„U.N.I." te Katwijk bijna een halve eeuw oud Oude vliegfuig-typen voldoen hel besl! Innerlijke verdeeldheid in Italië neemt toe Sleephellingen gaan droogdok vervangen Op 7 December 1947 kwam eigen gebouw gereed Dirigent ontving vroeger één gulden per avond! DINSDAG 18 JULI VOETBAL Zuid-Amerikaanse- contrasten LEED IN BRAZILIË. VREUGDE IN URUGUAY. Gisteravond werd overal In Rio ge legd dat de Braziliaanse spil Danilo zelfmoord had gepleegd wegens de ne derlaag van zijn land in de finale van het tournooi om de wereldbeker. Deze geruchten werden echter niet bevestigd. Braziliaanse zakenmensen verklaar den dat ze nog nooit zo'n slechte Maandag hadden meegemaakt. Eigen lijk stond het hele zakenleven stil. Daarentegen maken berichten uit Montevideo melding van een uitbundige jubelstemming die daar nog altijd heerst sinds de overwinning van de Uruguese ploeg bekend werd. De Maandag werd •tot feestdag verklaard, en aangezien het grote nationale feest van Uruguay cp 18 Juli valt, zal de pret tct van avond laat kunnen duren, In handel en industrie zijn de salarissen der em ploye's voor deze gelegenheid verdub beld, en soms zelfs verdriedubbeld, op dat ieder in de vreugde zal kunnen delen. De feestelijkheden hebben echter ook slachtoffers geëist, want ln de afgelo pen nacht zijn tijdens de viering van de zege verschillende Urugezen om het leven gekomen. ZWEMMEN Sterke Deense ploeg neemt deel aan wedstrijden van Sleutelstad De Deense zwemploeg T.I.L., welke Vrijdagavond a.s. deelneemt aan door de Sleutelstad in de Zijl te organise ren zwemwedstrijden, telt vele pro minenten, die reeds enkele malen de Deense nationale kleuren verdedig den. Zo is bijvoorbeeld Birthe Möller- Knudsen junior kampioene op de 400 meter vrije slag van de Scandinavische landen en maakte deel uit van het Na tionale Deense team ln de jaren 1949 en 1950. Dit laatste is ook het geval bij de dames Annanlise Stenholm en Llzzi Frid. Bij de heren is Arne Jensen junior kampioen van de Scandinavische lan den op de 200 meter schoolslag en ge zien de tijden die deze jongeman maakt, mag een interessant duel verwacht worden tussen hem en onze stadgenoot Peter Bekkering. Svend Mikkelsen en Ole Lambert, beiden rugsiagzwemmers, kwamen eveneens meermalen in verte genwoordigende ploegen uit, terwijl Ar ne Semson en John Jorgenson vele malen in het Deense waterpolozevental gekozen werden. De waterpoloploeg van T.I.I. behoort dan ook tot de sterkste Deense ploegen en de krachtmeting van de Denen met De Sleut-rlstad kan zeer zeker uiterst spannend worden. *De Deense gasten zullen Vrijdagmor gen door het college van B. en W. of ficieel op hei stadhuis ontvangen wor den. ZEILEN. VAN DUYL WINT EEN RACE OM GOLD CUP. Te Velje Fjord werden de interna tionale Drakenwedstrijden om de Gold Cup voortgezet. De uitslag luidt: 1 „Thalatta" Nederland (stuurman W P. van Duyl); 2. .Pan" Noorwegen 20 71 pnt: 3. „Blue Bottle" Gr. Brit- tannië 1939 pnt; 4 „Tornado" Zweden 18.31 pnt; 5. „Puzizle" Holland 17.35 pnt. (stuurman G. van Wijk); 6. „Blue Skies" Gr. Brittannië 16.45 pnt. Na de eerste drie dagen van deze Drakenwedstrijden leidt ,Pan" (.Noor wegen) met 6661 pnt. Tweede staat „Tornado" (Zweden) met 5126 pnt, lerwijl „Blue Bottle" (Gr. Britt.) op de derde plaats komt. De best geklasseerde Nederlandse boot is .Puzzle 2". die op de 6e plaats staat met 4463 pnt. „Tha latta" bezet de 13e plaats met een to taal van 3476 pnt. PAARDENSPORT. Ritmeester Gruppelaar wint te Spa BARRAGE WAS NODIG. De Nederlandse ruiters hebben op het internationaal concours hippique le Spa fraaie successen geboekt. Het beste Nederlandse équipe was onge twijfeld ritm. J. J. Gruppelaar met „Ampere", die de „Prix de la Meuse" won, een internationaal springcon cours, waarvoor 30 ruiters hadden Ingeschreven. Enkele deelnemers legden het par- eours, dat uit 12 hindernissen be stond. foutloos af, zodat barrage nood zakelijk was. Onze landgenoot kwam met „Ampere" opnieuw foutloos rond, evenals nog vier andere deelnemers, doch hij maakte de snelste tijd, name lijk 27 sec., waardoor hij eerste werd ln dit onderdeel Tweede werd kpt. Chevalier de Selliers de Moranville (Belg), die met „Sea Prince" een fout loos parcours sprong in' de tijd. van 27 3/5 sec. Mr Albers Pistorius (Ned) bezette met „Our Hope" de 8e plaats. HU maak te 4 ftn. zijn tijd bedroeg 33 sec. Onze landgenoot B. Y. Y. M. Arts maakte piet „Rover" 7 fouten in de tijd van 39 3/5 sec. en werd 9e geklasseerd. Op de 10e plaats kwam gravin A. van Lim burg Stirum (Ned.) met „Tourblllon", die eveneens 7 ftn maakte. Voor haar werd een tijd van 42 sec. afgedrukt. SCHAKEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Gisteravond is in Krasnapolsky te Amsterdam het tournooi om het schaakkampioenschap van Nederland begonnen. De uitslagen van de eerste ronde lui den: Groep A: Kramer—Euwe afgebr. v. Scheltinga—v. d. Berg afgebr. Orbaan Barendregt 1—0; Spanjaard—Cortle- ver 10; HenneberkeStumpers 01. DonnerMuhring 10. In de tweede categorie luiden de uit slagen van de eerste ronde: Groep B: De Jong—Kapsenberg 1—0. [MuzerieNaerebout 01. v. Oosterwijk BruvnRoose 10. SeewahlTeileman 1—0. De Waal—Wanten 1—0. Apking— Beye li,, van DonkFeiters MondriaMuurlink li1i- GorisJa- cobson afgebr. v. d. TolVan Vloten afgebr. Bunt—Crabbendam afgebr. FENNY HEEMSKERK INTERNATIONAAL DAMES MEESTER. Tijdens het te Kopenhagen gehouden congres van de Internationale Schaak federatie werd het praedicaat .Meester" verleend aan Ludmllla Rudenko, de wereldkampioene dames, en aan de Russen Taimanof en Simagin. Op voor stel van de Sovjet-afgevaaraigden werd de nieuwe titel van „internationaal da mes meester" ingesteld. Dit praedicaat werd verleend aan de zestien deel neemsters aan het tournooi om het wereldkampioenschap dames te Mos kou. Ric; i(je/ behoren om, de Russische schaaks.ers Rubtsova, Belova en By kova, en de Nederlandse Fenny Heems kerk. Maar Garibaldi's geest is levend! (Van onze Romeinse correspondent). Aan het einde van de behandeling van het budget voor Buitenlandse Za ken heeft De Gasperi in het Italiaanse parlement een rede uitgesproken die aanleiding is geworden tot een uiterst felle communistische reactie. Niet dat De Gasperi, wiens woorden als steeds veel gematigder waren dan van vele andere zijner partijgenoten, een onver zoenlijke toon had aangeslagen. Spre kend over de „vijfde colonne' en na te hebben gezegd, dat de gevaarlijkste vijfde colonne die ls der kapitalisten, die bevreesd voor hun eigendommen reeds uitzien naar mogelijkheden, om in geval van werkelijk gevaar zichzelf en hun bezit in veiligheid te brengen, en die der wankelmoedigen willen dek ken, kwam hij tot de actieve vijfde co lonne. gevormd door een deel der com munisten. In het communistische jeugdblad „De Banier" is de tekst gepubliceerd van een brief, welke namens de Ita liaanse jeugd werd gezonden aan Sta lin. In die brief wordt Stalin dank ge bracht voor zijn streven om het Ko- reaans conflict, trots het drijven der imperialisten, te beperken, en waarin tevens wordt verzekerd, dat de Italiaan se jeugd nooit de wapenen zal ter hand nemen tegen het vaderland van het socialisme. Naar aanleiding daarvan zeide De Gasperi: „Ik prys u wanneer gy, communistische jongeren, verklaart nooit andere landen te zullen aan vallen en in het bijzonder niet de socialistische landen. Maar ik kan niet aanvaarden, dat gij verzekert in geen enkel geval te zullen stryden. ook waar dit nodig zou zyn, tter ver dediging van Italië. Stalin zal het vreemd vinden, dat in Italië jonge mannen bestaan, die niet willen strijden, wanneer hun land zou worden aangevallen. Indien een soort- Gepensioneerden protesteerden tegen voorgestelde toeslagen EEN HOON AAN DE SOCIALE GERECHTIGHEID. Als protest tegen de onbevredigend geachte wetsontwerpen ter verhoging van de toeslag op de pensioenen, wer den protest-vergaderingen gehouden door de 3 samenwerkende bonden, de Algem. Ned. Bond van Gepensionneer- den, de Bond van Gep. van Spoor- en Tramw, en de Algem. Militaire Pen- sioenbond achtereenvolgens in Amster dam, Groningen. Arnhem en Eindho ven en gisteren in Den Haag in de gro te zaal van de Dierentuin, als sluitstuk van al deze zeer druk bezochte samen komsten. De grote zaal van de Dieren tuin was tot op de laatste plaats bezet. De drie sprekers waren de heren J. Groen van de Algem. Bond, P. Castri- cum van de Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel en Kloosters van de Mi litaire Bond. Er vielen harde woorden over het geen deze regering aan de gepenslon- neerde landsdienaren, die toch hun beste krachten aan liet algemeen wel zijn van ons land gaven, nu durft aan te bieden. Het is zélfs geen aalmoes, deze 50 en 40 gulden toeslag voor een geheel jaar. het is een hoon. een paro die op het. beginsel van sociale recht vaardigheid. Luide bijvalsbetuigingen klonken tel kens uit de stampvolle zaal. De spre kers deden een dringend beroep op de Kamerleden, die tot dusverre de noden der gepensionneerden beter begrepen dan de regering. Een resolutie werd tenslotte namens de 70 000 leden der drie bonden aange nomen, waarin tot uiting kwam, dat de toegedachte bijzondere toeslag op de pensioenen volstrekt onvoldoende wordt geacht om in redelijkheid tegemoet te komen aan de nood der gepensionneer den, die reeds zeer hoog gestegen is, en die dagelijks toeneemt. TWEE MOORDENAARS VAN PLANTER VAN DER ZEE GEPAKT. De politie heeft twee moordenaars van de planter Van der Zee van de in het Soekaboemische gelegen onder neming Tjisalak gearresteerd. De gearresteerden bekenden het slachtoffer te hebben vermoord, nadat zij op heterdaad waren betrapt bij het; stelen van rubber. gelijke groep in Rusland bestond, zou verbanning naar Siberië hun lot zyn". De Gasperi zeide voorts, dat hij wei gerde te geloven, dat de communisti sche partisanen in 1944 en 1945 alleen tegen de Duitsers en de fascisten zou den hebben gestreden met het oogmerk, dat Italië door hun partij ztu worden overheerst. „Ook gij", zeide hy, „hebt gestreden voor het vaderland en voor ons aller vrijheid. Wanneer wij Italië verdedigen, verdedigen wij een regime van vrije ont wikkeling, dat ons ook voeren kan tot het socialisme, ook tot het communis me, doch langs een vredelievende weg, als wettelijk tot uiting komende wil der meerderheid en nooit door middel van oorlog en dwang". „Maar waar de democratische instel lingen worden ondermijnd en omverge worpen, stort alles ineen en Kain zou zijn wrede lusten over ons botvieren". Wij waarschuwen derhalve, dat die de mocratische instellingen met kracht zullen worden verdedigd. Deze rede wordt door de communisten gelaakt als „een oproep tot het heilig verbond met de fascisten" Togliatti in persoon heeft zich laten interviewen, door een der uiterst-linkse bladen een uitzonderlijke gebeurtenis! en heeft gezegd, dat de minister-president het kamerdebat heeft willen beëindigen ln een „progrom-atmosfeer". De Gasperi heeft „de pogingen der communisten om tot ontspanning en vergelijk te komen grof afgewezen", en toont zich nogmaals de ware verwet:- ker van de nationale tweedracht, de man die terugverlangt naar het natio nalisme en naar de fascistische straf expedities. die aanzet tot geweld tegen zijn politieke tegenstanders, de eigen lijke Kaïn om zijn beeldspraak van sacristaan te gebruiken". „Doch het is mij duidelijk, dat onze Kain slopeloze nachten heeft, omdat hij aoor de gebeurtenissen in Korea begint in te zien, dat het wel eens een zeer foutieve berekening zou kunnen zijn, om op de Amerikaanse tussen komst te bouwen voor het gewelddadig onderdrukken van onweerstaanbaar uit de volkswil geboren bewegingen, die sociale vernieuwing beogen.". Ondertussen is in Italië onder de jeugd een actie gaande om als vrij williger naar Korea te vertrekken. De communistische jeugd is een actie begonnen onder de leuze: „Handen weg van Korea". Jongelui van ander? denkwijze verenigen zich met het doel een verzoekschrift aan de rege ring in te dienen om als Italiaans vrijwilligerscorps in dienst van de V.N. naar Zuid-Korea te mogen ver trekken. De geest van Garibaldi ls in Italië nog steeds levend!.... Activiteit in IJmüiden Belangrijke kostenbesparing voor de reders Sedert ongeveer een maand wordt in de Haringhaven ran IJmüiden naar stig gewerkt aan de bouw van een tweetal sleephellingen, een grote en een kleine, die voorzien zullen wor den van een moderne outillage. Hier mede was reeds voor de oorlog be gonnen, maar na de bevrijding moest eerst het geroofde materiaal worden opgespoord, terwijl anderzijds moei lijk tc verkrijgen onderdelen een her vatting van het werk vertraagden. Zonder tegenslag hoopt men in de zomer van het volgend jaar de hel lingen in gebruik te kunnen nemen. Deze hellingen hebben reeds een be wogen geschiedenis achter de rug. Teen voor de oorlog het aantal schepen, en cck hun cnivang, steeds groter werd en de capaciteit van de beide droog dokken van het Staatsvissershavenbe- drijf niet langer toereikend was om aan alle aanvragen voor dokking te voldoen, werd na rijp beraad besloten DUIVENSPORT. Leidse Concourscommissie DRIE WEDVLUCHTEN. a Wedvlucht met oude duiven vanaf Wurzburg. Aantal vogels 50, gelost te 7.15 uur. Westenwind, later regenbuien. Af stand 460 K M. Aankomst eerste duit te 16.1.14 uur (880.45 M/min.) De uitslag werd: J. Noordervliet 1; H. van Riet 2 4, J. Gobel 3; N. Gemelman 578; H. van Alphen 6; A. Krol 910. Wedvlucht met oude duiven op Zondag 2 Juli vanaf Pt St. Maxence. Aantal vo gels 314 gelost te 7 uur. Wind ON—O. Onweersachtig. Aankomst eerste duif te 13.10.25. uur (928.81 M. per min.), laat ste 14.23.0 (777.38 M. p. min.) Uitslag: J. van Alphen I; G. Grebel 29; G. van Albada 3—18—32—5363—64—79; H. v. Alphen 426; D. Uythoven 5224147 71; J. Noordervliet 64066; G. v. d. Reyden 73446; J. van Dort 825 68. J. Kluivers 1060; N. v. d. Linden 1129; H. Filippo '12Gebrs. de Groot 1354 A. Kop 14; H. Moenen 1519; H. van Riet 16—3843—59; H. Wallaart 17; F. Platteel 2028; J. Ootten 212430 44: j. Staffleu 23—27; F. Compier 31; W. Slraa 334561; J. Rozier 35; P. Onder water 36; K. Stlkkelorum 37—65; J. Vlie- genhart 39; A. v. Noord 424972; J. Krekelaar 4855; A. Fasel 50; C. Kop 51; A. van Royen 52; V. Olyerhoek 56; Th. Hartevelt 57; F. Heemskerk 5878; C. Volkers 62; P. v. d. Berg 67; A. van Wee- ren 6974. R. de Graaf 70. A. v. d. Voort 73- W. le Malr 75; J. van Kampen 76; W." Harteveld 77. Concours met oude duiven 'op Zater dag 8 Juli vanaf Limoges. Aantal vogels 478, gelost te 5.45 uur met krachtige wind uit Zuidelijke richtingen, mistig. Afstand 740 K M. Aankomst eerste duif te 16.13.45 uur (1180.44 M. per min.), laatste 20 42.12 (827.14 M. per min.) Uitslag: H. Moenen 1384486; W. Baart 2; S. Jansen 3 7594; w. Abrahams 476111; J Sie- rat 5—36—72—90- J. Staffleu 6—75—92 —129—152—143—154; A. Slera 7—104— I 146; J van Alphen 8; J. TJJ1 9—22; P. Gijsman 10—19—23—35—91; Gebr. de Groot IJ—2881—110—120; J. Vogelen zang 12—59—144—150: N. v. d. Linden 1384119: C. v. d. Pluym 1456155; lp. Oluyerhoek 1563—137—140; G v. Al bada 16. W. Burgy 17—151; L. Gljsman I is47; W. Vil 1 brief 20; J Mulder 21; A. I Fasel 24; H. Sterk 25—117; G Grebel 26 1—99—103; R. de Graaf 2760, J. Llgt- Ivoet 29; P. v. Staden 3068; Veertig uniformen kostten in 1938 slechts f 1300! Een van de meest populaire vereni gingen in Katwyk is zeker wel de Chr. muziekvereniging „U.N.I." Als er iets byzonders gaande is verleent zy altyd haar zeer gewaardeerde mede werking. Wat zouden de Oranjefees ten zonder haar zijn? De V.V.V.- strandfeesten worden verder steeds met haar muziek opgeluisterd, terwijl de ouden van dagen telkenjare na hun uitgaansdag door „U.N.I." met muziek ingehaald worden. Ook de actie voor een zeehaven heeft haar belangstel- ling, getuige de onlangs gehouden demonstratietoeht door Den Haag. In December 1950 zal „U.N.I." haar 50-jarig bestaan herdenken. Vóór 1900 bestond in Katwijk aan Zee geen muziekvereniging, wèl een te Katwijk a/d Rijn. Op initiatief van de heren L. Kruyt, B. J. Dijkdrenth. A. v. Sehie, C. Zwitser, A. Kars en N. Verkaik werd in 1900 een muziek vereniging op gericht, die op voorstel van de heer Verkaik een paar jaar daarna de naam verkreeg van „Uitspanning na Inspan ning", kortweg „U.N I.". Enige dames hebben toen het initiatief genomen om de vereniging een mooi vaandel te schenken. Enige ingezetenen van de gemeente gaven zich direct op als donaten^ ter wijl de heer Edüard Meerburg een voorschot van f. 625 verstrekte voor het aanschaffen van instrumenten. Twintig konden er voor dit bedrag ge kocht worden! Het aantal werkende leden bedroeg 16. Het eerste bestuur bestond uit de heren L. Kruyt. voorzit ter, N. Verkaik, secretaris, en B, J. Dijk drenth, penningmeester. De eerste uitvoering werd gegeven in de achterzaal van Hotel Du Rhin in het jaar 1901. De eerste directeur was de heer Hupkens, onderofficier van het 4de R.I. te Leiden, die per avond één gulden plus een retourtje voor de tram (30 cent) ontving! In 1926 ging de heer Hupkens heen en werd opgevolgd dooi de heer Den Haan. Onze plaatsgenoot, de heer P. C. Langmuur, leidde het ge zelschap van 1927 tot kort na üe bevrij ding. Hij werd opgevolgd door de heer G. Dik. Van 1 Januari 1948 af is dirigent de heer Kokelaar uit Roterdam van de Koninklijke Marinierskapel. IN 1927 WERD „U.N.I." „CHISTELIJK". In 1927 was in Katwyk Hervormd pre dikant ds W. M. A. Kalkman. Hij zette de vereniging die neutraal was, voor het volgende dilemma: een christelijke vereniging worden af hij zou er een oprichten! De vereniging besloot tot het eerste. In 1929 werd in de Kapel deelgeno men aan een radiouitzending over Kat wijk voor de NCRV. In datzelfde jaar j sloot men zich aan als lid van de Hol landse Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfareverenigingen. De vereniging was tegenwoordig op de landdagen van de NCRV te Apel doorn in 1938 en te Rotterdam in 1939. In 1938 werd er een bazar gehouden om uniformen te kunnen aanschaffen De opbrengst was f. 1300 waarvoor 40 uniformen gekocht konden worden. Ondanks het feit, dat U.N.I. zich niet by de „Kulturkammer" had aangeslo ten waardoor alle repetities verbo den waren werd nu hier en dan daar toch geoefend, onder meer in het ;ebouw „Irene" van de Gcref. Kerk. alhoewel dit wel lastig was als er ca techisaties waren. Ds W. van Boeyen besloot daarom elders godsdienston derwijs te geven, zodat de repetities door konden gaan. Dit bleef zo, totdat U.N.I. een eigen gebouw had. was Willem De gangmaker daarvan d- Luyt. Met eigen krachten en veel medewerking van de burgerij kwam het gebouw tot stand. Bij nacht en ontij werd er aan gewerkt. De architect was de heer D. Verloop, de aannemer de heer Jac. v. Duijn De heren C. A. Kruyt, H. P. Bloot en de Gebrs. Ouwehand leverden alles tegen kostprijs. Ook van de heer M, van Duijn had men medewerking. Van 2 3April tot 7 December 1947 duurde het werk Het gebouw werd geschat op f.40 000, doch had U.N.I. slechts f. 26.000 gekost! Het bestuur bestaat tegenwoordig uit de heren N. Hoek. voorzitter, M. Erke- lens, 2de voorzitter, C. Snijders, secre taris, J. Haasnoot. 2de secretaris, J. W, Zuyderduijn. penningmeester. D. L. van Duijn, 2de penningmeester en P. v. d. Plas. algem. adjunct. Naar aanleiding van het 50-jarig be staan van de vereniging, die momen teel 45 werkende leden telt, zal op Woensdag 26 Juli tc Katwyk het 40ste Bondsconcours gehouden worden. Des morgens 8 uur zal de officiële ontvangst plaats hebben op het Ge meentehuis; om ongeveer 8 uur 30 wordt het concours door de Bondsvoorzitter, de heer L. H. J. Kluit geopend, waarna om 19 uur de mars- en tamboerwedstrijd volgt, 's Avonds zal op het terrein een concert gegeven worden door de Ma rinierskapel, Lessen uit de Koreaanse luchtoorlog: Straaljagers onbruikbaar (Van een luchtvaart-medewerker). Uit de vele berichten van het Kore aanse front blijkt, dat daar boven de frontlinies een hevige luchtoorlog wordt gevoerd ondanks het slechte weer dat, naar het heet. de luchtoperaties ten zeerste moet hinderen. Het is duidelijk dat het tactische vliegtuig, dat opereert in samenwerking met de grondstrijdkrachten, daar een belangrijke rol speelt. En het meest be langwekkend is daarbij wel dat de mo derne straaljager bewezen heeft voor dat werk weinig of generlei waarde te hebben. Oorspronkelijk hadden de Amerika nen v^n de, naar schatting, vijf, zich in Japan bevindende squadrons "shooting- star-straaljagers naar het Koreaanse front gestuurd. Deze werden echter al spoedig vervangen door de oude types schroefvliegtuigen. zoals de Mustang en de Thunderbolt, die in de tweede we reldoorlog reeds op zo'n uitstekende wijze hun bruikbaarheid als aanvalmid- del in samenwerking met de grond strijdkrachten hebben bewezen. Uitge rust met raketprojectielen of lichte bommen kunnen deze snelle toestellen, die bovendien zijn bewapend met een zestal vaste vleugelmitrailleurs, van veel waarde zijn bij het bestoken van vijandelijke tanks, auto's, troepencon centraties. opslagplaatsen, verbindings wegen enz Ook onze luchtmacht had in Indonesië de raketvurende Mustang in gebruik en tijdens de beide politionele acties bleek dit toestel van onschatbare waarde. Menigmaal bracht het uitkomst als onze soldaten op de grond in de knoei zaten! De straaljager is een toestel voor het luchtgevecht en zyn belangrijkste taak is het neerschieten van snelle, zware vijandelijke bommenwerpers. Hel tactisch gebruik van straaljagers is echter altijd al dubieus geweest en de Koreaanse ervaring heeft nu wel ge leerd, dat het oude schrocfvliegtuig voor tactisch optreden met de grond macht verre superieur is boven het moderne straalvliegtuig. Immers, wat heeft men aan een dui zelingwekkende snelheid bij het be schieten en attaqueren van grond- loelen waarbij manoeuvreren prac- isch onmogelyk is en zuiver richten •en probleem wordt? Neen, de straaljager blyft gereser- .'crd voor het luchtgevecht. Voor de mderstcuning van landoperaties is iet zwaarbewapende schroefvliegtuig mg altijd superiucr. lit is de belangrijkste les, welke de voreaanse luchtoorlog ons tot heden eeft geleerd! ïelangryk is ook dat de tot heden ge bruikte raket-projectielen niet krach - ig genoeg bleken om de nieuwste Russische tanks (w.o. die van het 60- tons-type) buiten gevecht te stellen. Onnodig te zeggen dat de Amerika nen thans alle aandacht zullen beste den aan de ontwikkeling van krach tiger raketprojectielen en nieuwe anti-tank-wapens. De Amerikanen maken op Korea ook gebruik van de merkwaardige Twin- Mustang. een twee-motorige machine, welke bestaat uit twee aan elkaar ge bouwde een-motorige Mustangs. Hon derden van deze F 82 Twin-Mustangs zijn bij de Amerikaanse luchtmacht in gebruik en als slagvliegtuig moeten die machines zeer goed voldoen. De Australiërs gebruiken op Korea de een-motorige Mustang Voor strategische luchtbombardemen ten maken de Amerikanen gebruik van de B-29. het vier-motorige Super-fort. óók al een oorlogsveteraan, die door zijn bombardementen op Japan bekendheid heeft verworven en vooral.. door het werpen van de beide atoombommen op Hiroshima en Nagasaki Mac Arthur zou een dertigtal B-29's op Guam hebben gehad, die naar Korea zijn gezonden. Volgens berichten zouden echter óók minstens 50 B-29 uit Califor- nië zijn opgestegen met bestemming Korea. Vrijwel dagelijks voeren de B-29 met radar strategische luchtbombarde menten uit op Noord-Koreaanse doelen ver achter de frontlinies. Zij zouden daarbij geen zwaardere bommen dan van 500 kilo gebruiken. Zo zien wij dan dat het allemaal vliegtuigtypen zijn die reeds in de tweede wereldoorlog naam hebben ge maakt. welke op het ogenblik door de Amerikanen in Korea worden gebruikt. Niets is nog bekend over nieuwe vlieg tuigtypen, wapens of projectielen, die in Korea practisch worden beproefd. Men bezigt daarvoor altijd nog de woestijnen van Nieuw Mexico. Toch mag het niet onwaarschijnlijk worden geacht dat, mocht de Kore aanse oorlog nog lange lijd duren, de Amerikanen er toe zullen overgaan hun - nieuwste wapenen en materiaal op het Koreanse front te beproeven. Over de luchtmacht van de Noord- Koreanen hangt een waas van geheim zinnigheid. Dat deze geheel met vlieg tuigen van Russisch fabrikaat is uitge rust, staat wel vast. Na herhaalde perio den van rust en volkomen afwezigheid, duiken af en toe berichten op van lichte activiteit van de Noord-Koreaanse luchtmacht. Het meest gebruikte type van de Noord-Koreaanse luchtmacht is de Jak-schroefjager, die dateert van omstreeks 1944 en ook tijdens de grote oorlog door de Russen op grote schaal gebruikt werd. Dat ook de communisten mettertijd de strijd in Korea zullen be nutten om hun nieuwste vliegtuigtypen I operationeel te testen, moet zeker niet onmogelijk worden geacht. In elk geval verdient het aanbevelr- de luchtoorlog-op Korea nauwlettend blijven volgen. Er kunnen belangrijke lessen uit wor- l den geput en verrassingen zijn niet uöt- gesloten! j tot de bouw van 3 sleephellingen in de Haringhaven, een kleine en twee grete. Verschillende materialen en machine rieën werden aangeschaft, maar toen brak de oorlog uit. De bezetters toenden veel belangstel ling voor de aanwezige outillage. De droogdokken, welke aoor de Engelsen tot zinken waren gebracht, werden gs- licnt en in Amsterdam in gebruik ge nomen voer de Kriegsmarins, Ook de in aanbouw zijnde sleephellingen ont gingen niet aan hun aandacht, Geluk keg had men de Herwerken voor de kleine helling bijtijds kunnen laten on derduiken, maar de Herwerken voor de beide grete hellingen werden gretig in beslag genomen en naar Frankrij-k ge transporteerd. Na de oorlog werden zy daar terug gevonden. Eén stel hadden de Duitsers gebruikt voor een sleephelling, maer het materiaal zat zó zwaar in beton verankerd, dat de Nederlanders blij wa ren het aan de Fransen te kunnen ver kopen. Aan het gebruiken van de her werken voor de tweede helling waren de bezetters niet toegekomen en zo kenden d&ze weer naar ons land te rugkeren Intussen was ook in IJmüiden de si tuatie veranderd. Van de beide droogdokken was er neg maar een bruikbaar gebleken. Ds Duitsers hadden het weliswaar in Am sterdam tegen het einde van de oorlcg opnieuw laten zinken, maar reparatie bleek nog mogelijk en zo ken in April 1945 het dek, dat nu reeds ongeveer 40 jaar oud ls. zijn taak in IJmüiden her vatten. Aanvankelijk ging het vry gced, maar toen steeds meer schepen uit Duitsland terugkwamen, werd het ook steeds drukker voor het dok, dat allengs met een wachtlyst moest gaan werken. Van de Katwijkse loggers gingen sommigen maar naar Spaarndam om dat zij in IJmüiden te lang op hun beurt moesten wachten. Bovendien bleek de capaciteit van het dok onvol doende voor de moderne grote schepen, die nu voor een dokbeurt naar Amster dam moeten. Er moest dus verandering komen cn daarom werd de draad van voor de oorlog weer opgenomen. Alleen zullen er nu geen 3 maar 2 hellingen wor den geboiiwd en de directeur van het Staatsv issershavenbedrijl" in IJmüi den is van mening, dat dit voldoende zal zijn om aan de vraag te kunnen voldoen. De grote helling krijgt zelfs dusdanige afmetingen, dat de sche pen gerust nog wat groter mogen worden dan circa 50 meter lang en rond 9 meter breed. Het ziet er ech ter niet naar uit, dat de schepen maar zullen blijven groeien, want de nieuwe vissersvaartuigen, die in het buitenland van de werven komen, zijn niet groter, dan die, welke thans in gbruik zyn. Er zal dus een tüd komen, dat het dxoogdek heeft afgedaan en dat al'.es door de sleephellingen zal wórden over genomen. Hoewel het droogdok een prachtige staat 'van dienst heeft, zijn er aan de hellingen toch voordelen ver bonden. wélke met een dok nirnjner be- reikt kunnen worden. Op de eerste plaats is de ligging van een leeg schip, met zijn machine-kame: achterin. reeds zo, dat hy zich prachtig leent om op een helling te worden ge trokken. By het plaatsen in het dok, leverde deze ligging achterover steeds mocilykheden op en was het een hele teer het schip horizontaal op het droge te krygen. Een tweede, niet te onderschatten voordcel is de grotere bewegingsvrijheid, die ir.cn by het werken op een helling heeft. Hier geen dekwanden, die b.". het manoeuvreren met grote platen, welke in de huid van het schip ge plaatst moeten worden, belemmeren. Tenriotte rekent men er op, dat ook andere dan vissersvaartuigen, b.v. coas ters. -rie voor reparatie droog gezet moeten worden, van de sleephellingen van het Staatsvissershavenbedrijf ge bruik zullen maken. Alles by elkaar genomen mag IJmüi den tevreden zijn, dat het Staatsvis sershavenbedrijf dit project onder handen heeft genomen. Vooral de industrieën in IJmüiden zagen met lede ogen de schepen naar andere plaatsen vertrekken als er reparaties van betekenis moesten gebeuren, ter wijl alleen de kleine karweitjes nog in IJmüiden konden worden opgeknapt. Dit zal over een jaar niet meer het geval zyn, want dan kunnen alle schepen van de vloot in IJmüiden zelf worden drooggezet en de indus trie zal er wel voor zorgen, dat zij elk werk, hoe omvangrijk ook, zelf zal kunnen opknappen. Oproep van sociaal-democratische jeugd te Stockholm „VOOR VREDE EN VRIJHEID VAN ALLE VOLKEN". De deelnemers aan een internatio naal sociaal-democratisch jeugdkamp, die naby de Zweedse hoofdstad zijn byeengekomen, hebben een nieime „Oproep van Stockholm" opgesteld, waarin o.m. wordt betoogd: „Wy rich ten ons tot de regering en het volk- van de Sovjet-Unie, de jeugd inbegre pen, en wij roepen hun toe: „Zet de koude zowel als de bloedige oorlog stop, vermydt dat de V. N. ineenstort en neemt actief deel aan de interna tionale samenwerking. Geeft de landen van Oost-Europa hun vrijheid en onafhankelijkheid terug, maakt een einde aan de terreur en de vervolgingen. Stelt uw grenzen open, laat toe dat wy ons persoonlijk tot de Sovjet-jeugd richten om haar ervan »e overtuigen, dat zy van oas geen agres sie te duchten heeft". „Maar", zo luidt de oproep verder, „wij zijn evenzeer gekant tegen de ka pitalistische en imperialistische mach ten. die ten grondslag liggen aan de tegenstellingen tussen de verschillende klassen der maatschappij en de regerin gen. Wy roep hun toe: „Geeft de ver drukte koloniale volken hun vryhe'd terug, vervangt het imperialisme door samenwerking onder de vrije volken cp een voet van gelijkheid en bevordert een rechtvaardige verdeling van de rijk dommen der aarde onder de volken „Wij bezweren de gehele mensheid", zo besluit de oproep, te strijden voor de vrede en de vrijheid van alle volken, voor maatschappelijke zekerlieul voor allen en voor het democratische socia lisme".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6