Willemstad's eeuwenoude kerk door brand verwoest Toren stortte in loeiende vuurzee Sovjet inspecteurs wonen in vriendelijke Londense buurt WEK DE GAL EN UW LEVER OP Dr. Leidekker Radio-programma WOENSDAG 30 AUGUSTUS De uit de jaren 15961609 daterende koepelkerk te Willemstad, het eerste kerkgebouw In ons land, dat voor de Protestantse eredienst gebruikt werd, is gisteravond door brand totaal verwoest. Naar vermoed wordt is de oorzaak het onverantwoordelijk gebruik van een soldeerbout bij een kleine dakreparatie. De gehele inventaris, waarbij de fraai gebeeldhouwde preekstoel, schepen- en officiersbanken, orgel en lichtkroon, die alle, evenals de kerk zelf, op de momumentenlijst voorkwamen, ging verloren. De schade wordt op een millloen gulden geschat. Een millioen schade De brand brak om vijf uur uit op de bovenste zolder. Door de felle wind werd bet vuur in weinige minuten aangewak kerd tot een niet te blussen vuurzee. De brandweer uit Willemstad kreeg versterking van de brandweren uit Breda, Roosendaal, Fijnaart en Klun- dert en met niet minder dan 25 stralen werd het blussingswerk verrloht. Des ondanks kon niets gered worden. Om ongeveer zes uur stortte de toren met twee klokken in de loeiende vuur zee. Pas om half tien konden twee brandweren, die van Breda en Fijnaart. inrukken. Het. duurde echter nog tot halftwaalf, voordat de nog in actie ge bleven brandweren grotendeels in kon den rukken. Van de prachtige historische kerk zijn practisch alleen de omtrekmuren ge spaard gebleven. De kerk werd in de oorlog zwaar be schadigd. Onlangs zijn de restauratie werkzaamheden, die twee jaar geduurd hebben, gereed gekomen. O a. zijn er zeer veel nieuwe zeer fraaie glas-in- lood ram eft gekomen. Op 7 September a.s. zou de kerk officieel in gebruik worden genomen. Aan de goten moest echter nog een en ander gebeuren en de loodgieter, die met de desbetreffende werkzaam- DAVIES BEZOCHT TITO. Ernest Davies, Brits onder-minister voor Buitenlandse Zaken, die een reis gemaakt heeft, waarop hy onder meer Griekenland, Joego-Slavië en Italië heeft bezocht-, heeft een bezoek van drie uur aan maarschalk Tito gebracht, Davies verklaarde, dat zijn bezoek van drie dagen aan Joego-Slavië hem de overtuiging had geschonken, dat dit een land met een toekomst was. Zijn gehele reis was succesvol geweest. Het doel was geweest de banden met ver schillende landen aan te halen en za ken van wederzijds belang te bespreken In diplomatieke kringen is men van mening, dat een verbetering der be trekkingen tussen Joego-Slavié en het Westen een resultaat van het bezoek zouden kunnen zijn. Davies zal ook een bezoek aan Oosten rijk brengen en aan het einde van de week, na een tocht door de Britse zone van Oostenrijk, naar Engeland terugke ren. 15 SEPTEMBER BIJEENKOMST VAN MINISTERS VAN ATLANTISCHE PACT. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de ministers van Buitenlandse Za ken van de twaalf bij het Noordatlan- tische verdrag aangesloten landen op 15 September, voor de opening van de algemene vergadering der V.N. te New York bijeen zullen komen. De bijeenkomst wordt gehouden na de conferentie der drie ministers van Engeland, Frankrijk en de V.S. heden belast was, heeft gisteren nog aan de kerk gewerkt. Kerkvoogdij en kerkeraad hebben gisteravond nog een vergadering be legd, te za-men met het gemeentebestuur, om de herbouw van het kerkgebouw te bespreken. Een comité van actie werd gevormd onder voorzit terschap van de burgemeester van Willemstad Het ligt in de bedoeling, een grootscheepse lan delijke hulpactie te organiseren om de nodige gelden voor de herbouw in te zamelen. Het gebouw was voor een veel lager bedrag dan een millioen verze kerd. Giften voor de herbouw kunnen gestort worden op postrekening 296436 ten name van de secretaris-ontvanger der Ned. Hen'. Kerk te Willemstad, Post Oudemolen. Verscherpte actie tegen het communisme in V. St. EEN DIRECTE DREIGING. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp aange nomen, dat algemene verscherping van de wetten mzake spionnage, sabotage en onaermjjnende activiteit beoogt cn het verstrekken van verschillende ge gevens dooi de communistische partij verplicht s'-elt. Dit door de commissie tegen on-Amerikaanse activiteit voor gestelde wetsontwerp gaat thans naai de Senaat. In een bij het wetsontwerp gevoegde verklaring deelde deze commssie mee, dat hair na een zich over 10 jaar uit strekkend onderzoek was gebleken". 1. Dat de communistische beweging in de VB. van het buitenland uitgebreid wordt. 2. Dat het uiteindelijk doel dezer partij de omverwerping van Amerikaanse instellingen is ten gunste van een communistische totalitaire dictatuur. 3. Dat deze partij geheime samenaweer- dersmethoden te baat zou nemen. 4. Dat haar optreden een onmiddellijke en machtige dreiging voor de veilig heid der V.S. vormt. Wordt deze wet uiteindelijk van kraoht, dan zonden communisten geen ambten meer mógen vervullen in de regering of op militair gebied. Wat is oorlogsmateriaal? (Van onze Londense correspondent) De kwestie van het technische ge reedschap, dat. een Engelse firma- nu al jaar en dag naar Rusland zendt, houdt vanzelfsprekend de gemoederen bezig, sinds Churchill tegen deze leveringen, die ondanks de oorlog in Korea door gingen, geprotesteerd heeft. Er zijn in het verleden vaak boze woorden ge richt tot het adres der wapenfabrikan ten, die een bloedige internationale vormden en zich er niet aan stoorden, of ze aan vriend of vijand leverden en vaak conflicten opstookten om er geld aan te verdienen. Nu doet zich het geval voor, -dat de fabrikant zelf zich ongerust maakte over deze zendingen, de regering vroeg of hij kon doorgaan en toen hij geen duidelijk antwoord kreeg. Churchill onder de arm heeft genomen. Vast staat, dat de stroom technisch gereedschap, waaraan blijkens offici ële verklaringen in Engeland zelf een tekort heerst, naar Rusland dit jaar viermaal zo groot is als in dezelfde periode van 1949... Zelfs wordt ver wacht dat deze export, waarvoor twee jaar geleden contracten werden aan gegaan, nog zal toenemen. De rege ring besloot echter op 8 Juli de le vering naar het Oosten stop te zetten in verband met Korea, maar het was blijkbaar niet mogelijk de uitvoering van de lopende orders te verbieden, welke thans een waarlijk record be tekenen. Een aanzienlijk deel van hetgeen naar het Oostelijk bloc- gezonden wordt, is geen oorlogspotentieel, althans nog niet, want dezaak wordt opnieuw in ogenschouw genomen. De indruk heerst echter, dat. men in deze laks is geweest. Er wordt aan herinnerd, dat Churohills beschuldiging vaag is en dat men nog niet over de juiste feiten beschikt. Toen in 1947 de handelsovereenkomst met de Russen tot stand kwam, werd deze door alle partijen toegejuicht als een be langrijke bijdrage tot de wederopbouw en van de wereldvrede. De Russen wa ren hoofdzakelijk geïnteresseerd in technische leveranties om hun indus trieën weer op gang te brengen. Zij kochten vooral smalspoor. Engeland had de meest dringende behoefte aan graan, hout en zuivel. Alvorens in te grijpen, zal nu moeten worden nagegaan in hoeverre Engeland wezenlijk tot het Russische oorlogspotentieel bijdraagt. In elk geval zullen de Engelsen thans wel onder sterkere Amerikaanse druk gezet worden om leveranties, die ge vaar opleveren voor de veiligheid van het Westen, stop te zetten. In een moderne oorlog zyn er echter weinig goederen, welke niet op een of andere wijze tot de oorlogsvoering bijdragen. Daarom is het eigenlijke, door Churchill aangeroerd, probleem de volledige stopzetting van de han del met de Russen en satellieten. Hoe zit het met de rubber en tin uit Malakka, welke in grote hoeveelheden naa-r Rusland gaan, terwijl Britse sol daten al jarenlang tegen guerilla's strij den, die door de Sovjets of hun bond genoten van materiaal voorzien wor den? Inmiddels ligt er een zending ge reedschappen in de fabrieken van Cra ven Bros te Stockport gereed voor in spectie door de Russen, maar de direc tie wacht op de beslissing der regering alvorens het Russische gezelschap uit te nodigen. Sommige werktuigen kun nen volgens de firma gebruikt worden voor het maken van scheepsmotoren. De directie beweert, dat het departe ment van handel van deze dingen geen verstand heeft, Een firma te Leeds, wel ke dieselmotoren maakt, is ook al eens door de Russen geïnspecteerd. De Sov jet-regering stuurt steeds andere perso nen om te voorkomen, dat zij op te goede voet met de Engelse ondernemin gen komen te staan. In een der mooie buitenwijken van Londen woont Nikolai Andrienko, die het toezicht heeft op de Russische fa- brieksinspecteurs, die in dezelfde buurt met hun gezinnen wonen. Zij houden van taibak en lezen meest vakbladen. Dat is het enige wat men van hen weet. Officiële mededeling inzake Nieuw-Guinea Van officiële zijde wordt medege deeld: „Ter voorkoming van het verder post vatten van onjuiste meningen op dit punt, zij verklaard, dat de Neder landse regering nimmer beloofd heeft het geschil met betrekking tot Ne derlands Nieuw-Guinea op te lossen buiten inmenging van derden. Desbetreffende berichten zijn volko men uit de lucht gegrepen." Generaal Ganeval Groot-Officier Oranje-Nassau De Franse milita re commandant van Berlijn, generaal Jean Ganeval, is be noemd t-ot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau, De versierselen be horende bij deze orde werden hem gis termorgen door het hoofd der militaire missie bij de geallieerde bestuursraad, vice-admiraal J. M. de B-ooy, uitgereikt. GROTE HAGELSCIIADE ROND G ROES SEN. Voor duizenden guldens schade. Zaterdag heeft- een zware hagelbui de omgeving van Groessen, gemeente Dui ven bij Doetinchem, geteisterd. Ook in de gemeente Bemmel en Gendt werd schade aangericht. Circa 200 tulndersbedrijven zijn getroffen en vele boomgaarden hebben schade opge lopen, niet alleen aan de vruchten, maar ook in vele gevallen aan de bo men zelf. Sommige fruitkwekerijen en kleine tulndersbedrijven zyn zelfs voor 100 vernietigd. De totale schade loopt in de duizen den. Naar einde Canadese spoorwegstaking Het Canadese Huis van Afgevaardig den heeft in eerste lezing een wetsont werp behandeld ter beëindiging van de Canadese spoorwegstaking. De tekst van het ontwerp werd niet gepubliceerd. Bij de tweede lezing werden enkele bijzonderheden van dit wetsontwerp be kend: de spoorwegen en de vakbonden moeten binnen 48 uur na het aannemen van deze wet het werk hervatten. Han gende een uiteindelijke regeling van het geschil zullen de arbeiders een voorlo- p ge loonsverhoging van vier dollarcent per uur ontvangen. Indien de spoorwe gen en de vakbonden niet binnen 15 da gen zelf hun geschillen regelen, zal de regering een bemiddelaar aanwijzen. De werknemers wordt gegarandeerd, dat niemand vegers het in staking gaan ontslagen zal voiaen Vakverenigingsleiders hebben van nacht- op een besloten vergadering ver klaard, dat de staking niet zal worden opgeheven voordat het wetsontwerp wet wordt. Zij zijn teleurgesteld over d= in het wetsontwerp geno-emde voorwaar den en vooral over het feit, dat de ar beidsweek niet op 40 uren is gebracht een der voornaamste eisen van de vakverenigingen. ADVERTENTIE U zult 's morgens ..kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederfL U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPTL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. FEUILLETON DE DOOD VAN Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 31) De Van Miereveldt-straat is een stille straat. De huizen zijn alle gelijk en hebben in het daglicht iets eentonigs. (Maar nu is het nacht. De enkele straat lantaarn vermag het donkere huizen blok niet van zijn massale indruk te ontdoen. Het is één donker vlak, ge projecteerd tegen de hemel. Alleen aan het einde van de straat brandt nog een licht. De meeste mensen zyn al naar bed. Wat zal men zo laat op doen in de donkere Novembernacht? Een voudige mensen slapen. Misschien komen we nog voor ver rassingen te staan. Als Zopanje in de vestibule van het huis op de Prinsen singel staat en zijn jas uitdoet, hoort hij boven gerucht. Het geluid komt van zijn kamer. Mevrouw Van Hem kan het niet zijn. Die gaat 's avonds cm halfelf naar bed. Als vrouw van de klok maakt ze het geen avond later. Er moet iemand op zijn kamer zijn. De verrassing misschien? Eerder een in breker. Zopanje pakt zijn revolver en sluipt naar boven. Zo zacht kan hij echter niet zijn, of de man die zich op zijn kamer ophoudt, heeft hem ge hoord. Op de overloop verschijnt een grote, athletische figuur, een man met blauwe ogen. Het is Wim Esman, de amanuensis. Dag inspecteur, zegt hij heel on schuldig. Goedenavond Esman, groet Zo panje, Hij heeft de revolver vlug in zijn jaszak gedaan doch laat deze voorlopig niet los. Is Esman de tegen- party? Wat moet hij anders 's avonds zo laat op zijn kamer? Hoe kom je hier? vraagt hij streng. Mevrouw Van Hem liet me binnen. Ik zei, dat ik U een belangrijke mede deling had te doen. Daarom mocht ik op U wachten. Mevrouw kent me wel, voegt hij er aan toe, alsof dat als een verontschuldiging - kan gelden. Hm. Lang gewacht? Een uur zowat. Zopanje trekt zijn jas niet uit! Laten we maar naar binnen gaan, «egt hy, terwijl hij de kamerdeur opent. Esman gaat hem voor naar binnen. Sigaret? Graag inspecteur. Esman neemt voorzichtig een sigaret uit de koker en steekt haar met een onhandig gebaar op. Intussen heeft Zopanje vast kunnen stellen, dat de amanuensis niet gesnuf feld heeft. Hij heeft daar en zeer scherp ©og voor. Ia de eerste plaats dit, Esman, zegt hij, als ze eenmaal gezeten zijn. Waarom was je niet op school van daag? Meneer Van Bemmelen was ver schrikkelijk boos, dat je weg durfde te blijven. Iemand als jü kunt niet ziek zijn volgens hem. Esman glimlacht bij dit compliment. Ik was dan ook niet ziek, vertelt hij. Ik voelde me alleen zeer schuldig. Waarom? Ik heb gisteren iets verzwegen, Zo. Zopanje zegt verder niets, maar kijkt de amanuensis nauwlettend aan. Van deze man met de onschuldige blauwe kinderogen heeft hij dit in de laatste plaats verwacht. Wat kan een mens zich vergissen! Onwillekeurig blijft zijn oog op de das van Esman gericht. Hij begrijpt zelf aanvankelijk niet goed waarom hij dat doet, doch na enige tijd merkt hij, dat hij een rood streep je in de das heeft onderkend. De ama nuensis heeft blijkbaar niet veel smaak. In de das is een klein rood streepje verwerkt. Het vloekt ontzettend met het lila overhemd en het groene sport- costuum. De das is echter van zijde. Hier geeft het rood dus geen aankno pingspunt. Maar wat zei Esman ook al weer? Je had dus iets verzwegen. Nu pas dringt de betekenis van deze woorden tot Zopanje door. Hij gaat rechtop zitten en vaart tegen Esman uit. Dat is een gemene streek van je, Esman. Zo maak je het onderzoek no deloos moeilijker en langduriger. Als het recht zó zijn beloop moet krijgen, dan zit de dader volgend jaar nog niet achter slot en grendel. Ja, inspecteur, ik vind het ook een hopeloos iets. Maar toen ik had na gelaten het U te zeggen, durfde ik er niet op terug te komen vanwege de verdenking. Ik heb er echt een beroer de dag van gehad en ben er bijna door verdronken. Verdronken, zeg je! Je wou je toch zeker niet gaan verdrinken. Nee dat niet. Ik was naar het Doornse Vliet gewandeld om wat op te frissen. Ik wilde wat gaan zwemmen. Koude beweging man. Ja, het was niet zo warm meer. Maar daar had ik anders niet veel last van. Ik had meer last van een visnet, een fuik, die niet. aangegeven stend. Stroperij dus. Ja, dat moet wel. Ik sprong er met een flinke duik in en bleef er met mijn hoofd en armen in vast zitten. Als er niet een behulpzaam man in de buurt was geweest, had U me van avond hier niet gezien. Zopanje knikt bedachtzaam. Dientengevolge zou ik gedacht hebben, dat jij de moord had gepleegd en de ware dader zou op vrije voeten gebleven zijn. Je hebt me bijna een mooi kooltje gestoofd. Waar prestee:ei; Je dat? Bijna honderd meter voorbij het oude sluisje in het Doornse Vliet. Er is daar zo'n hoog woonscheepje, dat men gebruikt om in te bivakkeren bij de aanleg van dijken en zulk soort werkzaamheden, Stroomer heeft me daar wat hete koffie gegeven, anders had ik er misschien toch nog iets uit overgehouden. Zoparje hoort een bekende naam, Wie was di? reddende engel? Stroomer, Het is een mannetje dat je overal tegen kunt komen. Het is een heel bekende figuur in de stad. Maar wat hij nu eigenlijk precies uitspookt, weet niemand. Vandaag kwam hij anders heel goed te pas, zegt Zopanje effen, terwijl hij niets van zijn verwondering laat j merken. Je hebt gebeft Esman. j Ja inspecteur, ik he'o geluk gehad. Ze zwijgen, tot Zopanje zich herin- I nert, dat hij ondanks de woordenvloed I van de amanuensis nog niet weet wat j deze verzwegen heeft. Als hij er naar vraagt, begint Esman bedachtzaam te i vertellen. U weet dat ik ontdekte wat er ge beurd was. Op het ogenblik dat ik na derbij kwam, legde ik onwillekeurig mijn hand op de stoel die voor het bureau stond. Ik kon niet precies zeg gen waarom ik het deed. 'Misschien omdat ik me op dat ogenblik zeer slap voelde. Ik schrok heel erg. Inspecteur, die stoel was warm! Er moet even voordat ik binnenkwam nog iemand op gezeten hebben. Zopanje knikt. Als hij dit gistermid dag gehoord had, zou hij het nauwelijks geloofd hebben. Sinds vanmiddag ech ter is hy heel veel in een ander licht gaan zien. (Wordt vervolgd) Nederlandse delegatie Alg. V. N. vergadering VERTEGENWOORDIGERS EN DESKUNDIGEN. Als vertegenwoordigers van Nederland naar de op 19 September a.s. aanvan gende vijfde algemene vergadering der Ver, Naties zijn aangewezen mr D. U. Stikker, minister van Buitenl. Zaken, hoofd van de delegatie; mr. G. J. van Heuven Goedhart, oud-minister van Justitie, lid van de Eerste Kamer, plaatsvervangend hoofd van de delega tie; prof. mr dr L. J C. Beaufort, O FM,, buitengewoon hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, lid van de Eerste Kamer; D. J. von Balluseck, per manent vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N. te New-York; dr C, L. Patijn. chef van de Directie Interna tionale Organisaties van het Dep- van Bulten]. Zaken. Als plaatsvervangende vertegenwoor digers zullen optreden- prof. dr W. J. A. Kernkamp, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; mej. dr M. A. M. Klompe, lid van de Tweede Kamer; j prof. mr B V. A. Roling, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; J. j H. Sprockel, lid van het College van i Alg. Bestuur voor Onderwijs, oud-voor- j zitter van de Staten van de Ned. An- tillen; mej mr M Z. N. Witteveen, ge- zantschapsraad bij de permanente ver tegenwoordiging van Nederland bij de V.N. te New York. Als deskundigen zijn toegevoegd: jhr dr W. H. J. van Asch van Wijc-k, perma nent vertegenwoordiger van Nederland bij het Europees Bureau der V. N. te Ge- nève; mr H. J. Eversen, hoofdcommies aan het Depart van Buitenl. Zaken; mevr. A. FortanierDe Wit, vertegen woordigster van het Ned. Vrouwenco- mité, lid van de Tweede Kamer; drs H. Jonker, eerste handelssecretaris bij de permanente vertegenwoordiging van Ne derland bii de V.N. te New-York; mr J. M. A, H. Luns. eerste gezantschaps secretaris by - de permanente vertegen woordiging van Nederland bij de V. N. te New-York; D. W. baron van Lynden, tweede gezantschapssecretaris idem; E. de la Parra, afdelingshoofd bij het Dep. van Econ. Zaken in Suriname, mr W. Riphagen. referendaris aan het Depart, van Buitenl. Zaken; A. I. Spits, oud-gouverneur van Sumatra. Met de leiding van het secretariaat is belast, mr S. baron van Heemstra, twee de gezantschapssecretaris bij de perma nente vertegenwoordiging van Neder land bij de V. N. te New-York, terwijl als adjunct-secretaris zal optreden me vrouw mr W. E de Bruine Groen°veldt- Houtman. werkzaam aan het Depart, van Buitenl. Zaken. „VOND U HET PRETTIG IN NEDERLAND?' Em.uête der A.N.V „Vond U hel prettig in Nederland?" Deze vraag zai in de komende weken gesteld worden aan Amerikaanse toe risten, die met dc Holland-Amerika- lijn naar huis varen. Op deze wijze neemt de A.N.V.V. steekproeven om een beeld te krijgen van de indruk ken door Amerikaanse toeristen in ons land opgedaan. In samenwerking met de H.A.L. wor den enquêteformulieren met amusante illustraties uitgereikt en na invulling weer ingezameld. Op zeven vragen wordt antwoord verzocht. Deze betref fen de reden van komst, indrukken van hotels en restaurants, dingen die men aardig of vervelend vond, de in Neder land gekochte .souvenirs, de tochtjes door het land en tenslotte een verzoek om ideeën teneinde toeristisch verblyf In Nederland zo aangenaam mogelijk te maken. De Koning deed een oog/e toe. Hield niet van herrie en gedoe Kobalt gaat radium verdringen NIEUWE METHODE VAN KANKERBESTRIJDING. Enige Amerikaanse radiologen, die o.m. de atoomproeven op Bikini hebben bijgewoond, hebben een bezoek aan ons land gebracht, waarbij zij o.a. het cyclo- troon bezichtigden in het Instituut voor Kernpsysisch Onderzoek te Amsterdam en van gedachten wisselden met Neder landse profesoren en doktoren over een nieuwe toepassing van een bekende methode op het gebied van de kanker bestrijding. Een hunner, prof. William Myers uit Columbus (Ohioi, met wie een ANP- redacteur een onderhoud had, vertelde over deze nieuwe methode van kanker bestrijding, die op het ogenblik in de Ver. -Staten wordt toegepast. Men heeft hiertoe een holle plastic draad vervaardigd, waarin zich op bepaalde afstanden stukjes kobalt be vinden, die van elkander gescheiden zijn door kleine staafjes aluminium. De kobaltstukjes bestaan uit radio actief gemaakt kobalt. De plastic draad wordt hierop in de tumor ge naaid. De uitwerking verschilt slechts weinig van een radiumbehandeling, doch het op deze wijze werken met radioactief gemaakt kobalt is uiter aard veel goedkoper. Prof. Myers deelde mede, dat in de wereld, ook in ons land, voor deze wijze van behandeling veel belangstelling be staat. Hij zei. dat binnen afzienbare tijd ook in ons land de plastic draden met de daarin verwerkte stukjes kobalt bij de kankerbestrijding zullen, worden ge bruikt. Naar aaneiding van de uitlatingen van prof. Meyers hebben wij ons gewend tot prof. dr ir F. A. Heyh van het Insti tuut voor Kernphysisch Onderzoek te Amsterdam. Prof. Heyn zeide ons. dat er ook z.i. geen twijfel aan is, dat kobalt radium volledig zal verdringen. In Nederland staaf men inderdaad op het punt met deze stof te gaan werken. Radioactief gemaakt kobalt blijkt bo vendien betere eigenschappen te be zitten dan radium en is beter handel baar, aldus prof. Heyn, een opvatting die ons door prof. Gorter uit Leiden werd bevestigd. TELEFOON-AANDUIDINGEN LANGS DE WEGEN. Komen op 400 plaatsen. Blauwe borden met wit binnenvier- kant, waarin een afbeelding van een telefoonhoorn, de onlangs te Genève internationaal vastgestelde verkeers- aanduiding „telefoonpost" worden thans door de A.N.W.B. op ongeveer 400 plaatsen langs het wegennet bij Rode kruis-posten en particulieren aange- braöht. Op al deze adressen zal de mogelijk heid bestaan technische of zo ncdlg medische en geestelijke hulp per tele foon in te roepen. De posten worden in eerste instantie gevestigd langs de door de Wegenwacht gepatrouilleerde routes, daar dit de drukste wegen voor het verkeer zijn. FUSIE RESIDENTIE-ORKEST EN ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST? B. .en W van Den Haag zijn bereid om, zodra zij vaststaande gegevens over een eventuele fusie van het Residentie- Orkest en het Rotterdams -Philharmo- nisch Orkest ter beschikking hebben, deze ter 'kennis van de Commissie voor de Kunstzaken te brengen en vóór dat beslissingen ter zake genomen worden, de gemeenteraad in de gelegenheid te stellen zich daarover uit te spreken. 73), Zo rende Joris Goedbloed daar door het paleis, en overal waar hij maar schildwachten of bedienden zag riep hij commanderend: „Bevel van de koning! Allemaal onmiddellijk naar de rechts- zaal! Ingerukt! Alarm!" En natuurlijk dacht niemand er aan, om zo'n be langrijk, hoog persoon als deze baron niet te geloven! Ze salueerden en ge hoorzaamden, en weldra galmde het hele paleis van de bevelen en de dra vende voetstappen Je ziet zelf wat de gevolgen waren. Panda zat Joris tamelijk dicht op de hielen, maar al spoedig kon hij niet ver der opschieten, omdat, er uit allerlei hoeken en gaten soldaten en hellebaar diers te voorschijn kwamen, die in de allerhoogste haast, op weg waren naar de rechtszaal dus cat was de rich ting, die Panda juist niet uit wilde „Laat me er door!" riep Panda. Maar zij riepen terug: „Alarm! Bevel van de Konmg! Naar de rechtszaal! Onmiddellijk! Looppas mars!".... en het was een hele toer voor de arme Panda, om in die stroom op de been te blijven! „Echt weer iets voor Joris", dacht Panda verdrietig. „Zo kan nie mand hem ooit inhalenen wie weet wat voor lelijks hy intussen weer uit voert. A OOR DONDERDAG 31 AUGUSTUS Hilversum I (402 M AVRO 7,00 nieuws; 7.15: gram.muziek; VPRO 7.50* dagopening; AVRO 8 00; nieuws en weer berichten: 8.15: gram.muziek; 8.55: voor de vrouw; 9.00; gram.muziek: 9 30- water standen: 9.35: gram.muziek: 10.00 mor genwijding. 10.15 dansorkest; 10.50 voor de kinderen; 11.00: Residentie-orkest; 12 00: ,,de uilen van Athene", causerie; 12.15: gram muziek; 12.30; mededelingen; 12.33 ,.ln 't spionnetje"; 12.38: accordeon en orgel; 13.00nieuws; 13.15' orkestcon cert; 13.45: .,u kunt het geloven of niet"; 13.50: gram muziek: 14.05; radio philhar- monlsch orkest; 15.00: voor de zieken; 16.00 gevarieerd programma; 17.00: voor de Jeugd; 17.50: regeringsuitzending; 18 00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: Gronin ger orkestvereniging en operettekoor; 20.00 24.00: nationaal programma t.g.v. de verlaardag van HK H. Prinses WMhelmlna 20.00: nieuws; 20.05: toespraak; 20.15: Promenade orke<u en '-i «>«••-< k^or; 20.45: ...zeventig Jrren", klankbeeld; 21.30 Nederlandse lledle?' O'TOO: .moeder van ons volk", toespraak; 22.15: radio philharmo- nlsch orkest en groot koor: 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muziek. Hilversum TI (298 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30' gram.muziek; 7 45; morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws en weerbe richten; 8.15: gram.muziek; 9 00: voor de vrouw; 9.40: lichte muziek; NCRV 10.00* gram.muziek; 10.15. morgendienst; 10.45: gram.muziek; KRO 11.00: voor de zieken; 1145: gram.muziek; 12.00; angelus* 12.03: lunchconcert: (12.3012.33. mededelin gen): 12.55: zonnewiizer: 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20: kamermuziek: NCRV 14 00 Promenade nrkest en solisten; 14.45: voor de vrouw: 15.30: cello en plano; 16 00: bijbellezing; 16.45: vocaal ensemble: 17.00; voor de leutrd; 17.30: volksmelodieën: 18.00- gram.muziek; 18.15: „land en tuin bouw". causerie; 18 30: voor de strijd krachten; 19.00: nieuws en weerberichten: 19.15: voor postzegelverzamelaars* 19 30* gram.muziek- 19.40: radiokrant: 20.00 24.00; nationaal Drogramma t.g.v. de verlaardag van H.K.H. Prinses Wllhelmina. 20.00: nieuws: 20.05: toespraak; 20.15: Promenade orkest en klein koor; 20.45: „zeventig jaren". klankbeeld; 21.30: ..moeder van ons volk", toespraak: 21.45* gram.muziek; 21.49: ..het pad der vriiheid, pad der wildernis", hoorspel; 23.00: nieuws. 23.1524 00: gram.mimiek Lijn 3 distributienet 7.05; gram; 7.30. kron,; 7.40: gymn.; 7-50: gram.; 8.05; 1 (Concert; 9.10* verz pr.; 10.00: orgel, 10.30: Regent Orch.; 11.00: dagboek; 11.15: BBC Midi. Light Orch.; 12.00: gram 12.15: Léo Souris; 13.15: Hammondorgel en zang, 14 00: operaconcert; 15.00: gram.; 16.00: balletmuziek; 16.50: gram.; 17.10: ens, Heyne; '18.00; v. d. soldaten: 19.30: verz.pr.; 20.00: Salzburger Festsplel; 21.45: gram.! 22 15: dansmuziek; 23 05: gram. Lijn 4 distributienet 7.15: gram: 7.50: Lift up your hearts; 8.10: concert; 9.05: Rom. muziek; 10.00 gram.: 10.30; feuilleton, 10.45: gram.; 11.00: Rumba ork.: 11.30: cello; 12.00: gram.; 12.20: v d. boeren, 12.30: v. d arbeiders; 13.00: dans orkest; 13.45: v. d. kinderen'; 14.00: BBC North. Orch.; 15.00: salonorkest; 15 30: Duo Frans Bonne; 15.45: ork. Geiler: 16.15: dagboek; 16 30: Macpherson; 16.45: Rio Tango ork.: 17.30: uitwisselingsprogramma: 18 00 ork. Dean; 18.30* Jamboree; 19-00; gram.; 20.30 Your song Parade. 2100. gevar. conc.; 21.45: BBC Revue ork.; 23 00. Malcoim Mitchell Trie; 23.15: King Palmer Light Orch. AGENDA TEN TDD STELLING EN. E NZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde Ten toonstelling van dieren 10—5 uur; 'sZondags 1—5 uur (tol 13 Septeinoerl. BIOSCOPEN. Trianon Voor wlen de klok luidt" (18 j.j. Zondag 2.00 5.00 en 8 15 UUH overige daeen 2.15 en 8.00 uur. Rex .Miin held" (alle 1.1. Zondag 2.15. 4 15. 7.15 en 9 15 uur; overlse dagen 2.30. 7 15 en 9.15 u. Kor^nnce In Rio i alle 1.) z°n' dag 2.30. 4,15, 7 en 9 15 uur; overige dn^-'n 2.30 en 9 15 uur. Luxor „Weekend ln Havan9" (18 Zondag 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur: ove rige daeen 2.30 7 en 9.15 uur. Casino „Zamba en de limcle Prins (14 1) Zondag 4 45. 7 en 9.15 uur. overlee daeen 7 en 9 15 uur: 2.30 uur speciaal leuednroRramma: „Dustv Ba te ifort de ars (laatste ^eel) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 26 Augustus 13 uur tot Zaterdag 2 September 8 uur waargenomen door Apotheek Van Driesum. Mare 110 en dl Zulder-Apotheek. Lammenschansweg Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnaparh 8.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2