i Hntifwrll! PANDA EN DE MEESTER-GEMASKERDE Iii stookkamer worden geelzieke hyacintlien ontmaskerd Zal men zelfde behandeling gaan toepassen voor narcissen Een demagoog sprakin Miinchen.... Dr. Leidekker Radio-programma {9ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 9 September 1950 Derde Blad No. 27Ö97 bollenschuur werd bollenfabriek Het is niet toevallig:, dat over de mensen uit het bloembollcnvak wel eens gesproken wordt als over „bollenboeren", want het Is nog niet zo lang ge leden, dat boeren en groentenkwekers In de streek tussen Haarlem* en Leiden besloten het eens met de bloembollenteelt te gaan proberen om al spoe dig te bemerken, dat daar een heel wat beter belegde boterham in zat. Voor de teelt hadden ztf bollenschuren nodig opi het gewas te bewaren. In het begin werden daartoe stallen gebruikt, maar weldra zag men in, dat die daarvoor niet zo geschikt waren. De eerste speciale bollenschuren kregen grote ramen, die bij goed weer trerden opengezet en waardoor een uiterst primitieve „air conditio ning" werd verkregen. Wie nu eens een kijkje neemt in het bedrijf van een hyacinthen-kweker, bemerkt, dat er sindsdien een algehele ommekeer heeft plaats gehad. Voor al voor wat de hyacinthen betreft, tekende die zich sterk af. Hyacinthen immers zijn wel de meest verwenden onder de bloembollen en eisen een speciale behandeling. Vroeger klisters, thans kralen Wanneer men een moderne „bolka- Eer" binnenkomt, ervaart men, dat de ;sht daar voortdurend in beweging is. Door middel van moderne machines, lastbare venvarmingsinstallaties, door ficom of door verstuivers, die het wa- tcr de ruimte indrijven in zulk een dun- 2 mist, dat het houtwerk vlak naast apparaat niet eens vochtig wordt, Tordt gezorgd voor wat het ABC van de tyacinthenbewaarplaats is: tempera- foir, vochtigheidsgraad, circulatie. Constant is de lucht in beweging en rrijkt langs de rekken of stellingen, de tienduizenden hyacinthenbol- 'ïq mannetje aan mannetje liggen, railwlt of paarsblauw, schijnbaar zon der dat er iets gebeurt. Maar wie zo'n hyacinthenbol eens aan ie onderzijde beziet, bemerkt dat daar «n groeiproces aan de gang is. De ;:nge bolletjes worden geboren! Voorheen groeiden op de wond, die tengevolge van het-rooien aan de on- (ierzijde van de bol ontstond, kleine rieuwe bollen, de z.g. klisters. Het waren t: nooit veel. Die werden opnieuw op geplant en mettertijd won men daar- Tcu de nieuwe bollen. Een ommekeer In de teelt bracht de ontdekking, dat men door kunstmatig een wond aan te brengen, de vorming ran nieuwe bollen, de z.g. kralen, wel haast tot het twintigvoudige kondoen toenemen. Zo ontstond het z.g. hol len, waarby de wortelstoel voorzichtig oit de bol wordt gesneden, of het krui sen, waarbij twee insnijdingen over dwars in de onderkant worden aan gebracht. Bij het hollen verkrijgt men meer, bij het kruisen grotere kralen. En zo ziet men dan aan de onderkant van de bol tientallen kleine witte groei- seltjes verschijnen, die zo op t eerste gezicht veel van zwammetjes weg hebben, maar daarvoor zfjn ze te hard en te droog. Om dit groeiproces te bevorderen, Keten de bollen bewaard worden in ten bepaalde conditie, temperatuur en rochtigheldsgraad. Langzamerhand ge- zo'n bollenschuur een kleine fa briek met ingenieuze verwarmlngs- en lentilatie-installaties, alles geregeld «or thermostaten en zorgvuldig geïso leerd. Het scheiden van de bokjes en schaapjes In de stookkamer, waar een tempe ratuur van om en bij de 100 graden heerst, kry'gen de hyacïnthenbpllen het hard te verantwoorden. Alleen sterke, gezonde bollen kunnen een dergelijke temperatuur verdragen. Een der meest gevreesde hyacinthen- ziekten is het „geelziek". De bollen die door deze ziekte aangetast zijn, worden eerst tijdens de behandeling met een lagere temperatuur, „ontmas- dit prachtig Sola •couvert, winkelwaard f. 3.05 mot oen garanilo voor Uw leren, want het la feest bij „MARGRIET".' Hargrlot, het Irisse blad van deie tijd lelt nu 64 blodxljdon en geelt mot haar royaal lormaot miér dan leder ander damesblad. Laat U dus deze looslgavplet ontgaan en vul onderstaande bon In. I :gllv I stuur mij hét sóla-couvert en schrijf mij in als abonné. Ik betaal p.w, 25 ct. p. kwart, f3.25 doorhalen wat niet verlangd wordt, NAAM, N STRAAT- g PLAATS, Plak dezo bon op een briefkaart ran 6ct, en adresseer deze aan „Margriet" Postbus 244. Amsterdam. Vergeet vooral niet 25 ct. extra te plakken naast de postzegel van 6 et. voor porto en verpakkingskosten. kerd", 7odat de ziekte f» constateren valt en in volle kracht uitbreekt. Wor den ze daarna in een hogere tempe ratuur bewaard, dan gaan de aldus aangetaste bollen er helemaal aan en blijft er slechtc wat ran over. De bollen, die cr na deze kuur nog prima uit zien, kan de kweker met een gerust hart opplanten.ze hebben de proef doorstaan. De bokken zijn van de schapen ge scheiden. Het is geen wonder, dat het meest de kapitaalkrachtige firma's zijn, die zich met de teelt van hyacinthen bezighou den. Immers, niet alleen vergen de hier voor benodigde installaties een aanzien lijke kapitaals-investering, maar de hyacinthen teelt is er ook een op lange termijn. De kralen, die aan de moederbollen zijn gewonnen, worden opgeplant en gaan in het volgend seizoen als „pluk sel" opnieuw de grond in. Dan krijgt men de eenjarige bollen, en meestal duurt het een jaar of drie. voordat een bol als „leverbaar" geschikt is voor ex port. Men moet gemiddeld vijf jaren wach ten voor men aan het leverbaar-stadi um toe is, soms valt het mee, "maar het valt ook wel. eens tegen. Tulpentelen is veel eenvoudiger en vraagt niet zoveel zorg en tijd, al be hoeft men dit ook zonder grondig vak manschap niet te proberen. Ook de teelt van gladiolen, die gelden als een „makkelijk gewas", wordt druk beoefend, maar men heeft er zonnige zomers voor nodig en dus was het thans een slecht gladiolenjaar. Vele kleinere kwekers telen narcis sen, Waaraan na het rooien over hel algemeen weinig zorg wordt besteed. Maar thans gaan er stemmen op om de narcissen een behandeling te ge ven, welke overeenkomt met die van de hyacinthen, en door „stoken" o.a. het gevreesde bolrot te lijf te gaan en de uitkomsten van de oogst aanzienlijk op te voeren. Evenals by de bestrijding van het geelziek der hvaclnthen. wil men het narcissen-sortiment reeds in de schuur gaan selecteren en de zieke exempla ren er uit halen. In een bollenschuur in Noordwijker- hout, waar deze behandeling wordt toe gepast, bleek, dat van een ogenschijn lijk goed uitziende partij Queen of Bi- color" (een voor bolrot zeer gevoelige soort) ruim de helft door bolrot was aangetast en deze bollen tijdens de schuurbehandeling zacht en voos wer den, Wetenschap en techniek spreken in het bloembollenvak een krachtig woord mee en de pioniers, die een schuur met grote ramen indertijd het neusje van de zalm achtten, zouden vreemd opzien, wanneer ze de „bollenfabrieken" van het tegenwoordige geslacht konden be wonderen I Alfred Loritz, anti-nazi, „aber...... (Van een speciale verslaggever ln West-Duitsland). Affiches overal ln München kondigr den aan, dat Alfred Loritz die avond om zeven uur op de Königsplazt zou spreken, en hoewel we te laat waren aangekomen om de woerden, waarmee hij na vele maanden zijn Münchener „Liebe Freunde" weer begroette, te be luisteren, haastten we ons van het in blanke onschuld herrezen hotel „Con tinental" tooh langs de Brienner Stras- se om er bij te zijn. Loritz geldt als de enige volksmenner van formaat, die de Duitse politiek na de oorlog heeft, op geleverd en zo'n redevoering, met het oog op de aanstaande Beierse verkie zingen gehouden, was dus een unieke geiegenheid om zich tussen het Duitse publiek te mengen en zelf te constate ren, wat daar uit opborrelt, wanneer een man, die zich de enige ware oppo sitie in Duitsland noemt, van leer trekt. Nu, we bleken helemaal niet te daat te zijn. De duisternis was al lang inge vallen toen Loritz, hoog gezeten tussen de korinthlsche zuilen van de uitge brande Neué. Staatsgalerie, zijn geva rieerde rede wilde besluiten, maar door een deel van het publiek, dat wellicht als claque fungeerde, werd opgevorderd om nog een poosje door te gaan. We hebben overigens kunnen vaststellen, J dat het plein vol bleef. En voor Loritz' leverde het blijkbaar geen moeilijkhe den op steeds nieuwe onderwerpen te1 vinden, waarop hij zijn half venijnige, half amusante rethöriek kon botvieren. AFBRAAK. Loritz staat aan het hoofd van een party, die in de Bonner Bondsdag .over 12 zetels beschikt, maar in Beieren., waar zij is ontstaan, en haar centrum heeft, blijkbaar altyd zwak is gebleven. Zij noemt zich de Wlrtschaftliche Auf- bau-Vereinigung (W.A.V.). Men zou haar echter beter als economische af braak-vereniging kunnen betitelen, want zy leeft en de welsprekendheid van Loritz voedt zich van de criciek cp alles wat er in Beieren en Duitsland economisch, wordt gedaan. Als men Lo ritz boort, zou men denken, dat er «een Duit-se catastrophe en chaos is geweest, maar dat al de ellende na 1945 te wij ten Is geweest aan de onbekwaamheid en vooral de corruptie van de Duitse pciltici. Na Korea zijn bepaalde artike len in Duitsland schaars geworden. Na tuurlijk is er in Duitsland, evenals in andere landen, waar een bepaald win zuchtig mensenslag van zo'n situatie profijt tracht te trekken, wat geknoeid. Maar ook de huisvrouwen, die hamste ren, dragen schuld. Loritz vergeet ech ter opzettelijk deze laatste categorie, aangezien zij veel stemmen presenleert. en pakt, met veel gegoochel van cijfers uit over de weinige winstmakers, waar achter zich natuurlijk alle Duitse poli tici behalve hij zelf verschuilen! Naar de smaak van velen van zijn Beierse aanhangels heeft hij wat al te lang en al te gaarne ln Bonn vertoefd, dat in München niet populair is. Dat misverstand tracht Loritz uit de wereld te helpen door er le op te wijzen, dat hy op een van zy'n vele tochten voor de goede zaak een motor-ongeluk heeft gehad (geen auto-ongeluk, want, zo .voegt- hij er aan toe. een auto kunnen zich alleen de politici permitteren, die hu# kiezers in de steek laten), en door 2e een, zy'n hoorders uitermate goed be vallend, beeld op te hangen van de ver kwistingen. die in Bonn-Babelc aan de orde van de dag zijn. Uitvoerig weidt hy uit over de nieu we ambtswoning, die Adenauer zich op kosten van de belastingbetaler heeft ge creëerd, en nog langer over de tuin waar de Bondskanselier nu op uitziet, en waarvan het tennisveld van de ene hoek naar de andere moest worden verplaatst. Het publiek joelt, want het houdt niet van Adenauer, en trouwens van eeji politicus alleen din als hy zo is aè. Loritz. Ik ky*k om me heen. Achter me de Glyptotheek kapot. Rechts van me de Propylaen nog net een beetje heel. Links van me de nieuwere gebouwen, die de NSDAP hier heeft gebouwd en in één waarvan in 1933 „München" is afgesloten en nu het „Amerlka-Haus" is gevestigd. Volslagen intact FEUILLETON DE DOOD VAN Oorspronkelijke Nederlandse man door Olivier van Brakel Dl - Ik zou het anders helemaal niet £ttig vinden, begint mevrouw Van sm weer, als de inspecteur by het op- teen van een moord gevaar liep. Het zo'n jonge man, hy lijkt me erg Ervaren. Juffrouw Klaasje Bellen zet de scha al op de dlenbak. Kom, zegt ze, laten we over iets ^Hjkers praten. Ik begrijp werkelyk hoe U er toe komt over zulke nare ^?en te denken en te spreken. Mevrouw Van Hem buigt schuldhe et het grijze hoofd. - Ik begrijp het eigeniyk ook niet. techien komt het door de plotselinge m van mijn broer en het sombere ker. kijkt naar buiten. De tuin biedt trieste aanblik. De bomen staan kQaan van hun groen kleed te wach- op de winter. Het is koud. Er zit in de lucht. Niettemin is het leciits begin November. -Kom, zegt mevrouw Van Hem ten- k'-'e, laten we gaan eten. Aan tafel is haar verdriet biykbaar kwenen. Ze babbelt levendig en op- pefct over het weer, de weinige we- i^aardigheden die haar overkomen -3 en de berichten in' de Doornse f'-rier. Aan het dessert durft ze zelfs fb inspecteur Zopanje te vragen, of de mat met een paar spykertjes in 5 oude glorie wil herstellen. Ze hem haFtelyk als hy er in toe tst. Maar dan meteen, zegt hU, als ze ï:121 zijn, anders valt U er eerst r.og Hebt U een hamer en wat spij ltjes? v- Ja, die heb ik wel. Ik zal ze even b de zolder halen, «vrouw Van Hem dribbelt bedrij- r.aar de deur, maar juffrouw Klaas- "tenen houdt haar tegen en zegt: - jaat U maar kalm op deze stoel 'f1-zal het wel halen, U hebt de öag al zo hard gewerkt! -•«rouw Van Hem stribbelt nog wel "tegen, doch haar huisgenote is een Jl voortvarendheid, zodat ze ren- zuchtend op de stoel oiylt zitten. Ia het rode kistje zit het. Klaas! yo ze nog. l^h, het is toch zo'n behulpzame verklaart ze aan Zopanje. Van- -bag heeft ze me ook geholpen met ®Pdoen van het eten. *,Dst is mooi, prijst Zopanje. kunt :i fat hulp gebruiken, dunkt me, A ja, knikt mevrouw Van Hem, dat er nog behulpzame men- 4jn, zoals U en Klaasje. Het vastnagelen van de mat Is slechts een karweitje van drie spykertjes en vyf tikken van de hamer. Weldra is Zopanje op zijn kamer weergekeerd, waar hy zy'n tyd doorbrengt met pein zen en piekeren over de moord. Waar is Stroomer, is de vraag die telkens weer terugkeert in zyn gedachtengang. Waar is Stroomer? Om elf uur gaat hy naar bed. Een welverdiende nachtrust wordt hem ech ter niet deelachtig. De opgestoken wind is een halve storm geworden, die hem urenlang uit de slaap houdt. Ergens ln het huis moet bovendien een raam los zitten. Om de vijf minuten kleppert het. Als Zopanje ten slotte besluit te gaanonderzoeken welk raam het is, valt hij in een lichte slaap. Hy droomt onrustig en wordt met een schok wak ker, als hij een deur dicht hoort slaan. Dat was beneden, meent hij, waar schijnlijk de keukendeur. Vlug schiet hij zijn kamerjas aan. Met zijn revover in de hand sluipt hy naar beneden. Het geluid van de storm klinkt van veraf. Overigens is het stil in huis, Zou men een poging tot in braak doen? Dan hoort hij voetstappen in de be nedengang. Een kleine gestalte met een zaklantaarn in de hand blyft verwon derd staan, als ze de inspecteur ziet. Het is mevrouw Van Hem. Bent U dat, inspecteur? Zopanje stopt vlug de revolver in de zak van zyn kamerjas. Ja mevrouw, ik hoorde een deur met een klap dichtslaan. Dat was de keukendeur. Ik moet hem gisteren niet goed gesloten heb ben. Hy stond te klepperen, zodat ik wakker werd. Misschien heb ik hem te stevig dichtgetrokken. Ik vind het an ders erg attent van U dat U ook even ging kyken. Als Zopanje weer in bed ligt, kan hij de slaap niet vatten. Het is mis schien zyn argwaan, die hem wakker houdt. Wat deed mevrouw Van Hem weer ben'eden?, Het is zeker dat de deur niet stond te klepperen. Mevrouw Van Hem is altjjd zeer precies in het slui ten van haar deuren. Ze is nu eenmaal bang voor inbrekers. Het is vreemd. Nog steeds heeft hy geen verklaring voor de nachtelijke wandeling van me vrouw Van Hem, Evenmin weet hij wie de rode draad toebehoort. En Stroomer is hem ontsnapt! Op het nippertje. Overigens kan de man zich nergens vertonen of hy wordt ge arresteerd. Ik moet alleen wat geduld hebben, denkt Zopanje slaperig, alleen wat geduldhebben. Dan valt hy ln slaap. Om vij-f minuten over acht wordt hij wakker door twee bescheiden tikjes op de deur en de stem van mevrouw Van Hem. Het is vijf over acht inspecteur, verslaapt U niet hoor. Als Zopanje om half negen zyn ka mer verlaat, komt net juffrouw Klaas je Bellen niet een bord boterhammen de trap op. Dat is nog eens attent, grapt Zo panje, dat U my het ontbijt al op bed wou brengen. Maar daar hoeft U helemaal geen grapjes over te maken, meent juffrouw Klaasje Bellen; we dachten namelyk dat ziek was. En dan is het toch if®*f er ,d°or de Duitse kiezer van Ik zie, dat door de bomen heen, die men in 1948 heeft geplant om daarmee tot uitdrukking te brengen, dat men deze gebouwen niet voor vol aanziet en niet waardig acht om de monumentale Königsplatz, door van Klenze voor koning Lodewijk I van Beieren aange legd, te completeren. Maar midden op deze Königsplatz. te midden van architecturale lijnen, die zelfs een stotteraar inspiratie en toon moeten geven, klinkt daar, verzwaard door een luidspreker, de knypstcm van Alfred Loritz, die van de hak op de tak springt en pas dèn een monumen taal onderwerp aansnijdt, wanneer hy zich effectvol keert tegen de generaals, die nu al weer van Duitsland een „Kasernenhof" willen maken. „Eerst een vredes-verdrag" snerpt zijn stem en het applaus is het grootste van de gehele avond! ONSCHADELIJKE ZONDERLING Dan vervalt hij weer in détails. Van alle politici, die het land Beieren nu telt, worden de tekortkomingen opge somd, soms vermakelyk, meestal zuur Men denkt aan de druiven, die zelfs in de Beierse politiek zo hoog hangen, dal een Loritz er niet by kan. Op de treden van het bordes zitten de mensen. Tussen hun knieën door ga ik naar boven om in de duisternis nog iets van de spreker te onderscheiden. Voor het bewegende hoofd vormen jonge aanhangers een wal. Ten slotte is Loritz uitgesproken. Hy zet zyn hoed op en werkt zich door zijn omgeving heen. ..Ausgezeichnet" hoor ik Iemand zeg gen. „Danke liebe Freunde" antwoordt de nu veel zachter geworden stem Als Loritz vlak langs me gaat, laat ik me meevoeren. Eigeniyk verwacht Ik dat hij in een auto zal klimmen en wegrij den, maar inderdaad blykt hy afkerig van ait luxueuze vervoermiddel. Te voet verlaat hy de Königsplatz, de Brienner Stra.sse in. Honderden om stuwen hem nog. Er wordt niet geroe pen. Wanneer de stoet kleiner geworden is en in een Bier keiler" verdwijnt, ben Ik er niet meer bij. Dit was Loritz, de nieuwe demagoog. Nazi? Om de drommel niet. Tijdens de oor log was hy een groot spion in dienst van de geallieerden, die daarom nogal nuttig was. omdat de Nazi's hem voor een onschadeiyke zonderling versleten Men versiyt hem nu weer voor een zonderling, „Man nennt mich geisteskrank"; klonk het die avond meer dan eens over de Königsplat-z, „aber" Het werkelijke „aber" over deze man, wiens innerlijk men gaarne zou kennen. logisch, dat we U Uw ontbijt op bed brengen, nietwaar? U hebt gelyk. Enfin, het is erg aardig van U. Ik dank U voor Uw goe de zorgen. O, dat was niéts. Ik doe graag iets ln- het huishouden. Mevrouw Van Hem heeft het anders zo druk, 1950 gesproken moeten worden. In de Nieuwe Alexanderkazerrie te 's Gravenhage is de eerste groep vrij willigers voor Korea onder de wapenen gekomen Bij de foutier werd de militaire kle ding in ontvangst genomen. BEËINDIGING VAN DE STAAT VAN OORLOG MET DUITSLAND. Als de Westeiyke grote drie volgende week zouden besluiten de staat van oor log met Duitsland te beëindigen, zullen zij onder Duitsland verstaan het gehele gebied, dat het derde ryk by het uit breken van de tweede oorlog ln bezit had, zo verklaarde een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken. De woordvoerder legde er de nadruk op, dat hierdoor de staat van oorlog zou worden beëindigd met de Oostelijke zone van Duitsland. Oost-Pruisen en het gebied, dat ten Oosten van de Oder- Neisseliyn door Polen wordt beheerd. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat de Engelse minister van buitenlandse zaken, Bevin, op de byeenkomst van de grote drie zal aandringen op verhoging van de pro ductielimiet voor de West-Duitse staal industrie. Men veronderstelt, dat hy zal voorstellen deze limiet, die thans 11.1 millioen ton per Jaar bedraagt, te ver hogen tot 13 millioen ton per jaar met als voorwaarde, dat hetgeen meer wordt geproduceerd, uitgevoerd moet worden. GEALLIEERDE MANOEUVRES IN DUITSLAND. Ongeveer 110.000 man Amerikaanse, Britse en Franse troepen zullen Maan dagochtend in alle vroegte de grootste militaire manoeuvres beginnen, die na de oorlog in Duitsland gehouden zyn. De manoeuvres worden met de be naming „regenboog" betiteld Zy zullen tot 18 September duren. Bijna alle Amerikaanse troepen in Duitsland zul len eraan deelnemen. De Engelsen ne men deel met 300 man gemotoriseerde troepen en de Fransen met een Alge- ryns regiment. BRITSE VAKVERBONDSCONGRES GESLOTEN. Het Britse algemeen vakverbond heeft, op de slotzitting van zyn jaariyks con gres te Brighton besloten 369.000 gulden, te besteden voor steun aan de vakbe weging in India, Pakistan en de Britse koloniën. Verder deed het congres een beroep op de Britse regering om haar invloed te doen gelden ten einde de democratie en de vryheld voor het individu in Grie kenland te doen herstellen, de concen tratiekampen daar af te schaffen en een algemene amnestie te verkrUgen. ZONDAG 10 SEPTEMBER. Hilversum I (402 meter) vara 8 00: .-iu.il ui, nu ie, v aivn o vu. o*j -o Acnter elkaar lopen ze naar bene- nieuws en weerberichten; 8,15- postdul- 1 9 35 waterstanden): 10.30: Len. Juffrouw Klaasje Bellen gaat met 1 venberlchten; 8.17: gram.muziek, 8 30: i vrouw; 10.35' gTam.muzlek; het brood naar de keuken. Ze wil ze voor de tuin: 8.40: voor militairen; 9.10: zeker in de broodtrommel doen voor postdulvenberlchten, 9.15\ verzoekprogr.; twaalf uur, denkt Zopanje, ze kan ze|9-45; „Geestelijk leven", causerie; VPRO aiïders evengoed aan my geven. Doch 10°°: vo°r kinderen; 10.20: voor de J- ui Jeugd; 10.30: IKOR Remonstr. kerk- VPRO 11.45: berichten wereld- om niet de schyn van bemoeizucht op 7.ir>h t#> laden zwilct. hii zich te laden zwygt hy. In de huiskamer ruimt mevrouw Van kerk; AVRO 12.00: Fanfare-orkest; 12.30: TT p p-v ,v. d. Jeugd; 12.40: gram.muziek; 13.00 Hem reeds de ontbyttafel af. Op het]nieuws- en weerberichten; 13,15: medede- hbekje van de tafel staat een bordje llngen of gram muziek: 14 00: boeken- met vier belegde boterhammen. i halfuur; 14.30: symphonieconcert (15.25 U neemt me toch niet kwaiyk, hè! 14.45 fllnipraatje); 16.30 sportrevue; vpro inspecteur, dat ik Uw boterhammen |17.00: „Tussen Kerk en Wereld", causerie; klaargemaakt heb. Ik wou vandaag I }7-20: voordracht; vara 17.30: gemengd 1 L-nnr- 1*7 r;ri 1 O fin wat vroeger afruimen. Ik heb er lek kere boterhammen van gemaakt, hoor. Daar zou de grootste smulpaap vrede mee hebben. Zopanje is een gemakkelijke, man. koor; 17.50: gram.muziek; 18.00: sport; 18.15: nieuws en sportuitslagen; 18.30: I cabaret: 19.00: discussie; 19.30: banjo- no8 I ensemble; AVRO 20.00: nieuws; 20.05: ac tualiteiten; 20.10 omroeporkest en solis ten; 21.00: cabaret; 2130: Metropole-or- Hy laat het zich welgevallen, dat Ikest; 22.00: chansons; 22,30j piano k mevrouw Van Hem het bordje op het quatre mains; 23.00: nieuws; 23.1524.00: naaitafeltje zet en hem er achter op een stoel plant. Misschien is hy nog te vermoeid om tegen te stribbelen. Toch werken zyn hersens wel. (Wordt vervolgd) 2), „Watwat zei je, Joris?" hak kelde Panda, „Meende je datzou het strafbaar zijn om geld aan te ne men van de Gemaskerdé?" „Maar natuurlijk!" riep Joris uit. „Kom. kom nu toch! Denk toch na! Laat je hartje spreken! Heb je soms geen geweten? Natuurlyk is het in hoge mate medeplichtig om geld van een dergeiyke schurk in ontvangst te ne men! Gy verkeert in groot gevaar! Och, och, welk een geluk valt u nu tochwëer ten deel, dat ge op dit ellendig moment uws levens Juist my moest ontmoeten! Kom! Snel! Op naar gene stad, waar men u in het gedrang eer menigten misschien niet zal herkennen! Fluks nu, dan zal ik u naar de veiligheid gelei den!" Ja nu begon Panda alles toch wer kelyk met andere ogen te bekyken. Misschien was het wel heel slecht van hem geweest om dat geld' aan te*-nemen, waht de Gemaskerde was er tenslotte toch niet eeriyk aangekomenHy rende dus met Joris mee, met het akeli ge gevoel dat hy iets lelijks op zyn ge weten had. „Moet ikzal ik.... moet ik hijgde hy, „moet ik dan dat geld niet aan de politie gaan brengen?" „Hè?" Joris stond met een schok stil. „Welke lasterlyke woorden braakt ge daar nu weer uit? Goed geld naar de politie brengen? Foei! Bah! Heb je dan werkelyk geen geweten meer?" gram muziek. Hilversum II (208 meter) NCRV 8 00 nieuws- en weerberichten; 8.15: bariton, hobo en orgel; IKOR 8.30: vroegdienst; KRO 9.30: nieuws en waterstanden; 9.45: gram.muziek: 9.55: Hoogmis; 11.30: gram. muziek; 11.40: kamerorkest; 12.15: apo logie; 12.35: gTam.muzlek; 12.40: lunch concert; 12.55: zonnewijzer; 13.00 nieuws; weerberichten en katholiek nieuws; 13.20 lunchconcert; 13.45: „Uit het boek der boeken"; 14.00: Residentie-orkest en so list; 15.10: „Katholiek overleg", discus sie; 15.35: vlooi en plano- 16.00: gram. muziek; 16.10: katholiek thuisfront over al"; 16.15: reporatge; 16.30: vespers; NCRV 17.00: Geref. Kerkdienst; 18.30: voor de 8trydkrachten; 19.00: kerkkoor; 19.15: „Kent gy uw bijbel?": 19.30: nleuw6, sportuitslagen en weerberichten; KRO 19.45: actualiteiten; 19.52: boekbespre king; 20 05: „De gewone man zegt er het zijne van"; 20,12gevarieerd programma; 22.45avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muziek. LUn 3 distributienet 8.05 Gram., 8 40 Chansons et danses, 9.15 Gram., 10.00 Gram., 10.15 Ork., 11.15 Planoduo. 11.30 Gram., 1145 Planoduo. 12,00 Kwartet Gekiere; 12.15 Jonr.; 12.32 Liedjes; 12.45 Kwartet;13.15 Liedjes; 13.30 v, d, sold., 14.00 Fragm. „Ernanl" en „Ellslr d'Amo- re", 16.00 Time out for Teddy, 16.15 BBC Midland Light Orch17 00 Svmph.ork., 18.00 Piano. 18.30 Mil. ork., 19.30 Orkest Melachrlno: 20.15 Amus.muz.. 22.15 Ver- zoekpr.. 23.05 Dansmuziek. LUn 4 dlstrlhutlenet 8.00 Plano, 8.20 Way out West. 8.40 Ork. Leger des Hells, 9.30 Theater-ork,, 10.30 Ork. Cotton, 11.00 Gram.. 12.00 Kunstoverz., 12.08 Omroep- ork., 13 00 Verz.pr., 13.45 Educating Ar chie. 14.15 Down your way; 15.15 Sing song from Blackpool. 15.45 Big Bills Prai rie Round op. 16.15 Gevar. muziek; 16.45 Gram., 17.30 v. d sold.. 17.44 Lichte muz. en meisjeskoor; 18.30 Gram.. 19 00: Strijk trio. 19.45 Palm Court Orch.. 20.30 Com munity singing 2100 Symph -ork 22.15 j olano«o).- 2100 Verr. pr. 21 3C Music for Mil. orkest met R A.F.-koor, 22.30 ..That's 1 the Millions. 22 15 Sonadronnalres Dane» an Idea' 23.00 Macpherson, 23.30 Lichte Orch. 23 00 Leslie Baker kwintet 3S.lt' muziek. 1 „Muted String»". MAANDAG 11 SEPTEMBER. Hilversum I (402 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15; gram muziek; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gram.muziek: 9 00 morgenwijding 9.15: gram.muziek; (9 30 ft oe «ftjwv. voor de PPB Op de uitkijk"; 1115: gram.muziek; 12 00: lichte muziek; 12.30- mededelingen: 12.33 ..In 't spionnetje"; 12.38: gram.muziek; 13.00: nieuws; 13.15: sopraan en orgel; 13.45: gram.muziek: 14.00: „Wat gaat er om ln de wereld?", causerie: 14.20: pla noconcert; 14.50: cabaret; 15.20: omroep orkest en operettekooor; J5.50: voordr.: 16.05: omroeporkest; 16.40: Musicalen der"; 17.30: voor de padvinders; 17 45: gram.muziek: 18,00' nieuws: 18.15- gram. muziek: 18.30: filmprogramma; 19.00: „De Industriële conferentie van de morele her bewapening te Caux": 19.20- chansons; 19.45: regeringsuitzending; 20.00: nieuws: 20.05 „De AVRO-wIntercampagne 1950 51"; 20.15 „Cavallerla Rustlcana". opera; 21.25: „Mensenliefde en dynamiet", hoor spel; 22.20: populair conc. 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muziek. Hilversum II (298 M.) NCRV 7 00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weerberichten; 8 10: sportuitslagen; 8.20: gewijde muziek; 8 45 gram.muziek; 9.15: voor da zieken: 9.30: gram.muziek; 10,30: morgendienst; 11.00: gTam.muzlek; 11.20. voordracht; 11.40: alt en plano; 12.10: gram.muziek; 12.30: mededelingen; 12.33: Metropole-orkest en solist. 13.00: nieuws; 13.15: mandollne- muzlek: 13.45: gram.muziek: 14.00 school radio; 14.35: Trio; 15.00: tulnbouwpraatje; 1530: strijkkwartet; 16.00: bijbellezing; 16.45- vocaal ensemble: 17.00- voor de kinderen: 17,15: orgelsnel: 17,45: rege ringsuitzending: 18.00- volksmelodieën: 18.20- gram .muziek; 18.30: voor de strlldkrachten; 19.00: nieuws en weerbe richten; 19.15: gram muziek: 19.40: ra diokrant; 20.00: nieuws; 20 05 Residentie orkest en soliste: 21.00: „Rome en het to lerantie-probleem". causerie; 21.20: ver- zoeknrogramma; 22.00: Amerikaanse In drukken; 22.10; kamerkoor en symphonle- orkest: 22.45: avondoverdenking: 23.00: nieuws: 23.1524.00: gram.muziek. Hfn 3 distributienet 7.05 Gram.. 7.30 Kron.. 7.40 Gymn.. 7.50 Gram., 8.05 Conc., 9.05 Gram., 10.00 Ménage en Muslque; 10.45 Gram., 11.20 Bdlth Piaf; 11.35 Ouv., 12.00 Gram,. 12.15 Sextet Loglst; 13.15 Those were the days 14.00 BBC Schots ork., 15.00 Omr.ork.. 16 00* Kamermuz.. 17.10 Ens. Mertens met zang, 18.00 v. d. sold.. 19.30 Piano. 19 50 Feuilleton. 20.00 Kamerork. en koor, 21.00 Act., 21.15 Dans muziek; 22.15 Gram. Lljn 4 distributienet 7.15 Tlplca ork.. 7 50 Lift up your hearts!; 8.10 Conc., 9.10 Verz.pr.. 10.00 Org.. 10 30 Mil. ork. 11.00 Ork. Preacer. 11.30 VlOol en piano: 12.00 Gram. 12.20 Ork CugHt, 12.50 Gram., 13.00 Conc., 13.45 Gram., 14.00 Gram., 15.00 Operettemuz.. 16 00 Gram., 16.30 Gram.. 18 00 Ork. Hurst. 18.30 Geraldo, 19.00 Gram.. 19.30 Promenade-conc. - mst

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 9