„Nederlands beheer over Nieuw dient voortgezet te worden" Guinea In Noord-Korea Noord Koreaanse vorderingen In Zuid-Korea dringen de Amerikanen op Als stellige belofte tot vooruitgang en opheffing Belang van onmondige bevolking is strijdig met inlijving bij Indonesië Middelen tot behartiging der belangen in Nederlandse hand WEERBERICHT Belgische Kamer aanvaardt machtsoverdracht 89ste Jaargang DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950 No. 2707T LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Eén der tivee oordelen: Het Nederlandse deel van het Nieuw- Guinea-Rapport is aan de Staten Ge neraal aangeboden en tezelfdertijd gepubliceerd. Dit rapport behelst de overwegingen en conclusies van de commissie, die belast is met het verzamelen van gegevens cn het formuleren van ge volgtrekkingen ten aanzien van het probleem, wat de status van Nieuw Guinea dient te zyn, teneinde de ministeriële Unie-conferentie 'n grond slag te geven voor de beslissing over deze status van het laatste deel van voormalig Nederlands Oost Indië, waarover nog geen overeenstemming kon worden bereikt Het werk van de gemengd Nederlands-Indonesische commissie is niet in een samenvattend rapport geformuleerd, doch heeft geleid tot opeenvol ging van uiteenzettingen over de Nederlandse nn de Indonesische ziens wijze. Het aldus ontstane „Nedcrlanse'* rapport is gepubliceerd; met de ver taling en publicatie van het „Indonesische" rapport zullen waarschijnlijk nog circa twee weken gemoeid zijn. Het „Nederlandse" rapport komt tot de samenvattende conclusie, dat het Nederlands beheer over Westelijk Nieuw Guinea voortgezet dient te worden, omdat dit vooralsnog stellige beloften inhoudt van vooruitgang en opheffing van dit gebied en zijn bevolking, terwijl het de wereld zeker heid biedt, dat ook dit land in het wereldverkeer zal worden opgenomen en daarin een waardige plaats zal kunnen vervullen. De overdracht aan Indonesië, aldus dit Nederlandse rapport, zou noodzakelijk leiden tot snel verval van hetgeen daar in vijftig jaar is opgebouwd, en leiden nog ongerekend de buitenlandse politieke verwikkelingen tot onrust en verwarring omdat de bevolking zich ongetwijfeld tegen zulk een over dracht verzetten zou. en gezondheidszorg. Hiertoe zijn belang rijke kosten en belangrijke kapitaalsin- vestaties nodig, terwijl tevens belang rijke mate van specialistische kennis vereist is. Overdracht aan Indonesië strijdig met eigen belangen Op grond van deze samengevatte overwegingen komt het Nederlandse bestanddeel van het rapport tot con clusies, die als volgt kunnen worden samengevat. Het Nederlandse standpunt ten aan zien van Nieuw-Guinea kan na de for mulering der overwegingen niet twij felachtig meer zijn: overdracht van de beheersvoering over Nieuw-Guinea is strijdig met de belangen der bevolking van dit gebied. Door zulk een overdracht zou het zelf beschikkingsrecht der autochtone bevol king practisch teniet worden gedaan. Indonesië heeft immers steeds gesteld, dat het deze bevolking beschouwt als Indonesiërs, weshalve dit gebied bij In donesië zou worden ingelijfd. Dit zou geschieden zonder dat de bewoners van Nieuw Guinea hierover gehoord zouden zijn of slechts op grond van een uit spraak van een 'kwart der bevolking (hetgeen overigens nog onwaarschijnlijk zou zyn). Voorgoed zou de Papoea's daarmede de volledige hantering van het zelfbeschikkingsrecht zijn ontno men. aangezien zij dan definitief aan de Indonesische staat zouden zyn ge bonden. WAARBORGEN ONDER NEDER- DERLANDS BEHEER. Daarentegen blyft de bevolking, bij se krachten uit de overheidsadmini stratie verwijderd, terwijl aan onder wijzers in Indonesië een ontstellend gebrek heerst, evenals aan artsen. Overdracht van het beheer zou derhalve de volstrekte desorganisatie ten gevolge hebben van administratie en medische verzorging, waarmede voor de acculturatie der bevolking van Nieuw Guinea en de openlegging van het land de minimale voorwaarden gaan ontbre ken. daar juist in dit opzicht toenemen de zorg en de tewerkstelling van erva ren specialisten eerste vereiste zijn. Al leen het onderwijs, dat in handen van zending en missie is, zou nog kunnen blijven functinnneren od voorwaarde, dat dit op gelilke financiële steun van de overheid kan rekenen als thans het geval is. HANDHAVTNGSKANSEN VAN MISSIE- EN ZENDINGS ONDER WIJS. Het is echter problematisch, of een in hoofdzaak Islamitisch land op den duur bereid aal zjjn. aan het werk van missie en zending die financiële steun te verlenen, die bet thans ontvangt. Ook hier gcldl. dat verzekeringen van zulk een strekking slechts een smalle basis hebben. Immers moet het onwaarschijnlijk worden geacht, dat een land met een in meerderheid Mohammedaanse bevol king met een hoog percentage analpha- beten de relatief hoge bedragen zou af zonderen, nodig om het onderwijs op peil te houden in een afgelegen streek met Christen-bevolking, waar de onder wijzersvoorziening ten gevolge van de hier ondernomen beschavingsarbeid naar verhouding veel ruimer is. BELANGENTEGENSTELLING. NEDERLAND HEEFT DE MIDDELEN. Voorts kan worden aangevoerd, dat de bevolking voortzetting van het Ne derlands bestuur op prijs stelt en Neder land daarvoor zowel de ervaring als de middelen en krachten heeft. Onder Ne derlands bestuur blijft het eiland ver zekerd van wat het zozeer behoeft, na stroming onder de bevolking sterk ge kant is tegen de R IS. Ook zou de be I voortzetting van het Nederlands bestuur, langentegenstelling. nu reeds waarneem- de weg open om dat zelfbeschikkings- baar tussen Papoea's en Indonesiërs, nog recht op een later tijdstip op verant- I sterker worden indien dc R.I.S. uitvoe- Het Nederlandse bestanddeel van het rapport omschrijft het natuurlijs mi- llieu van Nieuw Guinea, behandelt ver volgens de bevolking, antropologie, lin guïstiek en cultuur van cK gebied, en geeft een overzicht van de verbonden heid van Nieuw Guinea met naburige landen en volken, de historische ont- rikkeling, de huidige situatie der be volking en de verhouding tussen be- voking en immigranten. Vervolgens werdt een overzicht gegeven van de opneming van Nieuw Guinea in het wereldverkeer, waarna het oordeel der autochtone bevolking volgt over haar toekomstige status. Het laatste hoofdstuk handelt over btvolkingsbelang en beheersoverdracht. De strekking van het Nederlandse bs-tanadeel van het rapport kan het duidelijkst worden weergegeven aan de hand van de samenvatting der over- r-gingen van dit bestanddeel, waar aan het volgende is ontleend. GEEN DEEL VAN INDONESIË. Nieuw Guinea vormt zowel in geolo gisch als biologisch en geografisch op zicht een gebied met een eigen karak ter, dat niet tot Indonesië gerekend kan worden. De bevolking vertoont ge nerlei verwantschap met de rassen. *dke de Indonesische volkerenge meenschap constitueren. Ditzelfde geldt voor de linguïstiek en oe cultuur. Indonesische invloed valt slechts Tast te stellen onder dc kustbewoners de Vogelkop en de bevolking van de Radja Ampat- en de Schouten eilanden. Deze Indonesische invloed, welke gepaard is gegaan met een lang durige serie botsingen, heeft by de betrokken bevolkingcu niet geleid tot Cevocl voor saamhorigheid met Indo nesië, ONMONDIG. Van de bevolking van Nieuw Guinea b slechts een vierde gedeelte onder be duur gebracht, hetgeen inhoudt dat het overgrote deel der bevolking nog in een ;"er Primitieve staat verkeert, waardoor net haar onmogelijk is zich in staat kundige zin uit te spreken. Elke politiek, oje nalaat acht te slaan op de gevaren, •erboncien aan een te nauw contact met Ce moderne wereld, moet uitlopen op i een ramp voor de bevolking door de te i grote schok, die daarmede aan die be volking zou worden toegebracht. De enig verantwoorde politiek in zul- omstandigheden is die, welke het Godsdienstig element in de aanraking nw de moderne wereld niet veronacht zaamt, doch dit in de vorm van missie 01 zending inschakelt, teneinde aldus geestelijk ontwortelden een nieuwe basis voor hun levensbeschouwing te bieden, *n tevens de bevolking in staat te stel- en aan het wereld-productieproces deel [e nemen en zelf mede te helpen de te dragen van onderwijs, bestuur y\L OF NIET INDONESISCH IS ONBELANGRIJK. Nieuw Guinea heeft in de afgelopen periode weinig voordelen geoogst van het feit, dat. het administratief deel uit maakte van Nederlands-Indië. De in richting van een afzonderlijke admini stratie beantwoordt aan de politieke verlangens onder het meer ontwikkelde deel der bevolking. Dit gebied dient vooralsnog, tot wel ke staat het ook gaat behoren, als niet- zelf-regerenö-gebied beheerd te worden, aangezien het ten enen male de krach ten mist aan welke het bestuur zelf standig zou kunnen worden toever trouwd. Het Indonesische standpunt I dat dit een beperkte groep volksgenoten betreft, verandert aan dit standpunt j niets. woorde wijze te realiseren, aangezien Nederland gebonden is aan de bepaling van art. 73 van het charter der Verenig de Naties. Ofschoon de bevolking na overdracht van het beheer aan Indonesië evenzeer een niet-zelf-regerend-volk zou blijven als tevoren en even afhankelijk zou zijn van hetgeen over haar door de Indone sische regering zou worden beslist als zij dat thans van de Nederlandse rege ring is. zou zij officieel deel uitmaken van het Indonesische volk en daarmede haar status als niet-zelf-regerend-volk, met alle waarborgen daaraan verbonden, verliezen. INDONESIË ONMACHTIG. Indonesië, dat zelf lot de onvolko men ontwikkelde volkeren behoort en zich gesteld ziet voor enorme moeilijk heden bij het orde stellen op eigen za ken, beschikt r.iet over de middelen, welke noodzakelijk zyn um naast eigen zorg ook nog Nieuw Guinea lot ontwikkeling te brengen. Het beschikt bovendien niet over voldoende krach ten voor een beheer over Nieuw Gui nea. dat voldoet aan de eisen, die aan een dergelijke beheersvoering naar geldende normen gesteld kunnen wor den. Men heeft ter wille van de natio nalisering tal van ervaren Nedcrland- A-rorHvonht oor, melijk een speciale positie en een spe- 0\erdracht tan Nieuw Guinea aan cinie behandeling welke aan al de ïid£?T£v«^heden, aaii het accu.turat,e-pro- ,eiain? geven, aangezien een z_ei steiKelCes verbonden, volle aandacht schenkt. Het Nederlandse bestanddeel van het rapport komt daarna tot de con clusie, die wij in de aanvang vermeld den: voortzetting'van het Nederlands bestuur over Nieuw Guinea houdt be loften in voor dc toekomst van dit ge bied. waartegenover bij overdracht van het beheer aan Indonesië verval, on rust en verwarring zouden slaan. ring zou wensen te geven aan haar voornemen. Nieuw Guinea te bestemmen tot kolonisatiegebied. Het gevaar dreiet dan, dat de Papoea vreemdeling wordt in eigen land. Harde strijd Zuidkoreaanse divisies trokken onge veer drie kilometer in Zuidelijke rich ting terug. De Noord-Koreanen trekken In de omgeving van Jongdok meer troepen sa- Uit verschillende frontberichten io.a. het jongste, door MacArthur's hoofd kwartier uitgegeven communinuét blykt dat het verloop van de str«d op Korea mén"De hier ~géi?gerd£"V«Jde"Noord- als volgt is: koreaanse divisie Wordt versterkt. Nabij NOORDELIJK FRO\T. Jcmgdok wordt hevig gevochten. *1 Geallieerde vlooteenheden beschoten Hevige Noordkoreaanse aanval. Een boelen (troepen, geschutsstellineen, we- Noordelyke brigade wist bij verrassing 2en ten Westen en Noorden van door een opening in de Zuidkoreaanse verdedigingslinie te sluipen en bereik te Kigye, op ongeveer zestien kilome ter van Pohag, voordat de Zuid-Kore- ,anen haar opvingen. Het door bergen en dalen doorsneden gevechtsterrein begunstigde deze plaatselijke Noorde lijke doorbraak. De zesde en achtste "1 WEINIG VERANDERING Be Bilt verwacht tot Vrijdagavond: veranderlyke bewolking met hier en ,een regenbui. Meest zwakke ver- j^aerlyke wind. Weinig verandering 13 temperatuur. (Opgemaakt te 10uur). 11 AUGUSTUS. op: 5.16 uur; onder: 20.13 uur. Maan op: 1.51 uur; onder: 19 45 uur. «oogwater te Katwyk te 1.42 en "•10. uur. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSEN OOST- EN WEST- DUITSLAND. De Oost-Duitse premier Otto Grote- jwohl beschuldigde in een rede voor het de hoge commissies en de federale rege ring van Bonn van „opzettelijke versto ring" van de interne Duitse handelsbe trekkingen. De Oost-Duitse -regering zou elders orders plaatsen, indien West- Duitsland de leverantie van goederen, krachtens het interzonale handelsver drag van vorig jaar, zou blijven achter houden, De beperkingen van de inter zonale handel zouden de vooruitgang van de Duitse democratische republiek niet voor belemmeren, aldus Grotewohl. Ondanks wan- alles was zijn regering echter bereid de TRUMAN TEKENT WET TOT BEVEILIGING DER HAVENS. President Truman heeft een telend, die hembevoe.dheia verleent Qost-Duitse parlement de drie geallieer- tot- het onmiddllyk nemen van stap- - pen ter beveiliging van Amerikaanse havens tegen een mogelijke heimelijke atopmaanval. DU Deze wet geeft Truman de bevoegd heid tot het controleren van het an keren en de beweging van onder vreemde vlag varende schepen in Amerikaanse wateren en tot het nemen van beschermingsmaatregelen Amerikaanse reden en havens, i neer is vastgesteld, dat de veiligheid interzonale handel voort te zeiten en ook I der V.S door oorlog of bedreiging van genegen het laatste handelsaccoord ge- öummer bestaat uit zes pagina's, oorlog in gevaar wordt gebracht. I heel uit te voeren. Een overzicht van de haven van Poe- san, waar het materieel voor de troe pen op Zuid-Korea wordt aangevoerd. De bewegingen Jan de Noord-Kore- aanse troepen zijn er op gericht, deze uiterst belangrijke haven in handen te krijgen. Amerikanen en Zuid-Koreanen stellen dan ook alles in het werk om zulks te verhinderen. MR VAN KLEFFENS IN NEDERLAND AANGEKOMEN. Hedenmorgen om 8 uur is onze nieu7/ benoemde gezant in Portugal, mr dr E. N. van Klef fens, met zijn echt! Jongdok. Het vuur werd afgegeven op verzoek van geallieerde landstrijdkrach ten, die geaevens hadden verstrekt over de te beschieten doelen. ZUIDWESTELIJK FRONT. Hier trekken de Noord-Koreanen terug. hetgeen voor de eerste maal In de thans 47 dagen oude Koreaanse oorlog is, dat dit aan een belangryk front geschiedt. De Noordelijken tref fen voorbereidingen om Tsjindioc te ontruimen, dat door een Amerikaanse oomTs in de vorm van een ..drietand" wordt bedreigd. Ten Zuid-Westen van Tsiindioe duiken de sDeerpunten van twee ..armen" van de Amerikaanse aanval on. waardoor minstens een ba taljon communistische troepen dreigt te worden afgesneden. De opmars der Amerikaanse infante risten en mariniers wordt gedekt door een „vuurwals" (door artillerie, die de infanterie volgt en dus bewegelijk is. af gegeven vuur) en door de luchtmacht, die g^schutsemplacementen van de In Taipeh, de hoofdstad van Formosa, heeft generaal Tsjang Kai Tsjek be sprekingen gevoerd met de comman dant van de Amerikaanse zevende vloot, vice-admiraal Arthur D. Struble in verband met de verdediging van Formosa. De generalissimo en vice-admiraal Struble tijdens de conferentie. Noordelijker» op heuveltoppen meedo- behouden, genloos bombardeert. De Amerikaanse troepen zijn over hun drie aanvalsrich tingen gemiddeld vijf kilometer' gevor derd. hetzij achteruit geschoven, hetzij af gedekt. DE STRIJD IN DE LUCHT. Voortdurende acties over het gehele Koreaanse schiereiland. Aanvallen op spoorwegemplacementen (Pjongjang), olie-raffinaderijen (Won- san). voertuigen, troepen e.d. „De aan hangers der Zuidkoreaanse republiek in het thans door de Noordelijken bezette gebied scheppen moed uit de voortdu rende bombardementen en zij begroeten de berichten over h°t Amerikaanse'of fensief met geestdrift. De Noordkore- aanse communisten beginnen aan een Noordehlke overwinning te twijfelen en zij beginnen zich in hun gedragingen te matigen", aldus MacArthur's com muniqué. Het grootste gevaar voor de geallieer de troepen komt thans uit het Noorden. Zouden de Noordelijken erin slagen hier, in de omgeving van Taegoe. een door braak te forceren, dan zouden zy hun offensief tegen Poesan kunnen voort zetten door goed begaanbaar terrein en langs een hoofdweg, die van oudsher voor legeropmarsen i.s gebruikt.. Indien de Noordeliike geallieerde flank onder de aanvallen der communistische troepen plotseling zou instorten, zou het grootste eptfpgitp der Zuidkoreaanse troe- oen ziin afgesneden en het zou de Ame rikanen dwingen hun verdedigingslinie langs de Naktong In Zuidelijke richting te verplaatsen, om het hoofd te bieden aan een aanval In de rug. Het schiint echter vrijwel vast te staan dat de Amerikaanse troepen i n het ergste geval in staat zullen zijn In ren gebied met een straal van 55 kilo meter rondom Poesan stand te houden, waarbij hun flanken zouden worden ge vormd door de delta van Naktong en een krachtige Noordelijke verdedigings linie". Uit Washington wordt gemeld dat een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van landsverdediging zich opti mistisch uitliet over de toestand in het gebied rondom Taegoe en als zijn me ning te kennen gaf dat ae geallieerde troepen in staat zullen zijn de stad te HET NAKTONGFRONT. Langs dc gehele rivier de Naktong wordt gevochten. Tn dc omgeving van De commissie der V. N. voor Korea heeft secretaris-generaal Trygve Lie gemeld, dat zij de berichten over „on beschaafde en onmenselijke gebruiken" door de Noord-Koreanen op krijgsge vangenen en gewonden toegepast, be- Osok is een vijandelijk bruggenhoofd, vestigt. De commissie dringt er ten slot- dat werd bwl door twee bataljons, te op aan. dat „de gehele wereld zo uitgeschakeld. Nu en dan pogen de Noordelijken door te breken. Aan de bovenloop van de Naktong, ten Noor den van het ernstig bedreigde Taegoe, zijn de Noordkoreaanse brugghoofden krachtig mogelyk haar stem zal verhef fen" uit protest tegen het uitstel om krijgsgevangenen, noncombattante ge vangenen en gewonden onder het toe zicht van het rode kruis te stellen. Meer C.V.P.-ers tegen dan verwacht werd Onze Brusselse correspóndent telefo neerde ons hedenmorgen: Met 165 stemmen (C.V.P.. liberalen en socialisten) tegen 27 (26 C.V.P. cn 1 liberaal) cn 7 onthoudingen (5 C.V.P. en 2 communisten) heeft de Belgische Kamer gisteren na een ne gen uur lange zitting het wetsontwerp op de machtsovergave aan kroonprins Boudcwijn goedgekeurd. Het aantal C.V.P.-parlementsleden, dat „neen" stemde, is verrassend hoog, daar de partyleiding tot het laatste moment gepoogd heeft het „leger der afvalli gen" te reduceren. ,rii ie nuuicrcii. Me" meent, dal hieruit politieke n„vi^e/r.a?n eeerde vinnig dat hij de democratie ver dedigd had tot op het ogenblik, dat het geweld hem neervelde. Talrijke C.V.P.'ers gispten de ondemo cratische straat-revolutie van socialisten en communisten. De koningsgezinde liberaal Lahaye stelde aan de minister-president drie vragen 1. Of het waar was. dat de koning mede onder de druk van buitenlandse regeringen afstand deed van de troon, 2. Of de ministers met ontslag ge dreigd hadden in gevai de koning het voorstel tot machtsovergave weigerde te aanvaarden, 3. Of er twee verschillends versies zyn van de brief des konings, waarin deze zijn toestemming geelt tot de moeilijkheden zullen voortkomen. Tijdens het debat bevestigde dc so cialistische partij-voorzitter Max Buset dat de socialisten geen bezwaar heb ben tegen het verblijf en de bewe gingsvrijheid van koning Leopold in België. Nochtans moet de onafhanke lijkheid van de koninklijke prins to taal en onbetwistbaar zyn. Men moet de koningskwestie zo spoe- :lig mogelijk vergeten, zeide Buset die note uit Amerika in Rotterdam aan- vervolgens hulde bracht aan minister- gekomen. I president Duvieusart, die „zich tijdens Mr Van Klef fens hoopt een paar de tragische nacht van 1 Augustus mi- weken in Nederland te blijven om zich nister-president van de natie toond? en voor te bereiden op zijn taak in Portu- j niet langer de leider van de C.V.P.". gal. I Minister-president Duvieusart repli- Duvieusart antwoordde, dat er geen buitenlandse inmenging in de konings kwestie is geweest Op de beide andere vragen kon hij niet antwoorden, omdat 'net gaat om besnrekineen met de kroon. De Kamerzitting was zeer woelig en president Van Camvelae.t dreigde tot twep keer toe met ontsla.' Heden wordt hot wetsontwerp In de Senaat behandeld. Het uitgebreid bestuui van de Waals® parlementaire fractie heeft een com missie benoemd, die tot taan heeft een voorontwerp van wet on te stellen be treffende de Inrichting van een federaal bestel in België.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1