotages en metalen huishoudelijke artikelen. In enige ge vallen moest opgetreden worden tegen het vragen van in feite zwarte prijzen voor rijwielbanden. Tegen enige fabrikanten wordt pro ces-verbaal opgemaakt wegens het voor schrijven aan de handel van te hoge consumentenprijzen. Daarnaast zijn bij enkele fabrikanten nadere onderzoekin gen gaande, aangezien vermoedelijk sprake is van een grotere verhoging van de prijzen dan kostprijstechnisch ver antwoord is. De Economische Contróle Dienst zal zijn activiteit, op het gebied van de le vensmiddelen, in samenwerking met de C.C.D., met kracht voortzetten. Geschenkzendingen naar Indonesië steeds kostbaarder BETALINGEN REEDS WEER GEWIJZIGD. (Van een bijzondere medewerker te Soerabaja). In de bepalingen, die zijn afgekon- digd voor het ontvangen in Indonesië van geschenkzendingen uit het bui- 1 tenland zjjn reeds thans weer enige I wijzigingen gekomen. I Wij meldden onlangs, dat indien men in Indonesië een geschenkzending uit het buitenland ontvangt, waarvan de groothandelswaarde in het land van herkomst, omgerekend in roepiah's (Indonesische gulden) groter is dan R. 75.men een invoervergunning i nodig heeft, waarvoor deviczencerti- ficatcn vereist zijn. Thans vernemen wij, dat de grenswaarde, waarboven deviezeneertifieaten nodig zijn, ver- ho'ogd is tot 150 roepiah's. De situatie is dus thans als volgt: Geschenkzendingen met een waarde in roepiah's van 0 tot 75 zijn geheel vrJJ. Men betaalt daarvoor dus geen Invoer rechten. terwijl er ook geen deviezen- certificaten nodig zijn. Een uitzondering hierop vormen zendingen, die afgezon den zijn door firma's en niet door een particulier. Is de afzender een firma, dan stelt de douane zich n.l. op het standpunt, dat de zending uit handels waar bestaat en geen geschenk kan zijn. Alleen boeken zijn ook dan vrij voor zo ver het gewone leesboeken (belleterje) betreft en voor zover zij per post zyn verzonden. Is de* omgerekende waarde van de ge- schenkzending boven de R 75.doch niet hoger dan R. 150.dan betaalt de ontvanger invoerrechten, die maximaal 30% bedragen. Er is dus nog steeds geen 'nvoervergunning nodig, zodat men geen I deviezeneertifieaten behoeft te kopen. Maar boven een omgerekende waarde van R. 150zal de ontvanger zich moe ten voorzien van een invoervergunning en deze wordt alleen verstrekt, wanneer hij de nodige deviezeneertifieaten bij de bank heeft gekocht. Zo zal b.v voor een zending, waarvan de groothandelsprjjs in Nederland f.80.- is en hier dus R 240.dus meer dan R. 150.—, door de ontvanger deviezen- certificaten moeten worden gekocht tot 200% van de Nederlandse waarde. Deze was f. 80 men zal daarvoor dus R. 160 aan deviezeneertifieaten moeten beta len. Verder betaalt men dan nog het invoerrecht dat 30% bedraagt en dat berekend wordt over de R. 240, Betreft het een artikel, waarover bo vendien nog accijns verschuldigd is, dan komt die er nog bovenop. Voor sigaret ten en tabak b.v. 50% en voor sigaren 30%. De accijns wordt berekend over de» kleinhandelsprijs van het artikel hier te lande. Vrij van accijns zijn zendin gen sigaretten tot 200 stuks. RIJSWIJK'S BURGEMEESTER OVERLEDEN. De burgemeester van Rijswijk (Z.H.) de heer Th. P. J. Eisen Is gistermorgen ln zijn woning tengevolge van hartver lamming overleden. Hij bereikte de leef tijd van 63 jaar. De overledene had voor de K.VP. zitting in de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. De heer Eisen is achtereenvolgens burgemeester geweest in Montfoort, Harmeien en Waalwijk (20 jaar). Verder was hi) hoogheemraad van Delfland. De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Prins Bernhard en Prinsesjes Beatrix en Irene op Concours-Hippique DR PETER VAN AXROOY EREBURGER DER STAD. Zaltbommel bestaat 1100 jaar! Zater dagmorgen vroeg begon de afwerking van het feestprogramma, dat een ganse week zal duren. De inzet was een mas sale intocht van landelijke ruiters, later gevolgd door de Amsterdamse politie ruiters. 's Middags arriveerden Prins Bern hard, vergezeld door kolonel C. F. Pahud de Mortanges, voorzitter van het Ned. Olmpisch Comité en tal van genodigden. Zij begaven zich naar het stadhuis, waar de loco-burgemeester de heer A. van Belkum, de feestweek opende. Burgemeester Buissink kon door een sterfgeval ln de familie niet aanwezig zijn. De loco-burgemeester gaf een uitvoe rig historisch overzicht van de oude stad en bood het ereburgerschap van Zaltbommel aan dr Pet-er van Anrooy aan „de Bommelse jongen, die op muzi kaal gebied zo'n bijzondere naam ver wierf". De heer Frans var) Amelsvoort, directeur v*n het Kon. Zaltbommels Mannenkoor, verkreeg de scadspenning i Tijdens het hippisch feest, waarmede Zaterdag te Zaltbommel de viering van het 1100-jarig bestaan der stad werd ingezet, kwamen de prinsesjes Beatrix en Irene de verrichtingen der ruiters, onder wie zich ook Haar vader, Z.K.H. Prins Bernhard bevond, gade slaan. Aandachtig volgen Prinses Beatrix en Prinses Irene de gebeurtenissen op het sportterrein. voor zijn grote verdiensten op cultureel gebied. Hierna sprak jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. Ook hij „maakte een duik in de historie der cude stad", zoals hij het uitdrukte en wenste stad en bewoners geluk met dit feest. Na een défilé van plaatselijke vereni gingen trok men in grote drommen naar het sportterrein „De Waal", waar een groot concours hlppique gehouden werd, waaraan ook Prins Bernhard deelnam. Tevens arriveerden de Prinsesjes Bea trix en Irene, aan wie door twee Bom melse meisjes In costumes uit de 18e eeuw een exemplaar werd aangeboden van het sprookjesspel „Assepoester", dat vanavond ln het verlichte plantsoen van Zaltbommel door de Bommelse Jeugd wordt opgevoerd. De nummers van het concours-hip- pique werden afgewisseld door demon stratie» van de Amsterdamse poutlerul- ttrt.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1