Koningin Juliana opende het Nationale Kamp KONING LEOPOLD ROEPT OP TOT EENDRACHT 7000 padvinders defileren tussen gietbuien door tlldem de ontv°°gs' Veiligheidsraad nog altijd in het moeras WEERBERICHT Scherpe meningsverschillen C.V.P. 89ste Jaargang DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1950 No. 27065 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en 3. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,50 per kwartaal: .35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Tentenstad te Ommen (Speciale berichtgeving). ,Een grote mierenhoop, dat was onze eerste indruk toen we gistermiddag: tegen twee uur Ommen kwamen binnenrijden. Dit anders zo rustige stadje in het hart van Salland. heeft de afgelopen dagen een ware invasie van pad vinders beleefd. Uit alle windstreken zijn ze naar Overijssel gekomen om deel te nemen aan het Nationale Kamp. dat van 1 tot 10 Augustus wordt gehou den ter herdenking van het feit, dat 40 jaar geleden de padvindersbeweging in Nederland ontstond Voeg bij de ruim 7000 padvinders, die arriveerden, de duizenden kampeerders en vacantiegangerS, die thans Omm en bevolken, en men heeft enig idee van dï drukte, die daar heerst. Het inwonerstal van Ommen, dat normaal ongeveer 10.000 bedraagt, is hierdoor tijdelijk gestegen tot ongeveer 40.000! Een groot deel van al deze mensen hebben gisteren op de markt het défilé bijgewoond, dat door Koningin Juliana werd afgenomen, alvorens zij het kamp opende. Overal waar men keek, zag men mensen en nog eens mensen! Ze puil den uit de ramen, hingen in lantaarn palen en zaten op de daken, en zelfs een hevige plensbui, die tegen drie uur losbarstte, kon hen JiLet van hun plaats verjagen. Intussen stonden de padvinders In marsformatie opgesteld in de straten. Dank zij de vriendelijke bewoners van Ommen konden zy in de huizen schui len, toen -de regen begon te stromen. G:!ukkig duurde-de bui niet al te lang. Een luid gejuioh weerklonk teen Koningin Juliana arriveerde en zich naar het overdekte podium begaf. Op dat podium namen tevens plaats de Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijssel, ridder de van der Sohueren, baron van Voorst tot Voorst voorzitter van de Nationale Padrin- dersraad en Hoofdcommissaris van de verkenners der Katholieke Padvinders- raad en hoofdcommissaris van de Ned. Padvinders, mr Cals staatssecretaris van O. K. en W. eh véle anderen. GRANDIOOS DÉFILÉ. Onmiddellijk werd begonnen met het défilé der padvinders. De stoet'werd geopend door een groot aantal Nederlandse vlaggen, direct ge volgd door een gedeelte van de 500 bui tenlandse gasten, onder wie Ieren, Schotten, Engelsen, Noren, Denen, Bel gen en Fransen. Vooral de Engelsen vielen op door hun keurig marcheren. Hierachter kwam de schier eindeloze schare van hoofdzakelijk Nederlanders, keurig in rijen van zes. de mouwen op gerold. en met stok. Bij het passeren van het podium wendden allen het hoofd naar de Ko ningin. terwijl de leider de verkenners- groet bracht. Het marstempo tijdens het défilé werd beurtelings aangegeven door de Padvinders-mars-band uit Enschede, de Arnhem band en door de Schotse doeÜelzakpijpers. Intussen trokken donkere wolken zich weer boven Ommen samen en wat velen hadden gevreesd gebeurde: „het begon te gieten!". De mensenmassa vluchtte echter niet voor het hemel water, dat ook geen afbreuk mocht te doen aan de opgewekte stemming. Men had slechts oog voor het boeiende schouwspel, dat ruim een half uur duurde. Nog vóór ce laatste groepen waren gepasseerd, was het gelukkig weer droog en even later scheen zelfs het zinnetje! BROEDERSCHAPSGEDACHTE TEGEN BOZE MACHTEN! Op de Brink heeft hierna de Konin gin het kamp officieel geopend. Enthousiast werd de Vorstin daar ver welkomd door de duizenden padvinders, die als één man de hoed op hun stok omhoog hieven. Baron van Voorst tot Voorst sprak een gebed uiteen hield, nadat het geza menlijk gezongen „Hoort, zegt het voort" was verklonken, een toespraak tot de padvinders en verkenners. „We staan nu klaar", aldus spreker, „voor de opening van dit kamp. Jullie hebt er waarschijnlijk geen flauwe notie van wat..het .aan voorbereiding' en moeite heeft gekost om het zover te brengen! Jullie mogen dan ook wel allen dankbaar ziin, die daaraan heb ben medegewerkt! In een groot deel van de wereld wordt de geestelijke vrijheid nog steeds be iaard en beknot. In ons land is de padvinders- en verkennersbeweging gedurende vier jaren verboden ge weest. Na de bevrijding van ons land heeft zij zich weder ongestoord kun nen ontwikkelen. Dit legt ons allen verplichtingen op. En wel in de eerste plaats om vurige medestrijders te zijn voor de broederschapsgedachte. Daar naast ook om ons geestelilk en licha melijk te trainen om die broeder- sehapsgedaehte daadwerkelijk te kun nen verdedigen tegen boze machten, die deze vrijheid zouden durven be lagen". Na deze. met eloed uitgesproken rede, verklaarde de Konmein het kamo voor zeooend en werden de beide klokken in de toren op de Brink geluid. Nadat ver volgens het Wilhelmus was gezongen, werd een ..driewerf hoera" uitgebracht op Koningin Juliana De Vorstin maak te noz een korte wandeling door een gedeelte van het kamp en vertrok teen naar Hardenberg. waaf haar eveneens een feestelijke ontvangst bereid is. ENORM VEEL WERK VERZET! Maandenlange voorbereidingen ziin er aan vc-orafgeeaan om het terrein voor het. Nationale Kamp. behorëpd aan P. D. baron van Pallandt van Eerde, (en 600O hectare beslaande) In gereedheid te brengen. Een pioniersgroep van vijf man bouwde binnen een week een klok- ket-oren. waarvoor zii o.m. 750 meter touw gebruikten. De hooete van de teren is ongeveer 13 meter Er staat oo het ter rein een hosDitaalt.je met 30 bedden. Drie weken hebb°n de voortrekkers no dig gehad voor de opbouw hiervan. Er verschijnt een kampkrant Walkie- Talkie" genaamd, in een dagelijkse op- lsee van 12000 exemplaren. Er is voor f. 8000.a-an brand- en pionierhout aan gekocht. D° voortrekkers sloegen in kórte tiid 70 Dompen voor de water voorziening. Er is een echte telefoon centrale met 20 aansluitingen en twee extra-liinen voor buiten het kamp, 'en voorts heeft men de beschikking over 10 walkie-talkies. Deze uitstekend functionnerende ver bindingsdienst. welke seheel in handen is van voortrekkers, maakt een eeregel- de verbinding tussen de padvinders- tfoerderii het -hart'-van «-het -temp- en alle hoe>en van het uitgestrekte ter rein mogelijk. Er is nog veel meer en we deden slechts een greep, maar het. geeft reeds een Idee van de hoeveelheid werk, dat ver zet is. Naar wij vernemen, zal Prins Bern- hard vanmiddag een bezoek aan het kamp brengen. Tegen verdere agressie Nadat de Veiligheidsraad gister avond bijna drie uur lang gedebal- teerd_ had over de _agendaprocedurc daagde de Amerikaanse afgevaardig de, Austin, dc Russische voorzitter, Malik, uit om een „oprecht" vredes voorstel met betrekking tot Korea tc doen. Kort daarop werd de zitting van de raad verdaagd zonder dat enig be sluit genomen was. Hedenavond zal dc Raad opnieuw bijeenkomen. De raad die ook Dinsdag zonder be slissing t? nemen uiteen was gegaan, raakte cisteren weer in het moeras door een vruchteloos debat over de procedu re. De Amerikaanse afgevaardigde stel de voer „de agressie op de republiek Ko rea" als eerste punt op dee agenda te nemen. H?t punt op de sov.ietrussische agen da, dat de Koreaanse kwestie betreft, is getiteld: ..vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie". Austin trachtte zijn resolutie in dis cussie gebracht te kriieen. doch Malik merkte op. dat het erom ging of de raad alle agendapunten zou bespreken of enkele ervan. ..Ik. als president, stel voor. dat de punten een voor een be sproken zullen worden. Daar de kwestie der Chinese vertegen woordiging als eerste punt op de Rus sische agenda voorkomt, zou dit bete kenen. dat de raad weer terug zou ko men op het zelfde onderwerp, dat hii de avond tevoren behandeld had. Austin verklaarde, dat de Veilig heidsraad zo lang de soldaten der Verenigde Naties op het slagveld van Korea stierven „hun leed en held haftigheid niet in een schamel dag licht wenste te stellen door de schijn te wekken, dat hij zich onledig zou houden door overweging van koehan del. omkoperij en chantage". De Britse gedelegeerde, sir Glad- wyn Jebb, verklaarde, dat de bewoor ding van de sovjet-agenda: „vreed zame regeling", bezorgdheid wekte en smaakte naar de „vreedzame rege ling" van Muenchen in 1938. „Dit is niet het soort regeling, dat 52 naties in Korea willen. Het is het soort regeling, dat wij vastbesloten willen tegengaan", zo zeide hij. Frankrijk, Noorwegen. Ecuador en Cuba steunden hét standpunt van de Verenigde Staten en Engeland. De Chinese nationalistische gedele geerde zelde ten slotte er zeker van te ziin. dat spoedig onweerlegbare bewij zen zouden worden gevonden van daad werkelijke hulp van „de marionetten- regering van Peiping" aan de Noojd- TrareaittH: ACHESON OVER MALIKS HOUDING. I Dean Acheson. de Amerikaanse ml- nister van buitenlandse zaken, heeft op ziin wekelijkse persconferentie ver klaard. dat de houding van de soviet- afgevaardigde. Jacob Malik, in de Vei ligheidsraad een inbreuk op het Hand- 1 vest der Verenigde Naties betekende. Het Handvest werd geschonden door de pogingen der soviet-unie „om het op treden der Verenigde Naties ten aan zien van de Koreaanse oorlog te ver tragen". Dc sovjet-unie. zo vervolgde Acheson, was haar verplichtingen ten aanzien I van de V.N. niet nagekomen door van Januari tot Juli niet in de raad te verschijnen. Rusland verliet de raad in- 1 dertijd. nadat een sovjet-voorstel om de I Chinese nationalistische ver tegen woor- dicer niet toe te laten werd verwor pen. Het maakte echter geen verschil of Malik wel of niet aanwezig was. hij I schond het Handvest steeds. EEN COMMISSIE VAN WERKZAAMHEID? Een woordvoerder van de Amerikaan se delegatie bij 'de Verenigde Naties verklaarde dat een van de denkbeel den. waarover thans van mening wordt gewisseld door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk, het instellen van een semiperma- nente „commissie van waakzaamheid'' is. die zich zou moeten bezig houden met het onderzoeken van alle eebie- den ter wereld, waar een aanval mo gelijk zou zijn. De commissie zou een organisatie in het leven mpeten roepen, die zich met aanvalsdreigingen zou moeten bezig houden, voordat deze geschieden, thans moet met het instellen van een onder zoek worden gewacht, tot. het slachtof fer van een aanval een klacht heeft in gediend. Zo zou een „commissie van waak zaamheid" voortdurend het oog kun- I nen houden od de ontwikkelingen in i Perzië. Ïndo-China, Joego-Slavië en I Griekenland. Indien dit plan doorgang vindt, zal worden gepoogd de commissie te doen fungeren onder toezicht van de Veilig- heisraad. SERETSE KHAMA MOET BEETSJOE- ANALAND BINNEN 14 DAGEN VERLATEN. Seretse Khama, zijn vrouw Ru bh en hun baby moeten Beetsjoeanaland bin nen twee weken verlaten. Dit is hun aangezegd, nadat „het onmogelijk was gebleken met hen tot overeenstemming te komen", zo is door het Britse voor lichtingsbureau te Johannesburg mee gedeeld. Hy zal 16 Augustus m.éfc .zijn gezin per vliegtuig- vertrekken. Acheson bepleit hulp aan West-Europa ALS DEEL VAN TRUMANS 4 MILLIARD. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, heeft het Con gres verzocht een gedeelte van het door president Truman aangevraagde extra bedrag van vier milliard dollar voor dc Amerikaanse militaire hulpverlening aan het buitenland te gebruiken om de Westeuropese landen in staat te stel len meer wapens-te vervaardigen, zon der dat daardoor hun economisch her stel in gevaar zou worden gebracht. Volgens zijn voorstel, dat hij uiteen zette voor de subcommissie van het Huis van Afgevaardigden, die beschikt over de gelden voor de Amerikaanse strijd krachten, zou de Amerikaanse regering een gedeelte van de wapens, die zij, ten eigen gebruike. in de Westeuropese sta ten koopt, weer ten bate van deze lan den afstaan. „Onze vrienden en wijzelf beschik ken over een reusachtig productie-ver mogen, dat meer dan voldoende is om af te rekenen met de dreigende ge varen, waarvoor wij ons zien gesteld. Wij moeten echter dit enorme pro ductie-vermogen met de grootst mo gelijke spoed aanwenden, om ons de middelen tot verweer te verschaffen. Eén tank thans in Korea staat in gaarde gelijk aan vele gevechtswagens, die zich nog in het stadium der blauw drukken bevinden", aldus Acheson. Acheson gaf een overzicht, van de ver schillende mogelijkheden tot coördinatie van de wapenindustrie in de Atlantische landen. Hij merkte hierby op, dat bij voor beeld straalmotoren, in een land ver vaardigd. konden worden gebruikt voor vliegtuigen, die in een tweede land wor den gefabriceerd, waarna het eindpro duct voor de versterking der verdediging van een derde land kon worden gebruikt. Een dergelijke soepelheid in de oor logsproductie zou niet alleen het begin- van „evenwichtige collectieve strijd machten" ten goede komen, doch ook tot op zekere hoogte een verlichting betekenen van de toegenomen dollar moeilijkheden, die ontstaan als produc tiefaciliteiten in het buitenland voor defensiedoeleinden worden gebruikt. KOEL WEER t^Bilt verwacht tot morgenavond: Gedurende de nacht meest zwaar wwolkt met vooral in de kustprorin- jjs, enkele buien. Morgen overdag ty- ~eilJKe opklaringen en afnemend Matige, af en toe vrij krachtige fmomwestelyke wind. Aanhoudend Koel weer. 'Opgemaakt te 10 uur). 7 4 AUGUSTUS. £on op: 5.05 uur; onder: 20.26 uur. ■Maan op: 22.25 uur: onder: 12.32 uur. ^gvater te Katwijk te 7.05 en 19.26 u. nummer bestaat uit zes pagina's. lil Orde en rust weergekeerd Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Terwijl in Wallonië optochten plaats vonden om de „overwinning van de de mocratie" te vieren, pleegden konings- gezlnden te Antwerpen verschillende bomaanslagen. Een van de lichte pro jectielen ontplofte voor de woning van dr Frans van Cauwëlaert, de katholieke voorzitter van de Tweede Kamer, die er van beschuldigd wórdt, een te lauwe ko- ningspolitiek gevoerd te hebben. In Aalst werd de woning van een liberaal Tweede Kamerlid met zware straatste nen bekogeld en beschadigd. Gister avond manifesteerden koningsgezinde studenten in het centrum van Brussel. Het land is echter rustig en nergens ontstonden ernstige relletjes. In het parlementsgebouw vergader- den de gehele dag de Tweede Kamer leden en de Senatoren van de C.V.P. Zy eisten het aftreden van de rege ring Duvieusart cn een streng onder- zoek naar de oorzaken van de tekort- j komingen in de binnenlandse veilig- I lieid. Een speciale commissie zal dit j probleem onderzoeken. Het ziet er echter naar uit, dat de regering vry ongewijzigd aan zal blijven. „Heethoofdige" C.VP. Kamerleden werden, naar wy uit goed ingelichte bron vernemen, dcor de koning ontbo- j den. De vorst sprak langdurig met hen j en verzocht hen. niet tegen de wet van j overdracht der koninklijke bevoegdhe den te stemmen en alles in het werk te stellen om de eenheid van het land om I de kroonprins mogelijk te maken. Hedenochtend meldt de socialistische Peuple, dat de arbeidersklasse waak zaam moet blijven. Pogingen worden on dernomen. aldus het blad, om de door j de koning gedane belofte te doen in trekken. De koning heeft deze sugges- t ties echter verworpen, omdat hy zijn woord gestand wil doen. DEINING IN KATHOLIEKE KRINGEN. De deining, welke de gebeurtenissen in de katholieke party te voorschijn hebben geroepen. Ls op de scherpste i wijze tot uiting gekomen in de po lemieken der katholieke bladen. Het katholieke blad „La Libre Bel- gique" heeft openlijk figuren als Du vieusart, Eyskens en de Schrijver aan gevallen De voormalige minister-pre sident Gaston Eyskens noemt het blad het hoofd van een „samenzwering" in de partij, die er op gericht zou zijn het homogene katholieke kabinet te laten vallen en aan te sturen op een hervatting der coalitie-politiek met de socialisten. Volgens het blad kan dat, in het bijzonder na de terugslag die de party thans ondervindt, slechts uitlo pen op een- dictatuur van Spaak. Ter kenschetsing van de gemoeds toestand, waarin een deel der katho lieke politici zich berinden, zij ter loops vermeld, dat hetzelfde blad er bij zegt, dat Spaaks handen „met bloed besmeurd" zijn. Volgens de rechtervleugel van de katholieke par ty, die door „La Libre Belgiquè" wordt vertegenwoordigd, zijn de socia listen in België tegeiyk „fascisten", „sociale-ccmmunistsn" en voorstanders van „de orde der volksdemocraten". Het enige recept dat er voor de ka tholieke politiek in België op het ogenblik nog bestaat, is volgens „La Libre Belgique" het optreden van een óf meer katholieke „sterke mannen", die zich er mee zouden mceten belas ten „met onwankelbare gestrengheid de orde te handhaven." Er wordt voorts in de katholieke pers gesproken over „lafaards" en zwakkelingen" in de eigen gelederen. De bladen winden er geen dcekjes om. dat zy onder deze ook de eerste minister. Duvieusart, rekenen Deze wordt bijzonder scherp aangevallen door de uit het Luxem burgse seinende senator Pierre de No- thombe. naar wiens mening de oplos sing van det koningskwestie „een" ab dicatie van orde, wet en democratie" betekent. De Vlaamse katholieke bladen zijn over het gebeurde eerder beduusd dan agressief en zij prediken nu autonomie voor de staatsdelen met dezelfde yver, waarmee dit vorige week in Wallonië geschiedde. Overigens steekt een blad als „De Nieuwe Gids" ook de hand in eigen boezem. De oplossing der koningskwes tie heeft volgens dit blad .de misluk king der katholieke politiek in deze kwestie bezegeld. Het is „de jammer- lijkste ontknoping welke men kon ver wachten" en „zelfs de eer is niet ge red". Men moet volgens het blad ophouden met woorden te spelen en beginnen met te erkennen, dat het accoord niets anders betekent dan een werkelijke troonsafstand. Dit alles en het onvol doende behartigen der Vlaamse taal belangen is volgens het blad het ge volg van onoprechtheid en gemak zucht in de hoogste rangen der katho lieke party. Er zyn waarschijnlyk reeds lang katholieke politici geweest, die wisten, waar het op uit moest lopen, waarom hebben deze niet gesproken?" zo vraagt het blad zich af. De zaak van de koning is volgens het blad verde- digd door katholieke politici, die er zelf niet in geloofden, DE OPROEP VAN KONING LEOPOLD. Baron van der StratenWaillet, de voorzitter van de C.V.P., heeft het vol gende communiqué aan de pers ver- strékt: „De koning heeft baron Van der Straten Waillet, voorzitter van de C.VJ»., op het paleis te Laeken ont boden. Hy heeft hem veroorloofd te verklaren, dat de koning, ten zeerste bezorgd over de ernst van de gebeur tenissen, van oordeel is, dat alle Bel gen, die de mening zyn toegedaan, dat de monarchie onafscheidelijk ver bonden is met de eenheid van het land, tot plicht hebben zich rond zyn zoon te scharen. Dat derhalve de goedkeuring van de wet betreffende i de opdracht van de koninklyke be- I vocgdheden aan de kroonprins de enige maatregel is, die de orde kan herstellen en dat ten slotte iedereen zich dient te onthouden van manifes taties. die de beroering en de verdeeld- heid in het land slechts kunnen ver- j groten. In een gisteravond te Mechelen ge-1 houden bijeenkomst van de Belgische nationale beweging is echter besloten een verzoek te richten tot de katholieke Kamerleden om tegen de wet op de overdracht der koninklyke bevoegdhe den te stemmen. TEKST BRIEF VAN KONING LEOPOLD. De tekst van de brief, die koning Leo pold Dinsdagochtend aan premier Du vieusart heeft gezonden, is gisteravond door het kabinet van de eerste minister, met instemming van de koning bekend j gemaakt. Deze luidt: Mynheer de eerste minister, Gisteravond heeft U na de besprekin gen der drie partijen, mij willen aanbe- velen mijn insteming te betuigen met de boodschap aan de natie, waarin ik myn "oomemen te kennen gaf de grondwet telijke bevoegdheden aan de kroonprins op te dragen en de bestijging van de troon door de kroonprins, wanneer deze de burgerlijke meerderjarigheid zal heb ben bereikt, na te streven, indien, zoals ik het hoop en wens, de beloofde ver zoening rond myn zoon tot stand is ge komen. In de kabinetsraad van hedennacht heeft de regering my deze aanbeveling i bevestigd. De regering hechtte aan de instem- j ming van de koning met deze boodschap het allergrootste belang en beschouwde ?e als essentieel voor de volbrenging van haar taak. In die omstandigheden heb ik,' de nationale verzoening nastre- Toen de vurig begeerde regen in de Amerikaanse staat Colorado uitbleef, besloot men ten einde raad de regen kunstmatig op te wekken. Het experi ment lukte, en hoe 25 opeenvolgende dagen viel de regen in stromen neer, gepaard gaand met storm en hagel buien. In de stad Pueblo sneuvelden 10.000 ruiten en 2000 doken werden bescha digd. Ook op het vliegtuig von de heer James Ronco, dat wegens plaats gebrek buiten de hangar moest bli/ven staan, vierde de hagel zijn verniel zucht bot. Op deze foto ziet U in welk een deso late toestand James Ronco zijn (niet verzekerdvliegtuig terugvond. Der gelijke hulpmiddelen zijn hier te lande niet bepaald nodig vend, myn instemming met deze bood schap betuigd. Het is mijn vurigste wens, dat - het land de redenen van myn houding zal beseffen. w.g, Leopold. Het gebied, waar de staking in België! gisteren nog werd voortgezet was dat van Luik, waar de arbeiders het werk nog niet hebben hervat om eerbetoon te j brengen aan de drie slachtoffers van i het enige vuurgevecht, dat ln de dagen van spanning in het land heeft plaats: gevonden. De begrafenis van de drie in Grace Berleur, een voorstadje van Luik, in een botsing met de rykswacht geval len arbeiders, is de grootste betoging geworden, die in België sedert de te rugkeer van de koning is gehouden. Het was een stille betoging, waarbij geen woord werd gesproken, doch die door haar omvang en ernst diepe in druk heeft gemaakt. Ver buiten het zwart geblakerde mijn- werkersstadje waren de wegen versperd door wagens, die uit geheel België af vaardigingen hadden gebracht. Ver over de honderdduizend personen waren naar het stadje gekomen. Drie uren lang trok een ingetogen stoet vanaf de plaats, waar de slachtoffers zijn gevallen, tot aan de tussen grauwe slakkenbergen ge legen begraafplaats. De verschillende kilometers lange stoet slingerde zich als een guirlande van bolemen en vaandels tussen de romme lige werkterreinen der mijnen door. Er waren vaandels in alle kleuren en uit alle provincies van België. Er waren ln overgrote meerderheid afkomstig van afdelingen van de socialistische party en van het algemeen vakverbond. De bloemenkransen waren zo talrgk, dat zy een goed deel van de begraafplaats als met een tapyt bedekten. De rode en rood-geel-zwarte linten spraken van „martelaren" en van „slachtoffers van Lepold III". De politie van het arrondissement Luik ging voor op in de stoet. Er was letterlyk geen huis in het stadje, waarop geen rouw floers was aangebracht. Bloemenvelden varen gespreid op de plaatsen, waar de slachtoffers zyn gevallen. Er hing een beklemmende stilte over de massa, toen de drie lijkkisten over een pad van bloemen naar de begraaf plaats werden gedragen. Deze was vol mensen en vaandels en overal op de heuvels en slakkenbergen rondom drom den de mensen. Een der kisten werd ee dragen doör mynwerkers in hun werk plunje: men kon tranen zien vloeien over hun verweerde gezichten. Onder de vele socialistische voorman nen, die de laatste eer kwamen bewijzen, waren Buset, van Acker. Rolin en de Brouckère. De tijdens het incident door schoten in de benen gewonde burge meester van het stadje werd op een >toe! in de rouwstoet meegedragen. Er waren geen redevoeringen, slechts treur muziek brak af en toe de stilte, die over de reusachtige mensenmassa hing. Heden wordt overal het werk normaal hervat. Alleen de Antwerpse havenar beiders zetten de staking voort omdat hun looneisen niet ingewilligd werden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1