Amerikaans offensief tof sfaan gekomen Frans memorandum over herbewapening Spaak herkozen als voorzitter van de Raad van Europa ir t •I WEERBERICHT Millioenen sigaretten werden per schip in ons land gesmokkeld Amsterdamse douanerecherche ontmaskerde smokkelcombinatie Ned. consul generaal te Vicliy deed goed werk voor vluchtelingen 89ste Jaargang DINSDAG 8 AUGUSTUS 1950 No. 27069 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 OALS de lezer gisteren in dit blad 7 heeft kunnen lezen, wordt dezer .jagen zowel aan de Nederlandse ezering in Den Haag als aan de In- (róeslsche rejerin? in Djakarta het rapport aangeboden, dat een gemengde commissie heeft samengesteld over jïieuw-Guinea. Bij informatie te bevoegder plaatse vernamen wij Zaterdag J.l. dat het niet ij de bedoeling onzer regering ligt de Loud van dit rapport reeds nu open baar te maken. Vermoedelijk zou het l„ de loop dezer week vertrouwelijk ter Inzage worden verstrekt aan de leden d- volksvertegenwoordiging en eerst cïama of ongeveer gelijktijdig zou het «or algemene publicatie worden vrij- gegeven. Hoezeer, ambtshalve, op nieuws ge brand. kunnen wij ons met deze gang van zaken verenigen. Het is logisch, cat de regering eerst zelve wil kennis nemen van een rapport, dat tensiotte nn haar wordt uitgebracht en wij achten het een normaal verschijnsel, dat de leden der Eerste en Tweede Kamer althans niet later worden inge licht dan de overige 10 millioen Neder landers. HET Indonesische lid van bovenge noemde commissie, mrMoh. Yamin houdt er dienaangaande andere opvattingen op na. Hetgeen overigens zijn goed recht is. „Voor zijn vertrek naar Djakarta (aldus lezen wij gister avond) teneinde de Indonesiscne rege-, ring het rapport van de gemengde Nieuw-Gumea-commissie aan te bie den. het ft mr Moh. Yamin zijn viste cp het betrokken vraagstuk gegeven." Zij is samen te vatten in deze éne conclusie: ..Ook in Nieuw-Guinea moet het Nederlandse kolonialisme worden geliquideerd." Kijk, hier menen wij nu, dat de heer Yamin zijn boekje is te buiten gegaan. Het gaat er nog niet eens zozeer om v,at de heer Yamin over déze zaak en cp dit ogenblik meent te mogen zeg gen. maar dat hy het zonder meer doet. Het druist in tegen de regels van het spel om nog vóór het rapport in zijn geheel is bekend gemaakt, daaruit eigen en daardoor dus eenzy'dig- gtrichte conclusies aan de openbaar heid prijs te geven. Dat is niet alleen ongebruikelijk in ptlitieke en parlementaire kringen; maar het is ook in strijd met elemen- t3.r burgerlijk fatsoen. Maar inmiddels is ook in het buiten land weer eens de aandacht gevestigd cp dat vermaledijde Nederlandse ko lonialisme En dat is waarschijnlijk de bedoeling Ê;weest van de gehele publicatie Amerikaanse marine roept alle reserve-vrijwilligers op Het Amerikaanse marinekorps heeft rekend gemaakt, dat alle 80.000 reserve- vrijwilligers zullen worden opgeroepen. 50.000 officieren en manschappen mosten zich tussen 15 Augustus en 31 October voor actieve dienst melden. Voor de oproeping van de overige 30 000 Is nog geen datum vastgesteld. Ook zul len meer georganiseerde reserve-eenhe den der luchtstrijdkrachten van de ma riniers worden opgeroepen. Het korps mariniers zal dan 200.000 man tellen. Na verzet van Nederlandse zijde Politici uit vijftien West-Europese landen, met inbegrip van Duitsland, zijn gisteren te Straatsburg bijeengeko men als leden van de Europese assem blee voor behandeling van de econo mische en politieke problemen van de driehonderdmillicen mensen, die zij vertegenwoordigen. Dit is de tweede jaarlijkse zitting van de assemblee en zij wordt gehouden in het nieuwe „Ge bouw van Europa". Bij de opening van de zitting zetelde op de voorzittersplaats, onder een plaquette met symbolische voorstelling van de vrede, het oudste lid van de assemblee, de zevenenzeventig jarige Ita liaanse chrlstelijk-democratische sena tor Antonio Boggiano Pico. Hij werd geflankeerd door een drietal van de jongste leden, twee Turken en een Brits Labourparlementslid De overige afgevaardigden waren voor de bestuurs tafel in een halve cirkel gegroepeerd. 121 in getal. De ministers van Buiten landse Zaken of hun vervangers, die de regeringssectie van de Europese raad vormen, waren gezeten ter rechterzijde van de voorzittersplaats. Achter de af gevaardigden hadden hun vervangers en adviseurs plaatsen gekregen. De aantallen afgevaardigden van de vijftien landen zijn vastgesteld op basis van de bevolkingscijfers. De Europese assemblee heeft by hoof delijke stemming met 90 tegen 23. stemmen Paul-Henri Spaak tot voor zitter gekozen. Tot vïce-voorzitter werden gekozen Francois de Menthon (Frankrijk), Ste- fano Jacini (Italië), lord Layton (En geland), en Axel Gjoeres (Zweden). Het Nederlandse Tweede Kamerlid de heer Bruins Slot (A.R.) trok de ge schiktheid van dc Belgische oud-pre mier als voorzitter van de assemblee in twijfel. Hij verklaarde, dat de rol, welke Spaak gespeeld had in de re cente crisis rond koning Leopold, hem voor deze functie ongeschikt had gemaakt. De heer P, A. Kersten (KV.P.) stelde verdaging van de zitting voor om buiten de vergadering over de herbe noeming van Spaak te discussiëren. Hugh Dalton, voorzitter der Labour- party, was hier sterk tegen gekant ..Wij wensen geen verdere beraadslagingen. Onze mening is gevormd. Ik stel Spaak officieel als president voor", aldus Dalton, wiens woorden met luid applaus van alle kanten begroet werden. Toen verhief dr Bruins Slot zich van zijn zetel en lichtte zijn bezwaar tegen Spaak toe. „Wij hebben gezien, dat in Eelgië een bepaalde politieke kwestie niet met de letter der wet. doch met geweld en bedreiging van geweld werd opgelost. In deze omstandigheden is naar zijn mening Spaak niet de ge schikte persoon en kan hij niet voor zitter zijn van de vergadering, waarin eerbied voor de letter der wet be lichaamd is. Wij wensen een wettelijke orde, waarin niet bruut geweld, doch de letter der wet en eerbied voor de wettelijk genomen besluiten de kern vormen van onze inzettingen". Dr Bruins Slot liet echter wel uitkomen, dat hij het geheel eens is met degenen, die Spaak hulde gebracht hadden voor zijn optreden als voorzitter van de consultatieve vergadering verleden jaar. Jhr mr M. van der Goes van Naters (P v. d. A.) ging tegen het standpunt van dr Bruins Slot in en verklaarde, dat de raad een uiterst gevaarlyke koers zou nemen, indien deze zich wil de bemoeien met de binnenlandse aan gelegenheden van een land. „Dit zou een rampzalige inmenging betekenen en zou nooit bijdragen tot het herstel van België, dat van belang is voor .ge heel Europa". Nadat nog enkele sprekers zich voor of tegen de benoeming van Spaak had den verklaard. (Churchill was o a. vóór zijn benoeming), sloot Spaak de dis cussie met de volgende korte verklaring; „Ik betreur het incident zeer en ben er wat verbaasd over. Indien men mij gezegd had, dat om de een of andere reden een andere voorzitter gewenst was. zou ik dat begrepen hebben. Maar de democraten, die zich tegen mijn be noeming hebben uitgesproken, beseffen niet, dat zij zelf tegen een democra tisch beginsel in handelen: het begin sel van rechtvaardigheid. Geloven zij werkelijk, dat ik hier mijn houding in de binnenlandse politiek van mijn land zou rechtvaardigen en een kwestie, die België verdeeld heeft, in deze vergade ring zou brengen? Noord-Koreanen over de Naktong De posities aan het Koreaanse front zijn op grond van de jongste berichten als volgt; De Zuidelijke sector: het offensief van Amerikaanse mariniers, waarbij 3 km werd opgerukt, werd tot staan ge bracht te Tsjoengamnu door wegver sperringen der Noordelijken Een een heid mariniers is op een heuveltop ge ïsoleerd. Centrale front; In de sector van de Amerikaanse 24ste divisie aan de rivier de Nakong bevinden zich twee Noor delijke „zakken", 48 km ten Zuid-Oos ten van Taegoe. De. Noordelijken zou den zich ingegraven hebben. Het Noordelijke front: de Noordelij ken hebben een wig van 4 km gedreven in de Zuid-Koreaanse stellingen nabij Plan, 20 km achter de linie gevormd door de Naktong. Het- Amerikaanse leger maakt be kend, dat de geleden verliezen van Amerikanen, in Korea tot Zondag 2 616 bedroeg, te weten 153 doden, 1.590 ge wonden en 873 vermisten. De verhezen I Grote sommen zijn nodig Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Gisterochtend heeft in afwezigheid van Schuman, die in Straatsburg ver- teeft. diens plaatsvervanger tijdens een persconferentie een memorandum toe gelicht inzake de Franse herbewape- Pin2, dat even teyoren aan de Ameri kaanse gezant te Parijs was overhan- cigd. Het document valt in twee delen Ween, namelijkeen fragment dat de Franse gedragslijn op het militaire P-an in net verleden tracht te recht- •aardigen, en de passages welke betrex- kng hebben cp de toekomst, •"'•nis'er-president .Pleven, wiens hand n*n gelooft in net stuk te kunnen op merken, heeft in het tweede deel vol- ge,rs politieke waarnemers de Atlanti- ^ne bondgenoten een voorbeeld in ooartastendheid willen geven, waarmee hij de buitenlandse critiek op een ver meend gebrek aan energie in deze sec tor ontzenuwen wil. Frankrijk heeft op Amerikaans ver- ENIGE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond; Zwaar bewolkt met tijdelijk enige rajen en later van het Zuid-Westen jr; v'er$preide opklaringen. Matige tot Jüf ,.ige wind tussen Zuid-Oost en hw i st" Vooral in het Westen van land lagere temperaturen. opgemaakt te 10 uur). 9 AUGUSTUS. ^°h op: 5.13 uur; onder* 20.17 uur. gaan od. onder: 18.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.01 uur. Bit nummer bestaat uit 4 pagina's. zoek om inlichtingen over de stand van de militaire voorbereidingen thans beloofd, het budget voor de nationale defensie ingrijpend te ver hogen: in 1950 van 420 milliard tol 5C0 milliard, welk bedrag in 1951 tot 520 milliard wordt verhoogd. Naast deze kolossale som, die 25 a 30% van het nationale budget bedraagt, stelt Parys bovendien nog voor gedurende de drie komende jarèn 2000 milliard uit te trekken voor de uitbreiding en modernisering der Franse eenheden. Deze laatste Som is echter volgens het memorandum onmogelijk uit eigen bronnen te putten, en daarom dringt de regering nu voor het eerst officieel aan op een gezamenlijk Atlantisch de fensiebudget. opdat de lasten voor de herbewapening rechtvaardig kunnen werden verdeeld. Wij menen te weten, dat de Franse autoriteiten ter dekking van dezeenor- me financiële inspanning aan een lening denken onder alle Atlantische mogendheden, of aan de uitgifte van internationale bewapeningsaandelen Met zon initiatief, zo hoopt men, zouden de solidariteitsgevcelens onder de Westerse volkeren tevens met viucht kunnen worden gestimuleerd. De resultaten van dit Franse initia tief. dat in Amerika getuige de eerste reacties een zeer gunstige indruk heeft gemaakt, zouden zich binnen drie jaar in een zeer sterke aanwas van de landeenheden kunnen openba ren: het landspotentieel zal van 5 tot minstens 15 divisies worden opge voerd. Bovendien zal de heropbouw van de zeer gehavende, men zou zelfs kunnen zeggen papieren, luchtvloot kunnen worden gerealiseerd, en ten slotte zou de marine kunnen werden hersteld. Officieel heeft Parijs nu dus d? con clusies getrokken uit de gebeurtenissen in Korea; De Franse regering ziet in, dat alleen door intiemere samenwer king tussen alle Atlantische mogendhe den de beschaafde wereld nog voor het lot van Korea bespaard kan blijven. Een overzicht van de plechtige be grafenisstoet van Canada's ex-premier IV. L. Mackenzie King, bij het Union Station te Ottawa na de kerkdienst. Bogomolof ontvangt de Franse ambassadeur De Sovjet-Russische onder-minister van Buitenlandse Zaken Bogomolof heeft de Franse ambassadeur Yves Chataigneau op diens verzoek ontvan gen. De ambassadeur overhandigde een npta over de repatriëring van Franse burgers in de Sovjet-Unie en die van Sovjet.-burgers in Frankrijk. Hij ver zocht. de Sovjet-Unie tevens haar in vloed aan te wenden teneinde een vrij geleide te "verkrijgen voor drie Franse diplomaten en een correspondent, die zich van Seoel naar Tientsin wensen te begeven ARUBAANS PROTEST TEGEN ZETELVERDELING. In een telegram aan de voorzitter van de Eerste Kamer en de Regering heeft het Arubaans Statenlid M. E. Savoneta de Cuba (Arubaanse Volkspartij) gepro testeerd tegen de wijziging in de zetel verdeling, waarbij Curasao 12 en Aruba 8 zetels in de Staten zullen krijgen. Dit telegram besluit: De bevolking van Aruba doet met vertrouwen een beroep op het eerlijkheidsgevoel van het Ne derlandse volk. invloed uit te oefenen om deze onrechtvaardigheid te voorko men en verzoekt genoemde colleges met klem de Interim-Regeling te verwerpen en een voorlopige oplossing te zoeken In de handhaving van de huidige zetel verdeling, SPANJE WEER IN DE V.N. TER TAFEL. De Dominicaanse republiek heeft de VN ve.zocht, de kwestie van de be trekkingen met Spanje op de agenda van de algemene vergadering in Sep tember te plaatsen. In 1946 besloten de meeste leden van de V N. hun am bassadeurs uit Spanje terug te trekken. De Dominicaanse republiek behoort tot de Latijns-Amerikaanse landen, die de ambassade in Spanje weer hebben be zet. der Noord-Koreanen worden op 37.500 geschat. Enkele United-Press berichtgevers melden, dat het Amerikaanse offensief van het begin af aan verloren was, daar de Noord-Koreanen' precies op de hoogte bleken te zyn en zich meester maakten van een heuvel, die het uit gangspunt van het offensief beheerste. Van deze heuvel af belemmerden de communisten de bewegingen van de Amerikanen dadelijk nadat zij hun op mars begonnen waren. Tegenover de Amerikanen staan drie Noord-Koreaanse divisies, in totaal naar schatting 30000 man omvattend. Numeriek zijn de Amerikanen in de minderheid. De Canadese premier Louis St Lau rent, heeft in een radioboodschap ver klaard, dat Canada een speciale brigade infanterie met de bijbehorende steun- wapens zal recruteren voor het gebruik in Korea. De brigade zou een speciale opleiding genieten. De premier zeide, dat de recrutering heden zal beginnen. Reuter tekent hier bij aan, dat men in bevoegde kringen verklaart, dat een dergelijke brigade 4.000 a 5.000 man sterk zou zijn en ten minste zes maanden oefentijd nodig zou hebben. DE SITUATIE ROND TIBET. Met zorg slaat men de stappen te Peking ten aanzien van Tibet gade Een inlijving van dit land zou de com munistisch Chinese legers namelijk aan de grenzen van India en Nepal brengen. Er wijst echter niets op, dat aotieve stappen zijn gedaan om aan Tibet mili taire steun te verlenen. Het formele Britse standpunt ten aanzien van Tibet is, dat het -de Chinese souvereiniteit over Tibet erkent, onder voorwaarde echter, dat aan Tibet volledige plaat selijke autonomie wordt verleend. In diplomatieke kringen oordeelt men, clat Engeland en India afkerig or van zijn om in militair opzicht in de Tibetaan se kwestie gemengd te worden. De grens tussen India en Tibet is 3.000 km. lang. De feodaal-theocratische staat van on geveer 1.2C3.000 vierkantekilometers heeft een inwonertal van ongeveer 5.000.000. In het land bevinden zich meer dan 3.000 kloosters en het La- maïsme overheerst het dagelijkse leven. Naar men zegt is een op iedere vier mannelijke Tibetanen monnik. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteren een bezoek aan Vlaardingen gebracht, waar de Koningin het Oranje-carillon in de Grote Kerk in gebruik stelde en een krans heeft gelegd bij het vissersmonu ment. Z.K.H. Prins Bernhard bezocht verschillende bedrijven. Bovenste foto toont het Koninklijk Paar op het bordes van het stadhuis, het defile gade slaand. Foto onder: Nadat Zij een krans had gelegd bij het Vissersmonument onder hield Koningin Juliana zich met enige Vlaardingse vrouwen. Eén der daders wees onbewust de weg! De recherche van de douane te Am sterdam heeft in het afgelopen week end een combinatie sigarcttensmokke- Iaars onschadelijk gemaakt, die in de afgelopen anderhalf yjaar millioenen Amerikaanse en Engelse sigaretten in Amsterdam, IJmuiden en Velzen ons land hebben binnengesmokkeld. Dc sigaretten werden door buiten landse schepen aangevoerd. Commissie Cleveringa prijst dr A. Sevenster Aan de Staten-Generaal is aangebo den het bij de Regering ingediende rap port van de door prof. mr R P. Cle veringa voorgezeten commissie, betref fende haar onderzoek naar de houding van Nederlandse diplomatieke en con sulaire ambtenaren tegenover Neder landse uitgewekenen in Frankrijk tii- den% de jongste wereldoorlog. In het rapport wordt een groot aan tal klachten in extenso behandeld. Het onderzoek van de commissie heeft uit gewezen dat vele dezer klachten als ongegrond moeten worden beschouwd en dat veelal aan personen waarover enerzijds geklaagd wordt, anderzijds woorden van lof zijn gewijd. Voor het belangrijkste deel gaat het rapport over de gedragingen van dr A. Sevenster. consul-generaal te Vichy, die thans in dezelfde functie werkzaam is in Mon treal. Dat de uitgewekenen het In Frankrijk dikwiils moeilijk, om niet te zeggen ellendig, hebben gehad en hun tegen slagen vele zijn geweest, is wel zeker, aldus de commissie. De vraag is. of on der de oorzaken hiervan ook laakbaar heid van consulaire ambtenaren moet worden geteld. Dat dr A. Sevenster, consul-gene raal te Vichy, het er feilloos heeft afgebracht, kan niet worden volge houden. Intussen dient daartegenover te worden bedacht, dat wel niemand in zijn uiterst moeilijke omstandig heden buiten fouten zou zijn geble ven. Wie van elke misstap een straf- punt wil maken, moge zichzelf de vraag stellen, of hij er zeker van is, dat hii aan zijn eigen strenge maat staf zou hebben voldaan. Maar dit is niet het enige. Er staan ook be langrijke posten op het tegoed dei- rekening van de heer Sevenster. en wel vooral daar waar het over de verzorging gaat. Hierbij moet men in overweging nemen, dat niets voor de heer Se venster eenvoudiger ware geweest rlan zich aan deze verdrietige arbeid te onttrekken. In 1940 had hy niets anders behoeven te doen dan zich houden aan de hem door zijn Regering ge geven voorschriften om bij de slui ting der consulaten Frankrijk te ver laten en zich te begeven naar het heel wat aanlokkelijker Lissabon. In October 1942 had hij zich. zo hij alleen aan zichzelf had gedacht, ter stond in veiligheid kunnen stellen. Bei de keren deed hii het niet en liet hij toewijding voorgaan boven eigen be lang. De eerste keer vertoonde hij bo vendien een lofwaardige zelfstandig heid en doortastendheid. Ware dit aanblijven gepaard gegaan met een onbekwaam en schadelijk han delen. dan had men wellicht moeten zeggen, dat de verdienste ervan te niet werd gedaan door het wanbeheer. Doch dit kan men allerminst. De commissie wijst o.a. op de lof. die aan drie leiders van zijn dienst op belangrijke posten is toegezwaaid. Ook al is de commissie er niet blind voor, dat er aanmerkingen op de heer Sevenster kunnen worden gemaakt, zij is toch van oordeel, dat hij, al met al. te boek gesteld behoort te blijven als een ambtenaar, die in ongekend moeilijke omstandigheden op verdien stelijke wijze zich heeft gekweten van zjjn taak ten behoeve der Nederlandse uitgewekenen in Frankrijk. Nu de commissie haar werkzaamhe den voltooid acht. heeft zii aan de Mi nister verzocht, haar ontslag te ver lenen. ONTPLOFFING IN BRITS LABORATORIUM. Gisteren heeft zich een ontploffing voorgedaan in een laboratorium van cie ..Imperial Chemical Industries" te Wid- ness 'Lancashire), waarbij één employé is eedood en een andere zwaar gewond. De ..Daily Herald" vermoedt, dat men in dit laboratorium proefnemingen deed met betrekking tot ..een der ge heimste re eeri ngspla nnen De geleerden en de geheime politie, aldus het Labourblad. pogen de oor zaak te ontdekken van de ontploffing die technisch gezien onmogelijk was, daar de proefnemingen automatisch ge- i controleerd werden" De smokkelaars, zes in getal, hadden hun acties altijd goed voorbereid Door middel van personeel van haven- en scheepsbedrijven, voornamelijk wachts- lieden, stelden zij zich altijd tevoren uitvoerig op de hoogte van het doen en laten van de dienstdoende douanebe ambten. En geduldig wachtten z\j steeds af tot dezen het schip en de omgeving hadden verlaten. Met een chauffeur van een Beverwijk.se taxionderneming had den zij de afspraak, dat hij steeds bij „acties" present zou zijn. Hij beschikte over een zeer grote wagen en verzorgde het vervoer naar de schuilplaats. De zaak is aan het rollen gekomen, doordat opviel, dat in Amsterdamse nachtclubs en bars maar soms ook bij sigarenwinkeliers, ongebanderolleerde sigaretten werden verkocht. Wekenlang werd zonder resultaat naar alle rich tingen gespeurd. Tientallen verdachte personen werden geschaduwd en pas na verloop van tijd begonnen de douane ambtenaren enig begrip te krijgen van de wijze waarop gesmokkeld werd. De grote voorzichtigheid, waarmede de smokkelcombinatie te werk ging. maak te het werk van de ambtenaren niet^ eenvoudig. Eindelijk kwam echter in de afgelopen week het moment, dat met zekerheid gezegd kon worden, dat een volgends slag geslagen zou worden. Het zou echter een slag voor de douane worden. Met een Finse- houtboot zou een nieuwe partij sigaretten worden aangevoerd. Zaterdag kwam het schip by IJmui den binnen en aan alle kanten waren douane ambtenaren, zorgvuldig ver dekt opgesteld, op hun qui vive. Wel dra arriveerde ook de Beverwijkse laxi-chauffeur en nadat het schip bij de papierfabriek te Velzen ligplaats had gekozen, konden de douane amb tenaren waarnemen, dat grote pak ketten werden uitgelaten en snel in de taxi werden gebracht. Een snelle douane-auto stond klaar en de achter volging begon. Zonder het zelf te weten brdcht de taxichauffeur de douane op deze wij ze naar de zo zorgvuldig geheim ge houden opslagplaats. Dc tocht duurde lang. Pas in Ouderkerk aan dc Amstel kwam de wagen tot stilstand. Gedul dig wachtten de douaneambtenaren tot de gehele party was uitgeladen en in een pand was binnengebracht. Toen werd d» chauffeur gearresteerd, het huis omsingeld en een inval ge daan. Alle le^en van de smokkelbende ble ken aanwezig cn uit een geheime schuilplaats, die na enig zoeken met moeite werd gevonden werden twee partijen van respectievelijk 20.000 (oude voorraad) en 35 000 'nieuwe aanvoer) sigaretten aangetroffen Alle bendeleden werden gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht. Uit het onderzoek is nu reeds komen vast te staan, dat soms parrijen van 500 000 sigaretten tegelijk werden gesmokkeld en dat een en ander reeds ruim ander half jaar aan ae gang is, zodat in die tijd millioenen sigaretten clandesiien •as land moeten zijn binnengebracht.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1