Grote tevredenheid en leerrijke ervaringen SI CUPOLAverliep volgens plan Zal R. Ai F. Nederlands tanksysteem overnemen? Churchill waarschuwt voor communistisch gevaar WEERBERICHT ij WÊ: „Spitfire" stortte neer bij Breda Nu de vergadering der Y N nadert 89ste Jaargang MAANDAG 28 AUGUSTUS 1950 No. 27086 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 2150T Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze speciale verslaggever). Bijna de gehele vloot van aan de luchtverdedigingsmanoeuvre „Cupola" deelnemende vliegtuigen, ongeveer 450, is gisteren, op de laatste dag van de oefening in de lucht geweest. Bommenwerpers voerden van Duitsland en Ingeland af, aanvallen uit op het West-Europese vasteland. Maar de Meteors, Yampires en Spitfires op de velden in Nederland, België en Frankrijk stonden Uaar I Op de Nederlandse vliegvelden, die wij in het week-end bezochten Jwenthe en Leeuwarden was al het personeel op de vliegtuigbasis gecon signeerd, zulks om ook in dit opzicht met „Cupola" zo veel mogelijk de reali teit van oorlog te benaderen. „Een realiteit", zo zei kolonel-vlieger-waar nemer J. Zeegers, commandant van Twenthe ons, „die hopelijk nooit zal komen, maar die wij alleen kunnen afwenden door er ons op voor te bereiden". PERFECTE SAMENWERKING, volgende vlucht. Voor opnieuw drie rus- In die geest sprak ook de jonge, enthou siaste commandant van de op Twenthe gestationneerde Engelse Gloster „Me teors", Pitt-Brown. Juist teruggekomen van een aanval op drie Wellington- bommenwerpers, die zich boven En schede hadden gewaagd, vertelde deze ervaren RAF-vlieger, die in de oorlog het Verre Oosten dienst heeft ge daan, over zijn bevindingen in Neder land. En uit zijn gehele houding was te merken, dat het meer was dan gewone beleefdheid wat hem liet uitweiden over de perfecte samenwerking met de Ne derlandse jagers, het grondpersoneel en de Radar-stations, die een groot deel van de navigatie van de jagers voor hun rekening nemen. Maar het meest te spreken was Pitt- Brown over het Nederlandse systeem van tanken van de Meteors. In Enge land kost het nog altijd 15 tot 20 mi nuten om deze straaljagers van de be nodigde 500 gallons brandstof te voorzien. Maar een uitvinding van de D.A.F in Eindhoven heeft het mogelijk gemaakt die brandstof onder pressie in ander halve minuut in de tank te spuiten. Trouwens ook sir Basil Embry, com mandant van „Fighter Command" van de R.A.F., die een bezoek bracht aan Twenthe, was enthousiast over deze Nederlandse tankwagens. Van betrouwbare zijde vernemen wij dat sir Basil ernstig overweegt om het aanschaffen van zulke tankwagens aan zyn regering voor te stellen. Er is verder geconstateerd, dat de Westeuropesc militaire samenwerking al zo veel resultaat heeft gehad, dat de Engelse vliegers in Nederland sy steem en organisatie precies gelijk vonden aan die in Engeland, hetgeen uiteraard een eerste vereiste is voor nauwsamenwerkende luchtmachten. Maar meteen daarop kwam weer de order „stand by" en de mannen, wier (Burmese) devies luidt: „Overwinning of de dood", renden naar hun zilver- blinkende Meteors. Kort daarna gingen ze al de lucht in, een hele rij achter el kaar, met dat doordringende gillende geluid, dat elke straaljager voortbrengt. DE EERSTE RESULTATEN. teloze kwartieren van de vlieger, kwar tieren van achtervolgingen, bliksem snelle berekeningen met een mengsel van kennis en intuïtie, duikvluchten en telkens weer de vijand opzoeken. Met daarna, als ze weer geland zijn, de ondervraging door de inlichtingen officier. „Waar zag je de vijand voor het eerst?... Wat voor kisten waren het?... Welke formatie vlogen ze?... Hoe hoog waren ze?... Hebben ze jou gezien?... Hoe ben je aangevallen?... Hoeveel heb je er neergeschoten, denk je?... NUTTIGE DAGEN VOOR VREDESBEHOUD! En dat „denk je??", vormt de kleine, maar uiteraard onvermijdelijke moei lijkheid van dergelijke manoeuvres. Want vóórdat alle „schietfilms" zijn ontwikkeld en vergeleken op het hoofd kwartier in Fontainebleau en daar zullen wel enige weken mee heen gaan is het onmogelijk vast te stellen, wat de werkelijke uitslag is van deze drie daagse schijnoorlog. Voorlopig spreken de berichten van Fontainebleau over „grote tevreden heid met de resultaten". Vele belang rijke centra werden aangevallen, maar ondanks het feit, dat het weer niet overal meewerkte, traden de jagers merendeels succesvol op. Ook de in ternationale samenwerking tussen de jagers der verscheidene landen wordt geroemd. Dat alles klinkt zeer optimistisch. Maar ongetwijfeld zijn ook nog wel enkele fouten en lacunes in het ver dedigingssysteem ontdekt. En juist het ontdekken daarvan zal „Cupola" tot een leerrijke ervaring voor alle deelnemers van luchtmaarschalk tot mecanicien hebben gemaakt! Zjj zal de kwaliteit van onze West- europese luchtverdediging zeker ten goede komen. Het is te hopen, dat de kwantiteit dit voorbeeld zal volgen. Tot behoud hóe paradoxaal dit ook moge klinken van de vrede! DAGORDER COMMANDANT LUCHTMACHT. Bij het beëindigen van de oefening „Cupola" heeft de commandant Lucht macht Nedei'land, generaal-majoor A. Baretta, de volgende dagorder uitge geven „Officieren, onder-officieren en man schappen van Commando Luchtmacht Nederland Bij het beëindigen van de oefening „Cupola", stel ik er bijzonder prijs op om het personeel van de Lucht macht, hetwelk heeft deelgenomen aan de voorbereiding en uitvoering van deze luchtverdedigingsoefening, mijn volle tevredenheid te betuigen over de wijze, waarop een ieder van hoog tot laag zich heeft ingezet voor het welslagen der oefening. Dank zü de intensiteit en het enthou siasme waarmede men gewerkt heeft, kan deze oefening voor ons als zeer geslaagd beschouwd worden en heeft Nederland in Western Union verband een goede indruk gemaakt". In October nationalisatie van ijzer- en staalindustrie in Engeland In October zal de Engelse Labour- regering de door het parlement aange nomen wet op de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie in toepassing brengen, aldus wordt in welingelichte politieke kringen te Londen voorspeld. In dat geval voorziet men een heftige botsing met de conservatieve oppositie. Men had verwacht, dat de regering met haar geringe meerderheid haar bestaan niet in gevaar zou brengen, doch ander zijds zou zij bij haar aanhangers ont stemming verwekken, ihdien zij niet tot de nationalisatie overgaat. Mr E. N. van Kleffens gezant te Portugal Bij K.B. is mr E. N. van Kleffens, Minister van Staat en buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur, thans be noemd tot H.M.'s buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Por tugese Republiek. Alleen sterker zijn geeft baat Winston Churchill heeft Zaterdag avond in een radiorede verklaard, dat -ïii- civuuu in ecu lauiyicuc vciMoaiu. uat Later in een piepkle n amphitheater E in t r van een com_ n een barak bij het veld. zaeen wij de munistische aanval verkeerde. Hij be- I loofde steun van zijn conservatieve par- eerste resultaten van de „gevechten' de filmpjes, waarop de vfjandelljke ro- noodzakelijke verdedlglhgs- ne. doelen waren vastgelegd. Een aan- ,„aatre„elen tal vliegers in de onverschillige kledij. „Wij moeten trachten de afschuwe die hun eigen is, keken gespannen naar hun eigenprestaties. Want met een druk op een knop, die anders de mi trailleurs in werking zet, hadden zij nu deze filmpjes aan het draalen gebracht. Telkens ging een tevreden gemompel op als het beeld van een grote bommen werper op het doek verscheen: d&t was een treffer! Maar af en toe waren er ook com mentaren. zoals toen op het doek een prachtige opname verscheen van een Superfort. van de achterkant gezien Met dit schot was je zelf het haasje geweest", klonk een stem uit het duis ter van het zaaltje, „die knapen zijn ongelooflijk zwaar bewapend aan de achterkant". Want met al dergelijke factoren moet de jachtvlieger rekening houden. Hij moet z\jn vijand kennen! VRAGEN EN NOG EENS VRAGEN. ..Cupola" heerste ook op het grote vliegveld bij Leeuwarden, waar even- tens enkele afdelingen „Meteors" ston den opgesteld. En daarmee willen wij niet zeggen, dat er een sfeer van jach tige bedrijvigheid hing. Eerder was het een geest van rustig, maar hard werken Jn de overtuiging dat alleen op die ma nier het snelst en het best de toestellen tonden worden klaar gemaakt voor de NOG ONVAST WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond Over het algemeen veel bewolking en Plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. Meest zwakke veranderlijke *lnd. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt te 10 uur). 29 AUGUSTUS Zon op: 5.46 uur; onder: 19.35 uur. Maan op: 20.12 uur; on dei": 7.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.20 en 16.43 uri\ (Springtij). I nummer bestaat uit zes pagina's. lijke bres in het Europese front té dich ten", zo zeide hij. Churchill herhaalde, dat hij niet ge loofde in de onmiddellijke nabijheid van een nieuwe wereldoorlog. Hij voegde er echter aan toe: „Niemand kan zekerheid hebben, doch voor mij zelf geloof ik, dat wij nog een korte tijd hebben. Als w|j Tijdens zijn kort verblijf in Zv/itser- land, heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stik ker, een bezoek gebracht aan de Zwit serse Bondspresident Petitpierre. Minister Stikker gebruikte de lunch bij de president in het von Nattenwyl Haus, te Bern. Na de lunch, links minister Stikker, rechts president Petit pierre. deze goed gebruiken, kunnen wjj deze verschrikking nog van de wereld af wenden". „Op de zitting van de Raad van i Europa", zo verklaarde Churchill „zijn twee zeer opmerkelijke dingen gebeurd". ,.Ds Duitsers hebben verklaard, dat zij geen nieuw nationaal Duitsleger wilden vormen, doch bereid waren in een Euro pese verdejdigingsmacht te dienen". „En ten tweede heeft Frankrijk met een no bel gebaar het denkbeeld verwelkomd, dat Franse en Duitse soldaten naast el kaar zullen staan bij de verdegiging van de vrijheid". Churchill noemde het een zwaar moedige gedachte, dat er niets anders tussen Europa en een overweldigende miltairc aanval staat dan de Ameri kaanse voorraden van het verschrik kelijke atoomwapen. Churchill zeide het te betreuren, dat er geen poging was gedaan om tot „een persoonlijk gesprek op het hoogste ni veau met de leiders van de Sovjet regering" te komen. Hij bracht in her innering, dat hij dit in een van zijn ver kiezingsredevoeringen in Februari had voorgesteld. Met nadruk verklaarde Churchill: „De enige manier om met het com munistische Rusland om te gaan is in een of andere vorm sterker te zijn en dan met redelijkheid en eerlijkheid op te treden". Volgens Ohurchill hadden Russische regeringsinspecteurs toegang tot En gelse fabrieken, die voor de defensie produceren. De reden hiervan was, al dus Churchill, dat Engeland machine onderdelen voor export naar Rusland produceert, waar deze onderdelen wor den gebruikt voor het maken en repare ren van tanks. Churcfiill drong er op aan, dat de re gering de export van machine-onderde len en Dieselmotoren naar Rusland stop zet.. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van bevoorrading bevestigde Churohills onthulling, dat Russische re geringsinspecteurs Britse fabrieken be zoeken, die voor de defensie werken. De woordvoerder zeide echter, dat het in het geheel niet moeilijk was om din gen, die de Sovjet-inspecteurs niet mochten zien, „uit hun ogen te houden". De Britse minister voor overzeese handel. Bottomley, heeft verklaard, dat Engeland in het geheel geen materiaal van vitaal strategisch belang naar de Sovjet-unie uitvoert. Hij gaf toe, dat Engeland een grote verscheidenheid goederen aan Rusland levert, doch niets, Bestuurder lt. v. d. Welte gedood VLIEGTUIG SLOEG ALS EEN' STEEN IN DE GROND. Een Spitfire van de Nederlandse Luchtmacht is gistermiddag om tien minuten voor vier in een bouwland langs de Rijksweg naar Etten neerge stort en 4 meter diep in de grond in geslagen. De bestuurder, de 24-jarige res. 2de It.-vl. J. S. M Welte, uit Eindhoven, werd bij dit ongeluk gedood. Het vliegtuig behoorde tot het Ne derlandse Spitfire-Squadron van het vliegveld Valkenburg, welk Squadron deelnam aan de oefening „Cupola". De Spitfire vloog in een formatie op een hoogte van 30.000 voet. Doordat het verongelukte toestel achterin de forma tie vloog, heeft men van de andere vlieg tuigen uit niet nauwkeurig kunnen waarnemen, wat er gebeurd is. Een com missie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. De vermissing van de Spitfire werd in „Operationsroom" van de Cupola- oefening te Scheveningen onmiddellijk bemerkt Dit was tien minuten, voor dat de oefening officeel afgelopen zou zijn. Men stelde zich direct in verbinding met Valkenburg. Van hier af werd de machine als te laat en later als vermist opgegeven. Om halfvijf had men zekerheid, dat de machine op het akkerland bij Etten was neergestort. Een reddingsploeg van het vliegveld Gilze-Rijen werd direct naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Omdat men nog enige 'hoop koesterde dat de bestuurder met zijn parachute uit het toestel zou zijn gesprongen, heeft men het ongeluk enige uren lang geheim gehouden. Aan deze hoop werd de bodem ingeslagen Omwonenden van de plaats des on- hcils verklaarden, dat de Spitfire gierend en met razende snelheid om laag kwam en zich .met een geweldige klap in de akker boorde. Het vlieg tuig sloeg als een steen uit de lucht in de grond. Kort na acht uur werd bekemd, dat de vlieger zich inderdaad in de machine bevond. Twee officieren kregen de droe ve taak de ouders van de verongelukte vlieger van het ongeluk op de hoogte te stellen. Vele honderden spoedden zich naar de plaats des onheils. Een caféhoudster, die het ongeluk zag gebeuren, waar schuwde onmiddellijk de politie en de pastoor. De marechaussee uit Breda was snel ter plaatse en sloot het terrein voor nieuwsgierigen af. NOODLANDING VAN „SEA-OTTER". De leiding van het marine vliegkamp Valkenburg deelt mede: „Tijdens de oefening „Cupola" bevond zich nabij Valkenburg een .Sea-Otter" j In de lucht, die als gevolg van een ernstige motorstoring een noodlanding j moest maken. De verkeerstoren vuurde daarom een rode lichtkogel af om de startende „Spitfires" te waarschuwen I voor het nood verkerende vliegtuig, dat gelukkig een uitstekende landing maak te. waarbij geen ongelukken gebeurde. Dit vliegtuig werd daarna weggevoerd. De ramp met het Amerikaanse hospitaalschip Naar thans is bekend gemaakt, heb ben 18 opvarenden bij de ramp met het j Amerikaanse hospitaalschip by San Francisco de dood gevonden. Een woord voerder van de marine zeide. dat men geloofde, dat de rest van de ongeveer 515 personen aan boord van de „Bene- volence" terecht was. Trein ontspoord in Engeland zes doden. De z.g. Ierse trein, die van Holyhead aan de Engelse Westkust naar Londen rijdt, is gisterochtend vroeg by Conway aan de kust van Noord-Wales op een stilstaande locomotief gereden. Zes in zittenden kwamen om het leven en 35 werden gewond, van wie vele ernstig. De sneltrein was vol vacantlegangers, die uit Ierland terugkeerden. Twee rij tuigen schoven in elkaar, drie andere ontspoorden en het restauratierijtuig kantelde. De 21-jarige brandweerman van dc sneltrein is de held van de dag; hij snelde onmiddellijk na het ongeluk een andere spoorlijn op en wist door het plaatsen van ontplofbare seinen een goederentrein, geladen met ontplofbare stoffen, enkele decimeters voor de ver ongelukte wagons tot stilstand te bren gen. Zelf was hij reeds aan het been gewond. Illllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll vacantie-opstellen voor de jeugd. Nog enkele dagen en alle school- vacanties zijn ten einde. Dit is dus het juiste tijdstip om de jeugd nog maals op te wekken tot deelne ming aan onze Vacantie-opstellen wedstrijd, waarvoor de inschrijving a.s. Maandagmiddag om 12 uur sluit. Er zijn twee afdelingen; a voor kinderen tot en met 12 ftiar 300 woorden); b voor ouderen tot en met 18 jaar. De prijzen bestaan uit fraaie boekwerken. Denk eraan bij de naam en het adres ook de leeftijd te vermelden en op de enveloppe het opschrift „Vacantie-opstellen-wedstrijd". Voor de deelneming geldt verder geen andere voorwaarde dan dat de ouders der inzenders abonné zijn. Wie doet er mee? Na een aanvaring met het vracht- schip „Mary Luckenbach" in de dichte mist op een afstand van zes kilometer van de Golden Gate-brug van Sart Francisco, is het 11000 ton metende hospitaalschip „Benevolence" van de Amerikaanse Marine, dat alvorens naar Korea te vertrekken een proef- tocht maakte, gezonken. Een der overlevenden verlaat het vaartuig, waarmee hij werd gered, bij Fort Mason pier te San Francisco. Illlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rood China vraagt toegang De minister van Buitenlandse Zaken van de Chinese volksrepubliek, Tsjou cn-lai heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties .Trygve Lie, in een telegram meegedeeld, dat het communistische China van plan is een delegatie te zenden naar de vijfde algemene vergadering van dc Vere nigde Naties, die 17 September bijeen komt. Tot voorzitter van de delegatie is Tsjiang wen-tien benoemd de bemoeiingen van de VN er t-oe zullen leiden, dat degenen die zch nog steeds in Rusland bevinden, gerepatrieerd zul len worden. BALKANAGRESSIE. In een eenstemmig rapport van de commissie der VN voor de Balkan wordt de algemene vergadering der VN ver zocht alle landen ,en in het bijzonder Albanië en Bulgarije" aan te raden niets te doen. dat zou leiden tot her vatting van de gewapende actie tegen Griekenland" Voorts wordt verzocht een In de boodschap wordt Lie verzocht de internationale controle toe te staan op belanghebbende partijen op de hoogtede ontwapen ng en de ontbinding van te stellen en „de nodige maatregelen de guerilla-eenheden op grondgebied te nemen dat de delegat e van de Chi- buiten Griekenland, nese volksrepubliek deel kan nemen aan Volgens het rapport blijft Bulgarije het werk van de vijfde algemene verga-1 overval- en sabotagegroepen van Griekse dering". Tevens wordt dringend om een guerillastrijders bij de Grieks? grens antwoord verzocht. steunen en vormt het op deze wijze een Tsjou en-lai verklaart in zijn telegram ..aanhoudende mogelijke bedreiging van Griekenland Verzocht wordt Albanië en Bulgarije geen wapens of oorlogsmateriaal te le veren totdat gebleken is. dat de onwet tig? steun van deze landen aan de Griekse guer llastrijders opgehouden is". De algemene vergadering wordt verder verzocht Albanië. Griekenland en Bul- earije aan te raden diplomatieke betrek kingen aan te knopen en een machine rie op te bouwen om contróle op de gemeenschappelijke grenzen uit te oefe nen De commissie geef; uitdrukking aan haar .ernstige bezorgdheid over het feit. dat de resolutie van de algemene ver- dat de .overblijfselen van de reaction naire Chinese Kwo min-tang clique" uit de Verenigde Naties dienen te worden gazet Tsjou brengt in herinnering, dat hij van November tot Mei jl versoh'llende nota's heeft gezonden aan Trygve Lie en de voorzitter der algemene vergadering, generaal Romulo waarin hij de benoe ming van Tsjiang wen-tien als Chinese afgevaardigde bij de Verenigde Naties had aangekondigd. NOG GEVANGENEN IN RUSLAND De Verenigde Staten. Groot-Brittan- nië en Aus-tralië zullen de algemene ver- t onaal Rode Kruis te belasten met het onderzoek naar het lot van de Duitse en Japanss krijgsgevangenen, die tijdens de oorlog in de USSR zijn geïnterneerd zo wordt in goed ingelichte kringen ver nomen. In de door de drie delegaties aan het secretariaat overgemaakte nota wordt de VN o m. verzocht, maatrege len te treffen om over het lot van de dat nodig is voor het opbouwen van een 'gevangenen inlichtingen te verkrijgen oorlogspotentieel. 1 terwijl de hoop wordt uitgesproken, dat gaderlng der VN verzoeken het Interna-1 sader'ng waarin de repatriëring van de Griekse kinderen wordt verzocht, geen Dractische resultaten heeft gehad. .Het aantal kinderen dat z ch in landen ten Noorden van Griekenland bevindt word; op 28296 geschat. Dit vraagstuk blijft een bedreiging voor de Verenigde Na ties. Wel waren er aanwijzingen voor een mogelijke verbetering van de betrek kingen tussen Joegp-Slavië en Grieken land. Europese assemblee maakt haar werk af ENGELAND EN HET PLAN SCHUMAN De Europese Assemblee heeft Za terdagmiddag besloten de ministers aan te bevelen, dat opnieuw een po ging zal worden gedaan te trachten de Britse regering alsnog te betrekken in de Pa^ijse onderhandelingen over het plan Schuman. Dit was het resultaat van de bemoei ingen der Britse conservatieven en het enige overblijfsel van hot door hen by de aanvang der assemblee aangekondig de plan- MacMillan. De beslissing werd genomen zonder medewerking van de Britse. Skandina- vische en Duitse socialisten en nadat tussen de Franse fractie en de Britse conservatieven overeenstemming was bereikt over het compromis tussen bei der standpunten. Als gevolg van dit compromis verdween ook het laatste essent ële punt uit MacMillans plan uit de resoluties, namelijk de overtuiging, dat het plan Schuman in het raam van de Raad van Europa diende ts worden geplaatst. De assemblee heeft zich voorts Zater dag door de rest van haar economisch program heengewerkt en alle aanbeve lingen van de economische commissie aanvaard. Daarbij was de aanbeveling tot het houden van een bijeenkomst van ministers van Landbouw met het doel te komen tot marktanalyse en markt organisatie. Voorts heeft de assemblee een oproep gericht tot sommige landen tot ratifi catie van de visserij-overeenkomst, die ten doel heeft uitputting van de vis stand tegen te gaan. De verdere door de assemblee gegeven adviezen betreffende politiek en arbeid voor ieder, het leggen van directe ban den tussen de experts der OEEC en de assemblee en tot het voorkomen van dubbele belasting De assemblee heeft voorts een aantal sociale en procedure voorstellen goedgekeurd. Deze strekken tot instelling van een onderzoek naar een verbs tering van het woning vraag stuk en tot het vormen van een Europees con: tructiecen'.rum. Voorts heeft zij ge adviseerd tot instelling van een Euro pese vluchtelingen-organisatie, een punt, dat de Duitse afgevaardigden aanleiding gaf de ernst van het probleem van hun negen m'llioan vluchtelingen in het licht te stellen. Strategische stakingen in Italië Het onder communistische leiding staande algemene Italiaanse vakverbond heeft voorgesteld, de volgende maand een reeks stakingen in de meest kwets bare plaatsen van de industrie te hou den. Alle arbeidersorganisaties zouden hieraan mede moeten werken. Het voor stel zal begin September worden be sproken op een vergadering van het al gemene vakverbond (vijf millioen le den), de christen-democratische vak bond (twee millioen leden) en de socia listische bond (300.000 leden». Men eist een herwaardering der lonen voor ge schoolde arbeiders, netgeen de werkge vers bijna acht millioen gulden zou kosten. Voorts wenst men de behande ling van alle ontslagen door een com missie, waarin werkgevers en werkne mers vertegenwoordigd zijn met de mo gelijkheid van arbitrage. De drie ge noemde organisaties zijn overeengeko men tot handelen over te gaan. Indie® de eisen niet ingewilligd zullen wordML

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1