Nederlandse jeugd dien! vertrouwd Ie worden gemaakt met de zee Verscherping conflict tussen ministers en parlementsleden in Raad van Europa Met een enkel woord RECHTZAKEN DONDERDAG 10 AUGUSTUS De Duitse herbewapening Een verdere toespitsing van het con flict lussen de ministers en de p'ar- lcments leden in de Raad van Europa en het op de voorgrond treden van het probleem van Duitsland's herbe wapening waren de voornaamste aspecten van de tweede dag van al- gemen? discussies van Europa's as semblee. De meeste sprekers, waaronder de Britse conservatief Boothby, de Fran sen Bidault en Reynaud, de Nederlan der Serrarens en de Italiaan Bienve- nuto, sloten zich aan. bij André Philips scherpe veroordeling van wat door de meerderheid der assemblee wordt ge zien als een remmende invloed van het ministerscomité. Onderwijl besloten de ministers in de laatste zitting van hun comité uiteen te gaan tot in October om eerst dan, te Rome, de besprekingen te hervatten van een aantal aanbevelingen der „kleine assemblee", welke in de loop van deze zitting door de algemene vergadering moeten worden bekrachtigd. Dit be sluit der ministers was nog niet be kend aan de sprekers, doch het ontke tende na de zitting in de wandelgan gen een stemming, die wisselde tussen verslagenheid en opstandigheid. Hoe de Veiligheidsraad Malik onschadelijk wil maken GEEN ZITTINGEN MEER IN AUGUSTUS. Tijdens een bijeenkomst in het ge bouw van de Britse delegatie te New York. waaraan alle leden van de Veilig heidsraad behalve de Sovjetrussische en Joegoslavische afgevaardigden deelna men, is besloten met Malik overleg te plegen over de procedure-kwesties. Dien tengevolge heeft Malik principieel aan vaard heden hiertoe te Lake Success een besloten vergadering bij te wonen, die zal gehouden worden voor de openbare vergadering van de Raad. Naar verluidt, heeft Malik beloofd op deze officieuze bijeenkomst aanwezig te zullen zyn in een telefoongesprek met de Noorse .afgevaardigde Arne Sunde. Naar verluidt, zou men Malik in deze bijeenkomst op tactische wijze meedelen, dat de meerderheid der af gevaardigden de beste methode tot het tegengaan van „de Sovjetrussische obstructie-politiek" ziet in het vinden van arg-umjenten om tijdens de duur van het Sovjetrussische voorzitter schap (tot eind Augustus) geen zitting van dc Veiligheidsraad meer te hou den. Russische scheepsconcen- traties bij Wladiwostok Naar de „American Merchant Marine Institute" verklaart, verzamelt de Sov jet-unie droogdokken, tankschepen, koopvaardijschepen en voorraden te Wladiwostok, de voornaamste Sovjet haven in het Verre Oosten, 500 mijl van Korea gelegen. Een groot aantal schepen, aldus de verklaring, zijn uit de Oostzee en de Zwarte Zee naar genoemde haven ge varen. Genoemd instituut is een redersver eniging van schepen, die onder Ameri kaanse vlag varen. Het instituut is van mening, dat het drukke verkeer van Russische schepen op Wladiwostok een gevolg kan zijn van het volledig in gebruik nemen van het vervoersvermogen van de transsiberische spoorweg door het transport van oor logsmateriaal Het instituut meldt verder, dat de Sovjet-unie nog 83 Amerikaanse koop- vaarders onder zich heeft, die zij m de afgelopen oorlog, onder de bepalingen van de leen—en-pacht-wet, ter beschik king kreeg gesteld en die zij nog niet aan de Verenigde Staten heeft terug gegeven. Amerika zal paraat zijn VOOR IEDERE VERDERE AGRESSIE. De Amerikaanse assistent-minister van defensie Griffith heeft op een vergadering van de „American Legion" verklaard, dat meer „invasies van het type-Korea" in andere delen van de wereld verwacht mogen worden en dat Trumans plan voor militaire uit breiding er op gericht is tegen derge lijke invasies paraat te zijn. Het nieuwe program voorzag in het on der de wapenen brengen van 2.100.000 man. De Koreaanse crisis had de doorslag gegeven in het dilemma van het afwe gen van zuiver militaire maatregelen tegen economische overwegingen. De militaire maatregelen van de president waren dus niet alleen gericht op de Koreaanse kwestie, doch hadden pa raatheid ten doel voor het geval meer invasies werden uitgevoerd. De belang rijkste trek in de Amerikaanse militaire politiek bestond er in. dat men een ge wapende macht handhaafde, die „ver schrikkelijke represaillemaatregelen' kon nemen tegen een „vijand, die ons aan valt". De Verenigde Staten zijn echter door geen enkel land aangevallen. Formeel gesproken zijn wij met geen enkele staat 'n oorlog. Ongeacht hetgeen in de toe komst mogelijk zal gebeuren, is de si tuatie thans deze, dat wij in Korea met Amerikaanse troepen een politionele actie uitvoeren, troepen die tevoren niet verantwoordelijk waren voor de verde diging van de Zuid-Koreaanse repu bliek, doch die haaj, op dringend ver zoek van de Verenigde Naties, te hulp zijn gesneld. Het is mogelijk gopd er op te wijzen dat het door de bolsjewisten beheerste gebied zich over een afstand van dui- 1 zenden en duizenden kilometers door Europa en Azië uitstrekt. Langs deze reusachtig uitgestrekte grens hebben zich reeds door de communisten geïn spireerde militaire aanvalsdaden voor gedaan en zij zullen zich mogelijk >n de toekomst herhalen en wel op elk 'ijd- stlp, dat het Kremlin zou believen daar voor uit te kiezen. Geen land ter wereld zou spoedig een halt kunnen toeroepen aan dergelijke aanvalsdaden. daar er geen enkele staat is die over strijdkrachten bezit, die daarvoor èn sterk genoeg zijn, èn vol doende verspreid zijn opgesteld", aldus de Amerikaanse onderminister van landsverdediging Griffith. Daarvoor is tijd nodig, gelijk nu in Korea. I De afgevaardigden hadden gehoopt, dat hun scherpe critiek de ministers I ertoe zou brengen ten minste weer bijeen te komen aan het einde der ver gadering van de assemblee teneinde verdere vertraging te voorkomen. In plaats daarvan hebben de ministers, naar de Ierse voorzitter van het comité aan de pers mededeelde, slechts be paald. dat. in de periode tot October hun plaatsvervangers bijeen zullen kun nen komen. Het is te verwachten, dat deze omstandigheid ertoe zal leiden, dat het ministerscomité in de komende dagen nog onvriendelijker zal worden toegesproken. Minister MacBride heeft onder deze omstandigheden de zware taak op zich genomen het ministeriële standpunt in de assemblee te verdedigen. Deze taak zal. naar hijzelf verklaarde, nog moei lijker worden doordat hij geen eenvor mig gezichtspunt der ministers kan voordragen aangezien de meningen dei- dertien ministers van Buitenlandse Za ken verschillen MacBride zal, zo zeide hij. in de assemblee slechts „in alge mene termen" kunnen spreken. Naast hem zal heden ook Schuman voor het „parlementaire" forum treden om over zijn staalplan te spreken. Ziehier enkele van de misnoegde uitingen van de assemblee jegens het ministeriele tempo: Boothby noemde het rapport om trent de werkzaamheid van de minis ters „een boodschap van wanhoop" en „een getrouw bepld van de volle maat van onze mislukking". Bidault vroeg: „Gaan wij gedegra deerd worden tot een debating-club „Serrarens meende, dat de leden dei- assemblee worden behandeld ..als kin deren. die een spoortrein hebben ge kregen. maar er niet alleen mee mogen spelen". Reynaud riep dreigend uit. dat in dien de ministers blijven „weigeren en neen zeggen, „vele leden der assemblee zich genoodzaakt zullen voelen uit dit orgaan weg te lopen om zelf hun weg te vervolgen. Miliatire gevaren, die dreigen voor Eu'-opa, overheersten het debat In deze Europese vergadering is ..Korea" het meest gehoorde woord. Churchill slaag de er in nog voor hij aan het woord is gekomen, deze kwestie te verbinden met Dultslands militaire deelneming aan Europa's verdediging. Churchill trad de Duitse delegatie met onen ar men tegemoet. Hij nodigde de Duitsers uit tot een diner en zetfe tweemaal een applaus in, teen de eerste Duitse woord voerders spraken. Dit alles wordt gezien als een aan duiding, dat Britse staatsman van plan is Duitslands liermilitarisering te eisen. De eerste Duitse socialist, die sprak, Eichler, repte niet over bewapening Daarentegen heeft de Duitse christen democraat Gerstemaier inzake dit pro bleem het meest positieve geluid doen horen, dat tot nog toe uit Bonn ver nomen werd. Adenauers aanduidingen scherper om lijnend dan totnogtoe gebeurd was zeide hij: „Het spreekt vanz?lf, dat wij bereid zijn bii verdediging van Europa van onszelf niet minder te verlangen dan van hen. die met alles wat zij bezitten voor vrijheid en ge rechtigheid instaan. Wij venvachten niet van anderen, dat zij ons verde digen zonder dat wijzelf, onder ge lijke en rechtvaardige voorwaarden daartoe onze bijdrage geven". Deze uitspraak had de woordvoerder der voornaamste Duitse regeringspartij vooraf laten gaan door de bekende af wijzing van oorlog en militarisme, die in Bonn zo vaak heeft geklonken. Ook Duitsland ziet volgens Gerstemaler de vrede sleohts gevrijwaard door een spoedige en effectieve vereniging van Europa en het wil daarin zijn volle bij drage tot het behoud van de vrede geven. Churchills applaus voor de Duitse spreker werd slechts aarzelend door de assemblee gevolgd. Een aantal suggesties werd door ver schillende spiekers gedaan om uit het stadium van „praten" tot het stadium van „handelen" over te gaan. Bidault wenste een door de regeringen benoemd vertrouwensorgaan, dat aan het mi nisterscomité verantwoordelijk zcu zijn voor de toepassing van een gemeen schappelijk verdedigingsstelsel Reynaud eiste wijzigingen in het statuut met be trekking tot het ministerscomité, vol gens hem „het meest reactionnaire or gaan in Europa". Het recht van veto moest daar worden afgeschaft en de beslissingen moesten voortaan bij meer derheid van stemmen worden genomen Voorts moest de assemblee volgens Reunaud voortaan tweemaal per jaar zitting houden. Reynaud wilde voorts een „minister van oorlog in Europa met de vol machten van een minister". Om deze figuur te vinden behoeven wij niet buiten de zaal te zoeken, zo zeide hij, glimlachend Churchill aanziend. Zo nadert de assemblee het hoogte punt van de algemene debatten in weinig optimistische sfeer. Twee doden bij ongeluk te Doetinchem OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermiddag werd een personenauto uit Amsterdam op een onbewaakte over weg te Doetinchem door een personen trein gegrepen, waarbij de beide inzit tenden van de auto. de 53-jarige ge huwde fabrikant J. J. H. Mines en c'.e 47-jarige gehuwde mevrouw Storm, bei den uit Amsterdam het slachtoffer wer den. Het ongeluk gebeurde om ongeveer twaalf uur. De auto werd gegrepen op het baanvak DoetinchemWinterswijk door een personentrein uit de richting Winterswijk, die om 12.51 uur in Doe tinchem moest aankomen. De auto kwam uit de richting Doetinchem en moest op de rijksweg DoetinchemTer- borg wachten voor de slagbomen. Daar de bestuurder bliikbaar grote haast had is hij omgereden. Hij moest toen het baanvak elders bij een onbewaakte overweg kruisen, hetgeen hem noodlot tig is geworden. De auto werd ongeveer 30 meter meegesleurd en enkele meters naast de liin in een weiland geworpen. De inzittenden werden na het onge val door omwonenden bevrijd. Ds heer Mines gaf nog teken van leven. De tweede inzittende was reeds overleden. Beide slachtoffers werden naar het R.K. Ziekenhuis te Doetinchem over gebracht, waar de heer Mines korte tijd na aankomst overleed. De trein, die met een snelheid van ongeveer 40 kin. reed. stopte direct. Het treinverkeer had een kwartier vertraging. Churchill, die reeds eerder in het Britse Lagerhuis erop heeft aange drongen West-Duitsland in dc Wcst- Europese defensie op te nemen, zal heden een grote rede houden. Indien Churchill heden zal aandrin gen op he'bewapening van Duitsland in een of andere vorm, zullen de Duitse socialistische afgevaardigden hun krachtigste spreker, prof. Carlo Schmid, tegen hem in het veld brengen De Duitse socialisten zijn van me ning. dat een herbewapening van West- Duitsland voor Rusland aanleiding zou kunnen zijn cm tot een preventieve ooriog over te gaan Bovendien gelo ven zij, dat Wer.t-D'ütsland niet in staat is tijdig een "■^•zienlijke bijdra ge tot de verdediging van West-Europa te leveren. Duitse gedelegeerden hebben meege deeld. dat de Franse. Duitse en Italiaan se delegatie binnen 24 uur een resolutie zullen indienen, waarin wordt opgeroe pen tot de vorming van een Verenigde Staten van Europa. De Britse socialistische en conserva tieve partij hebben reeds meegedeeld, dat zij tegen een Europese federatie zijn en ook de Scandinavische landen zullen waarschijnlijk niet voor de reso lutie stemmen. Mobilisatie-oefening had bevredigend verloop SLECHTS 6% MELDDE ZICH NIET. Ongeveer 6% van de mannen van het garderegiment jagers, die Dinsdag j.l. bij wijze van oefening per radio zijn opgeroepen, zijn niet in de Knoop-kazerne te Utrecht verschenen. Dat percentage niet-opgekomenen had men ook als 't ernst was geweest kun- nen verwachten, deelde overste F. A. M, Michiels van Kessenich, de 'eider van de oefening, ons mee. Hij was dan ook tevreden over het resultaat van deze oefening. Er zal een onderzoek worden inge steld naar de redenen van niet-opko- men. maar de overste zsg in 'net ge ringe percentage der „absenten aan leiding om voorshands aan te lemen, dat verreweg de meesten een geldige reden kunnen aanvoeren. Van de 94% die wel opkwamen waren de meesten vóór twaalf uur gistermiddag Dinnsn. Zoals bekend was het garderegiment jagers schriftelijk opgeroepen om gis teren te verschijnen en geschiedde de oproep per radio Dinsdagavond „bij verrassing". Om halfeen des nachts was 40% der manschappen binnen, hoewel men de verwachtingen gesteld had op ongeveer 50%. DIEF BLEEF EEN MAAND ONVINDBAAR. Politie viste hem uit een gracht. Ongeveer een maand geleden be reikte de recherche van het politiebu reau Overtoom te Amsterdam een klacht van de directie van de Citroën- fabriek aan 't Stadionplein dat voort durend auto-onderdelen verdwenen. Toen op 10 Juli 's morgens enkele re chercheurs daar kwamen voor het on derzoek. verdween door een achterdeur een plm. 50-jarige electro-monteur. die werkte aan de verbouwing van de auto- fabriek. Hoe de politie ook speurde, nergens was meer een spoor van de man te vinden. Wel vond" men in zijn woning een grote hoeveelheid vermiste goederen, waarvan de waarde in totaal f. 5000.was. Gisteravond is de vogel echter ge vangen. Hij reed onder invloed van sterke drank op een rijwiel en is des wege aangehouden. Tot twee maal toe ontsnapte hij de agenten. Bij zijn laat ste poging kwam hij terecht in het wa ter \an de Kostverlorenkade. Ontnuch terd is hij toen naar het bureau ge bracht. waar al spoedig bleek wie hij was. LUITENANT-GENERAAL GIEBEL GAAT HEEN ALS CHEF LUCHTMACHTSTAF. Op 15 September a s. zal de luitenant- generaal C Giebel heengaan als chef luchtmachtstaf. Hji zal waarschijnlijk opgevolgd worden door de generaal-ma- joor I. A. Aler, thans Nederlands lid van de adviserende luchtraad van de West- Europese Unie. I NEDERLANDSE STAP TE LONDEN' INZAKE BERTHA HERTOG 11, Engeland is niet in staat om juridisch in te grijpen. De Nederlandse chargé d'affaires te I.onden, baron W. J. G. Gevers, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de I secretarisgeneraal van Buitenlandse Te Makassar was gistermorgen vol- Zaken Sir William Strang, met bei gens zeer betrouwbare inlichtingen ae trekking tot de zaak van Bertha Her- toestand aanmerkelijk rustiger gewor- togh (^durende twee eerdere be^, ae~ .'ken in de afgelopen week heeft baron kringen rWSK' «P M' OHM» Situatie te Makassar veel rustiger R.I.S. ZEER VERBOLGEN OVER OPDRACHT AAN HR. MS. „KORTENAER". r, i gen gevraagd over de mogelijkheid dat nf™t rtiirnnTo»aI»^i^f»f8rtP I de Britse regering effective maatrest wekt. Men n.emt daar niet aan, dat de n°pmt nm hpi tind nanr Kortenaer uitsluitend van Soerabaja is terugkeren Baron r" vertrokken om de verbindingen tussen generaal Scheffelaar en dr Hirschfeld "S ee"S te verzekeren, zoals in het Nederlandse ven met een overzicht van de rechts- communiqué in Djakarta werd medege deeld. Men veronderstelt n.l. in de kringen der RIS, dat de Kortenaer wel degelijk opdracht had om. indien nodig, te schieten Van de zijde van ar rommentaar°vericrilcenhie °mtreUt F" I hótW antwoord wordt geadviseerT, In een officieel radio-commentaar Nederiandse Sin- zaak en waarbij Nederland van Eng-> I land alle mogelijke hulp inroept die het terzake geven kan. In zijn antwoord zegt het Foreim Office, dat Engeland niet in staat is, in juridische zin te interveniëren. Li gapore de zaak te doen opnemen mei deze! SHnmiti^^a^l^rechteriilke autoriteiten aidaar. Naar vpcnpr wprrt vpmnmpn h< j genomen maatregel De radio-commen- iator zeide „het zenden van de Korte- naer liikt op een oorlogsdaad" en vroeg zich af. waarom iets dergelijks niet is geschied tijdens de actie, van Andl Azis. teen leden van het KNIL, die on der Nederlands gezag stonden, een op stand veroorzaakten, Nuttig arbeidsterrein voor de jeugdbeweging (Speciale berichtgeving) In het sloepenkamp van de Konink lijke Marine „De Boomhoek" in Nieuw Loosdrecht verblijven momenteel bij zondere gasten. Het Nederlandse Zee- kadettencorps houdt er van 414 Aug. zijn zomerkamp, het eerste in zijn be staan. dat tevens wordt bijgewoond door een groen Britse zeekadetten uit Southend on Sea. Tijdens een bezoek, dat wil aan dit kamp brachten, heeft dc inspecteur, de marine-officier Heuseveldt, ons het een en ander over het werk van het Zeeka- dettenkorps ve- ^ld. Het Zeekadettenkorps, dat in 1946 op initiatief vsn de toenmalige Minister van Marine is ontworpen, is thans ruim een jaar in enkele plaatsen van ons land aan het werk. Wie zou denken, dat de jongens die er aan deelnemen, zich daardoor aan marine of koopvaardij verplichten vereist zich. Er is geen sprake van enige werving, slechts als zij erg graag bij de marine of koop vaardij willen na hun vierjarige zeeka- dettenopleidine. worden zii geholpen om een plaats te bemachtigen. De bedoe ling- van dit aantrekkelijke werk is jongelui van ongeveer 14 tot 18 laar „sea-minded" te maken, hen vertrouwd te maken met de zee. het zeilen, de scheepsbouw en alles wat er mee te maken heeft. Men Is verleden jaar op heel een voudige leest in enkele plaatsen van ons land begonnen: Amsterdam, Gou da en Maassluis, benevens Den Haag. Binnenkort verwacht men tot oprich ting van korpsen te komen in Rot terdam. Leiden, Amsterdam-Zuid en Utrécht. Initiatief en leiding moeten echter geheel uitgaan van particuliere zilde. in de meeste gevallen van bestaande jeugdverenigingen uit. Het zeekadetten korps ondervindt veel steun van de zlide der marine, doch heeft grote behoefte aan instructeurs, als oud-zeelieden van marine of koopvaardij, die bereid zijn veel vrije tijd voor dit speciale, maar zeer attractieve jeugdwerk te geven. En elke ïeugdorganisatie. van welke rich- ting ook. kan zelf zulk een zeekadetten- korps stichten, waarbij slechts de technische leiding centraal is. Van die leiding wordt grote medewerking onder vonden: beschikbaarstelling van de matrozenpakken en van materiaal als sloepen e.d. De financiën moeten in eigen kring door giften en kleine contributies wor den verzorgd, waarbij slechts in bijzon dere gevallen zoals met dit zomer kamp .dat voor alle jongens gratis is, «door de centrale leiding steun wor den gegeven. En het is om jaloers op te zijn. zoals deze jongens in het Loos- drechtse kamp, dat door de marine ter beschikking is gesteld, deze tien dagen doorbrengen. Het Marine-opleidingskamp te Hil versum. dat vlak bii de Loosdrecht.se plassen is gelegen, heeft ziin accommo datie geschonkeneen grote barak voor de ruim honderd jongens, voeding en amusement in de avonduren, terwijl 2ii overdag in het sloepenkamp aan de plassen ziin. roeien, zeilen en zwem men Ondertussen doen zii een hoe veelheid onschatbare ervaring op aan kennis, orde en discipline, die voor hun later leven, welke kant zii ook op gaan. van groot nut zal blijken. Omstreeks hun veertiende jaar ko men de scheepsjongens" bij het Zee kadettenkorps. waar zii op een enkele avond in de week en des Zaterdags middags. steeds in hun vrije tijd dus. in theorie en practlik met de eerste kennis op dit terrein worden verrijkt. Bliiken zij belangstelling te hebben en te houden, dan wrorden zii enkele maanden later matroos tweede klas met een uniform, dat er zijn mag: een I matrozenpak met een oud koggeschip als embleem od de mouw en een zee- kadettenpet In de loop van de vier ja ren klimmen zij via matroos eerste klas op tot kwartiermeester en op den duur tot assistent-instructeur. Hier ligt voor de jeugdbeweging een prachtig terrein, of. om het toepasse lijker te zeggen een prachtig stuk wa ter braak, dat dit grote voordeel heeft, dat de jongelui, als zi1 dat willen, op de zee hun toekomst kunnen bouwen, iets. dat in later jaren wellicht van groot belang zal blijken te ziin. BINNENLAND In de Nederlandse Staatscourant van gisteren is een deviezenbekendmaking ge publiceerd tot wijziging en aanvulling van de in de devlezenbekendmaklng 5/49 neer gelegde regeling voor de Inning en afreke ning van dividenden van binnenlandse aandelen voor rekening van iilet-lngeze- tenen. De 56-Jarlge ftenri Gauquie, thans gezant van Frankrijk te Boedapest, is tot Franse ambassadeur bij de Indonesische regering benoemd. Zestien Amerikaanse studenten zijn gistermiddag in het Palels Soestdijk door H.M. Koningin Juliana ontvangen. Zij maken een studie un Nederland en zijn ondergebracht bij Nederlandse families in diverse streken van ons land. Morgen. Vrijdag, wordt op Rotterdam- Ahoy' de mill loenste bezoeker verwacht. Er zal hem of haar een zeer aparte ver rassing worden bereid. Gisteravond is de 50.000ste bezoeker \an Apeldoorns Avondsprookje van Carel Briels geregistreerd. Het was mej. J. Steen huls uit Deventer Burgemeester Des Tom bes van Apeldoorn bood haar een ge schenk aan. Guus Hermus. die lange tijd in En geland verbleef, is thans door het toneel gezelschap „Comedla" geëngageerd. BUITENLAND In het centrum van Calcutta is een oud gebouw van drie verdiepingen inge stort. Vijf personen kwamen om het leven, twee we/den gewond. De Amerikaanse immigratiedienst Soogt de Identiteit van een passagier van et Poolse schip ..Batory" vast te stellen, die een „nooddallng" nabij het schip maakte met. een gehuurd vliegtuig, toen het vaartuig zich 100 mijl van New York bevond. Hij gaf eerst een Mexicaanse naam op en later een Amerikaanse Een commissie uit de Zuidafrikaanse „Akademie vlr wetenskap en kuns" heeft een rapport gepubliceerd Inzake de wense lijkheid van onderwijs In het Nederlands in Zuld-Afrika. waarin zij concludeert, dat studie van het Nederlands op scholen en universiteiten voor het Afrikaanse kind van groot belang is. De Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen een wetsontwerp goed gekeurd. waarin het mogelijk wordt ge maakt ook in vredestijd spionnen tot de doodstraf te veroordelen. Vrijheidsstraffen kunnen tot dertig Jaar worden opgelegd. Tot nu toe bedroeg de maximumstraf voor spionnage in vredestijd twintig Jaar. De distrlctsraad van het West-Duitse vakverbond heeft een staking afgelast. Deze staking zou als protest gegolden hebben tegen de stilgende voedselprijzen Verklaard werd. dat hiertoe besloten werd om niet vooruit te lopen op de voorbe reidingen voor ..een actie op grote schaal" Ze- vrouwen, werkzaam ln de pak- kamer een mijn nabij Hlielva (Spanje). z\jn Dii--"lag om het leven gekomen ten gevolge van een ontploffing. Het 8.750 ton metende stoomschip „American Planter" ls op de Noordzee op een mijn gelopen, doch kon op eigen kracht Bremerhaven bereiken Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Amerikaanse Senaat heeft de maatregelen ter verscherping van de con- tróle op de immigratie goedgekeurd. Krachtens deze beslissing kan elke vreem deling. zelfs een diplomaat, om veiligheids redenen uit het land worden gezet. Detectives van de Britse contra- splonnagedlenst zijn te Salford in Lan cashire een onderzoek begonnen naar vermeende gevallen van sabotage aan vliegtuigonderdelen. Volgens radio Moskou is in een studio te Moskou een film gemaakt ge titeld Geheime opdracht", die over een Anglo Amerikaanse intrige handelt om in 1S45 het fascisme te redden en een aanval tegen de Sovjet Unie voor te bereiden! Alles voor de propaganda. Wijlen Mackenzie King, gedurende lange tijd premier van Canada, heeft het grootste gedeelte van zijn vermogen van 750.000 dollar aan de staat nagelaten. Aan bedienden en vrienden heeft Mackenzie King 87.000 dollar gelegateerd. King's woning in Ottawa is aan de rege ring vermaakt met de opdracht er een j nationaal museum te stichten. Zijn land- j huls in Klngsmore (Quebec) wordt open- 1 baar park. (U P.). Dc Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen de wet goedgekeurd, I die de regering machtigt tot 121 mlllLoen dollar per laar uit te trekken voor het keuren en verbeteren van vliegtuigen van i een nieuw type. waaronder passagiers- I vliegtuigen met straalaandrijving en door I een turbo-dynamo voortgedreven propeller. Naar verder werd vernomen, heeft het Britse ministerie van Koloniën de gouverneur van Singapore, Sir Fank- lin Gioison, om een rapport over oe zaak-Hertcgh verzocht en daarbij tot de gouverneur het verzoek gericht, een onderzoek te doen instellen naar het huwelijk van het meisje, en daarbij iwivi vc.uuitaas.Lcn, Voorts werd de vraag gesteld: ..Waar- speciale aandacht te wyden aan haar u—*.. 1leeftijd. Er wera in dit verzoek oo om heeft de Nederlandse regering geen oorlogsschip naar Ambon gezonden om tegen het KNIL op te treden? Is het soms de bedoeling om de zuiverings actie van de APRIS tegen Ambon te bemoeilijken?" In offic'ële kringen van de RIS wordt het zenden van de Kortenaer beschouwd als een ernstige inbreuk op de Indone sische souvereinlteit en reeds wordt overwogen, de Kortenaer te verbieden, nog enige Indonesische haven aan te doen. Naar aanleiding van het communique van de regering der RIS. waarin gezegd wordt, dat van de Nederlandse regering een nadere verklaring wordt venvacht omtrent het zenden van de Kortenaer naar Makassar, heeft een woordvoerder van de Nederlandse regering medege deeld, „dat op het ogenblik de Neder landse regering overweegt, of een der gelijke verklaring moet worden gege ven". Een bijzondere medewerker seint ons hedenmorgen uit Scerabaja: Uit be trouwbare bron vernemen wü dat ge neraal Scheffelaar de mannen van het voormaligeKNIL te Makassar volledig in de hand heeft. Zij bevinden zich in hun eigen kampement, waaromheen een veiligheidsgordel Is gelegd, en de den tot gisteren alleen nog maar af en toe tegenaanvallen omdat zij voortdu rend werden aangevallen door de A.pris De order: „staakt het vuren" ls namelijk niet uitgevoerd. Overste Sen- tot van de staf van kolonel Kawila- rang, die contact zou opnemen met de Unci, is gedurende drie dagen onvind baar geweest, hetgeen er toe geleid heeft dat de order: .staakt het vuren" niet tot zijn recht kwam. Bij aankomst van de „Kortenaer", in de middag van 8 Augustus, lagen er nog twee korvetten, die onder commando van de Apris staan, op de stad te vuren. Na het verschijnen van „de Kortenaer" werd het vuren gestaakt en werden de hoezen over de kanonnen getrokken. De troepenschepen „Waterman" en „Zuiderkruis', met troepen voor Ne derland uit Balikpapan en Soerabaja, worden op het ogenblik in Soerabaja vastgehouden op Nederlands bevel. Of ficieel is de reden van dat oponthoud onbekend, doch het is duidelijk dat zulks geschiedt met het oog op de ge beurtenissen In Makassar. Nog steeds zijn alle verbindingen met Celebes verbroken, ook voor de scheep vaart De „Kota Ba reevan de Kon. Rot., Lloyd, die hedenmorgen te Soe rabaja werd verwacht, is om tot dus verre onbekende redenen niet aange komen. Regel ing voor Nederlandse vordering op Duitsland getroffen VORDERING VAN f. 320 MILLIOEN ZAL IN 2 a 4 JAAR WORDEN AFGELOST. Tussen een Nederlandse delegatie, welke onder leiding stond van mr S. Th. J. Teppema, plaatsvervangend di recteur-generaal van de buitenlandse economische betrekkingen en een Duitse delgatie is overeenstemming be reikt betreffende de aflossing van de vordering, welke Nederland op het ogenblik op West-Duitsland heeft Deze vordering bedraagt circa f. 320 millioen. Een amortisatiesysteem is ontwor pen, waarbij het gehele bedrag via de Europese Betalings-unie binnen een periode van 2 tot 4 jaar door Duits land zal worden afgelost. Voorts werd overeengekomen, dat Duitsland voor het uitstaande bedrag een rente van 2% zal vergoeden. MERENDEEL DER BOUWWERKEN TE AMSTERDAM LIGT STIL. Op het merendeel der bouwwerken te Amsterdam ligt op het ogenblik het werk stil. Dit is het gevolg van een reeds enige tijd durende staking van steenzetters, deze groep heeft namelijk nog niet de 5% loonsverhoging gekre gen. Van werkgeverszijde wordt aange voerd, dat indien deze toeslag zou wor den betaald, de lonen van deze arbei ders boven die van de vakarbeiders zouden komen te liggen, hetgeen de werkgevers sociaal niet verantwoord achten. Na besprekingen van werkne mers en werkgevers met de Stichting van de Arbeid, zo wordt van werkge verszijde medegedeeld, heeft deze laat ste verboden de 5% uit te betalen. De stakers doen nu pogingen in de maanden 'hêchtente~van de directeur, hele stad het werk op de bouwwerken j stil te leggen. Enkele keren heeft de j politie móeten optreden. aangedrongen, in geval zij als een minderjarige wordt aangemerkt, dat er voor haar welzijn zal worden ge waakt. De vereniging ter behartiging van het welzijn der Moslims te Singapore heeft een sub-commissie ingesteld 'van 5 personen om Bertha Hertogh bi) haar echtgenoot te houden, aldus heeft de heer H. A Madjld, voorzitter van deze vereniging, aangekondigd. Hij zei- de, dat „iedere poging om het geluk van het paar te verstoren, tegenstand zou ondervinden" van zijn vereniging. „Door de zaak los te laten zouden het Nederlandse volk en de regering de sympathie en de goodwill van Malakka en de Moslims winnen," aldus Majid, ONTPLOFFING TE BEILEN. Vrouw streek lucifer aan om oorzaak van gaslucht op te sporen. Hedenmorgen vroeg ontdekte de echtgenote van de heer N. te Bellen een zware easlucht ln de woning, wel ke veroorzaakt werd door een lekken de gascylinder. Daar zij zich in de donkere kamer niet kon oriëenteren. stak zii een lucifer aan. Door de hevige ontploffing die volgde, raakten de kle ren van de vrouw in brand. Zii liep zulke ernstige brandwonden op. dat rij naar het ziekenhuis te Beilen moest worden overgebracht. De woning stond direct in lichterlaaie en brandde ge heel uit. Kaas en dollars ZUIVELDIRECTEUR VEROORDEELD TOT F. 4000. —BOETE. Voor de Economische Politierechter te Alkmaar stond terecht de directeur van een handel ln zuivelproducten. Hem was ten laste gelegd, dat hij het monopoliebesluit voedselvoorziening en zuivelverordening had overtreden door de export van 5000 kg kaas naar Cuba en Venezuela. Het exportmonopolie van kaas berust bii het Bedrijfschap Zuivel, dat aan exporteurs vergunningen verleent. Een dergelijk vergunning was wel aange vraagd. doch strekte voor export na3r de Ver, Staten en niet naar Cuba en Venezuela, waarheen de export van deze 5000 kg. in feite geschiedde. De betrokken N.V. zou de bedoeling heb ben gehad hiermee de beschikking te krijgen over de 10% van het ontvan gen dollarbedrag, dat op geoorloofde wijze door deviezenbanken wordt ge kocht en met Nederlands eeld betaald wordt. Deze exportdollars ziin echter meer waard dan de normale dollaroriis en de N.V. ontving dan ook voor de 10% dollars f. 6.25 per stuk. Door dezi dollars aldus te realiseren kon de N.V. haar exportartikel in Cuba en Vene zuela aanbieden voor dezelfde prijs als waarvoor sommige collega's hun kaas offreerden en voor een lagere priis dan jarenlang in deze gebieden ingevoerde firma's konden bedingen. Het schijnt dat de kaas rechtstreeks naar Cuba en Venezuela was ver scheept met schepen, die via New York voeren. De scheepspapieren zouden dan niet in overeenstemming -ziin geweest met de exportpapieren, doch een con trole. die dat aan het licht kan bren gen. bleek, naar de verklaringen van een der C.C.C.-verbalisanten. niet wel mogehik. hetgeen de off. v. justitie, mr dr Vellinga de opmerking ontlokte, dat er aan de controle op dergelijke expor ten kennelijk wel het een en ander ontbrak. De secretaris van de vakgroep groot handel in kaas verklaarde, dat de N.V. als een bonafide bedrijf bekend stond en dat dsze manier van zakendoen ook bii andere bona-fide bedrijven werd aangetroffen. Naar ziin mening bleei de firma boven de minimumdeviezen- priis. De Off. v. Justitie verschilde met deze getuige van mening, over de vraag, of de Staat al dan niet bena deeld was. Hij noemde deze manier van zaken doen zeer listig en sprak van unfaire concurrentie. Lettende op de strafwaardigheid van het delict en op de onrechtmatig verkregen winst eiste de officier een boete van f. 7.ouu, te vervangen door een hechtenis van 3 maanden, uit te zitten door de di recteur. Na het pleidooi van mr H. Tminis- sen. die aanvoerde, dat de N.V. al mei deze praktiiken was opgehouden v0° zii waren ontdekt, deed de econ. poli tierechter mr J A Markus uitsDra». de N.V. veroordelende tot een seio- boete van f. 4000. te vervangen door BRAND IN LEERLOOIERIJ. Gistermorgen omstreeks 10 uur ls brand uitgebroken in de Koninklijke lederfabriek „Oisterwijk", een der gtoot- ste leerlooierijen van Nederland. De brand, welke 'n de collodiumspui- terij ontstond door het warmlopen van een motor, lieï zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien. Door het snelle ingrij pen van de fabrieksbrandweer. die goe dig werd geassisteerd door de Oister- wijkse brandweer en de gemeentelijke brandweer van Tilburg, was men na on geveer drie kwartier blusslngswerk het FAMILIEBERICHTEN (Ontleend aan andere dagbladen). Geboren: Jacqueline, d.v. Van Eg* mcnd-Richters, Rotterdam; Willem Kornelis, z.v. Van Duren-Ierscnot. Rotterdam: Robert Eduard, z.v. K°mn" Dormits, Scheveningen; Thea, d.v. van der Voort-Swennen. Getrouwd: H. J. v. Weelde en A Gravestein, Amsterdam; A. v <2- Gü- Kzn. en C. Meydam. Slikkerveer. Overleden: B. Hellinga, 42 j-, Haag; E. C. C Isselmann, 73 j.. Baarn; A Westra van Holthe-Alingh, 89 J> Assen; A. M. Horsman-Meyer. 77 J.» Baarn: W. H v. Schouwenburg. 70 j> vuur meester Persoonlijke ongelukken deden zich! Den Haag; H. C. Rademaker-Mclf niet voor, doch de materiële schade is [naar, 76 j., Rijswijk (ZH.i: A. M. G° vrij aanzienlijk. iPerraute-Bal, 52 j. Den Haaf.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2