Dr Hirschfeld: ..Reeds menig resultaat bereikt" Goede wil is bij beide zijden aanwezig WEERBERICHT Westerling uit Singapore naar Londen vertrokken Noord-Koreaanse aanvallen in bedwang gehouden Duitsland in toekomst weer onze belangrijkste im- en export partner 59ste Jaargang DINSDAG 22 AUGUSTUS 1950 No. 27081; LEIDSCH DAGBLAD Ifcecteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 yet het KLM-toestel „Djakarta" is rC-eravond de afgetreden Nederlandse commissaris in Indonesië, dr H. y.Hirschfeld, in zijn vaderland terug- Kkeerd. Te zijner begroeting waren op te» vliegveld aanwezig de ministers Riiker en Götzen. de heer A. Th. Lam És. toekomstig Hoge Commissaris, de tsr' Raden Djoemhana namens de H,:e Commissaris Moh. Roem. de heer Cjjence Hunter, hoofd van de ECA- nijsie in Nederland de staatssecretaris sen H. C. W. Moorman en N. Blom en heer P. J. A. Idenburg, secretaris- tereraal dei- Ned.-Indonesische unie. Dt Hirschfeld zeide er van overtuigd te zijn, dat een vruchtbare samenwerking Éssen Nederland en Indonesië op ve- kriei gebied een practisch realiseerbare gelijkheid is. Ondanks alle moeilijk- trien. die nog te overwinnen zijn. werd eó dit gebied reeds menig resultaat be- rè:k. .Uit mijn vele contacten is mij gieken", aldus dr Hirschfeld. .dat de op-echte wil daartoe er aan beide zijden Het valt niet te ontkennen, dat er ch sinds de souvereiniteitsoverdracht «en aantal moeilijkheden van ernstige lard voordeed. Voor een deel vonden feze hun oorzaak in het feit, dat het tijdsverloop tussen het accoord ter D/:nöe Tafelconferentie en de eigenlijke sïjvereiniteitsoverdracht zeer kort was. viardoor een aantal zaken, die met het rcrieden waren verbonden, eerst na de erdracht. konden worden afgewikkeld Zodra de finale afwikkeling van deze tóen zal zijn voltooid, kan op een aan- denlijke vermindering van de stof. die lanleiöing geeft tot conflict, worden ge- reiend. Ongetwijfeld hebben interne moei lijkheden in Indonesië ook hun in vloed gehad. Bij de uiteindelijke op lossing van een aantal moeilijkheden, waarmede ik in aanraking kwam, bleek van weerskanten reeds de uil aanwe zig te zijn de goede verstandhouding te bewaren en te dienen. Wanneer er rich desondanks ook verder nog moei lijkheden kunnen voordoen, dan is het ons beider belang, deze tot de ge ringst mogelijke proporties terug te urengen. Bij de beoordeling van de moeilijkheden waarop ik doelde, zal Dit Koreaanse kind raakte tijdens devluclit uit de bedreigde gebieden hoar moeder kwijt. Het huilende meisje werd door Amerikaanse soldaten gevonden en gedurende rscheidene dagen verzorgd. Vol was Koreaanse gewoonten, waarbij dtgene. die een verlaten kind oppakt [oor dit kind moet zorgen, zouden soldaten het meiske hebben moeten houden. Daar dit tot de onmogelijkheden behoorde, vonden de Amerikanen een Koreaanse familie bereid de zorg voor dit oorlogsslachtoffcrtje op zich te nemen. KIEUWE griekse regering beedigd. Een nieuw geheel uit liberalen be- nfau£ Grieks kabinet is door kp- °ing Paul beëdigd. Premier is Sophocles ^enizeios. die tevens de portefeuilles '^n buitenlandse zaken, landsverdedi- finz en binnenlandse zaken beheert. lT®- hberale ministers vormen een ^binet. dat Venizelos. zoals hij •r^r meeG£deeld. zal trachten te ver- V3n eij tot een coalitie bij terugkeer Ir1 de sociaal-democratische leider oeorge Papandreoe uit de Verenigde staten. Venizelos verklaarde, dat hii reeds van de steun der populisten fctft verzekerd. nog vrij warm. Tijdelijk veel bewolking met enkele 7®?ii^ke regen- of onweersbuien. wind hoofdzakelijk tussen Zuid *m,° ^VejTliS verandering in tempe- ■uur. (Opgemaakt te 10 uur). 23 Augustus. °p: 5.36 uur; onder: 19.48 uur J&op: 1316 u"r- «oogwater te Katwijk te 1107 uur. hi. nummer bestaat uit zes pagina's. men steeds goed doen zich te reali seren. dat Nederland en Indonesië beide souvereine staten zün. Dit laat ste vooral is nodig wanneer men meent in beschouwing te moeten tre den over interne Indonesische aange legenheden. Ik heb reden dankbaar te zijn voor de wijze, waarop men mij tegemoet trad". Dr Hirschfeld zeide ten slotte thans eerst een flinke vacantie te willen ne men en dan zijn oude werkzaamheden als directeur van het Marshall-plan voor Nederland te hervatten. Met hetzelfde vliegtuig arriveerde een Indonesische missie van de Alri, de Ma rine van de Republik Indonesia, be staande uit de kolonels Adam en Soe- mardjo en luit.-kol. R. W. Djajadinin- grat die een maand in ons land blijven, om de technische kanten van de ma rine-overeenkomst nader te bespreken en uit te werken. Besprekingen tussen China en Tibet op komst Volgens Tsepon Sjakabpa, leider van een officiële Tibetaanse missie naar communistisch CJiina, zullen vertegen woordigers van China en Tibet binnen kort te New Delhi bijeenkomen om „de netelige kwestie van China's souvereini- teit over Tibet" te bespreken. De Tibetaanse afgevaardigde sprak de berichten tegen van een mogelijke inva sie in Tibet van Chinese communisti sche strijdkrachten. Tibet is er ten zeerste op gesteld een overeenkomst te sluiten met de regering van Peking", voegde hij er aan toe. Volgens Tsepon Sjakabpa is het „zeer waarschijnlijk", dat een overeenkomst tussen Tibet en China tot stand komt, doch hij wilde zich niet uitlaten over de aard van de opdracht van zijn re gering. Tibet wenst zijn huidige status van .onafhankelijkheid de facto" te behou den en de overeenkomst hangt af van het al of niet aanvaarden door China van dit beginsel, voegde hij er aan toe. Hij noemde de berichten over commu nistische troepenbewegingen in de Zui delijke provincies van China aan de grens van Tibet .geruchten zonder enige feitelijke grond". „Zolang er hoop is op een overeenkomst zal de regering van Peking geen troepen concentreren aan de Tibaanse grens". Donderdag in ons land? Gisterochtend vroeg is Westerling met een Britse Constellation uit Sin gapore vertrokken. De politie had voorzorgsmaatregelen tegen mogelijke demonstraties geno men. Westerling toonde zich zelfverzekerd. „Ik heb altijd vertrouwen gehad in de Britse Justitie en dit vertrouwen is niet beschaamd", zo zeide hü- Nadat hij in het vliegtuigrestaurant ontbeten had, werd Westerling door het hoofd van het Departement voor Criminologisch Onderzoek te Singa pore en de Nederlands Consul-Gene raal naar het vliegtuig geleid. 1200 bladzijden van auto biografie gereed. Westerling zeide in de gevangenis de tijd en de gelegenheid te hebben gehad om ..de waarde te bepalen van het leven in de internationale zaken". Hij ver klaarde te geloven, dat hij de Ver. Na ties kon helpen. „Door invloedrijke vrienden" zou hy de Ver. Naties een plan voorleggen voor de vorming van een Staande strijdmacht van vrijwilli gers, die in Zuid—Oost Azië zou moeten worden gestationneerd. Deze macht zóu haar eigen transportvliegtuigen moeten hebben, waardoor zij onmiddellijk zou kunnen worden gezonden naar aange vallen landen, die onder bescherming van de Ver. Naties staan. Westerling zeide eerst naar Nederland •te willen en hoopte, dat de Nederlandse consul-generaal te Singapore er voor zou kunnen zorgen, dat zijn vrouw en kin deren. die nog in Indonesië verblijven, zich bij hem kunnen voegen. Westerling zeide 1200 bladzijden van zijn autobiografie in de gevangenis te hebben geschreven. De rust en de goede voeding, die hij sinds de oorlog had moeten ontberen, hadden hem goed ge daan, zo verklaarde hij BLIJ ZIJN RUG TE ZIEN. Westerling zeide er op te vertrouwen, dat de Nederlandse autoriteiten zijn oprechtheid waarderen. Toen het vliegtuig opsteeg, merkte een Britse functionnaris op: ..Het con flict tussen wettelijke en politieke as pecten van deze zaak. dat zich onder de oppervlakte heeft afgespeeld, maakt dat wij blij zjjn Westerling? rug te zien. Nu kunnen anderen dit zaakje opknappen". Gevangenisfunctionnarissen verklaar den. dat Westerling een voorbeeldige ge vangene was geweest. e a In bevoegde kringen te Den Haag vernamen w|j, dat Westerling Donder dag als gedeporteerde per vliegtuig uit Londen in Nederland wordt verwacht. BERECHTING IN ONS LAND? Op 28 Februari werd van bevoegde zijde te Den Haag medegedeeld, dat, wanneer Westerling naar Nederland zou worden overgebracht, hij bij aankomst gearresteerd zou worden. Hij heeft vol doende strafbare feiten gepleegd, zo zeide men, welke arrestatie wettigen. ^Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vragen, aldus verklaarde men van bevoegde zijde voorts, zal aan dit verzoek geen gevolg worden gegeven. Westerling zou hier te lande wel worden berecht voor wat hü in Indonesië heeft gedaan, doch het is een internationaal gebruik, De Zweedse kroonprins Gustaaf vertoeft op het ogenblik met zijn gemalin, kroonprinses Louise, bij de koning van Zweden, die de vacantie doorbrengt op het Solliden Kasteel, op het Oeland Eiland aan dê Zuid- Oost kust van Zweden. De koning in gesprek met zijn zoon. Op de achtergrond kroonprinses Louise. SENAAT GEEFT TRUMAN ECONOMISCHE VOLMACHTEN. De Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp tot mobilisatie van het thuisfront goedgekeurd. De wet geeft president Truman bevoegdheid om tot locii- en iTijsoeheei-sing. distributie en anti-inflationnaire maatregelen over te dat een land zün eigen burgers niet j ?aan- wanneer hy dit nodig oordeelt, uitlevert aan een ander land, om ze j Ge stemming was 84 tegen 3 daar terecht te doen staan. Tegen de wil van de regering in aan- Wü vernamen uit betrouwbare bron, (vaardde de Senaat een amendement, dat er geen reden is om aan te nemen J waarcoor Truman wordt verplicht even dat er in dit standpunt wüziging is tuele loon-en prysbeheersing gelijktijdig gekomen. 1 i 'in te voeren. Meer hulp DE AARDBEVING IN INDIA. Volgens geologen, die op het ogenblik luchtwaarnemmgen verrichten in het stroomgebied van de Brahmapoetra. is de aardkorst in een gebied van 77.000 vierkante kilometer door de aardbevin gen in boven-Assam .geweldig" veran derd, De bevingen, die naar men ge looft ds zwaarste geweest zijn sinds 1883. hebben 20.000 mensen dakloos gemaakt en duizends HA land doorkloofd en tot 'n woesteny gemaakt. Meer dan 5 millioen mensen hebben van de bevingen te lij den gehad De aarde in het gebied van de bevingen is, aldus de geologen, nog niet tot rust gekomen. Zij schatten dat het epicentrum zich in de buurt van de grote bocht van de Brahmapoetra. 400 km ten Oosten van de Tibetaanse hoofd stad Llasa. bevonden heeft. Twee zij rivieren van de Brahmapoetra de Dik- how en de Dihang. zün buiten haar oever- getreqen. Volgens de laatste gegevens zyn 50 per sonen tengevolge van de aardbeving om het leven gekomen Ongeveer 50.000 stuks vee kwam om. Grote schade werd aangericht aan velden met thee. aard appelen en jaste. Volgens de laatste berichten is de toestand aan de Koreaanse fronten als volgt: Centrum: De Amerikanen ten Zuiden van Koenwi staan bij de verdediging van Taegoe bloot aan hevig vuur van de Noordelijken. Een Noordelijke speer punt van 4.000 man is, naar gemeld wordt, tot staan gebracht door aanval len uit de lucht. Het achtste leger deelt mede, dat de zware Noord-Kore aanse druk langs het gehele Koenwi Waegwan-front aanhoudt. De nieuwe communistisohe bruggehoofden over de Naktong te Hjonpceng en bij Waeg wan beide tegen Taegoe gericht werden „in bedwang gehouden", maar bijna twee Noord-Koreaanse regimen ten zijn, naar gemeld is, de rivier over gestoken. In de zak bij Jongsan, verder Zuidwaarts, voeren de Amerikanen zui veringsacties uit. Zuid: Gemeld is dat de Noordelyken achter Tsjindjoe ëen „enorme poging" doen om een aanval op Masan en Pee- san op te bouwen. De Amerikanen zijn bij Joetsjon in strijd gewikkeld met duizend Noord-Koreanen. Oost: Zuid-Koreaanse troepen blij ven i orderingen maken in het gebied van Pohang, waar het verzet van de Noordelyken toeneemt. Zy consolideren hun posities bij Tongjöng. De luchtbombardementen duren voort. Officieel is meegedeeld, dat op alle fronten Zaterdag 4.133 Noord-Korea- nen werden gedood of gewond en 275 gevangen genomen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat het Noord-Koreaanse leger 15 divisies in het veld heeft. GEEN OVEREENSTEMMING IN VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad, die gisteren we derom in een door voorzitter Malik bijeengeroepen geheime zitting de kwestie van het toelaten van Noord- Koreaanse afgevaardigden tot de be sprekingen heeft behandeld, is niet tot overeenstemming kunnen komen. De zitting duurde een klein uur. De meeste tijd van de zitting werd ingenomen door een rede van Malik, die zijn eis herhaalde, dat vertegen woordigers van Zuid- en Noord-Korea in de Raad gehoord zouden worden. Zijn rede werd in stilte aangehoord, waarna de zitting werd gesloten. Geen andere officieuze bijeenkomst is vast gesteld. Vanavond om 8 uur komt de Raad weer in plenaire zitting byeen om het debat over de Koreaanse kwestie als geheel te hervatten. Naar men meent te weten, heeft de permanente afgevaardigde van India bij de V.N., sir Benegal Rau. een ontwerp resolutie voor een definitieve oplossing van het Koreaanse geschil opgesteld en aan de zes niet-permanente leden van de Veiligheidsraad laten zien. Men ge looft, dat deze zonder uitzondering hun persoonlijke goedkeuring aan de begin- selen van het ontwerp hebben gehecht en hebben verklaard, dat zij de resolu- j tie aan hun regeringen ter goedkeu- I rins zouden opzenden. I Van de permanente leden zou Frank- I rijk voor het voorstel van India zijn. Indien de andere permanente leden zich alleen maar zouden onthouder, bij een stemming over het voorstel, zou het succes van de resolutie verzekerd I zyn en een oplossing gevonden kunnen worden om de -vrede in Korea te be spoedigen. NOG MEER BRITSE TROEPEN Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, 1 dat behalve de Britse troepen uit Hongkong neg andere Britse man- schappen worden verzameld voor de I reis naar het front in Korea. Engeland heeft een brigade toege- j zegd, met pantserwagens en artillerie. Het ging om 5 a 7.000 man. i De Britse admiraliteit heeft bekend i gemaakt, dat een kleine commando- j eenheid van de vloot wordt gevormd voor „zeer spoedig vertrek per vlleg- I tuig" naar Korea. Om veiligheidsrede nen „is het niet wenselijk de omva en samenstelling of de tyd van vertrek en aankomst van deze eenheid te pu bliceren," aldus de bekendmaking. EEN PHILIPPUNS CONTINGENT President Quirino heeft verklaard, dat de Philippijnen bereid zijn een eerste contingent van 1.100 officieren en manschappen met een artilleriebat terij naar Korea te zenden. Het vertrek zal over enkele dagen plaats hebben, na een plechtigheid te Washington, tijdens welke de Philip- pünse strijdkrachten officieel zullen worden aangenomen. FANATICI. Lar Dalv. de 33-jarige eigenaar van een stoelenfabriek te Chicago, heeft in een brief aan Truman aangeboden een vlucht boven Moskou te maken om een atoom- of waterstofbom op het Krem lin te laten vallen. Daly zei de stichter te zijn van de „Christelyke actie-par tij", die „thans oorlog met het Rode Rusland" als leus heeft. De partij wil „het Christendom en de vrijheid van de wereld" redden en de a-bom en h-bom gebruiken tegen „de krachten van de anti-Christ", aldus deze brief. Canadees plan voor „gratis" wapenleveranties Canada heeft een plan ontworpen om landen van het Noordatlantisch pact in Europa „gratis" van wapenen te voor zien. zo is van welingelichte ziide te Ottawa medegedeeld. Men verwacht dat het plan. dat door het parlement moet worden goedgekeurd voordat het kan worden uitgevoerd, besproken zal worden op de bijeenkomst van de plaatsvervangers van het Atlantisch pact, die heden in Londen begint. Ca nada zou volgens dit plan een gedeelte van ziin geschut, vliegtuigen en ande re militaire uitrusting zonder enige be taling aan West-Europsse landen over dragen. In ruil hiervoor zou Canada eventueel enige uitrusting ontvangen van andere landen van het Atlantisch pact. vermoedelijk de V.S. Nieuw college Alg. Bestuur Ned. Antillen Het College van Algemeen Bestuur der Ned. Antillen is gereconstrueerd, waarmee een einde gekomen is aan de „kabinetscrisis" die van begin April duurde. Van het oude college blijven lid van het gereconstrueerde de heren dr ir P. C. Henriquez en drs E. M. Newton. De drie nieuwe leden zijn dr J. R. Arends, mr N. Debrot (de schrij ver Cola Debrot. niet te verwarren met het K.VP. Statenlid mr I. C. Debrot) en de heer J. van Toorn. Het zesde lid, dat nog niet benoemd is, zal de porte- feuilel van openbare werken beheren. VEEL ANIMO VOOR OMROEPER! Onlangs heeft de Canadese Radio- Omroep candidaten opgeroepen voor omroeper van voor Nederland bestem de uitzendingen. Thans blijkt, dat zich 1500 sollicitan ten hebben aangemeld van wie 10 een kans maken voor de plaatsen van de twee gevraagde Nederlandse omroepers. De stemmen van deze tien uitverko renen zijn op gramofoonplaten vastge legd. Deze zullen naar Canada gezon den worden, teneinde de meest ge schikt geachte stemmen te kunnen be palen. de raad van europa. De economische commissie van de Europese assemblee heeft een lange motie over het plan-Schuman aange nomen. ter voorlegging aan de assem blee. De commissie juicht over het al gemeen het plan in zijn oorspronke lijke vorm toe, maar stelt voor. dat net parlementaire lichaam, waaraan het hoge gezagsorgaan rapport zou moeten uitbrengen, wordt samengesteld uit af gevaardigden uit de Europese assem blee. die op hun beurt periodiek ver slag zouden moeten uitbrengen aan de plenaire assemblee te Straatsburg. Op deze wijze zou de Raad van Eu ropa vaste voet hebben in de admini stratie van het steenkool- en staalplan. Zoals Reynaud verklaarde, zou Enge land hierdoor ln staat worden gesteld aan het debat over de administratie van het plan deel te nemen, ook al zou dat land tegen die tijd nog niet tot het plan kunnen toetreden. De Britse Labour-afgevaaraigde Hugh Dalton steunde deze motie. De besprekingen in de politieke com missie van de assemblee te Straatsburg over Chürchills voorstel voor een Eu ropees leger en de benoeming van een Europees minister van Defensie heb ben gisteren geen voortgang gemaakt. De juridische commissie heeft met grote meerderheid besloten, het recht op vrye verkiezingen op te nemen in de Europese ontwerpconventie voor de rechten van de mens. Verder heeft deze commissie haar goedkeuring ge hecht aan aanbevelingen, waarin het recht op eigen bezit en het recht van ouders op keuze van de soort opleiding voor hun kinderen wordt omschreven. De commissie voor culturele aange legenheden besloot aan te bevelen, dat de leden-sta ten onmiddellijk onderhan delingen beginnen over het opstellen van culturele conventies in de geest van de reeds bestaande tussen de lan den van het Brussels pact en de Scan dinavische landen. arrestatie in verband met moord op lahaut. De politie te Luik heeft, in verband met de moord op Lahaut een arrestatie verricht. De betrokkene is met mevrouw Lahaut geconfronteerd. Zy verklaarde, dat de aangehoudene grote gelijkenis vertoont met een der moordenaars van haar echtgenoot. De gearresteerde heeft de politie een alibi opgegeven, waar naar thans een onderzoek wordt inge steld. Ongeveer 2.000 communistische de monstranten waren gisteravond byeen op het hoofdplein van Luik om uiting te geven aan hun verbolgenheid over de moord. Men riep „leve de republiek". Sprekers spoorden aan tot „strijd voor de stichting van een volksrepubliek". De moordenaars van Lahaut werden ge brandmerkt als „Leopoldisten, royalisten en reactionnairen". De betogers werden ten slotte opgewekt om de „petitie van Stockholm" te tekenen. Incidenten heb ben zich niet voorgedaan. TEGELSE SPELERS GAAN NAAR OBERAMMERGAU. Als beloning voor de opofferingen, die de spelers zich gedurende het sei zoen hebben getroost, heeft de Stich ting Passiespelen te Tegelen besloten alle deelnemers aan de Passiespelen te Tegelen. die vóór 1 Januari 1929 zijn geboren een reis te laten ondernemen naar Oberammergau voor een bezoek aan de Passiespelen aldaar. Op 22 September a.s. zullen zij ver trekken om de laatste uitvoerine op 24 September te Oberammergau bii te wonen. Ongeveer 100 deelnemers zullen de reis ondernemen. Wordt Frankfort de grootste West-Europese handels-metropool A'dams Gemeentebestuur ontving Pax-Romana-Congressisten „HET CHRISTENDOM IS EEN TAAK". Gisteravond zijn de deelnemers aan het Pax Romanacongres in het Rijks museum te Amsterdam ojitvangen door het gemeentebestuur van Amsterdam. Z.K.H. Prins Bernhard en de minister I van O.. K. en W. woonden deze ont- I vangst bij. j Prof. Rutten zeide in een toespraak om.: .In deze tijd van materiële en I technische ontwikkeling wordt geeste- lijke vooruitgang niet steeds als taak I gesteld althans niet voor het persoon- 'ijke leven van de enkeling. Meer dan ooit is het noodzakelijk het Christendom te beschouwen niet als een rustig en 'raditioneel bezit maar als een taak. Tijdens dit congres zult gij het besef van uw roeping als Katholieke acadcmi- ci verlevendigen door uw houding te j bepalen tegenover de moderne cultuur. I Pax Romana is een hoog ideaal en gij stelt het in een tijd. waarin de mensheid zich in een verschrikkelijke crisis bevindt door de verzwakking van de godsdienstige en zedelijke grond slagen der samenleving. Cit de angst "an deze tijd spreekt echter een ma teloos verlangen naar vrede, die de mensheid niet in zich zelf vermag tc vinden. j (Van een speciale verslaggever in West-Duitsland) Het Nederlandse paviljoen „Frankfurt stickt voller Merkwurdig- keiten", schijnt Goebhe eens gezegd te hebben en in dit land. waar men zo gaarne zijn grootste schrijver citeert, moet m?n dan maar aannemen dat het geen gemeenplaats is. Maar Frankfort is eigenlijk zelf een merkwaardigheid. Deze stad scheen al enige decenniën op haar retour Daar bij kwamen de jodenvervolgingen, die hier eigenlijk kapitaal-vervolgingen waren, en vooral de bombardementen Desondanks is Frankfurt een stad, die van alle Duitse steden de meeste toe komst. schijnt te hebben. Buitenlanders nog meer dan Duit sers hangen reeds het beeld op van een West-Ëuropese handelsmetropool, zoals er geen tweede zal zijn. Mensen, die het rhythm e van de wederopbouw ln dit commerciële centrum kunnen be oordelen, verzekeren, dat men over vijf. tien jaar deze stad niet meer zal her kennen. Het is om allerlei duistere re denen wel niet tic nominale hoofdstad van West-Duitsland geworden, maar het zal zich daardoor niet van zijn weg laten afbrengen, een weg, die naar veler overtuiging zal stijgen naar een onge kende top. Frankfort is ondenkbaar zonder zijn jaarbeurs, zijn Messe. En op de terreinen van deze Mcsse verrijst nu het eerste Nederlandse permanente paviljoen in hel buiten land. tegciijk het best" paviljoen van alle, die zich nu in het Messe-vcld bevinden. Dit is van belang: en de Frankfurters zien in het feit. dat juist de Nederlanders van hun paviljoen zoveel werk maken een bewijs te meer lat zij optïmicli-ch kunnen zijn. Zij kennen de Nederlanders en weten, dal zij bezinnen aleer zij beginnen, maar dat wanneer zij beginnen, daar iets achter schuilt, dat zy dan hun ge dachten hebben bepaald en de markt geanalyseerd. Er zün weer kansen! Duitsland belooft weer de grootste im- en exportpartner van Nederland te worden. In verband daarmee hebben wü ons gewend tot de heer Fincken, presi dent van de Ned. Kamer van Koop handel in Frankfort, aan wiens bemoei ingen vooral ook de totstandkoming van dit paviljoen te danken is, en hem ge vraagd. v/at hij van Frankfort verwacht te. Zijn beschrijving van de kansen, die hier liggen, was indrukwekkend genoeg. Er bestaat echter in Nederland nog een. zekere tegenzin, op voet van commer ciële gelijkheid met de Duitsers te ver keren, wat ook daarin tot uitdrukking komt* dat men de partner nog niet ge heel au serieux wenst te nemen en hem nodeloos voor het hoofd stoot. Men dient echter te beseffen, dat men in de na-oorlogse wereld al menige fraaie kans onbenut heeft gelaten en dat men daarmee niet steeds door kan gaan. Dan nemen anderen definitief onze plaats in. De Fransen b.v. denken al veel positiever over de geboden gele genheden. maar hun koopmansbegaafd heid ligt onder die van de Nederlanders. Ook liggen de Nederlanders de Duit sers beter dan de Belgen, wier me thoden hun vreemder zijn. De bereid heid om het de Nederlanders, die hier veel goodwill hebben, naar dc zin te maken? is nog altijd opmerkelijk groot. D? gedachte, dal men hun iets goed tc maken heeft, valt hierby onmis kenbaar te bespeuren. Dat neemt na tuurlijk niet wpg. dat er af en toe moeilijkheden zijn. maar opmerkelijk is, dat Duitsers cn Nederlanders meestal toch een compromis weten te vinden. Dit betreft zowel bedrijven als departementen. Indonesiërs ontploo.en hier al een ze kere acuviteir. Maar de ervarin-z ont breekt en er Is te veel Improvisatie. De Duitsers hebben dat reeds begrepen en zaan voozichtie met hen 'om Het liffs* zouden zij deze handel over dt oude firma's laten gaan.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1