Lammen breekt Westelijke sprinthegemonie Argentijnen kampten met ongelooflijke moeilijkheden De grote prijs van Zandvoort Louis Rogier onbedreigdwinnaar Villoresi en Ascari snelden als twee en drie over de eindstreep Hannes de Boers beroemde verspringrecord gesneuveld MAANDAG 24 JULI (Van een onzer redacteuren) Het gehele Argentijnse volk en onder hen wel in het bijzonder Evita cn generaal Peron zal tranen van verdriet geplengd hebben, toen het uit de speciale radio-reportage vernam, dat de nationale held Juan Manuel Fangio In de. 24ste van de 90 ronden van de Zandvoortse strijd, om de Grote Prijs van Nederland was uitgevallen wegens een lekke benzinetank! Zijn landgenoot Froilan Gonzales bracht het er evenmin gelukkig af: btf het tanken in de 46ste ronde vloog plotseling zijn race monster in brand, daar overlopende benzine in aanraking kwam met de gloeiende uitlaatpijp. Een minuut of tien werd hierdoor de dikke Gonzales opgehouden. Hun Italiaanse „doodsvijanden" Villoresi en Ascari schoten daardoor als tweede en derde over de eindstreep, een kleine ronde achter de Fransman Kogier hij sleepte onlangs nog bij de 24-uurs rit van Le Mans een klinkende overwinning in de wacht die door met een schitterende stül te rijden f.5000 in de wacht sleepte voor zijn inschrijver, de Automobiles Talbot-Darracq SA. Fangio heeft trouwens, zoals door de vurige Argentijnen werd gehoopt, niet bewezen een rijder van grotere klasse te zijn dan de Italiaanse cracks: na de 20ste ronde begin hij lelijk af te zakken, terwijl hij vele ronden eerder zijn eerste plaats al had moeten afstaan aan „Dare Devil" Sommer, die zoals te doen gebruikelijk zijn 4& liter Talbot in gruzclementan reed. Het regenbuitje, dat gedurende een tiental ronden de wagens in wolken opstuivend water deed rijden, liet de snelheid niet aanmerkelijk afzakken. druk hij was al te rustig dat er ook wat anders haperde! Zijn mil- lioencn aanbidders moesten de slag manmoedig dragen: hij ging de baan uit! Gonzales Ferrari in lichte laaie Maar ook Gonzales, die tijdens races in zijn vadefland met sterk ..opge schroefde" tourwagens op nagenoeg on begaanbare wegen snelheden van tegen de 165 k/h wist te bereiken, werd door het pechduiveltje achtervolgd. Bij het tanken in de 46ste ronde, dat steeds in de allergrootste haast ge schiedt, sloegen plotseling geweldig rood-oranje gekleurde vlammen op. Overstromende benzine was op de Tienduizenden volgden drie uur lang enerverende strijd De internationale autorace om de Grote Prijs van Nederland, welke gis termiddag op het Zandvoortse circuit gehouden werd. is ten aanschouwe van O tot 50.000 mensen een zeer groot suc ces geworden! Direct na de start brulde Fangio die een IV2 liter Maserati met com pressor tereed en zijn snellere Alfa Ro meo thuis had gelaten als eerste door de hairpin-bocht bij de Hoek van Tarzan, op de hielen gevolgd door zijn landgenoot Gonzales, eveneens op Ma serati. De grimmige Fransman Raymond Sommer, die steeds zorgt vcvr toppun ten van sensatie door zijn machtige Talbot zó af te beulen, dat hij wel is waar gedurende de eerste tijd gelijk een gierende kanonskogel over de baan suist, zijn mededingers met glans passe rend, maar daardoor zijn motor finaal in stukken rijdend, schoot direct na Gonzales door de bochten. Luigi Villo resi met zijn Ferrari l'i liter met compressor zat hèm weer op de wie len, terwijl de tweede Italiaanse mees ter, Alberto Ascari, met zijn 2 liter com- pressorloze Ferrari pas ver na hem voor bij daverde. Het Het zich dus aanzien, dat Gon zales er op uit was Fangio te dekken voor al te opdringerige concurrenten, terwijl de rijders uit de Ferrari-stal de kat nog eventjes uit de boom wil den kijken. Van dc als een duivel rijdende Som mer trok men zich weinig aan, men was er zeker van, dat hij weer eens te veel van zijn wagen zou vergen. Kort geleden had hij dat weer ge daan bij de Grand Prix van België. J Toen wist hij het ware kunststukje uit j te halen de „koningen van de race- i baan", de super-snelle Alfa's voor te komen en ook enige tijd voor te blijven. Zijn Talbot zelde echter ten slotte: „Ik doe het niet meer", zodat Sommer bij de pit troost moest, zoeken. Op Zand voort voerde ten slotte zijn wagen gis teren dezelfde monoloog. In de vijfde ronde was hij reeds naar de tweede plaats doorgedrongen en bij de tiende lag hij al onbedreigd vooraan met een gemiddelde van maar eventjes 131.6 k/h. hetgeen wil zeggen, dat hij op het ongeveer 900 meter lange rechte stuk van de 4193- meter lange baan ze ker een snelheid van omstreeks 200 k/h behaalde! Weer 5 ronden verder had hij de Ar gentijnen en Italianen, om van de an deren in het geheel niet te spreken, ver achter zich gelaten. In de 34ste ronde, toen hfj nog steeds ac onbedreigde eerste was, presteerde hjj het om bij de pit te stoppen, uit de wagen tc springen cn in precies 55 seconden, bijgestaan door een drietal monteurs, de twee ach terbanden te verwisselen. Zijn gelukster bleef echter niet lang schitteren. Enkele minuten later moest hij uitvallen wegens klcpmoci- Hjkheden. Sommer had echter weer gezorgd voor zijn specialité: een knetterend vuurwerk van ontstellend hard en meedogenloos rijden. Het Argentijnse debacle Wij schreven het reeds in de aanhef: Fangio en Gonzales .hadden met onge looflijke pech te ka'mpen. Hun start was verbluffend snel. de gevaarlijke Italianen hadden in de beginne geen schijn van kans. Gelijk raketten scho ten de geel-blauwe wagens over het veld met Fangio als leider. De tweede ronde reed hij in 1 min. 52 8 sec. 133,82 k/h waardoor hij het uit 1949 daterende record van Prins Bira die gisteren weinig belangwekkends liet zien en dat op 127,92 stond, brak en de derde zelfs 4/10 seconde sneller, 134,29 k/h! Gonzales begon echter langzamerhand op zijn landgenoot in te lopen en pas seerde hem zelfs in de 18de ronde, ter wijl Villoresi in zijn rood monster drei gend kwam opzetten. Enige ronden verder werd Fangio nog jneer terugge drongen, hetgeen niet al te gevaarlijk scheen te zijn daar nog een 70 ronden te \rijden waren: hij spaarde kennelijk zijn krachten om te zijner tijd een explosie van snelheid te laten zien Zijn „langzame" rijden even onder de 130 k/h bleek echter een andere oorzaak te hebben: in dc 24ste ronde werden de banden verwisseld de vrij ruwe Zandvoortse baan is werke lijk funest voor het rubber, vooral bij het scheuren door de bochten (dc coureurs draaien niet rustig aan het stuurwiel doch „wrikken" de wagen dc scherpe bochten door). Hierbij kwam aan het licht, dat de benzine tank lek was. Dit althans werd mede gedeeld. Fangio wekte echter de in- Luxemburg en Reims, terwijl hij in Monaco en Monza als tweede eindigde. Villoresi. de winnaar van vorig jaar. wist Fangio op eigen grond begin dit jaar te verslaan en behaalde tevens ge durende het seizoen een zestal eerste prijzen. Enzo Ferrari mag zich zeker de han den drukken, dat hjj op aandrang van de Italiaanse gezant alhier, een groot liefhebber van de rensport, en de Italiaanse Automobiel Club het protest van de KNAC op het bericht dat Villoresi niet zou komen in ver band met een race in zijn eigen land, heeft aanvaard. Ongetwijfeld was de toch al zeer spannende strijd nog encrvcrender ge worden, indien Fangio niet was uitge vallen. Drie keer werd de laatste al op eigen bodem verslagen door Italia nen; te begrijpen dus, dat hij er fel op gebrand was hen een lesje te geven, maar dan met gelijk materiaal cn dus niet op Alfa. Helaas mocht Zandvoort niet deze edele strijd aanschouwen OVERIGE RIJDERS VERZONKEN IN HET NIET. De andere rijders lieten met veel spectaculairs zien. Velen moesten uit vallen wegens storingen aan hun ma chines. Prins Bira. in '48 de lieveling van het Zandvoortse publiek hij ging toen als eerste over de eindstreep heeft voortdurend met pech te kam- pen bij zijn wedstrijden dit seizoen. Zijn Maserati was langzamer dan de anderen wagens, hij moest dus. ondanks zijn onbewogen en regelmatigrijden, met de 5de plaats genoegen nemen. DE UITSLAGEN. I. Rosier, Frankrijk, met Talbot in 3 uur 3 minuten, 36 3 seconden, gemid delde uursnelheid 123.32 km Hij speel de het klaar om zonder pLtstops de finish te bereiken. Door wel overwogen te rijden had hij zijn banden gespaard, terwijl de 200 liter tank het bijvullen overbodig maakte. De overige wagens maakten meerdere pitstops): 2. Villore si. Italië, met Ferrari, 3.04.49.3; 3. As cari, Italië, met Ferra,ri, 3.04 49.8; 4. Whitehead. Engeland, met Ferrari op drie ronden; 5 Prins Bira, Siam, met Mesarati op 5 ronden; 6. Murray, En geland. met. Maserati op 6 ronden; 7. Gonzales, Argentinië, met Maserati op elf ronden; 8. Claes, België, met Talbot, VOETBAL. De Vroet en Steenbergen naar Le Havre Naar uit Parijs wordt gemeld hzbben de Feljenoordspelers en oud-interna tionaal Arie de Vroet en Piet Steen bergen een contract met de Franse profclub Le Havre getekend. Dc fi nanciële voorwaarden zijn niet be kend. Een aantal bestuurders van voetbal verenigingen zou het plan hebben op gevat het bestuur van de KNVB te verzoeken de overschrijvingstermijn van spelers, die naar het buitenland willen, te brengen op 1 jaar. Een dergelijk voorstel zal vermoedelijk op tegenstand stuiten bij. de voetbalof ficials. omdat de laatsten op het stand punt staan een voetballer, die van het spel een bestaan wil maken, niet tc mogen tegenhouden. Het voorspel van de grote strijd: de 500 cc race Voordat de sensatie van de dag een aanvang nam. werd een race over 17 ronden voor de kleine 500 cc wagentjes gehouden. 15 renners namen hieraan deel, waaronder 6 Nederlanders. Zij brachten er helaas niet veel van te recht in hun fel-oranje gekleurde bouw sels. Nederlands snelste vliegenier, ma joor Flinterman, bleef zelfs in de ach terhoede hangen. De Fransman Som mer liet bij deze strijd reeds zien, dat hij zijn wagens niet ontziet. Hij had al spoedig de leiding, doch moest uit vallen omdat zyn machine het begaf DE UITSLAGEN. 1 R. M. Dcyden, Engeland, met Coo- per/JAP, tijd 37 min. 14.2 sec., gemid delde 114.87 km/h; 2. D Parker. En geland. met Parker Special/JAP, 37.14.8, gemiddelde 114 83 km/h; 3. Ken Whar ton, Engeland, met Cooper/JAP, 37.18.7; 4 John Claes. België, met Cooper/JAP, 39.13.1 5. J. Richardson, Engeland, met Beels Special/JAP, 39.36-9. Op een ronde: 6 A. C. Rippon, En geland. met Cooper/JAP en 7. C. A N May, Engeland, met Cooper'Norton. Op twee ronden. 8. J. L. Flinterman, Nederland met Kieft/BSA. De snelste ronde werd door Ken Wharton gedraaid in 2 min. 8 seczijn de een gemiddelde uursnelheid van 117.92 km. Pijlsnel schieten bij de stort de race monsters brullend weg. Geheel rechts Gonzales, naast hem de nationale Argentijnse held Fangio. Links op de voorgrond ,,Dore DevilSommer. Quick Boys-Hollandia 5-1 VAN DER OEVER SCOORDE FRAAIE DOELPUNTEN. In de Zaterdagavond gespeelde wed strijd tegen de derde klasser Hollandia uit Hoorn probeerde Quick Boys weer een nieuwe samenstelling. Voor de rust rammelde het duchtig in de Katwijkse gelederen, desniettegenstaande was de thuisclub overwegend in de aanval, doch de juiste richting naar het doel kon maar niet gevonden worden, terwijl bo vendien het aanvalsspel maar povertjes was. De gasten waren met hun aanval len gevaarlijker en waar in het Katwijk- se verdedigingsblok aan het dekkings systeem nog al het een en ander haper de. was het geen wonder, dat een aanval van de zeer snelle rechtsbuiten succes voor de club uit Hoorn opleverde. Een tweede doelpunt werd afgekeurd, zodat met 10 voor Hollandia gedraaid werd, een achterstand waarmede de thuisclub, gezien het vertoonde spel, nog tevreden mocht zijn. Aanvankelijk was het na de rust hetzelfde spel als daarvoor, totdat een aan Quick Boys toegestane straf schop wegens opzettelijk hands het keer punt vormde. Van der Oever gaf de Hoornse keeper geen kans. en van toen af vlotte het beter. Verdoes scoorde op fraaie wijze nummer twee, toen hij de bal ineens op zijn schoen nam uit een aanvankelijk weggewerkte corner. De bewaker van midvoor v. d. Oever raakte toen hoe langer hoe meer vermoeid, en daarvan maakte de snelle v. d. Oever een dankbaar gebruik van. Drie magni fieke doelpunten kwamen in het laatste half uur van zijn voet. alle drie volko men onhoudbaar voor elke keeper. Voor al het vierde doelpunt, gescoord uit een voorzet van rechts, en vallend door v. d. Oever ineens omgehaald, bracht de handen van het talrijke publiek enthou siast op elkaar. Tweemaal bracht de staander nog redding, zodat uiteindelijk Hollandia een in de eerste helft van de wedstrijd niet verwachte 5—1 nederlaag mee naar Hoorn kon terugnemen. Tezelfder t ijd spéelden op het bij ter rein de beide reserve-elftallen tegen el kaar. De rust brak met 2—1 voor Quick Boys aan, terwijl het einde met 22 kwam. i Vuurwerk op de perstribune In een hoekje van de perstribune stond en zat een groepje Argen tijnen, vol vuur medelevend met de verrichtingen van Fangio en Gonzales. Onophoudelijk werden de stopwatches van hun horloges in werking gesteld en luidruchtig commentaar was niet van de lucht. Twee gezellig dikke radio-ver slaggevers. de gebroeders Luis Elias en Manuel Sojit, die 'n speciale re portage verzorgden voor hun land genoten. welke werd uitgezonden over 32 zenders, presteerden het om ruim 4 uur achtereen, waarbij zij el kaar om de twee, drie minuten af wisselden, te blijven praten! Hun woordenvloeden waren even onstuimig als hun landsaard. Vooral toen Gonzales' wagen in brand vloog was het hek van de dam: zij klommen op de banken en vertrokken van opwinding hun gezichten tot angstige maskers. Ge lukkig voor hen, dat Gonzales weer de baan inging! Zo konden zij ongeveer 80 keer beschrijven, hoe deze held voorbij de perstribune scoof^ Fangio werd slechts 24 ron- den verslagen Hadden de races tien uur ge duurd, wij zijn er zeker van, dat hun waterval van woorden geen seconde verflauwd zou zijn! Zij presteerden iets ongelooflijks! Na de beëindiging van de wed strijd werden natuurlijk de beide renners voor de microfoon gehaald om eens duidelijk te vertellen, waarom de successen verre waren gebleven. Duizenden keren werden overi gens de namen van Gonzales en Fangio genoemd, die van de ande ren hoorde men in aanzienlijk min dere mate.... gloeiende uitlaatpijp terechtgekomen, waardoor de voornamelijk uit alcohol bestaande brandstof als het ware ont plofte. Twee monteurs konden niet snel genoeg wegkomen, zodat hun overalls vlam vatte. Hiin brandjes wa ren snel geblust zij zullen het ove rigens töeh wel warm genoeg hebben gehad maar het duurde enige tijd, voordat Gonzales wagen, waarop een tiental schuim- en waterblussers werd gericht, vuur-vrij was: verstik kende dikke witte rookwolken deden het gezicht op de baan cn pits volko men verdwijnen. Enige minuten later, nadat de achter banden verwisseld waren, stortte Gon zales zich onder luid applaus weer in de strijd. Zijn tweede plaats had hij door dit oponthoud helaas voor dc achtste moeten verwisselen! Wel wist hij door weergaloos rijden zich tot de zesde plaats op te werken, maar het was absoluut onmogelijk tot Rosier. Villoresi en Philippe Etancelin een 54-jarige Fransman, die steeds met zijn pet achterstevoren de Talbot-stal ver dedigt door te dringen. Zij lagen voor de ongelukkige Gonzales onbe reikbaar ver weg aan de kop. De Ar gentijn moest daarom wel als zevende eindigen op elf ronden. Enzo Ferrari mag zichzelf de hand drukken De twee fameuse Ferrari-rqders Luigi Villoresi en Alberto Ascari hun wagens bezitten twaalf cylindcrmoto- ren en herbergen zeker 300 pk speelden weer een fraai spelletje. Vil loresi volgde de leiders op hun hielen, terwijl Ascari langzamerhand kwam opdringen. Van de negende plaats schoof hij naar betere door een voortreffelijk rijden en het uitvallen van een aantal mededingers. De Zwitser Enrico Plate, die ingeval len was voor zijn zieke landgenoot Emanuel Baron de Graffenried en reed op een 1 Vè liter Maserati met compres sor. moest de baan verlaten wegens een moeilijkheid met de versnelling. Yves Giraud-Cabantous viel uit daar een klepveer van zijn Talbot brak, Fangio staakte dc strijd om de bekende reden, evenals Sommer, en Etanchelin, een der Talbot-rijders, kreeg een lekkende olie leiding. John Claes. een Belgische amateur rijder, moest tenslotte zijn wagen naar de eindstreep duwen daar hij in het bos een lelijke slipper had gemaakt waar door hij enige tijd buiten bewustzijn bleef: de plukken gras kleefden nog aan de wielen, toen de wagen tenslotte, ge duwd en wel, voor de pit verscheen. Vlak achter Villoresi kon Ascari hier door als derde binnenkomen, hetgeen duidelijk aantoonde, dat de nog jonge gezette Italiaan een rijder van formaat is (Niet al zijn tegenstanders vielen uit!) In dit seizoen wist hij trouwens over winningen te behalen in Modena, Mons, Voetbalofficials bespraken competitie-indeling Zaterdagavond werd in Utrecht vergadering gehouden tussen ijt districtsbesturen en het bestuur via de KNVB over de indeling van dt lagere klassen. Besloten werd de der de klassen zoveel mogelijk in elk district tc brengen op 4 afdelinjea van 12 clubs. Dit is nog niet zo eenvoudig waa' bijvoorbeeld in West 1 en West 2 het:- men dit kunnen bereiken door twee clubs van West 1 naar West 2 o\er brengen. Welke clubs dit zullen ei; zal nog nader moeten worden vast/,* steld. omdat alle voor- en nadelen vcc de diverse clubs nog moeten wordt; bekeken. De tweede klassen zullen in de ko mende competitie bestaan uit: in V,y 1 twee klassen van elk 10 clubs, m V.v. 2 twee klassen van eik 10 clubs, In Oost een afdeling van 14 clubs ;n een afdeling van 13 clubs. In Zuid or.< afdelingen van 10 clubs en één var. j clubs (door het uitvallen van Sittard. dat een fusie aanging met Sittard- Boys) en in Noord tw se afdelingen v;; elk 10 clubs. Ook is met de indeling voor de oom- petitie van de KNVB van de vier- klasse reeds zoveel mogelijk gestre?!, naar het opnemen in he; pyramid/- stelsel. Op de vergadering is ook nog gespro ken over de indeling van de eerre klassers, die zoveel stof heeft doen op waaien Het staat echter vast, dat deze indeling geen wijziging meer zr komen. SERIEWEDSTRIJDEN L.D.W.S. DWSRijnsb. Boys 33.. Na een uiterst spannende wedstrijd is Rijnsb. Boys er in geslaagd zich in d« finale tegen UVS te plaatsen. DWS was in de eerste helft de betere ploeg, nam reeds spoedig een 2-0 voorsprong, en pas tegen de rust kon den de Rijngburgers een tegenpunt ma ken. Na de rust waren de geelzwarten be ter op dreef en nadat zij hadden gelijk gemaakt, kwam DWS even lelijk In de knel. De Boys profiteerden hiervan er. namen de leiding, 23. De Amsterdammers zetten toen al les op de aanval en teen een der Rijns- burgers in het beruchte gebied de ba! met de hand wegsloeg, kon DWS uit c! toegekende strafschop gelijk maken 3—3. Na het nemen van strafschoppen werd Rijnsb. Boys winnaar. Zaterdag werdt gespeeld: 4 uur om 3e en 4e prijs DWSLu?» dunum. 6 uur finale UVS-Rijnsb. Boys. Direct na afloop prijsuitreiking in „de Harmonie" Breestraat. ALPHEN-SUCCESSEN TE NIEUWKOOP. Tijdens de feestelijkheden in verband met de in gebruikneming van de nieu we kleedkamers door de vereniging Nieuwkoop speelden o.m. ook enkele combinaties van Alphen. Zaterdagavond wist een elftal een fraaie beker te win nen door Nic. Boys uit Nieuwveen te kloppen, terwijl Zondag een sterkere combinatie eerst het eerste elftal van Boskoop wist te verslaan en daarna in de finale gelijk speelde tegen de orga niserende vereniging. Strafschoppen, die tot drie maal toe moesten worden over genomen, brachten de beslissing ten gunste van Alphen. die hiermede op- nieuwe een prachtige beker in bezit kreeg die door voorzitter Vriesekoop na afloop m de grote tent werd uitgereikt. I Tijdens internationale schermwed- i strijden te Brussel wist onze landgeno- 1 te Agnes Secrève beslag te leggen op de Arthur Tony beker. Met 7 overwinnin gen bleef zij de Belgische mej. Cirri— I i ia ris de baas. die als tweede 5 winst partijen noteerde. I Mej. Siebrands (Nederland) werd met 4 overwinningen derde, gevolgd do)-* mej. De Gunst (Nederland) met 3 ge- j wonnen partijen. Nationale athletiekkdmpioenschappen Vier titels voor Fanny In tegenstelling tot de eerste dag van de Nederlandse alhlêtiekkampioen- schappen, welke te Rotterdam werden gehouden, waarop het weer uitstekend meewerkte tot het leveren van goede prestaties, waren de omstandigheden op dc tweede dag zeer ongunstig Al thans wat betreft voor de lopers op de langere afstand, want er stond een zeer harde wind en het regende af en toe. De sprinters daarentegen en dc athleten op enkele technische num mers werden begunstigd door wind schuin in de rug. Dit was o.m. het geval bjj het vèr- springen voor heren. Goede prestaties en zelfs een verbetering van het Ne derlands record door Wessels met een sprong van 7.38 meter, konden dus niet uitblijven. Het is echter zeer dc vraag, of de recordcommissie van de K^I.A.U. dit nieuwe record zal er- danks het feit. dat er hoofdzakelijk se ries op het programma stonden. Daar naast kwamen al enkele kampioenen practisch gesproken al in haar bezit, want geen der andere dames kwam 5.51 toe. Een verrassing leverde het speerwer pen voor dames op. Onze vertegenwoor digster bij internationale wedstrijden, Jo Teunissen-Waalboer, zag zich van de tweede plaats verdrongen door mei. Muller van Siomo, mej. Koning prolon geerde met een worp van 40.93 meter haar titel op dit nummer. De belangrijkste uitslagen lulden: 400 M._ horden: 1) Buys. Tempo (Ned uit de bus, voornamelijk, bij de techni- j Ke.c-' 55-^- 2) Woldendorp, Nurml 58,1. gehele race de leiding had, doch niet kon verhineren, dat De Kroon hem op de eindstreep sloeg. Van enige strijd cp de 5000 meter was j geen sprake, integendeel, het was een 1 volkomen bekeken race. waarin Slijk huis en Lataster broederlijk het nadeel van de sterke wind deelden cn afwis selend de kop namen. Met nog 3 ron den voor de boeg liep Slijkhuis van Lataster weg en met een halve minuut voorsprong op de Limburger ging hij als eerste door de finish. Van der Hoeven (Lvcurcugst conti nueerde zijn titel op de 110 meter hor den. Ondanks het feit, dat hij vrijwel gsen tegenstand ondervond wist hij een zeer goede tijd te noteren, n.l. 14.9 sec., een prestatie, welke het laatst door Zwaan in 1948 is geleverd. Van der Hoevens persoonlijk record stond tot nu tce op 15.2 sec. Een verrassing bij het kogelstoten vcor heren vormde ongetwijfeld de eer- kenen, wa-armeede dan een der oud-i st€ plaats die Derichs (Swift) hierbij ste Ned nandse records, met 7.37 m bezette en de kampioen van het vorig op 6 Juh VJZo door Hannes de Boer j jaar> Aad de Bruyn ver achter zich Uet te Londen gevestigd, zal z),jn gesneu- Laatstgenoemde bezette ook bij het ko- vcld- j gelslingeren de tweede plaats en met een kampioenstitel op het discuswerpen leverde deze athleet weer zeer goede Een ander hoogtepunt van deze wed strijden vormde ongetwijfeld de twee voudige overwinning van de Noordeling La.mmers op de 100 en 200 meter, die hiermede de hegemonie van het Wes ten op de sprint brak. Hoewel Lammers in de halve eindstrijden met 10.5 sec. op de 100 meter de beste prestatie had geleverd, beloofde de finale toch zeer spannend te worden. Bij de start van de finale was Lammers direct zeer snel weg en dat zijn overwinning cp Kleyn gedecideerd was, werd door de tijden van beide lopers resp, 10.5 en 10.7 sec. we! uitgewezen. Eenzelfde beeld zag men bü de 200 meter, doch nu zorgde Greep (Trek vogels) voor een verrassing, door Kleyn van dc tweede plaats te ver dringen. Op de 400 nieter behaalde Harry de Kroon (AAC) zijn 3e ach tereenvolgende kampioenschap, zij het ook. dat hij hiervoor ecn geduchte strijd moest leveren met de nieuwe recordhouder en kampioen op de 400 weer zeer irestaties. Bij de damesnummers bracht Fanny Blankers-Kocn Zondag niet minder dan 4 titels op haar naam, welke stuk voor stuk op prachtige wijze wer den behaald. Nadat het talrijke pu bliek haar had kunnen toejuichen voor een goede overwinning op de 80 meter horden, welke zij in 11.2 sec. liep. won Fanny met een seconde voorsprong op de nieuwe 109 meter kampioene Grc de. Jongli, de finale van dc 200 meter bi de recordtijd van ?3.8 sec. In de Zaterdag gelopen se ries noteerde zij een tijd van 24.1 sec., •cn recordprcstatic, welke zij ook on langs te Brescia (It.) vestigde. Even als bij het verspringen heren het ge val is. staat het nog te bezien of men 'ot erkenning van dit record zal over gaan. Het hoogspringen won Fanny met een sprong van 1.60 meter. Op de eerste dag (Zaterdag) werden sche nummers. Zoals verwacht werd kwam er op de 400 meter horden een nieuwe kam pioen. Het was Buys (Tempo) die in een nieuwe Nederlandse recordtijd van 55.3 sec. (oud record Brasser 55.5 sec.) zijn eerste kampioenstitel be haalde. Zijn naaste concurrent, de AAC-er Bakels. die zeer goed tegen stand bood, kwam kort voor het ein de te vallen, waardoor Buys onbe dreigd als eerste de finish kon pas seren. Oorspronkelijk zou de 1500 meter in ae 2 series gelopen worden, waarvan de snelsten Zondag de finale zouden uit vechten. In verband met het feit, dat vele athleten hun inschrijving niet wa ren nagekomen, werd hiervan afgezien en meteen de finale gelopen. Door het ontbreken van Slijkhuis, die de volgen de dag op de 5 km uitkwam, was Har- ting voor dit nummer sterk favoriet. Gedurende de eerste ronden nam hij de tweede plaats in, doch kwam daarna onweerstaanbaar opzetten, onder de luide aanmoedigingen van zijn clubge noten. Met een grote voorsprong op Jansen van Holland ging hij als eerste over de eindstreep en liet 3 min. 56,4 sec voor zich noteren. Zonder enige tegenstand won Latas ter de 10.000 meter in de hem eigen soepele en gemakkelijke stijl. Als training voor de vijfkamp te Brussel had Fanny Blankers-Koen voor deze kampioenschappen inge schreven op de nummers, welke voor deze vijfkamp gelden, tw. 80 meter horden, ver- cn hoogspringen, kogel- sloten en 200 meter hardlopen. Een zeer byzodere prestatie leverde onze Olympische kampioene bij het kogel stoten. waarbij zij als tweede eindig de. Wanneer men in aanmerking neemt, dat zij gedurende de laatste jaren geen training op dit nummer heeft gehad en bovendien deze mid dag reeds aan het verspringen had deelgenomen en de series 80 meter horden en 200 meter had gelopen, kan men haar prestatie bij het ko gelstoten, waarbij zij 11.49!$ meter haalde, zeer hoog aanslaan, Jo van Schouwcn-Bramer behaalde met 11.71 nieter de titel.. Bij het vfrspringen had Fanny Blan- 1500 M,: 1) Harting, AAC 3.56 4; 2) Jansen. Holland 4 5 4. Dlscuswerpen1) De BruynV. en L 43.87 M.; 2) Derichs. Swlft 41.31 M 10.000 M.: 1) Lataster, Avond 33.3; 2) Slegt. PSV 33.23.8. Hlnk-stap-sprong. 1) Van Egniond. D.E.M. 14.36 m.; 2) LourensDe Kometen 13,72 m. Kogelstoten, dames: 1) Jo van Schou- wen-Cramer, Celebes 11.71 m,; 2) Fanny Blankers-Koen. Sagttta 11.49V m. Verspringen m. a. dames: 1) Fanny Blankers-Koen 5.51$ m., 2) Loes v. d. Meij- den. Olympla '48 6.33 m. Speerwerpen dames. 1) Ans Koning. Gouda 40.93; 2) mej. Muller. Siomo 100 m.: 1. Lammers. AV 1945. 10.5; Saat, V en L. 10.7; 3. Holst. AVG 1926 10.8; 4, Klein. V. en L. lO.y 110 m. horden: 1 Van der Hoeven. Lycurgus 14,9; 2. Broeken K. en K 15.2. 200 m.: 1. Lammers. A V. '45 21,8; Gree^ Terkvogels 22,1; 3. Kleyn. V. 400 m.: 1. De Kroon, AAC 51.2; 2. Buys, Tempo 51,3. 800 m.; 1. Wolslnk, Parthenon 2.0.4; 2. Kreuningen. Trekv. 2 0.4. 5000 m.: 1. Slijkhuis. Trekvogels 15.37.8; 2. Lataster, AVOM 16.04 6 3000 m.: steeple chase: 1 Jonkers— ?oi78 10,164' 2' Van Zeeland, OSS 20, Polstokhoogspringen: 1. Lamoree. Haar lem 3.80 m.; 2. Swart. Haarlem 3.50; 3 Gieske. Bataven 3.40. Hoogspringen: 1. v d. Meulen. Parthe non 1.75 m., 2. Dukker—Olvmpla A 175; 3. Keizer. A. V. '23. 1.75. Vèrsprlngen1. Wesels. A. V. 1923 (Ned. record) 738; 2 Leeuwenhoek, V. en L 7.15. 3 Naaktgeboren, DFC 7 00 Kogelstoten. 1. Derichs. Swlft 14 05; 2. De Bruyn, V. en L. 13.62$. Speerwerpen: 1. Lutkeveld. APGS 60.20 m. 2 Versteeg. AAV '36 58 06. Kogelslingeren: 1. Houtzaeer. PSV 53.76$ m.; 2. De Bruyn, V. en L. 49.43. Dames: 100 1 Gré de Jongh. Saglt- iia 11-9; 2. Xenla Stadt-De Jong/ Olympi 48. 12 3. Puck Brouwer. Celebes 80 m. horden: 1. Fanny Blankers-Kocn. Sagitta 11.2; 2. mej. D. Rljshouwer, GAC 200 M.: 1. Fanny Blankers-Koen. Sagit ta 23.8; 2 Gré de Jongh. Sagitta 24.8: 3. Puck Brouwer, Celebes 25,1. Hoogspringen: 1. Fannv Blankers—Koen, Sagitta 1.60 m.; 2. mej. D. Htlbrandle- Mlnerva 1.50 m.; 3. mej. A. V Ovost. Brun* hilde 1,50 m. Discuswerpen1. Wally Pasma. Vitesse 37.43: 2. Cor Aafjes. Lycurgus 36.751- Marathon: 1. Moons (PSV) 2 uur 53 min. 12 sec.; 2. Van Rijn (Trekvogels) 3 uur 2 min. 20 sec.; 3 Poelgeest (Blau* meter horden, Buys, die gedurende de reeds goede prestaties geleverd, on-I kers met haar eerste sprong d« titel 1 wit) "3 uur 8 min. 19 sec.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6