Engeland gaal dienslplichl verhogen Schuman-conferentie in Parijs hervat Australië Malik's laatste dag als voorzitter Y eiliglieidsraad WEERBERICHT Her-export van gaat vrij oorlogsmateriaal uit 89ste Jaargang DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950 No. 27089 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f4,50 per kwartaal: 35 cents per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 DE gisteren gepubliceerde verkla ring van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Spender, laat aan duidelijkheid niets le wensen over. De Australische rege ring staat in alle opzichten afwijzend tegenover de Indonesische eLs van een spoedige inlijving van Nederlands Nieuw Guinea bij de Republiek Indo nesia. Verrassend is dat standpunt in genen dele. Doch het kan uit Neder lands oogpunt stellig geen kwaad, dat dit nog eens nadrukkelijk en op hoog diplomatiek niveau wordt verkondigd. Immers nog slechts 14 dagen geleden, tij de geboorte van de Indonesische Eenheidsstaat, verklaarde president Soekarno nog dat de nationalistische strijd niet als voltooid zou worden be schouwd voordat ook Nederlands Nieuw Guinea daarin zou zijn opgenomen. De president verzuimde daarbij in zijn eis ook het Australische deel van Nieuw- Guinea te betrekken, waarvan de struc tuur van land en volk toch bezwaar lijk zóveel van het Nederlandse gebied kan verschillen, dat daarop de In donesische aanspraken niet van toe passing zouden kunnen zijn. Vermoe delijk liet hij zulks na om redenen van practische politiek HOE het ook zij: vrijwel voor het eerst in de geschiedenis der laat ste Jaren wordt de politiek der Nederlandse regering in Indonesië ge dekt door de Australische visie. In het internationale verband betekent dit een enorme versterking van het Nederland se standpunt, dat totdusverre volkomen werd genegeerd, voorzover het al vol doende duidelijk tot uiting werd ge bracht. Deze steun zou althans voor de eerst komende jaren wel eens van beslissen de betekenis kunnen zijn voor de sta tus van Nieuw Guinea, waarbij het nochtans aanbeveling verdient om zich terdege te realiseren, dat Australië's houding niet wordt bepaald door een toegenomen sympathie voer Nederland cf een verminderde waardering der Republiek Indonesia, doch door het blote eigenbelang. Het is overigens merkwaardig om l moeten vaststellen dat het behoud van Nederlands Nieuw Guinea bui ten het Republikeinse staatsver band in het belang van de Australi sche defensie en als scherm tegen het communistische gevaar, momenteel belangrijker wordt geacht dan vijf jaar geleden het toenmalige gehele Nederlands—Oost-Indische grondge bied! Maar deze simpele constatering ver mag aan de gedane zaken geen andere wending te geven. Merkwaardig is tenslotte ook nog dat de Nederlandse en Australische rege ringen zomede de Nederlandse leden van de gemengde Nieilw-Guinea-com- mlssie met roerende eenstemmigheid tot de conclusie komen, dat Nederlands -Nieuw-Guinea geografisch, etymolo gisch noch in enig ander opzicht tot Indonesië behoort, terwijl de Republi keinse regering en de Indonesische leien dier commissie (ten dele zelfs op grond van hetzelfde onderzoek!) tot "ecies de tegenovergestelde slotsom komen Heet zoiets niet: ,,1'art de grouper les peuples?" 'de kunst cm volkeren te rangschikken) Dit geeft 77.000 man De Britse regering heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de dienstplicht in Engeland zal worden verlengd van 18 maanden tot twee jaar. Tegelijkertijd zijn verhogingen bekend gemaakt van de soldij, van 75% voor miliciens tot 33 1/37o voor adjudanten. De soldij van lager geplaatste officieren zal ook met ongeveer 1/3 verhoogd worden. De dienstplichtmaatregelen zullen in een kort wetsontwerp bij het parlement ingediend worden voor een spoedige be handeling. De maatregelen hebben ten doel tegemoet te komen aan de eisen voor de Britse defensie en voorts meer vrijwilligers aan te trekken voor de on- derbemande gewapende diensten. Dit is de eerste ontwikkeling na het door Att- lee aangekondigd» drie-jarenplan voor de defensie ten bedrage van 3400 mil- lioen pond sterling. Door de verlenging der diensttijd zullen de Britse gewapende machten uitgebreid worden met 77.000 man, hetgeen in het bijzonder zou bijdragen tot de versterking van Britse garni zoenen overzee en het vormen van reserve-formaties in Engeland, De verlengde dienstplicht zal gelden voor hen. die 1 October nog in dienst zijn of later opgeroepen worden. Er zijn geen aanwijzingen over de lengte dei- periode waarin deze maatregelen toege past zullen worden. De regering ver klaart. dat de plannen voor het op bouwen van een voldoend sterk beroeps leger en teleurstellend verloop hadden getoond. Om aan het tekort tegemoet te komen, hadden leger en vloot reeds mannen in dienst gehouden wier ter mijn reeds verliep. Ook .de luchtmacht zou dergelijke stappen móeten doen. ten einde geoefende manschappen in dienst te houden. De verlenging van de dienstplicht zou in het huidige stadium geen belangrijke invloed op de industrie hebben. De dienstplichtigen (m tegenstelling tot het beroepspersoneel) zouden slechts de laatste zes maanden van hun dienst tijd verhoogde soldii genieten. Van bevoegde zijde wordt verklaard., dat de verhoging der soldii jaarlijks 68 millioen pond zou kosten Een aanzien lijk deel zou echter weer naar de staat vloeien als inkomstenbelasting. ATTLEE VOOR DE RADIO. De Britse premier, Attlee, heeft in een radio-toespraak deze maatregelen aan het Britse volk medegedeeld. Hij vermelde de bijzonderheden en richtte zich daarna tot de Britse jeugd met de oproep in de „dienst van het land en de zaak van de wereldvrede" te treden, als afwerend middel tegen agressie. De enige wijze waarop wij onze strijdkrach ten kunnen uitbreiden is de verlenging van de dienstplicht, aldus de premier. Hij gaf toe, dat het Britse levenspeil onvermijdelijk een nadelige invloed zou ondervinden, doordat een groot deel der hulpbronnen van het land besteed wer den aan de defensie Bij het bescher men van de democratie en de Britse levenswijze moeten wij een evenwicht vinden tussen de behoeften der defensie en de eisen voor een economische sta biliteit. Ik ben er zeker van, dat wjj hiervoor kunnen zorgen indien wij ons uiterste best doen, zo voegde Attlee er aan toe LUXEMBURGSE DEFENSIE MAATREGELEN. De Luxemburgse regering heeft me degedeeld, dat in het kader van de uit breiding der verdediging der bij het Atlantisch pact en het pact van Brus sel aangesloten lgnden ook in Luxem burg dergelijke maatregelen zullen worden getroffen. De militaire dienst tijd. laatstelijk een half jaar. wordt w eer op een jaar gebracht, waarna pe riodieke oproepmgen zullen geschieden BRITSE WAARDERING VOOR NED. PARLEMENTAIRE ENQUÊTE COMMISSIE. De Britse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn waardering uitgespro ken voor de conclusies van de Neder landse Parlementaire Enquête-commis sie, die onder leiding van mr L. A. Don ker een onderzoek heeft ingesteld naar de activiteit van de Britse Inlichtingen dienst in oorlog. Een woordvoerder van het Ministerie verklaarde, dat. indien deze zaak niet volledig onderzocht was, mogelijk veel kwaad aan de Nederlands- Britse betrekkingen toegebracht zou zijn. CEYLONSE VISSERSVLOOT OVERVALLEN DOOR ORKAAN. Van de 1.500 in kano's uitgevaren Ceylonse vissers, die Maandagavond tioor een hevige moessonstoim werden overvallen, worden er 93 vermist. De kanovloot bevond zich aan de Westkust van het eiland. Tot dusver is van officiële zijde slechts melding gemaakt van twee do den. De autoriteiten geloven, dat het merendeel van de vermisten naar ver si gelegen schuilplaatsen aan de kust. wellicht tot in Zuid-India toe, is afge geven. Vliegtuigen van de RAF, geassisteerd do-u vliegtuigen van India en Ceylon Weken naar afgedwaalde boten. Veie overlevenden werden vastge klampt aan vlotten en onder een ver engende zon, aangetroffen. Canadese spoorstaking geëindigd De spoorwegstaking in Canada, die r.egen dozen heeft geduurd, is gister- a vend hoor de vakverenigingen af ge- last. Heoenochtend reden de treinen weer. De werkhervatting is door de vakver en igingsle: dors bevolen, nadat het par lement een riooawet had aangenamer., waarbij de stakers worden verplicht weer aan het werk te gaan. OOK HET BELGISCHE LEGER KRIJGT WAPENS MEE NAAR HUIS. Volgens een plan. dat naar men ver wacht m de loop van deze week zal worden bekend gemaakt, zullen Belgi sche dienstplichtigen hun uniformen, uitrusting en draagbare wapenen mee naar huls mogen nemen na afloop van hun opleiding. Het schema zal een snellere mobili satie in geval van oorlog mogelijk ma ken en deel uitmaken van een algeme ne militaire reorganisatie, teneinde Bel gië in staat te stellen een doeltreffen der bijdrage te leveren tot de West- Europese verdediging. Volgens het nieuwe plan, zullen de dienstplichtigen kunnen worden opgeroepen voor her halingsoefeningen. NIEUWE AMERIKAANSE LENING AAN JOEGO-SLAVIË De V. S. hebben besloten een nieuwe lening, ten bedrage van vijftien millioen dollar aan Joego—Slavië te verstrekken, j aldus heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson. op een persconferentie medegedeeld. Joego-Slavië heeft in het afgelopen I jaar reeds twee leningen, elk van 20 J millioen dollar, verkregen. Acheson deelde mede. dat de export- I import bank de lening had goedgekeurd In zes a zeven weken hoopt men eerste fase te voltooien (Van onze Parijse correspondent). Vandaag wordt te Parijs de confe rentie hervat tussen de zes landen, die de principes van het Schuman-plan onderschreven hebben en binnen zes a zeven weken hopen de gedelegeerden de eerste fase van hun arbeid te kun nen voltooien: te weten de redactie van hun gezamenlijk rapport. In het eebouw van het Franse mo- dernisatieplan, waar de economische terhnici bijeenkomen, betoonde men zich voldaan over de tot dusver bereikte resultaten en hoopvol ten aanzien der perspectieven. De uitstekende ontvanest, die Straatsburg het Schuman-plan be reid heeft, bleek in hoge mate stimu lerend on het optimisme van Jean Mon- net en zijn naaste medewerkers gewerkt te hebben. Van een compromis tussen het Franse en het Engelse ontwens, waarvan Mac-Millan de promotor is, kon, zo werd ons te kennen zegeven. dan ook geen sprake zijn. omdat het volgens de Fransen essentiële princine van het boven-nationale orgaan, dat door de zes landen onderschreven werd, in het Britse nlan iuist is geëlimineerd. Met dat orgaan, zo merkte men op, staat of valt natuurlijk het hele Schu man-plan. Hoe ver men nu precies gevorderd is? Wel. de experts staan od het punt de mondelinge overeenkomsten definitief zwart op wit te stellen. Sedert de 12de zijn de delegaties weer met hun rege ringen in overleg getreden en de alge méne indruk is, dat zich bij die rugge spraak geen onaangename verrassingen hebben voorgedaan. Het rapport, dat thans op wordt gesteld, zal een 80 pa gina's omvatten waarvan ongeveer de helft, de algemene richtlijnen zal om schrijven. en de rest aan diverse pun ten wordt gewijd. De vrazen van juri dische en staathuishoudkundige aard zijn voor het merendeel thans opgelost. Zo is men het eens geworden over de aanvankelijke en latere bevoegdheden van het bovennationale orgaan, de zeg genschap, die de ministers voorlopig toe zal worden gezegd, over de parlemen taire controle en over een hof van be roep. Ook werden de begrippen „staal" en „steenkool" en „ijzer" gedefinieerd en tenslotte is men accoord geraakt over de financiering van de pool. Niettemin blijft nog een aantal vra gen te onderzoeken, zoals in het bij zonder loon- en prijskwesties. In prin cipe zijn alle landen het er over eens, dat het levensniveau der arbeiders ver hoogd dient te worden door middel v!m het Schuman-plan, doch over de concrete uitwerking van dat principe deden zich natuurlijk de verschillende politieke zienswijzen nog wei gelden. Evenmin is men het nog eens over de lengte van de periode, die men als over- gangsstadium omschreven heeft. Naast de punten, die reeds tot een overeenkomst hebben geleid, schijnen deze problemen echter van minder es sentieel belang en in elk geval is het ondenkbaar, dat op dit gebied nog ob stakels liggen, waarop het plan kan stranden. Of Londen, nu of later, nog te be keren valt? Men wenste zich officieel over die vraag niet uit te laten. Doch zeker is, dat Frankrijk en de vijf lan den, die zijn voorbeeld volgden, reso luut besloten hebben hun voornemens in daden om te zetten. Deze F4U Corsair van de Amerikaanse I Marine verlaat een Amerikaans vlieg- dekschip, dat in de Koreaanse wateren vaart, voor een aanval op Noord- Koreaanse stellingen. TURKIJE CONTRA BULGARIJE. De Turkse regering heeft de Bulgaar se nota van 10 Augustus van de hand gewezen, waarin Bulgarije voorstelt 250.000 Turken in Bulgarije binnen drie maanden te repatriëren. In het Turkse antwoord wordt gezegd, dat Turkije de kwestie voor de Verenigde Naties zou brengen, indien Bulgarije op deze tijds limiet bleef staan. In zo korte tijd kon den onmogelijk zoveel personen overge bracht worden. In de nota wordt verder gezegd, dat het „slechts natuurlijk" zou zijn, in dien Turkije maatregelen trof om het binnenkomen van personen, „die opvat tingen hebben, welke dodelijke schade aan de Turkse staat kunnen toebren- ren te verhinderen. ENKELE BUIEN. De Bilt verwacht tot 'morgenavond. Wisselende bewolking met enkele re- of onweersbuien. Aanvankelijk *e:nig wind, later meest matige wind, ^aaiend naar richtingen tussen Noord en'West. Weinig verandering in tempe ruur. (Opgemaakt te 10 uur). 1 September. Zon op: 5.50 uur; onder: 19 29 uur. Maan op: 20.44 uur: onder: 11.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.59 en 18.19 uur. öit nummer bestaat uit zes pagina's. Nog een beschuldiging tegen Griekenland Van het front in Korea is weinig nieuws. Bij Pohang wordt nog hevig gevochten Overigens was het vrij rustig. Het aantal Noord-Koreaanse krijgs gevangenen is kortgeleden sterk toe genomen. 15 Augustus waren er 573 Noordelijke krijgsgevangenen, doch 28 Augustus 1577. Onder de Noord-Koreanen wordteen toenemend streven waargenomen om de Geneefse bepalingen na te komen. Na dat aanvankelijk goed-gedocumenteerde berichten waren ontvangen over wrede behandeling van Amerikaanse krijgsge vangenen hebben de Noord-Koreanen verleden week de eerste lijst van 50 zich in hun handen bevindende Ame rikanen aan het Internationale Rode Kruis doen toekomen. VERKLARING VAN ACHESON. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de V S. geen agressieve bedoelin gen hebben ten aanzien van het vaste land van China of Formosa Hij waar schuwde de Chinese communisten ech ter, dat het een daad van agressie zou betekenen, indien iemand zich bij de Noord-Koreanen zou aansluiten. Acheson zei. dat de V. N moeten be slissen, of haar strijdkrachten de 38ste breedtegraad moeten overschrijden Acheson verklaarde, dat de V S. in woord en daad hun uiterste best doen om de Chinese communisten er van af te houden verwikkeld te raken in de Koreaanse strijd. UIT DE VEILIGHEIDSRAAD. De Sovjet-unie heeft de Veiligheids raad verzocht een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen van toene mend terrorisme en massa-terecht stellingen in Griekenland. De voorzitter van de Raad Jakob Malik, heeft de volgende agenda voor heden voorgesteld: 1 Aanvaarding van de agenda: 2 de Koreaanse kwestie: 3. de kwestie-For- mosa; 4. de beschuldiging der Chinese communisten, dat de Amerikanen bom bardementen hebben uitgevoerd in Mandsjoerije (Deze beschuldiging is herhaald!); 5 het voortdurende terro risme en de massa-terechtstellingen in Griekenland. Zoals bekend, is Malik heden voor het laatst voorzitter. Malik baseert de klacht ten aanzien van Griekenland op inlichtingen, ont vangen van het hoofdbestuur der Sov- jet-russische vakve-enigingen. Verwan ten van 2877 Grieken, „wier enige mis daad was. dat zij tegen de reactie stre den voor een onafhankelijk, democra- I tisch en vril Griekenland", hadden een beroep gedaan op minister-president Stalin om „de levens te redden van de vaderlanders, die ter dood waren ver- oordeeld". Verder stonden thans 118 Griekse vakverenigingsleiders terecht wegens hulpverlening in de zaak van de werkende klasse" aldus deze inllch- tlng der vakverenigingen Deze politieke gevangenen zouden aan tuberculose leiden en gedeporteerd zijn naar „ver- laten eilanden in de Middellandse Zee en daar tot de marteldood veroordeeld '/ijn Volgens een woordvoerder van de j Griekse dieiegati» bij de V N staan in Griekenland .verschillende" personen terecht wegens ondermijnende, commu- I nistische activiteit. Hij ontkende ech- j ter. dat zij een onmenselijke behande ling ondergaan. In kringen, die nauw contact met de i Sovjet-missie te Lake Success hebben. SCHANDELIJKE DIERENMISHANDELING! De Roermondse politierechter ver oordeelde de 19-jarige landbouwer B. tot 2 dagen hechtenis en 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. B. had op 22 Juni j.l. een paard, waarvan de manen geknipt moesten worden, met de tong vastgebonden aan een paal bij de hoefsmid, omdat het dier zo onrustig was. Het paard werd hierdoor nog veel nerveuzer en ging rukken, waardoor het zich een stuk van de tong ter lengte van 15 cm. afscheur de Onder vreselijke pijnen moest het paard worden afgemaakt. De Officier van Justitie, die zeide dat over deze mishandeling hem verontwaardige brie ven uit vele delen van het land hadden bereikt, hekelde fel de ruwheid waar mee dikwijls met dieren wordt omge sprongen en eiste f. 75 sub' 25 dagen en 4 maanden voorwaardelijk. FIREFLY-PILOOT WAS WILLEM VAN DE BORN. De piloot van de gisteren bij Kijkduin verongelukte Firefly is de ongehuwde leerling on derofficier-vlieger, matroos le klasse Willem van de Born, geboren 19 September 1924, wonende te Huizen (N.H Hij trad 3 Mei 1948 in dienst van de Marine. D» „President Jan Leis" Is thans be zig met het leggen van een boei op de plaats waar het wrak gezonken is. Van de piloot heeft men nog geen spoor gevonden. wordt verklaard, dat men een zeer ster ke Sovjet-delegatie naar de algemene vergadering der V. N. verwacht. Naar verwacht wordt zal Wysjinsky, de Sov jet-minister van buitenlandse zaken, de delegatie leiden met Gromyko als plaatsvervanger Gromyko is drie jaar lang hoofd van de Sovjet-delegatie ge weest. Alle Sovjet-satellieten hebben thans protest-nota's tot de V. N. gericht over terroristisch optreden der V. N.-vlieg tuigen in Korea. Op het ogenblik is de A.N.W.B. bezig langs de verkeerswegen ongeveer 400 blauwe borden met wit binnenvier- kant, waarin een telefoonhoorn is af gebeeld, te plaatsen. Dit zijn de onlangs in Genève ontwor pen internationale borden, welke een telefoonpost" duiden. Het groot ste deel dezer borden staat bij Rode Kruis-posten, andere weer bij wonin gen van particulieren. Weggebruikers weten nu, dat zij bij deze accessen telefonisch hulp kunnen inroepen. AMERIKAANSE RADIO'S VOOR „CRITIEKE GEBIEDEN". Te Washington is medegedeeld, dat Amerika het plan heeft 200 000 ont vangtoestellen voor de korte en de mid den" golf te verspreiden over de „cri- tieke gebieden" van de wereld, als on derdeel van de Amerikaanse propagan- da-oorlog. Naar Oost-Europese landen zullen 50 000 toestellen gezonden wor den en „gegeven, verkocht of verhuurd' worden aan „sleutelpersonen en organi saties", die de programma's van de ..stem van Amerika" mondeling zullen verspreiden Het Huis van Afgevaardig den heeft reeds de som van 2 360.000 dollar toegewezen voor de koop en de verdeling de- toestellen, die. naar men hoopt, voor 15 dollar gefabriceerd kun nen worden Functionnarissen van „de •'tem van Amerika" zijn van mening, dat door bovengenoemde maatregel zo wel grote groepen in de communistische landen als leidende personen in andere delen van de wereld bereikt zullen kun nen worden. Men liet zich er niet over uit hoe de toesnellen naar de Oost- En ropese landen gebracht zouden wor den. Ook Amerika schuldig (Van onze Londense correspondent). Dat de leverantie van oorlogspoten tieel aan de Russen niet uitsluitend een kwestie is van Engelse nalatigheid, be wijst het feit dat zoals gisteren be kend werd door Amerika gefinan cierde fabrieken in West Duitsland ma chine-gereedschappen verkopen aan Sovjet-satellieten en zulks met toe stemming van Amerikaanse militaire autoriteiten. Dank zij de actie van Churchill zal nu daarvoor waarschijnlijk ook een stokje worden gestoken. Ontdekt is, dat een complete Duitse staalfabriek uit West-Duitsland naar Hongarije is ver huisd! Intussen blijkt Engeland een belangrijke hoeveelheid molybdenum, een zeldzaam meu-i.u logsproductie dient, naar Rusland te zenden, dank zij de omstandigheid, dat er een lek in de exportreglementen be staat. Het genoemde materiaal, genoeg om driehonderd tanks te versterken, was per schip van Amerika naar En geland gezonden. Hoewel de regering wist dat bet oorlogsmateriaal was, kon niets verhinderen, dat bet naar de Sov jet-Unie werd doorgezonden, omdat bet exportverbod van bepaalde artikelen zoals molybdenum niet geldt voor ge- importeerde goederen, welke cpnieuw 2eexportserd worden. Op 1 Juli ging het molybdenum met het Russische vrachtschip Belo-Octrov naar de Sovjet-Unie. dus na het uit breker. van bet Koreaanse conflict D? Amerikaanse exporteurs hadden aan de douane verklaard, dat de zen- ding niet naar Rusland zou gaan. Ex I wordt thans onderzocht of er een „mls- 1 verstand" in het spel is. De Engelse regering overweegt thans uitbreiding van het export-verbod tot transitgce- deren. Dat ae „rode handel lokt" om met wijlen collega Knickerbocker te spreken, blijkt ook uit het feit, dat de export van rubber uit Malakka naar Rusland in Juli driemaal zoveel be droeg als in Juni. Het zal niet eenvou dig zijn, de structuur van het Interna tionale handelsverkeer te veranderen, maar na Churchllls alarmsignaal zal radicaal :ngrijpen in deze toestand on vermijdelijk zijn. De directeuren van „Craven Bro thers", de Britse firma die machine- werktuigen maakt voor de Sovjet-Unie, en waarep door Churchill in zijn rede van Zaterdag j.l. werd gedoeld, hebben aangedrongen op stopzetting van de verlenging van uitvoervergunningen voor machine-werktuigen naar de Sov jet-Unie en de onder haar invloed staande landen. Amerikaanse republikeinse senatoren be:-:cn Engeland beschulü.gd van het verschepen van oorlogsuur,^rillen naar de Sovjet-Unie en baar bondgenoten. Zij verzochten om stopzetting van der- gelijk:- leveranties en drongen er bij het congres op aan. dai onmiddellijk maatregelen worden eenomen tegen elfc '.ano van 'net plan Marshall, dat oor- Iwgam.-u^rio'.en naar q? Sovjet-Unl# verscheept.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1