Nederland bereid troepen naar Duitsland té zenden" Minister Schokking in Tweede Kamer Mijn militaire adviseurs zijn géén ja-broers" [janus en Yorrink nemen het voor hem op ie doodde dentin Rothe Autodieven wilden rechercheur verpletteren Radio-programma LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 15 September 1950 Tweede Blad No. 27102 (Van onze parlementaire redacteur). Nederland aanvaardt de taak een evenredig aandeel te leveren in de t-Europese strijdkrachten te land. Deze zullen deels mobilisabel zijn, deels •aat. Dat hangt van de spanningen af, waarbij telkens beslissingen terzake >n te worden genomen. Zo heeft de regering niet geaarzeld de najaars van Lichting 1949 terug te roepen en tegelijkertijd de diensttijd der ös aangehouden troepen met 6 maanden verlengd. (oor het merendeel der dienstplichtigen kan dit leiden tot verlenging van dienst, na de eerste oefentijd, met 12 maanden, gelijk voor diverse onder in die tijd reeds langer is. Een van de middelen, die gebruikt kunnen wor- is ook vergroting van de jaarlijkse lichting. Dat kan. Want plaatsing in it-Duitsland zou daarvan het gevolg kunnen zijn. Haar hoe dit ook zij, Nederland heeft zich bereid verklaard, troepen in I fcland te legeren, waar ook gelegenheid tot oefenen is. 3p het gebied van de tactische luchtstrijdkrachten is er een belangrijke vikkeling. Dank zij de steun van bevriende mogendheden is een aanmerke- i versnelling van de aanvankelijke plannen te verwachten. lUe mogelijke aandacht zal worden besteed aan de paraatheid van de vloot, el in Atlantisch verband als daarbuiten. Getracht wordt, wat in aanbouw tegger af te bouwen, althans in de daarvoor vastgestelde tijd. De bezwa- zijn hier van technische en niet van financiële aard. 'er verkrijging van het nodige materiaal voor onze strijdmacht dient de Ne- 'andse industrie in verhoogde mate te worden ingeschakeld, feeds op verschillend gebied zijn belangrijke orders geplaatst en menige I telling is spgedig verwachtbaar. FANTASTISCHE ARBEID zyn ..enkele hoofdlijnen", die de ing niet aarzelt in het volle dag- te plaatsen, zoals minister Schok- gisteren in de Tweede Kamer ver- irde in zijn verdediging der beide de- :e-begrotingen. ;erigens aarzelt de regering zich ?keurig uit te spreken ovpr de plan die immers afhangen van het met kracht gevoerde internationaal !eg. l\ is tevens de voornaamste inhoud 's ministers rede, die overigens wei- concreets bevatte, zodat menig po ns haar eer een bevestiging vond een weerlegging van de geleverde iek. minister zeide te begrijpen, dat kagd werd over gebrek aan doortas- iheid. Maar men bedenke, dat de ine reilend en zeilend van overzee m na de bezetting terwijl ..Oorlog" het niet moest worden opgebouwd. minister vergeleek de arbeid aan Departement bij die in een groot !ern bedrijf en noemde de arbeid, die tetven hebben verricht en vaak ge- ;:oviseerd. fantastisch. ^gen September volgend jaar komt ene M'nisterie van Defensie in zicht, 3 snr. I>n Staatssecretariaat voor de Lucht- at zal niet gebaseerd zijn op het üige aantal vliegtuigen, doch op het aantal dat gaat komen. Het moment van instell'ng zal komen als de heer Focke- ma Andreae zijn voorbereidende arbeid heeft voltooid. Na de noodzaak van de veranderingen in de hogere legerleiding te hebben be toogd. wees minister Schokking er-op, dat defensie zich veelal moet richten naar Buit. Zaken. Economische en So ciale Zaken, de minister-president en vooral naar Financiën. De aantijging tegen zyn militaire ad viseurs nam de minister hoog op. Aan „Oorlog" is het bedrijf nu net zo helder en overzichtelijk als aan Marine aldus spr. Aan de hand van de documenta ries kunnen we de verantwoordelijk heden vaststellen. „Er breekt nu een andere tyd aan". IVÏ&ar het volle ver trouwen moet aanwezig zijn. Dit is een onverbiddelijke noodzaak voor de reor ganisatie. En de militaire adviseurs hebben spr.'s vertrouwen. Het zijn geen „ja-broers". De verhouding is goed en de minister staat geheel ach ter zijn mensen. Ten aanzien van West-Duitslands verdediging kan men moeilijk spreken van een recht aldus de minister, want er is nog geen vredesverdrag en geen statuut terzake. De plicht tot verdedi ging moeten de Du'tsers zélf voelen. In de verdedigingsplannen van het Noord Atlantisch Pact zal de Nederland se Marine niet in de hoek worden ge drukt Onze permanente gedelegeerde in de Atlantische Raad heeft opdracht, daarvoor te zorgen. De onderlinge afwe ging van het deel van elk der deelne mende landen in de defensie is zeer moeilijk. Wij prijzen ons gelukkig, dat de heer Starkenborgh daarbij voor ons optreedt. Er is nooit een Kab'netsbesluit geno men ten ongunste van onze vloot. GEEN GASMASKERS EN HELMEN IS IMMOREEL! De verlenging van de diensttijd bij onze Zuidelijke buren is nog pas voor gesteld. Bij ons werkt de gevolgde me thode soepeler. Na de noodgedwongen lange diensttijd onzer troepen in Indo nesië wilden wij terug naar de wette lijke diensttijd. Toen kwam Korea. Dit Is een waarschuwing voor de volgende lichtingen, dat ook voor hen verlenging mogelijk is. W;1 men dit onzekerheid noemen? Zo is het ook met het oproepen van meer troepen dat wy afhankelijk stel len van het verkrijgen van materieel. Wij kunnen niet. als in 1940, troepen in het veld sturen, waarvan de bewapening alleen op papier bestaat. Zonder helmen zonder gasmaskers. Dat vinden we im moreel! Wy pogen met alle macht onverwijld aan de nodige wapens te komen. Zelf maken kunnen we ze niet. Alleen drie divisies kunnen wij uitrusten en die zul len er komen. De andere alleen ind en de wapens er voor zijn. De vredesorganisatie van het le^r, evenals de verdediging van de Overzëwe Rijksdelen is de minister bereid in de defensie-commissie mede te delen, niet in' een openbare kamervergadering. Spr. besloot met te verklaren, dat wij op de goede weg zijn. SEIN NIET MEER VEILIG! Vóór de minister antwoordde, had den nog 10 sprekers het woord ge voerd, van wie eigenlijk alleen de heer Tilanus (C.-H.) het voor de bewinds man opgenomen had. Zonder critiek was 's ministers partijgenoot niet: het sein staat niet meer op veilig zo waarschuwde hjj doch w|j maken geen slecht figuur naast de andere West-Europes mogendheden. Het gaat niet aan, op alle slakjes zout te leg gen. De critiek op de minister is veelal ongerechtvaardigd, aldus de heer Tilanus. Ook de komende be groting voor 1951 zal wel aan wijzi gingen onderhevig zijn. Dat is geen gevolg van het aarzelend en tastende beleid onzer bewindslieden, gelijk de heer Fens het beliefde voor te stellen, aldus spreker, doch van internatio nale oorzaken. Wat zullen bjjv. nu weer de gevolgen zijn van de minis terwisseling in Amerika? Ook anderen achtten de aanval van de heer Fens op de minister niet geheel onberispelijk. Zo gewaagde de heer Vor- rink (Arb.) van een politiek novum, waarvoor hij geen bewondering kon hebben: namelijk het opzeggen van het vertrouwen op termijn. ..Over 4 maan den mag de minister her-examen doen!" aldus de voorzitter van de P v. d. A. Deze situatie is nauwelijks voor de minister aanvaardbaar. Overigens onderschreef hij menige opmerking van de katholieke afgevaardigde en uitte zijn ernstige ongerustheid „over de on behaaglijke onzekerheid". HU had het beter gevonden, als de wUzlging in de koers van het defensie beleid op 4 Augustus niet door een com muniqué aan het Nederlandse volk was meegedeeld, maar door de minister president persoonlijk voor de radio. Met aandrang drong de heer Vorrink aan op bewapening van onze handels vloot .Zóu men weer, als de nood dwingt, een vaarplicht durven invoeren, als onze schepen onverdedigd zyn tegen onderzeeërs en vliegtuigen?'' vroeg hU- Ook de heren Korthals en Vonk (bei den VVD) hadden critiek. die veel over eenkwam met de opmerkingen van de heer Fens. Doch hun toon was aanmer kelijk milder. Aldus werd het. debat geenszins een groots-opgezet te aanval op minister Schokking, gelijk velen Woensdagavond geloofden, en waarvoor drommen be langstellenden naar de tribunes waren gekomen. Ook premier Drees was gekomen en zat de hele dag en avond naast zijn ambtgenoot en diens staatssecretaris sen.. PRAESES KORTENHORST IN HET ZILVER! Een aardig moment was het, toen minister Schokking te klokslag midder nacht zijn rede onderbrak, om de ver gaderden de gelegenheid te geven, voor zitter Kortenhorst geluk te wensen met het feit, dat hij 25 jaar geleden lid werd van de Tweede Kamer, hetgeen hij on afgebroken is gebleven. Premier Drees vertolkte de gevoelens der aanwezigen en huldigde de jubilaris met een hartelUk speechje. De verraste voorzitter erkende, dat een minister te allen tijde het recht heeft, in de Staten-Generaal het woord te vragen. En hU was erkentelijk voor het gebruik, dat de minister-president thans van dat recht maakte. Waarmee hii het incident" besloot. Heden volgt de voortzetting der be grotingsbehandeling. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM LH Acifault* l\fu%ikaal Menu l Tot 16 September des middags en 's avonds dansmuziek door het ver maarde Deense dansorke*.t van Peter Rasmussens. Zaterdag 16 September optreden van het bekende dansork. „The Ramblers", met volledige bezetting, o.l.v. Theo Uden Masinan INTERNATIONAAL If VOGELPARK Uniek in de wereld ALPHEN A /D RIJN FEUILLETON pannend detective-verhaal oor Gisela Furtmüller ertaald uit het Duits). inspecteur keek op. Wat wilt u zeggen met enz., enz.? L« nader verklaren? üj leunde achterover in zijn stoel en i het meisje strak aan. Hanna lede onder zijn blik. Als u werkelijk daarep staat, oan ik u vrouwengeheimen verklap- Mevrouw Rothe is een zeer mo- vrouw en ze houdt er van zich i te verzorgen met diverse schoon- -Tniddelen. Hier ln de buurt zyn spullen natuurlijk niet te krijgen tearom meet ik altijd naar Wenen r allerlei in te slaan. Gibing glimlachte. Zo, zo, natuurlijk, dat begryp ik. Seat dus een zeer volledige kame- knikte. Inderdaad. In het huishouden heb -et. veel te doen. Als er gasten zijn, ik de tafel dekken, het zilver ver- en soms helpen dienen. Naar lk hoor, had het echtpaar Je veel bezoek, mengde Urban, die dusverre gezwegen had, zich- in het gesprek. Ja, er kwamen dikwijls gasten, testal Maandags en Donderdags. Weet u, wie die gasten waren? Ja, ik ken de gastenlijst vrijwel buiten. Ik moest mevrouw altijd «n, als ze uitnodigingen voor grote ipartyen schreef. t meisje noemde een lange rij van :n op, die Urban opschreef. Er wa- fele industriëlen bij, enkele weten- t^mensen en twee bekende zange- 3. die bij de Staatsopera in gast- i optraden. Bijna allemaal zeer bekende na- merkte Urban op. ïlbing boog Zich naar het meisje Staat u alleen op de wereld? Of u familie, broers en zusters. ?s? Be heb m'n ouders, broers of zus- bezit ik niet. Juist. Waarvan leven uw ouders? Mijn vader heeft een klein pen- JtJe. dat voldoende om van te leven? eigenlijk nietantwoord- aarzelend. U doet hem dus zeker een deel uw salaris hier toekomen? Ja. natuurlijk. Weet mevrouw Rothe daarvan? ^na mompelde iets, dat Helbing ion verstaan. Wit zegt u? Ik maak u er op merkzaam op, dat u duidelijk en zon der omwegen moet spreken. Vertelt u mij dus alstublieft, of mevrouw Rothe er van op de hoogte is, dat u uw ouders ondersteunt. Na een secondelange aarzeling kwam het antwoord: Ja, mevrouw weet er van, Hebt u er, dadelijk toen u in dienst kwam, met haar over gesproken? Nee, ik heb het er pas later met haar over gehad. Wanneer was dat? Ongeveer drie maanden geleden. Mevrouw Rothe heeft me toen opslag gegeven. Werner Helbing trommelde met zijn vingers op de tafel. Daar was u haar zeker zeer dank baar voor? Ja, natuurlijk, zéér, zéér dankbaar! stemde het meisje met nadruk toe. Denkt u zich eens in. wat het voor myn ouders betekende Ik doe mijn uiterste best om mevrouw in alles van dienst te zijn. Dat kan ik me voorstellen, zei de inspecteur droogjes. Nu zou ik nog graag willen weten, of mevrouw Rothe vanmiddag thuis was. Hanna dacht even na. Ja. ze was thuis, dat wil zeggen, ze is even weg geweest, maar kwam spoedig weer terug. Helbing schudde zijn hoofd. Dat is niet erg duidelijk: even weg geweest.... Hóe lang was dat? Ik geloof niet, dat het langer dan één. hoogstens twee uur is geweest. Weet u, waar mevrouw Rothe heen was? vroeg Urban. Helemaal zeker weet ik het niet. Maar voor zover ik na kan gaan, meest mevrouw naar de naaister. Hoe heet die naaister? Urban, die de verhoren stenografisch opnam, keek op. Het is de bekende couturezaak, Maison Helga. Is mevrouw Rothe per auto naar Wenen gegaan? vervolgde Helbing de ondervraging. Nee, mevrouw ging met de trein. Het is niet ver. En hce laat is ze teruggekomen? Helbing keek Hanna onderzoekend aan. Ze haalde de schouders op. Dat weet ik werkelijk niet precies. Zoals ik u al zei. langer dan twee uur is ze niet weg geweest. Hoe lang was mevrouw Rothe al terug, toen de moord plaats vond, ik bedoel, toen de alarmsirene begon te loeien? Ik weet het niet. Ik heb niet op de klok gekeken. Helbing streek met een hand langs zyn voorhoofd en keek 't meisje ernstig aan. Denkt u nog eens na, ik ben er van overtuigd, dat het u te binnen zal schieten. Hanna glimlachte. Het was een al lerliefst glimlachje, dat haar gezichtje nog aantrekkelijker maakte. Ik herinner het me werkelijk niet. Ik had het heel eig druk, want ik I moest de grote klerenkast van mevrouw uitruimen. I Waarom moest dat speciaal van daag?" Er waren nieuwe kleren besteld, antwoordde het meisje, met moeite een zucht van ongeduld onderdrukkend, hetgeen Helbing niet ontging. Juist. En waar hield mevrouw Rothe zich op, toen ze weer thuis was gekomen? Ik geloof, dat mevrouw in de zit kamer was. Het zal niet moeilik zfjn, dat te verifiëren, merkte Helbing rustig op. Ik dank u zeer voor uw inlichtingen. U kunt nu gaan, maar houdt u zich voor een verder verhoor gereed. Moet dat vandaag nog? vroeg het meisje. Ik ben zo moe. Even sloot ze haar ogen. Nee, voor vandaag is het genoeg geweest, antwoordde Urban haar, Hanna zei beleefd goedenavond en verwijderde zich snel, als was ze bang, dat nóg een vraag haar van de zo ver langde nachtrust zou kunnen afhou den. Dit verhoor heeft niet veel opge leverd. merkte Urban op. Ik kan er niets in ontdekken, dat enig licht op de zaak werpt. Werner Helbing stond op en rekte zich uit. We kunnen niet toveren, m'n beste Urban. Persoonlijk ben ik niet ontevre den. Er scheen een wonderlijk licht in zijn ogen en zyn gezicht had een ge spannen uitdrukking. Nu moeten we alleey nog die knecht laten komen om te horen, wat die ons te vertellen heeft. (Wordt vervolgd) Woningen voor gedemobiliseerden te Alkmaar PRINS BERNHARD ONTHULDE GEDENKSTEEN. Prins Bernhard bracht gistermiddag als voorzitter van de Nationale Demo- bilisatieraad een bezoek aan Alkmaar om daar een gedenkteken te onthul len in het eerste blok van een com plex van 96 woningen voor gedemo biliseerden. dat daar aan de Willem de Zwijgerlaan wordt gebouwd. De burgemeester van Alkmaar, mr dr H. J. Wytema. hield daarbij een rede. waarin hij de voorgeschiedenis schetste van de bouw dezer 96 wonin gen. ontworpen zijn door prof. ir H. Th. Zwiers. Bij de bouw werd uitgegaan van de gedachte, dat de gedemobiliseerden, bij hun terugkeer in het land aan spraak kunnen maken op een woning zoals ieder ander. Zo zullen die ge demobiliseerden, die in Alkmaar hun broodwinning vinden, op een dezer woningen aanspraak kunnen maken. Nadat ook Prins Bernhard het woord gevoerd had. onthulde hij de gedenk steen. die is aangebracht in de gevel van de eerste woning. Nadat prof ir Zwiers aan de hand van tekeningen de Prins een inzicht had ge geven van het bouwwerk, bezichtigde de Prins enkele in aanbouw zijnde bouwblokken. Vervolgens bezocht Prins Bernhard de Nederlandse Machinefabriek „Alk maar", de orgelfabriek van de firma Pels en Zn. en het stadhuis, waar hij door een grote menigte hartelijk werd toegejuicht. Burgemeester Wytema bood de Prins een geschenk aan voor de vier Prin sesjes in de vorm van een zilveren stel kaasdragers met berrie voor ieder der Prinsesjes. Nadat de thee was rondge diend verliet de Prins de stad. f. 100.000 schade bij boerderijbrand Onder de gemeente Zevenbergen 1» gistermiddag brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer Maris. Binnen 10 minuten stond de schuur in lichter laaie en ging met graan en lan-d- bouwinventarls, waarvan de waarde f. 100.000 bedraagt, verloren. De brand weer, welk direct aanwezig was. wist met drie spuiten de landbouwerswo ning enkele schuren en een arbeiders woning te behouden. Verzekering dekt een deel der schade. De oorzaak is vermoedelijk het om vallen van een benzinesteekvlam-appa raat. waardoor de brandende benzine het stroo aantastte van een naast do schuur staand rieten gebouwtje. K.L.M. OPSLAGPLAATS OP GANDER VERBRAND. Gisternacht is brand uitgebroken in een werkplaats tevens opslagplaats van de KL M op het vliegveld Gander op New Foundland. De werk- en opslag plaats was ondergebracht in een han gar. In de opslagplaats bevonden zich reserve-onderdelen voor K.L.M.-vlieg tuigen, die een waarde hadden van der tigduizend dollar. Het is niet bekend waardoor het vuur is ontstaan. Verze kering dekt de schade. Met het lijntoestel naar New York worden reserve-onderdelen naar Gan der verzonden. Zij zullen de plaats van de verloren gegane innemen. BERUCHT EX-N.S.B.-ER GEARRESTEERD. Gisteren is in Antwerpen de Haar lemse caféhouder Slot gearresteerd Deze was tijdens de bezetting een berucht N.S.B.-er en werd bij ae be vrijding gearresteerd. Maar in 1947 wist hij uit zijn gevangenschap te ontsnap pen. Met behulp van valse papieren week Slot naar België uit, waar hij zijn kost verdiende door lampekappen te verkopen. Hij werd door het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam bij verstek tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wilde race door Almelo De 18-jarige slagersknecht J. van de D. uit Almelo en de 25-jarige fabrieks arbeider L. S. uit Adorp, hebben 's avonds laat op de Wierdensestraat te Almelo een autodiefstal gepleegd en naderhand, toen op de Bornsestraat een moedige rechercheur van politie op de treeplank van de gestolen auto sprong en hen tot stoppen sommeerde, getracht deze politieman tussen de auto en een boom te verpletteren. De poging mislukte daar de recher cheur zich tUdig liet vallen, waarbij hij echter ernstig gekwetst werd aan hoofd en benen. De auto raakte de boom, reed tegen het trottoir op en kwam via een tuinhek, dat omver werd gereden, in een tuin tot stilstand. Navordering voor A.V.R.O. van 1V2 millioen OOK K.R.O. EN V.A.R.A. MOETEN BETALEN. Drie der grote Omroepverenigingen, de AVRO. KRO en VARA. hebben van de belastingdienst Inspectie Am sterdam bericht ontvangen, dat moet worden gerekend op een belangrijke navordering over de laatste tien jaren van de exploitatie der radiobladen en de daarmede behaalde winsten. Deze bedragen ziin voor de Omroep verenigingen zeer verschillend, daar bijv. de AVRO de Radiobode zelf ex ploiteert en de VARA en KRO hun gidsen exploiteren in samenwerking met twee gTOte uitgeversbedrijven te Amsterdam. Voor de AVRO echter zou het be drag der navordering, naar verluidt. IV3 millioen gulden bedragen. Binnenkort zullen besprekingen wor den geopend tussen de belastinginspec ties en de omroepautoriteiten ten einde een oplossing te bereiken. De AVRO zou, als hii opeens 1V6 millioen gulden moet betalen, belangriik belemmerd worden in het ontplooien van zijn taak. Het is niet bevreemdend, dat de NCRV niet onder deze navorderings- besluiten valt daar de exploitatie van het oreaan dezer omroepvereniging in Wageniingen geschiedt en dus onder een andere belastinginspectie ressor teert. Op het moment, dat de diefstal werd gepleegd, waren juist twee rechercheurs in dï omgeving. Zij zagen twee mannen via een raampje in een auto klimmen, doch voor zij konden ingrijpen, reden de daders vol gas weg. Een van de re chercheurs h'eld een kleine auto aan, welke juist, passeerde en zette toen met deze auto de achtervolging in. Het ge lukte de chauffeur na een wilde race door ds straten van Almelo de bandie ten te dwingen de auto tot stilstand te brengen. De rechercheur sprong op de treeplank van de gestolen auto en sommeerde de bandieten uit de auto te komen. S. die aan het stuur zat voldeed evenwel niet aan het bevel. Integendeel, hij drukte het gaspedaal omlaag en zwenkte de auto naar rechts, om de treeplank tegen een boom te rijden en zich zodoende van de rechercheur te ontdoen. De rechercheur zag, dat de twee mannen uit de zwaar gehavende auto kropen doch was zo ernstig gewond, dat hij niet in staat was een achtervolging ln te zet ten. Wel waarschuwde hy nog een wan delaar. Deze ging toen de band-'eten ach terna, doch hii schrok er van terug de mannen te grijpen. Alle naspeuringen bleven vruchteloos, maar aan de hand van het vrij nauw keurig signalement, dat de rechercheur had kunnen opgeven, werd gistermiddag Van de D. gegrepen. Bij ziin bekentenis, zei hii. dat hij en S. met de auto naar Duitsland hadden willen rijden De an dere dader is nog voortvlucht'g. ADVERTENTIE Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele gestel er van onderste boven. Ga toch zó niet ver der, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kru schen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuive rende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn. worden langs na tuurlijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. 7). Hofmaarschalk Bellino, zijn he raut en de volksmenigten renden voor bij, en allen schreeuwden uit volle borst: „Wie heeft er een dove oude man ge zien?" Pas toen ze allemaal voorbij wa ren liet Joris Panda weer los, en je be grijpt. wel. dat deze nu eens duchtig de waarheid zei' „Jij bent een dief!" riep hij. „Ik had het. moeten weten! Die beurs die je me wilde geven, die heb je gestolen! Jij was die dove oude man! Ik ga het hun vertellen!" „Tut, tut nu toch!" sprak Joris sus send. „Gij trekt overhaaste gevolgtrek kingen, jongske! Bezint eer gij begint! Gij hebt toch zelve vernomen, dat die beurs was voor hem, die iets van de Ge maskerde weet. nietwaar? Welnu ik weet iets van de Gemaskerde! Zo komt dit beursje my rechtens toe!" „Ja maar zei Panda verward, „dat klinkt nu heel aardig, maar waar om lopen ze je dan allemaal te zoeken?" „Ach dat is een misverstand!" meende Joris. „Ik weet wel iets van de Gemaskerde, maar ik heb het hun niet gezegd. Misschien hadden zij dat óók nog gewild, en zo komen dan de mis verstanden in de wereld. Onontwikkel de lieden, die zich gebrekkig uitdruk ken dót zijn het, en ik wens hen dan ook niet verder te ontmoeten!" En mei die woorden vatte hy Panda bij de arm en leidde hem een stille zijstraat in. ZATERDAG 16 SEPTEMBER. Hilversum I (402 M) VARA 7.00: nieuws: 7.18: gram.muzlek; 8.00- nieuws en weerberichten:. 8.18' orgelspel: 8.45: gram.muzlek (9.309.35 waterlanden), VPRO 10.00: medische causer:':: 10.05: morgenwijding; VARA 10.2u. voor de ar beiders ln de continubedrijven; 11J35: fluit en plano: 12.00 promenade-orkest; 12.30: mededelingen: 12.33: Hawallanmu- zlek; 13.00' nieuws; 13.15: gram.muzlek'. 14.00: het Nederlandse lied: 14.20. ama teurs-uitzending; 14.50- streekultzendlng; 15 15: kamerorkest: 16.00. „Va-i de wieg tot het graf", causerie: 16.15: gram.mu zlek: 16 25: lichte muziek; 16.45: sport- praatje: 17.00: gram.muzlek; 17.30: voor de Jeugd; 18.00: nieuws; 18.15: harmonie orkest; 18.35: vrouwenkoor- 18 55 gTamo- foonmuziek; 19.00: artistieke staalkaart; VPRO 19.30: ..GraaT Folke Bernadotte". causerie: 19 40: ..Het vertaalde boek", cau serie: 19 55: „Deze week" causerie; VARA 20.00: nieuws: 20.05: actualiteiten; 20.12 Vara-Varia; 20.15 gevarieerd programma; 21 10: symphonle-orkest: 21.55: socialis tisch commentaar: 22.10. Weende muziek; 22.40: „De commissaris vertelt verder"; 23.00: nieuws; 23.1524.00' graA.muziek. Hilversum II (298 51.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek: 7 30: gewyde muziek; /.45' morgengebed en liturgische kalender; 8.00' nieuws en weerberichten: 8.15. gTam.muziek; 9.00: Voor de vrouw; 9.30: gram.muzlek: 10.00: Voor de kinderen; 10.15: gram muziek: 11.00: voor de zieken: 11.45: gr:t§i.muziek; 11.50: godsdienstige causerie; 12 00: Ange lus: 12.03: gram.muzlek (12.3012 33: mededelingen); 13 00: nieuw^ en katho liek nieuws; 13.20- Mctropole-orkest; 14.00: harmonie-orkest- 14.30: gram.mu zlek; 15.00: kroniek var letteren en kun sten: 15.35: gem. koor: I6.u5: planoduo; 16.30: ..De schoonheid van het Grego riaans": 17.00: voor de jeugd' 18.00: lichte muziek: 18.20: Journalistiek weekover zicht: 18.30. voor de strijdkrachten: 19.00: nieuws: 19.15 actualiteiten: 19.25: sym- phonette-orkest. koor en solls»»-n; 20.00: nieuws: 20.05: De gewone man zegt er 't zijne van: 20.12- gram.muz) k. 20.15 „Lichtbaken": 20.40: gram muziek: 20.43' ..Steek eens op. neren": 2i.00. gevarieerd programma; 21.45: puzzle: 21.55: populair concert: '.35: Amerikaans commentaar 22.45: avondgebed en liturgische kalan der; 23.00: nieuws; 23.15: nieuwe ln Es peranto; 23.2024.00. Utrechts Stedelijk Orkest. Lijn 3 distributienet 7.05 Gram., 7.30 Kron 7 40 Gymn.. 7.50 Gra 8.05 Conc., 9.10 Gram.. 10 00 Org.. 10.30 Ork. Collins. 11.00 Monla Liter. 11.30 Mil. ork.. 12.00 Salonork.. 12.32 Licht ork.. 13.15 Gram., 13.30 Radio Rhythm Revue, 14.00 Cau serie door Herman Telrllnck 14 10 Conc. V. Brahms, 14 45 Mozart. 15 00 Gram 15.30 Org.. 16 15 Koor. 16 30 Plano 16 45 Koor, 17.10 Acc.. 17.30 Passe Temps des damet et des demoiselles: 18.15 Gram., 18.30 v d. sold., 19.30 Liederen. 19 50 Feuilleton. 20.00 Omr.ork. m. sopr., 21.15 Gram.. 2215 Gram.. 23 05 Stan Kenton, 23 30 Strljkens. Weight. Lijn 4 distributienet 7.15 Gram. 7.50 Lift up your hearts. 8.10 Conc.. 9.05 Ca- slnoprogr.. 10.00 Ménage en Musloue 11.00 Ork. Merritt. 11.45 Gram.. 12.30 First House presents. 13.10 Conc. 13.50 Mljn- werkersork.. 14.30 Org.. 15 00 Zang, 16.30 Harmonica; 16.45 Gram., 18.00 Jazzmue., 18.45 Those were the dav*. 19.15 Radio journaal. 19.25 Voetbaloraatle 19.30 Hen ry Wood Prom.conc. (Om 20 55 Interviews van Rich. Dlmbleby). 22.15 Lichte muziek AGENDA BIOSCOPEN, Trianon „The Barkleys of Broadway" (alle 1.) Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rc\ ..Opstand op Cuba" (18 Jaar) Zon dag 2,15, 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. LJdo ..Het haviksnest" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur; overige dagen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luvor ..Salome" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.4o. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Casino ..'t Gebeurde op een avond" (alle 1.) Zondag 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur: overige dagen 2,30. 7 en 9.15 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der snot heken te Lelden wordt van Za- 8ÏPt 13 uur tot Za'erdae 16 september 8 uur waargenomen door ofo«tDnthpek Kok Rapenburg 9. Telef. ?4807: de Apotheek ..Tot Hulp der uancrsho<ri» Hooigracht 48 Tel. 21060, Te Oeirstceest door de Oeesteeester Apotheek Wllhelmlnapaxk 8. Tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5