Laatste Berichten Verloren peuters, hamerende vishandelaren en fuivende huwelijkscandidalen STADSNIEUWS Lezers schrijven Amerika recruteert een v> vreemdelingen-legioen" Beurs van Amsterdam woensdag 9 augustus Ned. Electrolasch Mij N.V. 1949 was een gunstig jaar. n? N.V. Nederlandsche Electrolasch jtschappü alhier, waarin door de Hollandsche Constructiewerkplaat- wordt deelgenomen, heeft in 1949 Deizins gunstig gewerkt. Afgesloten .r(jt met een netto winst van f. 624.266 234.851), dat is bijna 2 .'3 van het «laatste kapitaal (f. 960.000), waarbij in aanmerking moet worden geno- n dat medio van het verslagjaar een nitaalsuitbreiding heeft plaats gevon- P ran 50' (f-320 000). Evenals bij de Hollandsche Construc- ewerkplaatsen wordt een ingewikkeld ddendvoorstel gedaan, hetwelk hier- neerkomt, dat een dividend van 6% contanten wordt uitgekeerd, vermeer- erd met een aanvullend dividend van in contanten indien de nieuwe wet de dividendbeperking niet in wer- a treedt en van 4% indien deze wet Staatsblad wèl passeert. Bovendien het laatste geval, mits de Mlnis- an Financiën daaraan zijn goed- uring hecht, een dividend van 4 l/6c; ;iandelen worden betaald. In het •;»e geval ontvangen aandeelhouders "9^- in het tweede geval 10% en in derde geval 141/6% dividend Omtrent de gang van zaken merkt de rectie op, dat diverse belangrijke in flaties en onderdelen daarvan werden leverd. terwijl thans nog vele orders "derhanden en in portefeuille zijn. hoe door stopzetting van de bouw van erichillende grote installaties een be- ngrijk bedrag aan orders moest wor- geannuleera. De opvoering van de productie en het lang van korte levertijden noodzaak- de vennootschap de reeds ln 1948 ingevangen uitbreidingen en voorzie- gen verder uit te voeren en tot aan- 'naffing van een tweede fabriekscom- te Oudewetering over te gaan Deze -riek is inmiddels reeds Ingericht en bedrijf genomen. Hierdoor bestaan ans voor de N.V meer mogelijkheden, geen ook noodzakelijk wordt geacht het oog op de toenemende concur- tie, vooral van Duitse zijde. De resultaten over bet eerste half- 1950 zijn zeer bevredigend, terwijl verdere vooruitzichten gunstig zijn. MILITAIRE aanbesteding. het Bureau van de Genie. Rem- dtstraat 25. werd hedenmorgen besteed het doen van herstellingen voorzieningen aan gebouwen, in bniik 'oii het Nederlands Legermu- 1 te Leiden, waren 13 inschrijvers, van laag- tot hoogste: H. v. Driel, Koude- f. 19 000, Proper, Den Haag 19.970, J. L. Hoeben, Amsterdam 20.400 Strijland, Uithoorn f. 20.500, en Breedeveld. Lelden f20.500, Den uden. Gouda f. 20.916. P. Kuyt en Zn, atwiik I 21.000. S. v. d. Galie. Deven- f,21.200. Heinsbroek, Schiedam 1.21200, G. B. ten Braak, Amsterdam .752, Joh. Schutte. Zaandam 22241, Oudshoorn. Leiden f 26.466. v. Haar. Leidschendam f 24.490. Eveneens werd aanbesteed een se- eelteliike buiten- en binnenverving militaire eebouwen te Leiden en wijk. Er waren 9 inschrijvers, van leste tot hoogste: W, H. J. de Ju. norchoten f 8.888. Verlaat. Kameriik 9840 J. A. Verwer. Leiden f. 11.245, hel!. Den Haag f.11.700. W. G. Mens. rdwijkerhout f 11.840. Gebr. Heerdt erdam f.12.000. Van der Ven. Rot- darn f. 12.535, v. d. Kuiten. Den f. 12.561. C. Veerman. Leiden 12.815. PLANTSOENCONCERT. Morgenavond om 8 uur zal het Leids irmonie Gezelschap .De Post" een n^ert geven in het Plantsoen Het programma vermeldt o.a.: Fan- uit. de opera ..Faust", idem uit rtengrin en de wals ..Gold und Sil- huishoudschool rapenburg 23. Geslaagd voor het examen Nuttige andwerken de dames R. Slechten- T. Smit H. Hofman te Leid^u Verdoes. Katwijk aan Zee: M. indhorst, Hazerswoude; J. Julianus, wrdwijkerhout. Op de Hoge Morsweg kwam giste- een personenauto, bestuurd door L. H. uit Den Haag, onderste boven de naast de weg gelegen sloot terecht, oordat te ver voor een paardenwagen uitgeweken. Een kraanwagen ."acht de auto op dew eg terug, de be- tuurder had slechts een pijnlijke schou- mare en het grachtwater. heer B. te L. schrijft ons: ls in de laatste tijd heel wat ge keven over al of niet demping van Mare. Enkelen waren tegen, de 1 etsten waren vóór demping Ik geef tegenstemmers die vermoedelijk 1 aan het stinkende water wonen, overweging wat meer te denken de gezondheid der inwoners, dan schending van het stedelijk aoon. Men schenke eens aandacht de honderdduizenden dode vissen, momenteel in het stilstaande wa- 1 met een rottende stank ae atmos- bederven en een groot gevaar op- oren voor de gezondheid der inwo- 0m een dergelijk kwaad radicaal op kffen, is m.i. nodig demping van niet nodige grachten. Teneinde Middellijk verbetering te brengen •^e men het waterschap Kijnnm.. wrgen voor verversing van het wa- 21-r ik meen is dit lichaam verplicht, ook in staat zulks te doen. Im- ln Katwijk kan u*. .- elijkertijd te Gouda door toevoer, zuiverder water worden gezorgd, "ij maken er de geachte inzender opmerkzaam, dat de gemeenteraad 115 tot demping besloot, doch dat Staten momenteel onderzoeken of ia, in hoeverre dit besluit strijdig met het openbaar belang. Red.). zuid-holland-lied Geheel „Griffie-made". In tegenstelling tot vele andere pro vincies bezat Zuid-Holland tot nu toe geen eigen lied. Vooral bij manifestaties met provinciaal karakter kwam deze leemte steeds naar voren. Een tweetal functionnarissen ter griffie van Zuid- Holland, t.w. de heren L. C. Winkelman en H. G. Lukkien hebben het initiatief genomen tot de samenstelling van een lied, dat de eigen Zuidhollandse aard in een viertal coupletten bezingt. De compositie is opgedragen aan de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. Het lied werd hedenochtend met een korte toe spraak van de heer Winkelman aan de Commissaris aangeboden. Daarbij werd het lied voor de eerste maal ten gehore gebracht door een koor, gevormd uit ambtenaren in dienst van het provinci aal bestuur. Situatie in Korea verbetert Meer dan duizend Noord-Koreanen moesten heden over de rivier de Nak- tong vluchten voor een hevige aanval van.Amerikanen en Zuld-Koreanen. Ge hele pelotons trachtten zwemmend en wadend de rivier over te komen, terwijl elf vernielde of verlaten tanks achter bleven. Het bruggenhoofd, dat ten Westen van Tsjangnong had gelegen en waar- j zenden, op de aanval gisteravond begonnen was, is thans opgeruimd. In de late namid dag (Koreaanse tijd) boden kleine groe pen Noordelijken in de heuvels aan de rivier nog weerstand, doch zij waren voor het merendeel omsingeld door de Zuidelijken. De Noordelijke spits van het Ameri kaanse offensief bij Ts.iindjoe is in de laatste 24 uur bijna duizend meter op gerukt. De beide andere spitsen hebben bijna geen vorderingen kunnen maken door de sterke tegenstand der Noord- Koreanen. BOSKOOP -mevrouw jean de biene onder arrest. D°or de politie te Assen is aangehou- en naar onze gemeente overge- ■acnt de ongehuwde vróuw, die zich in pjnrf P bsvond van de zich noe- -tnae Jean de Biëne, chef-d'orchestre Toulouse. Zoals bekend, hebben zij alhier, alsmede in andere plaatsen •_.j °ns land, schuldig gemaakt aan fn' ln" door in hotels te verblijven zonder betaling te vertrekken, °nze oud-plaatsgenoot, de heer aQ Beek te Alphen, is met ingang 1 September benoemd tot eerste -Meen procuratiehouder bij de Rot- "mse Bankvereniglng te Zutfen. Brand in gebouw van hoogovens Zo juist bereikt ons het bericht dat een der gebouwen van de Hoogovens te Velsen in brand staat. De brand, die omstreeks halféén is uitgebroken, woedt in een der hoofdge bouwen, genaamd „Blijenhoeve", waarin de directie, de boekhouding en de com merciële afdeling zijn ondergebracht. Personeel op hel terrein bemerkte een sterke rookontwikkeling en sloeg alarm. Het personeel kon het twee étages hoge gebouw tijdig verlaten. De bedrijfsbrandweer slaagde er niet in het vuur meester te worden. Assisten tie werd ingeroepen. De brand woedt voornamelijk in het Zuid-Westelijke gedeelte van het gebouw waar ook het archief nabij de directie- localiteiten is gelegen. De directe oorzaak van de brand is waarschijnlijk een vonkenregen, die van een passerende locomotief op het kurk droge rieten dak woei. Het gebouw, dat binnenkort vervan gen wordt door een permanent hoofd gebouw. leed aanzienlijke waterschade, doch het directiegedeelté bleef gespaard Een stuk van het dak werd door het vuur verteerd. Het bluswater richtte een grote ravage in het interieur aan. Om streeks kwart voor twee kon reeds met de nablussing door de bedrijfsbrand weer worden begonnen. Serrarens in de Raad van Europa MEER ZEGGINGSCHAP GEËIST. Dc eerste Nederlandse spreker in het algemene debat van de raadgevend; vergadering van Europa, Serrarens, zeide hedenochtend, dat een Euro pees leger diende te worden gevormd en dat West-Duitsland daarin zijn aandeel zou moeten nemen. Ook En geland zou volgens Serrarens aan dc vorming van een gemeenschappelijk leger moeten meewerken. Het was volgens hem onmogelijk een Verenigd Europa op te bouwen zonder Groot-Brittannië. Herinnerend aan Engelands rol in de oorlog, zeide Serra rens, dat Europa het Britse karakter van vasthoudendheid nodig heeft. De rol, die de raadgevende vergade ring tot nog toe in de Raad van Euro pa had kunnen spelen, was volgens hem onwaardig. De vergadering werd, naar Serrarens meende, behandeld als een verzameling onmondige kinderen. „Wij kunen niet langer gedogen op de ze wijze door onze ministers te worden behandeld", zeide hij. Het was volgens hem opmerkelijk, dat de ministers elk voor zich „wijsheid en moed" bezitten, doch dat zij „tezamen bang zijn om vérstrekkende besluiten te nemen". Serrarens achtte het niet langer aan vaardbaar, dat het comité der mi nisters generlei verantwoordelijkheid had tegenover de assemblee. Men moest de noodzaak inzien het tempo grondig te wijzigen. „Niemand gelooft dat wij nog jaren lijd hebben en Korea heeft ons de ernst van de toe stand volledig doen inzien". Serrarens zeide, dat de Vrede in Euro pa in de eerste plaats moet rusten op de wil van Europa zelf, op zijn strijd tegen onwetendheid, armoede en werk loosheid, en niet in-de eerste plaats op Amerikaanse wapens, Over de ontwikkeling der Benelux zeide Serrarens, dat ook daarin de par lementariërs niet langer op de achter grond wilden blijven. Zoals in de Bene lux, konden volgens hem ook in Europa de parlementen niet telkens door hun regeringen voor voldongen feiten wor den gesteld, wi hebben gehad. Serrarens vroeg ten slotte ook aan dacht voor de vraagstukken van werk loosheid en vluchtelingen. Aneta op nieuwe leest geschoeid Tussen de raad van beheer van Aneta, de Indonesische vereniging van dag bladdirecteuren en een aantal andere bladen, niet aangesloten bij deze vere niging, te zamen meer dan de helft van de in Indonesië verschijnende dagbla den vertegenwoordigende, is deze week in principe overeenstemming bereikt over de oprichting op korte termijn van een stichting op coöperatieve grond slag. Deze zal het thans door de N.V. Aneta geëxploiteerde persbureau voort zetten, volgens de richtlijnen die door dit bureau tot heden gevolgd zijn. name lijk geheel onpartijdig en absoluut on afhankelijk van enige regering of over heidsinstantie en voldoend aan alle eisen, die hieromtrent internationaal worden gesteld. OP H. C. NOG GEEN BEVESTIGING INZAKE RUST TE MAKASSAR. Aneta seint, dat van de zijde van het Hoge Commissariaat het bericht inzake het bereiken van volledige overeenstem ming omtient het staken der vijande lijkheden te Makassar nog niet kon worden bevestigd. Over de toestand te Makassar zijn tot nog toe geen nadere bijzonderheden ver kregen. De „Kortenaer" bevindt zich nog steeds in de haven van Makassar. POSITIE DER K.L.M.-VLIEGTUIGEN. Uitreis: PH-TDE (Eindhoven), gezag voerder Brugman, gisteren in Djakarta; PH-TDC (Curasao), commodore Moll, zou vanmorgen uit Damascus vertrek ken: PH-TDK (Amsterdam), gezag voerder Stuurman, gisteravond uit Am sterdam. Thuisreis: PH-TDB (Walcheren), ge zagvoerder Vlotman. gisteren in Am sterdam. PH-TDN (Vlaardmgeni gezag voerder Roosenburg, gisteren uit Bang kok. Emigranten vluchten: Uitreis: PH— TDM (Aalsmeer), gezagvoerder Steln- back, gisteren in Sydney; PH-TEZ (Zee land), gezagvoerder Hartogh Heys. gis teren in Singapore. De speciale gecharterde Douglas DC-3 PH-TCB met gezagvoerder Warnink op weg naar Biak, kwam gisteren in Athene aan. DODELIJK ONGEVAL Op een bouwwerk aan de Erasmus- weg in Den Haag heeft de Rotterdam- It zeus 27 gld. per kist betaald. De se arbeider H. van N. een ijzeren buis aanvoer was echter niet groot, waar op het hoofd gekregen. Hij kreeg een door de hoge prijzen worden verklaard, schede'lbasisfractuur, In het ziekenhuis zodat er voer de komende dagen geen Westeinde. waar hij werd opgenomen, enjcele conclusie uit getrokken kan Atoomgeheimen gestolen Uit de tas van een Amerikaan, die in Engeland was aangekomen, zijn ge heime documenten betreffende atoom onderzoek gestolen, aldus meldt de Daily Telegraph. De politie zou aan dit geval groot belang hechten. Reuter meldt nader, dat de betrok ken Amerikaan Greenleaf heet, een ge leerde. die vele maanden gewerkt heeft aan speciale onderzoekingen op het ge bied van de atoomenergie. De papieren schijnen gestolen te zijn tijdens de treinreis van de Amerikaan van het Londen-Euston Station naar Black pool in Lancashire. Greenleaf ging naar een Brits-Amerikaanse weten schappelijke conferentie in niet nader genoemde plaats. Hij alarmeerde, de ontdekking van de vermissing, ter stond de politie. De Amerikaanse mi litaire inlichtingendienst, gestation- neerd te Burtonwood, heeft zich ook in het onderzoek gemengd. Ook in de komende winter radio-speruren. (Speciale berichtgeving) Ook in de komende wintermaanden, als er met de electrlcltelt zuinig meet worden omgesprongen, zullen in de radioprogramma's dagelijks enige sper- unen werden ingevoerd. Het bestuur van de Nederlandse Radio Unie heeft besloten, in de periode van 13 Novem ber tot 2S Januari dagelijks behal ve des Zondags tussen 7.30 en 8.30 en van 16.30 tot 18.00 uur niet uit te \d DE GELDSTUKKEN WELKE NA 15AUG ONGELDIG ZUN'l Luchtstrijdkrachten van ae Verenig de Naties hebben de gehele dag zonder onderbreking aanvallen uitgevoerd ter ondersteuning van de landstrijdkrach ten. aldus een communiqué van de luchtmacht. Bijna zonder ophouden werden Taedjon. Kcemsan en andere bezette steden van de lucht uit be stookt. - Het Noord-Koraanse radiostation meldde, dat een landingspoging der Zuidelijken achter de Noordelijke lmies met verlies van 10 schepen door de Noordelijke artillerie was afgeslagen. In een communiqué van het hoofd kwartier van het achtste leger, wordt verklaard, dat de Amerikanen Tsjmd- Joe tot op 11 km genaderd zijn. Het communiqué noemde de vooruit gang „zeer bevredigend". Veel Noord- Koreaans materiaal was buitgemaakt. Bij ieder treffen met de tegenstander hadden de strijdkrachten van de Ver enigde Naties successen geboekt, aldus het communiqué. De twee bruggen hoofden over de Naktong ten Noorden en Zuiden van Waegwan succes aangevallen. BRAND IN BELGISCHE DRUKKERIJ. In de afgelopen nacht heeft brand gewoed in de drukkerij van het katho lieke dagblad „Het Volk" te Brussel. De rotatiepersen van het blad leden ernstige schade. Naar de directie mede deelt. zal de verschijning van het blad echter geen vertraging ondergaan. Om trent de oorzaak van de brand tast men in het duister en sommigen menen dat deze door politieke tegenstanders zou zijn gesticht. De schade bedraagt ver scheidene millioenen francs, regeringen voor voiaongen ieiten wor- Volgens uit Nigeria den gesteld, waarop zij generlei invloed j cz°ulndLag*gfëtodlüd%«n. 1 Men verwachtte, dat het personeel heden weer aan het werk zou gaan. EERSTE VROUWELIJKE ARTS 90 JAAR. Vandaag viert mevrouw dr M. C. Hammer-du Saar te Amsterdam haar 90ste verjaardag. Zij was de eerste Nederlandse vrouwelijke arts. zijn met tus het v' MAO TSE TOENG GEEN CHINESE TITO. De Amerikaanse ambassadeur John Melby heeft te Singapore verklaard, dat het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken aanneemt, dat Mao tse Toeng, de leider der Chinese communis ten, de bevelen van Moskou zal uitvoe ren Er zijn nog geen tekenen, die er op wijzen, dat Mao een Chinese Tito wordt, zei hij. DUITSER IN BELGIË TERECHTGESTELD. Majoor Schmitt, de gewezen bevel hebber van het fort van Breendonk (het Belgische Vught) is hedenmor gen om 6 uur 30 te Antwerpen terecht gesteld. Schmitt weigerde geblinddoekt te worden! Schmitt, die 47 jaar oud was. werd schuldig bevonden aan 57 moorden, hij had 39 Joden aangehouden, van wie er 9 in gevangenschap de dood vonden, evenals 118 ondergrondse strijders, die zwaar mishandeld werden. De gewezen bevelhebber van het fort van Breen donk werd 25 November 1949 ter dood veroordeeld. 20 April 1950 heeft het krijgshof het vonnis bekrachtigd. Het hof van cassatié verwierp op 7 Augus- B 1 Zinken kwartje Zilveren kwartje Zinken sluivêr Nikkelen shjiver CART0-50127I Wil herinneren eraan, dat met in gang van 15 Augustus a.s. de oude zil veren kwartjes en nikkelen stuivers en de tijdens de Duitse bezetting uitgege ven zinken kwartjes en stuivers buicen omloop zullen worden gesteld. Van die datum af zal gedurende 3 maanden, 11I. tot en met 15 November 1950, de gele- I genheid openstaan bovengenoemde inun- j ten tot elk bedrag in te wisselen tij alle postkantoren, bil- en hulpkanto- 1 ren der posterijen en poststations. Bij de inlevering wordt de nominale waar de der munten vergoed in gangbare Nederlandse betaalmiddelen. Van 15 Augustus '50 af ziin dus alleen nog gangbaar diè kwartjes en stuivers, welke het jaartal 1948 of een later jaar tal dragen. De oude zilveren kwartjes ziin ter stond herkenbaar aan de krans van eikenloof rondom de waardc-aandui- ding en verschillen hierdoor opval lend van de nieuwe nikkelen kwar tjes. De oude stuivers zijn vierkant, de nieuwe rond. erzoek om gratie. RUITEN VAN BRITSE AMBASSADE TE BRUSSEL INGEGOOID. In de afgelopen nacht he'oben onbe kenden twee ruiten ingegooid van het gebouw der Engelse ambassade te Brussel. De voorgevel van het gebouw werd besmeurd met teer. Voor de am- -hassacVe vond. de politie vlugschriften, waarin geprotesteerd wordt tegen wat genoemd wordt „inmenging der Brit ten in Belgische binnenlandse aange legenheden" en waarin wordt ver klaard, dat^ Vlamingen en Walen be reid zijn de Belgische onafhankelijk heid te verdedigen. Lloyds meldt, dat het Britse schip Parthia gistermorgen ae Belfri, het Noorse schip, dat om hulp seinde, be reikte ter hulpverlening. Het ging warm toe in Scheveningen. De warmte jaagt duizenden en dui zenden mensen uit Den Haag naar het Scheveningse strand. In ae drukste uren ls er bijna geen zand meer te be kennen. In de grote drukte raakten Dinsdag 366 kinderen zoek. De Juf frouw van 't „kindercachot", waaralle verleren peuters naar toe worden ge bracht, had doorlopend een uitver kocht huis. De Rode Kruispost ver leende ruim honderd keer eerste hulp. In het „luxebad" kregen een juf frouw en een mijnheer enig ongenoe gen over elkanders gedrag en uiterlijk. De juffrouw permitteerde zich de luxe dit conflict met een limonadefles je als slagwapen te willen beslechten. Hetgeen de politie tot ingrijpen noopte. Dappere agenten moesten voorts een Een vishandelaar had met een ken nis verschil van mening over een ge meenschappelijke liefde. HU trachtte met behulp van een hamer het geschil in zün voordeel op te lossen. Het ging warm toe, hetgeen de politie niet goed vond. In plaats van de vis zit de han delaar nu ln een koele cel. In de snikhitte zat een loodgieter op het dak van Cineac, HU viel er af op het dak van het washok van het aan grenzende politiebureau, zeven meter lager. De loodgieter liep schrammen en builen op, het dak schade. Een koopman van middelbare leef- tüd deed huwelUksbeloften aan een wat bemiddelde Scheveningse juffrouw van eveneens middelbare leeftUd. Na aien ieenae hü duizend gulden van haar. Die guldens achtte hU goed voor fuifjes met drie jongere jofferen. Het- geen niet aan de aandacht van de j oudere juffrouw ontsnapte. Zij gevoel- j de zich c-pgelicht en opgelaten. Dit 1 (Van onze correspondent te New York). Het Amerikaanse leger heeft de eer ste stappen genomen tot de vorming van een „vreemdelingen-legioen". Dit legioen zal weinig gemeen hebben met zijn befaamde Franse voorganger, maar toch zullen, onder de beschikkin gen van een wet, die onlangs zonder fanfare tot stand is gekomen, binnen kort Tsjechen. Duitsers. Hollanders. Ja panners. Polen. Fransen en Italianen, en mannen van een doziin andere na ties, zii aan zii dienen in het uniform van de strijdkrachten van de Ver enigde Staten. Het plan is voortgekomen uits,de er varingen in de laatste wereldoorlog. Overal waar het Amerikaanse leger voet on vreemde bodem zette, bevon den zich groepen van ondergrondse strijders, saboteurs en andere organisa ties. wier doel was de bevrijders zo goed mogelijk ter zllde te staan. De integra tie van deze groepen, en de liaison met de Amerikaanse strijdkrachten, liet ech ter veel te wensen over. Wapens, die door de bevrijders werden verstrekt, bleven voor een deel zonder effect om dat de nieuwe bondgenoten ongetraind waren iri het gebruik er van. Misver standen ontstonden door taalverschillen en in menig geval werd kwaad bloed gezet door het niet-begriipen van el- kaars mentaliteit. De bedoeling van het nieuw te vor men vreemdelingen-legioen is om bij een eventuele oorlog herhaling van die toestanden te voorkomen. Het oorspron kelijke wetsvoorstel voorzag ln het re- cruteren van 25.000 vrijwilligers uit die streken van de wereld, die mogelijker wijs in de weg zouden liggen van een conflict tussen Rusland en de Ver. Sta ten. De wet werd echter bekrachtigd vóór het uitbreken van de Koreaanse oorlog en het getal 25.000 werd in het Huis van Afgevaardigden teruggebracht op 2500. Het lijdt echter geen twijfel dat. gezien in internationale ontwikke ling. dit aantal belangrijk zal worden uitgebreid zodra het plan ziin eerste stadia zal hebben doorgemaakt. De buitenlanders, die voor het legioen gerecruteerd worden, zuilen 'in tegen stelling met het Franse Legion etran- gère. verspreid worden over alle takken van het leger. Een uiterst strenge selectie zal worden toegepast, niet alleen om po litieke redenen, maar omdat deze be trekkelijke enkelingen van het hoog ste kaliber moeten zijn, in staat om straks eventueel een leidende positie in te nemen in hun elpen land. Zij zullen dienen in Amerikaanse uni formen, betaald worden naar Ameri- aanse militaire standaard, cn na vijf jaren dienst zullen zii in aanmerking komen voor Amerikaans staatsbur gerschap. De training, die deze mannen zullen doormaken, zal zich niet beperken tot typisch „ondergrondse activiteiten. Zü zullen worden opgeleid in iedere tak van de Amerikaanse miljtaire opera ties. van het bouwen van latrines tot het hanteren van super-bazookas en het ondervragen van - --genen. ZU zullen de Amerikaanse commando's leren, het samenstellen van een on derdeel op Amerikaanse voet. en zij zullen zich wennen aan de mentaliteit van de Amerikaanse soldaat. En vreemd als het moge klinken in geval van oorlog zullen zij onmid dellijk het Amerikaanse leger verlaten en terugkeren naar hun vaderland. Op deze wijze zal het leger van de voorposten hebben in alle hoeken van de aarde. In ieder land, waar de Amerikaanse troepen gedwongen mochten worden binnen te trekken, om de Russen het hoofd te bieden, zullen zich officieren en technici be vinden, die in dat land thuis beho ren, er de taal spreken en de mensen kennen. Deze mannen zijn bekend met het Amerikaanse materiaal en de Ameri kaanse methoden en kunnen derhalve hun landgenoten samenvoegen en oefe nen tot eenheden, die zonder moeite ingevoegd kunnen worden in de mili taire machine van de geallieerden. In plaats van alleen te moeten vechten, zullen de Ver. Staten bondgenoten vin den. geoefend met wapens in de vuist. Door dienstneming van buitenlandei's te sanctioneren heeft het Huis van Af gevaardigden de eerste stap genomen tot het internationaliseren van dc Amerikaanse strijdkrachten. Het heeft het leger een kern gegeven van „legio- n^iires". die bil toekomstige invasies de sleutelposities zullen bekleden. ONS KNIPPATROON. Van het Zaterdag j.l. gepubl ceerde Knippatroon is thans ocl maat. 42 geheel uitverkocht. Gedurende deze maand zullei geen Knippatronen meer worde: verstrekt. vV ucif >1 tui uci ICRIT vuil UV ft-n "öiu. jil. Verenigde Staten zijn getrainde I gen zwakker. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 9 Augustus '50. De Effectenbeurs maakt de laatste dagen zonderlinge sprongen. Vrijdag en Maandag was het woord aan de ko pers. gisteren en vandaag had de in- flationistische situatie op hen echter geen vat meer. Na de lichte reactie van gisteren, werd deze vandaag ln verscherpte mate voortgezet. De varia ties zijn in het algemeen vrij groot en het is voor het beleggend publiek niet eenvoudig zich een oordeel te vormen of te laten adviseren. Winstnemingen droegen tot de re actie van hedenmiddag bU. Olie, die gisteren op 294 sloot, opende vandaag op 287 tot 291 en bereikte cp 28614 het laagste punt, Unilever verloor 5%, Phi lips 4%, maar omstreeks het midden van ae markt zette de daling niet ver der voort en trad enig herstel in, zo dat Koninklijke op 290 het laatst werd afgedaai. De affaire ls gisteren erg meegeva'- len: aandelen f. 2.352.000, waarvan in Olie f. 342.000, en ook vandaag ging er nog wel iets om. Toch was de stem ming rustiger. Cultures ondergingen een scherpe daling, vooral H.V.A., die 8% verloor. Amsterdam Rubber kwam er af met een verlies van 4% en Deli van 3Vz%, doch in deze hoeken ont stond geen herstel van enig belang. Hier was het slot eerder op het laag ste punt. Het gunstige verslag van de AKU had op de koers geen enkele uit werking. Van schepen leed Scheep vaart Unie het grootste, verlies op 132 (min. 6). Bankaandelen weinig veran derd, Indonesische banken flauw. De Amerikaanse markt was eerder Iets vriendelijker. Op de Beleggingsmarkt is de situatie gewUzigd: guldenslenin gen waren nu iets beter en doliarlenin- echtpaar tegen de volkswoede bescher- ;aatste gevoel kent het fuifnummer men. De man was namelUk een in zee drijvende bal achterna gegaan. De vrouw liep te jammeren, dat haar man niet zwemmen kon. OnmiddellUk ging een redder met een lijn te water en bracht de ballende badgast op het strand. Deze betoende zich niet dank baar HU ken bést zwemmen, annon ceerde hij met een stroom van woor den, Toen het ene woord het andere uithaalde nam het publiek de partU van de redder cp De geredde en zijn vrouw moesten nadien door de politie gered worden. Ook Dinsdag ging het in IJmulden met de haring weer niet best. Onge veer de helft van de aanvoer werd nog door de handel afgenomen voor prUzen, die zich met moeite boven de minima van de opvangregeling wis ten te handhaven. De rest ging gro tendeels naar de vismeel-fabrieken cn daardoor voor de consumptie ver loren. De schuitjes troffen het beter. Voor schol III werd tot 19 gld. en voor schol is de getroffene enige uren later ge storven. deens matroos verdronken'. De 23-jarige matroos Frank Nielsen uit Denemarken worat sinds Zondag j.l. vermist Op grend van het ingestel- worden. Besommingen IJMUIDEN. 9 Aug. Besommingen van hedenmorgen: IJM 49 f. 12.600; IJM 94 de onderzoek, neemt de politie aan, jTo'öéöfXstoomtrawiers f. 37 Ó00; HD 79 dat de man in de Rynhaven te Rotter- r. 4180; IJM 204 f 2640; KW 9 1.3360; dam verdronken is. I IJM 213 f. 500; SCH 17 i. 92. thans ook. Hij zit in het gevang. Daar ontsnapte hij ook niet aan. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 9 Aug Kaasmarkt. Aanvoer 308 partUen. Ie soort 203210; 2e soort 194—202, zware tot 233. Handel flauw. FAMILIEBERICHTEN (Ontleend aan andere dagbladen). Geboren: Irene Josephine, d.v. Van Nus-Van Diejen, Rotterdam; Pauline Johanna, d.v. Roelofs-Lagerwerf, Rot terdam; Anna Geertruida Cornelia, d.v. Van Oosten Slingeland-Schoehul- zen, De Steeg, een dochter, Rypperda- Wierdsma-Mitchell, Riverside; Eliza beth Aleid, d.v. Harmsen-Van Elk, Djakarta, Catharina Antoinette, d.v. Hellingman-MeUnen, Serbalawan. (In- dcneslë); Helena Louisa, d.v. Heyer- Ubbels, Den Haag. Getrouwd: J. W G. Gruys en M. Hildesheim, Naarden; F. E. Breiten- steln en B. Strengholt, Blaricum; J. A. H. Hardick en A. J. Schagen van Leeuwen, Enschede; L. E. van Omme en M. H. Beuken, Maastricht. Overleden: A. Ph. Karreman, 58 j., Hillegersberg; J. W. de Vaal, 69 j., Apeldoorn; A. F. v. d. Zee, 69 j.. Dor drecht; W. A. Soetermeer, 68 j„ Over- schie; V. de Borst-Brandenburg, 66 J., Rotterdam; D. J. Wolterbeek, 80 j., Laren; H. J. M. van Raalte, 68 j., Oost en West-Sou'ourg; J. M. E. OverdUkink 17 j., Voorthuizen; R. G. C. van Hel- voirt Pel, 76 J., Amsterdam; J. Broere- KrUgsman.. 64 j., Amsterdam; W. W. Eltas, 81 j„ Bussum; M. Loohuis-Lod- den, 80 j„ Den Haag. Woensdag 9 Augustus ACTIEVE OBLIGATIES. Staatsleningen ad f. 1000. Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3V< 100ft 100j£ Ned. '47 3% 3 97'i. 97*4 Dollar-Ing. '47 3 96% 9641» Investeringscert. 3 97% 97% Ned. p. 1962 4 m.b.3 98,5« 98^ Indië '37 A 3 9494% Grootboek '46 3 96i»« 96% ACTIEVE AANDELEN Suit. Hand. en Ind. B. 60 561L- Nat. Handelsbank 90 87% Ned. HandelmU140% 140V4 A.K.U174% 173 Lever Br214% 209% Philips 225% 222% Wilton Feyenoord 150 148% Kon. Olie 293% 289 Amst. Rubber 132% 128% Deli-Bat. Rubber 114% 110% Holl. Amer. UJn 155 151 Kon Ned. Stoomboot 129% 127 Ned. Scheepv. Unie 138% 132% H.VA123% 115% Java Cult66 63 Deli Bat. MU101 100 Deli MU114% 111% Senembah 99% 97% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 99% 99% Den Haag 1947 1 3 101% R'dam 37 I III 3% 100% 100% Industr. Obligaties Lever's Zeep MU 3% 102% 102,»e Kon. Petr. MU 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 162% 171% 170 Industriële Ondernemingen Ned. G. enSpir. fabr. 293% Rott. Droogd. MU 285 Zwanenb. Organon 174% Handelsondernemingen Born. Sum. H. MU. 105 Internatio 159% Albert Heyn Ned. Mij Walv. Vrt. Spoorwegen Dell Spoorw. MU Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 189 92% 32 Vi 34 48% 163 171 170% 283 174 104 29% 33 H 46% Fondsen uit Leiden en omgeving. (Aandelen) V. K. 8/8 Holl. Constructie 240 B Int. Kunststoff. Ind. 85G.B 90 Kon. Ned. Kdelmet 84 84 Pref. w.a. Idem 87 87% Kon. Ned. Grofsm... 119 119% Textiel Gebr. v WUk 139% 141% Leidsche Wolsplnn. 176 177 B Tleleman en Dros 100GB 99 Ver. Touwfabrleken 133 - Pref. Idem 126% Lahad DatuCult. mU 46 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3