Mc Arthur wil de strijd op Korea snel beeindigen Opmars naar Seoel vorderl gestadig WEERBERICHT Ook een offensief ingezet bij Taegoe Machtige groep zou cliaos willen veroorzaken Noord-Atlantische raad bijeen 89ste Jaargang ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 No. 27103 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwerf 4 50 per kwartaal; 35 cents per week Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Lichtpunten en een zwarte schaduw Naar het zich laat aanzien, heeft de gang van zaken in Korea een keer ge nomen en hebben de Amerikanen gemakshalve zullen wij maar niet spre ken van de troepen der Verenigde Na ties. hoewel dat de officiële benaming is thans het initiatief in handen Hopenlfjk om dat niet meer af te staan! De uitgevoerde landingen in de rug der Noord-Koreaanse troepen zijn bij slagen vrijwel fnuikend! En dit te meer waar de aanvoerwegen der Noordelijken toch reeds volkomen vernield zijn. Hun legermacht loopt alle kans In de lucht te komen hangen. 0 Zo opent zich de mogelijkheid, dat het thans wel eens sneller zou kunnen gaan, dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Tenminste wat betreft het ongedaan maken van de aanval der Noordelijken op het Zuiden. Overigens zou het wel eens kunnen blijken, dat de moeilijk heden nog lang niet zijn opgelost. In de eerste plaats rijst dan de di recte vraag, of de Amerikanen aan de 38ste breedtegraad halt moeten houden. Doen zij dat, dan zou in de toekomst een herhaling mogelijk blijven en is de kwestie dus niet definitief opgelost. Dit los van de mogelijkheid, dat de Zuide lijken op eigen gelegenheid wel eens zouden kunnen doorzetten. Maar gaan de Amerikanen verder, hoe zal dan Moskou daarop reageren en ook Pe king? Eén ding staat vast. n.l. dat de Ko- reanen een herstel wensen van de Ko reaanse staat in zijn geheel, hetgeen op zich zelf logisch is te noemen. Ook het rapport van de Kreacommissie aan de V.N. constateert dit. Maar tevens wordt er vastgelegd, dat Korea alleen niet. rijp zal blijken om de rijzende moeilijkheden het hoofd te bieden, ter wijl de leidende figuren een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden afwijzen. Neen. de kwestie Korea zal voorlopig niet van het toneel verdwijnen! Het zou voor de wereld heel wat be ter zijn geweest, wanneer zich deze 2gressie niet had voorgedaan en het is wel merkwaardig, dat genoemd rapport in wezen doet. doorschemeren, dat Amerika feitelijk mede schuldig is aan de gang van zaken door te weigeren geloof te hechten aan de duidelijke waarschuwingen, dat het Noorden iets in de zin had en geen voorzorgsmaat regelen te treffen. Het is koren op de molen van die Amerikaanse politieke figuren, die juist de regering van on achtzaamheid inzake de Aziatische po litiek beschuldigen. Intussen is in de Verenigde Staten reeds een slachtoffer gevallen: minis ter Johnson heeft zijn post aan defen sie moeten neerleggen. President Tru man heeft hem niet kunnen redden, te meer niet, waar hij ook zijn collega Dean Achesoft Inzake de algemene be wapening niet volledig steunde. Opvol ger zal worden Acheson's voorganger, generaal Marshall een oude beproefde leider met. een reputatie over de ganse wereld, mede door het naar hem ge noemde plan van hulpverlening aan Europa. Gezien Marshall's gezondheids toestand brengt hfj zijn land een groot offer, om terug te keren in de politieke arena, maar hij heeft het op hem ge daan beroep niet willen weigeven. Hoge verwachtingen worden van hem ge koesterd en vermoedelijk terecht, want ook als chef van de Amerikaanse staf heeft hij destijds wonderen verricht.. Hij is de man, die Amerika's defensie kan opbouwen en opnieuw maken tot de sterkste ter wereld. En dan is momenteel de grote opgaaf, rret alleen van Amerika doch van West- Europa in haar geheel en de grote drie aie te New York bijeen zijn. schijnen In dit opzicht eensgezind te zijn. Alleen de vraag der Duitse herbewapening is nog open. Blijkbaar heeft men in deze ide-beslissing willen laten aan de raad van het Noord-Atlantisch pact. die gis teren. eveneens te New York. is bijeen gekomen De herbewapening op zich zelve wordt aanvaard, slechts de wijze waarop en hoever men zal gaan is nog discutabel. Zonder veel moeite heeft de Engelse Labour-regering het nieuwe bewape ningsplan ln het Lagerhuis er door ge kregen. Er was tussen regeringsmeer derheid en oppositie een opvallend gro te eensgezindheid, ook al weigerde de oppositie haar vertrouwen uit te spre ken Edoch, die' eensgezindheid is wre- deljjk verstoord door Attlee's besluit de nationalisatie der ijzer- en staalindus trieën. waartoe het vorig parlement had besloten, rigoureus door te voeren op de meest ko-te termijn. Dat zal weer eens leiden tot een grote krachtproef en al zal Labour vermoedelijk het red den, waar de partij immers nog altijd over een kleine meerderheid 'beschikt, toch zal dit besluit de Engelse politiek niet verstevigen. En stel eens, dat in de huidige omstandigheden een regerings crisis zou ontstaan Te midden van vele lichtpunten aan de politieke horizon werpt Engeland momenteel een zwarte schaduw. Laten we ons (roosten aan de oüde waarheid, dat er nu eenmaal niets volmaakt is. VEEL WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond; Krachtige, langs de kust tot hard of stormachtig toenemende Zuidelijke wind. later ruimend naar Zuid-West. Over het algemeen veel bewolking met morgen tUdelijk enige regen. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 17 SEPTEMBER. Zon op: 6 17 uur; onder: 1852 uur. Maam op: 13.49 uur; onder: 20.44 uur (18/9 EK.). Hoogwater te Katwijk te 6.26 en 18.48 u (18/9 te 7.10 en 19.36 uur). Over de landing bij Intsjon wordt nog nader gemeld'. In de avonduren bestormden de Ame rikaanse mariniers met stormladders de hoge zeewering, die in het hart van Intsjon ligt. Mac Arthur, die thans een stoutmoe dige poging doet om de oorlog in Korea tot een snel einde te brengen, overzag eerst van de brug van zfjn schip de gol ven landingsvaartuigen, die volgepropt met manschappen op de havenstad af- stevenden. Doordat de kust bezaaid ligt met mij nen was de landing slechts mogelijk bij vloed, wanneer de zeespiegel tien meter stijgt- Het grote verschil tussen eb en vloed, groter dan ergens anders ter we reld, maakt de operatie tot een der ge vaarlijkste, die ooit door de Amerikaanse mariniers is ondernomen. Volgens de bijzondere correspondent van het Franse persbureau A.F.Pdie de landing meemaakt, was de Noord- Koreaanse weerstand op het eiland Wolmi zwak. Tachtig Noord-Koreanen gaven zich zonder verzet over. Een half uur na de landing wapperde de Ame rikaanse vlag op een hoge rots van het eilandje. Generaal Mac Arthur heeft een bood schap met gelukwensen gezonden aan admiraal Strubble, bevelhebber van de „Task force" van 260 schepen onder wiens bevel het eilandje Wolmi is ge nomen. Het bombardement van Amerikaanse en Britse schepen en vliegtuigen op de kusbverdedigingsinstallaties van Intsjon werd pas gestaakt 15 seconden voor de eerste mariniers aan land gingen. In een communiqué van generaal Mac Arthur wordt verklaard, dat de operatie „met de regelmaat van een uurwerk" verloopt. Toen de mariniers in de landingsboten gingen, stegen wolkenhoge 1 vkkolom- men uit het kustgebied op, waardoor de actie op het eiland niet van de schepen uit waarneembaar was. zijn arm zo ver heeft uitgestoken. Wij zullen die arm afzagen", zo zei Mac Arthur. Gencraal-majoor Almond voor spelde, dat de ineenstorting van de vijand zeer snel zal zijn. Volgens berichten van het front wer den bij de landing op Wolmi 230 Noord- Koreanen gedood en 100 manschappen en 12 officieren gevangen ge-nomen. Een woordvoerder van de marine ont hulde, dat de operatie, door Mac Arthur ontworpen, tot in bijzonderheden be sproken was met admiraal Forrest Sher man, chef van de marine-operaties en generaal Collins, toen deze generaal Mac Arthur in Tokio bezochteril Een woordvoerder van de marine schat, dat meer dan 40.000 mariniers en sol daten te Intsjon aan land zijn gegaan. Hij meende te weten, dat een divisie mariniers en een legerdivisie met toe gevoegde troepen aan de landing deel namen. Hedenmorgen zijn weer nieuwe stoot troepen aangevoerd. Speerpunten van de Amerikaanse mariniers, die Intsjon hebben ver overd, zjjn thans reeds 5 km. gevor derd op weg naar Seoel. De inneming van Intsjon heeft slechts zeer kleine verliezen gekost. Reuters correspondent Lionel Hud son meldt, dat strijdkrachten der V.N te 9 uur 's morgens (plaatselijke tijd) een offensief zijn begonnen om te pogen de Noordelijke linies ten Noord-Westen van Taegoe te door breken. Samengetrokken Amerikaanse artillerie opende het vuur op een Noord-Koreaanse divisie, terwijl een tankconcentralie gereed stond om een doorstoot in de richting van Wae?- wan te beginnen. Laaghangende wol ken over het slagveld verhinderden j een voorgenomen massieve aanval van superforten. Een uur na het begin van het offexi- J sief meldde de Zuid-Koreaansc eer- ste divisie goede voortgang in de richting Taboedong. ongeveer 25 km. van Taegoe. Amerikaanse bevelheb- bers verklaarden, dat het offensief volgens de plannen zou worden voort gezet, ondanks het ontbreken van steun van de luchtmacht. In de Noordwestelijke sectors van het bruggenhoofd der Verenigde Naties om Poesan zetten de Noord-Koreanen gis teren een aanval op grote schaal in. Bij het vallen van de nacht hadden de verdedigers echter het meeste verloren terrein weer heroverd. In drie andere landingen verover den de Zuld-Koreanen Jongdok, 40 km. ten Noorden van Pohang, Koesan in het Westen, 160 km. ten Zuiden van Seoel en vormden een bruggen hoofd achter dc Noordelijke linies on middellijk ten Noorden van Pohang. Alarm in Engeland Generaal Mac Arthur, die de lan dingsoperatie persoonlijk leidde, naderde later de kust tot op een halve mijl in I een kleine landingsboot,jtenvfjl de gra naten van het vlootbombardement over zijn hoofd naar hun doel suisden. De driehonderd Noord-Koreaanse sol daten op het eiland Wolmi waren ver suft door het intensieve bombardement, zodat zij slechts lichte tegenstand kon den bieden. De verovering van Seoel, dat door de Noordelijken tot 't knooppunt van hun verbindingslijnen met het Zuide lijk front is gemaakt, zou de troepen van de Verenigde Naties de sleutel tot Zuid-Korca in handen geven. Het vliegveld Kimpo, dat waar schijnlijk door luchtlandingstroepen is genomen, is een der grootste vlieg velden van het land. Officieel is deze bezetting echter niet bevestigd. Generaal Mac Arthur heeft bij de In structies aan zijn stafofficieren meege deeld. dat hjj door deze poging om het Zal zij nog dit weekend toeslaan? (Van onze Londense correspondent) Uit de alarmerende waarschuwing, welke in het Lagerhuis door George Isaacs, de minister van arbeid, werd gegeven, over de activiteiten van een speciaal voor Engeland gestichte or ganisatie voor het veroorzaken van in dustriële onrust, leidt men in politieke kringen of, dat M.I. 5, zoals de mili taire geheime dienst heet, een mach tige groep ontdekt heeft, welke in structies heeft zoveel mogelijk chaos te veroorzaken. Als voorbeelden van dit complot kun nen worden genoemd de explos e in Portsmouth waarbij voorraden voor Ko rea werden vernietigd en sabotage aan boord van verschillende oorlogsschepen. De regering schijnt thans haar lank moedigheid te laten varen tegenover de aanstichters van onofficiële stakingen. Tot nu hebben de autoriteiten de com munisten en andere onruststokers, die gen. De regering vreest dat de sabo- tagebeweging nog dit weekend zal'pro beren toe te slaan. Door conflicten te veroorzaken op de meest kwetstbare plekken van de Britse economie, namelijk in de havens, het wegtransport en de vleesmarkt waar vroegere moeilijkheden blijkbaar een soort generale repetitie" waren. De Londense busstaking, welke nog steeds in omvang toeneemt en gisteren inderdaad het stadsbeeld een ander aanschijn gaf. schijnt daarbij slechts als een prelude te fungeren. Mogelijk zal het parlement volgende week. langer dan was voorzien, bijeen- blijven om de nodige maatregelen te be krachtigen. De regering beschikt reeds over bepaalde bevoegdheden, die u't de oorlog zijn blijven bestaan, maar de moeilijkheid om deze toe té passen, was, dat zij in juridisch, opzicht onvoldoende bleken om effect te sorteren tegen zich camouflerende stakingsleiders. Scotland Yard heeft reeds geruime tijd de onofficiële organisaties in het oog gehouden, welke steeds weer stakingen bewerkstelligen. Hoewel deze werden bijgelegd bleven de stakingscomité's als niet allen I'd bleken te zijn van de par- permanents lichamen bijeen. tije min of meer genegeerd, ook om hun zonuwknooppunt van de Noord-Ko- invloed die pol'tiek gesproken uiterst reaanse verbindingslijnen, Intsjon-Seoel, te bezetten de Noord-Koreaanse legers in het Zuiden snel wil verlammen, om een wintercampagne te vermijden. Generaal-majoor Almond, de bevel hebber van het nieuwe bruggenhoofd, noemde dit het „aambeeld, waartegen generaal Walker'de Noord-Koreanen zal verpletteren". Generaal Mac Arthur verklaarde, dat deze situatie, waarin alle verbindings linies van de tegenstander door een nauw kanaal lopen, een unieke gelegen heid bieden om de levensader van de reusachtige Noord-Koreaanse strijd macht in het Zuiden af te snijden. Ne gentig percent van de Noordelijke troe pen staat aan het front in het uiterste Zuiden. „Er zijn weinig parallellen in de ge schiedenis, waarin de tegenstander gering is niet op te blazen. Nu de pro blemen in Engeland, zowel als elders, een dramatische vorm gaan aannemen, wordt dat anders. In zijn antwoord aan Eden, zinspeelde Isaacs (die verklaarde dat zo nodig wet telijk tegen de saboteurs en oproerkraai ers zal worden opgetreden) kennelijk op een reeds gereed liggend wetsvoorstel, waarin de regering om speciale bevoegd heden zal vragen om af te rekenen met de instigators van onofficiële stakingen, De regering vermoedt, of heeft reeds zekerheid, dat er een ondergrondse po ging wordt gedaan om de stroom van wapenmaleriaal naar de Britse strijd krachten in Korea af te snijden en om de nieuwe herbewapeningspolitiek te doorkruisen door middel van stakin- Dit nummer bestaat uit tien pagina's. De Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" kwam gisteren in het gebouw voor Kunsten en Weten- schoppen te Utrecht bijeen ter vie ring von het gouden bestaansfeest. HM. Koningin Juliana woonde de bijeenkomst bij. De vorstin wordt begroet door de heer M. A. Reinolda, Cmmissoris der Ko ningin in de provincie Utrecht. Rechts achter hem onderscheidt men de rrii- nister van Sociale Zaken, Mr A. M. Joekes. Geheel rechts prof. dr J. H. Tuntler', voorzitter von „Het Groene Kruis", Zij vergaderden in het geheim en coördineerden hun activiteit door een speciale nationale vorm van samenwer king Dè onoffio ële leiders der haven stakingen hebben in een geheime bijeen komst, waarbij niets op papier gezet werd besloten de stakende busmannen volledig te steunen. Tezelfdertijd ging een lid van het geheime comité naar Liverpool, waar hij de steun beloofde van de Londense havenarbeiders bij de loonact'e van hun collega's in Liverpool. Morgen zal er ta Londen worden ver gaderd door conrté's u t de bouwvakken, de vleessjouwers en personeel van het autotransportbedrijf. In de havens wordt er reeds enigs tijd openlijk over gesproken, dat midden- September het tijdstip zal zijn aange broken voor stakingen over het gehele land. Dit zou een onderdeel zijn van een Kominformplan om in geheel West- Europa voornamelijk in de havens, on rust te verwekken. Londense stakingsleiders woonden on langs een bijeenkomst in Warscha-u bij. waar zfj instruoties ontvingen. Zoals reeds gemeld zou daarbij ook de bedoe ling-voorzitten om het goederenverkeer over Poolse havens te bevorderen, cm- dat verschepers zouden moeten worden afgeschrikt om voor trans tover.'oer n^ar Oost-Europa gebru'k te maken van West-Europese havens als Antwerpen en Rotterdam Dit alles is natuurlijk in een tijd als deze, waarin het. op gesloten gelederen aankomt buitengewoon verontrustend. Maar laat men niet vergeten, dat in Engeland discipline en gezond ver stand het ten slott« altüd winnen van welke chaotische krachten ook. VAN ACHTER HET IJZEREN GORDIJN. De voorzitter van de Oost-Duitse Christen-democraten. Nusohke, heeft op de eerste dag van een partijcongres in Oost-Berljjn de West-Duitsers opgeroe pen „de herbewapeningsplannen te ver- j werpen en de orders van de Westelijke I bezettende mogendheden te saboteren". Premier Grotewohl, die als gast te genwoordig was, waarschuwde de kerk, dat de geestelijken „ook de staat beho ren te dienen als goede burgers". Kerk en Staat konden ongestoord naast el kaar leven ,als zij zich niet met eikaars zaken bemoeien". Georg Dertinger. Oost-Duits minister van buitenlandse zaken, heeft in Oost- Berlijn cp een particuliere bijeenkomst van Christen-democraten uit Oost- cn West-Duitsland verklaard „Oost- Duit^land heeft, geen agressieve bedoe lingen tegenover West-Duiteland de volkspolitle is geen léger." Hij ontkende, dat Oost-Duitslarrd een afzonderlijk vredesverdrag met de Sov jet-unie zou sluiten: „Wij houden ons aan het verdrag van Pctsdam, dat er vrede moet worden gesloten met een onverdeeld Duitsland". Volgens de Noordwest-Duitse radio- omroep heeft de Oost-Duitse veilig heidspolitie in de afgelopen nacht elf vooraanstaande communisten en leden van het Saksische departement van binnenlands^ zaken gearresteerd. Onder hen zou zich Erich Besser bevinden, het hoofd van de provinciale contröle-com- mi=-ie van de S ED. in Saksen. Vele andere communistische functionarissen zouden na ondervraagd te zfjn uit hun ambt zijn ontzet; Allen zouden zijn beschuldigd van ..contact met het Westen" Zij zouden allen reeds vóór 1933 lid zijn geweest van de communistische partij of andere uiterst-linkse partijen Tn sociali«tisohe kringen te West- Berliin wordt verklaard dat in Saksen enkel duizenden aannlakbiüetten zijn aangeplakt waarin de bevolking wordt aangespoord nkc aan de verkiezingen 00 15 October deeT te nemen. Op de bil ietten wordt verklaard dat de vei ligheidspolitie niet de echels bevolking kan a reesteren ai* iedereen uit de stemlokalen wegblijft Oost-Duitsers, die naa.r Weri-Berlijn kwamen meldden ook d? arrestatie van de voorzltte- van de Joodse gemeen schap In Saksen, dr Leo Loewenkopf. Meer don 100 foto's werden een dezer dagen genomen door Cecil Beaton von de dochter von Prinses Efizabeth, Prin ses Anne. Hoor broertje, Prins Charles, geeft hier zijn jonge zusje een zoentje, zodot de gehele wgreld kan zien hoe lief hij zijn zusje vindt. Verlenging dienstplicht in Engeland Het. Britse Lagerhuis heeft zonder stemming het wetsontwerp tot verlen ging van de dienstplicht van 18 maan den tot twee jaar goedgekeurd. Het ontwerp zal Maandag naar het Hogerhuis gaan. In antwoord op bedenkingen van hst pacifistische Labourlid Rhys Davies verzekerde de minister van oorlog, Strachey, dat de nieuwe lengte van de de diensttijd vóór 1953 zou worden her zien als de internationale toestand dit veroorlopfde en er genoeg vrijwilligers zouden zijn. Strachey achtte de vooruit zichten hierop echter „niet bijzonder fleurig". Dienstplicht in België De Belgische regering zal het Parle ment voorstellen de diensttijd der lich ting 1950 met zes maanden tc verlen gen. Wat de diensttijd der lichtingen 1951 en volgende betreft, zal de regering overleg plegen met de bijzonder parle mentaire commissies over haar voorne men de diensttijd van deze lichtingen op twee jaar te stellen. Verder heeft de kabinetsraad beslo ten de lichtingen 1940 tot 1944 tc be stemmen voor territoriale opdrachten. Deze lichtingen zullen voor een korte periode worden opgeroepen ten einde op hun taak'te worden voorbereid. Agenda van Veiligheidsraad AMERIKAANS VOOR STEL Amerika heeft de Veligheidsraad, die Maandag bijeenkomt, verzocht het vierde rapport van generaal MacArthur over Korea als eerste punt op de agen da te nemen. Waarnemers verwachten, dat hierdoor de kwestie Formosa voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld, daar het thans neg niet gepubliceerde rapport yermoedelijk tot lange debatten over prccedure-kwesties zou leiden. Duitee herbewapening hoofdschotel REGERING VAN VENIZELOS KRIJGT VERTROUWEN". De nieuwe uit drie partijen gevormde coalitie-regering van Venizelos heeft na een parlementezitting van meer dan 24 uur met 153 tegen 43 stemmen het votum van vertrouwen gekregen. In de loop van het debat hadden de socialisten onder leiding van professor Svolos de vergadering verlaten uit pro test tegen het doodvonnis, dat het mi litair tribunaal van Lamia uitsprak over een voormalige verkiezingscandi- daat der linkervleugel, die van com munistisch sympathieën verdacht werd. Venizelos heeft verklaard, dat zijn nieuwe regering zich ten doel stelt de nationale veiligheid te verzekeren en cffe actie voor het herstel, die drie maanden onderbroken is, voort te zet ten. Het parlement is tot November uiteengegaan. Na aflocp van de gisteren gehouden bijeenkomst van de Raad van hel Noordatlantisch" verdrag is het volgen de communiqué uitgegeven: „De Noordatlar.tlsche Raad was Vrij dagochtend cn Vrijdagmiddag bijeen. De ministers lieten hun gedachten gaan over de gebeurtenissen, die zich hebben voorgedaan en de vorderingen die gemaakt zijn sinds hun jongste bij eenkomst. Zij zullen Zaterdag de be sprekingen hiervoor voortzetten. De ministers ontvingen verder het rapport van de plaatsvervangers en hoorden een toelichting hierop van de voorzitter, Charles Spofford, aan." Officieel is medegedeeld, dat gisteren geen besluiten genomen' werden. Een woordvoerder zeide, dat de besproken kwesties „erg delicaat" waren en dat iedereen zich tot geheimhouding ver plicht had. Van gezaghebbende Franse zijde werd als reden hiervoor aangege ven, dat over de onderwerpen nog geen beslissing genomen was en deze nog besproken werden. Naar vernomen wordt, hebben alle 12 ministers het woord gevoerd. De hoofdschotel van de middagver gadering, die vier uur duurde, was de kwestie van Duitslands herbewapening en het aandeel van Duitsland in de verdediging van het Westen. O ik zou den enkele kwesties zijn asr.g-r ?rd- buiten die van de Westeuropese defen- I sie. Woordvoerders weigerden zich echter over een en ander uit te laten. I Naar verluidt, zou Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, een Amerikaans voorstel be treffende de verdediging van West- Europa aan de Raad hebben voorge- leg-d. Hierin zcu o.m. het gebruik van Amerikaanse en Duitse militaire contin genten in een verenigde strijdmacht zijn j vervat. Het voorstel zou verder aan- I dringen op een uiterste krachtslnspan- 1 nihg van alle andere 11 landpn van het Atlantisch verdrag cm hun eigen militaire contingenten voor het toe komstige nieuwe internationale leger i-te vermen en uit te rusten. Volgens inlichtingen uit diplomatie ke bron drong Acheson aan op de in stelling van een commando voor de j training en organisatie van de nieuwe strijdmacht. Deze macht zou, aldus - Acheson. van het begin af aan onder leiding moeten staan van één opperbe- velhe'ober. Volgens de zegslieden zou Acheson betoogd hebben, dat het gebruik van Duitse eenheden geen herleving van een nationaal Duits leger cn ook niet van een generale staf zou betekenen. Dc Duitsers zouden evenmin hun eigen wapens vervaardigen. De At lantische moe,en(ïhérlftn /ouden auto mated) voorrang btf de wapenvoor ziening krijgen, zodat het nog maan den zou duren, voordat Duitse een- beden strijduitniriïng zouden kunnen •ntvangen. zelf« a's een beslissing* in beginsel om dersd'jke eenheden" te "■"'«ruiken terstond genomen zon wor den.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1