Natsir vormde „overgangskabinet" zonder P.N.I. 18 leden, waarvan Sultan van Djokja vice-premier Middenstand wil mogelijkheid doorberekening loonsverhoging in prijzen Prijsstop bij de bron, niet bij grossier of detaillist Met een enkel woord STADSNIEUWS Officiële publicatie WOENSDAG 6 SEPTEIMBEU POSITIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN, f Uitreis: de PH-TDK (Amsterdam) met gezagvoerder Houba is vanmorgen in Calcutta aangekomen; de PH-TFE (Utrecht) met gezagvoerder Verhey is indaag in Cairo aangekomen. Thuisreis: de PH-TDE (Eindhoven) met gezagvoerder van Breemen is gis teren te Cairo aangekomen; de PH-TDB (Walcheren) met gezagvoerder van Messel is gisteren in Bagdad aangeko men. de PH-TFF (Venlo) met gezag voerder Crouwel is vanmorgen in Bang kok aangekomen; de PH-TEZ (Zeeland) met gezagvoerder Tideman is vanmor gen uit Djakarta vertrokken. Berlijn's burgemeester gelooft niet aan oorlog westduitse bewapening echter gewenst. Dr Ferdinand Friedensburg, de bur- gemeester van Berlijn, ziet geen Sov jet-aanval op West Berlijn of West- Duitsland in het verschiet. Friedensburg zeide in een interview met United Press: „Ik geloof niet in het werkelijk ge vaar van oorlog in elk geval niet voor de naaste tijd. En de meeste Ber- lijners geloven er evenmin aan. Wij zijn hier veel kalmer aan onze mensen verder naar het Westen." Hij baseerde zijn conclusie op de vol gende redenen: I. Rusland is niet klaar en niet zo sterk als geloofd wordt in het Wes ten. 2 De Sovjets zijn bang een open oor log met het Westen te ontketenen in dit stadium. S. Rusland wenst Duitsland intact te krijgen en realiseert zich dat Duits land in geval van oorlog vernietigd zou worden. Friedensburg, die zeide goed te wor den ingelicht over wat in de Oostelijke zone gebeurt, schat, dat er 2 i 3 jaar voor nodig zijn cm de Oostduitse pon- tie te ontwikkelen tot een werkelijk ge vaarlijk werktuig. Hij drong er des niettemin op aah, dat Duitsland zou worden toegestaan zo snel mogelijk een eigen sterke politiemacht op te bouwen om eventuele agressie af te schrikken. Hu meende dat er minstens twee jaar voor nodig zijn om een doeltreffende Westduitse politie op de been te bren gen. Hij stelde voor om die politie macht in getal en sterkte gelijk te maken aan die van de Oostelijke zone. Onofficiële kringen schatten de politie in het Oosten op meer dan honderd duizend man. Zonder volledige souveremiteit te verkrijgen zal het voor ons onmogeiUK 1UPT. IC Natsir heeft gisteravond om half twaalf Soekamo een kabinetslüst van achttien personen aangeboden, waarop de president zijn gosdkeuring zou hebben gegeven. Hedenochtend was de officiële aankondiging der kabinets vorming te verwachten. Natsir had de opdracht tot vorming van een parle mentair kabinet teruggegeven na 15 dagen tevergeefs te hebben geprobeerd aan deze opdracht te voldoen. President Soekamo heeft zich echter niet bereid verklaard, de teruggave van het mandaat te aanvaarden en heeft Moh. Natsir opgedragen, een par lementair kabinet te vormen „dat niet te zeer Is gebonden aan de wensen en de eisen der partijen". Daarop heeft Natsir een „overgangskabinet" samengesteld, waarin de P.N.I. niet is vertegenwoordigd, en waarin de Sultan van Djokja vice-president if? Roem buitenlandse-, Assaat binnenlandse zaken Dit kabinet zou volgens de beschik bare inlichtingen de volgende samen stelling hebben: Premier: Mohammed Natsir (Mas- joemi). Vice-premder en Binnenlandse Vei ligheid: Sultan van Djokja (Partijloos). Buitenlandse Zaken: dr Mohammed Roem (Masjoemi). Binnenlandse Zaken: mr. Assaat (partijloos) Justitie: mr Wongsonegoro (Persa- toean Indonesia Raja). veiiuijseu cat. zijn aan een leger te denken. Het onmogelijk voor ons om onze Jeugd over te geven aan onbekwame buiten landse generaals. Ik weet dat wÜ niet op de medewer king van onze mannen en officieren kunnen rekenen voor een leger, zonder de absolute zekerheid dat zu slechts Duitse belangen zullen dienen Deze belangen zijn grotendeels de zelfde als die van het Westen, maar zü zyn niet identiek. Wij hebben zeer goede soldaten en officieven, die weten hoe te sterven, doc'.i zij zullen dat niet doen zonder de absolute overtuiging dat het voor Duitsland gebeurt. Dit, zo verzeker ik u, is het algemene gevoel in het Duitsland van vandaag Verkiezingen in Denemarken geen direct resultaat. In Denemarken zijn gisteren alge mene verkiezingen gehouden, de rustig ste in 30 jaar. De socialistische partij heeft haar positie als grootste partij gehandhaafd. De definitieve uitslagen luiden: Socialisten: 813.590 stemmen <834.087 in 1947, 59 zetels (57 in 1947; liberalen; 437 959 (529.066), 34 zetels (49); conser vatieven: 365298 (259 324), 26 zetels (17), radicalen: 167.799 (144.206) 12 zetels (10) Henry Georgisten: 168 418 194.570), 12 zetels (6), communisten: 94.495 (141.094) 6 zetels (9). Eén zetel wordt bezet door een verte genwoordiger van de Faroer-eilanden, die een zetel verloren. De socialistische minderheidsregering van dr Hans Hedtoft. welke drie jaar in functie is geweest, trad op 9 Augustus af. Het aftreden werd in vele kringen beschouwd als een beroep op het land steun te verlenen aan de economische voorstellen, die de regering gereed had om de ongunstige betalingsbalans te verbeteren. Dr Hedtoft noemde de resultaten der verkiezing „onbevredigend". Hij zal van daag door de koning worden ontvangen ter bespreking van de kwestie der ka binetsformatie. Politieke waarnemers verklaien. a at de uitslag de fundamentele situatie in het parlement niet heeft gewijzigd. De mogelijkheid van een coalitie van de socialisten en de liberalen schunt klein te zijn, daar de leider der libe ralen, Eriksen, deelneming in een door de socialisten geleide regering van ae hand wees bezoek van iiet britse koninklijke paar aan australia en nieuw -zeeland. In 1952. De reis, die de koning en koningin van Engeland in 1952 naar Australië en Nieuw-Zeeland zullen maken, „indien de omstandigheden zulks toelaten zal in grote lijnen verlopen volgens het plan van de In 1949 voorgenomen reis, die door de ongunstige gezondheidstoe stand van de koning diende te worden uitgesteld. Hoewel naar het oordeel van de spe cialisten de gezondheidstoestand van de koning thans zo gunstig is als enigs zins mogelijk, moet hij zich nog in ze kere mate in acht nemen. De koninklijke reis zal dus waar schijnlijk geen zes maanden duren, zo als eerst we'd voorzien. Bovendien zul len alle overtollige vermoeienissen, zo als te lange reizen in het Australische binnenland, worden vermeden. Het bericht, dat prinses Margaret ongetwijfeld haar ouders zal vergezel len, ..indien zulks overeenstemt met haar persoonlijke plannen", schijnt een einde te maken aan de geruchten, wel ke de laatste dagen in verband met een aanstaande verloving van de prinses in omloop waren. Het zal de eerste maal zijn, dat Britse vorsten zich naar de beide dominions begeven. staking bij amerikaanse atoomfabriek afgelast. Gevolg gevend aan een verzoek van 1 de regering hebben de elect.iciens van eon atoomfabriek bij Schenectady, in de staat New York. een staking om loons verhoging afgelast enkele uren nadat zy was uitgebroken besprekingen over tibet. Een officiële Tibetaanse delegatie is te New Delhi aangekomen voor het voeren van voorbereidende besprekingen over de toekomst van Tibet met de com- munistisoh-Chinese zaakgelastigde, SJen Tsjien. Defensie: dr Abdoel Halim (Partij loos). Handel en Industrie dr Soemitro Djo- Joha Dikoesoemo (PSI), Landbouw: I. J. Kaslmo (Partai Ka- tholik Indonesia). Gezondheid: dr J. Leimena (Partai Kristen Indonesia). Arbeid: Raden Pandji Soeroso (Na tionale Federatie). Sociale Zaken: Aroedji Kartawinata (PSI). Onderwijs: di Bahder Djohan (Par tijloos), Financiën: mr Sjafroeddin Prawirane- gara (Masjoemi). Verkeer: ir Djoeanda (Partijloos). Waterstaat en Wederopbouw: prof. dr Roseno (Nat. Federatie). Godsdienst: Kiai Hadji Wachld Has- Jim (Masjoemi) Voorlichting: M. A. Pellaupessy (Nat. Federatie). Minister zonder portefeuille: Harsono Tjokroaminoto (PSI». LEVENSDUUR GESCHAT op EEN JAAR. Hedenochtend vroeg deelde Natsir aan Aneta mede: „Het thans gevorm de kabinet is een ovargangskabinct. Zijn eerste taak is de vorming van een constituante. In dit verband schat ik de levensduur van het kabinet op maximaal een jaar. Andere voorname programmapunten 7(jn: Consolidatie en stabilisatie in het binnenland en oplossing van de kwestie-Irian. waar bij rekening zal moeten worden ge houden met de inlernationale ver houdingen, alsmede met d2 binnen landse toestand". Natsir zei het Indonesische volk niets te willen beloven. „Ik kan slechts aan dringen op harde arbeid door het ge hele volk in het belang van het land. Het kabinet is dan ook een werkkabi- net en zal minder tijd besteden aan recepties en partijen dan in het, verle den het geval was Het zal metterdaad populair moeten zijn in de juiste zin van het woord, d.w.z. niet enkel en al leen bekendheid verwerven door rede voeringen, doch het volk wezenlijk be naderen en daadwerkelijk leiding ge ven". Koningin zal monument Oranjehotel onthullen In de ochtenduren van Zaterdag 16 September a.s. zal op de Van Alkc- madelaan, hoek Stevinstraat te 's Gra- venhage, het verzetsmonument „Oran- jehotel" door H.M. de Koningin wor den onthuld. Het monument is ont worpen door de beeldhouwer Albert Termote Het stelt voor de oranjeboom, waaruit de Kroon is weggebroken, omringd door mannen en vrouwen, achter prikkel draad, de boeien der verdrukking dra gend, belaagd door slangen, die de kop opsteken. Het monument is tot stand gekomen geheel uit vrijwillige bijdragen van de leden der Stichting Oranjehotel, name lijk oud-gevangenen, nagelaten betrek kingen en vele vrienden van de stich ting. Na de onthulling van het monument en de stille gang voorbij de dodencel 601 zullen de oud-gevangenen in een reünie in het Kurhaus samenkomen. De Minis ter-President, dr W. Drees, zal een toe spraak houden, mevrouw Henriet te Bos nians enkele werken van Chopin ten ge hore brengen en mejuffrouw M. Th C. van der Ent. eerste secretaresse der stichting, zal de betekenis van het mo nument uiteenzetten. Tenslotte zal me vrouw Charlotte Kohier Psalm 44 voor dragen. Ogenblikkelijk na afloop van de reünie houdt de Stichting Oranjehotel haar jaarlijkse ledenvergadering. CÖOPERATIEGEDACHTE VINDT STEUN DER REGERING. Natsir vervolgde: „Indonesië is ge confronteerd met verschillende efnstl- ge moeilijkheden, waarvan ik noem Irian, de Zuid-Molukken. de Daroel Is lam en voorts de sociale problemen" Wat dit laatste betreft zei Natsir: „Er moet arbeidsvrede heersen en arbeids vreugde De ondernemers dienen te be seffen, dat men de arbeider een redelijk levensbestaan moet garanderen en dat zü zich aan de huidige toestand zullen moeten aanpassen. Zij zullen rekening moeten houden met de hier levende sentimenten. De arbeiders hunnerzijds dienen hun lot niet enkel en alleen te laten af hangen van de ondernemers, doch moeten ook het initiatief ontwikke len om zelf ondernemingen op t2 richten door middel van toepassing der coöperallegedachte, waarvoor zij zeker steun van de Regering zullen ontvangen. Ter bevordering van de goede verstandhouding tussen werk gever en werknemer zal een perma nente raad dienen te worden inge steld, waarin ook de Regering zitting moet nemen. Als dat alles uitgevoerd is, dan is er naar mijn mening in Indonesië geen voedingsbodem aanwezig voor de uit wendige krachten die slechts in een chaos kunnen gedijen". „UITSMEREN" VAN JAVAANS AMBTENAREN SURPLUS. Natsir meende, dat Indonesië eerder een tekort dan een teveel aan ambtena ren heeft. Het probleem was slechts het surplus van Java uit te strijken over de rest van Indonesië. Hij zei met pessi mistisch te zijn ten aanzien van de fi nanciële positie van het land en meen de. dat het nieuwe kabinet kon voort bouwen op de basis, die door de RIS- regering gelegd is. Natsir noemde een stijging in de toekomst van de waarde van de Roepiah niet onmogelijk en achtte Indonesie's deviezenposltie gun stig. Besprekingen worden voortgezet Het Hoofdbestuur van het Nederlandse Verbond van Middenstands veren'gingen heeft aan de Ministerraad een brief ge richt waarin de loon- en prijsproblemen besproken worden. Daarin wordt o.m. het volgende gezegd: Het hoofdbestuur moet tot zijn mis noegen vaststellen, dat het huidige be raad over de te nemen maatregelen on volledig was daar het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen, dat deel uit maakt van de Stichting van de Arbeid, noch bij het overleg betrokken, noch inzage heeft gekregen of op de hoogte ?s gehouden over het verloop der be sprekingen en de eventueel te nemen maatregelen. Het bestuur geeft als zijn mening te kennen, dat een loonsverhoging zonder de mogelijkheid van doorberekening op het. midden- en kleinbedrijf een extra zware last zal leggen, welke in vele ge vallen ten koste van het bestaanspeil van die groep zal gaan en de positie van vele dezer bedrijven, die toch dikwijls al precair is. nog eens extra zal bemoei lijken. Er mag niet zonder meer beslist wor den tot een loonsverhog ng zonder de mogelijkheid van doorberekening wan neer blijkt dat deze loonsverhoging niet door het bedrijf gedragen kon worden. Het hoofdbestuur geeft, hierbij in over weging commissies uit het bedrijfsleven te constitueren onder een neutrale voor zitter. welke commissies tot taak heb ben de noodzaak van doorberekening te beoordelen en eventueel prijzen vast te stellen zulks onder nadere goedkeuring van de Soc. Econ. Raad. Wat de prijsstop en het stellen van maximumprijzen betreft, moet worden opgemerkt, dat, deze maatregel te ac cepteren is. ind'en: de beheersing van de prijzen zal geschieden voor alle ar tikelen en niet alleen in het bijzonder voor artikelen voor direct levensonder houd en deze prijsbeheersing bij de bron zal aanvangen en niet zoals in het ver leden veelal de marktprijs werd vrijge laten en de prijzenstop bij de détail- handel of grossiers kwam te liggen, waardoor de zwarte markt in de hand gewerkt werd De besprekingen over het vraagstuk van de lonen en prijzen zijn inmiddels voortgezet. Naar 'het ANP verneemt, zou de Raad voor Economische Aangelegen heden nog gistermiddag de resultaten dezer besprekingen beoordelen Het moet niet uitgesloten worden geacht dat ter zake vandaag nog een beslissing geno men wordt. HENRY DREYFUSS, ONTWERPER VAN VLIEGENMEPPERS EN OCEAANSTOMERS. De man, die zoals hij zelf zegt, vlie genmeppers en oceaanstomers heeft ontworpen, stofzuigers en badkuipen, de Amerikaanse ontwerper Henry Drey- fuss. kwam gisteren per vliegtuig in ons land aan. Henry Dreyfuss, die uitgenodigd ls door het Ministerie van Economische Zaken om „het Amerikaanse ontwerp in de handel" te bespreken met leidende Nederlandse fabrikanten op de Jaar beurs te Utrecht, ontwierp voorheen theaterdecors. Thans mag hij zich noe men de grote pionier van de industriële entwerpers, die ln de laatste vijftien jaar in Amerika practisch elk voorwerp, dat men aanraakt, van wekker tot ra dio, van vorm hebben doen veranderen teneinde het leven gemakkelijker, vei liger en aangenamer te maken. Eind deze week eerste Korea-vrijwilligers onder de wapenen De keuring van de vrijwilligers der Koninklijke Landmacht, die zich heb ben aangemeld voor uitzending naar Korea, is vrijwel gereed. Morgen wordt de. laatste groep van 150 man voor me disch onderzoek opgeroepen. Tegen het eind van deze week zul len de eerste vrijwilligers onder de wapenen worden geroepen. Zij zullen in de nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemadelaan te 's-Gravcn- hage worden gehuisvest. Zij, die aan de oproep voor de keu ring, om welke reden dan ook, niet kon den voldoen, of wier ojfroep in het on gerede is geraakt, kunnen zioh voor keu ring alsnog aanmelden Vrijdag as in het gebouw Nassauplein 85 te 's-Gra- venhage. CONFERENTIE OVER TWEEDE WERELDOORLOG. Vele historici uit 13 landen te Amsterdam bijeen. Met een korte redevoering in het Engels en ln het Frans heeft vanmid dag mr Aril J. d'Ailly, burgemeester van de hoofdstad, de eerste internatio nale conferentie over de geschiedenis van de tweede wereldoorlog, die dank zij het initiatief van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in het I.C.C te Amsterdam wordt gehouden, ge opend. Bekende historici, als ook voor aanstaande figuren uit dertien landen zijn voor deze conferentie, die speciaal gewijd zal zijn aan de oorlogsvoering in het Westen en die tot Zaterdag a,s. zal worden voortgezet, ln Amsterdam bij eengekomen. MEDE-UITVINDER VAN INSULINE GEHULDIGD. Prof. dr Ch. H. Best ere-voorzitter van de N.V.S. Gisteravond heeft de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken (NV5.) in ue grote zaal van Krasnapolsky te Amsteruam prof dr Ch. H. Best uit Toronto, medeuitvinder van het insuli ne. ter gelegenheid van zijn bezoek aan Nederland, gehuldigd. Deze huldigingsavond ter gelegen heid van prof. Best's benoeming tot ere-voorzitter der N.V.S. stond onder leiding van de voorzitter van de N.V.S., de heer H. S. Roosje. binnenland. Aan de Wllhelmlnakade te Rotter dam kwamen 1400 Amerikaanse studen ten bijeen om zich ln te schepen aan boord van het s.s. „Volendam", dat gis termiddag naar Amerika vertrek. Gedu rende de zomermaanden hebben zij een bezoek gebracht aan Europa en zij bezochten zowel Finland ln het Noorden als de werkkampen te Joegoslavië ln Zuid-Europa. De West-Duitse Bondsregering heeft tot consul ln Den Haag benoemd de heer Karl Dumont De Noord-Hollandse Vereniging ..Het Witte Kruis" vierde gisteren te Alkmaar haar 75-Jarlg bestaan. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" ls gisteravond om zes uur uit de Amster damse haven vertrokken Het schlj> brengt ongeveer 1400 emigranten naar Austra lië! die o a In Melbourne en Sydney zullen debarkeren Ter gclecenhe'd van de 65ste ver- Jaardag "an de Nederlandse kunstenaar John RaerickT werd gisteren ln het Ste delijk Museum te Amsterdam pen wand Ingericht met enkele zijner werken. Met een toestel van de Finse Lucht vaart Maatschappij Aero' kwamen gis teren te Schiphol acht Finse Journalisten aan, die een acht-daaes bezoek aan ons land zullen brengen. Dit ts etn tegenbe zoek voor de reis, die een aantal Neder landse journalisten in Mul J1 aan Fin land bracht. De tentoonstelling „Franse beeld houwkunst" in het Gemeentemuseum te Den Haag ls verlengd tot en met 24 Sep tember. BUITENLAND. Dr Walter Bartram. Ud van de chrlstelljk-democratlsche unie. ls met 44 tegen 19 stemmen bij vier onthoudingen tot minister-president van Sleeswijk-Hol- steln gekozen. Tot nu toe hebben zich 1305 Belgi sche vrijwilligers voor Korea gemeld. De premier van Noordr(jn-Westfa- len. Karl Arnold heeft „hl het belang van de openbare orde" voor onbepaalde tijd demonstraties van de „Vrije Duitse Jeugd", het „vredescomlté" en het „Jeugd actiecomité" verboden. Een woordvoerder van „Jehova's ge- tulgen" heeft te Berlin verklaard, dat de Oost-Duitse velllgheldspoht'e ln totaal duizend leden van deze sectie ln de ge vangenis heeft geworpen. De door het Belgische ministerie van openbaar onderwas ingestelde ere raad heeft besloten, dat de Belgische toneelspeler Jan Cammnns voortaan weer overal mag optreden. De gemeenteraad van Charleroi heeft besloten een gedenkteken op te richten ter eie van de prins-regent Ka rei vn'n België als erkentelijkheid voor dc diensten. die hij het land bewezen heeft. 14 personen hebben verwondingen ongelopen ten gevolge van aardschokken, die zich gisteren tegen het aanbreken van de d^g ln Midden-Italië hebben voor gedaan. In de komende 12 maanden zal door bezuiniging op de Franse regerings uitgaven 53 milliard francs minder wor den uitgegeven Er zullen 23 000 ambte naren ontslagen worden. De minister van voorlichting, Gazier, deelde voorts mede. dat ln dezelfde tijd de regeringsinvestering met zes milliard francs zouden worden verminderd. De Franse regering heeft opdracht gegeven tot het bestuderen van de mo gelijkheid van vorming van een Euro pese landbouwpool ln de geest van het plan Schuman inzake fusie der steen- kool- en staalindustrieën. In verband met de rokerige atmos feer van Johannesburg zal de Yale-Co- lumbia-Sterrewacht van Johannesburg worden verplaatst naar Mount Stromlo. nabij Canberra ln Australië De Zwitserse federale raad (het ka binet) heeft Dinsdag besloten alle ac tieve communisten ln het Zwitserse amb tenarencorps te ontslaan. Lager overheidspersoneel, zoals brieven bestellers en spoorwegarbeiders die ac tieve communisten zijn. zullen hun be trekking mogen houden, doch kunnen niet bevorderd worden of verplaatst naar posten waar zij de veiligheid van het land ln gevaar kunnen brengen Door het uitbreken van nieuwe stakingen ln Finland is het aantal sta kers tot 100 000 gestegen Tsjecho-Slowaklje. het enige com munistische land, dat lid is van het In ternationale fonds en de wereldbank, zal niet deelnemen aan de Jaarvergadering van deze Instellingen, die heden te Parijs zal beginnen. Kardinaal De Jong wordt 65 jaar Volgende week hooflt Kardinaal D2 Jong zijn 65ste verjaardag te vieren. Johannes Kardinaal De Jong werd 10 September 1885 te Nes op Ameland geboren. Na zijn opleiding te hebben gehad aan de seminaria te Culemborg en Rysenburg, werd hij tot priester ge wijd. Daarna zette hij te Rome' zijn studies in de theologie en wijsbegeerte voort en promoveerde in 1911 in de eeuwige stad. In Nederland terugge keerd, was hij van 1911 tot 1912 kape laan te Amersfoort. Daarna werd hij in deze stad conrector bij de zusters van Onze Lieve Vrouw. In 1914 werd hij hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan het groot-semina rie „Rijsenburg". In 1931 volgde zün aanstelling tot president van deze in stelling. In .1933 kwam zijn benoeming tot kanunnik-poenitiaris van het metro polian kapittel af en in 1935 die tot titulair aartsbisschop van Rusio en tot coadjutor met recht van opvolging van mgr J H. G, Jansen, de toenmalige aartsbisschop. Na als aartsbisschop van Utrecht te zijn geïntroduceerd, volgde 23 Decem ber 1945 zijn verkiezing tot kardinaal. Van zijn hand verschenen onder meer: Handbeek der kerkgeschiedenis". „Phi- lippus Rovenius en zijn bestuur der Uollandsche missie", „Uit Fneslands katholiek verleden" en talrijke artike len in „Nederlandse Katholieke Stem men", Historisch tijdschriften de Katholieke encyclopedie. Joh. Kardinaal De Jong is Officier in de Orde van Oranje Nassau en Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. BERNSTEIN PREES. CONCERTGEBOUWORKEST. Ncü. publiek heeft een „warm hart". De 32-jarige Amerikaanse dirigent en componist Leonard Bernstein, die Don derdag- en Zaterdagavond in het Am sterdamse Concertgebouw voor de eer ste maal het Concertgebouworkest zal dirigeren heeft gistermiddag voor de pers iets verteld over zijn indrukken van het Concertgebouworkest. Hij had daarvoor de grootste lof Juist na het beeindigen van de tweede repetitie vertelde hij, dat hij bijzonde re bewondering had voor de sectie der tweede violen, „meestal een vergeten deel van een orkest", zo zei hij. Voor het Nederlandse publiek heeft hij grote achting. ..Het luistert echt", zegt hü, „en het heeft een warm hart" Op de beide concerten in de hoofd stad treedt Bernstein ook als solist op en wel met Ravels pianoconcert. Volgende week vertrekt hij naar Frankrijk om daarna, tot midden No vember, in Italië te verblijven. Eenvoudige regeling ver krijging toeristen-deviezen ALLE LANDEN EUR. BETALINGS UNIE UNIFORME REGELING. Sedert 1 Januari j.l. is het mogelijk voor toeristenreizen naar een aantal landen terstond bij een devlezenbank de benodigde deviezen t.e verkrijgen, terwijl op die datum tevens de regeling van kracht werd dat men een jaarmaximum van f. 400.aan reisdeviezen naar eigen keuze over de verschillende landen kon verdelen, rekening houdende met de voor de elk der landen bestaande maxi ma in totaal en per dag Blijkens een door de Nederlandse Bank aan de deviezenbanken en er kende reisbureaux verstrekte alge mene vergunning wordt deze eenvou dige wijze van verkrijgen van reisde viezen met ingang van 15 September a.s. uitgebreid tot alle bij de Europese Bctalingsunie betrokken landen, voor alsnog echter met uitzondering van Zwitserland. Voor al die landen is het maximum per land tevens gelijk getrokken en gebracht op het jaar- maximum van f. 400 aan reisdeviezen. Men kan nu dus volgens de vereenvou digde regeling reisdeviezen verkrijgen voor Noorwegen, Zweden, Denemar ken, Finland. IJsland, Groot-Brittan- nië, Ierland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Portugal, Oostenrijk, Griekenland en Turkije. Verder is enige uitbreiding gegeven aan het verkrijgen van deviezen voor de kosten verbonden aan het reizen per auto. Voor het verkrijgen van dèviezen voor toeristenreizen naar Zwitserland blijft het systeem van loting in afwachting van een definitieve toetreding van Zwit serland tot de Europese Betalingsunie voorshands gehandhaafd. Oefening tot redding van gezonken onderzeeërs VLIEGTUIGEN WISTEN DE PLAATS NAUWKEURIG TE BEPALEN. In de Roompot, de wateren ten Noor den van Noord-Beveland, heeft het on derzeebootwapen der Kon. Marine gis teren een oefening gehouden, welke ten doel had de organisatie te beproeven, welke in werking treedt wanneer on verhoopt een onderzeeboot in de Ne derlandse wateren zou zinken. Omstreeks half tien gistermorgen werd de „Zwaardvis" als vermist opgegeven en onmiddellijk trad het reddingsappa raat in werking Tegen één uur lukte het aan vliegtuigen, toegerust mef Esdie-apparten, waarmede de aanwezig heid van voorwerpen onder water kan worden vastgesteld, de plaats waar de „Zwaardvis" lag te bepalen. Zodra het tij het toeliet, begaf een duider zich naar beneden en enige minuten later het was toen ruim 3 uur! bleek dat de plaatsbepaling zeer nauwkeurig was geweest De oefening kon dientengevolge als volkomen geslaagd worden beschouwd. MINISTER STIKKER NAAR PARIJS EN DE V. S. De Minister .van Buitenlandse Zaken, mr D U. Stikker, is gistermiddag per vliegtuig naar Parijs vertrokken, waar hü enkele dagen zal vertoeven. Morgen zal Minister Stikker zich te Cherbourg inschepen op de .Queen Mary" op weg naar de Verenigde Staten. Naar men weet zal de Minister in Amerika niet alleen optreden als hoofd van de Nederlandse delegatie naar de vüfde zitting van de Verenigde Naties, doch tevens als Minister van Buiten landse Zaken deelnemen aan de 5e zit ting van de Noord-Atlantische Raad. welke op 15 September a.s. te New York aanvangt. INDISCHE HANDELSDELEGATIE NAAR DJAKARTA. Een uit zeven personen bestaande handelsdelegatie uit India is heden naar Djakarta vertrokken. Zü zullen gedu rende vier weken een aantal Zuidoost- aziatisohe landen bezoeken om contac ten te leggen. Universiteit is geen in zich zelf teruggetrokken lichaam REQTOR-MAGNIFICUS HEET EERSTE JAARS WELKOM ALS BURGERS IN CIVITAS. Ruim 500 aankomende studenten van de Leidse Universiteit, die, zoals de rector-magnificus, prof. dr B. A. van Groningen, het uitdrukte, staan op een keerpunt van hun leven", woon den hedenochtend in de Pieterskerk de eerstejaarsbijeenkomst bü, welke al daar was belegd door tie Gezamen lijke Studentenfaculteiten. Alvorens de rector-magnificus het woord tot de cives richtte, sprak de praeses van de Gezamenlüke Studen tenfaculteiten, de heer A. G. M. v d. Eurg, een inleidend woord, waarin h\j de betekenis van deze bijeenkomst: het geven van een uiteenzetting van de Civitas Acaderrücae, uiteenzette. Prof. dr B. A. van Groningen, die er allereerst op wees, dat het menselijk leven, zowel van de individu als de mensheid, in het algemeen is te zien 1 als een lün van keerpunten en wendm- j gen. schetste vervolgens de grote over- I gang van school naar Universiteit. Sprekende over de Universiteit, merkte .spreker op. dat deze geen in zichzelf teruggetrokken lichaam is. Integendeel, zü is één der meest mededeelzame in stituten en werkelükheden, welke onze cultuur kent. Zij geeft wat haar aard en wezen uitmaakt en biedt niets dan gelegenheden en mogeiükheden. Zij c'.rlngt daarbü niets aan anderen op en laat ieder volkomen vrtj. Aan U de taak, aldus spreker, die vrüheid te ge bruiken en Uw plicht te kennen. Hierna weidde prof. dr Van Gronin gen uit over de gelegenheid, weike de Universiteit tot studeren geeft. Is de studie aan de Universiteit enerzijds moeilijk, anderzüds geeft zü de stude renden een groot genot. Na er op gewezen te hebben, dat de studietijd aan een Universiteit valt in de beslissende en veelal ook kritieke periode (18 tot 24 Jaar, waarin de ka raktervorming plaats vindt, wekte hij de eerste jaars op de persoonlijke grondslag in dit leven te zoeken en, waar die al aanwezig is, te bestendi gen. Het is juist de Universiteit, welke volop de gelegenheid tot Innerlijke en uiterlijke vorming biedt. Daarnaast bieden het L.SC. en de V.V.S.L., twee gezelligheidsverenigin- gen met een oude traditie en tal van sub-verenigingen, een goede gelegen heid om zich naast de studie vele vrienden te maken. Tenslotte zette spr. de betekenis en het doel van de Civitas Acaaemicae en het Prytaneum uiteen. Prof. dr Van Groningen riep aan het einde van zün toespraak de eerste jaars een welkom als burgers in haar Civitas toe. In aansluiting hierop las de praeses van de Christen Studentenraad, de heer H D. van Nieukerken, de boodschap van H.K.H. Prinses Wilhelmina voor, welke onze lezers elders in dit nummer vinden afgedrukt. Leids Universiteitsfonds DE BEZETTING VAN HET PAND RAPENBURG 6. Behalve dat het Prytaneum, zoals wjj gisteren meldden, in het voormalige Cadi-gebouw aan het Rapenburg 6 ge vestigd zal worden, heeft het Leids Universiteitsfonds, dat door aankoop eigenaar van het gebouw is geworden, er in toegestemd, dat ook de afdeling Sociologie der Rijksuniversiteit en het Bureau voor Buitenlandse Studenten betrekkingen er ln ondergebraoht zullen worden. Aan de firma Wed. A. van Driel te Koudekerk is gegund het doen van herstellingen en voorzieningen aan het gebouw van het Ned. Legermuseum te dezer stede ten bedrage van f. 19.000.—. De 52-jarige G. S. uit Leiderdorp reed gistermiddag met zün rijwiel met hulpmotor op de hoek Burggravenlaan- Fruinlaan tegen de trottoirband en kwam daarbij ten val. Met een gebro ken rechterbovenarm werd hij door de E.HJD naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR IIET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemene kennis, dat de Inschrijving van leerlingen voor het open baar vervolgonderwijs zal plaats hebben I op Dinsdag 12 en Vrijdag 15 September a s.. des avonds van 1920 uur. i Voor Jongens ln het ecbouw van de School voor Voortgezet Gewoon L.O. aan de Oude Vest 35 en voor meisjes in het schoolgebouw aan dc Breestraat 66 Leerlingen van de vorige cursus moeten zich opnieuw laten Inschrijsen. Nadere Inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs zullen bij de Inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt Het Hoofd der Jongensschool is de heer A. Meijer. Morskade 1. Het Hoofd der meislesschool ls de heer F. J. Riks, Van der Waalsstraat 2. BELGISCHE FILM OVER VAN MEEGEREN In samenwerking met prof. Coremans. Over enkele weken zal een Belgische filmmaatsohappü een 16 mm. documen taire op de markt brengen, die gewijd zal zün aan het geval Van Meegeren- Vermeer. De film is vervaardigd ln nauwe samenwerking met prof dr P 3. Coremans, directeur van het centraal laboratorium van de Belgische musea, die in deze zaak van schildertjen-ver- valsing als voornaamste expert is opge treden voor de Nederlandse justitie. In deze documentaire wordt een beeld gegeven van het physisch en micro- chemisohe onderzoek van prof dr Co remans Ook de persoon van de schil der. zijn werk, zijn psychologie en zijn vervalsingsteohniek worden ln de film behandeld. „CAMERONIA" IN AMSTERDAM GEDEBARKEERD. Hedenmorgen om acht uur begon de debarkatie van de passagiers van het troepentransportsehip .Cameronia", dat gisteravond in de Amsterdamse haven meerde. Aan boord van het schip bevonden zich 164 leden van de Koninklüke Land macht, 11 leden van de Koninklijke Marine, 1045 leden van het voormalige K.N.I.L. met hun gezinnen, waarvan 600 kinderen van 10 dagen tot 16 jaar, enne burgers en een klein gezelschap van de NIWIN. Nog voor het middaguur wtf de debarkatie voltooLd.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2