de Koning geeft het geld met volle Usn Ml/... Gemeentelijke A'damse IJ-tunneSpiannen Kerkelijk Leven HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHUIS „Willem Ruys" stampvol naar Indonesië KWESTIE VAN „VERTROUWEN" EN „WANTROUWEN". (Speciale berichtgeving) Een tijdlang zijn de schepen, die naar Indonesië vertrokken, niet volgeboekt geweest. De laatste maanden is daarin een verandering gekomen en de Willem Ruys, die gisteren vertrokken is, ha a het maximale aantal passagiers aan boord: ruim 950. Ook voor de volgende afvaart is het schip al volgeboekt. Hoewel de passagierslijst weer een aantal namen van directeuren van ondernemingen vermeldde, waarvan de leeftijd uiteraard vrij hoog ligt, zijn het de laatste tijd overwegend jongeren, die de stap wagen. De cul tuurmaatschappijen zenden honder den employe's uit, wat kan worden gezien als een symptoom van terug kerend vertrouwen. Het feit. dat de Willem Ruys een groot aantal vrouwen £n kinderen aan boord heeft, waarvan de reis valt onder het begrip „gezinshereniging", wijst overigens ook op een zeker wan trouwen, en wel op wantrouwen in de ontwikkeling van de toestand in Europa, Veel vrouwen blijken de voorkeur te geven aan een misschien onzeker plekje in Indonesië beven de kans. dat ze hier voor onbepaalde tijd van hun man gescheiden worden Aan boord bevinden zich niet meer dan 75 gouvernementspassagiers (vroe ger was het. percentage 50), ender wie zich de eerste militaire attaché bij het H?.?e Commissariaat der Nederlanden, de kolonel C J. Valk, bevindt. Van de 100 Indonesische studenten, voor wie de Indonesische regering pas sage besproken had omdat 12 Septem ber de uiterste termijn was, waarop zij moesten terugkeren, zijn er 19 aan boord gekomen. Een bijzonderheid is verder nog het grote aantal nationali teiten aan boord, namelijk tien. Sluiting zitting Staten- Generaal op a.s. Zaterdag De beide Kamers der Staten-Generaal zijn opgeroepen tot een verenigde ver gadering in het gebouw der Eerste Ka mer. Deze vergadering tot sluiting der zitting van de Staten-Generaal, wordt gehouden op Zaterdag 16 September des namiddags te kwart voor drie. AFSCHEIDSDINER VOOR AMBASSADEUR WINKELMAN. Ter gelegenheid van het vertrek van de heer A. M L. Winkelman, die tot ambassadeur van ons land in New Delhi werd benoemd, bood de ambassadeur van India dr Mohan Sinha Mehta gis teravond in zijn ambtswoning in Was senaar een afscheidsdiner aan, waar aan, behalve de heer en mevrouw Win kelman o.a. aanzaten de minister-pre sident en mevrouw Drees, de Canadese ambassadeur de heer P. Dupuy, dr Hirschfeld en diens zuster, de heer en mevrouw Moh. Roem, de heer en me vrouw Plesman. de secretaris-generaal van Buit. Zaken en mevr. Boon en mr J Visser, chef van het protocol van Buit. Zaken. Bromfietsers niet op autowegen ADVIES VAN DE K.N.A.C. Meer en meer blijkt, zo schrijft de K.N.A.C., dat de berijders van fietsen met hulpmotor een klasse op zichzelf vormen in het- heterogene Nederlandse wegverkeer. Deze 50.000 semi-motoristen (welke per maand met 10.000 toenemen) zijn plotseling geplaatst in een speciale snelheidssfeer, waaraan zij zich, vooral indien zij „op jaren" zijn gekomen, niet voetstoots kunnen aanpassen, zodat veelvuldig risico's en conflicten ont staan. Daarom raadt de KNAC bestuurders van deze vervoermiddelen dringend aan, indien het maar enigszins moge lijk is, de rijbanen, uitsluitend bestemd voor snelverkeer, te vermijden en op de rijwielpaden met geen grotere snel heid dan 20 km. per uur te fietsen. De bestuurders van rijwielen met hulpmotor dienen er zich van bewust te zijn en daarmede dus terdege re kening te houden dat bestuurders van auto's en motorfietsen hen moeilijk van fietsers kunnen onderscheiden. Ten opzichte van laatstgenoemde categorie en van elkaar moet worden aanbevolen (buiten de voorrangswegen) de regel rechts gaat voor toe te passen. Op autowegen vormen de fietsen met hulpmotor een groot gevaar voor zich zelf en voor het snelverkeer. Initiatief van de heer T. C. Groot LAKSHEID DER OVERHEID. (Speciale berichtgeving) Alle hoofdstedelijke gemeenteraads leden hebben een keurig boekje en een uitvoerig schrijven van de Amsterdam se Grootindustrie T. C. Groot in hun brievenbus gevonden Het zijn de plan nen, die de Noord-Amsterdamse indus triëlen het grote industriegebied met scheepsbouw etc. ligt immers aan de overkant van het IJ reeds in 1939 hebben deen ontwerpen. In 1935 nam de hoofdstedelijke ge meenteraad het besluit een IJ-tunnel te doen bcuwen, ter vervanging van de eeuwige misère met de ponten. Nu is in Amsterdam in tegenstelling tot b.v Rotterdam altijd een groot ver schil geweest tussen praten en doen. Nog met zo lang geleden wezen wij op de vele stadhuisplannen. Gistermiddag heeft de heer Groot zijn tunnelplannen nader toegelicht en er op gewezen, dat sedert 1935 de ge meente 4 verschillende tunnel-plannen heeft opgesteld, terwijl thans een vijfde het levenslicht zal aanschouwen. Daarentegen heeft de heer Groots tunnelplan de goedkeuring gekregen van de ingenieurs, die zich reeds met tunnelbouw in de praktijk hebben op gehouden. Wanneer de tunnelplannen voor de ocrlog waren uitgevoerd, had het 14 millioen gulden gekost. Thans zijn de kosten minstens 50 millioen. Het tunnplan van de heer Groot geeft de tunnelinrit onder de Oostelijke WOENSDAG L Dodelijke val van metselaar Bij het verrichten van werkzaamhe den bij de verbouwing der Prinses Irene- school aan de Mariastraat te Apeldoorn, is de 55-jarige metselaar A. J. Timmer uit Vaassen gisterochtend van een meter hoge steiger gevallen. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Julianaziekenhuis gebracht, waar hij 's middags is overleden. Koninklijk bezoek aan Jaarbeurs BELANGSTELLING VOOR VELE STANDS. H.M. de Koningin bezocht gistermid dag officieel de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, waarvan zij beschermvrouwe is. In het Jaarbeurssecretariaat werd zij ontvangen door de voorzitter van de" Raad van Beheer, dr F. H. Fentener van Vlissingen en door de directeur van de Jaarbeurs, mr J. Mllius. Tot de aan wezigen behoorden voorts de burgemees ter van Utrecht, jhr mr C. J. A deRa- nitz. Het talrijke publiek begroette H.M. hartelijk toen zij na dit korte opont houd het eerste vaste gebouw betrad en een wandeling maakte door de parterre van de gebouwen langs de schoenen-en lederwarenstands. Na een kort oponthoud bij de afde ling van de Economische Voorlichting ging de interesse van de Koningin voor doorgang van het Centraal Station, waarvan de doorvaart daartoe moet worden gedempt. Vandaar gaat het recht Noordwaarts, tot Oostelijk van de jachthaven van de Kon. Roei en Zeilvereniging. Aan de Zuid (stads) kant voorziet het plan in een groot verkeersplein, waar toe het Oosterdok (\Tywel niet ge bruikt en ligplaats voor het oplei dingsschip Pollux) ten dele zou moe ten worden gedempt. De gemeentelijke plannen, de volgens de wethouder van Wederopbouw zeer binnenkort aan de Raad zullen worden overgelegd, schijnen een andere plaats f.ari t? geven. Teneinde echter een juist beeld te krijgen, is het echter no dig beide plannen naast elkaar op hun merite's te kunnen beoordelen. Het laatste, gemeentelijke is echter nog niet geheel gereed, dus kan men er nog niet veel over zeggen. Wel echter blijft het feit bestaan, dat de Amsterdamse overheid t.a.v. de IJ-tunnel bijzojider laks is gewees, en dat ook hier parti culier initiatief de overheid verre voor uit is geweest. De gemeente Amsterdam heeft wat dit betreft, dan ook een zeer slechte beurt geslagen. En het is zeker niet te rijmen met het van overheids wege alom zo gepropageerde streven naar industrialisatie, de toegangswegen naar een van de belangrijkste Neder landse industriegebieden, als Amster dam-Noord, zo te laten „versloffen". Antwerpen en Rotterdam zijn mede door hun tunnels de hoofdstad ver vooruit. Of dit zo zal blijven, hangt in de eerste plaats af van de activi teit der Amsterdamse overheid (de particulieren gingen voor) zelf, en ten tweede of de regering in Den Haag de noodzakelijke credieten zal verlenen, die Amsterdam zelf niet kan opbrengen. SEPTEMBER al uit naar de medische afdeling in de Irenehal. De directeur van de N.V. Mindero bood de Koningin een verbandstofsteri- lisator van Nederlands fabrikaat aan ten behoeve van het Ned. Rode Kruis De medische afdeling in het internatio nale paviljoen kreeg eveneens haar deel van de Koninklijke belangstelling, even als de Italiaanse en Belgische inzen dingen. De Koningin vertrok hierop naar de agrarische afdeling aan de Croeselaan. Hier volgde een lange wandeling langs vrijwel alle stands, waarna de thee ge bruikt werd in het paviljoen aan het eind van het terrein. Tegen halfvijf vertrok H.M. weer naar Soestdyk. KONINKLIJKE DEELNEMING MET SMUTS' OVERLIJDEN. H.M. de Koningin heeft aan de fami lie van wijlen Smuts een telegram van deelneming gezonden ter gelegenheid van het overlijden van de veldmaar schalk. Toenadering Landbouw- syndicaat Sarboepri HOOP OP BEVREDIGENDE RESULTATEN. De Indonesische Minister van Ar beid, Soeroso, heeft te Djakarta ver klaard, dat de gisteren op het Minis terie van Arbeid te Djakarta begon nen directe besprekingen tussen het Algemeen Landbouwsyndicaat en de Sarboepri (Bond van Ondernemings arbeiders) toenadering hebben opge leverd. Hij hoopte, dat bevredigende resultaten bereikt zullen worden. Voorts deelde de minister mede, dat hij spoedig de arbeidswet van de voor malige Republiek-Djokja bij het Par lement aanhangig zal maken ter invoe ring in geheel Indonesië. Volledige overeenstemming arbeidsvoorwaarden Suikerindustrie Het Suikersyndicaat en de organisa tie van arbeiders, werkzaam in de suikerindustrie-, hebben te Soerabaja een gemeenschappelijke mededeling uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat over de gehele linie volledige principiële overeenstemming is be reikt over de arbeidsvoorwaarden in de suikerindustrie. AANSTELLING UNIVERSITEITS- LEERKRACHTEN IN INDONESIË. Herziening der plannen. Radio-Indonesië bericht, dat de nieuwe Indonesische Minister van Onderwijs, dr Bahder DJohan, heeft medegedeeld, dat hij de plannen voor de aanstelling van Nederlandse universiteitsleerkrach ten zou herzien. Binnenkort zal het In donesische kabinet de mogelijkheid be spreken cm naast de Nederlandse do centen andere buitenlandse leerkrach ten aan te stellen. Het Indonesische Ministerie van Onderwijs maakte voorts bekend, dat een leerstoel voor econo mie zou worden t-cegevoegd aan de uni versiteit in Djakarta. Daarnaast zal een cursus in zakelijk beheer worden inge steld De Indonesische regering hoopt op deze wijze zo spoedig mogelijk het tekort aan deskundigen met practische ervaring op dit gebied aan te vullen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Culem- borg J. E. Wagenaar te Beetsterzwaag; te Voorthulzen (toez.) J Vermaas te Amers foort. Bedankt: voor Ridderkerk H A. van Slooten te Wierden; voor Mldwolda (toez.) J. H. Vrlellnk te Sebaldeburen. Toegelaten tot de Evangeliebediening: A. Bakker te Menaldum en H. J H. Steen- meljer te Heemstede. Geref. Kerken Bedankt: voor Oudega (Sm.) P. W. v. d. Veen te Broek ondei Akkerwoude Aangenomen: naar Montfoort, de benoe ming tot hulppred.. H. Schut te Hilversum Geref. Gemeenten - Tweetai te Yerseke. Chr. van Dam te Werkendam en P. Hon- koop te Rijssen; te SchevemngenH Li~ tenberg te Rotterdam-West en W. de Wit te Middelburg. Bedankt: voor Vlaardlngen, dr C. Steen blok te Gouda. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zle- rlkzee (2de pred.pl.) J. Prins te Amster dam-West en J. H. Visser te Enschede Bedankt: voor 's-Gravenmoer. P. de Smit te Zeist. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen- te Grafhorst W. van Dijk te Capelle aan de IJssel. Generale Synode Chr. Geref. Kerken EENHEID ONDER GEREF. BELIJDERS TER SPRAKE. In de tweede zittlngsweek van de Ge nerale Synode der Chr. Geref. Kerken, die gisteren te 's-Gravenhage begon, hield de Synode zich opnieuw bezig met de actie tegen Rome. waarover ds D. Henstra rap porteerde. Namens de door de Synode be noemde commissie bood hij enkele con clusies aan, waarmede de Synode zich na enige discussie verenigde. In deze con clusies wordt uitgesproken, dat het Maria- dogma moet worden gewraakt als ma nifestatie van de humanistische onder bouw van de Roomse godsdienst. De Sy node betuigde voorts haar instemming met de betrokken resolutie van het I.C.C.C.-congres te Genève en zal de ker ken dienen bij het verweer tegen Rome, door middel van het verstrekken van ad vies en van voorllchtlngs- en evangeli- satielectuur. Met andere kerken van ge reformeerd belljdeü zal terzake contact worden opgenomen, In de middagvergadering werd uitvoerig gesproken over de kwestie van de her ziening van de kerkelijke formulieren, van de gezangen en de belijdenisvragen. Vervolgens werd behandéld een in structie van de particuliere Synode van het Westen inzake het zingen van psal men en liederen ln de eredienst zulks in het licht van artikel 69 van de herziene kerken orde. NIEUWE PSALMBERIJMING. Ten slotte hield de Synode zich, wat deze materie betreft bezig met de kwestie van een nieuwe psalmberijming. De com- ANAK AGOENG'S BENOEMING GOEDGEKEURD. Volgens Radio-Indonesië heeft de Belgische regering de benoeming van de heer Anak Agoeng Gde Agoeng tot Indonesisch ambassadeur in Brussel, goedgekeurd. De heer Anak Agoeng was gelijk bekend minister van Binnenlandse Zaken in het vroegere federale Indo nesische kabinet. Vermoedelijk zal hij zijn nieuwe func tie in Brussel begin November aanvaar den. DE STAKINGEN IN FINLAND. Van de 60.000 metaalarbeiders in Fin land. die met ongeveer 40.000 arbeiders uit andere industrieën reeds 18 dagen in staking zijn voor loonsverhoging, zijn thans de arbeiders van de Ford-fabrie ken te Helsinki het eerst weer aan het werk gegaan. Ongeveer 1.600 apothekers hebben voor Vrijdag een staking aangekondigd. De regering zal, zo nodig, de ^noodwet* toepassen WINNEN COMMUNISTEN HET PLEIT? De naamswisseling te St. Julien. De communistische gemeente Saint Julien, die onlangs haar nieuwe stadion genoemd heeft naar de Franse commu nistische leider Thorez en een straat naar maarschalk Stalin, tegen de in structie van het ministerie van Binnen landse Zaken in, gelooft de strijd om de naambordjes gewonnen te hebben. De posterijen hadden gewaarschuwd, dat post bestemd voor de boulevard Joseph Stalin niet zou worden bezorgd. Het gemeentebestuur heeft thans be sloten de nieuwe naambordjes te doen bevestigen, doch de oude met de woor den boulevard Gambetta eveneens te handhaven. Verder is besloten, dat in het vervolg een bordje met de woorden „Maurice Thorez Stadion" elke morgen bij het stadion zal worden opgehangen en elke avond weer verwijderd zal wor den. De bordjes verdwenen namelijk iedere nacht. missie adviseerde deputaten te benoemen, die een deskundig onderzoek Instellen naar de bruikbaarheid van reeds versche nen of mogelijk nog te verschijnen nieu we berijming van de psalmbundel. De Synode aanvaardde de voorgestelde conclusie en benoemde tot deputaten prof. Van der Meiden, ds. Baan, ds Bik ker, dr Oosterhoff, ds J. Overduin, ds B. van Smeden en candldaat Van 't Spijker. In de avondzitting werden de door de commissie voorgestelde conclusies met be trekking tot artikel 15 K.O aangenomen. Ds P. de Smit van Zeist rapporteerde vervolgens over het rapport van depu taten voor de bevordering van de eenheid onder gereformeerde belelders. Deputaten hebben met verschillende kerkengroepen het contact opgenomen. Zij spreken hun leedwezen uit over de wijze, waarop de Generale Synode der Gerei. Gemeenten hun verzoek tot nader contact van de hand hebben gewezen Na enige discussie besloot de Synode opnieuw een appèl te dooen op deze Gereformeerde Gemeenten. De correspondentie met de Geref. Kerken en de samenspreking haa een broederlijk verloop. Deputaten van de Geref. Kerken stellen voor met de Chi Geref. Kerken ln correspondentie te treden in algemene zin en afvaardiging naar elkanders Synode te doen plaats vinden. Ah- stukken, die daarvoor ln aanmerking komeD. zouden kunnen worden uitgewisseld, terwijl men met elkander ln contact kaD treden wan neer de Geref. Kerken van verschillend® formaties voor algemene zaken komen te staan, die haar levensbelangen raken. Prof. Van der Schuit wee3 op het ge wichtige moment waarvoor men thans staat. Stonden belde kerken in het ver leden scherp tegenover elkander, thans Is het moment aangebroken dat allen, die een zelfde geloof belijden, naast el kander gaan staan. Spreker oordeelde dat afwijzing van het verzoek van de Gere formeerde Kerken zou kunnen zijn een strijden togen God. Hierna werd de zitting geschorst tot heden. Vanaf Donderdag 14 September tot en met Zaterdag 14 October geven wij bij iedere aankoop Jubileum-Geld cadeau. Bij aankoop van f 1.- ontvangt U een munt van 5 cent Bij aankoop van f 5.- ontvangt U een munt van 25 cent Bij aankoop van f 10.- ontvangt U een munt van 50 cent Bij aankoop van f 20.- ontvangt U een munt van 1 Gld. Bewaar dit geld zorgvuldig, want van 1 October tot en met 30 November dit in al onze afdelingen tegen goederen inwisselbaar. Onze speciale JUBILEUM-AANBIEDINGEN vragen. Uw bijzondere aandacht. tJsMUf HAARLEMMERSTRAAT 137 HOEK D0NKERSTEEG 2-4-6

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6