Catm fe, Tweede Kamer aanvaardde door De Kort geamendeerde Kinderbijslagwet PANDA EN DE MEESTER-EDELMAN Italiaanse volk interesseert zicli weinig voor Korea Met Engelands strijdmiddelen is het pover gesteld Grote belangstelling voor internationaal politieleger j IDE MAN Kerkelijk Leven Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 13 Juli 1950 Tweede Blad No 27047 Regering niet verder dan adhaesiebetuiging (Van onze Romeinse correspondent). Terwjjl in 1938 tijdens de Tsjechische crisis en in de zomermaanden van 1939 in elke Italiaanse stad, in elk dorp, op de uren, waarop de radio het laatste nieuws bracht, de mensen sa menschoolden, overal waar men maar een radiotoestel kon horen, is er thans vrijwel geen belangstelling voor de gebeurtenissen in Oost-Azië. Ook de dagbladen wijden zeker vijfmaal zo veel ruimte aan alles wat betrekking heeft op de dramatische dood van Guiliano dan aan de gebeurtenissen in Korea en de daarmede samenhan gende politieke verwikkelingen. Korea is te ver, te onbekend, en het besef dat in onze tijd één geweer, afge schoten in de meest afgelegen hoek van Azië of Afrika, invloed heeft op het leven der gehele mensheid, is nog niet doorgedrongen tot de brede massa in Italië. Maar in politieke kringen is er wel Iegelijk een reactie. Officieel heeft de ■egerihg adhaesie betuigd met het be- ;luit, genomen door de Veiligheidsraad. 3it is reeds veel. daar Italië nog steeds >een lid is van de Ver. Naties. Verder :al men voorlopig zeker niet gaan. Mi- lister Sforza heeft dit uitdrukkelijk verklaard. Militaire verplichtingen zou- ïen voor Italië alleen kunnen voort- -loeien uit een agressie, gericht tegen West-Europa of Amerika, en dit uit loofde van het Atlantisch Pact. En selfs zou Italië eerst nog door andere anden van het Pact uitgenodigd moe- worden tot het verlenen van bij stand. Men vergete niet dat dit land >ijna weerloos is. ontwapend en met ontmantelde grensvestingen. Achter deze politiek der regering staan uit de aard der zaak de rege ringspartijen, dus de Christen Demo sraten, de Republikeinen en de Saragat- socialisten. Belangrijker is dat ook (roepen van de oppositie, de liberalen ;n de unitaristische socialisten van Ro- nita ,het regeringsstandpunt volkomen delen Romita en de zijnen behoorden einige maanden geleden nog tot de tfenni-groep. die geheel in het commu nistische vaarwater is geraakt. HOE UITERST LINKS DENKT. De reactie der uiterst linkse partijen Is zeer eigenaardig geweest en zelfs van die aard, dat zij wellicht enkele, meer ontwikkelde, partijleden tot het inzicht joet komen dat niet alles, wat in de partijbladen te lezen staat, de zuivere vaarheid is. Eerst heette het dat de Zuid-Koreanen, aangezet door de Amerikaanse imperia listen, de vredelievende Volksrepubliek yan het Noorden hadden aangevallen, ^och na een week kwam er een geheel andere lezing, die het meest uitvoerig werd weergegeven door Nenni in een piiiementsrede. De oorlog tegen Japan had voor een deel der Koreanen de be vrijding gebracht. Het Zuiden was ech ter van de Japanse slavernij overgegaan in de handen der Amerikanen. Vandaar Bat de Zuid-Koreanen, snakkend naar hereniging met hun Noordelijke broe- Bers, in opstand waren gekomen tegen de schijnregering van Seoel. De Noord- [Koreanen voelden het als hun heilige plicht de vrijheidsstrijders van het Zui den te hulp te komen, M.a.w. de guerilla du voorafgegaan zijn aan de grensover- chrijding. Hoe gevaarlijk deze nieuwe zienswijze is, zal ieder beseffen, die bedenkt hoe zeer de toestand in Korea met een „Ijzeren gordijn" midden door het land. overeenkomt met die in Duitsland en Oostenrijk. Het enige en belangrijke verschil is. dat in Europa de geallieer den hun bezettingstroepen (nog) niet hebben teruggetrokken. LES VOOR DE AMERIKANEN? Belangwekkend is de reactie der rechtse groepen. In die kringen hoopt men dat de Amerikanen van de ge beurtenissen in Korea eens zullen Ieren. Hun kinderlijk idealisme, zo schrijft Ugo d'Andrea, heeft de Europese de mocratische landen tot het uiterste verzwakt. Eerst waren er de betreurenswaardige besluiten van Jalta en Potsdam, beslui ten, die hebben geleid tot de verdeling van Europa in twee streng gescheiden helften. Het overdreven pacifisme en de afschuw voor alles wat ook maar in de verte aan kolonialisme doet denken, maakte dat grote landen van West- Europa. Italië en West-Duitsland, onbe wapend bleven, terwijl in Oost-Duits- land onder de naam van politietroepen een leger op de been werd gebracht. Ook Noord-Korea werd gewapend, ter wijl het Zuiden weerloos bleef. In Azië, Afrika en Indonesië werd de Europese invloed vrijwel uitgeschakeld zonder dat de Amerikanen er iets voor terug gaven. Een groot aantal jonge, politiek en economisch zeer zwakke landen, ten dele niet rijp voor zelfbestuur, vormen een uiterst twijfelachtige afweerdam tegen de rode vloedgolf, die Zuid-Oost- Azië bedreigt. In die kringen meent men. dat althans in West-Europa iets moet worden gedaan. Dat ..iets" zou zijn: bewapening van West-Duitsland en Italië en natuurlijk met opheffing van alle bepalingen, die de weermacht dier beide landen beperken, en opname van Spanje. ..het enige Europese land, dat op dit ogenblik een behoorlijk leger heeft" in de Ver. Naties en in het At lantisch Pact. Dit is wel een heel ander geluid dan dat der communisten, die wensen, dat Italië zelf zich uit het Atlantisch Pact zal terugtrekken. Slechts één gevechtsklare divisie (Van onze Londense correspondent). Churchill, die in de dertiger jaren steeds maar weer gewaarschuwd heeft, dat alleen een sterke defensie bij machte is om agressie te weerstaan, heeft opnieuw de vinger gelegd op de wonde plek in het Westen. Ondanks alle voorbereidingen vreest hij, en vrezen velen met hem, dat het met Engelands strijdmiddelen, en die van Europa in het algemeen, nog maar pover gesteld is. Er was bij de behandeling van de Korea-kwestie in het Lagerhuis voldoe ning over het feit dat de les van het verleden nu eindelijk geleerd is, maar Ohurchill heeft het volkomen duidelijk gemaakt dat, wil deze weerstand effect hebben, het Westen militair sterker dient te zijn d aflpn omen te el het geval ls. Engeland spendeert jaarlijks 800 mil- lloen pond aan defensie, maar de con servatieven beschuldigen de regering ervan, dat het land geen waar krijgt voor zijn geld. Mocht de nood aan de man komen, dan zal Engeland op korte termijn waarschijnlijk over niet. veel meer dan één gevechtsklare divisie blij ken te beschikken uit een totaal van vierhonderdduizend man, die op het ogenblk onder de wapenen zijn. Een andere vraag ls wïamn Enge land bijvoorbeeld verouderde'vllegttiigón naar Malakka zond,. terWIjr^t-de mo dernste toestellen bezit Öok is er cri- tiek op het feit dat veel oorlogsmate riaal, zoals tanks, in de open lucht aan het wegroesten is. Churchill heeft nadere Inlichtingen geeist over Engelands defensie, waar over de regering vaak onnodig zwijg zaam is. Het Amerikaanse congres is er, volgens hem, vaak beter over ingelicht dan het Engelse parlement! Churchill blijkt verder gegriefd te zijn over het feit, dat de regering hem in óe afgelopen jaren over het defensie- probleem niet in vertrouwen heeft ge nomen, al is hij als leider van de op positie wèl van te voren geraadpleegd over de stappen van het kabinet inzake Korea. Vooral nu de partijen in het Lager huis even sterk zijn, lijkt meer over leg met Churchill, met zijn schat van ervaring en zjjn grote visie, voor de hand te liggen. In Londen schijnt menintussen uit de gebeurtenissen in Korea de nieuwe les te trekken, dat de strijd tegen het opdringen van het communisme alleen met succes gevoerd kan worden op wereldschaal en dat regionale regelin gen slechts dienen te worden beschouwd als onderdelen van een alles omvat tend plan. Juist omdat men in Korea thans ge tuige is van het eerste experiment in collectief ingrijpen tegen een plaatse lijke agressie, dient dit volgens velen ook tot uitdrukking te komen in de vorm van de hulpverlening, met de volle erkenning evenwel van het feit, dat Amerika in dit geval de zwaarste last heeft te dragen. De vraag wordt in Engelse politieke kringen gesteld of de expeditionnaire macht in Korea, zij het voorlopig for- Nieuwe regelen Kamers van Koophandel in discussie (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren ter vervulling van twee vacatures in de Hoge Raad der Nederlanden de volgen de voordracht opgemaakt: voor de eer ste vacature: 1. prof. mr G. J. Wiarda te Utrecht; 2. prof. mr M, H. Bregstein, te Amsterdam, 3. mr L. E. H. Rutten, te Den Bosch en voor de tweede vacature: 1. mr H. Th. A. v. d. Loos, te Den Haag, 2. mr L. E. H. Rutten, te Den Bosch, 3. prof. mr M. H. Bregstein, te Amster dam. De voortgezette beraadslaging en de artikelsgewijze behandeling van de voor- meel, niet de status dient te hebben voor een werkelijk politieleger. Gedetailleerde plannen voor een wer kelijk politieleger werden reeds uitvoe rig besproken op de conferentie der Ver. Naties te San Francisco in 1945 op basis van een ontwerp, opgesteld door de militaire adviseurs van de Britse brengt^"zouden ulcwre Ultl delegatie. Door toedoen van de Russenfractie's voorstemmen. Doch een deel ligt het plan nog steeds by het comité van ben kon daartoe niet besluiten, der militaire staven van de Veiligheids- daar door de opneming van het amen- i dement-De Kort in het ontwerp naar gestelde wijziging der kinderbijslagwet draaide ook nu weer om de bijslag voor het natuurlijke kind. Was Dinsdag reeds gebleken dat de A.R. het standpunt der katholieken deelden, thans kwam de heer Krol voor de C.H.-fractle verkla ren. dat zij accoord kon gaan met het amendement-De Kort. Dit wil voor het natuurlijke kind precies dezelfde kin derbijslag geven als voor het wettige kind en onder dezelfde uitvoeringsbepa lingen. doch op grond van een Konink lijk Besluit en niet van de wet. Met 45 tegen 36 stemmen werd het amendement aangenomen, waarbij Ka tholieken. A.R., C.H- en de. heer Weiter (Nat. Kath.) voor stemden. De heren Zandt en Van Dis (St. Ger.) bleken niet in de zaal aanwezig tot hi lariteit der Kamer. P. v. d. A.. V.V.D.en Communisten stemden tegen. Nadat mevr. FortanlerDe Wit (V. V.D.) nog enige technische verbeterin gen had weten aan te brengen, legden voor de eindstemming over het wets ontwerp de woordvoerders der laatstge noemde drie fracties een korte verkla ring af: Met het oog op de belangrijke verbeteringen, die het wetsontwerp de meeste leden dier raad Het Engelse plan beoogde de vorming van een internationale strijdmacht van de aangesloten landen, die het onderling eens zouden moeten worden over hun bijdrage. Het politieleger zou het embleem der Ver. Naties moeten dragen. De diverse onderdelen zouden moeten deelnemen aan gecombineerde oefeningen. Voorgesteld was. dat deze internatio nale macht zou worden gerecruteerd uit contigenten, welke de landen ver plicht zouden zijn af te staan. De man schappen zouden vrijwilligers zijn, die gedurende een bepaalde tijd dienst zou den nemen bij het leger der Ver, Naties cm daarna door andere vrijwilligers» te worden vervangen. Grote aantallen mi litairen zouden op die wijze ervaring kunnen opdoen in Internationaal ver band en vertrouwd worden met de ge dachte van een gemeenschappelijk op treden in dienst van de vrede. De internationale strijdmacht zou, volgens het plan, de beschikking krijgen over bases, gecontroleerd door bij de Ver. Naties aangésloten landen. Indien men thans over een werke lijk politieleger de beschikking had, zou de Sovjet-propaganda niet zo ge makkelijk spel hebben gehad als thans het geval is. Daarom zien voorstan ders van een eigen strijdmacht van dc Ver. Naties deze ook als een poli tieke noodzakelijkheid, De grote moeilijkheid is natuurlijk, dat een dergelijke politiemacht nooit met de goedkeuring van de Sovjet-unie tot stand kan komen. Voorwaarde voor de uitvoering van het plan, waarvoor in Londen thans meer dan ooit belangstelling bestaat, is daarom dat de stemmingsprocedure in de Veiligheidsraad wordt gewijzigd en dat het lidmaatschap van de Russen zelf onder ogen wordt gezien, die zich altijd tegen verandering van de methode van stemming hebben verzet. FEUILLETON die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENT WORTH Vertaald uit het Engels 66) Katherine's hand klemde Williams 1 ami vast. Geen van beiden sprak een j woord. Toen opeens begon de telefoon te rinkelen. i Katherine liet Williams arm los en ïlep op de schrijftafel toe. Automatisch tam ze de hoorn op. Ze hoorde juf frouw Silvers stem zeggen: „Bent u fair, mevrouw Eversley?" ,rJa." „U hebt een pot bloemenhoning ge- pegen van mevrouw Salt, nietwaar?" |Wilt u onder geen beding die honing ganraken. U hebt dat toch nog niet ge- Baan?" -J „Nee." Juffrouw Silver scheen opgelucht te «Dn en kuchte. ..Ik ben heel dankbaar, dat te horen. Mag ik meneer William Eversley ook even spreken?" William nam de hoorn over. Hfj hield |€n arm om Katherine's schouders ge lagen en hoorde juffrouw Silver zeg gen j ..De zaak heeft zich bijzonder ernstig omwikkeld. Ik spreek van uit Selby Street. We wachten hier op de komst. *an de politie. Ik zou graag willen, dat Jj en uw vrouw onmiddellijk hierheen j fwamen. Het ls van het grootste belang voor u. Wilt u die bloemenhoning mee- i Pingen? Uw vrouw vertelde me, dat u I v no? niet van gegeten had. U moet er 1 aan komen» miaar de pot weer zó 1 papier wikkelen, dat vingerardruk- «n m tact blijven." INa een moment van zwijgen, ant woordde William: „Goed, we komen," 1 huig de hoorn op. Katherine en hij ken elkaar zwijgend aan. Juffrouw Silver werd in de salon ge- i ten hoedje, dat zij te oud gevonden zou laten en nadat ze was gaan zitten, be- I hebben cm nog te dragen; en naar de gon het onderhoud. Op de haar eigen zwarte wollen handschoenen, die niet rustige, beheerste wijze kon mevrouw i te vergelijken waren met het fraaie met hun oordeel niet meer de morele grond slagen aanwezig waren, waarop een Ne derlandse wet behoort te steunen. Het wetsontwerp werd daarep met 5814 stemmen goedgekeurd. De heren Schmal (CH) en Bachg (Kath.) voerden tenslotte nog het woord over" het wetsontwerp „Nieuwe regelen omtrent de Kamers van Koophandel en Fabrieken". Eerstgenoemde stelde vast, dat het wetsontwerp beoogt de herrij zenis der K v. K.. waarbij de hoofdzaak is het rechtsherstel, tot de toestand van voor de bezetting. Men late zich niet door bijkomstige kwesties ophouden, doch neme het voorstel met spoed aan. De heer Bachg betreurt het. dat de re gering deze gelegenheid heeft aange grepen om nieuwe regelen vast te stel len. Zij had beter gedaan zich te be perken tot afschaffing van de Duitse maatregelen terzake, in afwachting van de ontwikkeling der algehele bedrijfs- oranisatie. Wil het wetsontwerp voor spr. en de zijnen aanvaardbaar zijn, dan zal er scheiding moeten worden gemaakt tussen het rechtsherstel en de nieuwe regelen, zal het wetsontwerp een tijde lijk karakter moeten dragen en zal er een begin moeten worden gemaakt met het leggen van contact tussen K. v. K. en de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Deze verlangens zijn vastgelegd in een serie amendementen van de meerderheid der commissie van voor bereiding. De heer Bachg bepleitte voorts het brengen van het werknemers reglement in de K. v. K„ en betreurt dat de mlddenstandsraad bij de voor bereiding van het wetsontwerp niet is geraadpleegd. De discussies worden he den voortgezet. Naar voorzitter Kortenhorst gisteren meedeelde, ligt het in de bedoeling vol gende week in de Tweede Kamer te behandelen de derde devlezennota (waarbij Europese Betallngs Unie en Plan-Schuman ter sprake zullen ko men). de begroting voor het Ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en het wetsontwerp toeslag op de pen sioenen. Bruxelies Kermesse 125 gram 29 ets, ■^T Gedurende deze maand b\) elk pakje een filmboekje voor de kinderen I Salt zéér indrukwekkend zijn. Ze zat oneer r.et portret van haar schoonmoe der in rouwkleren. Alle meubels in dit. vertrek hadden toebehoord aan oe oude mevrouw Salt en waren ouderwets zon der antiek te zijn. Ze waren degelijk en mooi in hun soort en hadden destijds veel geld gekost. In deze omgeving voel de Abby Balt zich veilig temidden van een oude familietraditie. De Salts wa ren al sedert 100 jaar geachte kerkelij ke mensen en dat betekende wat! De klok op de schoorsteenmantel was van een grote Wereld-Tentoonstelling van het jaar 1851. Juffrouw Silver kon de sfeer van het vertrek en mevrouw Salts houding waarderen. Ze boog haar hoofd, en merkte op: bont gevoerde paar, dat zij in de kast had liggen. Toen ze, ondanks haar aan dacht voor al deze détails, haar blik even richtte op juffrouw Silvers gezicht, keek ze bijna onmiddellijk weer voor zich. Juffrouw Silver kuchte. „Ik zal heel openlijk met u spreken, mevrouw Salt. Meneer Tattlecombe belde me Zater dagavond op en vroeg me bij hem te komen, en toen ik daar kwam. bracht hij me op de hoogte van hetgeen u met hem die middag had besproken." Abby perste haar lippen zo op elkaar, dat haar mond één strakke lijn geleek. Ze zei niets. Juffrouw Silver vervolgde: „U beseft natuurlijk de ernst van hetgeen u ver telde. SCHRALE INGENOMENHEID Kamerrapporteurs achten voorgestelde pensioenverhoging onvoldoende. Verschenen is het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsont werp tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag. Dat de Regering thans een voorstel doet om deze aangelegenheid te regelen, stemde algemeen tot tevredenheid. Zeer vele leden moesten evenwel tot hun spijt, verklaren, dat hun Ingeno menheid met het voorstel zich hiertoe bedoeld voor William Smith. De tweede bePerkt! Aan de gerechtvaardigde ver- aanslag op aijn leven was die, waarop ik daarnet reeds zinspeelde. Alles wijst er op, dat deze keer juffrouw Salt de gene was, die de aanval op hem uit je Kamer bij verschillende gelegenhe den weerklank hebben gevonden, wordt, zo meenden deze leden, slechts op roerde. De derde maal, die heel goed de brekkige en zeer onvoldoende wijze te- dood ten gevolge had kunnen hebben, gemoet gekomen, was William op weg naar huls na een Jj1" Selby Street Hij kreeg d.UCOTA van prins BERNHARD een stoot In zn rug met een stok. ter- komt wffr thuis wijl hij op een vluchtheuvel stond te wachten om over te steken, en hij zou Na reparatie schade van onder een voorbijrijdende bus gekomen zijn, als de tegenwoordigheid van geest goodwill-missie. Zoals bekend werd de particuliere Dakota van Z.X.H. Prins Bernhard tij- - Hetgeen u meneer Tattlecombe „Het is erg vriendelijk van u mij te zei, kwam hierop neer, dat u toegaf, willen ontvangen." dat uw schoonzuster William Smith Teen er geen antwoord kwam, ver- heeft aangevallen. U vertelde, dat u I wiel tee aan'uw'schoonzuster.**Maar ik volgde ze: meneer Tattleccmbe's regenjas nat in geloof wel. dat die andere twee aansla- en het krachtig ingrijpen van de man, die naast hem stond, hem niet hadden j dens de goodwill-missie naar de .West gered. De laatste en vierde aanslag op zijn leven bestond in het losdraaien van een wiel van zijn auto." „Mijn schoonzuster weet niets van auto's. En ze heeft de hele afgelopen week met influenza te bed gelegen." ,.Dat heeft meneer Tattlecombe me Nederland worden gevlogen, ock verteld. Ik schrijf de aanval op uw I broer, noch dat voorval met het auto vrij ernstig beschadigd. Hie;dooi kon het toestel niet langer gebruikt worden en moest worden gereviseerd. Het toe stel is nu weer helemaal gerepareerd en zal door de privé-piloot van Prins Bernhard, Gerben Sonderman, naar „LACHENDE ROKER" NIET VAN FRANS HALS. Na een uitvoerig deskundig onderzoek is gebleken, dat het schilderij „De laohende roker", in het bezit van het Groninger museum, niet geschilderd werd door Frans Hals, zoals men tot voor kort meende. Enkele jaren geleden rees twijfel over de echtheid van deze Hals. Ned. Ilerv. Kerk: Beroepen te Bussum (toez T. H. Oostenbrug te Vlaardlngen; te Heerlen H. Sondorp te Hall; te Tricht J. v. d. Werf. cand. en hulppred. te Drie bergen; te Bennebroek F. de Graaff te Well en Ammerzoden, die bedankte voor Almkerk. Aangenomen naar Ter Aar H. van Am- stel. cand. te Goudswaard, die bedankte voor Nleuwland, Noorden en voor RiJn- zaterwoude. Gerer. Kerken Beroepen te Rulner- wold-Kockange (vac C. H. Appelo) W. v. d. Linden te Nes (W.D.); te Schettens K. Welbedacht cand. te Ede; te Elburg P. v. d. Schaaf, res. legerpred. te Epe: te Den Eurg op T„ P. Rlemersma te Vijfhulzen. Chr. Gcref. Kerken Beroepen te Arn hem C. Verhage. cand. te Middelburg. Bapt. gemeenten Aangenomen naar Alkmaar C. v. Wier, cand. te Harllngen, die bedankte voor Arnhem en voor Sta voren. Vriendelijk, en als ik 't zo mag uit- de gang had gevonden en dat de keu- drukken, verstandig." j kenpook niet op z'n plaats bleek te lig- Abby Salt zat doodstil pet in elkaar gen en roestig 'werd teruggevonden." gevouwen handen. Ze had de jurk aan, die ze alleen droeg op Zondagen en thee visites, Ze had er een kanten kraagje op en haar diamanten broche. Ze voel de zich hierdoor zekerder van zichzelf. Wat ze niet wist, was dat juffrouw Sil ver hieruit onmiddellijk concludeerde, dat ze deze uiterlijkheden nodig had, óm zich zekerder van zichzelf te voelen. Ze keek naar de versleten jas van haar bezoekster, met het afgedragen Abby opende haar strakgetrokken lip pen even om te zeggen: „Ik heb strikt vertrouwelijk met mijn broer gespro ken." „Meneer Tattlecombe is zeer gehecht aan William Smith. Hij meent, dat zijn leven gevaar loopt." „Dat is waanzin." „Dat geloof ik niet. Wat het ongeval van uw broer aangaat, deze heeft steeds verklaard, dat hij werd „neergeslagen bont aan de hals, naar het zwarte vil- 1 Deze aanslag was, naar mij toeschijnt, gen door haar uitgevoerd zijn. U ziet dus, zoals ik van 't begin af aan ge dacht heb, dat er twee mensen bü be trokken zijn. Juffrouw Emily Salt is er één van en ik ben nu hier om met u uit te vinden, wie de ander kan zijn, en welk verband tussen die twee be staat." Abby Salt zat doodstil in haar mooi ste jurk, haar grijze krulhaar keurig opgemaakt, haar ogen even blauw en rond als die van haar broer, haar wan gen rose en haar lippen in een strakke lijn samengeperst. (Wordt vervolgd) HOOFDSTUK XXXVI Jü?r0Uj silver had ongeveer een half uj eerder gebeld aan de voordeur van öeioy street no. 176. Ze had afgespro- n. maar werd desalniettemin met wei- ig welwillendheid ontvangen. Dit ze I ntvangen werd. kwam door het feit. 1 tijdens het telefoongesprek met TamOUW Salt met enige autoriteit Abel ïatuecombe erin betrokken had. t#» dafc 2011 adviseren mij ontvangen», had ze gezegd. liad stijf geklonken „Ik müt u altijd de raadgevingen van «iijr. broer op. hpV^t feval lijkt het me echter van oeiang. dat u dat wèl doet." ..turnt u me uitleggen, waarom?" „hij meende, dat u hieraan oe voor al ro»eV0? boveri een meer offici- tcn-ÏLSal' had met doffe stem «2n ïm toegestemd: „Goed, komt u «as om vijf um," 32). Een zware ramp had Graaf Isen Grim en Hertog Bruno getroffen, en hun jammerkreten waren niet van de lucht. Alles gestolen! Daar stonden ze nu in hun hemd! Panda had wel met hen te doen, maar toch dacht hij ook nog aan zijn eigen belangen. „Ja. ja, het ls heel erg", zei hij in een rustig momentje, „maar ik wilde u nog even iets vragen, mijnheer de Graaf! Waar is die taxi-vergunning gebleven, die u me had afgenomen?" „Wat taxi-vergunning!" raasde Isen Grim. „Weg! Weg! Alles is weg! Die vergunning zat in de zak van mijn cos- tuum, en die Gemaskerde heeft zich niet ontzien om mijn gehele costuum te stélen! Niets is deze bandiet heilig!" „Ozei Panda, diep-bedroefd maar nu sprak Bruno, die even tot be zinning was gekomen: „Wat zei je van een vergunning? Ik zie daar een pa piertje op je voorruit zitten!" Panda keeken ja! De Gemasker de had de vergunning uit de jaszak van Isen Grim gehaald en zorgvuldig VOOR VRIJDAG 14 JULI. Hilversum 1 (402 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.18: gram.muzlek; 8.50: voor de vrouw; 9.00: gram.muzlek; (9 30 9.35: waterstanden); \rPRO 10.00; „thuis", causerie; 10.05: morgenwijding. VARA 10.20: gram.muzlek, '10.30: voor de vrouw; 10 45: cello en piano; 11.10: radiofeullleton; 11.25; orgelspel en zang: AVRO 12.00: theater-orkest; 12.30- mededelingen; 12.33: sportpraatje; 12.45: gram.muzlek: 13.00: nieuws: 13.15: lichte muziek; 13.45: gram - muziek; 14.00: voor de vrouw; 14.20: ka merorkest en soliste; 15.10: voordracht: 15,30: gram.muzlek; VARA 16.00: gram. muzlek; 16.30: voor de Jeugd; 17.00 zang en plano: 17.20: muzikale causerie: 18 00: nieuws; 18 15: felicitaties; 18 40: clarinet en cello: 19.00: „denk om de bocht"; 19.15- gram.muzlek: 19.22- reportage: VPRO 19 30: op bezoek bij anderen", causerie; 19.45: klankbeeld; 19.55: berichten: 20.00: nieuws; 20.05: boekbespreking; 20.10: so- j praan en plano; 20.30: ..de redding der menselijkheid In de crisis der huidige cultuur", causerie; VARA 21.00: verzoek- 1 programma; 21.40: voordracht: 22.00: bui tenlands weekoverzicht; 22.15: klein koor en orkest en solisten; VPRO 22.40: „van daag". causerie; 22.45: avondwijding: VARA 23.00: nieuws; 23.1524.00: symphonle- orkest. Hilversum II (298 M.) NCRV 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00- nieuws en weerberichten. 8 15: ge wijde muziek- 8.45: strijkorkest: 9.15: voor de zieken; 9.30: gram.muzlek; 10.30: mor gendienst: 11.00: planovoordracht: 11.30: amusementsmuziek: 12 00: gram muziek; 12.30: mededelingen: 12.33: klein koor; 13.00: nieuws: 13.15' sextet; 13.50: gram. muzlek: 14.00: strijkkwartet. 14 40: voor dracht; 15.00: bariton en plano: 15 40: voordracht: 16.00- vocaal ensemble; 16.15: gram.muzlek: 17.00: wetenswaardig aller lei: 17.30: Friese causerie: 18 00: koorzang. 18.15: „overheid - werkgever - werkne mer". causerie: 18.30- voor de strijdkrach ten: 19.00- nieuws en weerberichten: 19 15: recerlnesu'tzendlng: 19 35- gram muziek: 19.40 radiokrant: 20 00- nieuws: 20 05: schaakoraatle: 20.15- omroeporkest: 21.15: ..onze tijdrekening" causerie: 2135: ko ninklijke militaire kapel: 22 10 plano- uolt me moor moHir» hii Kl„ recital; 22 30 oratortumverenlglng en phil- valt me maar matig .gromde hij bin- harmonisch orkest- 22 45: avondoverden- nensmonds. „Ik noem dat vreemd! Al- kinc- 2300 nieuws: 2315—2400 les gestolenbehalve de taxi en die rruziek op de voorruit van de taxi geplakt' „Wat keurig!" dacht Panda. „Wat aar dig en vriendelijk en bezorgd! Wat eer lijk trouwens, voor zo'n bandiet!" En blij haalde hij het papiertje van de ruit. om het weer bij zich te steken. Maar in de verte stond Isen Grim hem mok kend gade te slaan. „Hmdat be- gram- cert; 9.05 Lichte muziek; 10.00 Gram.; 10.30 Ménage en muslque; 11.00 Strijk kwartet v. Dvorak; 11.25 Operettes v. Joh. Strauss; 12 00 Amusem.muz.; 12.32 Gram.; 13.15 Martens en Barany; 14.00 Gram.; 15.00 Frans Cabaret: 15.40 Tenor; 16.05 Franse operettemuziek; 16.50 pianomuziek v. Chopln; 17.10 v. d. zieken; 18.00 v. d. sold.; 19.30 Harm.muz.; 19.50 Feuilleton; 20.00 Filmmuziek; 20.30 planomuz.: 20.45 Kunstkaleldoscoop 21.00 Omroepsymph.- orkest; 22.15 verzoekpr.; 23.05 Operacon cert. Lijn 4 distributienet 7.15 Ens. Mayerl; 7.50 „Lift up your hearts"; 8.10 Concert: 9.10 verzoekpr.; 10.00 orgel; 10.30 Sextet Simpson: 11.00 Dagboek: 11.15 Muzlk. overdenkingen; 11,30 Mil. orkest; 12.00 Gram.: 12.30: Banjollers: 13.00 BBC Welsh Orch.; 13.45 v. d. kinderen; 14.00 BBC Midi. Light Orch.; 15 00 Ork. Dean; 15.30 v. d. sold.; 15.45 Ork. Leon; 16.15 Rlo Tango Band: 17.10 Gram.; 17 30 Orgel; 18 00 ..Bohemian Players"; 18.30 „Here's Howard": 19.00 Gevar muz 19 30 „Puff- nev Post Office"; 20.00: Omroepork.; 21.00 ..Summer showtime": 21.30 Martin Strijk kwartet; 22.15 ..Topic for tonight"; 22.20 Ork. Randall; 23.00 Gevar. muziek. vergunning. Dat betekent ietsVreemd Verdacht!" LUn 3 distributienet 7 05 Gram.; 7.30, Kron.; 7.40 Gymn.; 7.50 Gr., 8.05 con- 1 AGENDA DONDERDAG: Alphen a. d. Rijn (Avifauna) Con cert Zuid Hollands Orkest, 8 uur nam. VRIJDAG: Noordwljk aan Zee (Huls ter Duin) Show dc Paris. 8 uur nam. BIOSCOPEN. Trlannn ..Fatale Hartstocht" (18 Jaar) Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9 15 uur; overige dègen 2.30. 7 en 9.15 uur. Re.v „Jungle Regiment" (14 Jaar) Zon dag 2 15. 4.15, 7 15 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 15 eD 9.15 uur. I.lrtn ..Kinderen van de straat" (alle leeft.) Zondag 2.15. 4.45. 7 eD 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur l.uxor „Het huls der vergelding" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. ru.-lnn Gentleman inbreker' (18 Jaar) Zondag 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 30. 7 en 915 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 8 Juli 13 uur tot Zaterdag 16 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek BoekwtJt, Breestraat 74 en de Haven-Apotheek, Haven 18 Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelminapark 8.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5