Maatregelen in Amerika Franse actie tegen het communisme r ONZE VACANTIE-OPSTELLEN WEDSTRIJD De winnaars van WEERBERICHT -J 59ste Jaargang ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 No. 27097 LEIDSCH DAGBLAD pirecteur: J. W. Henny ioofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21607 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Sleclits eenheid maakt macht! Steeds meer ontaardt de wereld in ij3 wapenfabriek! Zowel Oost als West gent zich tot het uiterste in om zich r. ce tanden te bewapenen en men m zich afvragen, of in feite de vre- üandustrie al niet op oorlogsniveau, is {Egezet, ook al wil men dat natuurlijk is*. ronduit zeggen. Daarnevens ziet men de landen van .ft Westen, met Amerika voorop, over man tot maatregelen, die er op wij- ja, dat de uitlating van onze minister jjn Defensie, dat het signaal niet he- >:naal meer op veilig staat, niet over een mag worden genoemd. Aan ieder parlement worden de rigoureuse offers gevraagd in het vlang van de verdediging, in ieder jcd wordt, de diensttijd verlengd. En terwijl met uitzondering der Ver- W-Je Staten geen enkel land zich gelijk de finantiële offers kan ge- roosten, die gevergd worden, integen- feel. Onnoemelijke schade wordt toege dacht aan de ontwikkeling van het leasdom op die gebieden, die het ren gen van dergelijke offers op zich rif waard zouden zijn. Hetgeen het roeten der vijfde colonnes meer inde :and werkt dan wat ook! Verder wordt de handel voor zover le nog bestaat tussen Oost en West rijwel lam gelegd door het verbod van itvoer naar het Oosten van alle stra- •jgische goederen en grondstoffen. En rat behoort daar langzamerhand niet Ziedaar het beeld van onze ver baasde wereld! Maar de harde noodzaak dwingt; er s geen ontkomen aan, wil m is gewillig slachtoffer door Moskou slachtbank uorden gevoerd. In- coevig, doch helaas maar al te waar. Onnodig te zeggen, dat juist in de hiöige omstandigheden een volledige smenwerking van alle politieke par- jen in alle landen, die zich door het xde gevaar bedreigd mogen voelen. :?er dan ooit gewenst is, beter gezegd ïlfs noodzakelijk is. En juist op dat ■jnt hapert er nog te veel. Zie naar ^nemarken, waar verkiezingen nc-dig ?ken met het oog op de regerings- ipasse. Verkiezingen, die overigens iet een oplossing brachten, want van ?n beslissende meerderheid van links rechts kan geen sprake zijn. Zié aar Engeland, waar Churchill dè seest scherpe aan val op Labour leidt, adat. deze z.i. niet ver genoeg gaat 5n aanzien van de oorlogsvoorberei- ing als maatregel van afweer. Stel u dat dit een crisis tengevolge zou :ebben op dit ogenblik! Zie naar Jrankrijk. waar de regeringsmeerder- sid wankel blijft en de ingezette raz- iï tegen de buitenlandse communis- hoezeer begrijpelijk, critiek vindt enkele partijen, die het regerings- GSteel moeten 'helpen verdedigen. Zie uar België, waar de socialistische ïugd-organisatie blijkbaar met het oog D binnenlands politiek terrein de 'i?nstt\jci-verlenging bestrijdt. Verdeeldheid in het democratische ismp en neg eens verdeeldheid, waar- ïfenover Moskou stelt zijn vastbeslo- voortgaan op de ingeslagen weg. l'.cskou beveelt en overal volgen zijn ■atellieten als slaven getrouw het bevel tin de meester. Wanneer zal de democratie inzien, naast alle andere offers ook op let gebied van de partij-politiek offers allen mceten worden gebracht? Slechts ig het oog nog worden gericht op iftgeen samenbindt, niet langer op wat leidt. Zulks in het belang van allen. Belangrijke weken liggen voor ons, a te New-York de leiders der grote ?«teljjke Drie zullen bijeenkomen, ge- :d door een conferentie van de lan- van het Noordatlantisch pact, narna op het program staat de alge- -me vergadering der Verenigde Na- Het zou wel eens kunnen beteke- dat daar over het lot der wereld ia de naaste toekomst zal worden bC- LSt. Voor de Grote Drie zal een voor- punt van bespreking zijn de be- ;ipening van Duitsland, waarvan ieder rechtvaardigheid inziet. In de hui- Campagne voor de waarheid Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De grootscheepse actie tegen vreem delingen, die het Franse asylrecht mis bruikten, is gisteren gevolgd door pro pagandacampagnes van regeringswege, en beide initiatieven schijnen onder delen te zijn van een breed offensief tegen de communisten in Frankrijk. In de actie tegen de buitenlandse communisten is gisteren tijdelijk een pauze ingetreden, waarvan wij gebruik hebben gemaakt om op het ministerie van binnenlandse zaken naar de voor lopige resultaten te informeren. Er bleek, dat minister Queuille begin van de week een duizendtal arrestatie bevelen had getekend, waarvan er thans ongeveer de helft is uitgevoerd. Het merendeel der arrestanten is van mid- den-Europese volksdemocratische oor sprong en is reeds naar het proletarisch paradijs teruggevoerd. De Spanjaarden, allen oud-strijders uit' de republikeinse legioenen, wenste Frankrijk natuurlijk niet zonder meer aan Franco uit te* leve ren en deze ongewenste vreemdelingen is daarom de vraag gesteld, welke kant van het IJzeren Gordijn ze prefereer den: in Frankrijk onder surveillance of in de sovjet-staten onder omstandig heden, die door hun geestverwanten zouden worden bepaald. Het opmerke lijke feit deed zich voor, dat slechts een dertigtal dezer communisten neiging voelde derwaarts af te reizen. Wij vroegen naar het aantal vreemde lingen in Frankrijk. Het bleken er ca. 3 millioen. Er is echter zo onder streepte onze zegsman voor hen niet de minste reden bevreesd te zijn. omdat Frankrijk er niet aan» denkt zijn eigen traditie van gastvrijheid te schenden. De regering heeft slechts het interna tionale communisme een waarschuwing willen geven, dat zelfs in Frankrijk de verdraagzaamheid haar grenzen heeft. Intussen is de binnenlandse politionele actie gisteren gevolgd door een zoge heten campagne voor de waarheid, welke door premier Pleven persoonlijk geïnspireerd moet zijn. CONFERENTIE VAN DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE. Een Nederlands voorstel. De Nederlandse delegatie op de con ferentie van dc interparlementaire unie te Dublin heeft een motie ingediend, waarin alle leden der; unie worden aan gespoord te laten uitkomen, dat noch zij, noch hun respectieve parlementen en' kiezers, een derde wereldoorlog wil len of een ander land willen aanvallen: dat zij met alle volken ter wereld, die hun dit mogelijk maken, in vrede wil len leven en dat zij niet van plan zijn zich te men^enün de ^binnenlandse aan de^motie wordt voorts een beroep ge daan op de wereldopinie de vrede te handhaven in een wereld, waarin ieder een het leven kan leiden, dat hij ver kiest in een overeenstemming met zijn persoonlijke verantwoordelijkheid. dige machtsverhoudingen is het een voudig onmogelijk om Duitsland uit te schakelen als een deel van het Wes ten, dat zich zelf niet verdedigen kan, hoezeer dat feitelijk indruist tegen de oorspronkelijke bedoeling Duitsland niet opnieuw wapenen te geven, gelet cp de opgedane droevige ervaringen. En dat er gevaren aan vast zitten om Duitsland te herbewapenen, zie, dat blijkt nu reeds weer als men let op de mentaliteit, die in Duitsland aan de dag wordt gelegd. Neem b.v. het interview met Berlijns burgemeester, dr Friedensburg; spreekt daar niet uit hetzelfde streven van na de eerste we reldoorlog. om zo spoedig mogelijk zich te ontworstelen aan de nederlaag en de volledige zelfstandigheid op alle ter rein te herwinnen? Spreekt daar niet uit het oude lied van: alleen Duitse generaals kunnen oorlog voeren, alle anderen zijn stumperds? Laat ons hopen, dat de waarheid van het devies: eendracht maakt macht op de komende conferenties zal overheer sen. Slechts zo zal de catastrophe nog kunnen worden afgewend. Het is. zo werd opgemerkt, een offi cieus antwoord op vier jaar communis tische propaganda in Frankrijk, bedoeld als „ontmoeting" der publieke opinie. Door het hele land zal de volgende weken een actie ontketend worden, het publiek worden gewezen op dc gevaren van het communisme, op de noodzaak en 'redenen van de herbe wapening en op de tegenstellingen in de communistische propaganda, die enerzijds de Noord-Koreaansc aanval lers In bescherming neemt, en ander zijds met het petitionnement van Stockholm leurt en handtekeningen tegen dc atoombom verzamelt. En zo schijnt dus de Franse regering de handschoen vap het Kremlin te heb ben opgeraapt: buitenlandse agitators en spionnen worden over de grens gezet en de bacil van de communistische pro paganda wordt met dezelfde, zg. ideo logische wapens der waarheid bestreden, H.-brigade repatrieert pas in October SCHEEPSRUIMTE NODIG VOOR INTER-INSULAIR VERVOER. Namens de Minister van Oorlog maakte de Lcgervoorlichtingsdienst bekend, dat van de aanwezige scheeps- ruimte voor het vervoer van K.L.-mi- litairen naar Nederland een gedeelte in Indonesië beschikbaar moet blijven voor inter-lnsulair vervoer van ex- K.N.I.L.-militairen. Als gevolg hiervan zal verdere on voorziene omstandigheden voorbehou den de versoheping van de H-bri- gade eerst gedurende de maand October j kunnen geschieden. De verscheping van I de G-brigade uit Indonesië zal volgens de oorspronkelijke plannen in Septem ber voltooid kunnen zijn. Op allerlei gebied De geheime dienst in de V. St. heeft het congres om gelden verzocht om nog 23 man in dienst te nemen voor de be scherming van president Truman. Het aantal dreigbrieven aan de president is de laatste lijd gestegen, hoewel de meeste met ernstig worden genomen. Er zijn meer mensen nodig om de schrij vers van die brieven op te spoten. Op het ogenblik zijn 60 man met de be scherming van de president belast. De president heeft een wet getekend, waarbij hij vergaande bevoegdheden op economisch gebied krijgt, te ver gelijken met die in oorlogstijd. Hij kan lonen en prijzen regelen, dis tributiemaatregelen nemen, voorraad- vorming strafbaar stellen, schaarse grondstoffen verdelen, orders voor de defensie voorrang geven en fabrieken opvorderen. Senator Scott Lucas, de leider van de democratische meerderheid in de Amerikaanse Senaat, heeft in een radio rede verklaard, dat president Truman de auto-industrie waarschijnlijk beper kingen zal moeten opleggen voor wat betreft het verbruik van .staal. Het zal echter vermoedelijk niet nodig zijn, dat de autofabrleken hun productie stop zetten, zoals in de loop van de jongste oorlog De* recente stijging van het pro ductievermogen der Amerikaanse staal industrie zal het mogelijk maken om naast vele duizenden tanks en vracht auto's verscheidene millioenen perse- -nenauto's-per te-vervaardigen, al2* and- In dus de senator. 34.500.000 dollar toegewezen voor het eerste jaar. De republikeinse senator Henry Cabot Lodge, een lid van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft in de Senaat verklaard, dat Amerika het volgend jaar 30 divisies onder de wapens dient, te hebben, waarvan er tien naar Europa gezonden behoren te worden. Volgens de tegenwoordige plan nen zouden de -V S. tegen 30 Juni aan staande slechts 18 divisies beschikbaar hebben. Om een Sovjet-Russische aanval te gen te kunnen houden, zouden 60 divi sies nodig zijn en Amerika zou om 20 verzocht worden. De bijdrage in het eerste jaar zou mogelijk uit tien divi sies moeten bestaan. Volgens de schat ting van de senator zou men 15 Ame rikaanse divisies nodig hebben om de Noord-Koreanen te verslaan. Voorts diende men in Amerika vijf divisies ge reed te houden voor „onaangename mogelijkheden in andere delen van de wereld". Malik wilde schrappen! VETO VAN NATIONALISTISCH CHINA? Dc Veiligheidsraad heeft gisteren in besloten zitting afwijzend beschikt op een sovjet-russisch voorstel om alles, wat de raad gedurende de afwezig heid van de sovjet-gedelegeerde heeft gedaan, uit het jaarlijks rapport aan dc algemene vergadering te laten. Dc raad besloot hiertoe met tien stemmen tegen een. De sovjet-gedelegeerde. Malik, had voorgesteld dat alle acties, die de Raad tussen 13 Januari en 1 Augustus had verricht, als „onwettig" uit het verslag zouden worden geschrapt. De Raad zal Dinsdag opnieuw in be sloten zitting bijeenkomen om te be raadslagen over een Amerikaans voor stel om de gehele Koreaanse kwestie in een afzonderlijk rapport aan de alge mene vergadering voor te leggen. Malik is daar natuurlijk tegen. De Chinese nationalistische vertegen woordiging in de Veiligheidsraad zal President Truman heeft zlin minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, belast met de uitvoering van zijn „punt vier"-program voor hulp aan verder te ontwikkelen landen. De president voorspelde, dat de Ver enigde Naties het hulpp'rogram uitein delijk zouden overnemen en het zouden maken tot een actie om de economische en sociale vooruitgang van alle volken te bevorderen. Het Amerikaanse congres heeft FRANS PATER GESUSPENDEERD. De aartsbisschop van Parijs, mgr Fel- tin, heeft besloten om pater Boulier, die actief deelneemt aan pro-communisti sche organisaties en lid is van het co mité der communistisohe vredesparti- sanen, te suspenderen. Pater Boulier, zo verklaarde de bis schop, heeft van de kerkelijke overheid talrijke persoonlijke en openbare waar schuwingen ontvangen, zonder dat liJj zijn verboden activiteit staakt. Van 10 September af zal hij de mis niet meer mogen lesen en de sacramen ten niet meer mogen toedienen of ont vangen. Sedert Maandag j.l. is onze Redactie druk in de weer geweest om alle inzendingen op onze-.Vacantie-opstellenwedstrijd doop-te lezen. Het aantal opstellen was zeer bevredigend, al willen wij niet verhelen, dat wij er. mede gezien de voor een dergelijke wedstrijd gunstige weers omstandigheden (m.a w.r véél regen!), méér hadden verwacht. Over het algemeen stond het ingezonden werk op een behoorlijk peil. Merkwaardig was het om te constateren, dat het aantal inzendingen door •meisjes aanzienlijk groter \yas dan dat der jongens. Een bevestiging van de vaak gehoorde opvatting, dat meisjes een natuurlijke litteraire ambitie en veelal ook aanleg bezitten? Na zorgvuldige schifting en rijp beraad stelden wij de bekroningen aldus vast. waarbij wij nog slechts willen opmerken, dat de keuze van het onder werp, stijl en verhaaltrant zwaarder hebben gewogen dan een min of meer nauwkeurige benadering van het voorgeschreven aantal woorden. KINDEREN TOT EN MET 12 JAAR: lste pr.: Hannie Zaadnoordjjk, Lindelaan 25, Leiderdorp, 10 jaar; 2de pr.: Willy Rijnhart, Kapteynstraat 60, 11 jaar; 3de pr.: R. B. de Bruyn, Rijnsburgersingel 1 b, 11 jaar; 4de pr.: Jacqueline Kat, Hogewoerd 83, 11 jaar; 5de pr.: Lidy Zaadnoordijk, Lind elaan 25, Leiderdorp, 8 jaar. OUDEREN TOT EN MET 18 JAAR: lste pr.: Mia Frensberg, Dc Genestetstraat 8, 17 jaar; 2de pr.: Babs Kamraa, Utrechtse Jaagpad 16a, 16 jaar; 3de pr.: Ans G. J. Wendt, Kempenaerstraat 62, Oegstgeest, 17 jaar; 4de pr: B. van der Wcrff, Quarles van Uffordstraat 12, Noordwtfk aan Zee, 14 jaar; 5de pr.: Donald M. de Marcas, Botermarkt 17, 17 jaar. EXTRA-PRIJS VOOR KEURIG VERZORGDE INZENDING: F. A. F. Bakkers, Van Bemmclcnstraat 8. De prijzen, bestaande uit boekwerken, liggen a.s. Woensdagmiddag van 3—5 uur aan ons Bureau Witte Singel 1, ter keuze van de winnaars. V. Voor de opening von de Internationale Atoom-Energie Conferentie, welke in het Clarendon Loboratorium te Ox ford wordt gehouden, besproken de Nederlandse deelnemers, o.o. onze oud-stadgenoot, prof. dr H. B. G. Casimir, thans te Eindhoven (links) en prof. dr C. J. Bakker uit Amsterdam enige agendapunten. Aon de conferentie nemen 230 gede legeerden uit 200 landen deel. waarschijnlijk haat veto uitspreken tegen het zenden van een commissie naar Formosa om een onderzoek in te stellen naar dc sovjet-beschuldiging als zouden de Amerikanen gewapende agressie op Formosa plegen, indien geen commissie zou worden benoemd voor een onderzoek naar de nationalisti sche beschuldiging van sovjet-russische agressie óp het Chinese vasteland. Nationalistisch China, zo wordt van officiële zijde vernomen, had de vaste overtuiging, dat aan zijn klachten op de agenda gelijke waarde gehecht diende te worden als aan de sovjet-klacht over de „gewapende invasie op Formosa". ROEM VERTREKT OVER EEN WEEK. Het vertrek van de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, mr Moh Roem, naar Djakarta is voorlopig vast gesteld op volgende week Zaterdag. Voor zijn gezin is passage geboekt op het m.s. „Oranje" op 5 October a.s. PLAATSELIJKE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen en ln de nacht en ochtend bier en daar mist. Morgen overdag op vele plaatsen, vooral in het Noorden van het land, opklarin- gen, maar in het Zuiden nog kans op enige regen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 10 SEPTEMBER. Zon op: 6.05 uur: onder: 19.08 uur. Maan op: 3.29 uur; onder: 18.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.06 en 14.29 uur. (11/9 te 2.44 en 15.08 uur). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het nieuwe Leidse station, waarover wij in onze nummers van eergis teren en gisteren schreven, zal in de komende anderhalf jaar verrijzen uit wat kort geleden een troosteloze vlakte was en waar nu de bouw put groeit achter een houten schutting. Voor die schutting er stond en voordat het voormalige stationsplein, waarvan toch al weinig meer te herkennen viel, voorgoed uit het beeld van Leiden zou zijn verdwe nen, zijn wij nog eens de toren van de Leidse Duinwater Maatschappij opgeklommen, om bovenstaande opname van het huidige station en de plaats van het nieuwe gebouw te maken. In de loop van de komende jaren zal in dit beeld heel wat veranderen! Uiterst rechts op de foto ziet men, vlak onder de horizon, het blin kende zand van de nabij de Haarlemmertrekvaart reeds opgehoogde nieuwe spoorbaan. De weergave van deze foto in de krant moet helaas te vaag zijn, om op de rechterrand van de foto nog de spoorbrug over die vaart te laten zien. Iets lirrks van de even boven de horizon uitstekende heistelling van de bouwput van het Rijnsburgerwegviaduct de spoorwegovergang, aan weHcer verdwijnen thans zo hard wordt gewerkt. Rechts bededen op de foto het rijbanen-net, waarlangs het verkeer zich sinds enige tijd de stad inslingert. Dit traject van de rijweg blijft ook na het tot stand komen van het nieuwe station zo goed als onge wijzigd, behalve dat het, naar Oegstgeest gaande, iets verder het terrein van het voormalige Zomerzorg op links af slaat door de tunnel, in plaats van de dichter bij het station liggende huidige spoorovergang. Deze foto toont duidelijk, waarom reeds nu tot de omlegging van het rij- en tramverkeer over het stationsplein en de Stationsweg moest worden overgegaan. Het nieuwe station, waarvan wij het toekomstige grondvlak gearceerd en omlijnd in de tekening hebben aangegeven, past precies binnon de schutting, die de werkzaamheden nu aan het oog onttrekt, zodat het voor een groot deel op de vroegere rijweg en het vroegere tramemplacement is gelegen. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Doordat het grondvlak van het nieuwe station in de foto is aangegevep, ziet men tevens dat het mogelijk zal zijn, het oude station goeddeels in dienst te houden, zolang het nieuwe nog niet is voltooid en zolang de trein nog niet over de verhoogde baan rijdt. Een deel van het oude station moest verdwijnen (de rechter vleugel) om de bouw van het nieuwe mogelijk te maken, doch wat er nu nog van het oude gebouw staat, staat de bouw van het nieuwe niet in de weg. Geheel links op de foto de huidige in- en uitgangen, en de taxistand plaats, die nu ook al enige malen naar her en der is verhuisd. Boven het linker gedeelte van het oude stationsgebouw ziet men op de foto het onderste stuk van de schoorsteen van het AceJemisch Ziekenhuis. Of dit mettertijd, van het stationsplein uit gezien, niet een tweede toren op het nieuwe stationsgebouw zal lijken en daarmede het harmonische beeld van dit gebouw verstoren zal? Het is moeilijk zich daarover thans reeds een oorded te vormen, doch het kon w«J eens een danige ontsiering blijken.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1