blijft de Veiligheidsraad saboteren Situatie in Korea vrijwel ongewijzigd WEERBERICHT Prinses heeft Elizabeth Dochter een De Raad van Europa 89ste Jaargang DINSDAG 15 AUGUSTUS 1950 No. 27075 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adra.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Kieuw voorstel van India td ,je Veiligheidsraad heeft de Indi ase gedelegeerde, sir Benegal Rau, gisteren aangedrongen op de vorming van een commissie der zes niet-per- manente raadsleden, die alle voor stellen ..voor een vreedzame en rechtvaardige regeling in Korea" zou moeten bestuderen. D»ze commissie zou bestaan uit Cu'oa, Evior, India, Joego-Slavië, Noorwe- c>- en Egypte, „omdat geen van deze Jjen kan worden beschuldigd of ver- 'A'-y van expansionistische ambities". 5» Franse afgevaardigde, Jean Chau- ve! steunde het Indiase voofctel. D' vergadering van de Raad opende redevoeringen van verschillende „delegeerden, die antwoordden op de ^::;iuiöisingèn van de Sovjetrussische ïwzitter, Jacob Malik, aan het adres m de Verenigde Staten en de andere linden, die hulp aan Zuid-Korea had- ;mi gezonden. Chauvel noemde Maliks bewering, dit de Verenigde Staten Zuid-Korea vcor agressie bewapend hadden, een ergerlijke onbeschaamdheid". De Ecuadoriaan Quevado verklaarde, oi' alle landen vrede wilden, doch dat leen land zich een levensbeschouwing il zien opgedrongen. De Noorse afgevaardigde, Sunde, ge ragde van de „onlogische houding" nn°de Sovjet-gedelegeerde, die te vo- nn verklaard had, dat de besluiten T3ü (ie Veiligheidsraad ongeldig wa ren omdat ce Chinese communistische" afgevaardigde niet aanwezig was ge laat. „Nu ziet Malik er blijkbaar geen bezwaar in over een Raad te preside ren waarin nog steeds geen Chinese communistische gedelegeerde zit en die cnrom volgens het standpunt van de Si7je:-Unie niet competent is belang rijke besluiten te nemen," Zonder Sunde's bewering te beant, «oorden, keerde voorzitter Malik zich tijen Chauvel met de opmerking: „Als Franse gedelegeerde heeft verwacht, ik in de Veiligheidsraad ben te ruggekeerd om volmondig voor de Amerikaanse agressie in Korea te stemmen, zal hij worden teleurgesteld. Sprekend over zijn afwezigheid uit c° Raad gedurende zes maanden, zeide Malik, dat het Handvest de leden niet verplicht op alle vergaderingen van de "slligheidsraad aanwezig te zijn. Daar o? procedure-regels echter wel het rouleren van het voorzitterschap ver eiste, had de Sovjet-delegatie deze re gel opgevolgd. In het bijzonder antwoordende op de rede van de Franse gedelegeerde zei- de Malik, dat dit precies het soort redevoering was, dat men kon ver wachten van een land, „welks heer sende klassen een beruchte en_ sme rige oorlog voeren tegen het Vietna mese volk, dat voor zün onafhanke lijkheid vecht." Dc Franse vertegenwoordiger Ordon- neau verklaarde hierop, dat Maliks opmerking „bewijst,, dat de houding van de Sovjet-regering ten opzichte van Indo-China de zelfde is als haar houding tegenover Korea." ..Ik dank de Sovjet-gedelegeerde voor du? informatie en ik neem er met Teel genoegen nota van." de Ontwerp vredesverdrag voor Japan De Amerikaanse regering legt thans de laatste hand aan een ontwerp-vre- (taverdrag voor Japan, dat in Septem- aan de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zal worden voorge legd. In kringen, die nauw in contact staan h?t het Departement van Buitenland se Zaken te Washington, verklaarde men, dat het. verdrag een van de voor- damsie onderwerpen van bespreking geweest bij het bezoek, dat Trumans a:ptent. Barriman onlangs aaai Mc- Arthur heeft gebracht. OPNIEUW MOEILIJKHEDEN TE BERLIJN. .De West-Berlijnse posterijen hebben ce geallieerden meegedeeld, dat de Rus sische grensbeambten meer aan dui- kni postpakketten in een inter-zonale hein in beslag hebben genomen. Zij hebben de geallieerden om represaille maatregelen gevraagd. Volgens de Duitse autoriteiten heb- h:n de Russen de laatste drie dagen zonder redenen op te geven pakketten ült de treinen in beslag genomen Het Oost-Duitse persbureau heeft caarentegen de Westelijke mogendhe- con ervan beschuldigd, dat zij „de vier- mogendhedenovereenkomst over het in- lerzonalé pakketpostverkeer hebben ge- «honden". Het bureau noemt een aantal geval- daarin postpakketten het toege- s ane gewicht van 14 pond en de lengte Tan 90 c.m. te boven waren gegaan. Verder beschuldigt A DN de Weste- •Ue bezettmgsmogendheden van het ?ln^°PPelen van wagons met contra- «nae aan de posttreinen. Het pers- cureau noemt het duidelijk, dat de ^•-Duitse autoriteiten alle nodige wit' e'e^en moeten nemen om „de be- ,0IKln? te beschermen tegen smokke- ars en zwarte handelaars". TIJDELIJK REGEN De Bilt. verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige ni?!?' ,later brekende bewolking en enkele buien. Matige tot achtige wind tussen Zuid en West. eis lagere temperaturen. (0PSemaakt te 10 uur). 16 AUGUSTUS. od: 5.24 uur; onder: 20.03 uur. Maan op: 8.42 uur; onder: 21.03 uur Malik haastte zich hierop te zeggen, dat hij refereerde aan Frankrijks hou ding ten opzichte van Korea en geens zins aan de houding van de Sovjet regering inzake de kwestie van Indo- China Dezitting van de Raad werd tot Donderdag verdaagd. Weer dus geen enkel besluit. Het Indiase voorstel heeft een gun stig onthaal gevonden. Austin, de Amerikaanse vertegen woordiger in de Veiligheidsraad, zeide, dat zijn regering het voorstel waar deerde en bereid is „elk voorstel in sympathieke overweging te nemen, dat ontwikkelingen belooft, die zullen lei den tot bevrijding van het Koreaanse volk uit gevangenschap, herstel van de vrijheid en gelegenheid tot zelfregering en veiligheid in het gehele schier eiland." Ook de Britse en Noorse gedelegeer den. ofschoon deze hun regeringen nog niet geraadpleegd hadden, lieten zich gunstig over het Indiase voorstel uit. In een niet-officiële bespreking ver klaarde sir Benegal Rau, dat alle plan nen. die de commissie naar voren zou brengen, onvermijdelijk zouden moeten afhangen van (a) een staken van het vuren, en <'o) terugtrekking van de Noord-Koreaanse strijdkrachten op de 38ste breedtegraad. SMUTS WEER ACTIEF. In zijn eerste politieke verklaring na zijn ernstige ziekte heeft de voormalige Zuid-Afrikaanse premier, generaal Smuts, in een boodschap tot as voor malige Duitse kolonie Zuid-West-Afrika verklaard, dat Zuid-Afrika moet voort gaan met het zenden van rapporten aan de Verenigde Naties over zijn be stuur van de voormalige kolonie. Het al of niet zenden van rapporten is het voornaamste punt, waarover de bewo ners van Zuid-West-Afrika bij de bin nenkort daar te houden verkiezingen hun .stem moeten uitbrengen. Smuts verklaarde echter, dat Zuid- Afrika niet verplicht was rapport uit te brengen aan de Verenigde Naties over een gebied, dat het van de Volkenbond in beheer gekregen had. Het internationale gerechtshof te Den Haag had onlangs als zijn mening uit gesproken, dat Zuid-Afrika hiertoe wel verplicht was Premier Malan heeft ech ter verklaard, dat hij niet van plan is rapporten te zenden. De Belgische kabinetsvorming VAN ZEELAND NOG NIET GEREED. „Ik heb mijn besprekingen heden nog niet kunnen beëindigen en moet deze morgen voortzetten", zo verklaar de de Belgische kabinetsformateur Paul van Zeeland gisteravond tegenover de journalisten. Van Zeeland deelde ver der mede. dat hij de koninklijke Prins verslag heeft uitgebracht over zün con sultaties. Verschillende politici van de CVP hebben hun medewerking aan een nieuwe .homogeen-katholieke regering reeds toegezegd, zo zeide Van Zeeland ,Ik heb echter geen tijd gehad contact op to nemen met al degenen, die ik op het oog had". Van Zeeland zeide nog geen namen te kunnen geven, doch als .aanwijzing voor de richting van de nieuwe regering" vertelde hij „dat het een equipe van ZeelandSegers zal zün". I In politieke kringen .te Brussel ziet men in het feit. dat Segers plaatsver vangend eerste minister zal worden, een gebaar tegenover de katholieke vak bond. In kringen van het katholiek vakverbond had men de vrees niet onder stoelen of banken gestoken, dat de benoeming van Paul van Zeeland tot kabinetsformateur vorming van een re gering met een reactionnair karafeter zou betekenen. Onze Brusselse correspondent tele- fneerde ons hedenochtend nog: Moeilijkheden ten aanzien van de verdeling der portefeuilles onder de diverse groepen der CVP vertraagden Van Zeeland in zün werk bij de vor ming van een homogeen katholiek ka binet. Gisteravond vernamen wü. dat enige Vlaamse ministers absoluut weigeren, de om zijn flauwe koningsgezindheid bekende Vlaamse ex-premier nrof. Eys- kens te laten „vallen". Voorts eisen de Vlaamse ministers een aantal belang rijke departement op. welke zij vroeger nooit hebben beheerd, o.a. defensie. SABOTAGE OP EEN BRITS VLIEGKAMPSCHIP? De British Press Association" ver klaart. dat men van oordeel is, dat er op het Blitse vi'iegkampschip ..The seus". dat Vrijdag naar Korea zal ver trekken, sabotage aan'het gyro-compas i is gepleegd en wel door het onklaar I maken van de electrische leidingen. Een woordvoerder van de marine ver- klaarde, dat de schade gemakkelijk met materiaal, dat zich aan boord be vindt, gerepareerd kan worden. Het vaartuig meet 18.000 ton. Prinses Elizabeth van Engeland heeft het leven geschonken aan een dochter. Naar gemeld wordt, maken moeder en kind liet beiden goed. Amsterdamse Havenarbeiders staken IVERK LIGT NAGENOEG STIL. Een besluit tot staking gisteravond genomen op een vergadering van Amsterdamse havenarbeiders, hectt tol gevolg gehad, dat het uerk in de' haven van Amsterdam vanmorgen nagenoeg stil is komen te liggen. Bij de grote scheepvaartmaatschap- pijen werd door sommige arbeiders in de vroege ochtend nog gewerkt, maar tegen tien uur werd overal het werk j neergelegd. De arbeiders kwamen te gen die tijd cp een vergadering in Krasnapolsky bijeen cm te bespreken, wat hun verder te doen staat. Geheel onkundig van hetgeen er thuis gaat gebeuren, maakte prins Charles Zondagmiddag een auto tochtjeHet prinsje bij het verlaten van Clarence House. Hoogwater te Katwyk te 4.56 en n.22 uur nummer bestaat uit vier pagina's, Tito over „Titoisme" in het Verre Oosten Maarschalk Tito, de Joego-Slavische minister-president, heeft in een inter view met een Indiase journalist ver klaard. dat het nog enige tijd zou du ren voor zich in de communistische par tijen in het Verre Oosten „neigingen tot onafhankelijkheid" van Moskou zou den vertonen, ipe oorzaak hiervan was, dat „deze strijd tegen Sovjet-Russische overheersing slechts kon voortkomen uit Sovjet-Russische pogingen om de bin nenlandse. zake,van andere landen te interveniëren. Als het Chinese volk zal ondervinden, dat het economisch wordt uitgebuit, zal het zeker weerstand bie den", zo zeide Tito. Tito verwachte evenwel, dat de Soviet- Unie „na haar ervaringen in Joegoslavië grotere voorzichtigheid zou betrachten bij haar inmenging in de binnenlandse zaken van andere socialistische landen" -^Over.-de strijd- in Korea zeide Tito, dëze onvoorwaardelijk rechtvaardig te achten, mits het Koreaanse volk deze zelf voerde. Hij betwijfelde of de strijd van het. Noord-Koreaanse volk tot on afhankelijkheid zou leiden. Tito verklaarde zich voorstander van de vorming van communistische par tijen. die onafhankelijk van het Kremlin waren, over de gehele wereld Hij was van mening, dat de communistische par tijen het vertrouwen van het werkende volk hadden verloren, omdat zij niet langer streden voor de verbetering van de levenstandaard, doch „instrumenten" waren geworden „van de Sovjet-Russi sche politiek". WEDEROM OVEREENKOMST TUSSEN FRANSE EN DUITSE COMMUNISTISCHE ORGANISATIES. Tussen de Franse communistische vereniging van verzetslieden en de Duit se vereniging van slachtoffers van het Naziregiem is overeengekomen, dat men I „tegen het plan-Schuman, tegen de oorlog en tegen het fascisme" zal strij den. Men zou naar het verbod der atoombom streven en „iedere concrete oorlogsvoorbereiding in Frankrijk of West-Duitsland" bestrijden Het zestiende eeuwse Gotliische stadhuis te Middelburg werd in de oorlog zwaar beschadigd Na dc bevrijding begon men zo spoedig mogelijk met de herstelwerkzaam heden. die thans ten einde lopen. Op deze foto ziet U de fraaie voor gevel met de beelden van 25 graven en gravinnen van Zeeland. Slechts een klein gedeelte staal nog in de steigers. Besprekingen over standaardisatie van vlootoperaties Engelse, Amerikaanse en Canadese marine-officieren zijn te Washington bijeen om een beslissing te nemen over gemeenschappelijke plannen voor de eventuele standaardisatie van vloot- operaties. De besprekingen beogen de geleidelijke ontwikkeling van „gemeen schappelijke typen en normen" voor wapens, uitrusting en opleidingsmetho den, aldus het Amerikaanse ministerie van Defensie. Soortgelijke maatrege len hebben de mogendheden van het Brussels pact reeds genomen. DE TIMES OVER NIEUW-GUINEA. Behandeling als „trustee" gebied. De Times schrijft, dat „het geschil inzake Nieuw-Guinea strikt genomen naar de Verenigde Naties zou kunnen worden verwezen, aangezien Irian ten volle in aanmerking komt voor opne ming onder de trustee-gebieden". De „Times" zegt verder „Oostelijk Nieuw-Guinea, dat onder Australisch mandaat staat, maakt goede vorderin gen. Dit is een van de redenen, waar om de Australische opinie als geheel liever de Nederlanders met hun on dervinding als administrateurs van het westelijk gedeelte van Nieuw-Guinea zou zien dan de Indonesiërs, die geen ondervinding hebben. Wat ook het uit eindelijk besluit over Irian zal zijn, het land moet behandeld worden als een trustee-gebied, niet als een bezit", Iets betere aspecten De Amerikaanse 24ste divisie heeft het Noord-Koreaanse bruggenhoofd bij Tsjongjang meer dan anderhalf km In gedrukt. De Amerikaanse eerste cava leriedivisie vernietigde 65 km meer naar het Noorden een uit 800 man be staande Noord-Koreaanse strijdmacht, welke met tanks over een geïmprovi seerde dük over de Naktong was ge trokken. Zeven van tien overgetrokken tanks werden vernietigd. Juist ten Noorden van Waegwan heb ben Zuid-Koreanen een opmars naar Taegoe tot staan gebracht. De Noord- Kor eanen hadden opdracht. Taegoe he den te veroveren ter herdenking van de bevrijding van Korea van de Japan ners». Amerikaanse infanterie en tanks bevinden zich nog bij het vliegveld ten Zuiden van Pohang. Ook achtergeble- i ven grondpersoneel strijdt daar tegen de Noord-Koreanen. Gemeld wordt.dat ten Noorden van het vliegveld Zuid- Koreanen op verschillende plaatsen aanvallen. Enkele mijlen ten Oosten 'van Tsjin- djoe zijn de Amerikaanse troepen in regen en modder blijven steken. Com munistische troepen deen aanvallen op de achterhoede. Volgens een communiqué van het achtste leger bevinden zich 1 200 Noord- Koreaanse manschappen in het brug genhoofd bij Tsjongjang Oten Noorden van Masan). Zij vormen een bedreiging voor de Amerikaanse aanvoerlijnen naar het Westen en het Noorden. Gisteren is voor het eerst gebruik gemaakt van ..Tiny times" raketten, die een pantserlaag van 30 cm dikte kunnen doorboren. Bij de eerste aanval met een corsair van een viiegkampschip werd een brug bij Tsjoegdjoe volledig vernield, Ge vechtsvliegtuigen dragen onder iedere vleugel een dergelijke raket. Een Amerikaanse zware kruiser is tot boven de 41ste breedtegraad gevaren om doelen aan de Noord-Koreaanse kust te beschieten. Het vuur werd geopend op spoorwegemplacementen, fabrieken en bruggen. TRUMAN ACHT „OVERWINNING IN KOREA VERZEKERD" In een boodschap aan de Zuid-Kore- aanse presidjt, Syngman Rhee heeft president Truman verklaard, dat de ..overwinning is verzekerd" in de Ko reaanse oorlog. „Ik ben er zeker van, dat de aan- I valler zal worden teruggeslagen en dat het volk van Korea.de vrijheid en on afhankelijkheid die zijn natuurlijk recht zijn zal verkrijgen", aldus Tru- I man. VERENIGDE STATEN VRAGEN LIE's GOEDE DIENSTEN. De Verenigde Staten hebben de se cretaris-generaal van de Verenigde Na- 'ties, Trygve Lie, verzocht gebruik te maken van zijn „goede diensten" om een regeling te treffen voor het ver- I krijgen van inlichtingen over leden der strijdkrachten van de Verenigde Naties, die zich thans in handen der Noord- Koreanen bevinden. RESOLUTIE VAN DE ECONO MISCHE EN SOCIALE RAAD. De economische en sociale raad der V.N. heeft te Genève een resolutie aan genomen waarin verklaard wordt, dat de Raad bereid is die»hulp te verlenen, welke het verenigde commando (der V.N.) in Korea zou wensen. Alle leden der V.N. worden opgeroepen begrip voor en steun aan de actie der Verenig de Naties in Korea bij de volken der wereld te bevorderen. De president ls gerec'ntigdvde leden bijeen te roepen op ieder tijdstip dat hij raadzaam acht. De rechten van de mens De Europese assemblee Ijeeft gister ochtend haar spijt uitgedrukt over een aantal wijzigingen, door het ministers- comité aangebracht in de vorig jaar op gestelde conventie van mensenrechten. De meeste sprekers waren echter be reid ae conventie in de door de minis ters gewenste tekst te aanvaarden, in dien zulks nodig was om verdere ver traging te voorkomen. Dit gezichtspunt werd .niet gedeeld door de Nederlander dr Schmal, die zich scherp keerde te- gen het ontbreken van een schoolpa- ragraaf. De vrijheid van de ouders om te be schikken over het onderwijs, dat aan hun kinderen zal worden gegeven, was volgens Schmal een principiële kwestie, waarop de assemblee categorisch zou moeten antwoorden met ja dan wel met neen, doch die niet langer aan twijfel onderhevig mocht blijven. Het/ beginsel van religieuze en mo rele opvoeding was volgens hem geen kwestie, die eenvoudig kon worden ter zijde gelegd. Zij was een onverbrekelijk onderdeel van de vrijheid van gods dienst. Schmal meende, dat alle afgevaar digden zich zouden moeten, verenigen cp het door hem vertegenwoordigde standpunt van de vrije school in de vrije staat. Dit was volgens hem te meer urgent, nu politieke ideologieën trachtten vat te krijgen op de geest der jeugd. Hij meende daarom, dat. de assemblee zich in deze zitting definitief moest uitspreken over de tekst van een schoolparagraaf, zoals door de juridi sche commissie opgesteld. Deze tekst luidt: „Iedereen heeft het recht, tot opvoeding. Verantwoordelijk heden cloor de staat genomen met be trekking tot de opvoeding mogen niets afdoen aan de rechten van de ouders tot het verzekeren van geestelijk en moreel onderwijs van him kinderen in overeenstemming met hun elgen# gods- aienscig en philosofisch geloof. VOORSTEL MACKAY Ronald Mackay, afgevaardigde van de Engelse Laöourpartij in de concul- t3tieve vergadering van de Raad van Europa,heeft in de assemblee een mo tie ingediend, die volkomen ingaat te gen de officiële politiek van' zijn par tij. en van de Raad van Europa een werkelijke regering wil maken, die l nieuwe wetten kan opleggen. Deze wet- i ten zouden voor e.ke lid-staat van kracht moeten zün en elke nationale wetsinstelling, die daarmee in strijd is, automatisch opheffen, j Mackay, een voorvechter van Euro- pees federalisme, wordt in zijn motie gesteund door Franse, Italiaanse, Ne derlandse en Noorse Federalisten. En geland en de meeste Scandinaviërs «ijn gekant tegen het prijsgeven van hun nationale souvereiniteit. De belangrijkste punten van het plan- Ma ckay zijn: De consultatieve vergadering zou de wetgevende vergadering worden. Haar Eerste Kamer zou gevormd worden door het ministerscomité, samengesteld uit „ministers van staat voor Europese aangelegenheden", gekozen door de leaen-staten en met de rang van ka binetsminister in hun eigen land. Wet ten zouden alleen met eenparigheid van stemmen in de assemblee worden aangenomen en dan met een eenvoudi ge meerderheid in het ministerscomité. I Voor de definitieve goedkeuring door I dit comité zou elke wet echter worden voorgelegd aan de regeringen der le- cien-staten. die zes maanden de tijd zouden krijgen voor de behandeling. Worden amendementen aangebracht, dan zou de wet wederom' de wetgeven de vergadering moeten passeren. Ten slotte zou het ministerscomité de ab solute macht hebben tot het aannemen of verwerpen van de wet. Bij aanne ming zou de wet bindend zijn vooralle leden-sta ten. Naast het ministerscomi té zou de Raad van Europa ook over een uitvoerende Raad beschikken, sa mengesteld uit raadslieden aan, het hoofd van verschillende afdelingen. Leden-st3ten zouden elk geschil, dat voortspruit uit een wet van de Raad van Europa, aan hei ministerscomïté kunnen voorleggen, doch dit comité zou ken" ontlast zou moeten worden wilde het kunnen toetreden tot het plan-Schu man. De liberaal Schaeffer zeide, dat het „staatsmonstrum" in Duitsland zou moe ten plaats maken voor een normale po litieke orde vooraleer Duitsland kon toetreden. De eerste dag van het debat over het plan-Schuman werd 9verigens geken merkt door een hernieuwde formule ring van de afwijzende houding door Britse conservatieven zowel als Labour- leden. De meeste sprekers over het plan- Schuman betuigden hun principiële in stemming, echter met het nodige voor behoud. Serrarens en andere leden legden de nadruk op de waarborgen die voor de sociale positie der arbeiders moesten worden gevraagd. De Belgische liberaal Motz vroeg speciale aandacht voor de moeilijke positie van de Belgische in dustrie, geschapen door de hoge pro ductiekosten en hij eiste een beveiliging van de Belgische industrie vooraleer dit land zou kunnen toetreden. België moet volgens Motz toevlucht kunnen nemen tot een stabilisatiefonds. Het debat over het plan-Schuman dat lot dusverre meer reserve dan spontane aanvaarding heeft gebracht, zal heden worden voortgezet. de enige scheidsrechter zijn. Een land zou alieen met goedkeuring van twee derden van de Raad het lidmaatschap kunnen opzeggen. De wetgevende ver gadering zou twee maal per jaar bij eenkomen'in een zitting van elk min stens 10 weken, aldus het plan-Mackay. HET PLAN SCHUMAN Duitse vertegenwoordigers stelden voor het forum der Assemblee de eerste eisen der West Duitse republiek. Dc socialistische professor Noeltlng, econo misch minister van Duitslands voor naamste indusrtiebekken, stelde voor dat Duitsland van zyn „zware hypotht- Bedrijfstelling in October ALLE BEDRIJVEN WORDEN BEZOCHT. Op 16 October van dit jaar zal in ons land een bedrijfstelling worden gehouden. Dit zal de tweede maal zijn, dat in ons land zulk een tel ling geschiedt. De vorige telling was in 1930. In 1940 was een bedrijfstel ling in een vergevorderd stadium van voorbereiding, doch tengevolge van de oorlogsomstandigheden kon zü toen geen doorgang vinden. De bedrijfstelling heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nij verheid, handel en verkeer, ongeacht of daarmede al dan niet het maken van winst wordt beoogd. De nijverheid om vat zowel de industrie als het ambacht en onder verkeer zijn ook de hotel-, café- en restaurant-bedrijven begrepen. De vragenlijsten worden door de zorg van de gemeente-besturen en de land- rosten uitgereikt. Omstreeks de eerste helft van Octo ber zal een vragenlijst door tellers worden uitgereikt. Elke fabriek, elke winkel, elke werkplaats, elk kantoor enz. zal door een feller vóór 16 Oct. (dc teldatum) worden bezocht. In de tweede helft van October worden de beantwoordde vragenlijsten door de tellers verzameld. De voornaamste vragen betreffen de soorten van bedrijven, die worden uit geoefend, de voornaamste vervaardigde of verhandelde producten, het aantal personen, dat in de vestiging en in de verschillende bedrijfsonderdelen werk zaam is. onderscheiden naar het ge slacht en de. functie in het bedrijf, de verdeling van het totaal dezer perso nen naar drie leeftijdsgroepen en het aantal, de soort en het vermogen der kracht werk tuigen. Er worden geen om zetcijfers gevraagd. Het volledig en naar waarheid ver strekken der gevraagde gegevens is wet telijk verplicht gesteld. De tellers en al degenen, die betrokken zijn bij de ver zameling der gegevens voor dc bedrijfs telling zijn wettelijk verplicht deze ge heim te houden. De statistische verwerking van de op- saven en inlichtingen is opgedragen aan de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de eerste helft van November zullen de vragenlijsten (circa 1 j millioen in aantal) bü net Centraal Bureau voor de Statistiek bin nenstromen. Wanneer de kwaliteit van de verza melde gegévens niet tegenvalt, hoopt het C. B. S 'n het eerste kwartaal van I 1951 enkele voorlopige gegevens te kun- i nen publiceren, ten einde aan de voor- I naamste vragen van het bedrijfsleven, 1 de overheid en de wetenschap te kun- nen voldoen. In de loop van 1951 en in de eerste helft van 1952 zullen de de finitieve en meer gedetailleerde gege vens gereed komen. AMERIKAANSE RODE KRUIS HELPT NEDERLANDSE STRIJDKRACHTEN. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft aan 'net „Nederlandse Rode Kruis" aan gebeden om eventueel nodige hulp te verlenen ten bate van Nederlandse strijdkrachten, die in Korea in Uno- verband optreden. Het Nederlands® Rode Kruis heeft dit aanbod in darüc aanvaard.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1