Wesl-Duilsland opgenomen in Atlantisch blok Korte zitting van Leidse Raad Vrijdag eerste radio-uitzending in ons land Totaal nieuwe bronnen worden aangeboord feuilleton Wie doodde Valentin Rothe? Radio-programma 59ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 20 September 1950 Tweede Blad No. 27103 Verschillende rechten worden toegekend De geallieerde hoge commissie in jYest-Duitsland heeft bekend ge maakt, dat de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, Engeland tn \mcrika te New York besloten bebben „de nodige stappen" met be trekking tot de wetgeving in de drie respectieve landen te doen „om de staat van oorlog met Duitsland" te beëindigen. Amerika, Engeland en Frankrijk zullen iedere aanval op Duitsland be schouwen als een aanval op henzelf. Voorts zal de vorming van een mo biele politiemacht en de Instelling van een ministerie van buitenlandse zaken toegestaan worden. Ook zal West-Duitsland diplomatieke .«trekkingen met vreemde mogendheden so»en aanknopen De hoge commissa- -ssen hebben verder van de ministers pdracht ontvangen alle beperkingen o te heffen betreffende tonnage, snel- jtld en aantal van de door Duitsland »r de export te bouwen vrachtschepen ar de handel. (Tot nu toe mocht Duitsland schepen tot 7200 ton met een nelheid van 12 knopen voor de export louwen)* Ook mag de staalproductie verhoogd worden „voorzover dit ten goede komt aan dc defensiespanningen van het Westen". (De jaarproductie was tot j toe op maximaal 11.100.000 ton ge teld). De besluiten, aldus het communiqué, armen een belangrijke stap in de rich- van Duitslands terugkeer in het ifet-Europese deelgenootschap en de snsolidatie van de West-Europese ln- •ranningen om een hechte basis voor •ede in Europa om in de wereld tot .and te brengen. De ministers hebben :ekening gehouden met de ontwikkelin- sinds hun conferentie in Mei 1950 ia Londen en het standpunt der fede- nle West-Duitse regering. De ministers •»len met hun regeringen de wens tot *n verenigd Duitsland met eerbiediging fundamentele vrijheden. Dit zal «iiter niet te verwezenlijken zijn zolang Sovjet-unie de voorstellen om demo cratische verkiezingen In geheel Duits- and te houden negeert en gecontro leerde verkiezingen organiseert zoals die nn 15 October. Tot aan de vereniging van Duitsland leschouwen de drie regeringen de West- Duitse federale regering als de enige vrij a wettig tot stand gekomen regering c daarom gerechtigd te spreken als de :e:tegenwoordigende regering ten aan- ,m van de buitenlandse betrekkingen. Het beëindigen van de staat van oor- - na de daartoe vereiste wetgevende ippen van de drie bezettende mogend- :fden heeft geen betrekking op de rjtus en de rechten van de bezettings- u'.oritelten in Duitsland. In het com muniqué wordt de hoop uitgesproken, ht ook andere landen dit voorbeeld niien volgen in het kader van hun eigen grondwetten. In de Sovjetrusischc bezettingszone zijn eenheden van zuiver militaire aard gevormd. Dit, en gebeurtenissen elders, heeft aanleiding gegeven tot ernstige bezorgdheid. Daarom zullen de drie landen hun troepen in Duits land. die naast de taak van bezet tingstroepen de taak hebben als vci- ligheidsstrydkrachten en bescherming FRANSE REACTIE NIET Konrad Adenauer, de Westduitse kan- ONVERDEELD GUNSTIG, j selier, zeide op een druk bezochte pers- Een woordvoerder van het Franse conferentie, dat niet sleohts ieder woord ministerie van buitenlandse zaken en iedere zin van het communiqué over- vcrklaarde, dat het duidelijk was dat wogen diende te worden, doch dat men Duitsland in het geografische gebied ook op de toon diende te letten Dez° van dc Westerse wereld op te treden, versterken. Het wederinstellen van een Duits nationaal leger zou de be langen van Duitsland niet op zijn best er ook een compromis gevonden zou van het Atlantische pact was opgeno men. Het was een deel van West- Europa en indien het aangevallen werd. zou dit een aanval op Europa betekenen. De woordvoerder zeide te hopen, dat worden voor het omstreden Amerikaanse dienen en de „grote drie" slaan op het standpunt, dat de grote meerder heid van het Duitse volk zulks even eens meent. Het vormen van een mobiele politie macht tegen mogelijke opstandige bewe gingen dient daarom door de deelstaten ter hand te worden genomen, zodanig echter, dat de federale regering vol doende volmachten heeft om van de gehele politiemacht of een deel daarvan op effectieve wijze gebruik te maken. De beperkende maatregelen op bin nenlands economisch gebied zullen aan zienlijk verminderd "worden Ook zal het stelsel van toezicht op de West- Duitse wetgeving herzien worden. De politiemacht zal vergroot worden tot 30.000 man, zo hebben dc function- narisscn van het hoge commissariaat meegedeeld. Dit aantal zal naar ge lang van dc omstandigheden vergroot kunnen worden. De recrutering zal op een „deelstaten- basis" geschieden. De politiemacht zal met lichte wapens, automatische wapens inbegrepen, worden uitgerust en de be schikking hebben over Jichte pantser auto's (scoutcars) doch niet over tanks. Er zal een inspecteur-generaal zijn over de gehele politiemacht, wier activiteit niet beperkt zal blijven tot de deelstaat waarin zij gerecruteerd is. Bij een nood toestand zal zij feitelijk onder federaal oppercommando staan. De politiemacht zal geen volmacht tot het verrichten van arrestaties hebben en haar vorming zal geen herziening van de grondwet van node hebben. De staat van oorlog zal gelijktijdig opgeheven worden. In Engeland kan zulks geschieden door een publicatie in het staatsblad. Ook Frankrijk kan in deze onmiddellijk handelen. In Amerika zal echter een wetgeving nodig zijn ten einde de volmachten van de president te handhaven, daar deze gebaseerd zijn op het bestaan van de staat van oorlog Tot deze wetgevende actie zal niet tij dens de huidige zitting overgegaan kun nen worden. De zaak wordt bovendien ingewikkeld gemaakt, doordat de tech- nlsche staat van oorlog tussen Japan experimenten, die sedert twee jaar in en Amerika nog steeds bestaat. De j de studio ó'Essai te Parijs, het acous- was volgens hem voor Duitsland gun stiger dan de vorige documenten. SCHUMACHER ONTEVREDEN Kurt Schumacher de leider der West duitse socialist-sche oppositie noemde het communiqué van secondaire waarde. Dc conferentie had zich bepaald tot \oorstel om Duitse contingenten deel te hajve maatregelen en was niet in staat doen nemen aan de Europese defensie. de werkelijke moeilükhefen aan te vat- ™£aaf.Tïï,VS?e forat ve.rn2" ten. Zijn party sou na bestudering van men, is het F.anse kabmet nog steeas het communiqué een commentaar uit- tegenstander hiervan. Het in principe eeven toestemmen in een Duitse herbewape- ning heeft een aanzienlijke verwarring in Franse regeringskringen veroorzaakt. Er zijn niet genoeg wapens om Frank rijk en andere landen te bewapenen, zo I redeneert men. en daarom is het voor- stel om Duitsland thans te bewapenen academisch tenzij aan de Duitse herbe- wapening voorrang wordt verleend. Een vooraanstaande functionnaris verklaarde: „Indien Acheson zijn zin der Westelijke grote drie hopen thans krijgt, geraken wij tot een Ameri- tot een overeenstemming te geraken kaans-Duits Europa met Engeland en door de practische aspecten van het Frankrijk als aanhangsels van de vraagstuk samen met de drie ministers tweede rangy. 1 van defensie te bespreken. De Engelse minister van defensie Shinwell en zijn Franse collega Moch zijn naar New York ontboden om te trachten de bestaande impasse in dc kwestie van de vorming van een West duitse gewapende macht binnen een Atlantisch leger te verbreken. De minister van buitenlandse zaken Wat is concrete muziek? Charlatanerie of Vrjjdag a.s. van 17.20 tot 18 uur zal men over de zender van Hilversum I in het algemeen programma, verzorgd door de Vara, de eerste Nederlandse demonstratie van enkele proeven van z.g. „concrete muziek" kunnen besluis- teren, die door Frank Onncn zullen worden toegelicht. Ter inleiding tot deze bijzondere uit zending zond de heer Onnen ons uit Parijs de volgende regels toe: Wat isc „concrete muziek"? De concrete muziek is de vrucht van nieuwe zitting van het congres begint in Januari 1951. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de beëindiging van de staat van oorlog niet het sluiten van een vredesverdrag in houdt. West-Duitsland zal onmiddellijk bui tenlandse diplomatieke betrekkingen mogen aanknopen en verdragen afslui ten. De bezettende mogéndheden heb ben slechts het recht van veto, waar het een ondermijning van hun-belangen betreft. Daar echter de hoge commissie in technische zin het hoogste gezag in Duitsland blijft zal men niet overgaan tot het benoemen van ambassadeurs en gezanten in Parijs. Londen en Washing ton, daar deze functionnarissen immers het hoogste gezag van hun land verte genwoordigen Men zou „diplomatieke vertegenwoordigers" kunnen benoemen tisch laboratorium van de Franse radio, onder leiding van Pierre Schaeffer, de technische directeur van de Radio Dif fusion Francaise, werden volbracht. Ik dien hier direct aan toe te voegen, dat het hier een nog onvoldragen, zelfs wat groene vrucht betreft en dat de uitzending in kwestie dus een enigs zins experimenteel karakter draagt. Niettemin lijkt het mij van groot be lang. dat, dank zij de medewerking van de Franse radio, die mij het nodige materiaal heeft afgestaan, ook het Ne derlandse publiek met de voorlopige resultaten van deze onderzoekingen in kennis wordt gesteld, omdat de concrete muziek zonder de minste twijfel pers pectieven opent, die uitermate wijd, ja zelfs verbijsterend mogen worden ge noemd. Onder de Franse musici hebben men- RAT noch HUIS ontsnapt DODENT aan het onweerstaanbare Spannend detective-verhaal door Gisela Furtmüller (vertaald uit het Duits). Waarover gingen die menlngsver- -1 Meestal* over chemisch-technische draagstukken. Nordmann is chemicus un beroep en stond ook, nadat mj ier weggegaan was, in nauw contact tet Rothe over allerlei wetenschappe- aangelegenheden. - Ik dank u voorlopig voor uw ver klaringen, meneer Legnitz, zei Helbing. ':rwijl hij deze de hand toestak. Zij Ljn van zeer veel belang. Wilt u zien tfr beschikking houden voor verdere -eenzettingen? Het kan noaig zijn, ut we u nogmaals lastig vallen. - Vanzelfsprekend zal ik u gaarne Mi verder van dienst zijn, verklaarde legnitz, terwijl hij de kluis sloot en eet de beide politiemannen het ver bek verliet. - Er begint nu toch enig licht m H geheel te komen, merkte Urban tet een zucht van verlichting op toen tij met Helbing weer de ontvangkamer ua de overledene betrad. Die beide Uren, zowel Svensen als Nordmann, kteresseren me bijzonder. En vooral ie hyper-nerveuze Nordmann., Legnitz Un alleen maar verklaren, dat de me- tegsverschillen, die deze meneer met Sothe had, over chemisch-technische aagstukken gingen, maar het is heel feed mogelijk, dat hier ook financiële ongelegenheden een rol speelden. Dit Kderwcrp moet, hoe dan ook, zeer uit- terig tussen Rothe en hem behandeld ö,n. anders had Rothe zich immers -at bereid verklaard hem, ook na zijn 'utrek van de fabriek, nog regelmatig tijn ondersteuning te doen toekomen. Kat vind jij er van? Helbing schudde zijn hoofd. Nee, Urban, ik geloof niet, dat Nordmann iets met deze misdaad te faken heeft. Ik ben van mening, dat een arme jongen is, die er van :-ocmt eens een beroemd chemicus te 'arden; Ik ken zulke type's bij dozfj- Mn. Het z(Jn op een enkele uitzon- tering na meestal zeer onschuldige to fatsoenlijke mensen. Hij wierp zijn sigaret in de asbak en •*P naar .de deur. - Waar ga je nu heen? vroeg zijn wllega. Werner Helbing keek met een gllm- •tob op. - Ik ben van plan mevrouw Mar- •■Be Rothe een bezoek te gaan bren- Doordat ze gisteren flauw viel. was ;T me niet mogelijk haar te onder lagen. Ik wil dat nu proberen te doen. Hanna Erhardt stond hem te woord deelde mede, dat mevrouw in bed "5 en helaas niemand kon ontvangen. - Dat spijt mij ten zeerste, maar ik mcèt mevrouw Rothe zonder uitstel spreken, antwoordde Helbing vriende lijk, doch met grote vastberadenheid. Ik begrijp en verwachtte zelfs, dat mevrouw volkomen ingestort zou zijn. Maar ik moet mijn plicht doen en kan niet langer wachten. Ik hoop, dat mevrouw Rothe dit wil inzien. Wees zo goed en dien me nogmaals aan. Hanna Erhardt bleef zich echter ver zetten. Nee, werkelijk, meneer Helbing, ik kan en mag u niet bij haar binnenla ten. Mevrouw heeft me uitdrukkelijk verboden haar nogmaals te storen. Ze slaapt Slaapt mevrouw Rothe? merkte Helbing met lets van verbazing in zijn stem op. Dan schijnt ze benijdenswaar dig goede zenuwen te hebben. Stel je voor, dat je na een dergelijke schok de volgende dag weer rustig kunt slapen..! Ze is de hele nacht op geweest en is eerst nu enigszins tot rust gekomen, antwoordde Hanna. Wil je dan onmiddellijk mevrouw Rothe wakker maken en haar zeggen, dat ik geen tijd heb om te wachten tot ze uit zichzelf ontwaakt! Zijn stem en gebaren waren zo be slist. dat Hanna zich genoodzaakt zag hoewel onder protest gevolg te geven aan zijn wensen. Het duurde enige tijd voor ze weer terugkwam. Mevrouw verzoekt u binnen te komen. Maar ze is zeer vermoeid en kan u niet lang te woord staan, voeg de ze er aan toe. Goedmompelde Helbing en liet zich naar mevrouw Rothe's kamer brengen. Deze was zeer elegant ingericht, ge heel in zachtrose. De met zilver gebor duurde gordijnen waren dichtgetrokken en een rose schemerlamp verspreidde een zacht, flatteus licht. In een hoek van het vertrek, waarvan de vloer ge heel door een enorm Perzisch tapijt in lichte tinten was bedekt, stond een sofa met vele kussens. Hierop had me vrouw Rothe zich geïnstalleerd. Ze droeg een bijzonder mooie lichte kimo no. ale met een overdadige kantgarne ring versierd was. Helbing nam vergoe lijkend aan, dat ze op dit moment nog geen rouwkleren ter beschikking had, anders zou ze hem wel niet in een der gelijk toilet, dat meer in een operette dan in een sterfhuis paste, ontvangen hebben. Ik bied u mijn verontschuldigin gen aan, dat ik u moet storen, me vrouw, begon hi), trwijl hij zijn blik op haar bleke gezicht vestigde. Ik zal m'n best deen zo kort mogelijk te zijn. Marlens veegde even met een kan ten zakdoekje langs haar ogen. Als u zo vriendelijk wilt zijn, me neer Helbing Helbing schoof een van de kleine, met zijde overtrokken boudoirstoeltjes bij en ging tegenover Mariene zitten. Voordat hij nog een woord gezegd had, vroeg ze opeens met een snik: Wat wilt u toch eigenlijk van mij? Ik kan u alleen maar zeggen, dat lk de ongelukkigste vrouw ter wereld ben. sen als Serge Moreux, Honegger. Mes- siaen en vele anderen dan ook reeds overtuigende blijken van hun belang stelling voor Schaeffer's initiatief ge toond, terwijl onder de jongste generatie de idee der concrete muziek zienderogen veld wint. De concrete muziek is bij uitstek een radio-kunst (in wording), die slechts met behulp van dc clcctrotechnische middelen: gramofoon, microfoon, ver sterkingsapparaten enz., tot leven kan worden gebracht. Als grondstof staan de componist van concrete muziek alle geluiden ter beschikken, die het heelal bevolken en welke door middel der genoemde apparaten geëxploiteerd, cn voor het rebruik in gereedheid worden gebracht. Het vak componeren geschiedt dus niet meer via het intermediaire van notenbalken en muzickpapier, doch dat proces zal zich thans direct in de materie van het geluid gaan voltrek ken. Een „concreet musicus" is op het mo ment van de muzikale conceptie execu tant, dirigent, componist, en vooral: go luidsingenleur. Soms maakt hij gebruik van de klas sieke muziekinstrumenten: piano, viool, trompet enz. welker geluid dan echter veelal zo ingrijpend wordt getransfor meerd, dat men er het oorspronkelijke karakter of timbre nauwelijks meer in herkennen kan. En soms ook bedient de „concrete musicus" zich van menselijke stemmqn, van primitieve slaginstru menten als de Afrikaanse Zanzi of een voudig van dagelijkse gebruiksvoorwer pen. Zo heeft Pierre Schaeffer o.m. een rhythmfsche studie voor een keukenpan Helbings stem klonk rustig en kal merend, toen hij antwoordde: Ik begrijp uw verdriet heel goed, mevrouw Rothe, en te meer omdat ik aanneem, dat uw huwelijk heel geluk kig was. Doet u echter uw best kalm de dingen onder cgen te zien. Door zo i overstuur te zijn, schaadt u uw ge zondheid en helpt u uw overleden echt- j genoot ook niet. Mijn huwelyk was goed.... zeer gelukkigzei ze langzaam Hoe lang was u getrouwd? Twee jaar.... o, ik kan het me niet indenken, dat ik hem voor altijd verloren heb. Ze drukte haar handen tegen haar voorhoofd aan. Twee jaren is geen lange tijd. maar toch voldoende om zeer veel om- j trent het karakter en de gewoonten i van een mens te weten te komen. Wilt u enige vragen beantwoorden? Ik doe i vanzelfsprekend mijn best het u met moeilijker te maken dan nodig is. Helbing sprak langzaam en met grote vriendelijkheid. Hij wist. dat hij I hiermee meer bereiken zou dan met een zakelijk koele toon. Met een mat hoofdknikje antwoord de ze bevestigend. I Vraagt u maar, wat u weten wilt. Ik maak u er echter opmerkzaam op, dat ik misschien lang niet met alles, wat mijn man betreft, op de hoogte I ben. (Wordt vervolgd) Slechts één stemming In twee uur tijd heeft de Leidse Raad zich door de agenda heengewerkt. Be houdens bij het voorstel tot toetreden als lid van de Ver. Koningin Wilhel- minafonds behoefde er niet gestemd te worden, al deden zich 2 gevallen voor, dat een der leden wilde geacht worden te hebben tegen gestemd. Het eerste geval deed zich voor bij het voorstel tot het intrekken door de gemeente van een rechtsvordering te- cen L J. Vreeswijk. De heer Elsgeest (Prot. Chr. P.) oordeelde in dergelijke omstandigheden meer spoed in het be lang der gemeente, die nu door het lange wachten een deel van hun rechten ver loren ziet eaan. Hij was daarom tegen. De voorzitter was ook onpr&ttig ge stemd óver dit uitstel, doch het onder zo0-: duurde nog al lang. En het tweede geval was bij het voor stel inzake het vernieuwen van 8 rol- trommelhuisvuilauto's van de Gem. Rei nigingsdienst. De heren Goslings (P. v. d. A.) en Knetsch (Prot. Chr. P.) wezen beide op het geringe verschil tussen reparatie en nieuwe autjj's (plm f. 16.000.en de den in dit verband enige vragen, als over afschrijving, onderdelen etc. Wethouder Jongeleen erkende, dat op eerste oogopslag inderdaad nieuwe auto's te verkiezen waren, doch bij nieuwe komen de maten niet uit, ter wijl er ook moeilijkheden zijn met de banden. De afschrijving is expres kort genomen. 10 jaar. Onderdelen zijn er als er geen oorlog komt en zullen zo veel mogelijk worden aangeschaft, maar in 3 jaar (nu 2. volgend jaar 3 wagens en dan weer 3). Kans op prijsstijging blijft, gelijk bij oud en nieuw. Met de stem van de heer Knetsch te gen werd het voorstel aanvaard. KANKERBESTRIJDING. Bij het voorstel tot het toetreden der gemeente als lid der Ver. Koningin Wil- helmina-fonds deed de heer Boezaard CPN i het voorstel geen f.100 contri butie te betalen, doch toe te treden als lid op basis van een li cent per inwo ner. (f.450.—) zulks in het belang der volksgezondheid. Een sympathiek ge baar is z.i. hier niet voldoende. De ge meente kan zo het particuliere initiatief zelfs stimuleren. Mr Gesrtsema (WD) oordeelde het voorstel van B. en W. bij eerste inzage krenterigheid en hij blijft daarbij. De gemeente mag zich niet beperken tot een symbolisch gebaar, gelet op de be langen hier in het spel. En waarom moet zo lang over de aanvrage gedaan worden? De heer Goslings meende dat hier niet alleen het gevoel mag spreken. De overheid heeft hier zeker een taak. doch de centrale overheid allereerst. Boven dien. hier betreft het geen toepassing van bestrijding dezer ziekte, maar we tenschappelijk onderzoek, waarover Lei den totaal geen zeggingskracht heeft. De heer Woudstra (Prot. Chr. P oor deelt de kanker als volksvijand no 2. Daarom moet ieder gever, en kan de ge- meent0 slechts aanvullen. Een enorme gemaakt, die eveneens Vrijdag ten ge hore zarl worden gebracht. Charlatanerie? Ik geef toe, dat enkele promotors van de concrete muziek de sensatie geens zins duchten. Maar ik moet eveneens opmerken, dat ieder, die Pierre Schaef fer die persoonlijk aan de Neder landse uitzending heeft meegewerkt kent, overtuigd is van diens weerga loze kennis der radiophonie van zijn originaliteit, zijn inventiekracht en volgens sommigen: van zijn genie. Zeker is, dat Pierre Schaeffer volsla gen nieuwe bronnen voor de musicus heeft aangeboord. Bronnen, die gro tendeels nog op hun exploitatie wach ten. WESTBERLIJNSE POLITIEMANNEN IN OOST-BERLIJN GEARRESTEERD. De Oostduitse volkspolitle heeft gis termiddag een aantal geüniformeerde, maar ongewapende Westberlijnse poli- tie-mannen gearresteerd, toen zij in bussen en trams door de Sovjet-sector gingen, op weg van en naar hun politie- bureaux in West-Berlijn. Het Oostberlijnse hoofdbureau heeft meegedeeld, dat de arrestaties waren verricht als repressaille tegen de ar restatie, Maandag, van zes politieman nen uit de Sovjet-zone. I propaganda over het ganse volk is hier jzaak. Het bedrag is slechts bijzaak. Wethouder Menken wijst er op hot ihet in dit geval gaat om een donatie, niet om een subsidie, waarbij van kren terigheid geen sprake is. Bij optreden tegen de ziekte zou de gemeente haar plicht doen! De vertraging is jammer doch is ont- staan door inschakeling der Commissie voor de Geneesk Dienst. Na re- en dupliek wordt het voor-tel Boegaard verworpen met 18—17 stem- men. i Voor de communisten en de heren 'Geertsema. De Kier. Schüller. Lardee. Zonderman. Lombert De Hosson Froh- wein. Piena Aalders en de dames v. Nienes cn Braggaar Het voorstel van B. en W. werd z.h.st. aanvaard. INTERPELLATIE VAN ITERSON De heer J van Iterson (Prot. Chr P) stelt B en W. volgende vragen: 1. Is het het College van B. en W. be kend. dat de fundering van de voor gevel van de Stadsgehoorzaal in zeer slechte toestand verkeert? 2. Zo Ja zijn B. en W. dan voornemens om ook de overige funderingen van dit gebouw aan een nader onderzoek te la ten onderwerpen? 3 Dat onderzoek met de meeste spoed te doen uitvoeren? 4 De Raad zo spoedig mogelijk rap- poVt van de uitslag te doen toekomen? Wethouder Jongeleen antwoordt: ad 1: Het was het College reeds vóór het opmaken van de restauratieplannen bekend dat aan de fundering van het Westelijk gedeelte van de voorgevel een gebrek moest kleven. Dit kon worden afgele'd uit. het feit. dat in de funde ring van dit gedeelte zettingen plaats gehad hebben, die waarneembaar groter waren dan in het overige deel van de voorgevel. In het restauratieplan is dan look als een onderdeel daarvan het aan brengen van een verbetering ter plaatee van genoemd geveldeel de fundering blootgelegd. Hierbij bleek, dat de oor zaak van de vermoedelijke zettingen n et zozeer moet worden gezocht in de ge metselde fundering zelf als wel in een ongelijkmatigheid van de ondergrond, waarop deze fundering staat. 1 Aan de aannemer werd opdracht ver strekt om de nodige voorzieningen te treffen. Deze worden uit ..de bestekspost restauratie voorgevel" bekostigd, aange zien zij deel uitmaken van het rest.au- iratieplan. Van een onvoorziene tegen valler of Iets dergelijks Is derhalve geen :prake. Het midden- en Oostelijk deel van de voorgevel vertonen geen veront rustende zakkingen of scheuringen, waarom er geen aanleiding bestaat om een onderzoek naar de fundering van dat deel van de gevel ln te stellen. I ad 2: Deze vraag moet ontkennend i worden beantwoord, aangezien in de I Stadsgehoorzaal nergens verontrustende 1 zettingen zlin waargenomen Ongemerkt I wordt, dat elk niet onderheid gebouw van een omvang en een hoogte als de Stads gehoorzaal na verloop van tijd zakkin gen en zettingen kunnen vertonen welke od zich zelf niet ernstig behoeven te zijn. ad 3 en 4: In verband met de ont kennende beantwoording van vraag 2 behoeven deze vragen geen beantwoor ding. De heer v. Iterson meent te mogen vaststellen, dat destijds is gebouwd oo de oude fundering van de vroegere af gebrande stadszaal. dus te smal zoals nu niet meer zou mogen. Bij part. bouw wordt eerst onder zocht of de fundamenten deugen. Hier is dit niet gebeurd en dat spijt hem. Er is een post in het bestek opgeno men, dit is juist doch deze post voor ziet niet in het nu geblekene het geen beslist een tegenvaller is. Daar door rijst bij hem direct de vraag: moe ten wij daar mee blijven doorgaan? Det wethouder wijst er op, dat talloze malen ook bij part. bouw pas later blijkt, dat de fundering niet deugt. Er is geen enkele geheimzinnigheid in dit geval. Bekend was dat er iets moest haperen doch niet aldus, dat was van binnen uit te zien. Inderdaad is op de oude fundering gebouwd. Doch er is een post van f. 40.000 uitgetrokken voor restauratie voorgevel en fundering, zo dat er van tegenvallers geen sprake is. Technische ambtenaren oordeelde ver betering niet eens nodig, doch om bijna ieder risico weg te nemen zijn toch ver sterkingen aangebracht. RONDVRAAG. Mej. v. Nienes (P. v. d. A.) zegt het presentiegeld van deze zitting te geven voor het Koningin Wilhelminafonds. Hierna om 4 uur sluiting. 11). „Wat heeft dat te betekenen?" siste Graaf Isen Grim hijgend, terwijl hij naar de tafel staarde, die, met Pan da er onder, door het vertrek wandelde. „Ach niets bijzonders", sprak Joris Goedbloed luchtig. „Dat is een zoge naamde tafeldans. Aardig, nietwaar? Het komt wel eens meer voor!" Maar met zo'n goedkoop leugentje kwam hij natuurlijk niet klaar, en Isen Grim veegde hem dan ook woedend opzij. Daar zit iets'" schreeuwde hij, terwijl hij zijn zwaard trok. „Je hebt me be drogen! Je hebt tegen me gelogen! Daar is iemand!" En zo tierende stormde hij naar de tafel toe - slingerde hem woest opzijen daar stond Panda! De ar me Panda, die gedacht had op deze wijze te kunnen vluchten, en die daar nu, met de volle beurs nog in zijn han den tegenover die* woedende edelman ge steld werd, die hem een getrokken zwaard onder de neus duwde en uit riep: „Ha! Net wat ik dach„! Daar Is die Panda! Die taxi-chauffeur! Die be drieger!" Zo ging Graaf Isen Grim nog een poosje voort, maar je moet niet den ken, dat Panda het einde van die toe spraak afwachtte. Met een behendige sprong wipte hij over het zwaard heen en zette het op een lopen in de rich ting van de deur. „Houdt de dief'"riep Graaf Isen Grim. en nu was Hertog Bruno werkelijk zo slim. dat hij zich voor de deuropening opstelde, zodat Panda er niet uit kon. En Panda zwenk te dus verschrikt naar de andere kant van het vertrek. Daar zat de dikke waard nog steeds te slapen, en Joris Goedbloed leunde er losjes tegen een flessenrek. ..Vrelijk. vreselijk!" zuchtte Joris, als of het hem verder niet aan ging „Wat een ruwe tonelen spelen zich er toch af in zo'n taveerne!" VOOR DONDERDAG 21 SEPTEMBER. Hilversum I (402 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.50: dagope ning: 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gram.muzlek; 9.00: morgenwijding: 9.15: gram.muzlek, 9.30: waterstanden; 9 35: amusementsmuziek, 10.30: voor de vrouw; 10.35: gram.muzlek; 10.50: voor de kinde ren; 11.00; orgelconcert, 11.45: tulnbouw- praatje; 12.00: lichte muziek; 12 30: mede delingen; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: pianospel: 13.00: nieuws; 13.15: Metropole orkest; 13 45: „u kunt het geloven of niet": 13 50: gram.mulzek; 14.00: voor de vrouw; 14 30: viool en plano; 15.00: voor de zie ken; 16 00: gram.muzlek; 16.30: theater orkest en solisten; 17.00; voor de Jeugd; 17.50: regeringsuitzending; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: lichte muziek; 19.20: gesprek met de brandweerman; 19.30: musette-orkest; 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten-, 20.15' radlo-phllharmonlsch orkest en solist; 21.10: „ln de schaduw", hoorspel; 21.50 gram.muzlek; 22.00: or kestconcert; 23.00: nieuws; 23 15: sport- actualltelten; 23.3024.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15. ochtendgymnastiek; 7.30: gram muziek: 7.45: morgengebed en litur gische kalender: 8.00: nieuws en weerbe richten, 8 15: gram.muzlek; 9.40: school radio; NCRV 10.00: gram.muzlek; 10.15: morgendienst; 10.45: gram muziek; KRO 11.00: voor de zieken; 11.45: schoolradio: 12.00: angelus; 12.03: lunchconcert; 12 55: zonnewijzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws: 13.20: cowboylledjes; 13.35: piano recital; NCRV 14.00: Promenade-orkest en solist; 14.45: voor de vrouw: 15.30: tenor en orgel: 16.00" bijbellezing: 16.45: vocaal en- semble; 17.00: actualiteiten voor de Jeugd; 17.30: „als stad en laand ble 'n kander i komen", hoorspel; 17.50: gram.muzlek: 18.00 gram.muzlek: 18.15: ..de «tem van de christelijke vakbeweging"; 18.30: voor de strijdkrachten; 19 00 nieuws en weerbe richten; 19.15; vrolijke muziek: 19.40: radio-krant 20.00 nieuws: 20.05: gram - muziek: 21.00- „alleen nlaats voor begaaf den''" causerie: 21.20: marinierskapel; 22.15' buitenlands overzicht: 22.35" gram. muzlek: 22.45: avondoverdenking: 23.00: nieuws: 23.1524.00' gram.muzlek. l<Uo 3 distributienet 7.05: gram 7.30' kron.: 7 40: zymn.: 7.50: gram r 8 05: concert' 9.10: verzpr.; 10.00- Ree Dlxon; IC 30: ork. Muscnat: 11 00' daebnek 11.15: 'BBC West of Engl Lleht Orch.: 12 00' gram.: 12 15: ork. Beam; 13 15 gram i 14 00Ital ODeramuzlek 15 00: Pavjlllon j P'a vers: 15.30 gram- 15 40: hm-monlca. i 115.55: Rhelnl&nder Potpourri, 16.00. Casl-I noconcert; 17.10: ens. Heyne; 13.00: v. d. soldaten; 19.30: verz.pr.; 20.00: verz.pr.; 21.00. Le sacre du prlntemps. Strawlnsky; 21.30: Wie Jodelt er mee?; 21.45: act.; 22.15: causerie; 22.20; Olde Tyme Dance Orch.; 23.05: concert. Lijn 4 distributienet 7.15: gram.: 7.50: Lift up your hearts; 8.10: concert; 9 05- gram- 10.00: Ménage en Muslque; 10.30: feuilleton, 10.45: verz.pr.; 11.00: uit zending voor zieken: 11.30 Brandenb. con cert v. Bach; 1155: gram.. 12.20: Sere nade Tschalkowsky; 12J30: v. d. arb.: 13.00: concert- 13.45: ouderw. amusementsmuz 14.00: gevar. muziek; 16.00: amusements- ork. Ostcndla; 16.30: ork. Shaw; 16 45: BBC Schots var. ork.; 17.30: ultwlsscllngs- progr 18.00: Reg. Foort; 18.30: v. d. pad vinders; 19.00: romant. muziek; 19.30: Amadeus Strijkkwartet; 20.30: muziek ln miniatuur; 21.00: ork. Ternent; 21.30: Speedway wereldkampioenschappen; 22 15: Jazzmuziek; 23.00: lichte muziek; 23.15: King Palmer Light Orch. AGENDA VRIJDAG: Boerhaavelaan 11: Aandeelhouder6verg. N V. Zuid Hollandse Belcgglngsmlj, 3.30 uur nam. Kleine Burcht: Spr. Fadros Megalll, esperantist, 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Zwel Herzen lm Drelvlerteltakt". 8 uur nam. BIOSCOPEN. Trlnnon „The Barkleys of Broadway" (alle 1.) Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Re\ „Opstand op Cuba" (18 Jaar) Zon dag 2.15. 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Lldo „Het haviksnest" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Lu\or ..Salome" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino ..'t Gebeurde op een avond" (alle 1.) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 16 September 13 uur tot Zaterdag 23 Sep tember 8 uur waargenomen door Apotheek Boekwyt. Breestraat 74. tel. 20552 en de Haven-Apotheek. Haven 18. tel 20085 Te Oegstgeest door de Oegstgeestcr Apotheek, Wlllielmlnapark 8. tel. 20274.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5