Lot van Taejon thans bezegeld Korea en Wij Ordelijke terugtocht der Amerikanen uit de stad Ook Jong-Dok en Jon-Jang door Noordelijken veroverd Geen Nederlandse grondstrij dkrachten naar Zuid-Korea WEERBERICHT Morgen boodschap van Truman aan het Congres R.I.S. bevestigt operaties tegen Zuid Molukken 89ste Jaargang DINSDAG 18 JULI 1950 No. 27051 LEIDSCH DAGBLAD irecteur: J. W. Henny oofdredactle: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte StngeJ l, Lelden - Giro oo. 57055 DE Nederlandse redering heeft- naar aanleiding van de door Trygve Lie tot 53 landen gerichte uitnodiging om grondstrijdkrachten beschikbaar te s4e'.len \oor de strijd in Korea, wegens ■technische redenen" besloten aan dit verdoek geen gevolg te geven. 1 Wij kunnen ons met die beslissing vol komen verenigen. Nederland was een der allereerste leden der Verenigde Naties, dat spon taan zijn consequenties trok uit de re solutie van de Veiligheidsraad, waarin werd vastgesteld, dat de wereldvrede in gevaar was gebracht door het optreden van Noord-Korea en waarin van de leden gezamenlijke maatregelen werden gevraagd ter beteugeling van dat ge vaar. N2DERLAND als een der kleinste lan den der V.N. gaf aan vele grote broers en zusters het goede voor- leeld door onmiddellijk Hr Ms. torpe- lobootjager „Evertsen" ter beschikking ,s stellen en met spoed naar het toneel ran de strijd te dirigeren. Deze daad heeft blijkens het gisteren goor ons geciteerde hoofdartikel in ,New York Times" grote waardering ge- •onden in een deel der Amerikaanse pers, luiks temeer waar naar het (door gedeelde!) inzicht van dit. blad Nederland weinig reden heeft om de iter Naties in verband met de behan- leling der Indonesische kwestie bijzon ier erkentelijk te zijn! Toch achten wij het juist dat onze legaring niet verder gaat hoezeer wij >r anderzijds van overtuigd zijn, dat het jrestige der V.N. staat of valt met de jpbssing van het Koreaanse conflict. Nederland heeft het bewijs geleverd óch niet achter een dikke boom te villen verschuilen wanneer het om prin- jipiële dingen gaat. Maar als één der deinste landjes uit de kring der V.N jehoeft het zich evenmin in te spannen >m de kastanjes uit het vuur te halen roor anderen, die precies evenveel be- ansr hebben bij handhaving van het Recht doch wier daarmede ten nauwste samenhangende materiële belangen de Nederlandse in omvang en aantal vele alen overtreffen. Wanneer elk lid der V.N. naar de mate van zijn krachten en met dezelfde snelheid als Nederland, zijn bijdrage tot de bestrijding van het gevaar in Zuid- [orea had geleverd zou de toestand er loogstwaarschijnlijk heel wat rooskleu- lgsr uitzien dan op dit ogenblik. Overigens kan de zaak van het Recht en de Vrede, waarvoor de Ver. Naties zeggen te willen strijden, er niet anders dan bij gebaat zijn. van- neer de daden, waartoe Trygve Lie oproept, spoedig volgen. Zijn oproep draagt het karakter van een klaroenstoot! Het zou méér dan teleurstellend zyn, wanneer dit niet werd verstaan. Het ware: diep-beschamend! En bovenal: gevaarlijk - kortzich tig!! 22 doden bij vliegramp in India Bij een vliegramp bij Pathankot (In- dia» zijn 22 personen om het leven ge komen. Het toestel, dat toebehoort aan j tie „Indian National Airways" was op weg van Bombay naai Srinagar. een 1 vlucht van drie uur. Het kwam juist het gebied van Kasjmir binnen toen het neerstortte. Onder de 18 omgekomen passagiers bevinden zich Dwakaranath Katsjoe, de voornaamste privé-secreta- lis van de premier van India. drie waarnemers der V.N. en dr Carl Perelra, «en Oostenrijks diplomaat. De val van Taejon is nu wel bezegeld. Volgens het Chinese communistische persbureau „Nieuw China" zijn de Noord- Koreaanse troepen de stad binnen gerukt en was deze door de Amerikanen verlaten. Ook U. P. meldt, dat Taejon verlaten is en dat de Amerikaanse troepen begonnen zijn met het betrekken van nieuwe verdedigingsstellingen. Golven schreeuwende communistische infanteristen stroomden in een wedloop naar de stad. Te Tokio werd gisteren een bericht van de radio-omroep van Seoel opgevan gen, waarin wordt medegedeeld, dat de Noord-Koreaanse troepen Jong-dok, een een knooppunt van spoorwegen aan de Oostkust van Zuid-Korea, dat 150 km. ten Noorden van Poesan is gelegen, hebben veroverd. Uit dezelfde bron werd gemeld dat de Noordelijken het verscheidene kilo meters van de kust af gelegen Jon-Jang hebben veroverd. Het hoofdkwartier van MacArthur meldt, aldus U. P., dat de Amerikaanse troepen door hevige Noord-Koreaanse druk en infiltratie de stellingen, gelegen in de driehoek Kong-JoeTaejonNonsan hebben moeten ontruimen en zich teruggetrokken hebben op nieuwe posities in de streek ten Westen en ten Noor den van Taejon, die zij nog in handen hebben. De aanvallers, die krachtig ondersteund werden door de artillerie, maar die by hun aanval deze keer slechts weinig tanks Inzetten, moesten een zeer zware tol voor elke terreinwinst betalen. De terugtocht der Amerikanen in deze driehoek geschiedde in de grootste orde. Grote rode troepenconcentraties zijn waargenomen in de buurt van Tsjotsjiwon. Men verwacht dat een Noord-Koreaanse divisie zal trachten de Amerikanen in hun Noordelijke flank aan te vallen, in de streek van Taejon. Volgens de berichten, is Tong-Joc in de nacht van 16 op 17 Juli overgegaan in communistische handen. Een grote gemotoriseerde colonne met tanks rukte op in de richting van Poenggi. Het communique meldt verder dat gelijk gisteren werd gemeld de com munisten aan de Oostkust teruggetrokken zyn, nadat hun herhaalde aanvallen in de buurt van Kiom-Jang door de Zuid-Koreanen afgeslagen naren. Gevechtsvliegtuigen en lichte bommenwerpers van de vijfde luchtvloot hebben hun superioriteit in de lucht gehandhaafd en krachtige steun verleend aan de landstrijdkrachten. Vliegtuigen van het type B 26 en B 29 hebben doelen aan het front gebombar deerd. Een aantal Noord-Koreaanse straaljagers verscheen in de lucht boven Tsjong-Joe. Men beschrijft zc als kleiner dan de Amerikaanse straaljagers van het type F-80, met sterk terug wijkende vleugels, gedrongen romp en stompe neus. De blokkade van de Koreaanse kust wordt onveranderd voortgezet, aldus be sluit het communique. ONTZAGLIJKE VERLIEZEN. KOREAANSEi 36.000 inwoners telt was zeer rustig. De bevolking bleef practisoh de hele dag binnenshuis. Bij de ordelijke terugtocht-uit Taejon hielpen alle beschikbare mannen mede. Vier vliegtuigen die onklaar waren en op het vliegveld van Taejon moesten achterblijven werden met benzine over goten en in brand gestoken. Tot nu toe waren er slechts een paar tanks over de Koem gezet maar ver wacht wordt, dat de Noord Koreanen thans me; al hun tanks over zullen ste- ken hoewel de Amerikaanse luchtmacht Een officier die teragkeerde van het alles in het werk zal stellen om zoveel front vertelde hoe de Noord Koreanen mogelijk materiaal dat overgezet wordt steeds meer troepen tegen de Koemlinie te vernietigen. hadden gegooid en dat tenslotte hun STAvrmnnnrw rii avtb.av» numerieke meerderheid en hun fanatis- HOLDEN BIJ OKTSJON. me het gewonnen hadden. Hij vertelde, De sterk in de minderheid zijnde dat op de plaats waar hjj gevochten had Amerikaanse verdedigers troffen giste- in twee uur tijds meer dan 1000 Noord I ren voorbereidingen om stand te houden Hét merendeel der Amerikaanse troepen slaagden erin Taejon te verla ten voordat de communistische om singeling volkomen was, aldus U. P. De Noord Koreaanse troepen hebben ty- j dens de strijd om de Koemlinie, die vijf dagen heeft geduurd, een ontzag gelijk aantal soldaten verspeeld. Mac Arthur schat het totaal der Noord- Koreaanse verliezen thans op 11.000 man. Koreanen door de artillerie en de ma chinegeweren weg waren gemaald. Gisteravond om negen uur waren er nog 12 Amerikaanse soldaten in de stad die belast waren met de zorg voor de gewonden, totdat een trein hen zou ko men ophalen. De stad die ongeveer In nieuwe stellingen te Oktsjon. 13 kilo meter ten Oosten van Taejon, aan de weg naar Poesan. Drie Noord Koreaanse divisies vielen de tijdelijke Zuid Kore- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Naar het A.N.Pverneemt heeft de kwestie von het zenden van troepen naar Zuid-Korea een on derwerp von bespreking von onze Regering uitgemaakt. De Rege ring zou daarbij tot de conclusie zijn gekomen, dot het technisch onmogelijk is grondstrijdkrachten naar Zuid-Korea te zenden in verband met de eisen, welke ge steld worden door de wederop bouw von de weermacht in Ne derland. Ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll aanse hoofdstad van het Westen, het Noord-Westen en het Noorden aan. De Amerikaanse verdedigers konden nog sleohts over één weg, die in Oostelijke richting door bergachtig gebied voert, terug trekken. Ruim 1000 Noord Koreaanse guerilla- stryders infiltreerden door bergpassen achter de Amerikaanse achterhoede, met het dosl Amerikaanse troepen, die langs de weg van Taejon naar Taigoe terug trokken, te bestoken. De 24ste Amerikaanse divisie trok, volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal Mac Ar thur terug In het bergachtige gebied ten Oosten van Taejon. Zy is nog „in goede vorm" zo werd gemeld. Deze di visie vecht thans met het heuvelter rein in de rug en heeft hierdoor net terreinvoordeel aan haar zyde. ACTIVITEIT IN DE LUCHT. Generaal Mac Arthur heeft bekend ge maakt, dat zijn vliegtuigen gisteren twee Noord-Koreaanse jachttoestellen van het type Jak-9 hebben neergescho ten. Verder vernietigden zU 21 Noord Koreaanse tanks en 143 vrachtwagens. In totaal werden gisteren 230 vluchten ondernomen, waarvan alle vliegtuigen behouden terugkeerden. Amerikaanse vliegende reuzenforteri wierpen weder om 400-ton bommen op rangeerterreinen iets warmer. I De BUt verwacht tot morgenavond: la£*nvankelljk over het algemeen veel. Aer geleidelijk afnemende be- i., Overwegend droog weer. Zwak- Ipiï ma^'8e Zuid-Westelijke wind. 1 warmer. (Opgemaakt te 10 uur). 19 JULI. vrf-r,0^' 442 uur; onder: 20.50 uur. IInr>™.°P: 9-34 uur; onder: 22.44 uur. ooswater te Katwijk te 5.52 en 18.17 u Eü nummer bestaat uit zes pagina's. Een Amerikaanse soldaot, die aan de strijd op Korea deelneemt, loot een kameraad zien hoe hij ternauwernood aon de dood is ontsnapt. Een Noord- Koreaanse sluipschutter wist hem een kogel door zijn helm te jagen. De Amerikaan zelf kwam er zonder een schra* --etje of. SPOEDIG INDIENING ONTWERP BRANDWEERWET. Naar wij vernemen is spoedig de in diening bij de Tweede Kamer te ver wachten van een ontwerp wettelijke regeling van het brandweerwezen, 5000 millioen dollar voor strijd in Korea? President Truman zal morgen het C ongres een rapport over de oorlog In Korea toesturen. De president zou niet persoonlijk voor het Congres verschijnen, maar zijn standpunt weergeven In een boodschap. President Truman zal het Congres en het Amerikaanse volk morgen in ken nis stellen van de maatregelen, die z.i. moesten worden genomen om de com munistische aanvallers uit Zuid-Korea terug te slaan. Een fnnctionnaris verklaarde dat men verwacht dat Truman het Congres zal verzoeken hem te machtigen minstens 5000 millioen dollar uit te trekken aan aanvullende gelden voor de Amerikaanse strijdkrachten. Ook bestaat de ver wachting dat de president zal voorstellen het thans gestelde maximum voor de gezamenlijke sterkte der strijdkrachten met ruim 200.000 man te verhogen. mededeling te doen van het vormen van een gemeenschappelijke organisatie, on der de naam „Commissie van ministers voor Amerikaanse strijdkrachten". Het zal de taak van deze commissie zijn de aanbevelingen der ministers voor de te volgen politiek t.a.v. de Amerikaanse strijdkrachten samen te voegen tot één gemeenschappelijk advies aan de Minis ter van Landsverdediging, Louis John son. in Seoel. Ook andere spoorwegemplaca- menten en het vliegveld Kimpo bij Se oel werden gebombardeerd Transport vliegtuigen brachten gisteren ongeveer 45.000 kilo voorraden van Japan naar Zuid-Korea. DEFENITIEYE LIJN BIJ KOEMTSJON? Door waarnemers wordt het terug trekken uit Ta?jon beschouwd, zo meldt U.P., als een nieuwe zet in dit schaakspel, van langzaam terugtrek ken op ccn laatste definitieve lijn, waar de Amerikanen zich zullen kun nen handhaven tot voldoende voor raden zijn aangevoerd voor een te genoffensief, dat kans van slagen heeft. Een militair zegsman te Washington achtte het niet onmogelijk, dat deze laatste linie gevormd zou worden on geveer 35 mijl naar het Zuid-Oosten in de buurt van Koemtsjon, waar het terrein bergachtig is en zich uitste kend leent voor een langdurige ver dediging. AFRIKANERS NAAR KOREA? Brigadier Ernest C. Stubhs heeft, te Johannesburg aangeboden een corps van 100 000 niet Europese Afrikaners te werven voor dienstneming in Korea, teneinde de daar strijdende Amerikaan se soldaten te steunen Het aanbod, dat nog goedgekeurd zal >or de Zuid-Afrikaan- IN TOTAAL 50.000 MILLIOEN NODIG? Sommige raadgevers van de President zijn van mening, dat de Ver. Staten in de komende 12 maanden een bedrag van 50.000 millioen dollar zullen moeten uit trekken om de Amerikaanse bewape ning op een zodanig peil te brengen, dat cfè Ver. Staten in staat zijn hun verplichtingen zowel tegenover hun eigen bevolking, als t.a.v. hun bondge noten van het Noord-Atlantische ver drag na te komen, terwijl ook met nog andere Amerikaanse verplichtingen re kening moet worden gehouden. Deze raadgevers hopen dat Truman's voorstellen slechts een eerste stap zul len zijn in de richting van een volledig aanspreken der Amerikaanse hulpbron nen. dat zij noodzakelijk achten om aan de situatie het hoofd te kunnen bieden. Het Amerikaanse kabinet houdt van daag een speciale bijeenkomst, om Tru man's boodschap van morgen a.s. te be spreken. MILITAIRE HULP AAN WEST EUROPA. De ministers van Oorlog. Marine en Luchtmacht der Ver. Staten hebben bekend gemaakt, dat zij beraadslaagd hebben over vergroting van de Ame- kaanse militaire hulp aan West- Europa. Deze mededeling werd door de drie ministers gedaan op een persconferen tie, die zij hadden doen beleggen om „PROMPTE ACTIE" BEVOLEN. AAN- De procedure-commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden be paalde gisteren, dat het vandaag zal beginnen met de bespreking van het wetsontwerp betreffende de steunverle ning aan het buitenland, waarin een bedrag van 1.222.500.000 dollar voor deze hulp wordt uitgetrokken. Het wetsont werp. dat reeds door de Senaat is goed gekeurd, voorziet ook in het beschik baar stellen van gelden voor de levering van wapens aan Europa. De commissie beval het huis „prompte actie" aan. De Commissie van de Amerikaanse Senaat voor de strijdkrachten heeft be sloten een uit zeven leden bestaande subcommissie in te tellen, die belast zal worden met een onderzoek naar de pa raatheid der Ver. Staten, in geval een oorlog zou uitbreken. De subcommissie zal dagelijks de productie van wapens in de Ver Staten en militaire zaken in het algemeen nagaan. moeten worden door se regering, werd gezorfden aan Washington. In de tweede wereldoorlog voerde Stubss het bevel over een dergelijk le gercorps en streed hij in Noord-Afrika en Italië. Stubbs is ex-senator en rechter. U» de boerenoorlog en ook In de twee we reldoorlógen speelde hij eeh niet on belangrijke rol. ONVERMINDERDE NOORD- KOREAANSE SUPERIORI TEIT. D» communique's van generaal Mac Arthur behouden een optimistische toon, maar waarnemers zijn van me ning. dat de ernst van de toestand dpr verbonden mogendheden in Korea niet kan worden ve.bloemd. De Noord- Koreanen hebben ongetwijfeld zware verliezen geleden, in het bijzonder door luchtaanvallen, gedurende hun opmars van honderd km. in de afgelopen 14 dagen, maar niets wijst er op. dat hun overweldigende superioriteit wat infan terie en tanks betreft is verminderd. Stalin accoord met Pandit Nehroe WIL CHINESE VOLKSREGERING IN' VEILIGHEIDSRAAD. Ook Koreaanse vertegenwoordigers horen. Het officiële Sovjet-Russische pers- bu.eau Tass heeft Stalin's antwoord op Pan:i:i Nehroe's boodschap gepubli ceerd. waarin Nehroe verzocht, bij te dragen tot een snelle en vreedzame re geling van het Koreaanse conflict. Stalin heeft Nehroe geantwoord zijn vreedzaam initiatief te verwelko men: „Ik deel ten volle uw stand punt met betrekking tot de noodzaak ener vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie door de Veilig heidsraad met verplichte deelneming van de vertegenwoordigers der v'yf grote mogendheden, met inbegrip van de Chinese Volksregering". „Ik geloof, dat het voor een spoedige regelihg van de Koreaanse kwestie noodzakelijk is de vertegenwoordigers van het Koreaanse volk in de Vei ligheidsraad tc horen", aldus Slalin. Nehroe's antwoord op deze boodschap luidt: ..Ik ben zeer dankbaar voor Uwer Excellenties prompt en bemoedigend antwoord. Ik onderneem onmiddellijk stappen 'oij de andere betrokken rege ringen en hoop speedig Uwe Excellentie opnieuw te kunnen berichten". AMERIKAANS WITBOEK OVER KOREA. Het State Department deelt mede. dat het Donderdag te middernacht een Witboek over de Koreaanse crisis zal publiceren. 20 ANTWOORDEN AAN TRYGVE LIE. Tot nu toe geen troepenzendingen aangeboden. Tot dusverre hebben 20 landen ge antwoord op het door de secretaris generaal der Ver. Nates, Trygve Lie. op hen gedane beroep om Zuid-Korea mi litaire hulp te verlenen. Geen van deze landen heeft aangeboden troepen te zenden De meesten hebben meer nauw keurige gegevens ever de aard van de verzochte hulp verzocht. j Gisteren heeft schout bij nacht I. W Reynierse in tegenwoordigheid von olie commanderende marine-officie ren uit het land te Den Helder het commando over de zeemacht Neder land overgedragen oan vice-odmirool J. J. L. Willinge. Dit gebeurde aon boord van H.M.'s wachtschip „Nep- tunus". Een half jaar geleden hod vice-odmiraal Willi nge dit commando tijdelijk neergelegd in verbond met de vlootreis naar de Antillen, en de daar op volgende vlootmanoeuvres. Vice-admiraal [Villinge met achter hem schout bij nacht Reynierse, bij het betreden van het wachtschip „Nep- tunus". Weer een onderhoud Groiïiyko-Kelly ACHESON SPRAK MET MEVROUW PANDIT. De Sovjet-Russische onder-minister van Buit. Zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteravond de Britse ambassa deur te Moskou, sir David Kelly, op nieuw ontvangen Er is wederom ge sproken over de situatie in Korea. De Amerikaanse Minister van Buit. Zaken, Dean Acheson, heeft gisteren gedurende 10 minuten een onderhoud gehad met de ambassadrice vr.n India, mevr. Vidjaya Laksjmi Pandit. Functionnarissen weigerden te zeg gen, of mevrouw Pandit antwoord had gekregen op het voorstel van premier Pandlt Nehroe. Het onderhoud ge schiedde op verzoek van mevr. Pandlt. In Washington meent men, dat Acheson als essentiële voorwaarde voor een oplossing, het terugtrekken der Noord-Koreaanse troepen zal eisen. NIEUWE SOVJETRUSSISCHE OPPERBEVELHEBBER LUCHTMACHT Volgens de „Manchester Guardian" is gisteren in uitzendingen van de Sovjet- russische luchtmacht bekend gemaakt, dat generaal-kolonel Fedorowitsj Zhl- garef, „Opperbevelhebber van de lucht macht van het Ministerie van Oorlog der Sovjet-Unie", de gebruikelijke rede op de Luchtvaartdag te Moskou heeft gehouden. Tot nog toe was niet bekend, dat Zhigaref, Constantin Vessjinin, die bij na vier Jaar opperbevelhebber is ge weest, als luchtmaarschalk vervangen heeft. Luchtmaarschalk Versjinin woonde dit jaar de plechtigheden van luchtvaart niet bij. Landing op Boeroe gelukt, aanval op Ceram verwacht „De operaties tegen de Zuld-Moluk- ken zijn begonnen," aldus bevestigde een woordvoerder van het Ministerie van Defensie van dc R.I.S. hedenmor gen tegenover Aneta. Er hebben ge vechten plaats gehad op het eiland Eocrne, in de baai van Namlea. waar de Apr is-troepen zyn geland en op tegenstand stuitten ,.Er hadden ge vechten plaats, doch dc landing ls gelukt," aldus ging de woordvoerder verder. Het is te verwachten, dat binnenkort ook een actie tegen Ce- ram. evenals tegen de andere eilan den rondom Ambon zal worden in gezet. Uit betrouwbare bron wordt verno men. dat actie =taat onder leiding van overite Slamet Riyad: Het anntal opererende troepen wordt geheim po- houden.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1