Frankrijk bezig ie zuiveren Nederlaag van Malik in Veiligheidsraad WEERBERICHT Het Leidse stationsgebouw Zal Labour struikelen over defeusie? 89ste Jaargang VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 No. 27096 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21607 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Een „ingekapseld" incident Toen door de Amerikaanse lucht- jiciit een Sovjet-vliegtuig boven zee jj Korea werd neergeschoten, kon jrten er van verzekerd zijn. dat de con troverse AmerikaSovjet-Rusland een verscherping onderging. Ook al behoef- c; men daaraan niet directe oorlogs- gevoigtrekkingen te verbinden. In de huidige tijden kan er veel plaats vinden voordat een casus belli onomstotelijk daar is! Men kon geprepareerd zijn op een bnkmoedige houdmg van Washington, cnijat men daar immers de uiterste backten inspant om het Korea-ccn- ILct zoveel mogelijk te localiseren, na.w. cm zowel de Sovjets als het ::e China buiten het conflict te hou- :n. althans officieel. Wat Moskou betreft, was er totdus- geen sprake van een directe in menging, ook al werden de Noord-Ko reanen van Rusland uit van wapenen voorzien. Maar een directe deelneming van Russen aan de strijd was niet ge constateerd. Tot plotseling een vliegtuig met Sovjet-bemanning na een beschieting van Amerikaanse vliegtuigen werd neergepaft. Washington bleef echter rustig en bedaard, gedachtig aan de spreuk, dat één zwaluw nog geen zo- uier maaktWeliswaar werd direct an het voorval melding gemaakt aan ae Verenigde Naties en dientengevolge aan de Veiligheidsraad, doch overigens bleef Washington getrouw aan zijn standpunt: geen uitbreiding van het conflict. Anders gesteld is het evenwel met bet Kremlin. Dit heeft gemeend een andere spreuk te moeten volgen, n.l. die van: de beste verdediging is de aanval Dientengevolge werd een zeer scher- e nota aan Washington overhandigd, waarin de rollen, zoals men dat lang zamerhand van Moskou gewend is, eenvoudig werden omgekeerd. Het Sov jet-vliegtuig was natuurlijk niet de aanvaller, maar de aangevallene en dientengevolge werd geeist bestraffing van de schuldigen en schadevergoeding voor vliegtuig en slachtoffers. Och, het ls zo eenvoudig. Washington heeft de nota echter af gewezen, omdat deze aan een verkeerd adres werd afgegeven. Het is niet Ame rika, dat in Korea optreedt, doch het zijn de Verenigde Naties, ook al levert Washmgton totdusver het leeuwenaan deel aan de strijd tegen de agressie in Korea. De nota werd daarom niet ge accepteerd maar doorgegeven aan de Veiligheidsraad, die deze terzijnertyd zal behandelen, het verzet van Moskou ten spijt. Intussen heeft deze geste re^ds ter stond dit ten gevolge, dat ook Moskou nolens voiens tot meer rust en kalmte wordt gemaand. Het Kremlin is duide lijk gemaakt, dat het niet alleen met (ie Verenigde Staten heeft te maken, doch met alle deelnemers aan de Ver enigde Naties. Zo lijk.t ons de scherpste kant van dit incident reeds bij voorbaat afgesle pen! Ook al zal men goed doen om wel te bedenken, dat het geval op zich zelf niet in de doofpot zal worden gestopt. Eén zwaluw maakt geen zomer, één incident geen oorlog, doch herhalingen kunnen wel de gedachte gevolgen heb ben. Het is bekend en erkend en daar om zal het vliegtuig-incident als een waarschuwing ongetwijfeld grote bete kenis hebben. Over het optredèn van Moskou be hoeft men zich overigens niet te ver bazen. Het Kremlin \olgt nu eenmaal (ie weg van het bekende: es ist nicht wahr en zal zich van die weg niet laten afdringen. Wat blijft het trouwens ook anders over zonder zich zelf te blame ren? Geheel passend in die richtlijn is het door Malik uitgebrachte veto over de (ioor de Veiligheidsraad aangenomen Amerikaanse resolutie inzake Korea. Daaromtrent zal wel niemand zich enige illusie hebben gemaakt, In de Veiligheidsraad zal geen enkele beslis sing meer mogelijk zijn, zolang de Rus sen daarin aanwezig blijven. Men kan de zitting wel verdagen! Vol spanning mag men daarom 'de algemene vergadering van de Verenig de Naties tegemoet zien, want daar geldt geen. veto. arrestatie van communisten ix de v.s. in geval van oorlog. Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (FBI) wil 12.000 „gevaar lijke communisten" arresteren, indien oorlog met de Sovjet-Unie zou uitbre ken. aldus directeur Edgar Hoover. Verleden week verzocht Truman het congres om 6 millioen dollar voor de financiering van de verhoogde activiteit ?an het FBI. De senaatscommissie ont bood Hoover om te vernemen, waarvoor hij het geld wilde gebruiken. Hoover zou de commissie hebben medegedeeld, dat «n speciale moeilijkheid hierin is ge- k?en, dat de helft van de 12 000 ge- taarlijke communisten" 'het FBI heeft de gangen van 50.000 bekende commu nisten nagegaan) Amerikaans burger is, vaak in de VB. geboren. Het Ministerie •un Justitie zou moeten beslissen, of Amerikanen evenals buitenlanders on adellijk gearresteerd konden worden, alius zou Hoover gezegd hebben. TIJDELIJK REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, later brekende bewolking. Tijdelijk krachtige en langs de kust mogelijk narde wind tussen Zuid en West. Onge ler dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 9 SEPTEMBER. Zon op: 6.04 uur; onder: 19.10 uur. Maan op: 2.04 uur; onder: 18.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 1-14 en 13.46 uur. nummer bestaat uit 10 pagina's. Kwestie Mandsjoerije aan de orde De Veiligheidsraad heeft gisteren de Russische klacht over beweerde bom bardementen op burgerlijke doelen in Korea verworpen. Ernest Gross, de plaatsvervangende Amerikaanse afgevaardigde, sprak de Russische beschuldiging tegen, dat de Amerikaanse luchtmacht „onverdedigde snel en ze^s zander debat zou kunnen burgerlijke doelen" zou bombarderen. I worden opgelost en _dat het niet nodig Hij zei, dat slechts aanvallen op mili- Chinese communistische regering en hij drong er op aan. dat deze wordt uitge nodigd aan de debat-ten in de raad deel te nemen. De raad kon geen beslissing nemen over toepassing van de spoedpro cedure bij de .behandeling van dc kwes- tie-Formosa of de bombardementen in Mandsjoerije zonder dat de Ch'nese re gering haar standpunt had uiteen gezet. Gross was van oordeel, da.t de kwestie van het bombardement in Mandsjoerije taire doelen werden uitgevoerd. De Noord-Koreanen vorderden burgers op om bij militaire operaties te helpen en gebruikten burgerkleding voor soldaten. Gross verklaarde verder, dat de Noord- Koreanen woonhuizen, ziekenhuizen en scholen gebruiken voor opslag van oor logsmateriaal. Er waren van geallieerde zijde millioenen pamfletten onder de bevolking verspreid, waarin zij werd ge waarschuwd. ..Maar deze misdaden zin ken in het niet by het in koelen bloede neerschieten van ongewapende en ge wonde gevangenen", aldus Gross. Bewij zen hiervoor waren beschikbaar. De Amerikaanse afgevaardigde zei, dat het Internationale Roode Kruis een onderzoek diende in te stellen naar be weerde schendingen van Internationale conventies. Het Roode Kruis had echter geen toestemming gekregen naar Noord- Korea te gaan. De Russische resolutie werd verworpen met 9 tegen 1 stem (Rusland), bij 1 ont houding Joego-Slavië). Malik noemde dit besluit van de raad „onwettig en onbillijk". Hij voegde daar aan toe: „de Sovjet-delegatie acht het nodig mede te delen, dat dé verantwoor delijkheid voor de gevolgen van dit on wettig besluit zal moeten worden gedra gen door die delegaties, die tegen de Sovjet-resolutie hebben gestemd". Malik had voor de stemming voor beelden aangehaald van het bombarde ren door de Amerikaanse luchtmacht van steden, dorpen Deze bombardementen waren te verge lijken „met het optreden van de Duit sers onder Hitier", „en worden uitge voerd op rechtstreeks bevel van gene raal Mac-Arbhur", aldus de Sovjet-af gevaardigde. Bij het begin van de vergadering had de voorzitter, sir Gladwyh Jebb (Enge land). de vertegenwoordiger van Zuid- Korea, John Tsjang. uitgenodigd aan de raadstafel plaats te nemen. Malik noem de dit „onwettig en onbillijk", maar stel de geen pogingen in het werk om de Koreaanse vertegenwoordiger debatten te doen uitsluiten. De Amerikaanse afgevaardigde Gross diende vervolgens een ontwerp-resolutie in, waarin de oprichting wordt verzocht van een commissie, bestaande uit een Indiër en een Zweed, om in Mandsjoe rije een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de klacht, van de Chi nese communistische regering inzake de beweerde Amerikaanse bombardementen in Mandsjoerije. Gross verzocht toepassing van de spoedprocedure bij de bespreking van deze resolutie. Hij .herinnerde er aan. dat de Amerikaanse delegatie op 31 Aug. jll. had erkend dat het mogelijk was dat een Amerikaans toestel een vlieg veld in Mandsjoerije had aangevallen en dat de Amerikaanss regering z:ch bereid had verklaard schadevergoeding te betalen indien bij een internationaal onderzoek zou blijken, dat de beschul- d gingen van de regering van Peking gegrond zijn Malik vestigde er de aandacht op, dat deze kwestie evenals de kwestie-For- mosa. aanhangig is gemaakt door de was communist'sch China te horen Malik bestempelde het Amerikaanse voorstel voor een commissie van onder zoek in Mandsjoerije als een uitvlucht. Hij beweerde, dat het doel van dit voor stel ls de afgevaardigden van de Chinese cornmun stlsche regering te beletten deel te nemen aan de debatten over de door haar ingediende klachten. Sir G'adwyn Jebb beslists vervolgens als voorz tter d? de kwestie van de uit nodiging der Chinese communistische regering geregeld zal worden nadat de spoed kwesties zullen zyn afgehandeld. De raad besliste met 8 tegen 1 stem (Rusland), bij 2 onthoudingen (Joego slavië en India) prioriteit te verlenen aan de .klacht over de bombardemen ten op Chinees grondgebied". De vergadering is daarna tot Maan dag verdaagd. Taegoe nog steeds bedreigd president truman optimistisch. De Noord-Koreaanse troepen, die op rukken naar Taegoe, waren vanochtend ten Noorden van de stad er nog slechts 16 km. en ten Zuidwesten slechts onge veer tien km. verwijderd. De Noord-Koreaanse druk houdt ook nog aan in de sector Yongtsjon, waai de Noordelijken hun strijdkrachten op nieuw opbouwen. Zij bevinden zich daar tegenover de Zuid-Koreanen. In de sector-Pohang is de Noordelijke druk gering. Ten Westen van Jongsan drong Ame rikaanse infanterie door tot op 10 km. van de Naktong, die thans hoog water heeft. Aan de Zuidkust werd een .Noord- Koreaanse aanval afgeslagen en voorts werden vooruitgeschoven Noordelijke posten opgeruimd. Hoewel enigszins gehinderd door het slechte weer bleef de luchtmacht zich op het front concentreren. Een tweede escadrille „Sunderland"- vliegboten van dé Britse luchtmacht zal Zondag uit Singapore aankomen. President Truman» heeft op zyn wekelijkse persconferentie als zyn me ning te kennen gegeven, dat voor het eind van deze weck de Noord-Ko reaanse strijdkrachten teruggeslagen zullen worden op de positie, die zij tien dagen geleden innamen. (foto „L.D." (Van Vliet) Komend debat in spanning tegemoet gezien (Van onze Londense correspondent). Hoewel er in principe overeenstem- en ziekenhuizen. ming tussen de partijen bestaat over de voorgestelde defensie-maatregelen, wordt de komende extra-zitting van het La gerhuis. welke Dinsdag as. begint en waarschijnlijk vijf dagen zal duren met spanning tegemoet gezien. De va- cantieperiocie was oorzaak van velerlei politieke verwarring, omdat, er geen gelegenheid bestond de door de rege ring genomen beslissingen critisch te onderzoeken, ook al omdat de nodige details ontbraken. Niet alleen de oppo sitie. maar het gehele land wil precies weten, waar het aan toe is Een ant- van "TW^vobrcr op de vraag, waarom de rege ring in enkele dagen tyd van opinie is veranderd ten aanzien van het bedrag der aefensiekosten en het zenden van troepen uit Hongkong naar Korea, zal zeker geëist worden, tenzij men tevre den is met de verklaring, die Attlee voor de radio aflegde Ook vereist men een klaar beeld van hetgeen de gedeel telijke overschakeling van vredes- naar oorlogseconomie zal betekenen. Het kabinet schijnt inmiddels beslo ten te hebben dc oppositie uit te da gen in de vorm van een motie, waar van dc tekst op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet bekend is, doch welke ongetwijfeld de kwestie van vertrouwen zal stellen, waarschijnlijk in algemene termen. Indien deze mo tie verworpen wordt, zal dc regr ring moeten aftreden. De situatie is uiterst riskant, aange zien de magere Labourmeerderheid nng dunner zal zyn. doordat Bevin in L -e Success is en Stafford Cripps rie maanden rust moet houden. Bovendien zijn er meer zieken aan Labourzijde dan bij de oppositie. Daarom zal de socia- i*s hongaars decreet tegen katholieke orden. In een decreet van de Hongaarse re gering wordt bepaald, dat alle reli- gieuse orden op vier na hun activiteit moeten staken. Aan 59 religieuse orden is gelast hun kloosters binnen drie maanden te verlaten. In het decreet wordt geen melding gemaakt van maat regelen voor de voorziening in het le vensonderhoud van de meer dan 10.000 kloosterbroeders en kloosterzusters op wie het decreet van toepassing is. Dit, aldus de tekst, was een zaak voor een commissie, bestaande uit verte L-nwoor- digers van de regering en de k._rk. Uitzondering is gemaakt voor de orden en kloosters, welker leden bestemd zijn voor het onderwijs in de scholen, die volgens de overeenkomst tussen de R.K. kerk en de staat 30 Augustus is gesloten. sSOafes Korporaal Milton G. Tsiaras (links) instrueert Zuid-Koreaanse recruten. In verband met de taalmoeilijkheden wordt hij bijgestaan door een Zuid- Koreaanse talk rechts) die de Engelse bevelen in de landstaal overbrengt. amerikaanse dreiging. De Amerikaanse minister van handel, Charles Sawyer, heeft verklaard dat de Verenigde Staten geen vergunning meer zullen verstrekken voor het zenden van strategische goederen en grondstoffen naar bevriende landen, die zelf derge lijke goederen aan Rusland of landen van het Sovjet-blok leveren. met Het listisöhe meerderheid misschien meer dan twee stemmen bedragen, kan natuurlijk zyn, dat de regering erop speculeert, dat ook de tories thans ze ker niet de nationale eenheid in gevaar willen brengen door het forceren van een crisis, welke tot een chaos zou lei den. Churchill zelf zou er echter niet te gen op zien de regering ten val te brengen. Het zou de logische conse quentie zyn van zijn genadeloze cri- tiek van de afgelopen weken. Of hij echter zijn collega's in het conserva tieve z.g. „schaduw-kabinH" zal mee krijgen, is de vraag. Het is bekend, dat verscheidene leidende figuren in De T.U.C. tegen matiging van looneisen controle op winsten geëist. Het congres van het Britse vakver bond (de T.U.C keurde tegen het ad vies van de leiding in. een resolutie goed, waarbij het beginsel van mati ging in het stellen van eisen tot hoger loon wordt losgelaten. De resolutie kreeg 3.949.000 stemmen voor en 3.727.00 tegen. Voorzitter Bulloch verklaarde, dat goed keuring van de resolutie een verwerping- van de aanbevelingen van de algemene raad zou betekenen. Hij bracht vervolgens de voor stellen van de raad tot 't blijven betrachten van matiging inzake loon eisen) ln stemming. Opnieuw verzette de conferentie zich tegen de leiding, ditmaal met 3.898.000 tegen 3.521 000 stemmen. De aangenomen resolutie ging uit van betrekkelyk kleine vakverenigingen, waarvan men weet, dat de communisti sche invloed er sterk is. Zij werd inge diend door de secretaris-generaal van de bond van electrotechnici, die open lijk bekend heeft communist te zijn. De resolutie kreeg de steun van vele grote vakverenigingen waarin de com Zoals het nu is en hopeli/k na Januari 1952 niet meer zal zijnDe hal van het huidige Stationsgebouw, welke op de spitsuren de drukte maar nau welijks kan verwerken. In het nieuwe gebouw is een moderne, deels uit glas opgetrokken, hal geprojecteerd van 29 bij 11 meter. Elders in dit nummer nemen wij onze lezers mee op een denkbeeldige wandeling door het toe komstige Stationsgebouw. Nieuwe financiële regeling bijzonder onderwijs in België Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De minister van Onderwys heeft aan gekondigd, dat bij het parlement wets ontwerpen zullen worden ingediend, houdende nieuwe financiële régelingen van het bijzonder onderwys. België kent niet, zoals Nederland, de financiële gelijkstelling van het bijzon der en het openbaar onderwys, Wel wordt het bijzonder lager onderwijs de tory-party tegen een drastisch optreden gekant zijn. Vermoedelijk zal de motie zo worden gesteld dat tegenstemmen niet goed mogelijk zal zijn. De enige weg, welke de oppositie dan nog open staat om haar afkeuring over het regeringsbe leid uit te spreken, is de indiening van een amendement Het zal geheel van de wending van het debat afhangen of dit gebeuren zal. De regering zal onge twijfeld aanvoeren, dat zij haar plicht ten volle heeft vervuld met het lance ren van het nieuwe bewapeningspro- gramma, het steunen der Ver. Naties in Korea, de soldyverhoging en de dienstplichtverlenging. Om de oppositie tevreden te stellen, dient de regering deze ervan te overtuigen,dat inderdaad alles met voldoende snelheid en doel matigheid wordt aangepakt. Ontevre denheid in eigen kring vormt het groot ste gevaar voor Attlee's meerderheid Een kleme groep Labourleden heeft zich reeds openlijk tegen de defensie voorbereidingen verzet. Een der nieuwe raunisten een kleine en weinig Invloed- aanzienlijk gesubsidieerd, maar het bij- d?rgelyk ryke minderheid vormen. De resolutie zonder middelbaar nnrlprwuc nr,t. rijke verklaart „dat de prijzen en winsten zijn blyven stijgen in tegenstelling met de levensstandaard van grote delen van de werkende gemeenschap, die blijft dalen. „Het congres protesteert In de resolutie „tegen het feit, dat geen doel treffende maatregelen zijn genomen om deze voortdurende tendentie van het stijgen der winsten te verhinderen". Het congres is van mening, „dat er geen basis voor matiging van looneisen aan wezig is voor en aleer er een redelijke zonder middelbaar onderwijs b.v. ont vangt geen enkele subsidie. De aangekondigde regelingen betref fen het technisch onderwys, het mid delbaar onderwys en het voorbereidend lager onderwijs. Zo zal 75% van de wedden van de leraren by het tech nisch onderwys ten laéte van de staat komen. Het aantal leerlingen van de openba re middelbare scholen bedroeg in 1948 ruim 93.400, dat der bijzondere middel bare scholen ruim 65.000. Het wordt beperking is van de winsten, een posi- onbevredigend geacht, dat het biizon- tieve planning van de Britse economie, der middelbaar onderwys geen enkele en voordat de prijzen aan een zodanige steun van overheidswege ontvangt en contróle zijn onderworpen, dat daar- I de regering zal trachten nog dit Jaar door de koopkracht gehandhaafd blijfteen redelijke oplossing te verkryien op een peil, die aan iedere arbeider een opdat de school vrede worde bevorderd! redelyk bestaan garandeert. Het con gres is van mening, aldus de resolutie, dat loonsverhogingen niet tot verhoging der prijzen behoeven te leiden. ..door bijvoorbeeld de winsten te beperken". De resolutie dringt er bij de algemene raad op aan af te zien van Iedere ver klachten is, dat de regering haar be- dere politiek van loonbeheersing en lofte heeft gebroken om geen soldaten doet tegelijkertyd een beroep op de re- onder de twintig naar het front te zen- j gering om ..een wettelijke contróle op de den. I winsten in te stellen". Tegen „vijfde colonne" I De autoriteiten zijn reeds lang .be- I zorgd over een organisatie van gewa- 1 pende opstandelingen, die in het geheim opgebouwd zouden worden en het plan i zouden hebben sleutelposities te bezet- ten voor het geval een inval in het land i zou worden gedaan. Volgens persberich- I ten zouden vooral de Spaanse commu- nisten betrokken zijn bij deze plhnnen Gisterochtend vroeg begon de Franse contraspionnagedienst de grootste actie sinds 1939, gelijk wij reeds in een deel onzer vorige oplaag meldden. 268 bui tenlandse communisten zijn gearresteerd en de actie wordt voortgezet. De mees ten werd gearresteerd in Parijs. Mar- seille, Tculouse, Straatsburg, Lyo-n en en zouden zij zich voorbereiden om op Rijssel. De eerste gearresteerden, die he* daartoe geschikte ogenblik de gedeporteerd werden, zijn in 16 politic- 'Frans-Spaanse grens af te sluiten. Coste- auto's naar de Frans-Duitse grens ver- Floret «afgevaardigde voor de MRP" voerd, vanwaar zij door de Franse be- heeft enige tijd geleden verklaard, dat zettingsautoriteiten onder gewapend ge- j er in het gebied der Pyreneeën en het leide naar de sovjet-zone zullen worden verdere Zuid-Westen geheime wapen- geleid. De Franse minister van binnen landse zaken heeft de Spaanse commu nistische partij onwettig verklaard evenals de „Verenigde socialistische partij van Catalonië" (Franse Pyre- neén). Voorts is het Spaanse commu nistische blad „Mundo Obrero" verbo den. De Spanjaarden mogen kiezen opslagplaatsen waren. herdenking van het eén-jarig bestaan der westduitse republiek. Communisten lieten verstek gaan. De Westiuitss kanselier dr Konrad tussen internering op Frans gebied of Adenauer heeft in het parlement, waar deportatie naar Oost-Europa. Van de j ook hoge geallieerds functionarissen en 160 aangehouden Spanjaarden hadden het corps d'plomatique aanwezig waren, er 130 internering op Frans gebied bo- j het eén-jar:g bestaan van de Westduitse ven het leven in Oost-Europa verkozen, j republiek herdacht. Een communiqué noemt jie actie I Dr Adenauer gaf een overzicht van de „een ernstige waarschuwing". Frankrijk wenste gastvrij te blijven voor politieke vluchtelingen, die onder de bescherming van de Franse wet wensen te leven. De Franse regering was echter niet bereid „inbreuk op de republikeinse gastvrij heid" te dulden door hen „die daden van verraad en demoralisering begaan" De actie is vooral gericht tegen de Spaanse vluchtelingen, van wie er meer dan 100.000 sinds het einde van de Spaanse burgeroorlog in Frankrijk wo nen. In het gebied van Toulouse, soms wel de hoofdstad van de Spaanse vluchte lingen genoemd, trachtten sommigen te ontkomen door de Alpen in te vluchten. Zij worden nagezet door gendarmes. Zaterdag j.l. reeds kondigde premier Pleven „een krachtiger houding tegen de vijfde colonne" aan. In politieke kringen is men het er toestand in West-Duitsland en dankte de hoge commissar ssen voor hun begrip en medewerking. De parlementsleden en de -verte?' v--«< cigers uit de elf staten applaudiseerden. toen Adenauer ver klaarde voor geheel Duitsland te spre ken en Berlijn prees. De Darlem-sntszitting was verder gs- wyd aan de nagedachtenis van alle oor logsslachtoffers, zowel degenen, die in de strijd sneuvelden en in concentra- tié- en gevangenkampen stierven, als degenen, die gezondheid, validiteit of vryheid offerden. President Theodor Heuss hield de gedachtenisrede en een symphonie-orkest .speelde muziek van Baoh en Mozart. De Westduitse communistische partij- fractie '15 leden) het verstek gaan uit protest tegen een plechtigheid die de fascistische ideologieën zou aanwakke- niet over eens, of gemelde maatregelen ren". Zij beschouwde de plechtigheid als een voorbode zijn van een toekomstige 1 een „aanfluiting en belediging van de actie tegen dc Franse communistische slachtoffers van her fascisme", in het partij, die naar men zegt 800.000 leden byzonder daar belangrijks oorlogsmis- telt. dad'gers werden vrygelaten. britse liberalen wensen geen fusie met de conservatieven. Het bestuur van de Britse liberale party heeft de strekking van twee re soluties bekend gemaakt, die op de par tyvergadering te Scarborough (2730 September) besproken zullen worden. In de ene wordt aangedrongen op de handhaving van een onafhankeiyke liberale partij, welke tegenstander is van ae labourparty zowel als van de conser vatieven. Het elimineren van de liberale partij, zo zegt het bestuur, zou de stich ting van een permanent twee-partyen stelsel betekenen met een feiteiyke over winning aan de zijde der socialisten. Volgens de resolutie beloven de libera len tevens „de menselyke rechten te steunen in alle onder Britse contróle staande gebieden". De tweede resolutie verzoekt een „volledige mobilisatie van de produc tieve capaciteit van de nlet-communis- tische wereld teneinde aan de totalitaire uitdaging het hoofd te kunnen bieden". C.B.S. wil weer huishoud budgetten onderzoeken in 1951 uitbreiding over alle bevolkingsgroepen Sedert 1946 stelt het Centraal Bureau voor de Statistiek een permanent onder zoek in naar de huishoudrekeningen van ca 200 gezinnen van hand- en hoofdar beiders in dé middelgrote en kleine ste den van ons land. Reeds geruimen tyd bestaat de behoefte dit onderzoek ook over andere groepen der bevolking uit te breiden, de byzondere na-oorlogse verhoudingen op het gebied van de 'n- komstenbesteding maakten het echter onwenselijk tot een uitbreiding van het onderzoek over te gaan. Nu de consump tiegewoonten van ons volk zich weer min of meer in normale banen gaan be wegen, is het ogenblik gekomen om nieuwe groepen in het budgetonderzoek te betrekken Het C.B.S. stelt zich voor om in 1951 wanneer de Volksverte genwoordiging de daarvoor benodiede gelden beschikbaar stelt het onder zoek zoveel mogeiyk over het gehele volk in al zyn sociale geledingen uit te ^trek ken. Het C.B.S. beoogt met zyn budgeton derzoekingen eeh beeld te krijgen van de wijze van inkomensbesteding der Ne derlandse gezinnen en v.il nagaan, hoe deze gezinnen er economisch en sociaal voorstaan Later vormen de resultaten van het onderzoek de basis van de be- rekeninz van dp prijsindexcijfers van he- gez'nsverbruik. Voor het loon- en orijsbeleid der Re gering hebben de resultaten van het on derzoek grote waarde.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1