Muur door locomotor omver gedrukt iederlandse strijdkrachten binnen twee weken uit Makassar weerbericht Noord-Koreanen passen infiltratie-tactiek ioe Hgeveer 900 doden, w.o. 80 a 90 militairen v Zes kinderen gedood en zes gewond e Jaargang MAANDAG 14 AUGUSTUS 1950 No. 27074 EIDSCH DAGBLAD steur: J. W. Henny Ldredactle: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 lad thans rustig, bevolking verslagen Is gevolg: van de onderhandelingen, ihe in Makasrar in het byzyn vin de roemers van de Unci hebben plaats gevonden, is een accoord bereikt, arbij de staking van het vuren wordt bevolen. Krachtens dit accoord zul- ille Nederlandse strijdkrachten Makassar binnen 15 dagen ontruimen, p grond van berichten uit Makassar meldd? Radio-Djakarta gisteren. I ongeveer 900 personen de dood hebben gevonden bij de incidenten van de ilste dagen. Hieronder waren 80 tot 90 militairen. Deze schatting is ver gelijk aan de lage kant. Onder de slachtoffers bevindt zich dc Mohamme- nse leider en oud-lid van het Indonesische parlement Loctzi. De overeen- Bt betreffende de evacuatie van de Nederlandse strijdkrachten, aldus io-Djakarta. heeft thans blijkbaar de stad tot kalmte gebracht, •t uitgaansverbod blijft van kracht. «Indonesische nationale politie patrouilleert in de straten van Makassar maakt jacht op talrijke rovers, die van de toestand profiteren om hun te slaan. niet mededelen, waarom de Kortenaer naar Makassar werd gezonden. Hij wist hiervan op Woensdagmorgen nog niets. Slechts kon hij veronderstellen, dat hst uitblijven van berichten over aankomst en veiligheidsmaatregelen voor zijn per soon bij dr Hirschfeld ongerustheid hadden gewekt Hij had ech'er onmid dellijk bjj zijn aankomst getelegrafeerd, welk telegram niet in Djakarta schijnt te zijn aangekomen. Generaal-majoor Scheffelaer heeft om de zending van het oorlogsschip niet gevraagd, zo zei- de hij. Intussen was het „staakt het vuren" ingegaan en thans zijn de maatregelen ter algehele evacuatie van de voormalige leden van het KNIL reeds genomen, doordat het troepen- transportschip het Zuiderkruis naar Makassar is vertrokken. Generaal-ma joor Scheffelaer was vol lof over het optreden van de militaire politie van de Apris", aldus het verslag. Generaal-majoor Scheffelaer is thans terug in Djakarta, teneinde verslag uit te brengen. Makassar is thans geheel rustig, doch er heerst verslagenheid on der de bevolking SLECHTE INVLOED OP DE VERHOUDINGEN? Een bijzondere medewerker seint ons uit Soera ba ja; Met. een Catalina-vliegboot zijn zes Unci-waarnemers vair Batavia gisteren naar Makassar gevlogen. De piloot ver telde ons bü zijn terugkeer via Soera- strijd tussen de Apris en de oud- i van het K.N.I.L. heeft drie en hall etmaal met ononderbroken gheid geduurd, aldus de correspon- van Aneta in Makassar in een te Sarta binnengekomen verslag van ;ibcurtenissen der laatste week. ïcr de voorgeschiedenis schrijft de espondent: „De spanning, die er enige tijd heerste nabij het over- öoorgangskamp van hetKNIL, Ie tot incidenten tussen de Ambon - mjjitairen en de bewoners van de iggende kampongs. Van, de kaïn- l Mariso uit breidde de stemming m het KNIL zich uit over de an- stadsdelen. ten deed zich het incident voor, ;'oij de Menadonese luitenant van Apris, die zich per ongeluk binnen rayon van het kamp begaf, werd geschoten. Hierop volgde een boy van de Ambonnese militairen op de t De Polisi Militer der RIS is tegen flink opgetreden, waardoor Kding van de agitatie werd ver ier! De stille boycot bleef echter voortdurend kwam het tot hand- 'ijüieden tussen de bevolking en ex-leden van het KNIL. terdag 5 Augustus was er 's mid- een bespreking tussen de Unci- memers, de commandant van de 5 en de commandant van het kamp het KNIL. welke bespreking niet een oplossing heeft geleid. 'ren voor 6 uur 's middags vielen esrcte schoten en kort daarop hoor nen het geratel van machinegewe- uit verschillende delen van het elijke stadsdeel. Even later was de rrisseling algemeen en drie en een etmaal lang werd er onafgebroken boten, waarbij de mortiergranaten de ex-Knillers veel schade*hebben lericht, evenals het vuur van de •- Hierbij kwam Zondag dan nog eschieting vanuit de lucht met de 5 en de beschieting van het korvet ce Alris af. de „Radjawali". (Dit :te werd te Djakarta niet bevestigd, i de correspondent van Aneta hjft uit eigen waarneming Red. la). braken omvangrijke branden uit. iaarnemers van de Unci reden uit, hebben de gevechtszone niet be- De jeep der waarnemers werd be ten. De telefoon functionneerde meer. Aan de zijde van de Unci d uit de beschikbare gegevens de riusie getrokken, dat de voormalige u van het KNIL Zaterdag tot de tal waren overgegaan en dat zij een deel van de stad hadden bezet, zij later weer door de April Mn verjaagd. '•OTcrste Tijman van het kamp van |rl knil heeft bij de waarnemers in de Unci onmiddellijk een protest bediend tegen de beschietingen uit lucht en van zee uit. Voorts ver dut overste Tijman in een telegram •p gene aal-majoor Scheffelaer te 'Pkarta op hoog niveau tc proteste- tegen de beschietingen. De Unci est later bij een poging om overste '"tot van de Apris te bereiken, '«haast terugkeren. 'derhand kwam vast te staan, dal groep ex-leden van het KNIL '"daemorgen een zware uitval dc- die zeer woest werd uitgevoerd Wie Slachtoffers onder de burgor- :.'°!king heeft gemaakt. Overste Oman werd Zondagmiddag door de 'P* "it zijn woning gehaald, omdat hem „onveilig" achtte. Hij werd 'ten Makassar gebracht. generaal-majoor Scheffelaer ["flagmiddag op het vliegveld arri- werd het beter geoordeeld hem naar de stad te laten gaan Hij ^naar Bantimoeroeng gebracht, dat _"'j;ter. Makassar is gelegen, waar r,rerste Tijman was. Generaal-' Scheffelaer kon aan de pers meer bewolking. ^verwacht tot morgenavond; jiüeHjk toenemende bewolking met iviiL 0VerdaS voornamelijk in hec -n en Westen van het land enige ^mvankeiyk zwakke later meest lussen Noord-West en rah,,., Weinig verandering in tem- (Opgemaakt te 10 uur). 15 augustus. jLop: 523 uur; onder: 20.05 uur. 7-19 uur; onder: 2052 uur En-ir fote Katwijk te 4.21 en UUr* (Springtij). baja, dat hij tijdens zijn verblijf op de 1 rede (waar de Kortenaer nog lag) geen 1 schot heeft gehoord Een luitenant van de RIS, de waarnemers afhalend, vroeg of het toestel gewonden zou kunnen meenemen. De piloot (die geen gewonden kon vervoeren) zeiae, dat het KNIL-kamp. uit de lucht gezien, zwaar beschadigd is. evenals de omgeving. De „Lcccmotief" te- Semarang schrijft, dat het dempen van de op stand een zuiver Indonesische zaak is Nederlandse militaire autoriteiten moe ten daar buiten blijven. Het zenden /nr. de Kortenaer heeft aldus het b'a'i een wel zeer onaangename indruk gemaakt op de vele Indonesiërs, die J hierin weer het optreden van cie voor malige „koloniale mogendheid" zien. Gevreesd wordt, dat deze ..em-trie tactische fout" wederem een bres in do dunne vriendschapsbanden zal hebben aangebracht. Het blad zegt. da' Nederland hier- i mede „he* masker heeft afgelegd" en het noemt de houding van de RïS- regering „verbazend zwak". Het eist: korte metten In Soerabala betreuren vele Neder landers de algemene gang van zaken I en wordt een ernstige terugslag ge vreesd op de bestaande, toch al moei- lijke, omstandigheden. TRIESTE TOESTAND IN MAKASSAR. Nader bericht onze bijzondere mede- werker te Soerabaja: Terugkerend uit Makassar vertelde j generaal-majoor Scheffelaer. dat van daag de afvoer van Nederlandse troepen uit Makassar begint naar de plaatsen. I van waar uit afvoer naar de woon - I plaatsen der soldaten mogelijk is. De aanblik van Makasrar is zeer triest, zeide hfj. Hot lijkt alsof de stad met geweld is ingenomen. Zij is zwaar gehavend. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat van de mooie plaats niet veel meer over is. Het wemelt er bovendien van guerilla's, o.w. kinderen, die met een stengrun zijn gewapend. Dc Nederlandse troepen hebben' 20 doden en 70 gewonden, van wie 30 ernstig. Vier gewonde Nederlandse soldaten zyn :n het vliegtuig mee gegaan naar Djakarta. Zij zeiden ons, dat het KNIL gestaan heeft tegen over een gecombineerde actie van land-, zee- en luchtmacht. De vertegenwoordigers van de Unci, die herhaaldelijk ook zelf zyn bescho ten. hebben volgens generaal-majoor Scheffelaer prachtig bemiddelend werk gedaan. Turkse communisten verliezen hun staatsburgerschap Radio Ankara meldt, dat alle commu- 1 nisten in Turkije hun staatsburger schap zullen verliezen. Dit is verklaard door de minister van Justitie. Een com- i missie was bezig een wetsvoorstel in die •Li. voor te bereiden. ..Het gevaar van (hst communisme moet niet worden on- 1 derschat en hei is onze plicht alle mo- gelijke maatregelen daartegen te ne- Rier.", aldus de minister. BRITSE SOCIALISTEN KOMEN MET EIGEN VERSIE VAN HET PLAN-SCHUMAN. ..Reynolds News" meldt dat de Britss socialistische coöperatieve beweging een 1 eigen versie heeft opgesteld van het plan van de Franse minister van Buiten- landse zaken. Deze Britse socialistische variatie op het plan-Schaman zal wor den voorgelegd aan de conferentie der Labour party" die in October as. zal worden gehouden. Bovenstaande foto toont de plaats van de ramp te Groningen. Op de voorgrond dc brokstukken van de muur. Rampzalig ongeluk lil Groningen In blijde afwachting Onze Londense corrèspondent meldt on; beden: Naar mate de dagen vorderen groeit de menigte voor de woning van prinses Elisabeth. Gisteren schuifelden niet minder dan drieduizend personen per uur langs ce hekken van Clarence Hou se. en vele honderden stonden de hele dag in de brandende zon te wachten. Het was een verrassing teen prinses Elisabeth tegen lunchtijd uitreed om zich naar.Buckingham Palace te bege ven. De koning zal de geboorte niet af- waébten en is gisteren naar Balmoral vertrokken, waar hij op wilde eenden gaat schieten. Ook in de afgelopen nacht stonden er groepjes mensen voor Clarence House. EVACUATIE DER MILITAIREN REEDS BEGONNEN. Een bijzondere medewerker te Soera baja telegrafeert ons: De afvoer van de voormalige KNIL- troepen uit Makassar is reeds begon nen met de schepen Zuiderkruis. Wa terman. Kota Inten, van Outhoorn en Thedens. De Ambonnczcn met hun gezinnen, in totaal ruim 4000 zielen, gaan naar Soerabaja. Semarang. Ban doeng en Djakarta, de overigen, zoals de Menadonezen, naar hun woon plaatsen op Celebes. Ook worden af gevoerd de niet-Ambonnese militai ren, die zich op Java bevinden, die eveneens naar hun woonstreken gaan, waardoor het totaal aantal Nederland se militairen op Java niet groter wordt dan tot dusverre het geval was. (Speciale berichtgeving) Een verschrikkelijke ramp vond Zaterdagmiddag plaats aan de Graaf Adolf straat te Groningen. Kinderen die stonden te kijken naar het uitrijden van een locomotor met een wagon van het terrein der Veilingvereniging ..Eendracht", werden bedolven onder een stenen muurtje, dat bij de fundering afknapte toen een houten hekje aan de wagon haakte, als hefboom ging werken en daardoor de kort geleden gemetselde muur omver duwde. Dc gevolgen waren vrccselijk Een dertiental kinderen werd be dolven onder de brokken steen. Zes jongens in de teeflijd van 4 tot 14 jaar waren vrijwel op slag dood. Zes tnnderen moesten met min of meer ernstige verwondingen naar liet Academisch Ziekenhuis worded gebracht. """oer beslaat uit zes pagina s Gebrek aan mensenmateriaal De Amerikaanse troepen ondervin den veel last \an het door hun linies sluipen van Noord-Koreaanse gueril- lastrtfders, die zich hebben vermomd als vluchtelingen. Deze „infiltranten" vallen, eenmaal achter de Ameri kaanse linies gekomen, verbindings wegen en in de achterhoede opere rende geallieerde troepen aan. Op deze wijze worden twee vooruit geschoven Amerikaanse eenheden door Noord-Koreaanse infanterie, geholpen door deze op volkomen ongeoorloofde wijze operende guerillastrijders, met omsingeling bedreigd. In het Zuiden, waar de „legergroep- Kean" zich cp ongeveer vijf kilometer van Tsjindjoe bevindt, zijn communis tische troepen op de voornaamste aan- voerweg tussen Masan en Tsjindjoe, op een afstand van ongeveer twintig kilometer achter het front geïnfil treerd. Ook bij het belangrijkste vijandelijke bruggenhoofd over de Naktong, in de bocht van Ts jong jong, hebben de Noordelijken een geslaagde omtrekken de beweging uitgevoerd. Hier waren troepen van de 24ste Amerikaanse di visie infanterie er in geslaagd de Noord-Koreanen In een ..zak', vijf ki lometer diep en drie kilometer, breed, samen te dringen. Doch een speerpunt der communistische troepen, bestaande uit als vluchtelingen vermomde „parti- sanen", wist achter de oprukkende Amerikaanse infanterie te komen, waar na zij er in slaagden op twee punten het verkeer over de belangrijkste Ame rikaanse aanveerweg- in dit gebied, na melijk de weg tussen Jongsan en Mir- jang. die behoort tot de hoofdweg tus sen Taegoe en Poesan, te belemmeren. Mede als gevolg van de Noord-Ko reaanse „doorsluipingstactiek" doet zich thans de numerieke minderheid der geallieerde troepen gevoelen. Er moet ook nog meer oorlogsmateriaal worden angevoerd, om het mogelijk te maken de stellingen der Noordelij ken te doorboren, doch deze uitrus ting is nutteloos, indien Cr niet meer manschappen beschikbaar komen om de verbindingslijnen te beveiligen en open te houden. De communisten hebben dit thans zeer goed door. Zij wijken voor Amen- kaanse frontale aanvallen, om de ver - bindingslijnen langer te doen worden, j en dan achterhoede-aanvallen uit te1 voeren. Zo zün de verbindingslijnen der Amerikaanse troepen, die van het Oos ten en het Zuiden uit naar Tsjindjoe oprukken, thans reeds dun bezet, zo dat de geallieerde troepen, bij hun hui dige sterkte, nlekrin staat zijn deze verbindingslijnen afdoende te beveili gen •wanneer zij verder oprukken. Naar schatting hebben de Noord-Ko reanen tijdens de Amerikaanse opmars in de richting van Tsjindjce reeds j ruim duizend man verloren. Daar de numerieke meerderheid van de vijand I echter ongeveer tien tegen een ls. kan hij dergelijke verliezen voorlopig nog lyden, zonder direct hiervan ernstige gevolgen van te ondervinden. De toestand aan het front is op grond van de jongste berichten als volgt; I In het gebied van Waegwan waar de Noordelijken een grot© troepenmacht samenbrengen wordt volgens Ameri kaanse berichten zware druk geoefend cp de geallieerde linie. Volgens sommi ge berichten zouden 12.000 man Noor delijke troepen de Naktong zijn over gestoken in de Noord-Westhoek van de lime. Andere berichten zeggen, dat de Noordelijken niet ip beduidende ge tale zijn overgetrokken, behalve in het gebied van het bruggenhoofd bij Tsjangnyong in het Zuiden. In het Zuiden bereikten de Amerika nen bij hun eerste grote offensief de gestelde doelen in de heuvels juist ten Oosten van Tsjindjoe, waarmede zij de dam, gebouwd van stenen en met zand gevulde rystzakken. De Zuidelijken bie den krachtige tegenstand. Volgens ge vangen genomen officieren is de Noor delijke strijdmacht bij Waegwan sa mengesteld uit de beste manschappen van de derde divisie, de sterkste en strijdvaardigste aan het Westelijk front, en hebben zij opdracht morgen Taegoe te veroveren. NOORD-KOREANEN GEBRUI KEN RUSSISCHE AMMUNITIE VAN 1950. Zoals gemeld, heeft Jacob Malik, de Sovjetrussische voorzitter van ae Vei ligheidsraad gedurende Augustus de Raad medegedeeld, dat de Noord-Kore anen wel Russische wapens gebruiken, doch uitsluitend oorlogsmateriaal, dat hen twee jaar geleden bij het vertrek ROUW EN VERSLAGENHEID Rouw heerst thans in (te Groningse gezinnen, en verslagenheid over de ont- zettende gevolgen van dit ongeluk dat I zes jonge mensenlevens wegnam en be zorgdheid over het lot van de gewonde j kinderen tekent de gezichten. De hele Oranjewyk. ja. de gehele stad j leeft mee met de zwaar getroffen faml- I lieleden. De Veilingvereniging Eendracht laat tot afsluiting van haar terrein aan de Graaf Adolfstraat aan de Noordkant een muur bouwen. Deze Is nog niet gereed, en de open gedeelten zijn met planken dichtgemaakt. Op de plaats, waar een spoorwegaftakking is gemaakt, komt te zijner tijd een stevig hek, doch proviso risch was daar een dubbel hek aange- I bracht, bestaande uit een raamwerk van dikke planken waartussen prikkeldraad was gespannen. Deze hekken waren alleen aan de bovenkant met ijzsrdraad aan de gereed gekomen muurvlakken verbonden. Als de hekken open zijn. 1 worden zij ook alleen door dit ijzerdraad in evenwipht gehouden. Het Oostelijk hek zat op deze primitieve wijze beves- mmidaellyk-e bedreiging van Poesan angs de Zuidkust afwendden. Een ernstiger bedreiging van de vi rale haven blijft bestaan door het bruggenhoofd te Jcngsan (ongeveer 48 Km ten Noord-Oosten van Tsjindjce), waar. zoals de Amerikanen toegeven, ce Noordelijken de beneden-Naktong zijn overgestoken. In het Oosten ontruimen Amerikaan se jagers het vliegveld Pohang. hoewel infanterie nog stand houdt in de om- gering van het vliegveld. Twee hulp colonnes een Amerikaanse en een Zuid-Koreaanse zijn op weg naar hec gebied. Te Tokio is Zaterdag medegedeeld, dat Amerikaanse jagers, die het vlieg veld Pchang als oasis gebruikten, in de afgelopen week minstens 31 Noorö- Koreaanse vliegtuigen hebben vernie tigd en achttien andere beschadigd. Volgens een communiqué van het achtste Amerikaanse leger van heden morgen hebben Amerikaanse strijd krachten het vliegveld ten Zuid-Oosten j van -Pohang neg in handen. In de loop van de nacht zijn de Noordelijken óe Artilleristen van de 25ste Ameri kaanse divisie nemen een paar minuten rust tijdens een stilte ge durende de gevechten aan het front op Koreaten Westen van Poesan. Op de achtergrond de stukken ge schut. der Russische troepen uit Noord-Korea is verkccht. Thans heeft een woord voerder van het Amerikaanse leger verslaggevers te Washington medege deeld. dat de Verenigde Staten over het bewijs beschikken, dat de Noord- Koreanen gebruik maken van ammu nitie, die nog dit jaar in cie Sovjet- Unie is vervaardigd Hij liet de jour nalisten op het Amerikaanse ministe rie van Landsverdediging foto's zien van een Russische granaat voor mor tieren. kaliber 120 m. die ongeschonden in handen der geallieerde troepen in Zuid-Korea is gevallen. Deze granaat droeg het jaartal 1950. zuid-koreanen gereor ganiseerd. Naktong weer overgestoken via een I Walter Simmons, correspondent van de „Chicago Tribune" schrijft uit het hoofdkwartier van het achtste Ameri kaanse leger op Korea„Het meest op vallende feit van de afgelopen week, de eerste van de Koreaanse oorlog, die wij met optimistische blik kunnen overzien, is de herrijzenis van het Zuid-Koreaanse leger als een goed en betrouwbaar strij dende strijdmacht. Dat Taegce zich nog stevig in Amerikaanse handen bevindt, komt hoofdzakelijk door de in dit gebied gelegerde eerste en zesde Zuid-Koreaan se divisies, die herhaaldelijk de vijand in verwarring wisten te doen afdeinzen. De Zuid-Koreanen zijn met Ameri kaanse wapens geheel opnieuw uitge rust. Hun verliezen zijn aangevuld door nieuwe vrijwilligers. Er is een groot ver schil tussen het Zuid-Koreaanse leger van thans en de wanordelijke massa die zes weken geleden vluchtend terug trok. De Zuid-Koreaanse verliezen In de eerste oorlogsdagen, toen zy door een veel beter bewapende vijand verraderlijk werden overvallen, waren groot. Zij tel den, op een oorspronkelijke sterkte van 93.000 man. 4200 doden, 11.000 gewonden en ruim 20.000 vermisten Byna alle zware uitrusting, meer dan de helft van de wapens der soldaten zelf en -vrijwel alle vervoermiddelen gingen verloren. Daarop begonnen de Amerikanen met de reorganisatie van dit verslagen leger. Zij verminderden het aantal divisies van acht tot vijf, die thans alle onder bevel staan van jonge, door aanvals- geest bezielde generaals, die gemiddeld 30 jaar pud zijn. Gedurende de reorga nisatie kregen de Zuid-Koreanen een rustige frontsector toegewezen, terwijl de 24ste Amerikaanse divisie infanterie de spits afbeet by het. opvangen van de vijandelijke hoofdstoot. Doch het grote ogenblik der gereorga niseerde Zuid-Koreanen kwam bij de vij andelijke aanvallen op Taegoe De Noor delijken wisten vier bataljons over de Naktong te zetten, die, onder dekking van door gevechtswagens afgegeven vuur. Taegoe aanvielen. Doch de" aanval werd afgeslagen door de eerste Zuid- Koreaanse divisie infanterie die door Amerikaanse vliegtuigen werd gesteund. In een strijd van drie dagen doodden de Zuid-Koreanen naar schatting 30Oo man communistische troepen, maakten een aantal krijgsgevangenen en verover den drie gevechtswagens" dagbladcorrespondenten gedood. Twee Britse dagbladcorrespondenten, Jan Morrisson van de „Times" en Chris- topher Buckley van de „Daily Tele^ graph", zijn omgekomen doordat de jeep. waarin zij reden, bij Waegwan op een landmijn stootte. tlgd aan een stukje muur van ongeveer 2,45 meter hoogte en 2 meter lang. Dit j hek kon niet geheel geopend worden. i omdat er aan de binnenzijde, op het veilingterrein dus. een wisselhandle zit, welke geheel open draaien verhinderde. Als er een wagon passeert, blyft er slechts een speelruimte over van 10 15 cm. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur kwam een locomotor, een zogenaamde .sik", van het hoofdstation om een wa gon van het veilingterrein op te halen. Op tot nu toe onverklaarbare wijze is het Oostelijk hek in de tijd voordat de loco- motor terugkwam, iets meer dichtge gaan. Of dit door de wind is gekomen of door trillingen van sik en wagon, men weet het niet. In ieder geval is de wa gon aan het hek blijven haken, waar door de wagon via het hek tegen het muurtje duwde, dat anderhalve week geleden werd opgetrokken. Het muurvlak werd daardoor omvergetrokken. PANIEK ONDER VADERS EN MOEDERS. De gevolgen waren rampzalig. Een groot aantal kinderen, dat in de straat speelde en met belangstelling naar het treintje keek, werd door de in vijf stukken vallende muur bedolven. Men kan zich voorstellen, welk een paniek dit in de buurt veroorzaakte. Vaders en moeders waarvan kinderen buiten speelden, renden angstig hun huizen uit. toen het bericht als een lopend vuurtje de ronde deed. Wat zich in die eerste minuten na het on geluk afspeelde bij de plaats van de ramp is niet te beschrijven. Radeloze moeders riepen huilend de namen van hun kinderen, en waren buiten zichzelf van vreugde, als die ongedeerd kwa men opdagen, maar na dat moment van verklaarbare egoistischc vreugde, kwam het medelijden en het medele ven met de zwaarder beproefde oudres. Wie het beeld heeft gezien van vaders en moeders, die bij hun gedode of ge wonde kinderen hurkten, zal dit zijn le ven lang niet mear vergeten. Vrouwen met rood beschreide ogen liepen zenuw achtig rond, zij gingen naar huls. doch vonden ook daar geen rust en liepen weer de straat op. Grote mannen met bleke strakke gezichten schaamden er zich niet voor. dat de tranen hun over de wangen stroomden. Direct na het ongeluk werd de GGD gewaarschuwd. Een Ziekenwagen was spoedig ter plaats-e, evenals tal van dok toren. de slachtoffers Het bleek dat by deze ramp het leven hadden verloren: Klaas-Hoeve (7 jaar). Reinier Hoeve '4 Jaar). Willem van der (Molen '4 jaar). Piet Bergman (14 Jaar), Dirk de Vries (9 jaar) en Jan van der Laan <6 jaar). Zwaar gewond werden: Peter Mekkes '6 jaar) Gerrit Kuipers (11 jaar). Hilda Hoeksema '6 jaar). Ankie Hoeve <5 jaar) en Klaas Been (6 Jaar), terwijl Wubbo Fleirke '5 Jaar) licht werd gewond Als een tragische bijzonderheid kan vermeld worden, dat P Bergman Zaterdag juist van vacantle was thuis gekomen. Kort voordat het ongeluk ge schiedde. dat hem het leven zou kosten, had de schipper DokteT. uit angst dat de jongen onder de trein zou komen, hem nog uit de buurt van de rails ge jaagd. Het zwaar getroffen gezin Hoeve, waar van twee kinderen zijn gedood en het tweelingzusje van het jongste zoontj« in het ziekenhuis moest worden opge nomen zou in September naar Australië «migreren

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1