Noordelijken vormden bruggelioofd over de Koem r Mac. Arthur: „Geen reden voor overdreven ongerustheid" Nog steeds echter lievige overmacht der roden WEERBERICHT Vacaotie-opsteilenwedstrijd. voor de jeugd 89ste Jaargang ZATERDAG 15 JULI 1950 No. 2704? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red. 21607 Witte Since! 1. Lelden - Giro no. 67065 Ernst, vertrouwen, geloof „Let op Uw saeck Nog steeds is het oog der wereld ge richt op het brandpunt Korea, waar de strijd deze week zéér hevig is ge weest. Men kan zich houdend aan de feiten onmogelijk beweren, dat de ze tot nu toe voor dc „Zuidelijken", met behulp der Amerikanen, fortuin lijk is verlopen. Maar hoé zou het anders kunnen, daar nu overduidelijk is komen vast tc staan, dat de Noordelijken zich reeds lang op een aanval hadden voorbereid met dc bedekte steun der Sovjet-Unie. Russische tqnks en Jak-vliegtulgen spreken ten deze voldoende Gelukkig getuigen de laatste berich ten echter van een groeiende weerstand onder de gelederen der Zuidelijken en der Amerikanen, zulks tengevolge van liet feit, dat de Amerikaanse „oorlogs"- of liever „politiële actie"-machine koortsachtig op toeren begint te ko men. Wereldoorlog II heeft aangetoond, wat dit betekent. Men hoeft er dus niet aan te twijfe len, dat de successen zullen komen, naarmate deze machine inderdaad vol ledig in werking gaat treden. Want het ..wapenarsenaal" der Amerikanen is waarlijk onuitputtelijk. Zij hebben veel meer troeven in de hand, dan tot n:i toe konden uitgespeeld Dat de strijd echter hard is en zijn zal en bovendien vermoedelijk lang zal duren, wordt door hen volmondig toegegeven. Doch dat men zich terdege de ernst en het gevaar der situatie bewust werd. is een gunstig teken. Bovendien staat het Amerikaanse prestige en dat van de U.N.O. op het spel en men weet e strijden voor een rechtvaardige zaak! Dat alles zegt genoeg! Intussen heeft het in brede kringen stellig verwondering gewekt, hoe het mogelijk was, dat de Amerikaanse In telligence Service ogenschijnlijk zó slecht op de hoogte bleek te zijn van de voorbereidingen der Noord-Koreanen voor een agressie. Of dit zo is, laten wij In het midden, doch een antwoord op de vraag, waar om de Zuid-Koreanen betrekkelijk ln zo geringe mate op een inval materieel geprepareerd waren, moge wellicht ge vonden worden in de uitkomst van een geheim onderzoek, dat daarnaar door de Amerikaanse „Senaatscommissie voor de toewijzingen" is ingesteld en waarvan „News Week", tengevolge van een lek. op zeer uitvoerige en tot ver wondering stemmende wijze melding kon maken. Ons beperkend tot de hoofdzaken, ontlenen wij daaraan, dat hier sprake ls geweest van een weloverwogen poli tiek van de Amerikaanse Raad voor Nationale Veiligheid. Bij de vestiging van de Koreaanse Republiek had de U.N.O. de morele en politieke verplichting op zich geno men om haar te verdedigen. Het zou onmogelijk zijn, zich hieraan te ont trekkend hoewel in militair opzicht Zuid-Korea eigenlijk niet waard was, verdedigd te worden. Men was het er over eens, dat de Ver. Staten hulp zouden moeten bieden als de roden aanvielen, doch tegelijkertijd wilde men Zuid-Korea geen oorlogsmateriaal vliegtuiaen. tanks en andere wapenen verschaffen, omdat er vrees bestond, dat de Zuid-Koreanen dan zélf een oorlog zouden beginnen. Men wilde Zuid-Korea slechts zóveel geven, als voor de handhaving der binnenlandse veiligheid nodig was Zo werden weliswaar talrijke plan nen opgesteld voor het verzenden van meer wapens, die dan onmiddellijk in werking zouden treden, wanneer de roden een agressie zouden plegen Maai de wapens werden niet verstuurd, tot dat zulks absoluut noodzakelijk zou zijn. En intusvsen verleende het Congres, dat. van deze politiek onkundig was, credieten voor de verdediging van Zuid- Korea, waarvan slechts bitter weinig terecht kwam Toen men dus op „verrassende" wijze voor een voldongen feit kwam te staan, bleken de Noord-Koreanen buitenge woon sterk in het voordeel. Afgezien van het feit. dat een agres sor altijd in het voordeel verkeert, voor zolang als het duurt Dat desondanks toch op zo uiterma te moedige wijze gevochten wordt on der de vurige aanwijzingen van -ie veteraan generaal MacArthur, is een hoopvol teken! De strijd is echter uiterst wisselval lig, met zekerheid valt nog niets te zeggen, al schijnen belangrijke beslis singen voor de deur te staan. Intussen worden allerwege pogingen aangewend het conflict te localiseren. dan wel tot oplossing te brengen. Men denke aan de diplomatieke be sprekingen in Moskou als elders en aan de boodschappen van Pandit Nehroe. Of en in hoeverre het juist isr dat Rusland in 2jjn steeds duistere en bruuske, maar toch altijd evenzeer in telligente diplomatieke houding, die tot nu toe zovele successen oogstte, de an dere mogendheden wil chanteren, om een zetel voor de Chinese communisten in de Veiligheidsraad te verkrijgen hetgeen alweer ontkend wordt zal ae toekomst moeten leren. De wereld verkeert in grote onze kerheid, wane er zijn talrijke andere gevoelige plekken in het 1500 mijl lan- 8e front van de koude" oorlog, dat thans in het 150 mijl lange van Korea Wel zéér heet geworden Is. Men denke o.a. aan punten als Ber- hjn, Wenen, Joego-Slavië, Perzië, Afghanistan, Tibet, Viet-Nam. Malakka en Formosa Nog is de rij niet ten einde. Talloze gevoelige plekken, waar de geallieerden het oog terdege op richten nioeten. Dat desondanks Amerika met vaste hand heeft ingegrepen, vormt een be wijs, dat het zich van zijn uiteindelijke kiacht bewust is, al wordt op het ogen- b ik nog het geduld van menigeen •waar op de proef Gesteld.... „Er is hoegenaamd geen twijfel aan, dat wij dit schiereiland zullen houden. hoewel de positie op het ogenblik lastig is. Wij zfjn bezig onze strijdkrachten te organiseren en wij zenden hun ma teriaal toe.". „Geef ons tijd en wij zullen in staat zijn het initiatief aan de communisten te ontneirfen" zo verklaarde hij. Het hoofdkwartier van generaal MacArthur heeft bekend gemaakt, dat Noord-Koreaanse strijdkrachten van onbekende sterkte vandaag een brug- gehoofd aan de Zuidelijke oever van de Koem ln dc buurt van Sangyo heb ben gevestigd. Er was geen reden voor overdreven ongerustheid .zo wordt er in het comminuqué aan toegevoegd. Noord-Koreaanse troepen die gisteren poogden de Koem over te steken aan de Westelijke flank van de Amerikaanse stellingen waren met zware verliezen teruggeslagen. Volgens gezaghebbende berichten, die te Tokio binnenkwamen, hebben de Noord-Koreanen hun druk in de gehele centrale sector vergroot en wordt Taejon bedreigd. De Amerikanen boden heftig tegenstand tegen de troepen, die de Koem overtrokken en kleine groepen Noord-Koreanen opereren ten Zuiden van de rivier. Volgens „Transradio Press", een bureau, dat de New Yorkse radiostations van nieuws voorziet, zouden de Noord-Koreanen aan dc andere zijde van dc Koem een „nogal groot bruggelioofd" hebben gevestigd. In een legerbericht van Mc Arthur van gisteren wordt nog gezegd, dat ele menten van de Noord-Koreaanse tweede divisie dc rivier de Pogang zijn overgestoken en er in geslaagd zijn in de Zuid-Korcaanse troepen bij Ts.iong- Joe te penetreren. Er heerst „vergrote activiteit" aan de Oostkust, direct ten Noorden van Poesan. De 15e Noord-Koreaanse divisie heeft Jongpong veroverd. Volgens Noord-Koreaanse legerbcrichten, aangehaald door radio-Moskou, zetten de Noord-Koreaanse troepen op alle fronten hun opmars voort. Ame rikaanse vliegtuigen hadden steden en dorpen in Noord-Korea en in het be vrijde deel van Zuid-Korea gebombardeerd en met machinegeweren be- stoakt. Gisteren vielen meer dan 30 Amerikaanse vliegtuigen de stad Wonsan en omringende dorpen aan. waarbij 500 bommen van tussen 225 en 2.250 pond werden geworpen De Noord-Koreaanse troepen, aldus deze legerberichten, „hebben Tsjong-Koe, een der belangrijkste steden in Zuid- Korea, geheel bevrijd". Men herinnere zich echter, dat slechts 6 van de 59 V.N ldeen geweigerd heb ben hun materiële of morele hulp aan Zuid-Korea te verlenen. De overige 53 zullen - echter stellig op de b~es staan, wanneer het er werkelijk op è&n komt, al zegden tot nu tce slechts 7 landen definitief hun militaire hulp toe. Tot hen behoort ook ons eigen land: de „Evertsen" ls reeds uit Hongkong naar de Koreaanse wateren vertrokken. Wel licht niet meer dan een symbolisch ge baar. doch wanneer ons land ooit in ge vaar mocht komen, zullen wij wellicht de vruchten daarvan van de zijde der grote mogendheden onde:vinden! Rusland weet uit dit alles, dat het zich geen daden van agressie meer ver oorloven kan. In dat geval vindt het 't grootste deel van de wereld tegen zich Daarom hebben wij vertrouwen, dat gelijk president Truman het zo juist* weer met. grote stelligheid verklaard heeft „alles terecht zal komen". Temeer omdat het gans onzeker ls, of de Sovjet-Unie in het huidige sta dium werkelijk een totale wereldbrand riskeren wil. Wij zijn er ons volkomen van bewust, dat zij met haar satellieten een enorme „macht" vormt, maar of deze satellieten voor Rusland allen even be trouwbaar zijn, is een open waag Onder hen is een hevig ondergronds 1 gegrom hoorbaar en de Sovjets zullen ep zich ongetwijfeld voor hoeden, dat dit gegrom naar boven komt- Een en ander geeft ons het geloof ondanks alle ernst dat de wereld erin zal slagen, een uitweg uit.dê moei lijkheden te vinden. Tot heil van zichzelve! Alle andere problemen vallen naast dat van Korea eigenlijk in het niet Dat zoveel landen met in'erne moei lijkheden kampen België. Frankrijk enz. inplaats van zich bijtijds sterk te maken tegen eventualiteiten, is een zéér betreurenswaardig verschijnsel. Dat de Sov.iet-Uni? er op uit fc. de landen rond haar machtsgebied te verzwakken door telkens onrust te zaaien, is bekend. Wü begrijpen daarom geenszins, dal die landen niet „alles op alles" zet ten, om hun nationale eenheid koste wat het kost! te versterken. «Gelukkig geven Amerika en in ze kere zin ook Engeland thans liet goede voorbe?ld! Doch het parool voor allen ook voor Nederland! zij: .,Let op L'w saeck 1" René Plèven is er in geslaagd het nieuwe Franse kabinet samen te stel len. Het telt 33 leden, die aan de president van Frankrijk, Vincent Auriol werden voorgesteld. President Auriol (voorste rij derde van rechts) omringd door de leden van het nieuwe kabinet. Naast hem Renè Pléven. GROOTSCHEEPSE AANVAL DER NOORDELIJKEN. Gisteren waren de Noord-Koreaanse troepen met de steun van guerilla- strijciers, een grootscheepse aanval op de Amerikaanse verdedigingslinie aan d? Koem, begonnen ten Noorden van Taejon. Beschermd door de duisternis begon nen de Noord-Korcancn hun aanval op de Koemlinic te Kong Joe, onge veer 30 K.M. ten N.W. van Taejon, Dit gebied vormt de linkerflank van de Amerikaanse strijdkrachten bin nen de bocht van de Koem. De aanval werd voorafgegaan door een hevig artillerieduel op het front in de rivierbocht. In de berichten wordt gesuggereerd, dat dit bedoeld was als een schijnaanval om de flankaanval van Kong Joe te maskéren. Voorts werd gezegd, dat Koreaanse guerillastrijders in Amerikaanse mili taire werkkleding in grote getale achter de Amerikaanse linies infiltreerden Twaalf tanks, gesteund door onge veer een compagnie infanterie storm den daarop op de Westelijke flank over de ondiepe Koem. ZWARE DRUK. Een woordvoerder van het Ameri- kaanse leger verklaarde, dat de Noord-Koreanen twee of mogelijk drie divisies in beide s?ctoren van de Koemlinic hebben bijeengebracht en sterk in de meerd rlieid waren ten opzichte van de Amerikanen. Aan het centrale front, ten Zuiden van Tsjoen Joc, oefenden de Noord- Koreanen notr steeds zware druk uit op de Zuid-Koreanen en trachtten hierdoor gelijk gemeld om het Amerikaanse front te Taejon heen te trekken. Een flankaanval Ls ook aan de gang ten Z.O. van Tanjang. op het centrale front, welke" deel uit schijnt te maken van een vorkaanval op de voornaamste Amerikaanse troepen trekken naar het front op Zuid-Korea achtergrond links) terwijl Zuid-Koreaanse infante risten zich op de achter gelegen stel lingen terugtrekken. Links: een infan terist, die de wacht houdt bij de mannen, die een telefoonpost, welke de verbinding met het front onder houdt, bedienen (achter jeep). HET AMERIKAANSE STANDPUNT. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Bqlt. Zaken heeft nog verklaard, dat de minimum voorwaarde voor een oplossing van de Koreaanse crisis is, dat de Noord-Ko reanen de strijd staken en zich op hun eigen grondgebied terugtrekken. De woordvoerder verklaarde voorts, dat het „geschikte forum" voor de po gingen om de crisis op te lossen de V.N. zijn en dat deze kwestie geen aan gelegenheid voor directe onderhande lingen met Moskou is. VERZOEK VAN 23 LABOUR- LEDEN. 23 Labour-leden van het Engelse La gerhuis hebben een motie ingediend, welke de Britse regering verzoekt, aan te dringen op ontruiming van Formosa dour Amerikaanse troepen en op toe lating van communistisch China tot de Veiligheidsraad. De motie verzoekt verder, de weg te effenen voor een wereldvrede door al net mogelijke te doen om: 1. het strijd gebied in Korea te beperken; 2. een staking van de vijandelijkheden en be middeling in Korea onder toezicht van de V.N. te bewerken; 3 het houden van een vroegtijdige bijeenkomst van ue grote mogendheden, w.o. India, te Amerikaanse bevoorradingslijn van de 1 bewerkstelligen teneinde te overwegen naven Poesan naar het westelijke front, welke 'stappen zouden kunnen worden De vliegtuigen van de verbonden mo gendheden bleven de Noord-Koreaanse troepenbewegingen en bevoorradings- lijnen ln alle gebieden bestoken. De vluchten werden voornamelijk gecon centreerd op de weg en spoorweg van Seoel naar Taejon, de voornaamste be voorradingslijn voor de Noord-Koreaan se troepen aan de Koem. GEEN „DUINKERKEN". Een hoge Amerikaanse legerofficier heeft op een persconferentie te Washington medegedeeld, dat „er geen Duinkerken in Korea in het vooruitzicht is". Hoewel hij de ernst gedaan naar aanleiding van de voor stellen van Trygve Lie of anderszias ter versterking van de V N. en ter be ëindiging van de „koude" oorlog NEHROE'S „BEMIDDELINGS POGING". Naar te Londen verluidt, drong Neh roe aan op toelating van het commu nistische China tot de Veiligheidsraad als eerste stap bij het zoeken naar een oplossin? voor het Koreaanse vraag stuk. Volgens Nehroe zou de grootste moeilijkheid bij het vinden van een re geling gelegen zijn Ln het feit, dat de Ver. Naties in een impasse zijn geraakt, tV" sit"ati* onderschatte,) doordat de Sovjet-Unie weigert "aan de hield hij staande, dat er geenszins werkzaamheden deel te nemen, indien een catastrofe op de Chinese nationalisten aanwezig zijn. sprake was van Korea. Grensincidenten bij Joego-Slavië PROTEST TEGEN BULGARIJE. ^Joegoslavië heeft in een nota aan Bulgarije geëist, dat er „een onmid dellijk einde moet komen aan de Bul gaarse grensprovocaties". De nota werd gezonden na een In cident, waarbij een Bulgaarse soldaat gedood werd op Joegoslavisch grond gebied, aldus meldt Radio-Belgrado. Volgens Radio-Belgrado geschiedde het volgende: 1. de leider van 15 Bulgaarse soldaten stak de grens over en werd aangehou den door een Joegoslavische patrouille. De Bulgaren openden het vuur en de Joegoslaven schoten de leider der Bul gaarse soldaten dood, toen hij een hand granaat wilde gooien. Het lijk werd op Joegoslavisch gondgebied achtergelaten. 2. 50 Bulgaren trachtten de grens over te steken, maar dit werd door Joegosla vische patrouilles verhinderd. 3. Bulgaarse manschappen openden het vuur op een Joegoslavische wacht. Meer dan honderd kogels kwamen op Joegoslavisch grondgebied terecht. EVANGELINE BOOTH LIGT OP STERVEN. De 83-jarige generaal Evangeline Booth, voormalig hoofd en doohter van de stichter van het Leger des Heils, ligt in haar woning te New York op sterven. ENIGE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid- Oost en Ziiid-West. Iets lagere tempera turen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 16 JULI. Zon op: 4.38 uur; onder: 20,53 uur. Maan op: 5.28 uur; onder: 22.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.01 en 16.27 uur Springtij. (17/7 te 4.39 en 17 05 u.) Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Wie doet er mee? De school-vacanties staan voor de deur. zijn voor velen reeds begonnen. Er wachten de jeugd vreugde volle dagen van spel en ontspanning, van logeerpar tijen bij familieleden, van onbezorgd verblijf aan zee. bos of hei. Maar elke logeerpartij neemt een einde en dan keert men boordevol met belevenissen en in drukken naar huis terug. Er zullen ongetwijfeld ook regendagen bij zijn, d3gen waarop men onmogelijk in de vrije natuur kan dwalen of spelen cn dat de neer stromende regen noopt tot verblijf binnenshuis. Teneinde ook deze uren prettig en nuttig te kunnen vullen, schrijven wij speciaal onder onze jeugdige le zers en lezeressen een vacantie-opstellen-wedstrijd uit. Men kan daarvoor deze hopelijk weinige! regen dagen benutten; men kan ook zijn of haar in drukken opzamelen tot aan het einde der vacantie en ze dan op papier zetten. In geen geval zen< men ons echter deze ervaringen in daeboekvorm. Een opstel van 500 woorden is meer dan voldoende om uitdruk king te geven aan hetgeen men zelf als het hoogte punt of de meest interessante episode der vacantie heeft ondervonden. Teneinde klein en groot niet over één kam te sche ren. stellen wij ons voor twee groepen te vormen; a. één afdeling voor kinderen tot en met 12 jaar (it 300 woorden is voor deze groep meer dan vol doende!) b. één afdeling voor kinderen van 13 tot en met 18 jaar. De inzendingen moeten uiterlijk Maandag 4 Sep tember des middags te 12 uur in ons bezit zijn en op de enveloppe het opschrift dragen: „Vacantie-opstel len-wedstrijd". Zij moeten voorts voluit ondertekend worden met naam, adres en leeftijd. Voor de winnaars in beide leeftijdsgroepen stellen wij fraaie boekwerken beschikbaar, het aantal afhan kelijk van het aantal inzendingen. Iedere jongen of meisje beleeft tijdens de vacantie toch minstens één spannend avontuur. Vertel het ons in je eigen bewoordingen en ie kunt een prachtig boek 3ls extra herinnering aan de zomervacantle 1950 be waren Zoals steeds staat deelneming uitsluitend open voor kinderen van abonné's! .J Noodlottig spel LANG verbeid is het rapport van de Parlementaire Enquête Commissie, dat vandaag versohenen ls en waar over wij elders ln dit blad uitvoerig schrijven Wat in politieke kringen na de oor log de Indonesische kwestie is geweest/ dat was in kringen van het voormalig verzet het Englandspiel: kardinale vraag en schijnbaar onontwarbare Gordiaanse knoop. Geschiedde de „ontknoping" van de Indonesische kwestie min of meer op ae legendarische wijze van doorhakken, ac illegale Gordiaanse knoop is door dit rapport van de Enquête Commissie ont ward. Vooral door deze wijze van ontkno- I ping heeft de Enquête Commissie zich j bijzonder verdienstelijk gemaakt. Het zou eenvoudig genoeg geweest zijn, zich 1 met een Jantje van Leiden van deze geschiedenis af te maken, aangezien slechts enkele ingewijden de techniek der geheime diensten beheersen en zelfs zij geen van allen uit eigen ervaring en kennis de gehele materie beheersen, waarover een onderzoek in deze zaak zich moet uitstrekken om tot een gede gen oordeel te komen. De Commissie heeft gemeend deze weg, die zeker niet geleid zou hebben tot algemeen aanvaarden van haar con clusies, niet te mogen bewandelen en heeft zich de zeer grote moeite getroost, tot in de grond der zaken door te drin gen, een ontstellend omvangrijke hoe veelheid gegevens te verzamelen en deze tot in de kleinste details als een leg kaart in elkaar te passen. Daardoor is de commissie er in geslaagd, deze be denkelijke „knoop" in stede van door te hakken, te ontwarren. Dit ter aankondiging van het rapport der commissie over punt F van haar op dracht, behelzende „de Nederlandse ge heime diensten te Londen en de ver bindingen met het bezette gebied", waarvan het belangrijkste aspect het Englandspiel geacht kan worden, dat in alle onderdelen met die diensten en. verbindingen verweven was. HET past ons, aleer iets naders over dit rapport te zeggen, de helaas zovele slachtoffers te gedenken, die dit noodlottig „spel" met hun leven hebben betaald. De tientallen, alles te zamen genomen wellicht honderden, die in het kader van dit „spel" het le ven lieten, hebben dit gedaan voor ons allen, voor land en volk, voor recht en vrijheid. Het doet er bij de waardering, die wij daarvoor moeten koesteren, niet loe of zij vielen door verraad of door blunders. De tragische omstandigheid, dat vele van de geparachuteerde agen ten geen heldhaftiger daad hebben ver richt dan zich te laten scholen en te laten „droppen" meestal werden zij bij het neerkomen door de Duitsers „in ontvangst genomen", zodat zy op geen. enkele bijdrage tot de geallieerde oor logsvoering of bevrijding van ons land zouden hebben kunnen bogen mag deze diepe eerbied voor hun werk niet verminderen. Zij zijn gevallen voor een ideaal, dat een Nederlands ideaal was, en de oorlog heeft ons mens voor mens, geleerd hoeveel moed er voor nodig is, het risico van zulk vallen voor een ideaal bewust te aanvaarden. Zij heb ben die moed opgebracht met een on eindig groter bewust risico dan de meeste onzer onbewust accepteerden. Da Enquête-Commissie geeft telken male in haar rapport van een volledig begrip voor de plicht dier waardering blijk. Hoe kan het anders, wanneer men, zoals in dit verslag, telkenmale stuit op hun namen, hun volharding, hun wan hoop in de goede zaak, en hun verzet tegen de pogingen, om hun niettemin vastbijtend geloof te breken. HETT IS NIET alleen ondoenlijk, dit in het korte bestek van een dag blad in details weer te geven, het is bovendien niet juist. Van wat zij deden, ervaren wij dagelijks de zegeningen; begrip voor vrijheid. Wie uit die waarden niet diepe dankbaarheid put, put dit ze ker niet uit een krantenverslag Wat wij evenmin in details willen be schrijven. is de lijdensweg, die deze aap peren zijn gegaan, voor zij de dood, veelal als een verlossing, vonden. Dit rapport dient te oordelen over de verantwoordelijkheid, voor al wat is ge beurd, niet over de vaststaande ver dienste van het werk van hen, die be reid waren alles te geven om vrijheid en recht te dienen. Die verdienste staat vast. rapport of geen rapport. England- lancLspiel of geen Englandspiel zelfs. Niet het resultaat, doch de bedoeling van de daad is essentieel. HET rapport zelve dan kon na een minutieus onderzoek tot de conclu sie komen, dat de afschuwelijke be schuldiging van bewust verraad kon wor den afgewenteld van de Engelse en Ne derlandse instanties te Londen, die in de loop der laatste jaren door velen deels begrijpelijkerwijze wantrouwigen waren beklad met het odium de laagste menselijke motieven te hebben laten spreken waar het ging om het hoogste menselijke goed: gelcof, recht en vrij heid I De commissie ls zeker niet geremd ge- wcest in haar oordeel, t dat daardoor aan waarde zou verliezen) gezien de uiterst scherpe critiek die zij uit ten i aanzien van het beleid zowel bij Neder- landse als Engelse instanties en auto- riteiten. j Opwekkend kan die critiek overigens niet worden genoemd doch het stemt to; voldoening, dat het critiek blijft, een aanduiden van dikwijls ernstige, onver geeflijke fouten en dat nergens het vlijmscherpe woord „verraad" hoeft te klinken aan de fundamenten van dit noodlottig Englandspiel. Een spel dat Inderdaad „spel" was, niet zoals de kat met de muis speelt, be wust van het dodelijk-vijandig karakter, doch in de zin van -spelen met-de dood, zoals de kwajongen doet. die een vracht wagen probeert aan te klampen en er zich door tracht ts laten meerijden. Een pel bedreven zonder bewust zijn der ge varen. maar een spel dat .spelen-met de I dood" is. Het spel is gespeeld. De spelers vinden in dit rapport slechts hun rekening: de inzot is reeds be taald

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1