Hoe staat het nu met de politieke gezindheid? HUIDKLACHTEN DÊBRALIIME DE' MEESTER-EDELMAN Niemand wil Hitleriaan zijn DE MAN Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 11 Juli 1950 Tweede Blad No 27045 Reizen door het Ruhrgebied Stalin en het IJzeren Kruis le klasse (VI en slot). (Van een speciale verslaggever) Als het al een waagstuk was tol een conclusie te komen ten aanzien van dc geest, waarin de Duitser zijn aandeel zal bijdragen in de Europese economi sche samenwerking wai is het dan wel als men een niet al te vaag ant woord wil geven op de vraar- Hoe is nu in het algemeen de politieke in stelling, wat leeft er nu in die hoofden en harten na Weimar, na Hitier, rv de nederlaag?" Wat de industriële en economische samenwerking betreft och, er zijn zo veel zakelijke motieven, die de idealis tische gezindheid een zetje kunnen ge ven. Men kan zo gemakkelijk een ideaal belijden als men er beter van wordt. Eenmaal beter geworden kan men immers altijd verder zien. Maar achter zulke overwegingen moei. toch een le venshouding staan, die niet zo licht van kleur verandert. Om die levenshouding gaat het. Naar die levenshouding vraagt iedereen het eerst als men uit Duits land terugkeert. En wie beroepshalve moet waarnemen, kan er niet buiten die vraag onder het oog te zien. Men ver wachte echter geen algemene uitspraak. Generaliseren op dit stuk is gevaarlijke onzin. Als generaliseren was toegestaan, zou iedereen gelijk hebben: wie zegt. dat het ten slotte „allemaal nazi's" zijn èn wie zegt, dat ze nu toch wel grondig het heil van de democratie hebben leren inzien. Beide onzin! Daarom zul len wij ons beperken tot symptomen. Na bijna twee weken van praten, pra ten en praten met Duitsers uit allerlei kringen der bevolking, hebben wij niemand getroffen, die zei: „Ik ben nazi geweest". Laat staan iemand, die zei: „Ik bèn nazi". Men treft louter mensen, die de fouten en wandaden van het nazidom zeggen in te zien en te erkennen. Om deze eensgezindheid 1 kan men lachen. Wy hebben duidelijk laten merken, dat wy er om lachten. En toch Het is zeer onvruchtbaar hier met de mensen over het verleden te praten. Men probeert het, men heeft de neiging rekenschap te eisen. Men valt dan iemand fel aan, die rekenschap wil geven en hoort achteraf, dat die man jaren in een concentratiekamp geboet heeft voor zijn verzet. Men hoort bijval met dikke woorden als „nazischoften" en „Hitlerploerten" en men verneemt, dat die heftige anti na vier mislukte pogingen eindelijk gedenazificeerd is, dank zij een Amerikaanse relatie. Na tientallen gesprekken beseft men, dat het na twaalf jaar van een Hitlerdom, dat zijn vangarmen uitstrekte tot in het kleinste slopje van het kleinste gehucht, niet mogelijk is de lijn tussen goed en kwaad scherp te trekken. Als wij nu schrijven de indruk te hebben gekregen, dat het nazidom toch wel een gehate I minderheid is geweest, dan kunnen wij I die indruk evenmin als juist bewijzen als men bewijzen van het tegendeel kan leveren. I Het heeft alleen theoretische waarde daar nu nog over te twisten. Voor de practijk gaat het om de gezindheid van thans. Wij'hebben tal van Hitlervergui- zers-van-thans gevraagd hoe ze er over denken zouden, als Hitler de oorlog eens voor hen gewonnen had. Maar wat heeft het voor zin9 Men krijgt antwoor- den in allerlei schakeringen en als men door het raam naar buiten kijkt, ziet men het puin aan alle kanten. Hitier 1 hééft de oorlog nu eenmaal voor ze ver loren. En hoe! BEDENKELIJKE GEZICHTEN: ER ZIJN NOG ONDERGEDOKEN NAZI'S Neen, niemand stelt er prij's op voor Hitleriaan door te gaan, Niet tegen over de buitenlander, maar ook niet in eigen kring. En dat laatste is een toch wel gunstig symptoom. Als men het politiek verleden in een groot ge- zclschap aansnijdt, valt het op, dat het een onderlinge strijd wordt om de oudste en duidelijkste anti-nazi-brie- vcn. Of de pleidooien voor eigen zui verheid altijd even overtuigend zijn, is een andere zaak. Maar de behoefte aan het pleidooi, ook onder elkaar, doet prettig aan. Dus geen nazi's meer? Iedere Duitser zal u met een bedenkelijk gezicht ver tellen, dat ze er nog zijn. Ondergedoken niet altijd in de letterlijke zin, maal ais politiek eerzame burgers in een brave partij. De C.D.U. van Adenauer noemen de tegenstanders spottend de „Club der Untertauc-her". Een blaam, die overigens tot nu toe door niets be waarheid is! Maar. zegt men dan, waarom kijkt u zo bedenkelijk als er maar een handjevol van die onderduikers is en voor de rest is het volk tegen? De angst van de goedwillende en de hoop van de kwaadwillende elementen kan zich slechts baseren op de politieke onverschilligheid van de grote massa. Al kan men veilig aannemen, dat het Hitlerdom voor de doorsnee Duitser heeft afgedaan, dan wil dat nog niet zeggen, dat hij hiermee ook meteen ge metamorfoseerd is tot een in het po litieke spel geschoolde of zelfs maar tot een overtuigde democraat. Zeker, het is winst als we kunnen aannemen, dat althans het leeuwen deel der Duitsers zich van de Hitle- riaansc idealen met een zekere inner lijke overtuiging heeft afgewend. Maar het is een winst, die we niet overschatten moeten. In al te veel ge vallen is slechts een kleurloos nega tivisme overgebleven. En er is wel heel weinig overgebleven om deze negatieven, die nergens meer vóór zyn, op te vangen. De partyen hebben geen leuzen en geen kopstukken, die bij de massa aanspreken. Boven dien: ze moeten telkens weer botsen öf samenwerken met de bezetters, en in beide gevallen oogsten ze weinig instemming. Politiek is in een bezet land toch al een wanhopige onder neming hier is het een straf tot po litieke vorming te zijn geroepen! Zou het communisme hier dus. vooral in de industriegebieden, een goede kans maken? Men kan veilig zeggen: geen schijn van een kans! Er is een dagelijkse zeer effectieve tegen-propaganda, die indirect georganiseerd wordt door. de Russen Dagelijks immers komen de vluchtelingen uit het Oosten het West- Duitse gebied binnen. Hun stroom is aangewassen tot millioenen. Al die mil- lioenen hebben hun verhalen van ach ter het ijzeren gordijn en wij kunnen u verzekeren, dat die verhalen afdoende zijn. Er heerst een heilige angst voor het bolsjewisme in het West-Duitse land. Dc toch al geringe invloed van de communistische party slinkt met de dag. Een klein voorval, dat zich onlangs voordeed in een mijnwerkerskamp, is symptomatisch voor dc stemming onder de arbeidersbevolking in het Ruhrge bied. Men vertelde ons dit voorval, toen wij informeerden naar dc grond van waarheid in een artikel van een com munistisch blad over „vreselijke wan toestanden" in dit kamp. Het artikel op zichzelf was met van belang het bleek trouwens van alle waarheid ge speend. Maar waarom nu moest men dit kamp zo nodig en zo hevig aanvallen? IN MOSKOU IS HET KOUDER. Een arbeider had boven zijn krib in de barak een portret van Stalm aan de wand gehangen. Er werd geprotesteerd en de barak-oudste verzocht de man het portret weg te nemen. Hij weigerde: die paar vierkante meter mocht hij toch minstens wel als zijn eigen domein be schouwen, meende hij. Dc kamp-oudste legde zich bij dit argument neer en Stalin bleef op de krib van zijn sateliet neerzien. Maar dat stak een der andere arbeiders zo dat hij nu boven zijn krib zijn IJzeren Kruis le klas en een in Rusland verdiende onderscheiding (het „Rusland-abzeichen") ophing. En kijk dit ging nu de hele barak te ver. Men dwong de barak-oudste om èn de Hit- leriaanse onderscheidingen èn het Sta linistische conterfeitsei weg te nemen. Waarop de communist kwaad naar zijn krant liep en.... enfin, dat is niet be langrijk, wij kennen dat. Het zou een tè groot waagstuk zyn aan enkele zulke symptomen een al gemene conclusie op te hangen. Maar men kan toch veilig zeggen, dat de animo voor autoritaire systemen er bij de brede Duitse massa wel grondiguit is. Typerend is het grapje van de vol gende vraag: Wat is het verschil tussen nationaal-soci&lisme en com munisme? Antwoord: In Moskou is het kouder Maar dat er wel degelijk verschil is tussen een levende, positieve democra tie en het negatieve, levenloze afwijzen van de dictatuur dat beseft men nog onvoldoende. Maar is dat na Hitier en onder de bezetting ook nog niet te veel gevergd? Er moet nog veel geploegd en gezaaid worden in Duitsland voor men kan zeggen of het land vruchtbaar is of niet. En dat werk is net begonnen! I De ,,Tour" gaat weer rollen! Een van de grootste evenementen in de Wielersportwereld staat weer voor I de deur; a.s. Donderdag gaat de Tour de France rollen. Bijna vier weken ach tereen zullen 50 millioen Fransen, Bel- j gen. Italianen en ook Nederlanders! van dag tot dag de verrichtingen van de 1 renners volgen, meeleven met de trage- dies en triomfen van hun favorieten. Be halve de drie grote mogendheden in de wegrennen: Frankrijk, Italië en België, doet er steeds een aantal kleinere na ties mee aan deze even romantische als j harde wielermarathon: Nederlanders, Luxemburgers. Zwitsers en dat maakt de Tour de France elk jaar weer tot een gebeuren, waarvoor zeker in Frankrijk j cn Italië de wereldgeschiedenis veelal een ogenblik moet stilstaan. MILLIOENEN-CIJFERS UIT RIO. Naar verwacht wo.at zullen de wed strijden te Rio de Janeiro voor de we reldbeker ln totaal ruim 7 millioen gul- i den aan recettes opbrengen, eventuele J beslissingswedstrijden in de eindronde niet meegerekend. De reeds gespeelde wedstrijden heb ben in totaal bijna 5 millioen in hét laadje gebracht. Er staan er nog vier op het program en de organisatoren rel*e- nen er op. dat hierdoor de totale ont vangsten nog met minstens 2 millioen zullen stijgen. GYMNASTIEK. NIELS BUKH OVERLEDEN. Niels Bukh, de Deense gymnastiek- leider, die vooral bekendheid heeft ver worven als grondlegger van het naar hem genoemde systeem, is in de leeftijd van 70 jaar te Svendsborg overleden. AUTOMOBILISME. VIJF NEDERLANDERS IN 500 CC- RACE TE ZANDVOORT. Aan de internationale 500 cc-race. die op Zondag 23 Juli aan de strijd om de Grote Prijs van Nederland vooraf gaat, zullen, naar de KNAC ons mede deelt een vijftal Nederlanders deelne men. Naast Beels, Richardson en Dille- nius, heeft thans ook de snelste vlieger van Nederland, majoor Flinterman. met een Engelse Kieft van het nieuwste type ingeschreven en zal de rijder Goettgens met een racewagentje, voor zien van een 500 cc BMW-motor, aan de start verschijnen. Zeven buitenlandse renners hebben voor deze race ingeschreven. Sportspllntcrs Zondag jl. hebben onze stadgeno ten de heren: J, de Vroede, J. J. Spaans en R. Voorbrood met succes deelgeno men aan een 50 km-wandelwedstrüd te Aalsmeer, zy hebben de tocht van en naar Aalsmeer bovendien per fiets af gelegd. ADVERTENTIE zoals puistjes, vetwormpjes en mee-| eters die Uw huid aantasten en ont sieren verdwijnen spoedig met het sterk desinfecterende luiidgenees-1 middel met „dieptewerking"! HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN FEUILLETON die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit net Engels 64) Op dat moment wenste Katherine diep in haar hart, dat ze dit niét had gezegd. Ze hoorde de woorden weer klinken, als was 't een echo en er zat iets dreigends inZe zag bleek, toen ze antwoordde: „Ik weet 't niet." William merkte vrolijk op: „We moe ten voorzichtig zijn, dat we niet over reden worden," en ook deze opmerking 'bezorgde haar iets van een huivering. Hij kuste haar echter vol tederheid en drong op haast aan, daar ze anders te laat zouden komen. HOOFDSTUK XXXV Het bleek inderdaad een grote slag voor meneer Tattlecombe te zijn. Nadat hij geconstateerd had dat het een slag was, maar dat het Gods wil wel zou zijn, streek hij met beide handen door zijn dikke haar, vestigde zijn hel blau we ogen op William en Katherine en merkte op, dat het er niet zo heel erg op aankwam, daar hij al over de zeven tig was en het wel niet lang meer zou maken. De tijd, die hem nog gegeven zou zijn, zou niet lang meer zijn. Op een gegeven moment kreeg Ka therine de indruk, dat hij als 't ware genoot van zijn theatrale Reactie op hun nieuws. Ze pakte zijn hand beet en zei: „M'n beste meneer Tattlecomoe, zo moet u niet spreken, anders ga ik huilen." Abel keek haar met een kennelijk voldaan gezicht aan, Hij zag er rose en blozend uit als een baby en zijn grijze haar zat enigszins in de war. Hij zei, dat nie mand tranen om hem meest storten, dat ieders tijd kwam, en dat hU nie mand in rouw zou achterlaten. William zei met nadruk: Dat is niet helemaal juist, meneer Tattlecombe. Er is mevrouw Salt, en ik ben er", er is juffrouw Bastable, en juffrouw Cole, en Katherineu weet heel goed. dat we allemaal heel bedroefd zouden zijn. Maar nu zou ik graag willen, dat u luisterde naar wat ik u te zeggen heb. Er is een vriend van Emie, Jim Fil- lis..." en William ontvouwde zijn plan, terwijl Abel wezenloos over zijn hoofd de kamer instaarde. Teen hij zijn gehele plan uiteenge zet had, heerste er een stilzwijgen, dat zó lang duurde, dat het benauwend be gon te worden. Meneer Tattlecombe maakte er echter een einde aan door met een diepe zucht te zeggen: „Het is erg aardig van Je, William, en ik bwijfel er niet aan, dat hij een goe de, flinke jongeman is Ernie had altijd prima vrienden maar in mijn i graf zal ik geen assistent nodig heb- ben." „Ik sprak niet over 't graf, ik sprak j over de winkel, en daar zult n opnieuw j iemand nodig hebben. Ik wil niet, dat u denkt dat ik nu opeens geen belang stelling meer heb en er zo tussen uit zal trekken, want daar denk ik natuur- ïyk niet aan. Maar u zult begrijpen, dat er heel wat voor me te doen zal zijn om de zaken bij de firma Eversley in orde te brengen, en dat ik dat persoon lijk zal moeten doen. Daarom lijkt het me goed, dat u Jim zo spoedig mcgelijk laat aantreden, zo dat ik hem kan inwerken." Toen ze hem tenslotte goedendag zei den. keek hij weer iets opgewekter. Hij toonde zelfs iets van interesse in Jim Willes en herinnerde zich vaag, dat deze wel eens met Ernie bij hem thuis was geweest. De grootste depressie was overwonnen. Vlak voordat ze weg gingen, merkte Katherine op, dat ze het zo aardig van mevrouw Salt vonden hun een potbloe- menhoning te zenden. Abel knikte. „Ze zei dat ze dat van plan was. Mijn nicht Sara Hill geeft die altijd aan haar. Ik heb zelf ook een paar potten. Sara zendt ze ons ieder jaar. Abby zei zo iets, dat ze een pot hier wilde brengen voor jullie. Emily is weer beter en Abby komt bij me thee drin- I ken vanmiddag. Ze zei, dat ze een pot mee zou brengen en hier voor jullie achterlaten. Jullie zult ze heeriyk vin den." ,.Ze is verrukkelijk," zei Katherine. „We hebben die honing geproefd, toen we bij haar thee dronken. Maar weet u, we hebben die pot al gekregentoen we gisteravond thuis kwamen, lag er een pakje voor de deur op ons te wach ten. Ik wilde mevrouw Salt opbellen om haar te bedanken, maar William vond het beter, dat ik haar een briefje schreef, en dat ga ik nu doen, zodra ik thuis kom. Het is werkelijk erg aardig van haar." Abel schudde zijn hoofd. „Ze moet 't zelf gebracht hebben," zei hij. „Maar Zondagsavonds is 2e altijd in de kerk, ze ontbreekt nooit, of het nu mooi of lelijk weer is, ze slaat niet over,Hij hield even op en vervolgde: „William heeft 't juist gezien, dat u beter niet kon opbellen. Ze houdt niet van een teleifoon en 't heeft heel lang geduurd, voordat ze er een liet aanleg gen; en ze had 't nooit gedaan, als ik haar niet gezegd had. dat één van ons wat zou kunnen overkomen en dat het goed was, als ze dan telefonisch be reikbaar was." Het was halfeen, toen William zijn wagen parkeerde voor het kantoor van de firma Eversley en het gebouw bin nen liep. De fabriek stond aan de rand van Londen. Er was geen bomschade ge weest, maar toch zag het geheel er ver waarloosd uit. De vorige keer, dat hij hier geweest was, was het donker. Hij nam thans de tijd om rustig om zich heen te kijken. De buurt was nogal veranderd. De grote Electriclteltswer- ken aan de overkant waren nieuw. De firma Marsdens, die iets verderop was geweest, was totaal verdwenen, en op die plaats begon men opnieuw te bou wen. Waarschijnlijk was daar een vol- t:«effer terecht gekomen Nadat hij een en ander bekeken had, liep hij naar binnen. Dit keer zou hij geen genoegen nemen met alleen juf frouw Jones te spreken. Hy liep de trap op en de ingang van het kantoor bin nen. Een typiste keek op van haar 1 werk en hij vroeg„Is meneer Cyril j Eversley aanwezig?" j Ze antwoordde: „Nee." j „En meneer Brett?" j „Ja, die is er wel." 1 ,X>an ga ik naar hém toe. U behoeft me niet aan te kondigen." Het meisje liep zenuwachtig achter i hem aan, toen hij het vertrek doorliep en door de andere deur in de gang kwam. Bretts kamer was vroeger altijd aan het eind van deze gang geweest. Hij vroeg zich af, of dit neg steeds zo was. i Het bleek indefdaad het geval te zijn. Zijn naam stond nog op dezelfde deur, I alleen zag alles er verwaarloosd en ver- sleten uit. Hij draaide de deurknop om I en ging naar binnen. Dit keer zou ae verrassing niet groot zijn. Cyril had Brett natuurlijk al op de hoogte gesteld I per telefoon, en misschien ook Mavis.. De vraag was nu alleen, hoé Brett 't opnam. Toen hij de deur achter zich sloot, ging er een enkele seconde voor bij, voordat een hartelijk „Wiliiam, ouwe jongenhem tegemoet klonk en I zijn hand in die van Brett, lag. Wel, dat liep alles dus heel prettig en Wil liam keek enigszins opgelucht. Hij vond i Brett zwaarder geworden en ook iets ouder, maar in wezen volkomen dezelf- j de gebleven. Toen hij even met hem sprak, kon hij eigenlijk geen onder scheid meer ontdekken. Zijn hartelijk heid en grote charme overheersten ZWEEFVLIEGEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE OEREBRO. Gouden brevet voor Malotaux. De Amerikaan Mc Cready heeft de leiding genomen in de wedstrijd om het wereldkampioenschap, door de doel- vlucht over 95 5 km, te winnen met een gemiddelde uursnelheid van 83 87 km. hetgeen als een uitstekende prestatie mag worden beschouwd, gezien de slechte weersomstandigheden. Na de vierde dag is het officieuze klassement: 1. Mc. Cready (V. St.) 557 pnt; 2. Nilsson (Zw.) 546 pnt; 3. Borisek (Zuiri- Slavië) 525 pnt; 4. Persson (Zw523 pnt. Bij de snelheidsvlucht miste de Ne derlander A. G. Kleyn het doel en zakte daardoor af tot de 26e plaats in de rangschikking. Pierre Malotaux kon tijdens de snelheidsvlucht de 20e plaats bereiken door een gemiddelde snelheid vah 65 km. per uur te maken. Met een vlucht, waarby 3100 meter hoogtewinst werd geboekt, vestigde Malotaux een nieuw Nederlands re cord. Hij voldeed hiermede tevens als eerste Nederlander aan een der beide eisen voor het gouden zweefvliegbrevet BOKSEN. NEDERLANDSE PLOEG NAAR OOSTENRIJK. De volgende maand zal een Neder landse amateur-boksploeg naar Oosten- lijk vertrekken om daar tegen Oosten rijk een officiële landenwedstrijd te boksen. Deze ontmoeting vindt plaats op 4 Augustus in Wenen. Twee dagen later, op 6 Augustus komen onze boksers nog in Linz in de ring. Da beide vorige ontmoetingen tegen Oostenryk, verleden jaar gebokst in Am sterdam en Wenen, eindigde beide ln een draw: 44. Het Nederlandse team is als volgt samengesteld: Vlieggewlcht: Van der Zee (A'dam). Bantamgewicht: Indsnberken (A'dam) Vedergewicht: Voorwinde (R'dam). Lichtgewicht: Doof (A'dam». Weltergewicht: Schoenmaker (Den I Haag). j Middengewicht: De Vries (A'dam). j Halfzwaargewioht: Pastor (A'dam). j Zwaargewicht: De Jager (Groningen) De voorzitter van de N.B.B., mr dr J, W. van der Roest maakt de reis mee als ploegleider, trainer is de heer B. Berg- stroem en de heer K. Schulp (DenHaag) zal in Oostenrijk als Nederlands jury- TENNIS. OM DE DAVISCUP. Ook de laatste twee enkelspelen van de Daviscup-ontmoeting CubaMexico (Amerikaanse zone) werden door Mexi co gewonnen, zodat de eindstand 50 voor Mexico is geworden. Sportflitsen uit de Omstreken VOETBAL. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN. Gisteravond is op het terrein van de Alphense Boys de ontmoeting tussen de Boys en ARC gespeeld, in welke wedstrijd de Alphense Boys zich op nieuw de sterkste toonden. Hoewel de score niet zo groot werd als in de eerste ontmoeting zullen de Boys door deze 3—2 overwinning met Alphla moeten uitmaken of zij voor een jaar in het bezit van de fraaie wisselbeker zullen worden gesteld, welke ontmoe ting Zaterdagavond op het Boysterrein zal worden gespeeld. BOSKOOP I—DSO I 1—5. Zaterdagavond speelde Boskoop I voor de nederlaagserie een wedstrijd tegen de sterke 4e klasser DSO I <Zoe- termeer). De wedstrijd begon in een hoog tempo. DSO oefende zware druk uit op het Boskoopse doel en keeper Spaarman moest al zijn talenten to nen. Toen de Boskoopse rechtsback te zacht terugspeelde was DSO er als de kippen bii om een doelpunt te maken, 01. Na een soloren van de rechtsbui ten J. Oostveen, kwam de bal bii de middenvoor H. Loef. die met een hard schot scoorde 1—1. Met deze stand ging de rust in. De Boskoopse defensie bleek in de eerste helft te veel van haar krachten gevergd te hebben, want zii zakte als een kaartenhuis ineen, De gasten maakten hiervan dankbaar gebruik. Twee blunders van keeper Spaarman bezorgden Boskoop een 31 achter stand. Dit is de grootste nederlaag, welke Boskoop toegebracht is. DUIVENSPORT. „DE LUCHTBODE". De postduivenveren. „De Luchtbode" te Boskoop hield een wedvlucht vanaf Limoges, afst. 738 K.M. De vogels wer den gelost Zaterdag 5.45 uur. Aankomst le duif 16,45.28, laatste duif 17 45.30. Uitslag: P. van den Berg 1, 3; G. Lamoreé 2, 4. „DE ZWALUW" (VOORSCHOTEN). Wedvlucht vanaf Limoges. Afstand 737,07 K.M. In concours waren 72 vogels. De eerste duif werd geconstateerd om 16 uur 56 min. en 3 sec. en bereikte een snelheid van 1098,40 m. per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 19 uur 12 min. en 57 sec. en bereikte een snelheid van 9.13,46 m. per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: V. L. Pierlot 1, 22; H. Schoo 2, 9, 14. 18; A. van Rooijen 3, 6; J. P. v. d. Assem 4. 8. 16, 19; A. W. Querreveld 5. 15; J. Caspers 7; J. W. Hulst 10; H. H J. v. Klaveren 11, 21; Fr. Hendriks 12. 20, 23, 24; C. Zwaan 13 en G. Zwaan 17. HENGELSPORT. HENGELWEDSTRIJD „ONS GENOEGEN". De Hengelaarsvereniging „Ons Genoe gen" heeft in de Rijn nabij Koudekerk een hengelwedstrijd gehouden waarvoor grote belangstelling bestond. De vis liet zich echter niet zo gemakkelijk ver schalken. Toch werden nog 68 boven maatse vissen aan de schaal gebracht, waarna de prijswinnaars als volgt wer den aangewezen: 1. Joh. Bloos Jr.; .2. P. Veen; 3. D. Dongelmans; 4. H. Binnen- kamp; 5. A. C. Hoek Sr.; 6. B, Hoog duin; 7. Joh. Bloos Sr.; 8. C. de Gans; 9. Mevr. v. d. HoekGrobbc; 10. A. C. v. d. Hoek Jr.; 11. W. Lcnting; 12. J. Broer. alles. (Wordt vervolgd) 30). Toen de Heren Edellieden hun aardappels en hun ui tot aan het laat ste kruimeltje verorberd hadden, beslo ten zy om maar naar bed te gaan, want de volgende ochtend wilden ze al vroeg verder naar het Koninklijk Hof. „Dan breng ik Bruneborg weer in staat van verdediging!" sprak Hertog Bruno. „Je weet nooit wat er 's nachts kan gebeu ren. Het is jammer, dat die taxi niet naar binnen kan. Wie weet steelt de Gemaskerde hem vannacht wel". Dat vond Panda geen prettig vooruit zicht, en hij besloot dan ook om te gaan slapen in zijn taxi, die nog steeds voor de poort stond Dan kon er ook niets mee gebeuren, meende hij. Hertog Bru no liet hem uit en haalde toen de. val brug op. Daarna deed hij het punthek dicht, en tenslotte sloot hij de poort met grendels, balken en kettingen. Maar je moet niet denken, dat hij zich nu ge rust voelde! Nee toen Graaf Isen Grim en hij samen in het enige bed gingen liggen, nam hy zijn zwaard en zijn hellebaard mee, en hij drong er bij Isen Grim op aan, dat deze zijn degen bij zich moest houden. „Het slaapt niet zo gemakkelijk, met die degen ln je hand", zei hij. „maar dat went wel, en zo zijn we tenminste op alles voorbe reid! Ik zou nu wel eens een gemas kerde willen zien die hier nog wist bin nen te dringen!" Nu die kreeg hij niet té zien, want j even later sliepen de beide edellieden al vredig. Maar daarom was de Gemaskerde er wel! Op enige afstand van Slot Brune borg kwam een donkere gedaante van tussen de struiken te voorschijn. Hy wierp een geringschattende blik door zijn masker heen naar de valbrug, het hek en de poort. „Welaan", mompelde hy fijntjes tot zichzelf, „daar is alles op voorbeeldige wijze in gereedheid ge bracht voor m\jn korte, doch hartelijke visite. De opbrengst is wellicht zeer ge ring, doch des te groter is het behagen, dat een beschaafd gemaskerde in dit bezoekje scheppen kan»" Een onheilspellend iemand, kortom VOOR WOENSDAG 12 JULI. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: gram.muzlek; 8.00: nieuws; 8 18: orgespel; 8.50: voor de vrouw; 9.00: gram.muzlek; (9.30—9.35: waterstanden); VPRO 10.00: paedagoglsche causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: voor de vrouw; 11.00: gram.muzlek; 12.00: Ha waiian muziek: 12.30. mededelingen; 12.33: voor het platteland; 12.38. gram.muzlek; 12.55: kalender; 13.00: nieuws; 13.15: Pro menade-orkest; 14.00: „gesproken portret"; 14.15: „the Messiah", oratorium; 15.20: voor de jeugd; 15.40: kinderkoor; 16.00: voor de Jeugd; 16.25: voor de zieken; 17 00: voor dc Jeugd, 17.30: gram.muzlek; 17.45: rcgerlngsultzendlng; 18.00: nieuws; 18.15: mededelingen; 18.20: actualiteiten; 18.30: radio volks-unlversltelt; 19.00: parlemen tair overzicht; 19.15; zang; VPRO 19.30: voor de Jeugd; VARA 20 00: nieuws; 20.05: politiek commentaar; 20.15: kwartet; 20.30: „onze stad", hoorspel; 22.00. omroepor kest; 22.45: populair-wetenschappelljke causerie; 23.00; nieuws; 23.15: reportage; ,23.2524.00: gram.muzlek. j Hilversum II (298 M.) NCRV 7.00: i nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weerberichten; 8 15: ge wijde muziek; 8.45: gram.muzlek; 9 00: voor de zieken; 9.30: gram.muzlek; 10.30: j morgendienst; 11.00: sopraan en plano; 11 30; blaaskwlntet en plano; 12.00: gram. muzlek; 12.30: mededelingen; 12,33: gram.- 1 muziek; 13.00: nieuws, 13.15: gevarieerde j muziek; 13 45: gram.muzlek: 14.30: kinder koor; 15.00: kamerorkest; 16.00: gram.- muziek; 16.15 voor de Jeugd; 17.00: cello en plano; 17.30: gram.muzlek; 18.00: mill- tali orkest; 18.30: voor de strijdkrachten; j 19.00nieuws en weerberichten; 19.15: I boekbespreking; 19 30: gram.muzlek; 20.15: i radio phllharmonisch orkest; 20.40: „achter I getraliede vensters", causerie; 21.00: radio 'phllharmonisch orkest; 22.00: theaterkoof; 22.15; trio: 22.45 avondoverdenking; 23.00: nieuws: 23.1524.00: gram.muzlek. - Lijn 3 distributienet 7.05 Gram.; 7.30 Giam; 7.30 Kron.; 7.40: Gymn.; 7.50 Gr.; 8.05 Concert; 9.05 Lichte muziek; 11.00' Muziek; 10.07 Gram.. 10 15 Orgel: 10.40 Gram.; 12.00 Cabaretliedjes; 12.15 Orkest Zonnenbcrg; 13.15 Klass. muziek; 14.00 lichte muziek 14.40 Schubert; 15.00 Ork. Phillips; 15.30 V. Cl sold.: 15.45 Mlllt ^rk 10.15 Gcvar. muz.; 17.10 Dansnmz., 18.00 v. d. sold 19.30 Gram.; 19 50 Feuilleton; 20.00 Omroepork. met coloratuursopr.; 21.00 Act.; 21.15 Volksliederen; 21.50 zang; Zang; 22.15 Werken van Bach; 23.05 ver- zoekprogr. Lijn 4 distributienet 7 15 „Breakfast with Braden"; 7.45 Intermezzo; 7.50 ..Lift up your hearts"; 8.10 Concert; 9.10 Verzockpr.; 10.00 Dixon; 10.30 Dansorkest: 11.00 ..Chelsea Players"; 11.15 Militaire Orkest; 12.00 Gram.; 12.30 BBC Var .ork 13.00 BBC North Orch.; 13.45 v. d. kin deren; 14.00 Strijkkwartet Jacques met fluit; 15.00 %lénage en musique; 15.10 Gram.; 15.45 Symph. conc.: 17.10 Gram.; 17.30 Victor Silvester; 18 00 Apache-ork.: 18.30 Ork Lewis; 18.45 Vogelgezang: 19.00 „Queen's Hall Light Orch7'; 19.30 Militair Ork.; 20.15 ..Much binding ln the Marsh"; 20.45: Plano; 21.10; Dansmuziek; 22.15 „Topic for tonight"; 22.20 Geraldo; 23.00: Dansmuziek. AGENDA DINSDAG. Schuttersveld: Miniatuurkermis. 7.30 u. WOENSDAG. Schuttersveld: Miniatuurkermis. 3 en 7.30 uur. BIOSCOPEN. Trianon „Fatale Hartstocht" (18 Jaar) Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Re\ „Jungle Regiment" (14 Jaar) Zon dag 2.15. 4.15, 7.15 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Lldo ..Kinderen van de straat" (alle leeft.) Zondag 2.15. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor ..Het huls der vergelding" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 cn 9-15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. ('uvlno Gentleman Inbreker" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 8 Juli 13 uur tot Zaterdag 15 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Bockwljt, Breestraat 74 en de Haven-Apotheek, Haven 18. Te Oegstceest door de Oegstgeestcr Apotheek. Wllhelminapark 8.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5