Noord-Koreanen zetten aanval hefti; g voort WEERBERICHT Dienstplicht verlenging in Frankrijk en België Attlee antwoordt Churchill 89ste Jaargang MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 No. 27092 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Zij boekten enige winst De Noordelijke strijdkrachten hebben vandaag hun offensief tegen de drie hoeken van het front der Verenigde Naties voortgezet. Nadat gisteravond de strijd aan beide zijden door stortregens korte tijd werd onderbroken, begonnen de Noordelijken een zware aanval aan de Zuidkust, drongen op naar Noorde lijke toegangen tot Taegoe en sneden aan de Oostkust de belangrijke weg tussen Pohang en Taegoe af. De enige tegen-aanval van de zijde der verbonden strijdkrachten werd van ochtend gemeld uit de sector van de Amerikaanse tweede divisie en de af deling mariniers in de bocht van de Naktong. Zij rukten 1 tot 1,!> km op ten Zuid-Westen en Noord-Westen van Jongsan. Een hevige regen verhinderde een tweede Amerikaans tegen-offensief, welke de eerste cavaleriedivisie gister avond in het gebied onmiddellijk ten Noorden van Taegoe wilde inzetten. In dit gebied behaalden de Noordelijken gisteren in de buurt van het plaatsje Taboedong een terreinwinst van bijna 3 km. Vanochtend namen de Noordelijken het initiatief en rukten met een bataljon infanterie een ommuurde plaats, 5 km ten Noorden van Taboedong binnen, Ta boedong ligt nog geen 24 km van Tae- goe. Aan de Oostkust maakten de Noorde lijken belangrijke vorderingen in hun opmars van Kigje uit. Zij veroverden Angang-ni, een spoorweg- en wegen knooppunt 16 km ten Westen van Po- hang. Hierdoor sneden zij de vitale bevoorradingsweg af, die voert van Po- hang via Angang-ni en Jongtsjon naar Taegoe. De verdedigers van Pohang de Zuid-Koraanse zesde divisie staan ook van het Noorden uit onder zware druk. Twee Noordelijke divisies hebben hun offensief tegen de haven en het vliegveld, dat 10 km ten Zuid-Westen van Pohang ligt. hervat. Het vliegveld is weken lang voor de verbonden strijd krachten onbruikbaar geweest. De zwaarste aanval echter blijkt die tegen de door de Amerikaanse 25ste divisie verdedigde linie aan de Zuid kust te zijn. De Noordelijken hebben daar hun nieuwe offensief gericht op de Zuidelijke flank van de divisie, die de Zuid-Westelijke toegangsweg naar Masan beschermt. Officieren van de ge heime dienst schatten de aanvallers op ongeveer 28.000 man. Geïnfiltreerde noordelijke groepen waren gisteren tot meer dan 9 km achter de Amerikaanse linies doorgedrongen, waar zij punten bereikten een goed eind ten Oosten van Haman. Reuters correspondent Lionel Hudson seinde gisteravond laat, dat het front ..helemaal door elkaar" lag, waar bij vriend en vijand elkaar zochten in stromende regen en volledige duisternis. Infanterietroepen van de Amerikaanse tweede divisie en mariniers hebben hun tegen-aanval in het gebied van de bocht van de Naktong hervat op het meest critieke punt, daar. waar de Noordelij ken een diepe wig in de linies der VN gedreven hebben. Vanochtend bezetten zij een bruggenhoofd van ongeveer 19 km diep en 32 km breed in het gebied van Jongsan met onderdelen van drie infanteriedivisies en pantsereenheden. De mariniers drongen hen gisteren 1,6 km terug in verbitterde gevechten. Vanochtend hadden de mariniers zich stevig ingegraven op drie met kreupel hout begroeide heuvelkammen. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen zijn vanochtend vroeg van bases op Japan, onder ideale weersomstandigheden, op gestegen. Nader wordt bericht, dat Noordelijke troepen in de sector Tsjang-njong— Jongsan. langs de middenloop van de Naktong. vandaag zijn teruggeweken voor een zware tegen-aanval van de Amerikaanse tweede divisie. Kort berichten van het front vermel den. dat de Amerikanen op enkele plaatsen de rivier bereikt hebben en dat Noordelijke penetraties achter de Amerikaanse linies ver ten Oosten van de rivier waren ..bedwongen'De toe stand wordt nog zeer bewegelijk ge noemd. Een Amerikaanse woordvoerder heelt verklaard, dat de Noordelijken in de afgelopen 36 uur 3000 man verloren hebben. Gisteren zijn de Engelse troepen, die Vijf dagen geleden in Korea aankwamen en hun kamp opsloegen, begonnen naar het front op te trekken. Zij zijn aange sloten bij een formatie der VN, die reeds contact heeft gehad met de Noord- Koreaanse strijdkrachten. DERDE RAPPORT VAN MAC ARTHUR. Generaal Mac Arthur heeft zyn derde rapport over de operaties in Korea, over ae periode van 1 tot 15 Augustus, aan tie V.N. gezonden. In dit rapport zegt hij, dat de legerstrijdkrachten van de V.N nog steeds in de minderheid zijn en dat onverwijld meer hulp gezonden moet worden. Het effect van het optre den der vlootstrijdkrachten is groeiende. De coördinatie tussen de vlooteenheden van de verschillende landen, zoals deze bij Korea aan de dag treedt, is volgens het rapport zonder weerga ln de ge- VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met later plaat selijk weer enige regen of motregen. Matige, tijdelijk vry krachtige wind tus sen Zuid-West en West. Des nachts iets warmer. (Opgemaakt te 10 uur). 5 SEPTEMBER. Zon op: 5.57 uur; onder: 19.20 uur. Maan op: 2234 uur; onder: 1613 uur Hoogwater te Katwijk te 8.34 en 21-04 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's. schiedenis. Ook de V.N.-luchtmacht neemt toe in sterkte en sorteert steeds meer effect, in het bijzonder wat be treft de bombardementstoestellen. Even eens vertoont de propaganda van de V. N. met strooibiljetten en radiouit zendingen steeds meer uitwerking on danks de „communistische terreur* en intimidatie". In de verder gelegen gebieden van Noord-Korea is een grote troepencon centratie bij de grens waargenomen, al dus het rapport „hetgeen mogelijk wijst op recrutering van Koreanen uit Zuid- Oost-Mandsjoerije.". Het aantal gevangen genomen Noord- Koreanen bedroeg in de eerste helft van Augustus 464, het totaal 719. Typhoon teistert Japan GROTE SCHADE EN VELE SLACHTOFFERS. Een krachtige typhoon door de Amerikaanse bezettingsautoriteiten ver sierd met de codenaam „Jane" heeft gisteren in de dichtbevolkte Japanse industriestad Osaka grote verwoestin gen aangericht. Ten minste 38 perso nen kwamen om het leven. 13 anderen worden vermist, meer dan 400 liepen verwondingen op en ettelijke duizenden werden dakloos. De typhoon die een kracht had van 110 mijl per uur, trof ook Kobe en omgeving. Onder het Amerikaanse bezettings leger zijn geen doden en maar 4 licht gewonden gevallen. Spoorweg' en busverbindingen wer den verbreken, gas- en waterleidingen sprongen, lichtmasten knapten als lu cifershoutjes af, de fragiele Japans*e hulzen werden bij honderden wegge blazen en de zee werd opgezweept tot een springvloed die de kust van Hons- joe teisterde. De typhoon raasde eerst over het eiland Shikoku. In Osaka is aan 3.000 personen door de stedelijke autoriteiten voorlopig on derdak en voedsel gegeven. Talrijke vissersschepen, die op zee waren, toen de typhoon de kustwateren tot een springvloed opzweepte, zijn als vermist opgegeven (UP.). ONENIGHEID IN INDIA. Zal Nehroe aftreden? Poersjotamdas Tandon is met 1.306 tegen 1.092 stemmen verkozen tot voor zitter van de „Indische nationale con grespartij. Deze verkiezing wordt beschouwd als een persoonlijke nederlaag voor de minister-president. Pandit Nehroe. en zal, aldus meent men vroeg of laat een aanzienlijke wijziging van de hui dige polit'ek van de regering fen ge volge hebben. Sedert geruime tijd bestaan er ern stige meningsver.sebillen in de „Indische nationale congrespartij", waarvan Pan dit Nehroe en Sardar Patel, vice-nrnis- ter-president leiders zijn. Deze menings verschillen hadden o.m. betrekking op de betrekk ngen met Pakistan. De twee •tegengestelde standpunten werden ver tegenwoordigd door Nehroe en Patel. Tandon nu was de officieuze candidaat van Patel. Pandit Nehroe en Sardar Pa tel konden het niet eens worden over een gemeenschappelijke candidaat, zoals tot nog toe het geval was geweest. Neh roe had zijn misnoegen over de candida- tuar van Tandon niet onder stoelen of banken gestoken en in welingelichte kringen sloot men de mogelijkheid niet uit. dat Nehroe ontslag zou nemen bij de verk ezing van Tandon. Wanneer binnenkort de televisieuit zendingen worden hervat, zullen de eigenaars van televisietoestellen twee nieuwe gezichten te zien krijgen, die voor de aankondiging der programma's zorg dragen. Het zijn de dames A. Vroegop (links) en M. Th. G. Adolfs, twee secretaressen bij Philips. Zij wer den uit enige tientallen candidaten ge kozen. De vroegere omroepsier, Bep Schaefer is als mevrouw SoetersSchaefer naar Zuid-Amerika vertrokken SCHUMAN OVER ZIJN FUSIEPLAN. De Franse minister van buitenlandse zaken. Robert Schuman, heeft ver klaard. dat nog .„belangrijke technische moeilijkheden" overwonnen moeten worden, alvorens het plan-Schuman tot fusie der Europese steenkool- en staal industrieën werkelijkheid wordt. „Voor alles is echter een oplossing te vinden", zo voegde hij er aan toe. In zijn rede, die op een mijnwerkersbijeenkomst te Merlebach werd gehouden, deelde Schu man de mijnwerkers mede, dat uit de bijdragen van de aangesloten landen een fonds gevormd zou worden, met be hulp waarvan arbeiders, wier mijnen of fabrieken gesloten zouden worden als gevolg van de fusie, aan nieuwe werk gelegenheid geholpen zullen worden, zonder dat zij naar elders behoeven te verhuizen. Verder zullen door een stel sel van compensatiefondsen, de salaris- en in de aangesloten landen ln geen BERTHA HERTOGH BLUFT ONDER RECHTSBEVOEGDHEID HOOG GERECHTSHOF. Bertha Hertogh haar pleegmoeder en haar echtgenoot, zijn voor het Hoogge rechtshof te Singapore verschenen, aan gezien de Nederlandse consul-generaal 'eist, dat haar huwelijk wordt ontbon- den- j Er werd een besloten zitting gehouden, waarna beide partijen overeenkwamen, dat Berth3 onder de rechtsbevoegdheid van het Hof zou blijven. De zaak werd tot een nader te bepalen datum, waar op een openbare zitting zal wonden ge houden. verdaagd. irAnlr Jfl maar dat hij een en ander denkt uit te Alleen voor de /eillgneia voeren zonder ingrijpende reorganisatie Onze Pariise correspondent telefo- van de nationale economie ..Vreest geen neer de ons hedenmorgenrantsoenkaar ten, noch terugkeer van Zaterdagmiddag heeft premier Pleven het bureaucratisch dirigisme ln Straatsburg, de symbolische hoofd- De Franse Pers h^ydt zich heden- stad van Europa, bij de opening van de morgen m het. bijzonder met internationale jaarbeurs een redevoe- binnenJandse aspecten van Plevens re- ring gehouden, die in politieke kringen devoerlng, die dooi alle kranten als te Parijs bijzonder veel belangstelling uiterst belangrijk wordt gekenschetst heeft getrokken en in Londen. Washing. Vooral de gematigde bladen vragen ton en vooral Bonn wel met voldoening zich echter af hoe de premier de gigan moet zijn geregistreerd. Dit discours tosche taak we.ke hij op zich heefge- mag men wel de sluitsteen noemen van nomen, volbrengen kan ^ndf Plevens regeringsprogramma, waarvoor pende veranderingen aan brengen m hij de basis onlangs in 2 memoranda Je poUtijCThoudi^fcn.jm vooral ln heeft gelegd. „Grensincident" VOETBALBEKER WAPEN TER VERDEDIGING VAN ONS GRONDGEBIED. De voetbalclub Stormvogels van het grensdorp Siebengewald ge meente Bergen (L> was door het winnen van een tournooi in het bezit gekomen van een zilveren beker. Om deze gebeurtenis fce vereeuwi gen werd het voornemen gemaakt op het terre n van de club enige meters van de Duitse grens, een foto te laten maken. De voetballers stelden zich daar voor op nabij een boom, die de twee landen scheidt. Dit stond, echter een Duits douaneambtenaar blijk baar niet aan. Hij begaf zich vol gens de voetballers op Nederlands gebied en wilde een der spelers mee de grens overtrekken Het gevolg hiervan was een flinke vechtpartij, waarbij zelfs de beker als verdedi gingswapen dienst deed. Dank zij dit wapen gelukte het de Neder landers hun belaagde kameraad vrij te krijgen. Met haastige spoed werd daarna de Duitser de grens over gewerkt. De Nederlandse politie heeft de Britse autoriteiten van het inci dent in kennis gesteld. De voornaamste positieve maatregel, die werd aangekondigd. betrof de dienstplicht, welke de Franse regering, na Londen, Brussel en Washington be sloten heeft van 12 tot 18 maanden uit te breiden, Dientengevolge zal het Franse leger van ca 100.000 man tot een permanente maclit, van 275.000 uit kunnen groeien. Bovendien verklaarde Pleven zich thans officieel bereid Bonn een politie- leger toe te staan. Tijdens de perscon- die direct, na zijn rede werd het sociale klimaat des lands En in dat verband wordt niet verge ten op de smalle parlementaire basis te wijzen, waarop de huidige regering rust, noch op de wassende ontevredenheid, welke thans weer onder de arbeiders valt te constateren. Onder de jongste lichting, die direct bij de voornemens van de regering is betrokken, vieü gisteren iets als een stemming van gelatenheid op. 's Avonds od het caféterras hebben wij enkele van die toekomstige poilu's gesproken. Die verlenging van de diensttijd zal wel no dig zijn, aldus hun oordeel, want de ferentle, gehouden, weigerde de premier echter andere landen doen het ook. En boven- zich over de omvang van deze toekom- dïen wordt er heel wat technische vaar- stige Duitse Weermacht uit te laten. digheid en dus tijd van voorbereiding En ten slotte heeft de minister-presi- I vereist voor de hantering van moderne dent het Franse volk meegedeeld, dat j wapens. Maar niettemin lijkt het ons, geval verlaagd worden. Nivellering zal zo zeide hij Frankrijk een aantal dat de regeling toch ook wel enig oog in opwaartse riohting geschieden. harde jaren in het. vooruitzicht heeft. 1 voor ons persoonlijk lot kon hebben. I Weet u. zo vroeg iemand, dat ons soldij per dag nog steeds 6 cent bedraagt? Wfj wisten het niet maar wij hadden wel iulst in de krant gplezen. dat de Engelse soldaat per dag thans ruim f. 4 verdient. Pleven zeide nog. dat de twintig per manente divisies in Elzas-Lótharingen en in Duitsland gelegerd zouden worden. Alle wettige middelen zouden gebruikt worden tegen de „vijfde colonne". D? re gering zou zich echter niet- tot totali taire maatregelen laten verleiden. Moeilijkheden met Indonesische matrozen op de „Slamat" HANDTASTELIJK OPTREDEN IN- VERBAND MET BETALINGS KWESTIE. Zestien Indonesische bedienden van het Nederlandse vrachtschip „Slamat" zijn door de politic van New Orleans (Amerika) van boord gehaald wegens handtastelijk optreden tegen hun scheepsofficieren. Het m/s Slamat is zonder hen weggevaren. Reeds veertien dagen geleden, toen de Slamat" in New York lag is er on enigheid geweest, omdat deze bedienden geen genoegen namen met de wettelijk voorgeschreven deviezenbepalingen voor alle schepelingen, nJ. dat niet meer dan een derde van de verdiende gage in bui tenlands geld mag worden betaald. Zij wilden ni. hun gehele gage ln dollars ontvangen. De Indones'sche consul te New York is daarop aan boord gekomen en heeft, de mannen op hun onjuiste houding gewezen. Aanvankelijk scheen de-rust weergekeerd, maar eenmaal te New Orleans werden de onredelijke eisen herhaald. Een van de vijf rad draaiers onder. hen. heeft daarbij de eerste officier aangevallen. De zestien bedienden zullen naar hun land worden teruggezonden, maar al Is er dan in New Orleans geen aanklacht tegen hen ingediend, het gebeurde is volgens dn Nederlandse wetgeving muiterij en daar staat gevangenisstraf op. NIEUW BEVEILIGINGSSYSTEEM DER N. S. Den Bosch heeft de primeur. Hedenochtend om kwart over vijf stelde hoofdingenieur J. H. Verstegen, chef van dienst van het seinwezen der Nederlandse Spoorwegen, een voor ons land geheel nieuw beveiligingssysteem, het zogenaamde N.X.-systeem. op het station te Den Bosoh in gebruik. Dit van oorsprong Amerikaanse systeem maakt de vertrouwde seinpa len overbodig, doordat thans, via relais, wissels en seinen volautomatisch wor den bediend. Ook andere Nederlandse stations zullen in de loop der komende jaren van dit beveiligingssysteem wor den voorzien. Palar: „Nieuw-Guinea geen argument tot aanvrage lidmaatschap V.N." Binnenkort „juiste tijdstip" dier aanvrage? De „New York Times'" maakt mel ding van de berichten uit Djakarta, volgens welke Indonesië binnenkort naar het lidmaatschap der Verenigde Naties zou dingen in verband met de verwachting, dat een „derde partij" het geschil-Nieuw-Guinea voor de al gemene vergadering der V. N. zou brengen. Het blad schrijft: „Deze derde par tij werd niet genoemd doch in Den Haag werd de mogelijkheid geop perd. dat de Sovjet-Unie de kwestic- Nieuw-Guinca zou gebruiken in haar huidige campagne om Azië voor zich te winnen door de Westelijke mo gendheden te beschuldigen van uit buiting en koloniale overheersing in het Verre Oosten". Naar aanleiding van bovenstaande heeft Aneta zich om commentaar tot het hoofd van de Indonesische waar nemersdelegatie bij de V.N.. de heer L. N Palar, gewend Deze zeide niets te weten van plannen van de Indonesische Regering in die richting en geloofde niet. dat het gestelde in de „New York Times" juist was. De heer Palar wees er op dat het geschil volgens de bepa lingen van de R.TC.-overeenkomst niet door een van beide partijen voor de V. N. gebracht kon worden, voordat de rechtstreekse onderhandelingen tussen beide nartiien definitief mislukt waren. En zelfs dan zouden de partijen de kwestie slechts aanhangig kunnen ma ken bij de U.N.C.I., die de Veiligheids raad on de hoogte kon stellen. De Sov jet-Unie. die geen partij in het geschil of in de overeenkomst der R.T.C. is, zou natuurlijk in de vergadering der V.N. over Nieuw-Guinea kunnen spre ken indien zij dit wenste. De heer Pa lar zeide. dat de Indonesische delegatie nog steeds op het standpunt staat dat zij te allen tijde om het lidmaatschap der V N. kar. verzoeken doch dat zij on het „jurite tijdstip" wacht. Dit tijd stip zou zijn. wanneer de Indonesische Regering meent, dat een desbetreffend verzc=k niet de internationale spanning vermeerdert hetgeen slechts nadelig zou zijn voor Indonesië zelf en voor de toestand in de wereld in het algemeen. De hoer Palar zeide, dat het hem niet zou verwonderen, wanneer dit tijdstip sDoedig daar zou zijn Hij sloot zelfs niet de mogelijkheid uit, dat dit een kwestie van weken zou zijn. Indien het verzoek dan gunstig ontvangen wordt zou de Indonesische delegatie ten minste aan een deel van de algemene vergadering, die op 19 Septpmber aanvangt en. naar verwacht wordt, tot half December duurt, kun nen deelnemen. De heer Palar herhaalde echter, dat het vr.°jagstuk-Nieiiw-Guinoa< geen rol speelde in de overwegingen van Indonesië ten aanzien van een venroek om toelating en dal in de po- litipk van Indische regering daar omtrent en dus ook in die van de Tn- donesisehp delegatie de laatste tijd geen wijziging gekomen was. LAAT DAROEL ISLAM WAPENEN STREKKEN!" Radio-Indonesië bericht, dat een vroe gere leider van de Daröel Islam in een open brief de leden van deze organisa tie verzocht heeft, de wapenen neer te leggen en met parlementaire middelen voor het bereiken van hun doel, de ves tiging van een Islamietische staat, te c'l rijden. Alle beschuldigingen afgewezen De Britse minister-president, Attlee, heeft Zaterdagavond in een radiorede verklaard, dat de politiek van zyn regering er nimmer op gericht was ge weest, een „ijzeren gordijn" te plaat sen tussen de handel van Oost- met West-Europa. komsten, die reeds voor die datum ge sloten waren Hiervan was mededeling gedaan aan het Lagerhuis door de mi nister van handel, in Februari 1949. Attlee verweet Churchill, dat lijj Groot-Brittannië steeds neerhaalde in zijn redevoeringen, die in het buiten land bekend waren, en dat hjj daar mede het nationale belang schaadde. „In de laatste twintig jaar, aldus Attlee, schijnt Churchill het parlement De levering van machines aan Rus land is het resultaat van een tussen Groot-Brittannlë en Sovjet-Rusland ge sloten overeenkomst „in ons wederzijds zijn rede en dan ziet men hem niet belang", aldus Attlee. 'neer, behalve soms bij het vragenuurtje, „Groot-Brittannië heeft levensmid- tot de volgende gelegenheid" delen en constructiehout in ruil voorTen aanzien van Churchllls critiek op machines en grondstoffen van de ster-1 de regering met betrekking tot haar llngzone ontvangen. Rusland is de ver- houding tegenover het plan-Schuman Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen* Zonder noemenswaardige reactie, be- HH >4erdTeS ttt 2 j«!£naanvaard. Hy komt op als een prima donna, houdt Toch acht mcn de van België ge vraagde inspanning groot o.m. omdat geen enkel Europees land tot nu toe de 24-maanden-dlenst invoerde, waarbij komt, dat België troepen levert voor de zeide Attlee, dat Churchill „heel goed wist, dat Schuman niet meende wat hij zeide toen hij aandrong op het aanvaar den van een bovennationale autoriteit als voorwaarde voor deelneming aan de besprekingen over het plan". Churchill's vrienden hadden later te Straatsburg gepoogd juist die dingen uit het plan verwijderd te krijgen, die de Britse re- bezetting van West-Duitsland. Boven dien zal men de dienstplicht vervroegen tot 19 jaar en de klassen 1945—1949 voor een nieuwe diensttijd van 4 maanden oproepen. Intussen hadden zich tot Zaterdag jl, reeds 1300 Belgische vrijwilligers voor Korea gemeld. Op de Zaterdag gehouden partijraad van de CVP, verklaarde de minister van economische zaken, prof. Coppé. dat pliohtingen van de overeenkomst nage komen en wij komen de onze na." Aldus antwoordde Attlee op de een week tevoren (door de radio uitgezon den) rede van de oppositieleider Chur chill, die had gezegd, dat een Britse staalfabriek machine-werktuigen voor Rusland produceerde voor de fabricage en herstelling van tanks. Attlee zeide, dat wel order was ge geven, het bekend worden van mili taire geheimen aan Russische inspec teurs in Britse fabrieken te voor komen. De Britse exporten naar de Sovjet unie hadden geen schade gedaan aan de voorziening van Engeland zelf of as- - ueu uuur mei iwsiuuu duwc uaiaijun;en dere exporten. Churchill noch zijn col-1 van Hongkong naar Korea te zenden uit Nederland bevorderen, lega's hadden ten tijde van het sluiten „Men had ons verklaard, aldus Attlee.in het kader van de economische mo- van de overeenkomst met Sovjet-Rus- dat een evenwichtige strijdmacht, zoals bilisatie werden al voorzorgsmaatregelen land geprotesteerd. Anderhalf jaar ge- wij aanboden, ook al zou deze noodza-genomenop het ogénblik worden 5% leden waren stappen gedaan om te ver-1 kelijkerwijze later arriveren, van meer mlllioen bonkaarten gedrukt, maar zekeren, dat geen goederen van groot j*iut zou zijn. Pas later kregen wij een zei de minister preventie ls nog geen strategisch belang geëxporteerd zouden verzoek om terstond infanterie te zen- oorlog en bonnen nog geen rantsoene- worden behalve Ingeval van overeen-1 den". I ring.... gering niet had kunnen aanvaarden. Zij j Bslgië's aandeel ln de defensie van waren echter tot de conclusie gekomen Europa gemakkelijk kon worden opge- dat die punten door de auteur van het slorpt in de normale industriële produc- plan als essentieel werden beschouwd j tie van het land. Hij zeide. dat niets de Attlee verweet Churchill, dat hij te- huidige koopkoorts van het publiek wet- veel opging in partijpolitiek. Hij wees tigt Zou de prijsstijging zich echter ac- zijn beschuldiging van de hand, dat de centueren. dan zou de regering de ult- regering kortzichtig gehandeld zou heb- voer van een aantal artikelen remmen ben door niet terstond Britse bataljons j en de invoer van levensmiddelen, o.a. De Friese boeren hebben dit jaar een buitengewoon ri/ke hooioogst, en deze wordt dan ook met alle ten dienste staande middelen zo spoedig mogelijk binnengehaald. Het zoontje van een Makkumse boer en diens vriendjes hebben de bokken ingespannen om zodoende ook een steentje in de hooioogst bij te dragen. Het is hooi von de derde snede, dus van de derde oogst in dit jaar. WRAK GEZONKEN FIREFLY NOG NIET GEBORGEN. De pogingen om de Woensdag j.l. b<j Kijkduin gezonken Firefly van de Ma rine Luchtvaart Dienst te bergen, zijn niet geslaagd. In verband met het min der gunstige weer zijn de pogingen Za terdag gestaakt. Het stoffelijk overschot van de 25-ja- rige piloot W. van de Bom, is nog niet gevonden. NONSTOPVLUCHT MONTREAL- AMSTERDAM. Door KLM-Skymaster. De KLM-Skymaster PH-TEC (Edam) heeft met gezagvoerder Haarman een non-stop vlucht Montreal (Canada» Amsterdam volbracht. Het is waarschijn lijk voor het eerst dat een Skymaster een dergelijk traject zonder tussenlan ding heeft gevlogen. De vlucht duurdè veertien uur en zeven en veertig minuten. SNEL RETOURTJE UIT NEW-YORK. Aan boord van de „Nieuw Amster dam" bevond zich een ongeveer 36-ja- rige verstekeling, de Amsterdamse ar chitect A. Binnen een halfuur na aan komst van het schip te New-York is de verstekeling op de „Noordam" gezet, die naar Rotterdam terugvaart. A. was na het vertrek uit Southampton te voor schijn Stkornen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1