Nieuw Guinea-rapporf in Kamers vóór nieuwe Unie-minisferconferenlie Zullen de gaslantaarns in Leiden verdwijnen? B, en W. doen een voorstel om de 871 gaslantaarns door 1200 electrische lantaarns te vervangen Amerikanen versterken koortsachtig hun stellingen Divisie der Noordelijken op één lijn met Taejon Behrs van Amsterdam DONDERDAG 13 JULI Straatverlichting in binnen stad is onvoldoende B. en W. schrijven de raad: De gasstraatveriichting verkeerde bü de bevrijding in een ontredderde toe stand. Geen enkele lantaarn kon zon der voorafgaande reparatie «eer in bedrijf gesteld worden. Materiaal gebrek leidde er toe bij het herstel der gasstraatverlichting het eerst de minst beschadigde lantaarns in bedrijf te stellen en vorder onderdelen van verschillende lantaarns te benutten voor de reparatie van ernstiger be schadigde lantaarns. Geleidelijk zijn zodoende 520 van de in totaal 871 gas lantaarns weer in bedrijf gesteld. Het behoeft geen betoog, dat een derge lijke wijze van opknappen der straat verlichting slechts dient te worden gevolgd, indien betere middelen ont breken. Dat zij niet tot een bevredi gend resultaat kan leiden, is duidelijk. De straatverlichting, speciaal in de binnenstad, voldoet hu eenmaal niet meer aan de eisen, welke men daar aan in deze tijd moet stellen. Het is echter de vraag, op welke wijze de zo noodzakelijke verbetering zal worden aangebracht. Immers deze kan op de volgende wijzen worden bereikt: 1. handhaving van de gasverlichting, voor zover nog aanwezig, waarbij her stel en het weder in bedrijf stellen van 351 gaslantaarns noodzakelijk is; 2. vervanging van de nog aanwezige 871 gaslantaarns door electrische ver lichting. De kosten van herstel en het weder in bedrijf stellen van 351 - gaslantaarns worden geraamd op f. 100,per lan taarn,'beschikbaar te stellen in 3 jaar, nL in 1950, 1951 en 1952 elk f.11 700.—. Wat deze oplossing betreft, moet wor den opgemerkt, dat de gehele gasstraat verlichting, ondanks de reeds uitge voerde en nog uit te voeren herstel werkzaamheden, wegens ouderdom van de aanleg over ca. 10 jaar vervangen zal moeten worden. De gemeente heeft derhalve niet de keus tussen een verbe tering van de gasverlichting en een electrificatie. doch tussen verbetering van de gasverlichting en electrificatie over ca. 10 jaar enerzijds en ogenblikke lijke electrifcatie anderzijds. De totale kosten van electrificatiei worden becijferd op f. 443.000. Op de begroting van 1950. 1951 en 1952 zou hiervoor dus f. 148.000,be schikbaar moeten worden gesteld. Teneinde te kunnen beoordelen wat voor de gemeente voordeliger is: 1. handhaving van de gasverlichting, herstel van 35L oude gaslantaarns a f. 100,in de jaren 1950, 1951 en 1952 en electrificatie van de straatverlich ting over 10 jaar of 2. vervanging van de nog aanwezige 871 gaslantaarns door 871 electrische lantaarns in de jaren 1950, 1951 en 1952 'f. 148.000,per jaar), is een- inzicht in de daaruit voort vloeiende lasten van overwegend be lang. ELECTRISCHE VERLICHTING BRENGT VOORDEEL. In de eerste plaats verdient de aan dacht liet grote verschil tussen de jaar lijkse onderhoudskosten en het energie verbruik bij gasverlichting enerzijds en deze kosten bij een electrische verlich ting anderzijds. Voor de bij dit voorstel betrokken 871 lantaarns bedragen deze kosten nl. bij gasverlichting f. 53.599,— en bij electrische verlichting f. 24 428. per jaar. Dit verschil ad f. 29.171, Wat de Raad 20 Juli zal behandelen In zijn zitting van Donderdagmiddag 20 Juli. zal de raad 'o.a. "moeten over gaan tot een benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op de scholen voor voorbereidend lager onder wijs (vacature wijlen de heer Th. B. J. Wilmer). Op de voordracht zijn ge plaatst de heer A. van Dijk en rector F. A. M. Bernefeld. Voorts zal een benoe ming plaats moeten vinden van een ge meentelijk gedelegeerde in het bestuur van de Vereniging voor Sehoolkinder- voedlng en -kleding. Behalve dat de toestemming van de raad wordt gevraagd voor de toekenning van een vergoeding voor de aanschaf fing van schoolmeubelen en leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de school voor g. 1. o. aan de Krauwelsteeg en voor de aanschaffing van materiaal ten behoeve van het onderwijs in lichame lijke oefening aan de scholen voor g. 1. o. aan het Noordeinde 40 en de Mid delstegracht 119, stellen B. en W. voor om met ingang van 1 September a.s. van het bestuur van het Isr. Wees- en Doorgangshuis aan de Roodenburger- straat twee lokalen te huren voor de prijs van f. 750.per jaar (met inbe grip van water en eleotriciteit), ten einde in deze ruimten zowel een klas ^an de openbare school aan de Kern straat als aan de Lorentzkade onder te brengen. Een en ander is noodzakelijk met het oog op de grote toeloop van nieuwe leerlingen voor het eerste schooljaar (resp. 79 en 74). In verband met de bouw van een sohool voor u.l.o. aan de Antonle Duyck- laan en Paulus Buysstraat wordt een herziening in het uitbreidingsplan voor gesteld. Voorgesteld wordt om wederom van het Ned. Herv. Kerkgenootschap voor de tijd van 10 jaar het als „algemene" be- graafplaats ingerichte gedeelte van Rhijnhof tegen een jaarlijkse huurprijs van f.75.— te huren. Verder komt er een voorstel ter tafel om f. 172.50 bij te dragen in de restauratiekosten van de gebeeldhouwde zandstenen poortbekro ning van het H.G. of Arm'e Wees- en Kinderhuis aan de Hooglandse Kerk- S'acht. Met het oog op de door de Vebo te houden twee-daagse vee- en land bouwtentoonstelling wordt een subsidie van f. 2500.— voorgesteld, terwijl de ge meente bij een eventueel tekort zich bo vendien garant wil verklaren voor een bedrag tot een maximum van f.2500. Voorts worden nog enkele onderge schikte wijzigingen voorgesteld in de belasting op honden en in de verorde- op de sla oh thuLsr echten; een over weegt ruimschoots op tegen de hogere rente- en afschrijvingslast in de komen de 10 jaar in geval reeds thans tot elec trificatie wordt overgaan. Die hogere rente- en afschrijvingslast bedraagt nl. f 26.036.— Voorts zijn de financiële consequen-, ties van beide mogelijkheden tegenover elkaar geplaatst, in die zin dat bere kend zijn de contante waarden van de offers, welke de gemeente in beide ge vallen moet brengen in de jaren tot en met het jaar 1959. De jaren na 1959 zijn buiten beschouwing gelaten, omdat is uitgegaan van de gedachte, dat na 1959 de erlichting geëlectrificeerd is, zodat exploitatieverschillen tussen gas en ëlectriciteit zich dan niet meer zullen voordoen De contante waarde van de bedoelde lasten volgens plan 1 bedraagt f. 94 000.meer dan die volgens plan 2, zodat het ook volgens deze zienswijze voordeliger is om nu tot electrificatie over te gaan in plaats van over 10 jaar. Naast de overweging, dat met elec trische lantaarns een veel betere ver lichting wordt verkregen dan met gas lantaarns, blijkt het dus ook uit finan cieel oogpunt in het belang der ge meente te zijn om zo spoedig mogelijk tot electrificatie over té gaan. GEMIDDELDE AFSTAND VAN ^41 WORDT 30 METER. De gemiddelde afstand tussen de gas lantaarns bedraagt op het ogenblik 41 meter. Voor een goede gelijkmatige verlichting os echter een gemiddelde afstand van 30 meter noodzakelijk, In geval tot electrificatie wordt overge gaan, zou derhalve van deze gelegen heid tevens gebruik kunnen worden ge maakt de lantaarns niet meer op 31 me ter, doch op een gemiddelde afstand van 30 meter, van elkaar'te plaatsen. De kosten verbonden aan de uitbreiding van het aantal electrische lantaarns van 871 tot 1200 worden in totaal geraamd op f. 86.000. Uitvoering van dit plan zou derhalve tot- gevolg hebben, dat in totaal rond f. 531.000,beschikbaar moet worden gesteld. In de jaren 1950,1951 en 1952 zou alsdan f. 177 000.— per jaar ten laste van de kapitaaldienst worden gebracht. De jaarlijkse last van deze uitbreiding zal ca. f. 15.000.bedragen. In de overtuiging, dat bij uitbreiding van de straatverlichting tot-een aan tal van 1200 electrische lantaarns, be langrijke en noodzakelijke verbeterin gen worden bereikt, en in aanmerking nemende het feit, dat de wijziging van de gasverlichting in een elec trische verlichting kostenbesparend werkt, is ons college van mening, dat het verantwoord is tot deze uitbrei ding te besluit, in welke geest dan ook een voorstel wordt gedaan. Kinderkerk „Nathanaël" 35 JAAR EVANGELIEVERKONDIGING De naam „Nathanaël" is voor de be woners van de vijkgemeentc „Pniël" een bekende klank geworden. Dat is ook geen wonder, want reeds 35 jaar lang wordt Zondag aan Zondag in de kinderkerk „Nathanaël" het Evangelie gebracht. Het 35-jarig bestaan is gisteren ge vierd met een feestavond voor de ouders in de grote zaal van „Den Burcht". - De voorzitter van de lustrumcommissie, de heer C. Dekker opende dé avond. Hij heette in het bijzonder welkom de ver tegenwoordigers van de Jeugdraad, het wijkbestuur en andere kinderkerken. Ds B. C. Visser, Ned. Herv. predikant te Oegstgeest, sprak een woord tot de ouders. Spr. wees er op, dat het zeer moeilijk is het Evangelie aan kinderen te brengen, omdat men zioh moet ver plaatsen in de gedaohtensfeer van het kind. Men moet de kinderen volkomen ernstig nemen, want op dit punt ziet een kind bijzonder scherp en heeft het direct door als men kinderaohtig wordt en dus comedie speelt. Het Evangelie moet dus op kinderlijke wijze gebracht worden. De verteller in de kinderkerk, en ook in de Zondagsschool moet kind met de kinde ren worden. Dat is trouwens ook voor hemzelf nodig, want Jezus heeft gezegd: .Als gij niet wordt gelijk een kinde- ke Leert men zo weer klein te wor den, dan kan men ook luisteren naar het kind, dat soms veel vertrouwelijker met zijn Vader in de hemel is dan de grote mensen. Het kind is tegenover God veel eerlijker en zal niet iets zeggen wat het niet meent. Vele groteren kunnen daar aan nog een voorbeeld-nemen. Met ons „grote-mensen-gedóe" staan wij een kind zo vaak in de weg. versper ren wij de weg tot Jezus, aldus spr. Daarom moeten wij slechts leiding ge ven. Dat kan alleen als wij zelf weer klein worden, zonder kinderachtigheid of comedie. Het gebed is daarbij onmis baar: steeds weer vragen aan God hoe wij het moeten aanpakken de kinderen tot Jezus te leiden, aldus besloot spr. De heer B. van der Reijden, oprichter en voorzitter van Nathanaël, en de heer J. Schout-en, die reeds vele jaren in de kinderkerk Pniël werkt de twee kin derkerken zijn in Februari j 1. verenigd werden gehuldigd, omdat zij zo lang en zo trouw hun krachten aan de kin derkerk hebben gegeven. Aan beide he ren werd een aandenken aangeboden. Namens het wijkbestuur van „Pniël" bracht de heer H. van Heusden de ge lukwensen over. Het vrolijke gedeelte werd verzorgd door Sempre Avanti's „Jong en Jolig" o.l.v. de heer J. Kukler. Op uitnemende wjjze werden vrolijke liedjes gebracht, waarbij verscheidene solisten optraden. Het succesnummer „De muzikanten" sloeg ook deze avond weer geweldig in, en het publiek was dan ook niet tevre den voor het voor de tweede maal was gezongen. Na de pauze kwam het toneelgezel schap van „Sempre Avanti" op de plan ken met een gezellig blijspel „Dat zou je wel willen!", onder regie van de heer H. van de Broek. Evenals de muziek was ook dit prima in orde. KON. VER. „LITTERIS SACRUM" In de gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" gehouden jaarvergadering der Kon. Ver. „Litteris Sacrum" werden de jaar- verslagen van de secretaris, dr K. Reit- sma en van de penningm.. de heer N. van den Heuvel onveranderd vastge steld. Bij een inkomstencijfer van ruim f. 6800.was er een nadelig exploitatie saldo van ongeveer f. 500hoofdza kelijk veroorzaakt door de hoge kosten, welke de laatste seizoenvoorstelling ..Elizabeth, de vrouw zonder man'* vergde. De voorzitter, de heer B. Hageman en het bestuurslid, de heer N. Meurs, die aan de beurt van aftreden waren, werden als zodanig herkozen. Tot slot beleefde de vergadering de première van de speelsmalfllm „De dood van apotheker Dekkinga", ge speeld door een Maastrichter amateur- toneelgezelsohap en nagesynchroniseerd met behulp van verscheidene Litteris- leden. Rapport Gemengde Commissie circa 1 Aug. gereed In de hedenmiddag gehouden verga dering der Tweede Kamer heeft de voorzitter riiededeling gedaan van een schrijven van de Minister voor-Upieza- ken en Overzeese Rijksdelen, de heer Van Maarseveën. waarin o.m. het vol gende wordt gezegd: Ter eerste Ministersconferentie van de Nederlands-Indonesische Unie te Djakarta is de wenselijkheid gebleken de onderhandelingen, welke moeten lei den tot het vaststellen van de1 staat kundige status van Nieuw Guinea te doen voorbereiden door een daartoe bij be sluit der Ministersconferentie d.d. 1 April' j.l. ingèsteldë gehiengde commissie. Dit besluit bepaalde tevens, dat de .commissie haar rapport uiterlijk X Juli j.l, zou uitbrengen. Tot op heden is dit rapport nog niet verschenen, maar de verschijning daarvan zal uiterlijk tegen 1 Augustus a.s. kunnen worden tegemoet gezien. Het- ligt in het voornemen der Rege ring. om dit rapport als dan onverwijld ter kennis van de Staten-Generaal te brengen onder mededeling, dat de Re gering bereid is terzake met de Kamers van. gedachten te wisselen: Inmiddels heeft de minister van de zjjde der Regering van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië het verzoek bereikt de onderhandelingen betreffende Nieuw Guinea zo spoedig mogelijk te openen. De Nederlandse Regering is bereid aan dit verzoek te voldoen, mits (zo als destijds aan de Staten-Generaal is toegezegd) tevoren beide Kamers in staat zijn geweest met de Rege ring van gedachten te wisselen. POOLSE DIPLOMATEN TE LONDEN VERZOEKEN ASYL. Twee leden van de Poolse ambassade te Londen hebben het Britse Ministerie van Binnenlandse Zaken om asyl ver zocht. Het zijn J. Saper, handelsraad, en Dobrowlski, plaatsvervangend han delsattaché, Het is nog niet bekend, of zü toestemming zullen krijgen, in En geland te blijven. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Jansje Johanna, d. van A. Duiiverman en M. E Phlllppo; Celia. d. van C. Seller en D. Beekman, Anna, d. van P. Boot en C. H Möhlmann; Margaretha Petroriella. d. van J. P. Schlagwein en M. van den Berg; Arnoldus Hermanus. z. van A. N. Jans en D. H. de Roos Emilie Cornelia Maria. d. van H. J. A. van Vtanen en A. M. Planken; Maria Louisa, d. ,van A. M. Hoppers en P. J. de Vreugd; Cornelia Cecilia, d. van A J. Wassenaar en C. C. van Stein; Willempje Nlesje. d. van W. Verzaal en W. van der Zwan. OVERLEDEN: W. C. S. Fllppo, wed. Van As, 67 Jaar; W. van Leeuwen, man, 54 Jaar; J. A. F. Bosnians, man. 43 Jfcar. GETKOLAVD: J Arnoldus Jm en M. Kulk jd; W. Dool lm en J. Laman Jd; A Faas Jm en G. Stoof Jd; H. van Rhljn Jm en C Klaverwljden Jd; G. F. Scheffer Jm en J J Pardon Jd; J. W. v. Veldhuizen Jm en H. Timmerman Jd; H. J. van Rijn Jm en G C. A- van Kins jd; C. van Dllk Jm en A. M. J. Leuerlng jd; M. Meljvogel Jm en L. E. Botermans jd. Zij trokken na verwoede strijd weer de Han over De Amerikaanse troepen, die gisteren begonnen zich in te graven aan de Zuidelijke oever van de Koem, versterkten heden hun stellingen koortsachtig, om het hoofd te kunnen bieden aan d e Noord-Kore2anse stoot In de richting van de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad Taejon, die omstreeks 5 kilometer achter deze Amerikaanse linie ligt. Amerikaanse genie heeft in de afgelopen nacht de voornaamste brug over de door de regen gezwollen Koem opgeblazen, teneinde zodoende te pogen de opmars der Noord-Koreaanse tank colonnes te vertragen. r.ing eenkomst inzake de levering van elec- triciteit aan Alphen a. d. Rijn (met deze gemeente is Inmiddels overeenstemming bereikt); de verlenging van de huur overeenkomst met mevr. B. Versteegen- Juta. terzake van het op de hoek van Qe Kernstraat en de Cobetstraat gele gen terrein, terwijl B. en W. ten slotte voorstellen om de heer Jac. Wilbrink, •P zijn verzoek, eervol ortslag te ver lenen als ambtenaar van de Burgerlijke Btznd. Waarnemers, die het front hadden bezocht, verklaarden, dat de kansen dpr Amerikanen, om de Noord-Koreaanse troepen voor Taejon te kunnen tegen houden, afhankelijk zijn van het tijdig aankomen van grote versterkingen en het voortduren van het goede weer, zodat de luchtmacht kan blijven steu nen. Deze waarnemers menen verder nog dat de Noord-Koreanen bezig zijn 'n het gebied van Tsjoeng-Joe en Tanjang. dat ongeveer 100 kilometer ten Noord- Oosten van Taejon is gelegen, troepen samen te trekken voor een opmars 'n Zuidelijke richting, welke het 100 kilo meter zuidelijker gelegen knooppunt, van wegen Koemtsjon ten doel zou hebben. Indien de Noord-Koreanen erin zou den slagen Koemtsjon te veroveren, zouden zij de weg en spoorweg tussen Taejon en de haven van Poesan, waar Amerikaanse manschappen en voor raden worden aangevoerd, kunnen afsnijden. Een woordvoerd?r ran Generaal MacArthur's vooruitgeschoven hoofd kwartier in Korea heeft medegedeeld, tlat de Noord-Koreanen een sterke troepenmacht samentrekken op de Oostelijke flank van de Koemsector. De Noord-Koreaanse druk op de andere sectoren van dit front neemt hierdoor echter niet af. Er bestaat nog geen gevaar voor een Noord- Koreaanse omsingeling. Frontwaarnemers verklaarden, dat de Noordkoreaanse stoot tegen de Ame rikaanse troepen in West-Korea had veroorzaakt, dat de flank der Noorde lijke aanvallers was bloot gesteld. Er bestonden vandaag aanwijzingen, dat de Noordkoreaanse generaals dan ook bezig waren maatregelen te nemen te gen een eventuele bedreiging van deze flank. Een hoge Amerikaanse officier wees er echter in dit verband op, dat de Amerikaanse strijdkrachten in ge talssterkte zodanig de minderen zijn, dat zij niets kunnen ondernemen te gen deze kwetsbare Noordkoreaanse flank. De troepen, die de Noord-Koreanen vandaag zijn begonnen aan de Oost kust samen te trekken, zijn klaarblij kelijk bestemd voor een nieuwe grote omtrekkende beweging. Een gehele Noordelijke divisie is reeds in Zuide lijke richting getrokken en ligt nu, ongeveer in één lijn met Taejon, in stelling. Dit gebied wo^t verdedigd door Zuidkoreaanse troepen. Na hun diepe stoot in het Westen, voeren de Noord-Koreanen thans ook aanvallen in het middengedeelte van het front uit, die klaarblijkelijk zijn bedoeld om hun frontlinie recht te trek ken. Op het ogenblik loopt deze linie ruwweg Noord-Oost ten Oosten van de Koem. Nabij Tanjang, dat ongeveer in het hart van Korea is gelegen, zijn de Noord-Koreanen er, na een verwoede slag, die 72 uur heeft geduurd, in ge slaagd de Han op een tweede punt over te steken. Een Noordkoreaanse divisie, voorafgegaan door „speerpun ten" van gevechts en pantserwagens, rukte na het overstekën in ijltempo in Zuidelijke richting op. De Zuidkoreaanse verdedigers die een nieuwe „tangbeweging" vrezen, zijn van Tsjoeng Joe uit opnieuw iets in Zuide lijke richting terug getrokken. Zij ne men thans stellingen in, die ten Noord- Oosten van de door de Amerikanen be zette Koemlinie liggen. Meer naar het Noord-Oosten slaan de Zuidkoreaanse troepen, die hier tot op ongeveer 25 kilometer ten Zuiden van Tsjoeng Joe zijn teruggetrokken, hard terug. Er wordt ook melding gemaakt van bewegingen van Noord-Koreaanse strijdkrachten in het gebied van Piong- hae. aan de Oostkust, dat ongeveer 175 kilometer ten Noorden van de haven stad Poesan ligt. Het schiint. dat de Noord-Koreanen in het middengedeelte van het Koem- front hun aanvallen tijdelijk hebben stop gezet. Men beschouwt dit als een „stilte voor de storm", namelijk een geconcentreerde Noordelijke aanval over de Koem. die hier 400 meter breed is. De Noord-Koreanen worden voort durend door artillerie en vliegtuigen bestookt, waarbij het vooral troepen concentraties en opslagplaatsen van voorraden achter het front zijn. die het moeten ontgelden. De geallieerde luchtmacht was van daag krachtdadig in actie. In duikvluch ten werden aanvallen uitgevoerd op de Noord-Koreaanse frontstelllngen en bevoorradingsliinen. Zware bommen werpers en raketten lancerende jagers richtten hun aanvallen speciaal op ge vechtswagens en voertuigen. De lucht macht bombardeerde onophoudelijk de Noord-Koreaanse aanvoerlinie. waar door de Noordelijke fronttroepen in feite van hun bevoorradingsbases zijn afgesneden. Uit te Tokio ontvangen berichten blijkt dat de Noord-Koreanen thans in sterke mate de gevolgen der luchtaanvallen beginnen te onder vinden. Zo hebben zïi nu aan het front een tekort aan ammunitie voor hun geschut. ZUID-KOREAANSE „NOOD- PARLEMENTSRAAD". Vandaag heeft een uit 10 man be staande Zuid-Koreaanse „Noodparle- mentsraad" de bevoegdheden verkre gen van de Zuid-Koreaanse nationale vertegenwoordiging, waarin voor de oorlog 200 afgevaardigden zitting hadden. De voorzitter van de Raad ver klaarde: „De Zuid-Kurcaanse Nood- parlementsraad is niet Voornemens de Zuid-Koreaanse legers halt te doen houden, wanneer zij uiteindelijk de grens van de 38ste breedtegraad heb ben bereikt. Wij zijn van mening dat het hoog tjjd wordt, dat deze grens wordt opgeheven". Hij deelde verder nog mede, dat de Zuid-Koreaanse „Noodparlementsraad" voorlopig niet voornemens is uit Taejon weg te trekken. De tien raadsleden wisten uit Seoel te ontsnappen, toen dit in Noord- Koreaanse handen viel. 80 andere Zuid- Koreaanse afgevaardigden reizen nu het land af om de bevolking in te lichten omtrent het verloop en de aspecten van de oorlog. Nader wordt gemeld, dat de tegen stand in de lucht toeneemt. Dit blijkt OJ21. uit een aanval, die door twee „Jak-9"-gevechtsvliegtuigen werd on dernomen op een aantal Amerikaanse „Shooting Star"-straal.iagers, aldus het hoofdkwartier der Amerikaanse lucht macht te Tokio. Geen der beide par tijen leed verliezen. Amerikaanse en Australische jagers en bommenwerpers waren gisteren in steeds sterkere mate in actie. Grote aantallen voertuigen en ander mate riaal werden vernietigd. De verbindingslinies van het juist ten Zuiden van de Koem gelegen Kong-Joe met Soewon in Noordelijke en Taniang ln Oostelijke richting wer den voortdurend krachtdadig gebom bardeerd. De hevigste aanvallen der lagers werden boven het gebied van Tsionan uitgevoerd. Vliegende reuzenforten concentreer den hun aanvallen op weg- en spoorwegbruggen In gebieden ten Noord-Oosten en Noord-Westen van Seoel: drie van deze bruggen werden vernield en vier beschadigd. In totaal werden 38 Noord-Ko reaanse gevechtswagens vernield. De Noord-Koreaanse luchldoelar- tillerie vuurde slechts sporadisch en onnauwkeurig. De geallieerde lucht macht leed geen verliezen. Nieuwe Franse regering wil luchtmacht uitbreiden EEN „VIJFJAREN" PLAN. Dp Franse minister van Voorlichting. Albert Gazlcr. heeft medegedeeld, dat -de pieuwe Franse regering tijdens haar heden gehouden eerste kabi netsvergadering heeft besloten de sterkte van de Franse luchtmacht successievelijk op t? voeren, hetgeen over de periode van de komende vijf jaar zal geschieden. Aan, het eind van deze vijf jaar zou de Franse luchtmacht uit 3650 vliegtui gen. bestaan, waaronder 1800 straalja gers. De kosten van dit „vijf-jaren- luchtmachtplan" zouden, naar schat ting, 136 milliard francs bedragen. Het desbetreffende wetsontwerp heeft de Franse nationale vergadering reeds bereikt. BRITS PROTEST BIJ ROEMEENSE REGERING. Engeland heeft bij de Roemeense re gering geprotesteerd tegen een „inval" ln een villa van de Britse luchtvaart' attaché bulten Boekarest. TWEE KINDEREN SPOORLOOS VERDWENEN. De inspectrlce van politie, waarne mend chef bureau kinderpolitie te Den Haag verzoekt namens de ouders op sporing van: Petrus Hendricus Fran ciscus Riep, geboren 23 October 1934 te Den 'Haag én Alexis' van der Wulp. ge boren te Den Haag op 2 Februari 1935, die sedert 25 Juni j.l. spoorloos verdwe nen. zijn. 15 JAAR GEKIST WEGENS MOORD. De officier van Justitie bij de Gro ningse rechtbank eiste hedenmorgen een gevangenisstraf van 15 jaar tegen de 46-jarige Willem J. J. Jasper, beschul- dLgd van moord op de 23-jarige Alida Kos, op 21 Januari j.l, VIJFTIG JAAR RIDDER M.W.O. Heden is het 50 jaar geleden, dat aan de heer M. Cohen, toentertijd korporaal der cavalerie, van het K.N.I.L., wegens heldhaftig gedrag bij de vermeestering van de stelling op Tjot Kala in Atjeh de Militaire Willemsorde der 4cie klasse werd toegekend. Reeds eerder was de heer Cohen eer vol vermeld ter zake van zijn gedrag bij de aanval op de versterking Batoe Me- nek op Lombok. Bovendien ontving hij, j na tijdens de Japanse aanval op Ned.- Indië als reserve eerste luitenant voor f speciale diensten te zijn' opgetreden, op j 13 Mei 1948 het bronzen kruis voor zijn I moedig optreden op Celebes. De heer Cohen, die thans in tijdelijk verband werkzaam is bij de afdeling mi litaire personeelszaken van het Ministe rie voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen, werd hedenochtend persoonlijk Jbor minister Götzen gecomplimen teerd. STAKINGEN IN BELGIË AANGEKONDIGD. Tijdens gisteren te Bergen en in de Borinage gehouden betogingen tegen de terugkeer van Koning Leopold naar België heeft hot socialistische Alge meen Belgisch Vakverbond bevel gege ven morgen en Zaterdag' het werk neer te leggen. Het Alg Chr. Vakverbond heeft In tussen een communiqué uitgegeven, waarin de stakingen „omdat zij een politiek doel hebben" worden afge keurd. Het herinnert aan zijn vorige verklaringen.^ die met betrekking tot de stakingen werden gedaan en legt er de nadruk op, dat in een gezonde democratie het laatste woord aan het Parlement is. Het A.C.V. beveelt derhalve zijn le den dringend aan, het werk voort :e zetten en aan de stakingen niet deel te nemen. 20 DODEN BIJ SPOORWEGONGELUK IN SAKSEN. Het Oost-Duitse Nieuwsbureau meldt, dat gisteravond bij Wildenfels in de Oost-Duitse provincie Saksen een trein met arbeiders in botsing is gekomen met een goederentrein, waarbij minstens 20 personen werden gedood en meer dan 50 ernstig gewond. De verantwoordelijke selnwachter is gearresteerd. Een onder zoek is ingesteld. NIEUW PT.T. LABORATORIUM TE LEIDSCHENDAM. De PTT gaat in Leidschendam een groot laboratorium bouwen, waarin de PTT laboratoria voor apparatuur, che mie, natuurkunde, radio en transmis sie zullen worden ondergebracht. Thans liggen deze laboratoria nog over het gehele land verspreid. De PTT heeft een terrein van 30 H.A. ter be schikking gekregen, waarop het nieuwe gebouw zal worden opgetrokken. Binnenkort weer bespreking KellyGromyko Volgens welingelichte kringen In Lon den zal de Engelse gezant in Moskou, sir David Kelly, waarschünlük bin nen enkele dagen weer een bespre king hebben met Andrei Gromyko. Russisch waarnemend minister van Buitenlandse Zaken over cl: beëindi ging van het Koreaanse conflict. De zegslieden legden er de nadruk op dat de besprekingen te Moskou voort gezet zouden worden, terwijl men de V S en de landen van het gemenebest voortdurend van de Britse stappen op de hoogte zou houden. (U.P.). CONFERENTIE AMERIKAANSE AMBASSADEURS UITGESTELD. De conferentie van Amerikaanse am bassadeurs in Europa, die deze maand te Frankfort zou worden gehouden, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Van Amerikaanse zijde kon men geen reden voor dit uitstel opgeven. Men veron derstelde echter, dat het een zuiver administratieve maatregel was. OEGSTGEEST RAADSAGENDA. De gemeenteraad zal in openbare ver gadering bijeen komen np Woensdag 19 Juli a.s. des avonds te 7 uur. Op de agenda komen voor: Beroepschrift van Geb'. v. d. Putten, tegen de afwijzende beschikking op het verzoek om vergunning tot het bouwen van een loods aan de Rhijngee9terstraat- weg met advies van B. er W.; voorstel van B. en W. tot verlenging van de termijn van ontruiming der onbewoon baar verklaarde woningen; idem tot aankoop van grond langs de Rijnzicht- weg: idem tot wijziging van het uit breidingsplan; idem tot onteigening van grond nabij de Rhijngessterstraatweg ten behoeve van de rioolzuiveringsinstal latie; idem inzake het verzoek van het Nederlandse Padvindersgilde om be schikbaarstelling van grond voor de op richting van een clubhuis, Aanbieding .van.' de gemeentereken#ig over het jaar 1949 en van de rekening van het grond bedrijf 1949; goedkeuring van de reke ning van het Burg. Armbestuur over 1949; goédkeuring van de rekening van het Heilige Geestarmbestuur over" 1949; voorstel van B. en W tot hot opnieuw vaststellen van besluiten tot heffing van opcenten op de grondbelasting en op de personele belasting; Idem tot het ver lenen van machtiging voor het aangaan van kasgoldleningen; comptablliWetsbe sluiten. WARMOND BOUW NIEUWE BRUG. Met het leggen van de nieuwe brug nabij de Warmonder tol Is thans een aanvang gemaakt. Men hoopt haar nog dit jaar in gebruik te kunnen nemen. Tengevolge van de werkzaamheden Is het verkeer omgelegd en moeten voer tuigen van en naar Leidén langs de Leidse vaart rijden. Tijdens de afwezigheid van de be woners Is een woonschip liggende in deze gemeente, totaal leeggeroofd. Alles wat niet spijkervast zat ls meegenomen. De heer W. Elffers, leerling ge meente-ambtenaar alhier, is benoemd op de gemeentesecretarie te Woubrugge. BEURSOVERZICHT ZEER FLAUWE STEMMING. De Amsterdamse beurs was evenals Wallstreet gisteren, bij de opening ge voelig lager, waarbij verliezen van twee tot vijf punten vielen te constateren. Heerste er in New York een verkoop- golf, op het Damrak vielen de verkoop orders. die ook vandaag niet talrijk wa ren. in een lege markt; steun ontbrak. De internationale toestand werd als ernstig beoordeeld, vooral in verband met de berichten over de spanningen tussen Bulgarije en Joego-Slavië. Gedurende het verdere verloop kon den de koersen zich vrij goed op het lage openingsniveau handhaven en trad hier en daar zelfs een licht, herstel in. Tegen slot echter ging het weer opnieuw* de benedenwaartse richting in. De ver liezen varieerden toen van 1 tot 7 pun ten. Olie's incasseerden een verlies van ruim 5 punten, Philips was 7 punten la ger. Unilevers waren 1% punt lager. Claims Hoogovens noteerden vandaag f.9.— (gisteren f 12.—hetgeen voor de oude aandelen incl. 8% dividend een koers van 123 betekent. Ook de Indonesische sector onderging een aderlating, vooral bij de Tabaks soorten. Deli was 6 punten lager. Am sterdam Rubber en HVA zagen zich ruim 3 punten ontgaan. Certificaten Javasche Bank verloren wederom voor de vierde maal ln successie 5 punten. Scheepvaart Unie gn KNSM waren 5% punt lager. De staatsfondsenmarkt was-goed prijs houdend: de Amerikaanse sector was in navolging van New York 1 tot 4 pun ten lager. Donderdag 13 Juli ACTIEVE OBLIGATIES. Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '48 3 V< 10013 Ned. '47 3% 3 Dollar-Ing. '47 3 Investeringscert 3 Ned p 1962 4 m.b.3 Indië *37 A 3 Grootboek '46 3 Kolon. Bank N. Ind. H.Bank Ned. Handelmij. A.K.U Lever Br Philips 220 Wilton Feyenoord Kon. Olie Amst. Rubber Deli-Bat. Rubber Holl. Amer. lijn Kon. Ned. Stoomboot Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Java Cult Dell Bat. Mij Deli Mij Senembah NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100V4 Den Haag 1947 I 3 R'dam 37 I III 3% (ndustr. Obligaties Vorige Slotkoers koers v. heden 10013 100% 93% 98% 96% 95 99j'« 99 99 f3 99 U 95 94% 9713 9713 VDELEN 54% 51 89 Va 85% 144-li 141 170% 168% 195% 192% 220 212% 136 133 256% 251% 122% 118% 96% 94 142% 141 119 113% 127 121% 114% HO?! 59 58 95 90% 110% 104% 97 1(H4 10W, 100,', 101 101 Lever's Zeep MiJ 3% Kon. Petr. Mij 103V« 102'i 102 i 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstclllngen Amsterd Bank 157^ Rotterd. Bank 1621s Twentsche Bank 159 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr fabr. 293% Rott. Droogd. Mij 155" 160'- 157?; 292 Zwanenb. Organon 177 175% Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij.. 90% 89% 143 Albert Heyn 185 184 Ned. Mij Walv. Vrt. 85% 85 Spoorwegen Dell Spoorw. Mij 27 26 Amerik, fondsen 30 30,',; Shell Union 43^ 42 Fondsen uit Leiden en omgeving. (Aandelen) V K 12/7 Holl Constructie.... 217 Int Kunststof! Ind, 88% 85 GL Kon Ned. Edelmet. 79 75 Pref w.a idem 88 Kon Ned Grotsm 114 114 Textiel Gebr v WUk 136 Vi 135% Leldsche Wolsptnn 183 183 Tleleman en Dros 90% Ver Ton wfa brieken 129 130 Pref idem 128% 128% Lahad Datu Cult.mij 45 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3