Seoel wordt hardnekkig verdedigd WEERBERICHT De werkzaamheden der V.N. Veto van Truman over de wet op ondermijnende activiteit Korea voor de Russen een strop Steeds duidelijker blijkt, dat Moskou door het ontketenen van de oorlog in Korea zonder toestemming van het Kremlin was het nooit zover gekomen en evenmin zonder Moskou's bewapening zich zelf geen dienst heeft bewezen. In de eerste plaats mag men thans als vaststaand aannemen dat het avontuur op niets uitloopt, ook al is het nog ge vaarlijk om zich te wagen aan een voor spelling van het werkelijke einde. Noord Korea heeft echter de strijd verloren en het zou verstandig doen om het echec te nemen, zonder nog verder mensen levens te offeren voor een verloren zaak. Maar daar schijnen de leiders nog niet aan te denken En in de tweede plaats heeft Noord- Koraa's agressie de stemming ten aan zien van de Sovjet-unie hopeloos be dorven. Die stemming is wel zeer ver bmeden het nulpunt gedaald, zoals thans op de algemene vergadering van de Verenigde Naties op eclatante wijze aan de dagtreedt. Van geen enkele zij de mag het nog op enige steun rekenen, laat men de satelliet-landen, die slechts hebben na te komen, wat de meester be- v eelt. buiten beschouwing. Slechts in .-?alistische vraagstukken, zoals de toe lating van het rode China vindt het rog gehoor, overigens is Moskou's stem die van een roepende in de woestijn ge worden En opmerkelijk is, hoe daarbij soms een toen valt te beluisteren, die f°iteliik zo onomwonden weergeeft, wat bedoeld wordt, als men in de politiek der wereld vroeger als onmogelijk zou heb ben uitgekreten. In zeker opzicht, is dat gewin. Laat men maar od de man af zeggen, waarop het staat dan is ieder misverstand uitgesloten! Edoch zelfs dan zfjn er toch nog grenzen en het in- cident-Dewey, om het zo maar eens te noemen, gaat o.i. toch wel enigszins over de Schreef, zolang men Moskou als ge lijkgerechtigd lid blijft dulden. Maar ia, het is aan de andere kant begrijpelijk, dat. iemand de gal wel eens overloopt, gelet op de wijze, waarop Moskou de zaken pleegt om te draaien en de tegen- sla ader in de schoenen te schuiven, wat het zeif misdoet. Eii in de derde plaats heeft de stem van het Kremlin ook dan, wanneer het met. voorstellen komt, die de aandacht verdienen, aan gezag ingeboet Alleen reeds door de gewekte atmosfeer van wantrouwen en tegenzin Zonder de strijd in Korea zou o.i. het ro.ie Peking reeds zijn toegelaten tot de V. N., want ongetwijfeld zou de meerder heid zich dan moeilijk hebben kunnen onttrekken aan de consequenties van de werkelijkheid en deze is nu eenmaal aat China, op Formosa na dat officies] fei telijk noe niet eens Chinees is. zich in handen der aanhangers van Mao be vindt- Edoch. Korea heeft velen kop schuw gemaakt en doet hen aarzelen en tijd willen winnen. Op zich zelf is het inderdaad ook niet erg aanlokkelijk om in de Veiligheidsraad nog een tweede, over het veto-recht beschikkende rode vertegenwoordiger binnen te halen. Uit stel zal niettemin hier toch niet tot af- st*' leiden, de realiteit dwingt vroeger of later En in de vierde - en o.i. voornaamste - plaats hét gebeuren in Korea heeft zo duidelijk doen zien de gevaren, ver bonden aan de politiek van het Krem lin. dat de tegenpartij op een hoop moest worden geiaagd en wel genrest werd. om do verdediging tegen de Moskouse me thodes te bespoedigen en te versterken. Dat is de grot? winst van het droeve geval Korea "en dat kan niet hoog ge- nrvw wovden aangeslagen. Met de meest bekwam* spoed wordt than1? gewerkt aan de eenheid van het Noord-Atlantisch pact en aan de oprich ting van een macht. di° in staat zal zijn agressie te keren, doch meer nog, zo indrukwekkend zal worden, dat. een agressor zich nog wel enige malen zal bedenken voor en aleer tot, een aanval over ie gaan. Het is wel zeer bedroevend dat. daarmede milliarden onproductief zullen ziln gemoeid doch het is onaf wendbaar. wil men het ergste voorko men. Wat enkele jaren geleden nog on mogelijk sell* en. is in "wezen reeds een f°it geworden: de oorlogstoestand met Duitsland is opgeheven en het Duitse riik is ongenom°n in het Westelijke blok. I-et wel hei Duitse rijk. niet West- Duitriand1 Zodoend? wordt de Duitse eenheid geaccentueerd, ook al is deze momenteel natuurlijk oractisch niet aanwezig, daar Oost-Duitsland aan de genade van Moskou is overgeleverd. Wel is waar zullen de wettelijke maatrece- l*a tot deze stap nog moeten wordp.n afgekondigd doch de geschetste situatie is al in werkin? getreden. Duitsland, het huidige West-P'iitsland treedt binnen in de rij der vriie volken, mag zijn po- litie-macht aanzienlijk uitbreiden eigenlijk onbenerkt. ook al wordt het in schijn nor gecamoufleerd en za1 binnen afzienbare tijd ook verder actief gaan deelnemen aan de verdediging van bet Westen. Ni?t voor niets zijn zowel de Engelse als Franse ministers van de- fpis'e naar New-York ontboden! Feite- liik kan men wel zeggen, dat er een soort terminologie s-evonden zal moeten wor den, die het. Frankrijk mogelijk z?1 ma- km om het. ingewortelde v^et to'°n Duitse herbewapening te staken. Deze zal gevonden worden! NIEUWE STORINGEN IN AANTOCHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met flinke opklaringen, vrijwel nergens buien en verder afne mende Westelijke wind. Morgen over wegend zwaac bewolkt met nu en dan enige regen, het eerst in het Zuid-Wes ten van het land, later ook in het Noord-Oosten. Weer toenemende en la- 1nr aan de kust tiidelijk wellicht harde Zuid-Westelijke wind en iets minder koud. (Opgemaakt te 10 uur). 24 SEPTEMBER. Zon op: 6 28 uur: onder: 13 35 uur. Maan op: 18.11 uu": onder: 4 09 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.06 en 14.30 Uur. (25 9 te 2.48 en 15.09 uur). nummer bests-at uit tien pagina'* Opmars in het Zuiden duurt voort De strijdkrachten van de V.N., die uit het Zuidelijk bruggenhoofd in Korea naar het Noorden oprukken, verstrooien op haar weg naar Seoel grote Noorde lijke eenheden. De Amerikaanse mariniers, die in Seoel zijn binnengedrongen, stuiten echter op toenemende tegenstand. Het Noordelijke garnizoen van Seoel, dat vierduizend man telde, is namelijk door honderden ervaren communisti sche strijders van andere fronten ver sterkt. De Noordelijken onderhouden voort durend artillerievuur op de Amerikaanse stellingen niet grote stukken en anti- tankkanonnen. Sommige Amerikaanse stafofficieren gaven thans als hun me ning te kennen, dat de herovering van Seoel nog wel verscheidene dagen zou kosten. De opmars van de strijdkrachten der V.N. uit het Zuiden werd niet vertraagd. Een Amerikaanse eenheid doodde ten Noorden van Waegwan een vierhonderd Noord-Koreanen. nam er veertig gevangen en vernielde vijftig vrachtauto's en twee tanks. Deze Noordelijke manschappen, die het con tact met hun hoofdmacht verloren had den, waren van drie verschillende divi sies afkomstig. De gevangenen zeiden, dat in dit ge bied een vijfduizend -Noord-Koreanen op weg naar het Noorden waren. De speerpunten van de legers der Y.N.. die van Seoel af naar het Zuiden oprukken en de troepen die van het Zuiden uit opmarcheren zyn nog on geveer honderdzestig km. van elkan der verwijderd. De Britse troepen hebben sterke te genstand ontmoet in de heuvels op on geveer tien k.m. ten Westen van de Naktong. Elders is men groepen Noor delijken voorbijgetrokken. Een colonne van de uit het Zuiden optrekkende legers der V.N. bevond zich volgens de laatste berichten op onge veer 10 km van Koemtsjon. (Berichten volgens welke reeds Amerikanen in Koemtsjong zouden zijn binnengedron gen, zijn niet bevestigd). Deze colonne bestaat uit door tanks gedekte troepen van de Amerikaanse 24ste devisie. Een andere colonne, van de eerste Amerikaanse divisie cavalerie, bevindt zich op de Oostelijke oever van de Nak tong tegenover Sonsan, ongeveer vijftig km. ten Noorden van Taegoe. Een derde colonne bevindt zich tussen Koenwi en Oeisong. De Noord-Koreanen lijden volgens Amerikaanse stafofficieren zware ver liezen aan materiaal. Zij zouden geen kans meer hebben om Koemtsjon en Koenwi te verdedigen. OVERWINNING VOOR TRUMAN. De Amerikaanse Senaat heeft de nood wet voor de defensie ten bedrage van zeventien milliard dollar aangenomen en naar het Witts Huis gszonden. De Senaat keurde het wetsontwerp goed, nadat hij esn door senator Ken neth Wherry (republikein) voorgesteld amendement had verworpen De senator had voorgesteld geen economische hulp te \erlenen aan landen, die potentiële oorlogsgoederen naar de Sovjet-Unie en Oosteuropese landen sturen. De Senaat nam in plaats daarvan een bepaling van het Huis van Afgevaardig den aan, volgens welke de nationale veiligheidsraad gepresideerd door pre sident Truman de bevoegdheid zou krijgen om economische hulp te onthou den aan landen, wier handel met de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen „in strijd is met de veiligheidsbelangen van de V S." De stemming is dus een overwinning voor president Truman! Het Engelse ministerie van luchtvaart maakt bekend, dat uit Tokio gestadig versterkingen worden gezonden voor de Engelse strijdkrachten, die van de linie aan de Naktong optrekken. Volgens de tv-eede ongevallenlijst van het Engelse ministerie van oorlog zijn tussen 16 en 22 September in Korea twee man gedood, 7 gewond en wordt 1 vermist. Zweeds schip op een mijn gelopen Minstens tien personen zijn om het leven gekomen, doordat een schip van een Zweedse maatschappij in de Aland Zee op een mijn liep. Zes overlevenden werden door een vissersboot opgepikt en naar een zie kenhuis te Stockholm overgebracht. Twaalf personen worden vermist. Het schip voer onder Panamese vlag en droeg de naam Energi". Het vaar tuig kwam uit een Noord-Zweedse ha ven. Naar men aanneemt waren de meeste passagiers vluchtelingen, moge lijk uit Baltische landen. De politie weigerde hun namen bekend te maken. AMERIKAANSE CONGRES KEURT BELASTINGVERHOGING GOED. Het Amerikaanse congres heeft een wetsontwerp naar president Truman gezonden, dat voorziet in belastingver hoging ten bedrage van 4 700.000.000 dol lar voor de bekostiging van de strijd tegen communistische agressie". Het wetsontwerp voorziet o.m. in de verho ging van inkomstenbelasting tot drie j milliard. De verhoging, die neerkomt op ongeveer 20 procent voor de belasting- betaler, zal één October van kracht worden, en een verhoging van de be- j lasting op de inkomsten der corporaties met anderhalf milliard (hetgeen een verhoging tot 45 procent betekent). De laatste verhoging zal terugwerkende kracht tot midden 1950 hebben. VERDELING VAN KASJMIR ENIGE UITWEG? Sir Owen Dixon, die zijn werk als be middelaar der V. N. in Kasjmir heeft gestaakt in de overtuiging, dat India en Pakistan onderling tot overeenstem ming moeten zien te komen, heeft in zijn rapport aan de Veiligheidsraad ver klaard. dat de enig mogelijke kans op oplossing van het geschil lag in verde ling van Kasjmir. Een moeilijkheid hierbij is echter, al dus sir Owen, dat de vallei van Kasjmir. waarop beide partijen aanspraak ma- 1 ken, niet verdeeld kan worden. Dixon was van mening, dat Kasjmir aardrijkskundig, demografisch noch eco nomisch een eenheid is en dat iniijving bij India of Pakistan van het land in zijn geheel als gevolg van een volks stemming verschillende vluchtelingen problemen voor beide landen zou schep pen. Russische aanklacht tegen de V. S. Rusland heeft dc secretaris-generaal der V.N. gedetailleerde beschuldigin gen betreffende beweerde agressie ne tegen China door de V.S. doen löè- jde komen. De Russische aanklacht verzoekt om snelle actie om de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten, die „een ernstige bedreiging van de internationale vrede" wordt genoemd, te verijdelen. De aan klacht veroordeelt de „blokkade" van Formosa en „het bombarderen en be schieten van gebied in Manösjoerije door Amerikaanse vliegtuigen". De Sovjel-Russischc klacht is door de agenda-commissie voor opneming in de agenda van de algemene vergade ring aanvaard. De commissie stelde een besluit om trent de plaatsing-'op de agenda van de kwestie Formosa, zoals door de V.S. voorgesteld, uit. Warren Austin verklaarde, dat de V.S. zouden stemmen voor opneming van de Sovjet-Russische beschuldiging in de agenda, in overeenstemming met het gebruikelijke standpunt van zijn delegatie, dat elke klacht diende te worden gehoord. De gedelegeerde van nationalistisch China, dr Tsiang. verzette zich tegen opneming van dit punt en betoogd?, dat er niet het minste bewijs bestond ter staving van de klacht. De commissie voegde de kwestie aan de agenda toe met 11. stemmen tegen een by twee onthoudingen. Dr Tsiang stelde de commissie voor, de kwestie Formosa op te schorten, om dat hij nog wachtte op instructies van de nationalistische regering. De com missie willigde het verzoek in met 5 stemmen tegen één (Australië) bij acht onthoudingen. De commissie heeft een speciale klei- politleke commissie toegevoegd aan zes reeds bestaande commissies De voornaamste politieke commissie krijgt o.m. te bespreken de kwestie Ko rea, het plan-Acheson voor het verster ken van het apparaat der algemene vergadering ter zake van agressie, het nieuwe vredesprogramma van de Sov jet-Unie, de beschuldigingen over Ame rikaanse en Sovjet-Russische agressie tegen China en de Balkankwestie. De kleine politieke commissie zal de toekomst van de voormalige Italiaanse kolonie Eritrea behandelen en de rap porten bespreken over Libye. d? be trekkingen met Spanje, Palestina, de behandeling van de Indiërs in Zuid- Afrika en schendingen van de rechten van de mens in Bulgarije, Hongarije en Roemenië. Men verwacht, dat het werk der ver schillende commissies niet voor het eind van de volgende week zal kunnen be ginnen. Nobelprijs voor de vrede VOOR DR RALPH BUNCHE. De Nobelprijs voor de vrede is toege kend aan dr Ralph Bunche. De Nobelprijs voor de vrede bedraagt dit jaar ongeveer 130.000 gulden. Toen Bunche het nieuws hoorde, zeide hij, dat de toekenning hem moest in spireren om „mijn inspanning voor de groie zaak van de wereldvrede" voort te zetten. Dr Ralph Bunche, kleinzoon van een Amerikaanse negerslaaf, nam de functie van bemiddelaar der V.N. In Palestina over van graaf Folke Bemadotte, die in September 1948 werd vermoord. Hij bemiddelde bij drie wapenstil standsverdragen tussen de Joden en Arabieren en verkreeg grote bijval voor zijn pogingen om de vrede in Palestina tot stand te brengen. Hij bleef in Pa- lestina, totdat de strijd voorbij was, en j keerde in April 1949 naar de V5. terug om zijn functie van directeur van de j trustschapsafdeling van de V.N. weer op j te nemen. Hij verklaarde onlangs, dat hij van mening was, dat de strijd In Palestina voor goed voorbij was. Nadat hij in de V.S. teruggekeerd was, bood president Truman hem de Generaal Marshall, de geestelijke vader van het Marshall-plan, die Louis Johnson als minister van Defensie der Verenigde Staten opvolgt, is in zijn nieuwe functie beëdigd. Tijdens de beëdiging, vJ.n.r.r Felix Lakin, algemeen adviseur van het departement van Defensie, Stephen T. Early, plaatsvervangend minister van Defensie, generaal Marshall, en met de bijbel, majoor Clarence J. George, de assistent van generaal Marshall. [Radiografisch overgebrachte foto). BERLIJNSE POLITIE-OORLOG TEN EINDE. De politie van de Oostelijke sector van Berlijn heeft gisteravond 26 gedetineer de West-Berlijnse politiemannen naar de sectorgrens gevoerd en hen daarna vrijgelaten. Hiermede is een einde geko men aan een „politieoorlog",*die d? be volking ln beide delen van de stad in opwinding heeft gebracht. De zes leden van de Oost-Duitse volks- politie, die er van beschuldigd werden zonder toestemming en in het bezit van wapens van de voormalige Wehrmacht West-Berlijn te zijn binnengekomen,1 te zijn. Huis van afgevaardigden wijst het veto af President Truman heeft z]jn veto uitgesproken over de door Senaat en Huis van Afgevaardigden aangenomen wet op controle van ondermijnende activiteit. Truman brengt zeven punten tegen de wet in. Hij noemt haar een maatre gel, die „hulp en bemoediging zou bren gen aan hen, die ons willen ten onder brengen". Naar zijn mening zou de wet de communisten helpen in plaats van hen te schaden en „onze bestaande bin nenlandse veiligheidsmaatregelen ver zwakken". Truman zond zijn veto-boodschap aan het congres in ongewone vorm: met dubbele spatie en los daarbij een briefje van één regel, waarin „elk lid van het congres" verzocht wordt ztfn boodschap „zeer aandachtig" te lezen en te bestuderen alvorens te besluiten voor de wet te stemmen. De registratie van de communistische partij zelf achtte Truman geen inbreuk op de traditionele vrijheden, doch wel die van de zogenaamde communistische frontorganisaties. Zijn zeven bezwaren tegen de wet waren de volgende: door in het harnas worden gejaagd 5. De Amerikaanse regering zou zich hiermee begeven op het terrein van „ge- dachtencontróle". 6. De wet zou het oproerige vreemde lingen gemakkelijker maken genatura liseerd burger te worden. 7. Regeringsfunctionnarisscn zouden hiermee uitgebreide bevoegdheid krijgen alle burgers in het gebruik maken van hun recht tot vrije meningsuiting te be lemmeren. Volgens de wet zou Spanje geclassifi ceerd worden als totalitaire staat waar door de procureur-generaal verplicht zou zijn alle Spaanse zakenlieden, stu denten en reizigers, die het regiem van Franco steunen, de toegang tot de V.S. te ontzeggen. Het Huis van Afgevaardigden hcefl met grote meerderheid van stemmen het door Truman uitgesproken veto over de wet op de controle van onder mijnende activiteit te niet cedaan. Zonder debat werd onmiddellijk lot stemming overgegaan, nadat het veto was voorgelezen. OPENING „RAMPENDEPÓT" TE WILLEMSTAD. In het zwaar getroffen Willemstad - heeft het Nederlandsche Roode Kruis 1. De publicatie van een volledige lyst j gisteren een rampendepót ingericht in - H.l„foK.i.Von !,hnra.or,„ het vap het p)an tot hulpver;e van belangrijke fabrieken, laboratoria en andere installaties, die met de de fensie verband houden, zou potentiële vijanden van nut kunnen zijn. 2. Het ministerie van justitie en het federaal bureau van onde'-zoek zouden geweldig veel tijd en energie verspillen, wanneer zij onuitvoerbare registratiebe palingen trachtten toe te passen. 3 Het land zou beroofd worden van de belangrijke hulp van veel vreemde lingen in de geheime diensten. 4. Bevriende regeringen zouden er zyn door een rechtbank van de Ameri kaanse hogs-commissaris op vrije voe ten gesteld, na tot een gevangenisstraf, gelijk aan de in voorarrest doorge brachte tijd van vier dagen, veroordeeld j dat ning aan de burgerbevolking in geval van calamiteiten. Onder calamiteiten worden verstaan rampen, die een deel van de bevolking dakloos maken, zoals ontploffingen of natuurrampen. Willemstad heeft deze zomer aan den lijve ondervonden, welke ellende een windhoos over de inwoners kan bren gen. Maar helaas was men toen nog niet zover, dat het stadje kon beschik ken over de materialen van een ram pendepót. Het plan tot hulpverlening bij cala miteiten vergt een bsdrag dat ver boven de twee millioen gulden uitgaat. 9 Gehoopt wordt, dat de resultaten van de bioscoopcollecte, die deze week overal ten bate van het Nederl. Roode Kruis wordt gehouden, van dien aard zijn, het plan geheel kan worden uit- 1 gevoerd. Men zou haast zweren, dat Dean Acheson (boven) en Andrei Wishinsky (onder) tegen elkaar staan op te bie den wie de grootste vis heeft ge vangen. functie van onderminister van buiten landse zaken aan. Hierdoor zou dr Bunche op 44-jarige leeftijd de hoogsto regeringspost hebben gekregen, die ooit aan een neger was aangeboden. Bunche sloeg het aanbod echter af. Naar ge meld. verklaarde hij, dat hij „zijn gezin niet wilde blootstellen aan de sfeer van rassendiscriminatie in de Amerikaanse hoofdstad". Als jongen was hij inzeper in de bar bierswinkel van zijn vader. Hij won een beurs voor de universiteit van Galifornië en ging later naar de universiteit van Harvard, dank zij een andere beurs. Hij promoveerde op een proefschrift over de ontwikkeling van economisch ten achter staande gebieden. Hij kreeg hiervoor, als beste proefschrift van het jaar, een prijs, Bunche is de eerste neger, die ooit de vredesprijs heeft gekregen. De defensie van het Noord- Atlantisch pact VERZET VAN OOST-DUITSIAND. De ministers van buitenlandse zaken en van defensie van de V.S., Engeland en Frankrijk (Acheson, Bevin, Schuman, Marshall, Shinwell, Moch) hebben gis termiddag en gisteravond de practische vraagstukken besproken, die de vorming van een Noord-Atlantisch leger voor de verdediging van West-Europa oplevert. De ministers hebben geen accoord be reikt over het voornaamste punt van hun agenda de Duitse herbewapening en zij hebben besloten heden opnieuw bijeen te komen. De Oost-Duitse minister van buiten landse zaken, George Dertinger, heeft namens zijn regering aan de hoofden van alle buitenlandse diplomatieke mis sies, die bij de Oost-Duitse regering ge accrediteerd zijn, een verklaring voor gelezen, waarin de drie grote Westelijke mogendheden beschuldigd worden van „het voortzetten van hun openlijke schending van het verdrag van Pots dam". Het te New York uitgegeven commu niqué der ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Engeland en Frank rijk, wordt „de beslissende greep der Westelijke mogendheden op West-Dults- land" genoemd. DRONKEN „HOORN DES OVERVLOEDS". Donderdag werd een straat in het Zuidfranse stadje Antibes in rep en roer gebracht door een fletser, die, terwijl hij zich met moeite ziln stuur kon hou den, briefjes van 10.000 franc en goud stukken achter zich uitstrooide. Hij was zich helemaal niet bewust van de be roering die hij verwekte en na elke val kroop hij weer cp het zadel om zijn tocht voort te zetten. De biljetten en de goudstukken waarmee de gulle fietser zo kwistig omsprong, vertegenwoordigde een fortuintje van vier mjllioen franc. Men denkt, dat deze dronken „hoorn des overvloeds", pen huisschilder van Antibes, een „geheim spaarpotje" heeft ontdekt ln een huis, waar hij werkte. 89ste Jaargang ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950 No. 27109 LE1DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1