Franse regering neem! voorzorgsmaatregelen Vijandelijkheden te Makassar geëindigd St. stellen in Veiligheidsraad ultimatum aan de Sovjet Unie Strijd in Korea golft op en neer Opkomst per radio opgeroepenen bleef beneden verwachting Raad van Europa over plan Schuman en sovjet-agressie „Ernstige stappen" van Hirschfeld bij RIS-regering WEERBERICHT 89ste Jaargang WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1950 'No. 27070 LEIDSCH üi DAGBLAD ■Directeur: J. W. Henny [Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adra.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Obstructie moet ophouden Gisteravond had de Veiligheidsraad J~(e- tafel het Sovjetrussische voorstel om ■communistisch China en Noord-Korea Ivoor de bespreking „staakt het vuren" in Korea en terugtrekking van „buiten landse" troepen uit te nodigen en als tnig aeendapunt de Amerikaanse klacht «pr „agressie in Korea". Bij de ooening van de zitting las voor- ter Malik een telegram van Noord- jrea voor met een klacht over „door ^Amerikaanse strijdkrachten verrichte lvT?edheden". In dit telegram van de Koorakoreaanse minister van Buiten- lhnd.se Zaken, Pak-hen-nen, wordt ver- Waard. dat, indien de Raad weigert „een linde te maken aan de misdadige han- jdelineen van de Amerikaanse interven- Kjonisten", de verantwoordelijkheid zo- prel bij de leden van, de Raad, clie weige- Jjen tot actie over te gaan, als bij de i v.s. zal berusten. I Een langdurige discussie volgde over [de kwestie van de vertegenwoordiging Jfc de Veiligheidsraad Volgehs Malik ■blekende het niet uitnodigen van bei- partijen tot de discussie een schen- jng van het Handvest. 3^ uur werd Jeróver gesproken. I Inmiddels liet de Sovjet-delegatie bij t pers een nieuwe ontwerp-resolutie ondgaan, waarin de V. S. gelast wordt o te houden met „het bombarderen van lieden en bevolkte gebieden en het uit Be lucht beschieten van de vreedzame evolking in Korea", en de Raad ver docht wordt te erkennen, dat het bom barderen van Koreaanse steden en dor- fei „een grove schending van de inter nationaal Aanvaarde regels van het in ternationale recht" vormt. Warren Austin (V. S.) uitte ten slotte dp waarschuwing, dat. indien de Sov'et-Unie in de Veiligheidsraad haar tactiek van „obstructie" niet binnen 18 uur zou wijzigen, de andere leden un de Raad zouden „overwegen, wel ke stappen genomen kunnen worden om liet gezag van de Veiligheidsraad tp verzekeren". Austin stelde verda- eing van de zitting voor tot Donder dag ten einde de Sovjetrussische af- cevaardigde in de gelegenheid te stel- len instructies uit Moskou te verkrij gen, die de Veiligheidsraad het moge lijk zouden maken zijn werk te ver- richten. I Malik zeide geen uitstel nodig te he'o- W daar zijn instructies duidelijk wa- j*n. ïlij wenste de volgende dag reeds bén vergadering. Malik diende daarop fcn resolutie in, waarin de „onmense- Ijke. barbaarse bombardementen door Amerikaanse luchtmacht van een irielievende bevolking in Noord-Korea" rordt veroordeeld. Het Amerikaanse verdagingsvoorstel werd tenslotte aangenomen met 9 te gen 1 stem (Sovjets) en 1 onthouding. (Joego-Slavië. Engeland, Amerika, China (nationa listisch), Frankrijk, Egypte, India, Noor wegen. Cuba en Ecuador stemden voor. Westelijke en andere afgevaardigden van de Veiligheidsraad zullen Donder dag en Vrijdag vergaderen om middelen te beramen teneinde de organisatie van de V. N op de een of andere manier te doen functionneren. De plaatsvervangende Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad. Er- nest Gross, heeft aan verslaggevers meegedeeld, dat de Raad in een consti tutionele crisis verkeert. Naar vernomen wordt, heeft de meer derheid van de leden van de Raad reeds plannen om de Russische „fili buster-tactiek" te doorkruisen. Gross verklaarde, dat de Veiligheids raad „het breekpunt bereikt heeft en dat nieuwe maatregelen moeten worden genomen. Hi1 noemde drie methoden: 1) een wijziging van het reglement van orde, opdat een Rus niet automatisch door maandelijkse roulering voorzitter van de Raad wordt. 2) een speciale zit ting van de assemblee, die de besluiten van de Veiligheidsraad zou kunnen te niet doen en 3) geen vergaderingen meer houden in Augustus, zolang Malik voorzitter is. HENRY WALLACE TREEDT UIT DE PROGRESSIEVE PARTIJ. Henry Wallace Is uit de progressieve partij van Amerika getreden. In ziin ontslagbrief zeide hij van oordeel te ziin de vrede beter te kunnen dienen door uit het nationale partiicomité en het bestuur en daarmede uit de partii te treden. De progressieve partii kwam in 1948 In het leven en Wallace was als leider de candidaat voor het presidentschap voor deze partii. Indertiid was Wallace vice-president der V.S. en minister van economische zaken. De vorige maand sprak hii zich uit voor de Amerikaanse houding ten aanzien van het Koreaan se conflict. Formosa en de atoombom. Hii zeide af te zullen treden indien de partii zijn standpunt niet deelde. Wallace zei dat hij voor de naaste toe komst geen politieke plannen had. „Na tuurlijk zal ik graag alles wat ik kan voor de vrede doen. Ik ben de afgelopen vier laar alleen maar in de politiek ge weest omdat ik iets wilde doen", al dus Wallace. Noord-Koreanen nog in het voordeel Volgens de van het Amerikaanse hoofdkwartier in Korea binnengekomen berichten vorderden de twee Amerikaan se legergroepen en de groep Mariniers, evenals de Zuidkoreaanse eenheden nog langzaam bij het ingezette offensief. Het oprukken ging echter zeer moeilijk. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat het niet juist zou zijn te zeggen, dat de strijd „volgens plan" verliep. Volgens een speciale correspondent van Reuter wordt de opmars van de Amerikanen in het Zuiden vertraagd door de hitte en de last van hun zware uitrusting. De Noord-Koreanen dragen lichte rubberschoenen en kwartiermut sen geen stalen helmen en voeren slechts een minimum aan uitrusting en voedsel met zich mee. De uitrusting, die de mariniers moeten torsen is veel zwaarder dan wat de Australiërs moge lijk vonden mee te dragen in Nieuw- Guinea. De Noord-Koreanen schenen precies van de plannen voor het Amerikaanse offensief op de hoogte te zijn en zo wer den telefoon- en telegraafdraden van de Amerikanen bij de aanvang van het of fensief door geïnfiltreerde Noordelijken doorgesneden, zodat de Amerikaanse eenheden niet van elkanders bewegingen op de hoogte konden blijven. Men schat, dat de, Noordelijken der tien divisies achter het front klaar heb ben staan. rBij Taegoe schijnt de situatie nietzon- (In Juni verwierp de Senaat. waarin I der gevaar te zijn De Noord-Koreanen de meerderheid heeft, zijn in batalionsterkte, gesteund door zes PRESIDENT TRUMAN ONDER TEKENT WET OP MARINESCHEEPS- BOUW. President Truman heeft de wet op het bouwen van marineschepen gete kend. Dc wet voorziet in 350 000 000 dol lar voor het. bouwen yan de eerste Amerikaanse onderzeeër, die aange dreven wordt door atoomenergie, enke le geheel nieuwe typen kleine gevechts vaartuigen en kleine proefonderzeebo- ten. alsmede het verbouwen van een kruiser tot een vaartuig voor geleide projectielen. In het. geheel voorziet het wetsontwerp in de bouw, modernisering en verbouwing van 112 vaartuigen van verschillend type. DE ANTI -COMMUNISTENWET IN AUSTRALIË. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Percy Spender, heeft op weg naar Londen te Colombo verklaard, dat de Australische regering tot nieuwe algemene verkiezingen zal overgaan als de Senaat de anti-communistcnwet voor de tweede maal zou verwerpen de Labourpavtij het wetsontwerp) I tanks, de Naktong overgetrokken en heb- Ceze foto van Haile Selassie, keizer 'on Abessiniè, werd in de troonzaal ton lijn paleis te Addis Abeba geno- ter gelegenheid van zijn 58ste K'iaardag. 000 mensen waren naar het paleis S-'Omen om de arige keizer toe te uichen. niMAN VERZOEKT HET CONGRES U11 STRENGER ANTI-SABOTAGE- WETTEN. President TrUman heeft het Congres strenger anti-sabotagewetten ver enten om een wet, volgens welke voor eportatie in aanmerking komende Ik u e'in°en moeten melden, waar zij ^tevmden en wat zij doen. Hij ver ent het congres echter zich te hoe- n voor een optreden, dat de persoon- •r®vrijheid beperkt. 'J ondersteunde zijn verzoek met de L moorden: „Heden ten dage IJ'W,J ons zeer ernstig voor de be- van een communistische be- 'Nm ?epla.atst' öie internationaal van V,' ls' ujt een centraal punt geleid LLen zich toelegt op het omver- onmiddellijke mogelijkheden te behoren en ten tweeds pleegt men in zo'n ge val iets minder spectaculair te hande len. Wat de oorzaaak van deze uittocht dan kan zijn? De reden, welke de betrok kenen zelf opgeven, namelijk het bij wonen van een serie kunstfestivals on der volksdemocratische auspiciën, ge lieft. de Franse regering overigens met een korreltje zout te nemen. Commu nisten onder elkaar plegen zich ge meenlijk sterker voor andere dan artis tieke onderwerpen te interesseren. Dat er overleg wordt gepleegd inzake de acties, die volgende maanden in West- Europa ontketend zullen worden, ligt dus voor de hand. Over de juiste onder werpen van bespreking Is men in Franse officiële kringen nog niet nauwkeurig ingelicht Of althans wenste men tegen over ons daarover niets los te laten. Zekpr is echter, dat Franse autori teiten en Franse communisten, elk van eigen kant, zich op een scherpe strjjd voorbereiden. Het moment, waarop die strijd ontketend zal wor den, is evenwel vooralsnog onbekend. EREDINER VOOR KNIL- AUTORITEITEN. In Kasteel Oud Wassenaar hebben de belde Ministers van het Departement voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen een officiële maaltijd aangeboden ter ere van de in Nederland teruggekeerde luitenant-generaal Buur man van Vreeden, oud-commandant va ft het KNIL en de oud-stafchef ge- neraal-majoor Van Langen. Aan deze maaltijd namen o.a. deel de Minister-President Drees en de Minis ters Van Schaik en Schokking. Daden geëist Communisten schijnen een tegenactie voor te bereiden (Van onze correspondent te Parijs) Verscheidene tekenen wijzen er op, dat Frankrijk tot het bewutsztfn komt van de gevaren, die West-Europa be dreigen. en dat het zich nu met een verhoogde snelheid in staat van ver dediging wil brengen. Tot dusverre behoorde Frankrijk tot de landen, die het laagste percentage van hun begrotingsgelden aan bewape ningsdoeleinden spendeerden Nu isech- ter het militaire budget aanzienlijk vcr- hoogd. Het contingent recruten. dat in j October zou afzwaaien, wordt voor on bepaalde tijd onder de wapenen gehou den en een volgende lichting zal zes weken eerder worden opgeroepen. De I economie zal geleidelijk op de oorlogs- I behoeften worden ingesteld Een voor naam deel der Marshall-dollars zal aan de defensie worden besteed en de acti viteit der communisten wordt van ho gerhand met meer intensieve belang stelling gadegeslagen. Ten einde evenwel te voorkomen, dat zich van het publiek een paniekstem ming meester zou maken een stem ming, welke men volkomen misplaatst acht en1 die bovendien alleen maar on heil kan veroorzaken worden al deze. maatregelen met grote omzichtigheid voorbereid, aangekondigd en uitgevoerd. J Zo hoedt men er zich officieel bijvoor- J SDrèken™nrwrast°d7^e8™r?n?'Sevènmin Hct Ministerie van Defensie der R.I.S, heeft bekend semaakt. dat de vjjande- de communisten collectief in de ban te ltfkheden In Makassar gisteren te 16.00 uur plaatselijke tijd zijn geëindigd, sluiten. Communistenjacht, gelijk die in nadat er overleg was gepleegd tussen de Indonesische en de Nederlandse FrankrijkbniPteralIeMl ^Tactisch"onïït- i c0"imandanten. de kolonel Kawilarar* en gen. majoor Scheffelaar. waarbij voerbaar men sluit ten slotte niet een j Mk waarnemers der UNCI aanwezig waren. derde dpel van het volk achter de tralies De overeenkomst bevat o.m. de bepaling dat leden van het voormalige doch bovendien psvchologisch onge- i KNIL, die weigeren aan het bevel van gen. majoor Scheffelaar tot staken wenst Do regering acht hot verstand!- van het vuren fCho„r te geven, dc status ïan milltalr der macht zullen verliezen. ben drie kilometer ten Zuiden van Waeg- wan, dat ten Noorden van Taegoe ligt, een nieuw bruggenhoofd gevormd. Gisteravond laat hebben de tot een tegenaanval overgegane Zuid-Koreanen, gesteund door de luchtmacht en de ar tillerie, in twee sectoren de Noordelij ken echter teruggestoten. Volgens be richten van het front zijn de Zuid-Ko reanen ten Oosten van de Naktong, waar de Noordelijken op 20 kilometer ten Noord-Westen van Taegoe ook een bruggenhoofd hadden gevormd, 3 kilo meter voort getrokken en weer tot de oever van de rivier genaderd. In de an dere sector zouden de Zuidelijken de Noordelijken 2 kilometer teruggedron gen hebben van een punt, dat 12 kilo meter ten Noord-Westen van Koenwl liet. De situatie ten Zuid-Westen van Tsjangjong baart het hoofdkwartier echter zorgen: de Amerikaanse strijd krachten, die in dit gebied hel: Noorde lijke bruggenhoofd over de Naktong moesten zuiveren, waren op aanzienlijke tegenstand gestuit. Men betwijfelt ech ter, of de Noordelijken de overtocht over de Naktong bij Waegwan zullen kunnen blijven dekken. Aan de Westkust hebben Britse, Ne derlandse en Zuidkoreaanse schepen doelen in de buurt van Intsjon gebom bardeerd. VERGROTING VAN LUCHTBASIS OP DE PHILIPPIJNEN. De Philippijnse regering heeft maat regelen getroffen om de Amerikaanse regering in staat te stellen, onverwijld over te gaan tot vergroting van de luchtbasis Clark, ongeveer 120 km, ten Noorden van Manilla. Ook België gaat bewapening uitbreiden VEILIGHEID VAN WEST-EUROPA DIENT VERZEKERD TE ZIJN. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Minister-president Duvieusart ver klaarde gisteren in de Kamer, dat het huidige defensiebudget zal wor den opgevoerd met 5 milliard francs tot een totaal van 13,5 milliard francs of een milliard gulden. Belgic be schikt over een ongebruikte produc tiecapaciteit van 20 milliard francs, de belangrijke mogelijkheden van de I Te Nieuw-Loosdrecht wordt op het ogenblik het eerste zomerkamp van het Zeekadetkorps gehouden. Het nut tige wordt hier met het aangename verenigd. Links op de foto ziet men de jongens met ingespannen gezichten de bevelen uitvoeren. Rechts: met vereende krach ten en onder het maken van grapjes, sjouwen de jongens de mast naar de zeilboot. een mobilisatieplan. volgens hetwelk de reservisten in 24 uur kunnen worden regering is van oordeel, dat de in spanning der West-Europese naties moet steunen op de zekerheid, dat de defensieplannen de West-Europesc verdediging volledie earanderen. Poiltieke waarnemers zijn van oor deel. dat de diensttijd in België voor lopig niet zal worden verlengd. De werk loosheid zal spoedig geheel van de baan ziin. daar verbruiksgoederen als uni- fortnstoffen. speciale wapens e.d. op grote schaal vervaardigd zullen worden. Een liberaal parlementslid wees op het feit. dat tegenover de 175 Russi sche divisies in Europa slechts 12 Wes terse divisies staan. Hij drong aan op reeelen de regering tegen de vijfde co lonne neemt, en wat er gedaan wordt tegen lucht- en gasaanvallen en atoom bomaanvallen. Bii de aanvang van de vergadering legde Duviesart de nadruk op het grote offer, dat koning Leopold heeft gebracht om ziin land te dienen en een burger oorlog te vermijden. Een groot aantal katholieke parlementsleden heeft echter nog geen instemming met de wet op de machtsoverdracht toegezegd. Men hoopt dat slechts enkele leden zich op grond van diepgaande luridische overwegin gen van stemming zullen onthouden. De kroonprins zal Vrijdagmiddag de eed afleggen voor de Verenigde Kamers. Een derde inplaats van de helft Gisteren is de proel genomen met de oproep voor mobilisatie-oefening per radio. Het voornemen tot het houden van deze oefening was reeds bekend, maar de onderdelen, die voor deze op roep in aanmerking zouden kunnen komen, waren in het onzekere gelaten, of deze oproep juist hen zou treffen. De radio-oproep werd gedaan na de nieuwsberichten van zes en van zeven uur gisteravond en zij bleek betrekking ger de gangen der koustukken met wat groter aandacht te volgen. r«T*n an democratische instellingen 1 "i-uiui,iai U* Sehele wereld IETS KOELER. Vann*\verwacht tot morgenavond: *n meest zwaar bewolkt, mor- s wisselende bewolking, atiïo enkele buien. Zwakke tot \V(,tV;ltld tussen Zuid-Oost. en Zuid- ^ts lagere temperaturen. °Pgemaakt te 10 uur). 10 AUGUSTUS. mJI 00515 uur: onder: 20.15 uur. aan op: 0.46 uur; onder: 19.11 uur. ^oogwater te Katwijk te 0.36 en 13 18 1 Dommer bestaat uit zes pagina's. Aan de andere zijde van de front lijn. in het communistische kamp, val len overigens overeenkomstige maat regelen waar te nemen. Men bereidt zich daar voor op een eventuele on dergrondse aetie. die in geval van nood voor hen onvermijdelijk wordt geacht. Een symptoom van die wijziging van strategie ziet men in een recente in structie van het communistische partij bestuur om de bedrijfscellen van 7 tot 3 leden terug te brengen. In de illegaliteit dienen dp gevechtseenheden zo klein mogelijk te zijn en bovendien hopen dë communistische broeders door deze in terne reorganisatie de zwakken en on- betrouwba-en gemakkelijker weg te kun nen zuivgren. of althans beter onder cu ratele te kunnen stellen. Het is echter onwaarschijnlijk, zo werd ons door een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken ver klaard, dat de buitenlandse reizen, waarvoor ongeveer een derde der com munistische pa riemen tsleden visa hebben aangevraagd in direct verband staan met dip verandering van tactiek. Vele Kamerleden wensen zich wel is waar op hun trip achter het IJzeren Gordijn door hun familie te doen vergezellen, maar van hogerhand kan men niet ge loven. dat hier sprake van een exodus zou zijn. Ten eerste is het moment daarvoor stellig nog niet aangebroken een oorlog in Europa lijkt niet tot de Tien doden Volgens een bericht van het Franse persbureau AFP zyn bij de gevechten tien doden en vijftig gewonden te betreuren. Dit bericht meldt ook, dat tweemaal een vliegtuig van de A. P. R. I. S. een aanval heeft gedaan op het kamp, waar de Nederlandse mi litairen en hun gezinnen verblijven. De gevechten zijn weliswaar gestaakt, doch de kwestie is daarmede niet van de baan. De spanning blijft bestaan en het onderzoek naar het verloop der gebeurtenissen is nog gaande. Een bevoegde officiële Instantie te Den Haag verklaarde tegenover het A .NP.: „Het heeft de aandacht van de Ne derlandse Regering getrokken, dat de actie tegen het kampement der mili tairen van de K.L. te Makassar wel ke plaats vond nadat er te Makassar een tijd lang rust had geheerst en er geen klachten over het gedrag dezer militairen waren ingekomen een zo danig karakter heeft gedragen, dat daarbij zelfs een Vliegtuig en een be schieting van zee uit waren betrokken." De woordvoerder deelde voorts mede, dat het Nederlandse Hoge Commis sariaat ..in overleg met en op in structie van Den Haag. bij de Rege ring der R. I. S. ernstige stappen heeft ondernomen." Omtrent de aard 1 werkdag van de consultatieve vergade- j ring van Europa. Het plan-Schuman, de militaire as- i Britse conservatieven hebben voor de pecten voor Europa en ontevredenheid aanvang van de korte vergadering van in sommige kringen der assemblee over gistermiddag kennis gegeven van hun het tempo, dat het mlnistgrscomité bii plan om in het verloop der discussies de vorming der Europese eenheid van deze week hun plan in te dienen, volgt, waren de voornaamste onder- dal door hen als een Britse tegenhan- werpen van de discussies op de eerste ger van het plan-Schuman werd aan- I gediend, zij hH dat dit project slechts de signatuur draagt van de Britse op- positie. In ingewijde Franse kringen noemt men de Brits-conservatieve suggestie „absoluut in strijd met de doelstellin gen van het voorstel van Schuman." Volgens genoemde kringen zal Schu man morgen zijn mening geven over het door MacMillan ingediende voor stel. Het plan is tot dusver nog niet door Churchill ondertekend. De Franse socialist André Philip re ageerde in de middagvergadering, de vuist op tafel slaand, resoluut: „Wij zullen een kolen en staalautorit.eit scheppen, en wel een met bovennatio naal karakter." Deze moest gevolgd worden door soortgelijke gemeenschappen op het gebied van electriclteit, transport en export naar andere werelddelen. Kon. Land- dezer stappen wenste men zich ech ter verder niet uit te laten. OUDERE UNCI-WAARNEMERS NAAR MAKASSAR. De Commissie voor Indonesië van de Verenigde Naties heeft besloten, vijf van ministers, waarin de assemblee Het .parlement van Europa" heeft zich voorts geconcentreerd op een pas sage in de boodschap van het comité van haar oudere militaire waarnemers naar Makassar te sturen om zich ter plaatse cp de hocgte te stellen van de leestand. hun bijstand aan te bieden 'oij pogingen tot vermindering van de heersende spanningen en om aan de UNCI over hun bevindingen een rap port uit te brengen. R I S. PROTESTEERT TEGEN ZENDING KORTENAER. De regering der R.I.S. heeft een communiqué uitgegeven, waarin de be kendmaking van het Nederlandse Hoge Commissariaat omtrent het zenden van de „Kortenaer" naar Makassar wordt „betreurd". De Kortenaer werd naar Makassar gezonden om contact op te nemen met de generaal-majoor Schef felaar. gevraagd wordt, de actie der V.N. met betrekking tot Korea te steunen. De ene spreker na de andere waar schuwde de vergadering, dat dc vrije landen van Europa de bedreiging van ecu mogelijke Sovjetrussische agres sie onder ogen dienen te zien. te hebben op de mannen van het gar deregiment jagers, die normaal, volgens de schriftelijke oproep eerst heden in de Knoopkazerne te Utrecht hadden moeten opkomen. Verwacht werd, dat het gros der op- geroepenen omstreeks tien uur des avonds zou verschijnen. In de eerste plaats, omdat natuurlijk velen der hierbij betrokkenen in verband met de vacantie en het mooie weer niet thuis zouden zijn, in de tweede plaats, omdat in de oproep vermeld werd „bij wijze van proef" zulks om het publiek niet te verontrusten en in de derde plaats, omdat er geen dreigend oorlogsgevaar bestaat, zodat niet de spanning aan wezig is, die bij een werkelijke mobili satie de opgeroepenen tot spoed aan maant Bovendien kwamen de bij deze oefening betrokkenen hoofdzakelijk uit Zuid-Holland, zodat zij ook niet zo spoedig in Utrecht zouden kunnen zijn. Ofschoon het hier een herhalings oefening gold was het zwaartepunt toch eigenlijk gelegen in de mobilisatie oefening. die ten doel had te controle ren of de pp papier getroffen maatre gelen ook in practijk voldoen. Te ongeveer acht uur kwam de eerste opkomeling in de kazerne aan: Aria Knijff, een timmerman uit Mont- foort, die persoonlijk de oproep te kwart over zes had gehoord en de eerste bus naar Utrecht had geno men. Om half één vannacht hadden echter van dc ongeveer 600 opgeroepenen er zich slechts ruim 200 aangemeld. Dit bleef beneden de gekoesterde ver wachting, die zich bewogen had rond om een percentage van 50. D° Britse labour-afgevaircigoe Edel man oefende critiek op de boodschap c!er ministers, die naar no zeldc. als het ge.-er al van een bazuin tor -;e vol ken van Europa had kunnen klinken, maar in plaats daarvan -neer geieek op het geluld van een bazaar/luitje Edelman drong aan op* de wederin stelling van enkele der bureaux, die in de laatste oorlog in Europa bestonden en te spoedig werden geliquideerd. De Franse socialistische leider André I van zes leden, die met zes Afrikaanse Philip wekte op tot 'net vormen van een vertegenwoordigers voorbereidingen a Europees leger, gefinancierd uit een moet treffen voor de verkiezing van zien de Kortenaer ter beschikking j Europees fonds, waarvoor de gelden een grondwetgevend lichaam In leder was gesteld van de Regering der door Europese belastingen bijeenge- koloniaal gebied. Na een jaar zou een R.I.S. ën derhalve slechts volgens de bracht werden. Afrikaans congres bii-engerreoen wor- door haar gegeven rlchtlunen kon De ?trekking van Philips met kracht den ter b*'prekine van p'^ inen tot d« worden gebruikt." aldus het commu- voorzeiragen betoog was: uiteindeiilke vorminz van de Verenig- nique van de R.I.S.-regering. I „Er is geen tijd meer te verliezen. I de Staten van Afrika. „Het zenden van de Kortenaer is in strijd met de overeenkomsten van de Ronde Tafel Conferentie, aange- Een jaar lang heeft de assemblee ge noegen moeten nemen met compromis sen en halve maatregelen en het re sultaat Ls; er is niets gedaan." Men kon volgens Philip niet krach teloos blijven voortgaan de hoop der volken te ontgoochelen. De Italiaan Glacchero had soortge lijke crltiek op „sommige landen", die volgens hem „eerder willen sterven dan een stukje van hun souvereinlteit prijsgeven." Twee Britse socialisten daarentegen trachtten de indruk weg te nemen als zou Engelands houding ten opzichte van Europa en van de verdediging der democratie twijfelachtig zijn. De vijfde spreker was de Zweedse socialist Edberg. Ook hij vond, dat er practisch weinig bereikt was, terwijl de voortgang die gemaakt was buiten de Raad van Europa om was gegaan. Doch Edberg zag in de laatste g°baren van de ministers toch „een meer oosi- tieve houding Meer dan ooit was En gelands positieve medewerking eis. Ronald Mackay, socialistisch lid van de Britse delegatie, zal voorstellen in dienen voor de jnstellng van een Afri kaanse assemblee van een commissie

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1