tienduizenden op het plein Merdeka Palar is de Nederlanders erkentelijk Bevolking is 100% pro-Nederlands Toestanden primitiever dan primitief WEERBERICHT Taegoe ernstig bedreigd door doorbraak der Noordelijken India zal zijn voorstel niet bij Veiligheidsraad indienen 59ste Jaargang VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950 No. 27078 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Indonesië vierde Onafhankelijkheidsdag Gistermorgen In alle vroegte begaven de inwoners van Djakarta zich in frote drommen naar het plein Mer dfka en liet Watcrlooplein (dat te genwoordig Lapangan Banteng heet), de centra der grot? viering van de rijfde verjaardag van de onafhanke lukheidsverklaring van Indonesië. Tienduizenden stroomden samen op h#t plein Merdeka, naar Soekarno 7ijn rede hield en op plechtige wijze de „Pocsakavlag" werd gehesen (dit is de vlag. die gebruikt werd in 1945 bij d? onafhankelijkheidsverklaring). De feestviering begon met een ope ningswoord van het oudste parlements lid,°dr Radjiman Wediodiningrat, die fungeert als voorzitter van het parle ment, zolang er nog geen nieuwe voor eer is gekozen. Hierna sprak Soekarno anderhalf uur lang. De hoofdzaken uit zijn rede publi- cwden wij reeds. Vervolgens herdacht hij met enige minuten stilte de doden, die in de strijd Mi de vrijheid waren 'gevallen. s Middags werd in de tuin van het Paleis voor de autoriteiten en de leden het Corps Diplomatique een tuin feest gehouden. De Pasar Malam werd gisteravond geopend. Vanavond zal president Soe- jumo een staatsbanket geven. Ter gelegenheid van de vijfde ver jaardag van het uitroepen der Indone- Ésche republiek, heeft het Indonesische Bureau te New York in een aantal pu blicaties een uiteenzetting gegeven van de ontwikkelingen op het gebied van economie, opvoeding, binnenlandse en buitenlandse politiek in Indonesië ge durende de afgelopen vijf jaar. De publicatie inzake de buitenlandse politiek besluit aldus: De plaats van Indonesië in wereld- aangelegenheden Is die van een land. dat alles, hetgeen het in de vijf jaren ran vrijheid liceft bereikt, kan ver liezen, indien er een wereldoorlog zou nitbreken. Zijn buitenlandse politiek is daarom een natuurlijke ontwikke ling van de behoeften, die dat land roor een lang tijdsbestek heeft aan vrede en voorspoed. Het bureau gaf voorts teksten uit tan verklaringen, die vooraanstaande Amerikanen ter gelegenheid van de On- jfiankeHjkheidsdag hebben afgelegd en ia door de Indonesische ambassadeur u<ir president Soekarno werden door wonden. Tot deze Amerikanen behoren tien gou- veueurs. o.w Dewey. 9 senatoren o.w ?nator Prank Graham (destijds lid van df Commissie voor Goede Diensten). Philip Murray, voorzitter van de C.I.O fr een aantal leden van het Huls van Afrevaardigden. De Amerikaanse Senaat heeft giste ren eenstemmig een resolutie aangeno men. waarbij besloten werd, president Sukarno te complimenteren ter gele edheid van de Onafhankeliikheidsdag De Indonesische ambassadeur in de Ver. Staten, de heer Ali Sastroamidjojo heeft in een boodschap de bevolking, de autoriteiten en de leden van het congres Tin oe Ver. Staten dank gebracht, voor de gelukwensen. Hierin wordt o.a. ver- '»rd: De democratische eenheidsstaat ver- '•'haft Indonesië hetzelfde als hetgeen c? constitutie van de Ver. Staten van Amerika uw land verschaft, n.l. één re- V ing. die de wil van het volk verte- ??nwoorjigt. Dit is de natuurlijke gang jan zaken van alle oprechte nationa- '"ische bewegingen, die naar eenheid 'f1 politieke bestendigheid streven, de l'eutel tot het succes van de democra tie en het behoud van de vrede. Op deze Vijfde verjaardag van de Republiek be seft Indonesië, dat de tijd, waarin het ene volk door een ander wordt over heerst, spoedig ten einde raakt". In een verklaring aan de pers, uitge geven door het Indonesische Bureau te New York, geeft de heer Palar een over zicht van de werkzaamheden van de Veiligheidsraad, die geleid hebben tot de souvereiniteitsoverdracht van Ne derland aan Indonesië Na een scherpe critiek op de houding van Nederland in de periode van do Japanse capitulatie tot de R.T.C.-over- eenkomst, besluit Palar: Het Is niet meer dan billijk de Neder landers erkentelijk te zijn voor het feit, dat zij, éénmaal beseffend, dat hun houding ten opziehte van de In donesische kwestie fout was, dit ge heel en al erkend hebben en onmid dellijk hun politiek t a.v. Indonesië veranderd hebben in een van oprech te samenwerking, die streeft naar voorspoed voor d- beide partners van de Ned.-Indonesische Unie en naar een onbelemmerde en snelle ontwik keling van de Indonesische natie". BOODSCHAP VAN MOH. HATTA Bjj gelegenheid van de onafhankelijk heidsdag heeft Moh. Hatta een bood schap gericht tot het Indonesische volk waarin hij o a. zegt: ..Het ideaal, dat inhoud aan onze vrijheid moet geven, n.l. de welvaart van ons volk, moet nog verwezenlijkt worden. De leuzen om de wegen naai de volkswelvaart te openen, dienen er op gericht te zijn, het volk bewust te maken van zijn verantwoordelijkheid, de noodzaak tot discipline en van de realiteit. De unitaristische staat alleen zal niet de verwezenlijking van de Idealen brengen of deze garanderen. De idealen kunnen slechts verwezenlijkt worden door hard werken van het ge hele volk, zodat de productie verhoogd wordt. Nu de onafhankelijkheid verkre gen is, is er geen teruggang meer mo gelijk. De politiek van onze strijd berust op twee pilaren: de vredespolitiek in het buitenland en de consolidatie van onze krachten in het binnenland. De wil van het volk riep een unitaristische staat in het leven". Ilatta besloot: „Het ls waar, dat ons ideaal van een vrij en welvarend In donesië nog niet verwezenlijkt is. Doch door onze politiek van het win nen van vrede en welvaart zal dit be reikt worden". TUINFEEST IN „BACKERSHAGEN" In het prachtige park van „Backers- hagen" (e Wassenaar ontvingen giste ren de Hoge Commissaris van Indo nesië en mevrouw Moh. Roem op een tuinfeest hun vele gasten, die hen kwamen complimenteren ter gelegen heid van- de Indonesische onafhanke lijkheidsdag. Behalve vele leden vanhet Corps Diplomatique merkten wij op de mi nisters Drees, Van Schaipk, Stikker, Van Maarseveen, Götzen, Spitzen, vice- admlraal Rost van Tonningen. Chef van het Militaire Huis van H M. de Konin gin, de staatssecretarissen Blom, Moor man en Van Rhijn, mr Donner, presi dent. van de Hoge Raad en van het Uniehof van Arbitrage de heer Lam ping. benoemd Hoge Commissaris in Indonesië en dr Van Royen. ambassa deur in Washington en talloze andere autoriteiten. alsmede vele vertegen woordigers van handel en bedrijf Voorts de oud-ministers Schermerhorn en Logemann en de burgemeester van Wassenaar, baron Van Wijnbergen, de chef der Ecamissie de heer Hunter Uiteraard waren ook ve"schillende de- hier te lande vertoevende Indone siërs met hun dames aanwezig, ge kleed in sierlijk Oosters gewaad Wij merkten o.m. op de Kroonprins van Koetei. Nieuw Guinea's Gouverneur De Gaulle treedt naar voren BEREID LAST VAN DE MACHT TE DRAGEN. Generaal Charles de Gaulle heeft zich Jiog eens bereid verklaard de last van c* macht te dragen", in het aangezicht de „naderende storm". •£e oorlog in Korea is het waar schuwingsteken", aldus zei hij in een Parijs uitgegeven verklaring. .Laat demagogen praten over collec te veiligheid, terwijl er niets daadwer kelijks wordt gedaan om de veiligheid Vjn hun eigen land te verzekeren", zo ïeide De Gaulle die hieraan toevoegde, t -Srote Amerikaan-? strijdkrachten «'echts in Europa zullen samenwerken J5 Frankrijk het Atlantische bruggen- "°°fd houdt". -Wat het opperbevel van de defensie T;n het vaste land betreft wat voor land van het allergrootste belang is - dit berust bij de Britse generaals, of- J'ioon Engeland op het ogenblik slechts V3n plan is een symbolischp strijdmacht het continent te zenden". D'Daulle achtte het noodzakeüik. dat rechte- tijd een nienwp macht zal *"whjinen. ..di® moreel In rtaat is voor rtankriikc mafhankelijkheid en belan- te waken". WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht tot morgenavond: Wissefcncl bewolkt met hier en daar "*eie buien, afgewisseld door opkla ren. Matige, af en tce vrij krachtl ij wind. hoofdzakelijk tussen Zuid west en West. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 'Opgemaakt te 10 uur). 19 AUGUSTUS [pop: 5.29 uur; onder: 19 57 uur. op: 13.03 uur; onder: 21.45 uur. 19.06 Grote moeilijkheden. De gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg, is gisteravond, komend uit Hollandia. op Schiphol gearriveerd. Hy zal met de Nederlandse regering in de komende weken besprekingen voeren over de situatie op Nicuw-Guinea en advie zen uitbrengen. De heer Van Waardenburg denkt on geveer een maand in ons land te blij ven. „De moeilijkheden", zo vertelde hij, „zijn groot. Men zou kunnen zeggen, dat wij nog i?dere dag achteruit gaan. Wü leven er bij de gratie van hetgeen de Amerikanen achterlieten en de omstandigheden zijn daar primitiever dan primitief. Het duurt bijv. vijf maanden voordat goederen, die wij in Nederland bestel len. op hun plaats van bestemming zijn. Deze omstandigheden hebben tot gevolg gehad, dat wfj nog niet de zo dringend noodzakelijke experts hebben kunnen aantrekken De voedselvoorziening, de huisvesting, en de verbindingen zijn de drie hoofd problemen. Er is op het ogenblik een soort „biologisch" evenwicht, dat zo labiel is, dat iedere immigrant het zou kunnen verstoren. Immigratie op die ogenblik is dan ook onmogelijk, maar zodra wij met de exploratie een basis hebben gelegd", zo zeide de Gouver neur, „acht ik immigratie op grote schaal zeer wel mogelijk. Het kan ech ter nog best vijf jaren of langer duren voor het zover is". „Er waren", zo vervolgde de heer Van Waacdenburg. ..toen ik in het begin van dit jaar op Nieuw Guinea aankwam, bijv. geen arbeiders aanwezig. Ik be schik thans over ongeveer 1000 Indische Nederlanders, die als arbeider zijn aan getrokken. Deze proef is niet mislukt, al zijn het nu niet bepaald geschoolde arbeiders. Keus kwam er echter niet en wjj moesten roeien met de riemen, die wü vonden". Hoewel de heer Van Waardenbur? politieke vragen ontweek, verklaarde hij wel. dat de verhoudingen tussen de leden der autochtone bevolking onderling en lussen de Nederlanders en de bevolking zeer goed is. „Zoal: de kaarten nu liggen sta ik er voor in", zo zeide hij, „dat de bevolking 100 pro-N ?derlands is". ,.De anti-Indonesische demonstraties van de laatste tyd". zo zeide de heer Van Waardenburg, „die ik thans uit drukkelijk heb verboden, zijn dan ook absoluut spontaan geweest". ,.De toestand te Ma'aquari is dank ,zij het feit. dat een -ambtenaar de lei ding op zich heeft genomen en daarbij s-treng optreedt, redelijk. De Indo- Europese immigranten, die hier direct voor en na de souvereiniteitsoverdracht. heen trokken, hebben een ellendige tijd achter de rug", aldus de gouverneur. Als objecten die zeker een lonende in vestering mogelijk maken, noemde de heer Van Waardenburg de tonijirvisse- rij en de bodenvrijkdommen Van par ticuliere investering is echter op het ogenblik nog geen sprake. Belangrijk werk is verricht door Vol kers' aannemersmaatschappij, die en kele experts zond, en na een langdurig onderzoek een rapport hebben opgesteld over de mogelijkheden en de kosten voer de bouw van een haven, een goede weg en een nieuwe stad, drie projecten, die voor de exploratie van Nieuw- Guinea dringend nodig zijn. Dit rapport is een van de onderwerpen, die gouver neur Van Waardenburg met de regering zal bespreken. io.u,} uur; on :e; ii.w water te Katwijk te 6.41 en tor." nummer bestaat uit zes pagina's Britse Gemenebest gaat besprekingen voeren OOK INDONESIË UITGENODIGD. Indpnesie. Birma, Siam. Vietnam, Laos en Cambodja, zijn door de landen van het Britse Gemenebest uitgenodigd om in September te Londen de besprekingen by te wonen over het acht millloen pond sterling omvattende plan-Spender voor economische hulp aan Zuid-Oost-Azië. Er is nóg geen besluit genomen over de vraag of Nederland en Frankrijk, de twee vaste-landmogendheden. die in Zuid-Oost-Azië geïnteresseerd zijn, ook zullen worden uitgenodigd- De besprekingen te Londen worden ge voerd tussen de zeven regeringen van hpt Gemenebest, die in Mei te Sydney hebben geconfereerd, namelyk Australië. Canada. Ceylon. Engpiand, India, Nieuw- Zeeland en Pakistan. GRAZIANI WORDT VRIJGELATEN. Ex-maarschalk Rodolfo Graziani, op perbevelhebber van Mussolini's fascisti sche republikeinse leger, zal op 29 Aug. uit de gevangenis worden ontslagen. Een militair tribunaal heeft hiertoe besloten. Graziani was in Mei tot 19 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het tribunaal bepaalde, dat de periode, die Graziani in de gevangenis heeft doorgebracht, van April 1945, toen hij door Italiaanse par- tisanen werd gevangen genomen, moet worden berekend Hierdoor en door strafverminderingen wegens de amnes tie van het heilig jaar en andere maat regelen, behoeft Graziani 14 jaar minder in de gevangenis door te brengen. STAKING IN FINLAND. Alle arbeiders in de Finse eleotrici- teltsbedryven zijn in staking gegaan, nadat een gemengde door de regering aangestelde commissie er niet in ge slaagd was te bemiddelen bussen de on der communistische leiding staande vak bond en de werkgeversfederatie. De ar beiders eisen 50Vo loonsverhoging. Ongeveer 100 00O arbeiders in andere bedrijven hebben stakingen tegen het eind van deze maand aangekondigd, in dien hun looneisen niet worden inge willigd. Pohang door Zuidelijken heroverd. Onder dekking van autokanonncn en tanks hebben Noordciykc troepen gisteren een doorbraak van bqna twee kilometer in het Zuid-Koreaanse front geforceerd in het kader van de aan val op Taegoe. H.M. Koningin Juliana heeft gister middag in de tuin van het Koninklijk Paleis te Soestdijk de deelnemers aan het twaalfde Internationale Congres voor Strafrecht en Gevan geniswezen ontvangen. Ook ZK.H. Prins Bernliard was bij deze ont vangst tegenwoordig. De Koningin onderhield zich gedurende geruime lijd met de deelnemers. H.M. in gesprek met de Amerikaan se gedelegeerde, mr fames V. Ben nett. uit Washington. Op de voor grond Prins Bernliard in gesprek met jirof. dr M. H. van Rooy. ver tegenwoordiger van het Vaticaan. Men blijft maar praten. Jacob Malik, de sovjet-gedelegeerde in de Veiligheidsraad en voorzitter voor de maand Augustus, heeft de vertegenwoordigers in de Veiligheids raad een uur voor de vergadering in besloten zitting bijeen geroepen. Deze besloten zitting heeft nog niet tot beslissingen geleid. Maandag zal de raad opnieuw in besloten zitting bij eenkomen. Volgens welingelichte bronnen is alleen de kwestie van het toelaten van Noord- en Zuid-Koreaanse afgevaar digden tot de raadszittingen ter spra ke gekomen. Malik zou opnieuw heb ben voorgesteld om beide partijen in „dit binnenlandse geschil" een gelijke stem te geven. HOGE COMMISSARISSEN SPREKEN MET ADENAUER. De drie Westelijke hoge commissaris sen hebben een geheime bespreking ge voerd met de Westduitse bondskanselier dr Adenauer. Later besloten de commis sarissen in een afzonderlijke bijeenkomst om het reusachtige concern van de I. G. Far ben ts dekartelliseren. Een ondernemend echtpaar in Rochester in de staat New York vond het na rijp beraad prettiger aan de overkant van het meer te gaan wonen. En dus werd het hele luiis op een vlot gezet en naar de j overkant getransporteerd. Onze foto j toont dit ongewone transport onder weg. Ook in dc openbare vergadering is wederom geen beslissing genomen. De Amerikaanse afgevaardigde Aus tin. heeft de Russische gedelegeerde en ziin regerine ..grotendeels aan sprakelijk" gesteld voor het berei ken van bet vrije, onafhankelijke en verenigde Korea, dat de Ver enigde Naties zich ten doel hebben gesteld. Hij deed een beroep op de sovjet unie om te geloven, dat geen land haar wenst te bedreigen, noch in Korea, noch elders aan de rand van haar omvangrijke invloedssfeer. Met betrekking tot het Indiase voor stel om een commissie van de zes nlet- permanente leden van de Veiligheids raad in te stellen voor bestudering van alle voorstellen om de Koreaanse kwestie tot oplossing te brengen, ver klaarde Austin, dat de Verenigde Na- tics drie iaar lang naar een vrij. on afhankelijk en verenigd Korea hebben gestreefd en dat zii niet van dit doel willen wiiken. Het door de algemene vergadering van de Verenigde Naties genomen be sluit. dat in geheel Korea vrlie en eer lijke verkiezingen zouden worden ee- houden. is door het Noord-Koreaanse bewind gedwarsboomd, aldus Austin. 1 ..Het doel: vrije verkiezingen in geheel Korea onder toezicht van de Verenle- 1 de Naties, moet echter gehandhaafd blijven". Austin was van mening, dat men de doeleinden 00 lange termiin ook thans j niet uit het oog moest verliezen. De Joegoslavische afgevaardigde. Bebler. verwelkomde het Indiase voor stel als een stoutmoedige stap. waar door alleen de impasse in de raad kon worden doorbroken. 1 Malik, de Russische voorzitter, zeide niets nieuws in Austins rede te heb ben gehoord. Hii beschuldigde de Ame rikaanse afgevaardigde ervan de aan- dacht van de raad en de wereld af te leiden van de eebeurten'scen in Korea, j Malik noemd-5 het vinden van een vreedzame regeling in Korea dp en'?? he!ancr:i'-e taak waarvoor raad zich j thans gesteld ziet De eerste vereiste voor een dereeliike regeling was vol- j vens hem het hoven van Noord- en Zuid-Koreaanse afgevaardigden. De Noor Arne Sunde noemde Ma- liks voorstel onoprecht De raad be hoeft thans niet op te treden als rech ter. doch als politieman, aldus Sunde. De zitting van de raad werd ver- j daaed tot Dinsdag. India heeft besloten ziin voorstel niet in te dienen, omdat het niet voldoende steun zou krijgen. In het bijzonder dc Amerikaanse en Britse afgevaardigden zouden van me- nine ziin. dat, de moeelilke politieke I nadelen ervan de voordelen zouden overtreffen. De Noordelijken gebruiken by de aanval 4 divisies en zyn lusen Wacg- wan en Koenwi op een grote breed te doorgebroken. Een woordvoerder van het achtste leger verklaarde, dal thans ..het meest critieke stadium voor de gehele Amerikaanse defensie- linie" was aangebroken. DE STAND VAN DE STRIJD IN KOREA. Volgens het laatste communiqué van het hoofdkwartier van McArthur wordt de hoofdweg van Poesan. de haven aan de Zuidoostpunt van het schiereiland, naar Taegoe, die het har^van de Zuid- Koreaan-e verbindingslijnen vormt, op dr'e punten ernstig bereigd: het brug genhoofd in de .zak van de Naktong" bij.Jongsan; een grote Noord-Koreannse I strU dpi acht over de Naktong bij Hjon- poeng, ten Zuiden van Taegoe. die de weg van Taegoe naar Poesan tot op 16 ja 18 kilometer is genaderd; en als [grootste bedreu' de doorbraak tussen Waegwan en Koenwi naar Taegoe. I Bij het aanbreken van de dag heeft de 24ste Amerikaanse divisie, versterkt 1 door mariniers van de Zuidkust, het of fensief tegen het bruggenhoofd, dat 32 kilometer ten Noorden van Masan 1 aan de Naktong ligt hervat, aldus dit communiqué. I Enkele kleine winsten werden hierby geboekt. Alle gewonnen terrein werd in de nacht behouden ondanks mortier vuur. Aan dc Oostkust zyn de Zuid-Ko- rcanen lot in Pohang en Kigje door gedrongen. welke plaatsen de Noorde lijken veroverd hadden. Pohang is vol ledig hernomen. TAEGOE WORDT DOOR REGE RING EN BURGERS VERLATEN De burgerbevolkikng van Taegoe, de bedreigde tydeljjke hoofdstad van do Zuid-Koreaanse republiek heeft be vel gekregen de stad te verlaten. Het bevel dat is uitgegeven door de stede lijke overheid, heeft betrekking op rueer dan honderdduizend mensen. Kort nadat het besluit werd bekend gemaakt, begaven duizenden mensen, die hun bezittingen reeds bijeen hadden ge pakt. zich op weg in Zuideiyke richting. Het is de grootste volksverplaatsing sinds de Noord-I£oreanen de 38ste breed tegraad overschreden Ook de regering wykt uit naar Poesan. Hedenochtend waren zware gevech ten aan de gang op slechts 20 km ten Noorden van Taegoe. De eerste granaten vielen reeds in de stad. MACARTHUR VRAAGT LAND STRIJDKRACHTEN. Generaal MacArthur heeft de V.N. verzocht zo snel mogelijk landstrijd krachten naar Korea te zenden. Het verzoe - is vervat in zijn tweede rapport aan de Veiligheidsraad. MacArthur verklaarde oprecht te ho pen. dat de landen van de Verenigde Naties ..zonder uitstel onze landstrijd krachten zullen versterken". „Om het conflict spoedig tot een succesvol einde te brengen, is het noodzakeiyk, dat de landen der Ver enigde Naties snel handelen", zo zeide hy. De generaal, die grote lof bracht aan de samenweking tussen de strijdkrach ten van de Verenigde Naties, verklaarde, dat er echter nog geen andere landstrijd krachten dan Amerikaanse in Korea waren aaneorP'mcn, Moordpartij op Amerikanen OFFICIER ALS OORLOSMISDADIGER GEVAT. Robert Vermillion, United-Press cor respondent meldt: Woensdagavond zijn 26 hulpeloze Ame rikaanse gevangenen door de Noord-Ko- reanen neergeschoten. De communistische luitenant, die er van verdacht wordt het bevel daartoe te hebben gegeven bevindt zich in handen der Amerikanen. Deze luitenant is de eerste van oor logsmisdaden betichte Noord-Koreaan die de Amerikanei in handen valt. Hij werd door de Amerikaanse militairen gegrepen aan het front ten Noordwesten van Taegoe. waar zich bloedige gevech ten hebben afgespeeld. Vijf Amerikaanse overlevenden ston den aerced om tegen de Noord-Koreaan- se officier te getuigen Hoge officieren vertelden dat een gewonde Amerikaan se soldaat de gevangen genomen luite nant positief herkend heeft als de man, die bevel had gegeven zijn kameraden op de letterlijk met bloed doorweekte heuve'helling dood te schieten. De Noord-Koreaanse officier is naar het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger doorgezonden daar deze zaak op hoog niveau" behandeld zal worden Het. neerschieten der Amerika nen geschiedde volgens de ooggetu'gen op het ogenblik, dat Amerikaanse for maties reeds onderweg waren om de gevangen soldaten te hulp te komen. De gewond? Amer!kaance soldaat die de dans heeft weten te ontspringen een jongeman van 18 jaar vertelde, da; hij aan de moordpartij had weten te ontkomen doo*- rti! 'e blijven liggen na lat. hii pen echo; in eer. been en e?n arm had gekregen De Noord-Korean?n 'ia dden hem bMikbaar voor door gehou den en toen zii zich terugtrokken, was hii naar dc naderend? Amerikanen toe- gekropen. Hij vertelde dat de gevange nen me; schoenveters aan elkaar ge bonden werden, voordat hij de eerste schoten hoorde vallen. HET COMITÉ .BERTHA HERTOGH" Het comité ..Bertha Hertogh" ont- '•'aiigi rikt uag veie orievnn zowei uit binnen- als buifemana Het comité 'leeft in verband met de voorbereiding in het oroces voor het Federaai Ge rechtshof te Kwalu Lumpur verschei dene stappen ondernomen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1