De wef op de machtsoverdracht in BelgiëPax RrXmSmconsres M.B.A. Met een enkel woord RECHTZAKEN ■Kerkelijk Leven Moet heruitzending van eigen opnamen betaald worden? STADSNIEUWS BOEKHOUDEN Hoogste bekroning voor Hollandse gladiolen Oranjeriehal in wondertuiii herschapen VRIJDAG 4 AUGUSTUS Boudewijn's titel: Koninklijke Prins ©nze Brusselse correspondent tele foneerde ons hedenochtend: Heden wordt het wetsontwerp op de machtsoverdracht aan kroonprins Bou- dewijn door een speciale commissie van Tweede Kamerleden verder onder zocht, Men denkt, dat het volgende week in beide Kamers in stemming zal worden gebracht, en dat kroonprins Boudewijn daarna voor de Verenigde Kamers zal verschijnen om de eed van trouw aan de Belgische grondwet af te leggen. Bij de machtsoverdracht zal Boudewijn de titel krijgen van „ko ninklijke Prins". Ter gelegenheid van de eedsaflegging zal koning Leopold een beroep doen op de drie nationale partijen, om zich rond de troon te scharen, Verwacht wordt, dat alle ka tholieke parlementsleden de wet op de machtsoverdracht zullen goedkeuren, ondanks het feit, dat de beroering over wat men de „linkse machtsgreep" noemt, nog verre van bedaard is. Gisteren vond te Brussel een woeli ge partijraad van de C.V.P. plaats. Vlaamse parlementsleden zeiden, dat de socialistische en liberale partyen weldra nieuwe verkiezingen zullen for ceren, en dat de Vlaamse concentratie en een of andere koningsgezinde bur- geriyke partij in Vlaanderen de helft van de katholieke stemmen zullen krij gen, Zij deden duidelijk uitkomen, dat de woede tegen de C.V.P.-leiding en de regering zeer groot is, aangezien uit de brief van de koning aan de minis ter-president biykt, dat de regering de koning tot abdicatie dwong, daar zy de orde niet kon handhaven. Besloten werd, dat het party congres spoedig zal worden bijeengeroepen, om de par ty te reorganiseren. Naar wij vernamen heeft de socia listische party geen bezwaar tegen het verblijf van koning Leopold in België. Hem zal militaire eer worden bewezen, terwijl hij voorts van zijn civiele lijst (jaarlijkse dotatie en de beschikking over de koninklijke paleizen) zal mo gen genieten. Dat de koning onmiddel lijk na de machtsoverdracht naar de Congo zal afreizen, wordt thans on- waarschijniyk geacht. Prins Bernhard in het Ommense Padvinderskamp In zyn kwaliteit van Konlnkiyk Com missaris en erevoorzitter van de Natio nale Padvlndersraad heeft Prins Bern hard gistermiddag een langdurig offi cieus bezoek gebracht aan de padvin derstroepen, die te Ommen in het Na tionale Kamp het 40-jarig jubileum van de Padvindersbeweging vieren. Prins Bernhard werd ontvangen door de kamp leider Hopman H. J. Spykerman, de voorzitter van de Nationale Padvinders- raad, de hoofdcommissaris van de „Ver kenners" van de katholieke jeugdbewe ging, H. P. M. baron van Voorst tot Voorst en de hoofdcommissaris van „De Nederlandse Padvinders", de heer W. C. Roest van Limburg. De Prins maakte vervolgens een tocht van vele kilometers over bospaadjes naar de verschillende kampterreinen, waar de jongens zich byzonder verrast toonden over dit onverwachte hoge be zoek, Na verschillende Nederlandse troe pen te hebben bezocht, bezichtigde de Prins het kamp van de Deense padvin ders. Alvorens met de kampleiding op de padvindersboerderij de thee te ge bruiken, bezocht de Prins nog het kamphospitaal. Ten slotte bracht Prins Bernhard een toezoek aan de kampen van de Schotse en Engelse gasten. De keukenvuren rookten reeds voor het avondeten, toen de Prins met een handdruk afscheid nam van zyn begeleiders en de kampe rende padvinders. Nederlandse regering en Bertha Hertog PUBLIEKE OPINIE GESCHOKT. Toen de uitspraak yan het Hof van Appèl te Singapore, waarbij het 13- jafige dochtertje van de familie Hertog te Bergen op Zoom bekend werd, heeft de Nederlandse regering allereerst in Londen een dringende stap gedaan om de afgifte van het kind aan de verzorgster te voorkomen. De regering heeft er daarbtf op ge wezen, dat de rechtsgrond voor de beslissing van het Hof op zijn minst onduidelijk is en de publieke opinie in ons land door deze uitspraak ge schokt is. Het antwoord van de Engelse rege ring hield in, dat het hier een rech terlijke beslissing betrof, waarbij het dc overheid niet mogelijk was in te grijpen. De Nederlandse regering heeft toen ons Consulaat-Generaal te Singapore opdracht verleend alle pogingen in het werk te stellen om te verhinderen, dat het kind niet meer ter beschikking van de ouders zou komen. De Nederlandse Consul-Generaal is tot dusverre opge treden ter bescherming van een minder jarig Nederlands meisje, hoewel hij hiervoor geen volmacht van de ouders had. De regering heeft er thans voor zorg gedragen, dat de Consul-Generaal nu een voorlopige telegrafische vol macht in zijn bezit heeft. De notariële volmacht zal hem per luchtpost worden toegezonden. „LAAT MIJ MET RUST". Bertha Hertog heeft tot de advocaat van yhaar ouders een brief gericht met het verzoek haar met rust te laten, daar zy, zo schrijft ze, „reeds in 1942 tot de Islam toetrad en van de Neder landse nationaliteit en het Christen dom heeft afgezien." Advies herziening Onderwijzerssalarissen VOLLEDIGE „ONTKNIKKING" VAN 1948 AF. De besprekingen in de Commlssie- Wesselings tot herziening van de onder wijzerssalarissen hebben geleid tot een eenstemmig advies, dat op 22 Juni 1950 aan de regering is uitgebracht. De re gering heeft zich thans met dit advies verenigd. Het resultaat der besprekin gen komt hierop neer, dat gerekend van 1 Januari 1948 de z.g. „ontknikking" volledig zal worden toegekend aan: a. de hoofden en onderwijzers, die in het bezit zijn van de bevoegdheid tot het geven van Lager Onderwijs in ten min ste een der vakken: Franse taal, Duitse taal, Engelse taal, wiskunde, handels kennis, lichameiyke oefening (akte S), landbouwkunde, tuinbouwkunde, vrou welijke handwerken of huishoudkunde, alsmede aan hen, die in het bezit zyn van een middelbare akte paedagogiek, Nederlands, aardrykskunde of geschie denis. b. de hoofden en onderwijzers, die, hoewel niet in het bezit van tenminste een der onder a genoemde bevoegdhe den, op 1 Januari 1948 de leeftyd van 50 jaar hebben bereikt. Voor de hoofden en onderwijzers, die niet voldoen aan de onder a en b ge noemde voorwaarden, blijft de tegen woordige salarisregeling gelden. Ten aanzien van de akte Handenar beid heeft de Commissie-Wesselings geen voorstel aan de regering kunnen doen. Te zyner tijd zal deze aangelegen heid een punt van nadere overweging uitmaken. De Kamer wees een verzoek der com munisten af om terstond te mogen in terpelleren over het incident van Grace Berleur. Ook de socialisten stemden tegen het houden van een interpellatie op dit ogenblik. De serie van misvers tan-den, die tus sen koning Leopold en de regering heb ben bestaan, is inmiddels weer met een verlengd. De leider der katholieke party, baron Van der Straeten Waillet, had. gelijk gemeld, een bekendmaking doen publi ceren. als een indirecte koninklijke boodschap. Daarin werden de partijen aangeraden het met de door de koning gevraagde verzoening ernstig te menen. Er heerste in de wandelgangen van het parlement niet weinig verbazing, toen de koning officieel liet bekend maken, dat hjj Van der Straeten Wail let niet tot zulk een verklaring ge machtigd had. Daarop heeft deze laatste verklaard, dat hy na zyn onderhoud met de ko ning „ln het bezit was van zeer be- langryke aamggpngen van de vorst voor de leden van myn party. Hij had gemeend, dat de koning er prijs cp had gesteld daarvan openlyk te doen blijken teneinde de gisting in Vlaanderen enigszins tot bedaren te brengen. De begroting van buitenlandse zaken is in de Senaat met 93 tegen t>2 stem men aangenomen. Rolin kondigde uit naam van de so cialistische fractie aan, dat deze tegen is. omdat de houder van de portefeuille van Buitenlandse zaken (Paul van Zeeland) volgens haar mening „niet voldoende garanties van onafhanke lijkheid biedt ten aanzien van buiten landse en privé-belangen". Garantiewet-commissie geïnstalleerd Gisteren heeft de Minister voor Unie zaken en Overzeese Ryksdelen a.i., de heer L. Götzen, ten departemente de Garantiewet-commissie geïnstalleerd. Deze commissie bestaat uit: mr J. A. Jonkman (voorzitter), mr Th. M. J. de Graaf (tweede voorzitter), W. H Licht veld, dr M. Brouwer (leden), J. W. Ver meulen en H. J. W, A. Meyerink (plv. leden). ADVERTENTIE Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regel matig Kruschen te nemen. De zes mine rale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op den duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt lie ver weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. PSEUDO—U.N.O.-SECRETARESSE WAS OPLICHTSTER. Fantastische verhaaltjes! Een maand geleden repatrieerde de 28-jarige institutrice C. C. H, uit Indo nesië. Thans is zij door de Rotterdamse politie aangehouden, omdat men er haar van verdenkt een Rotterdamse taxi onderneming voor f. 465.te hebben opgelicht. Op het kantoor van deze onderne ming had zy zich voorgedaan als secre taresse van de U.N.O.die naar België moest. Als borgstorting zou zy 400 dol lar storten. Met vijf kennissen vertrok zy en, naar haar zeggen, zou op die dag door haar zuster een chèque wor den gebracht. Aan die kennissen ver telde zy, dat haar zuster ln Bussum die alleen ln haar fantasie bestond drie auto's had, maar de Cadillac, waar- n\ee zy de reis zou maken was kapot. Daarom gingen ze met een taxi van de onderneming, waarin haar zuster voor een millioen en zy voor een ton geïnte resseerd waren, zo zelde ze Toen zij terugkwam uit België. Parijs en Lyon kon zU de rekening niet beta len. De vrouw was met f.75.op stap gegaan. In België leende zij bij een familielid f. 500 en in Parijs f. 120.—. zy is gearresteerd en naar het Huis van. Bewaring overgebracht. 750 VERTEGENWOORDIGERS UIT 27 LANDEN. Van 19 tot. 27 Augustus wordt ln het Indisch Instituut te Amsterdam het 21ste Wereldcongres van de Pax Roma- na gehouden. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap van dit congres aanvaard. Als algemeen onderwerp is gekozen: „De medewerking van de in tellectueel aan het verlossingswerk". 41 Sprekers van 15 verschillende na tionaliteiten zullen het woord voeren. Aan het congres nemen 750 vertegen woordigers uit 27 landen deel. Behalve delegaties uit Europese landen, zullen er ook zyn uit Chili. Peru, de Libanon, de V, S., Indonesië, Mexico, Japan, Nieuw Zeeland. Cuba, Australië, Zuid- Afrika en Canada. PRINSES WILIIELMINA'S PAASBOODSCHAP IN AMERIKA. Onder de titel „Christ, the great un known" is Prinses Wilhelmina's Paas- boodschap „De grote onbekende" te Grand Rapids in de Ver. Staten uitge geven. Deze publicatie, die is verzorgd door de Amerikaanse domlné dr Wlnfield Burggraaf en de Nederlandse autoritei ten te New York, is geschied met het oog op de vergadering van de Wereld raad voor Chrlstelyke opvoeding, die volgende week te Toronto bijeen zal komen. ENORME BEVERRAT GEDOOD. Na een gevecht met een hond op le ven en dood, waaraan door tussenkomst van de jager J. Vaessen te Maasbree een einde werd gemaakt, is aan deRen- kesfort bij de Vuistbeek te Venlo een kolossale beverrat gedood. Het dier was- van kop tot staart 95 cm. lang en woog 15 pond. De staart alleen was 40 cm, lang. Men vermoedt, dat deze beverrat al geruime tyd geleden ontsnapt is uit een kwekerij in het naburige Belgische Limburg. Komt Westerling thans vrij HIJ ZOU NAAR NEDERLAND WILLEN GAAN. Westerling, die tydens het vyf uren durende, ingewikkelde juridische debat, waarop de gemelde uitspraak volgde be treffende zijn „niet-ultlevering", in de beklaagdenbank had zitten soezen, lachte toen de uitspraak gevallen was. Terwijl het Hof zich terugtrok, boog hy zich voorover naar zijn raadsman en vroeg: „Wat wil dit nu allemaal zeggen?" De heer Massey antwoordde glimla chend: „We hebben de zaak gewonnen. Ik hoop u morgen uit de gevangenis te hebben". Op de vraag wat hij na zyn eventuele vrylating zal doen, antwoordde Wester ling: „Ik denk, dat ik dan zo spoedig mogelijk naar Nederland zal gaan". Westerling moest nog in de Changi- gevangenis blijven, volgens de noodrege- lingen van het Gouvernement van Sin gapore. Zijn raadsman heeft een ver zoek ingediend voor zyn invrijheidstel ling. OFFICIEEL ENGELS COMMENTAAR. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat rechtskundigen, na ontvangst van volledige berichten, de behandeling door het Hof te Singa pore van het verweer van Westerling tegen zyn uitlevering in beschouwing zullen nemen. Hy zelde, dat het Ministerie steeds op het standpunt heeft gestaan, dat bij het Hof te Singapore de beslissing lag inzake het al of niet uitleveren van Westerling. Hij voegde hieraan toe, geen com mentaar te kunnen geven op de uit spraak van het Hof, welke tegengesteld is aan het stand punt van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken, volgens hetwelk Indonesië onder de bepalingen van de souvereiniteitsoverdracht ook de ver dragsrechten van het vroegere Neder- landsch-Indië overnam. WESTERLING VOORLOPIG NOG IN ARREST. Nader wordt gemeld, dat de defensie autoriteiten te Singapore Westerling in verzekerde bewaring- zullen houden, zo lang er nog geen beslising is genomen inzake een hoger beroep door de Kroon op de uitspraak van het Hof van Appèl. Een zegsman van het secretariaat voor dc Defensie te Singapore ver klaarde, dat de beslissing over de vraag, wat er nu met Westerling ver der gebeuren moet, een delicate zaak is. Men kan hem, zo zeide hü. niet zo maar op een vliegtuig naar het bui tenland zetten. Men zou zich eerst moeten overtuigen, welke landen hem zouden willen toelaten. Westerling is nu byna 5 maanden in hechtenis onder de bepalingen van de noodregelingen, die het storten van een borgtocht uitsluiten, maar beperkte be- wegingsvryheid buiten de gevangenis met meldingsplicht kunnen toestaan. Iemand, die onder deze regelingen in een gevangenis vertoeft, mag echter geen andere bezoekers ontvangen dan zyn advocaten. Tot dusver hebben noch de Kroon, noch de R.I.S. het voornemen ken baar gemaakt, om in cassatie te gaan by de Kroonraad. binnenland. Sinds Zaterdag J.l. Is in de gemeente Barneveld geen pseudo vogelpest meer ge constateerd. Daarom heeft de Inspecteur van de Veeartsenij kundige Dienst ln Gel' derland thans goedgevonden, dat de strenge bestrijdingsmaatregelen Iets ver zacht worden. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr D. u Stikker Is gis teren te Straatsburg aangekomen, waar hy de heden beginnende bijeenkomst van het ministerscomité van de Raad van Europa bijwoont. buitenland. Het Britse ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt dat oud-gedlen- den, die een nieuwe vrijwillige verbinte nis voor dienstneming bij het Britse leger willen sluiten zich voor 18 maanden kun nen verbinden. Tot nu toe moest een der- geiyke verbintenis voor minstens 3 Jaar worden aangegaan. In officiële kringen te Beiroet (Li banon) heeft men de tekst ontvangen van een geheime brief van koning Abdoellah van Jordanië aan president Truman, waarin om militaire en economische hulp voor Jordanië. Syrië en Irak ter bestrij ding van het communisme wordt ver zocht Zware overstromingen teisteren ver scheidene Chinese provincies, o.m. Honan. aldus meldt het communistische blad „Ta- koeng Pao" ln een bericht uit Hankou. Het blad schryft, dat ln de provincie Ho- I nan meer dan 24.500 hulzen zijn vernield i en dat het aantal vluchtelingen 750.000 bedraagt. Bij opgravingswerkzaamheden te Wilhelmshaven zyn 30 parels gevonden, waarvan deskundigen de ouderdom op meer dan 1500 Jaar schatten. Het 49.746 ton metende Franse pas sagiersschip „Llberté", het vroegere Duitse schip ..Europa" ls. na reparatiewerkzaam heden van drie Jaar, gereed om :over on geveer twee weken de transatlantische dienst te hervatten. De Amerikaanse autoriteiten in de Duitse staat Hessen hebben de provinciale regering opdracht gegeven het communis tische blad „Soziallstlsche Volkszeltung" voor 90 dagen een verschijningsverbod óp te leggen. President Truman heeft de wet on dertekend, waarbij de beperkende bepaling omtrent de maximale omvang der Ameri kaanse strijdkrachten wordt opgeheven. Volgens de ..New York Times" heeft het Amerikaanse departement van buiten landse zaken Paul Robeson, de ln Amerika geboren negerzanger en leider van links georiënteerde bewegingen, verzocht zyn paspoort ln te leveren. Het Franse persbureau meldt uit Tou lon, dat twee dorpen ln de buurt van Cannes, Maxime en Calavaire, door een bosbrand worden bedreigd. Vacantiegangers vertokken vanochtend met pak en zak naar veiliger oorden Deze week zijn ln Zuid-Frankrijk 8.00 H A bos ln de as ge legd Van de zijde van het Vatlcaan ls mee gedeeld, dat archeologen, die opgravingen doen ln de buurt van de St, Pleter, de eerste sporen hebben gevonden van Nero's circus, de plaats, waar de apostel Petrus als martelaa stierf, Het circus bevond zich onder twee moderne gebouwen, die thans aan het begin van het St. Pleterpleln staan. Tweede geschrift van Prinses Wilhelmina „DE GROTE ONBEKENDE EN DE NAASTE TOEKOMST". Binnen enige dagen zal bij de uit- gevery W. ten Have N.V. te Amster dam een tweede geschrift omvang 15 pagina's van Prinses Wilhelmina verschynen, onder de titel: „De grote onbekende en de naaste toekomst". HUISELIJK DRAMA TE ROTTERDAM. Gisteren is voor de Rotterdamse recht bank behandeld de zaak tegen de kin deren van de donkeyman Hol, die hun beschonken vader „mishandeld" zouden hebben en wel zodanig, dat dit zijn dood ten gevolge heeft gehad. De eis tegen de de twee zoons luidde 1 jaar en 6 maan den, door te brengen in de jeugdgevan genis te Zutphen, met aftrek van voor arrest. De eis tegen de dochter luidde 1 jaar en 3 maanden voorwaardelijk met een proeftyd van 3 jaar, met de bij zondere voorwaarde, dat zy een jaar zal worden opgenomen in het Tehuis van Werkende Meisjes te Amsterdam. De raadsman van verdachten, mr H. de Bie Jr, meende dat, mede door de ondraaglijke spanning in 't gezin, deze verschrikkelijke daad de kinderen niet verweten kan worden. Er was nier sprake van overmacht. De kinderen zyn, volgens hem, by Voorbaat gestraft en heropvoeding is niet nodig. Hij conclu deerde ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 10 Augustus. Ons knippatroon De maten 44 en 48 van het on langs gepubliceerde knippatroon zijn thans wederom in beperkte getale aan ons Bureau verkrijg baar. N'ED. IIERV. KERK. Bedankt. Voor Hilversum (vac. J, v. d Velden) J..J. Poot te Barneveld. Voor Lex- mond (toez.) T. Jongebreur te Masten broek. Voor Bennebroek, F. de Graaff te Well en Ammerzoden. Beroepen. Te Monnikendam. J. H. W. Dlckhout. Te Jutrljp—HommertsAlblas- serdam, L. Knier te Doorn GEREF. KERKEN Beroepen. Te Nleuwolda. L. Slofstra cand. te Assen VER. VAN YRTJZ. HERV. Aangenomen de benoeming tot voorgan- I ger van de Ver. van Vrljz Herv,, naar den i Haag (vac. wijlen dr. A. Trouw) P, Smits te Enschedé. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen. Naar Eindhoven, H. J. de Kiev ld te Groningen. Frans Vroons contra-K.R.O.: De „tyrannie" der Omroepverenigingen (Speciale berichtgeving). Wanneer een Omroepvereniging een uitvoerend kunstenaar uitnodigt voor een optreden voor de microfoon, ge schiedt de uitzending meestal via zo genaamde „eigen opnamen". Dat is per plaat, draad of band. Een derge lijke manier van uitzenden biedt vele technische voordelen. De kunstenaar wordt dan betaald voor deze éne uit zending. Het gebeurt echter wel, dat de Omroepvereniging deze mechani sche reproductie uit haar kartotheek te voorschijn haalt en één of meer heruitzendingen geeft. Meestal wordt dan in het programmablad vermeld „e.o." (eigen opname), doch dat blijft ook wel eens achterwege. De kunste naar wordt thans nimmer voor zo'n -heruitzending betaald. Voor en tydens de oorlog kreeg de uitvoerende kun stenaar bij zijn uitnodiging tot op treden een brief, waarin stond, dat by heruitzending 50 van het be drag van het optreden vergoed zou worden. De Auteurswet biedt de uit voerende kustenaar geen bescherming. Pogingen, om met de omroepvereni gingen tot een Internationale over eenkomst te komen, zyn tot nog toe alle mislukt. De tenor Frans Vroons is thans gaan procederen tegen de K.R.O., die zon der zijn toestemming te hebben ge vraagd eigen opnamen van hem heeft gedraaid. Hy eist een schadeloos stelling van f. 175. Thans diende deze zaak voor de Utrechtse kantonrechter Denys. Voor Frans Vroons trad op mr A. A. M. Enserinck, voor de KRO mr Witteman. Mr Enserinck betoogde, dat het be lang van deze zaak vèr uitging boven het geldelijk bedrag dat er mee gemoeid is. Hy wees er op, dat in vele landen ook de uitvoerende kunstenaar be schermd is, hetzy door wetteiyke bepa lingen, hebzU door constante jurispru dentie. Als voorbeelden noemde hij De nemarken, Zwitserland. Hongarije. Duits land en Groot Brltannië. Daar de Auterswet, die in Neder land vrij oud is (van 1912) geen be scherming voor de uitvoerende kun stenaar biedt, beriep spreker zich op Art. 1401 van het Burgerlijk Wetboek, het artikel inzake de zogenaamde „on rechtmatige daad". Hij meende, dat er zowel van onrechtmatige verrijking van de zijde der Omroepvereniging sprake was, als van een handelen in strijd met dc „zorgvuldigheid" van deze vereniging ten opzichte van de artistieke prestatie van de kunste naar. Frans Vroons was zo betoogde hy geldelijk benadeeld. Het honorarium, verkregen voor deze ene uitzending was lager dan hij in een concertzaal zou ontvangen, terwijl hy het betreffende kunstwerk voor de radio nooit meer zou hoeven uit te voeren, .daar alle omroep verenigingen door hun samengaan in de N.RU. nu de beschikking hadden over deze „uitzending in blik". Het argument van de K.R.O., dat in de uitgewisselde nota's over deze kwestie naar voren was gekomen, n.l. dat het budget van de Omroepverenigingen extra betaling van de uitzending van eigen opnamen niet kon verdragen, verwierp pleiter. De uit voerende kunstenaar mag niet het sluit stuk van de begroting worden. Hy noemde het optreden van de Omroep verenigingen dat van een „staat tn de staat". „De toestand heeft zo lang ge duurd, omdat er moed voor nodig is, de omroepverenigingen een dergelijk proces aan te doen. Men loopt dan het risico nooit meer opdrachten te krijgen. Dat ls de tyrannle van de Omroepvereni gingen Mr Witteman was van mening, dat een beroep op Art. 1401 niet opging. De Auterswet bemoeit zich met de positie van de kunstenaar en wel van de schep pende kunstenaar. Spr. betoogde, dat als de uitvoerende kunstenaar hierin niet is genoemd dan ln die wet tot uit drukking kwam, de uitvoerende kunste-1 naar geen recht op bescherming kan laten gelden, ook niet op grond van Art. 1401. Pleiter zeide voorts, dat Art. 1401 hier bovendien niet van toepassing is, daal de elementen daartoe ontbreken. Er was aldus mr Witteman van onrechtmatigheid geen sprake. De KRO had niets „onbehoorlijks" gedaan. Vroons wist dat de uitvoering werd vastgelegd en had geen bezwa ren gemaakt. Waarom niet gecondi tioneerd dat de platen na de eerste uitvoering vernietigd werden? Van schade voor Vroons was even min sprake, vond de heer Witteman, en ook niet van een onrechtmatige verrijking van de Omroepvereniging. Spreker vond, dat men d,e uitvoerende kunstenaar overschat. Hy is geen herschepper, doch een vertolker en spreker verweet de pers, dat deze zich ln recensies aan schromelijke overdryving van de belangrijkheid van de uitvoerende kunstenaar schuldig maakt. Er mag geen sprake zyn van een auteursrecht voor hen, vond spreker. „En men moet waken voor een quasie- auteursrecht, dat zou ontstaan wanneer dit proces door Frans Vroons gewonnen zou worden. Dan zouden deze heren een vetorecht krijgen, waardoor zy de abso lute beschikking krijgen over de uitvoe ring, die door hen van een kunstwerk gegeven ls", aldus de raadsman van c'e KRO. Na een korte re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op over drie weken. Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N. in gesprek met Jacob Malik, die als voorzitter van de Veiligheidsraad optreedt tijdens een zitting. Hervormde predikanten doen intrede In het Hervormd Kerkblad lezen wij de bevestiging van het reeds eerder ge. melde bericht, dat ds J. Groot van Bergentheim op Zondag 27 Augustus zijn intrede zal doen by dé Leldse ge meente. Ds J. van der Wiel van IJmulden zal zulks doen op Zondag 10 Septem ber e.k. RIOLERINGSWERK AANBESTEED. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen in het Stadhuis aanbesteed het aanleggen van rlole- rlngs- en bestratingswerken voor 51 M.T.H.-woningen nabij Burggraven- laan en Dozystraat, uitgevoerd in stampbeton (I) of uitgevoerd in ge wapend beton (II). Er waren acht inschrijvers: Gebr, Schouls Rotterdam f. 31.750f. 33.500; W Hennepman Leiderdorp f. 32,761— f. 34.761; H. J. Strijk Rijpweterag f 35.000—f. 37.000; Gebr. Schouls Lei derdorp f. 43.268—f. 45.118; A. van Ha- lem Leiden f. 44.520f. 46.120; A. Tn. Stuifzand Lelden f. 47.330—f 48.830, L P. v. d. Geer Leiden f. 48.700— f. 50.400; N.V. Aann.bedr, Prory Was senaar f. 49.300f. 51.080. ZOMERTENTOON STELLING L.P.K.V. Zaterdag en Zondag as. organiseert bovengenoemde vereniging in Café Oud Hortuszlcht een Zomertentoonstelllng. Alle leden hebben hun jonge dieren hiervoor ingezonden. ADVERTENTIE Aanvang cursus 7 September a.s. 1018 mnds cursus aanvang 7 Aug. a.s. Kon. Erk. P1TMANSCHO0L PLANTSOEN 65, LEIDEN, TEL. 26558 Bloemesfestijn in Brussel Op de tentoonstelling van de Belgische Gladiolusvereniging, welke in de Brusselse Jardin Botanique werd gehouden, verwierf de Hollandse Inzen ding, mét de gelukwensen van de jury, de hoogste onderscheiding: de 80U" den medaille van de Minister van Landbouw. (Van onze deskundige medewerker) Helaas geringe belang stelling Al reden er geen trams en waren de taxi's van de straat verdwenen, de korte weg tussen Gare du Nord en Jar din Botanique was drukker bevolkt dan ooit. Maar slechts weinigen wend den het hoofd naar de diep-liggende tuinen en de prachtige lelievijver van het park, dat het indrukwekkende ge bouwencomplex m de Ryksplantentuin omgeeft, hoewel er toch met geweldige letters een bord „Glaieuls-Gladiolen" was aangebracht. De voorbygangers, opgewonden demonstranten met sner pende fluitjes, nieuwsgierige slenter aars, politiemannen van de gemeente met witte en van de Rijkswacht met zwarte stormhelmen, ze hadden het allemaal veel te druk over dé kwestie: Zal de Koning abdiceren? Een vraag, die voor de Brusselaar in belangrUk- heid nog slechts overtroffen werd door déze: wie wint de Tour de France? Weinig;, te weinig belangstellenden hebben dc moeite genomen door de bloeiende tuinen te wandelen naar de Oranjerie, waar Belgische en Hol landse vakmensen het puikje van de gladiolencultuur ten toon stelden. Vooral met het oog op de steeds nauwer wordende samenwerking in de sierteeltsector tussen Belgen en Hol landers (uitvoer naar België van bloembollen wordt reeds als binnen landse handel beschouwd) was deze demonstratie van belang. Maar Brussel was als een ziedende pot. Wie er niet. te maken had bleef er liever vandaan. En de heer Roozen uit Vogelenzang, een gladiolenkenner als weinigen, moest tot z(jn teleurstelling consta teren, dat het bezoek aan deze ten toonstelling ver beneden alle ver wachtingen bleef. WEINIG SUCCES MET TEN TOONSTELLINGEN IN HET BUITENLAND. De Hollandse bloembollenexpor- teurs hebben met hun tentoonstellin gen in het buitenland niet veel suc ces. rie-zaal de toch al byzonder decora tieve gladiolen zodanig op te stellen, dat n>en, uit het gewoel hier binnen getreden, zich een ogenblik ln nel paradijs waant. De Hollandse Inzending besloeg de gehele achterwand en een deel van de zijwanden. Die kwaliteit daarvan was zodanig, dat de jury, zonder aarzc en en met haar felicitaties, de ,h00f^, prys, de gouden medaille van de Mi nister van Landbouw, toekende aan de collectieve inzending van de Neder landse Gladiolusvercntgiuz, Onderscheidingen verwierven even eens als beste handelssoort de varië teit dr Fleming en als beste liefheb- berssoort de Gloriosa. De bijna een meter hoge zilveren wisselbeker van de voorzitter van het Belgisch Ver bond ging naar de inzending van deze organisatie. Want ook de Belgen hadden een In zending van opmerkelijke kwaliteit. Maar deze tentoonstelling bewees wel, dat de Hollanders ook op het ge bied van de gladiolenteelt neg aan de kop staan. Want terwijl de Belgen .meest de gangbare handelssoorten ;en- toonstelden, kwamen de Hollanders met allerlei nieuwigheden. De bezoekers van de tentoonstelling, die dan ook meest bestonden uit vak mensen, toonden grote belangstel'.mg voor deze show en helemaal ontevre den waren de Hollanders toch oo-< weer niet. En onberoerd door alles war er culten gebeurde, stonden de d'?P" paarse Memorial Day en de purgeren Cardinal Spellmann, de zachtrose Peerless Pink en de kleine, vurlgroae witgerande Atom statig en kleurig te pry ken tussen hun kleurige collega s en herschiepen de kale oranjerie-hal in een wondertuin vol verrassend kleurschakeringen. Buiten snerpten de fluitjes en klonk ln felle driekwartsmaat het venijnig- slssende spreekkoor „Leopold-assasin!". relden de alarmbellen van rode ambu lancewagens en daverden de trucks, die troepen aanbrachten Maar hierbinnen werd een vreedzame en collegiale kamp gestreden tussen Hollandse en Belgi- De tulpen-expositie in Parys sche gladiolenkwekers, een strijd waar leed onder de gevolgen van de Me- j m bleek, dat de Hollandse telers zich. tro-staking en in Brussel ontmoetteondanks alle Beneiux-samenwerking. men dezelfde bezwaren. Dit alles vooralsnog niet benauwd behoeven t3 heeft de exposanten er niet van maken voor overvleugeling door de weerhouden, in de vierkante oranje- vakgenoten van beneden de Moerdijk

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2