Zal uilvoering van slaalplan Britse regering lot altreden nopen! Nieuwste doorgangsrijfuigen der N.S. WEERBERICHT Nog geen besluiten der „Grote Drie" r J-% Noord - Koreaanse verbindingslillies verbroken 59ste Jaargang VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 No. 27IÖ2 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Dinsdag critieke dag (Van onze Londense correspondent) De veldslag over de staalnationalis™ie i: begonnen. De regering heeft de be noeming aangekondigd van zeven leden van de „ijzer en staal corporatie", het bestuurslichaam van de nieuwe staats- industrie, welke als zodanig op 1 januari 1951 of zo spoedig mogelijk daarna in werking zal treden De corporatie, wier functie op 2 Octo ber begint-, zal over het juiste tijdstip ü-r overname door de staat moeten be slissen. De nationalisering van de ijzer en staalnijverheld. welke bedoeld is als •luitsiuk voor de overige belangrijke industriële nationaliseringen, zoals de steenkolen, de electriciteit en de gas- voorziemng, alsmede transport, inclu- s:ef de spoorwegen, vormde van het begin af de moeilijkste opgave voor de regering. Niet alleen wegens het grote eetal en uiteenlopende karakter van de rzer- en staalbedrijven, maar ook om dat de zware industrie niet in een staat un verval verkeerde, zoals met de mij nen en de spoorwegen het geval was. Maar de regering achtte haar taak niet volbracht, zolang de staalnijverheld een .vrije" sector bleef, waardoor de overi- nationaliseringen niet tot hun recht konden komen. Overigens ontkent La bour, dat de metaalindustrie nog de deugden van het particuliere initiatief vertoonde, omdat de grote bedrijven reeds lang als een monopolie optraden, waarvan o.a de automobielenindustrie, ó:e goedkoop staal nodig had. jaren lang de dupe was. Bovendien vormt de zware industrie een vitaal belang met het oog op de defensie. Aangezien de industrie al leen kon worden uitgebreid met be hulp van overheidssteun, achtte da regering liet tijdstip gekomen om de ze belangrijke hoeksteen van het eco nomische leven -voortaan zelf te be heren. De conservatieven, die zeer waar schijnlijk waren ze aan de macht ge veest. zelf niet aan nationaliseringen, als die door Labour uitgevoerd, hadden kunnen ontkomen en daarom hun kri tische medewerking daaraan verleen den. verzetten zich echter dadelijk te gen het staalplan, omdat zij van me ning waren, dat het een ramp voor het land zou betekenen, als de individuele activiteit in deze productietak zou wor den lamgelegd. De ervaringen met de overige nationaliseringen steunen hen deze opvattingen. Daarbij komt, dat Labour zelf ook scheen te aarzelen, hoe ti? staalnationalisering aan te pakken. Tot nu toe bleef men over details van het plan het stilzwijgen bewaren. De vakorganisaties waren al even sceptisch gestemd, hetgeen nog vorige week op de T.U.C.-conferentie bleek, waar een rapport werci aangenomen, dat de twij fel uitspreekt over het nut van natio naliseringen en dat vormen van indi recte staatsinvloed aanbeveelt in geval len. waarjn dit beter zou zijn, dan rond uit onteigenen. In socialistische kringen verwekte de nationalisering bovendien weinig en thousiasme, omdat het nog tientallen jaren zal duren voordat ae overgenomen bedrijven werkelijk los zijn gemaakt van d1 oude structuur, namelijk niet' voor dat de hoge compensatie' aan de aan deelhouders zal zijn afbetaald. Bovendien bezitten de nieuwe staats bedrijven nog geen pensioen en voelen regering en vakbeweging ook niets voor medezeggenschap der arbeiders, anders dan via hun bonden. De nationalisering werd zo overhaast uitgevoerd, dat zij behoorlijke sociale voorzieningen bij bepaalde ondernemingen ongedaan maakte. Minister Shinwell zelf ver- blaarde. toen hjj nog minister van brandstoffen was. dat zijn partij na 50 jaar studie nog niets van nationalise ring afwist. Het is dus begrijpelijk, dat Churchill uitermate huiverig is voor het plan. Oorspronkelijk zou cle staal-nationalise- ring reeds op 1 Mei van dit jaar zijn begonnen, maar de regering deedv water in de wijn w.egens de verkiezingen en stelde het tijdstip uit tot 1 October. De tories hadden namelijk gedreigd om bij hun over vinning de staalwet weer in te trekken. Toen Labour maar net met de :en over de sloot kwam, achtten de conservatieven hem niet gerechtigd met de staal-nationalisering door te gaan, omdat de kiezers zich eerder ertegen hadden uitgesproken. Maar Attlee aan vaardde dit niet. omdat hij, ondanks 7>jn magere meerderheid, gezien zijn slemmenvoorsprong, meende dat hu een duidelijk Labourmandaat had gekregen. Daarbij kwam. dat het parlement de s'aal-nationahsatie voor de verkiezin gen aanvaard had. Weliswaar stuitte minister van bevoorrading George Strauss op verzet in de industrie zelf, die niet wilde medewerken aan de uit voering van het plan. in tegenstelling b.v. met de mijneigenaars, die hun volle medewerking verleenden, toen de s'-rljd eenmaal voor hen verloren was. De nvnister had daarom grote moeite de nodige figuren by elkaar te krijgen voor zyn corporatie. Volgens Churchill, die dadelijk na de aankondiging van de nationaliserings actie der regering, een motie van af keuring indiende, welke Dinsdag in behandeling komt, is het gekkenwerk MEER WIND De Bilt venvacht tot morgenavond: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt, *(er enkele opklaringen. Plaatselijk en- «le buien, vooral in de kustprovincies. Ma-tlge, tijdelijk krachtige wind, over- *o?ena uit Westelijke richtingen. Wei- verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 16 SEPTEMBER. Zon op: 6.15 uur: onder 18.54 uur. Maan op: 12.18 uur: onder 20.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.44 en 18 07 Uur. om op een precair tijdstip als thans de veiligheid van het land op het spel te zetten door een maatregel, die vol gens hem niet anders dan grote eco nomische ontwrichting zal teweeg brengen. De staalindustrie vertoont al jaren een recordproductie. Volgens een enigs zins kromme redenering van Labour komt dat enerzijds, omdat de leiders van de bedrijven willen aantonen, dat nationalisering overbodig is, maar aan de andere kant zouden de prachtige resultaten aan de arbeiders te danken zijn, die zich extra zouden inspannen wegens Jiet vooruitzicht van de natio nalisering. Beweerd wordt, dat de regering het plan niet opschortte, omdat zij meen de, dat de oppositie thans geen crisis zou willen forceren. Ook zou de staal nationalisering de prijs zijn. die de rechtse leden van het kabinet zouden hebben moeten betalen voor de uitbrei ding der conscriptie, die radicale figu ren als Aneurin Bevan anders niet hadden aanvaard. Ook doet de theorie opgeld, dat Attlee het er nu inderdaad op wil la ten aankomen in de verwachting, dat n-euwe verkiezingen Labour thans een duidelijke meerderheid zouden geven of de lasten van het ogenblik afwente len op de tories, indien de eerste ver wachting onjuist mocht blijken. Alleen is het niet duidelijk wat er gebeuren moet, als Labour weer met een minieme voorsprong uit de bus zou komen. In hoeverre dit alles speculatief Is, zal nader moeten blijken. In elk geval zal het Dinsdag heet toegaan. De regering zou reeds beslo ten hebben onmiddellijk bij een ne derlaag over staal, af te treden, de koning te verzoeken het parlement te ontbinden en dadelijk nieuwe verkie zingen t? houden. Dt tories kunnen inzake de staalna tionalisering op de liberalen rekenen, doch de mofjfeiykheid, dat er zonder verkiezingen ccn nieuwe regering komt, wordt uitgesloten geacht. NIEUWSTE BAZOOKA'S VOOR AMERIKAANSE TROEPEN IN DUITSLAND. Amerikaanse troepen in Duitsland zul len worden uitgerust met de nieuwste 3.5 inch bazooka, het anti-tankwapen, dat zo waardevol is gebleken in Korea, zo is te "Heidelberg bekend gemaakt. De eerste zendingen van deze wapens hebben de troepen, d'e deelnemen aan de oefening regenboog", de grote herfst - manoeuvres van het Amerikaanse leger in de Amerikaanse zone, bereikt. Van militaire zijde is verklaard, dat met dit wapen pantserplaten van 11 inches kun nen worden doorboord. WESTBERLIJNSE COMMANDANTEN VERBIEDEN COMMUNISTISCH PROPAGANDAMATERLAAL. De commandanten van de drie Weste lijke sectoren van Berlijn hebben be paald dat in hun ressorten met ingang van morgen ..geen ondemocratisch pro pagandamateriaal" meer mag worden verspreid. Zij hebben het stadsbestuur opdracht gegeven voor defnaleving van deze be paling zorg te dragen. Reuter merkt h:erbij op dat hierdoor communistische propaganda met de ..vredesoproep van Stockholm" in West- Berlijn, waarbij het verschillende ma len tot gevechten tussen burgers en com munistische demonstranten is gekomen onmogelijk is geworden. Dc regering heeft op het ogenblik een meerderheid van zeven stemmen, maar Bcvin en Cripps zijn afwezig en er zijn ook verscheidene leden ziek. De Lagerhuisleden onder de delegatie voor de assemblee der Ver. Naties hebben in verband met de kritieke politieke situatie hun vertrek naar New York uitgesteld. Naar wij nog vernemen ls tot voor zitter van de ijzer- en staalcorporatie benoemd de 64-jarige oud-industrieel Steven Hardie. een van de rijkste man nen van Engeland en Commissaris van 34 maatschappijen. In 1947 werd hij niet-actief lid van de Labourpartij. Hij dacht destijds, dat nationalisatie van openbare nutsbedrijven goed was, maar verklaarde bij dezelfde gelegenheid, dat staal niet voor nationalisatie in aan merking zou komen. tv -J De Duitse herbewapening De ministers van buitenlandse Zaken der „grot? drie", Bevin. Schuman cn Acheson. hebben gisteren de gehele morgenzitting gewijd aan het vraag stuk der West-Duitse herbewapening en het deelnemen van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa Naar verluidt zijn geen beslissingen genomen aangaande de belangrijke onderwerpen en is de bespreking hierover verdaagd. De tweede bespreking zou handelen over de kwesties van het Verre Oosten, zoals de toekomst van Formosa, Korea en Indo-China en de erkenning van het communistische China. De ochtendvergadering werd behalve door de hoge commissarissen in Duits land door geen adviseurs bijgewoond De drie hoge commissarissen hadden een ontwerp opgesteld voor de uitbrei ding van de West-Duitse politie, hetgeen geheel los staat van de vraag of Duits land een eigen militaire maohr. mag hebben om bij te dragen tot de Wester se defensie. Waarnemers zijn van me ning, dat de kloof tussen Amerika ener zijds en Engeland en Frankrijk ander zijds op dit punt minder breed begint te worden. Men meent voorts, dat 1 men zal komen .tot een aanzienlijke versterking der West-Duitse politie, 2. Engeland en Frankrijk het Amerikaan se standpunt nader komen om Duitse militaire contingenten deel te laten uit maken van de Noord-Atlantische ver dedigingsstrijdkrachten, 3. de ministers van oordeel zijn, dat de beëindiging van de staat van oorlog onmiddellijk aan vaard dient te worden, 4 aan Duits land een grotere mate vanzelfstandig heid gegeven dient te worden in zaken van de buitenlandse politiek en som mige binnenlands? aangelegenheden, zoals die van de handel, 5. de hege commissarissen het bezettingsstatuut herzien moeten zodra zij naar Bonn terugkeren Engeland acht een Duitse industriële bijdrage tot de Westerse defensie een zaak van onmiddellijk belang. Bij de middagzitting waren de mi nisters vergezeld van hun adviseurs voor zaken betreffende het Verre Oosten. Ruim gezien, aldus Reuters correspondent, kan men zeggen, dat de ministers „het vraagstuk van het op vangen van de communistische expansie in Azië en de invloed van het commu nistische China" voor zich hebben Naar men verwacht zal ook de toestand in Malakka en op de Philippljnen be sproken worden alsmede de kwestie van het Japanse vredesverdrag. Volgens waarnemers zullen de ministers er naar streven overeenstemming te brengen tussen de verschillèn inzake de politiek in heb Verre Oosten der respectieve Tanden. Vooral de kwestie van het „neu traliseren van Formosa" vereiste een eensgezinde drie-partijenpolitiek. In vevband met de bijeenkomst van de Noord-Atlantische raad zijn de mi nisters tot Maandag uiteengegaan. Men werd het er over eens, dat „on middellijk doelmatige stappen" moe ten worden genomen ter versterking van de verdediging van Europa en Azië tegen een mogelijke aanval, al dus een communiqué. Dc versterking der defensie noemden de ministers het dringendste der belangrijke vraag- Op traject Amsterdam- Maastricht Dc Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren op het traject Utrecht Arnhem een rit gemaakt met het af geleverde exemplaar van de in be stelling zijnde nieuwste doorgangs rijtuigen, die tot het meest moderne spoorwegmatcrieel behoren. Zij zijn uitgerust met een TL-buisverlichting en hebben dezelfde licht-blauw-grocne kleur als de nieuwe electrische loco motieven. Het rijtuig, dat tüdens de eerste rit getrokken werd door een dezer nieuwe locomotieven zal dezer dagen in de gewone dienst worden opgenomen in de express-treinen, die rijden op het traject Amsterdam Maastricht. De nieuwe doorgangstrein, welke door de Ned. Spoorwegen in gebruik zol worden genomen. als voor stoomverwerking. Behalve de koersborden buiten op de wagen zijn bovendien nog op de balcons aan beide uiteinden van het rijtuig verlichte koersborden aangebracht. Voorts heb ben de rijtuigen treeplankverlichting, die door de deur automatisch bediend wordt. De tweede-klas rijtuigen zijn be kleed met groene trijp en de derde-klas met bruin leder. De gehele order moet in Mei 1951, met ingang van de nieuwe zomerdienst regeling, afgeleverd zijn. Dat is het tijd stip waarop ook de Twenthe-lijn ge- electrificeerd zal zijn. Alle 70 rijtuigen, Dit nummer bestaat uit acht pagina's. De totale order van de nieuwe door gangsrijtuigen bestaat uit 20 tweede klas rijtuigen, 40 derde klas en 10 ge combineerde bagage- en restauratie rijtuigen. In totaal dus 70 stuks. Het rijtuig, waarmede de eerste rit gemaakt is. was een tweede-klas rijtuig Het bestaat, evenals de derde-klas rijtuigen. uit acht compartimenten mei elk zes plaatsen. De middelse compar timenten kunnen facultatief eerste-klas gemaakt worden voor eventueel gebruik over de grens. De coupé-afmetingen en de ramen zijn iets groter dan in de tegenwoordige doar^angsrijtuigen. Zij zijn ingericht voor electrische- zowel Voorbeeld von de nieuwe Franse loco motief, waarvan 50 stuks door de Ned. Spoorwegen in gebruik zullen worden gesteld. dus ook de restauratiewagens, zijn be stemd voor de electrisch getrokken expres-treinen op de lange afstand tra jecten tussen het Westen des lands en Maastricht. Twenthe, Groningen en Leeuwarden. De electrificatie van de lijn naar het Noorden zal naar verwacht wordt in Mei 1952 zijn voltooid. Besluiten van West-Duitse Bondsdag TEGEN HET COMMUNISTISCH GEWROET. De Westduitse Bondsdag heeft dc Verenigde Naties verzocht in te grij pen in de verkiezingen, die 15 Octo ber in de Sovjetzone zullen worden gehouden en deze tot „rechtsbreuk" te verklaren. De Bondsdag heeft voorts de West duitse regering verzocht zich opnieuw tot de bezetters te richten teneinde In alle vier bezettingszones onder inter nationale contróle verkiezingen voor een al-Duits parlement te deen houden. Ook vroeg het parlement de regering strafvervolging in te stellen tegen al len, die betrokken zijn bij „misdaden tegen de mensenrechten in de Sovjet zone". Het besluit van de Bondsdag was i vooraf gegaan door verklaringen van kanselier Adenauer en minister Kai- I ser. Adenauer zeide. dat de socialisti- I sche eenheidspartij der Sovjetzone „in toenemende mate tracht het staatkun dige leven der Bondsrepubliek te on dermijnen en rijp te maken voor ge welddadige verovering". Adenauer zeide dat hij van plan is „woelarbeid der communisten" met energieke maatre gelen tegemoet te treden. Minister Kaiser deelde mee. dat dezs maatregelen ln de eerste plaats de communistische jeugdorganisatie zullen moeten treffen, die volgens hem wordt gebruikt als wegbereider van commu nisme in West-Duitsland. Toen in het verloop van het debat de communisti sche afgevaardigde mevr. Thiele de katheder beklom, verlieten alle afge vaardigden met uitzondering van drie communisten en vijf nationalisten de zaal. Mevr. Thiele verklaarde, dat het door Kaiser samengestelde witboek over de Oostduitse verkiezingen een „pak leu genachtige krantenknipsels" was. Volgens haar zouden deze verkiezin gen een uitdrukking zijn van het ver langen van het Duitse volk naar her eniging van zijn land en het vertrek van de „Yankee". Dr Dorls, een der uiterst rechtse leden, die bleven, riep hierop: „Meisje, Je praat als een kip zonder kop". Na de rede van mevr. Thiele keerden de afgevaardigden terug. Behalve de communisten stemden zU unaniem voor een socialistische motie, waarin de regering werd gevraagd op te tre den tegen „communistische agitators, die op bevelen van het Oosten werk ten". Truman wil vrede President Truman heeft op zUn we kelijkse persconferentie verklaard, dat hy het ministerie van buiten landse zaken gemachtigd heeft offi cieuze besprekingen over een Japans vredesverdrag te openen met andere leden van de commissie voor het Verre Oosten. In antwoord op een desbetreffende vraag zei Truman dat de Sovjet-unie als lid van de commissie voor het Verre Oosten ongetwijfeld zou deelnemen aan de besprekingen Het is het algemene streven van de V S. aan alle oorlogs toestanden een eind te maken, aldus Truman. „Wij hebben reeds lang by de Sovjet-unie aangedrongen op het tot stand-komen van een vredesverdrag met Oostenryk en onderzoeken de mo- geiykheid van de beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland". Dit laatste is echter een onderwerp, dat den de ministers uit hoffelijkheid niet door de ministers van buitenlandse za- de indruk willen geven vooruit te lopen ken van Engeland Frankrijk, de Sov- op de besprekingen van de Noord-1 jet-unie en de V. S. moet worden be- atlantische raad, die heden büeenkomt. handeld, aldus Truman. stukken, waarvoor de wereld zich op het ogenblik gesteld ziet. Volgens een hoge Franse woordvoer der beperkt het communiqué om twee redenen tot algemeenheden: 1. Over enkele der besproken vraag stukken kunnen pas besluiten worden genomen, wanneer de ministers de eind rapporten van deskundigen en subcom missies hebben ontvangen,v en in het geval van de kwestie der Duitse her bewapening, nadat de ministers van Engeland en Frankrijk hun regeringen geraadpleegd hebben 2. Een aantal kwesties zijn ook van belang voor de negen andere Noord- Atiantlsche landen Dientengevolge zou- Met zes stemmen vóór, drie tegen en twee onthoudingen werd de Russische resolutie verworpen om een vertegen woordiger van communistisch China uit te nodigen bij het debat over de Mandsjoerijse kwestie. Dr Tingfoe E. Tsiang (rechts) kantte zich heftig tegen de resolutie. Hij zou van het recht van veto gebruik maken om de communistische vertegenwoor diger te weren. Malik, links, betoogde, dat elke be spreking van de klacht van Peking zon der de deelneming van een Chinese communist onwettig was, volgens ar tikel 52 von het Handvest. Warren Austin, de Amerikaanse gede legeerde, beschuldigde de Sovjet-Unie er van, te trachten de Chinese com munisten in de Rood binnen te smok kelen. Landingen achter Noord- Koreaanse stellingen Generaal MacArthur, heeft verklaard, dat de Noord-Koreaansc strijdkrach ten in Zuid-Korea afgesneden zün van hun bevoorradlngsbronncn. De generaal deelde mede. dat de super- forten hun taak om alle communisti sche verbindingswegen naar het Zui den af te snijden, bijna hebben vol tooid. De Noord-Koreanen vielen gister avond op verschillende punten de Westelijke en Noordeiyk sectoren aan van het vierhoekige verdedig.ngsfront der V.N. Eenheden van de Amerikaanse eerste cavalerie-divisie. die zich op een heuvel 15 K.M. ten Noorden van Taegoe hadden ingegraven, sloegen na een vuurgevecht van 20 minuten een plaat- selyke Noordelijke aanval af. Een andere heuvel in hetzelfde gebied, die deze week vier keer van bezitter verwisselde, werd door de Noordelijken heroverd. Ten Zuid-Westen van Taegoe meidden Engelse afdelingen, dat drie Noorde lijke tanks ten Zuiden van hun stellin gen de Naktong waren overgestoken. In de sector van de Zuidkust weer stond de 25ste Amerikaanse infanterie divisie een Noordeiyke aanval op haar linkerflank. Een half uur later opende Noordelijke artillerie het vuur aan de rechtervleugel van de divisie. ZUID-KOREAANSE LANDING TEN NOORDEN VAN PO HANG Zuid-Koreanen hebben hedenmorgen vroeg een landing uitgevoerd enkele km. ten Noorden van Pohang. De ope ratie, waarvan de bijzonderheden nog niet bekend zijn, zou naar men meent ten doel hebben, het door de Noordeiy- ken bezette Pohang te omsingelen door een aansluiting met andere troepen der V.N. in het gebied tot stand te bren gen. De eerste onvolledige berichten be schreven de landing als een soort com mando-operatie. VERDERE LANDINGEN Volgens berichten uit Poesan en Tokio, uitgezonden door de New Yorkse radiostations, zijn Amerikaanse troepen geland op het eiland Wolmi naby Intsjon. Tezelfdertyd voerden de Zuid-Korea nen te Intsjon, bijna dertig km. van Seoel, de voormalige Zuid-Koreaanse hoofdstad, een amphibielanding uit. HULP VOOR DE V.N Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van luchtvaart heeft meege deeld. dat er byna onmiddellijk Britse troepen versterkingen per vliegtuig naar Korea zullen vertrekken Het aantal van de versterkingen kon uit veiligheidsoverwegingen niet wor den bekend gemaakt De versterkingen dienen om de ln Korea vechtende Britse regimenten op volle sterkte te houden. Uruguay heeft het commando dei j V.N. in Korea twee millioen dollar aan- geboden voor de aankoop van goederen, j ..die voor de actie in Korea noodzake- lijk geacht worden". Venezuela heeft zich bereid verklaard medische artikelen tot een waarde van 100.000 dollar bij te dragen. Het commando der V.N. heeft de aan biedingen voor hulp van Pakistan, de Philippynen, Denemarken en de inter nationale vluchtelingenorganisatie (I. R.O.j aanvaard. RAPPORT AAN DE V.N. I)e commissie der V.N. voor Korea legt in haar jaarverslag aan de alge mene vergadering dc gehele vcrant- woordclukhcid voor het conflict in Korea op de Noord-Koreaanse auto riteiten. De commissie verklaart, dat „de Noord-Koreaanse regering op 25 Juni een zorgvuldig voorbereide grootscheep se invasie is begonnen, na dat haar pogingen om de Zuid-Koreaanse repu bliek van binnen uit te ondermanen, schipbreuk hadden geleden." Hoewel de kunstmatige verdeling van hei land de oorzaak van het conflict is, zouden de Noord-Koreanen de oorlog hebben kunnen voorkomen door alge mene verkiezingen voor het gehele grondgebied, onder de contróle van In ternationale waarnemers, toe te staan, zo zegt het verslag. Volgens het rapport wensen zowel de Noord- als de Zuid-Koreanen een ver enigd en onafhankelyk Korea. De commissie uit ~de waarschuwing, aat ae vraagstukken van wederopbouw en herstel en in het byzonder het vraagstuk der vluohtelingen te zwaar zijn voor de Koreanen om zelf op te lossen. Het rapport verklaart, dat de regering in Zuid-Korea het resultaat is van „vrije verkiezingen en de uitdruk king van een volkswil", doch oefent enige critiek op de wyze, waarop in Zuid-Kcrea de wet op de nationale veiligheid is toegepast. In 1949 werden 118.621 personen gearresteerd en 33.207 personen berecht. Sommige arrestaties gingen gepaard met „schending der grondwetteiyke vrijheden en zelfs gro ve behandeling en marteling", aldus het rapport. De binnenlandse toestand in de Zuid-Koreaanse republiek werd ech ter voor het uitbreken der vyandelyk- hsden op '25 Juni "langzamerhand beter. Volgens het rapport hechtten &e Ame rikaanse militaire adviseurs weinig ge loof aan de mededeling van de Zuid- Koreanen, dat een Invasie van de Nooideiijken voor 25 Juni dreigde. Ir/richtingen „uit de best mogeiyke bronnen, rh? ln de eerste helft van 1950 ln Zuid-Korea waren ingewon nen." duidden er op, dat de sterkte van het. Noord-Koreaanse leger ongeveer 175 000 man was en dat dit leger voor namelijk be-.tond uit Koreaanse com munisten die in Mandsjoerye gewoond ha-dclen an ln het 8ste Chinese commu nistische legei gediend hadden, aldus de commissie In Febf uari deelde de Zuid-Koreaanse stafenef ae commissie mee, dat de Noord-Koiea«Vn over meer en betere artillerie beschikten dan het Zuidelijke leger. Volgens de Zuid-Koreaanse func tionaris was dit te wijten aan „de steeds toenemende hulp v?-n de Sovjet-Unie". Generaal Roberts echter was het met de Zuid-Koreaanse schattingen nrt eens en was van mening, dat het 7,jid- Korcaanse leger van ongeveer 100 ono man „minstens ever. sterk, zo niet ster ker" was dan het Nnord-Koreaanse leger'7.0 zegt het rapport. De Amerikanen bleven bij hun me ring, dat er geen direct gevaar dreigde, cok al werd de dreiging steeds groter.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1